PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można docieplać od wewnątrz



30-03-2003, 14:49
Buduję dom o ścianach zewnętrznych w systemie trójwarstwowym (patrząc od wewnątrz pustak MAX położony wzdłóż gr. 20cm, wełna 5cm, pustak K3 12cm od zewnątrznej strony budynku). Kondygnacja jest jóż gotowa, a ja niestety po czasie zastanawiam się czy dom będzie wystarczająco docieplony. Ostatnio wpadł mi do głowy pomysł żeby na zewnętrzne ściany (tylko zewnętrzne, działowe tynk tradycyjny)od strony wewnętrznej budynku przykręcić płyty gipsowe w (formie tynku) na listwach montarzowych 4cm a w miejsce szczeliny (płyta-ściana) włożyć wełnę 5cm. CZY MOŻNA TAK ZROBIĆ? Czy nie będzie problemu ze skraplaniem, obwisaniem wełny wewnątrz muru? To rozwiązanie wydaje się być tańsze porównując z ewentualnym dociepleniem zewnętrznym.

MZel
03-04-2003, 10:46
Tez mam sciane trzywarstwowa: max+styropian+gazobeton. Dobrze trzyma cieplo.

siewonka
08-04-2003, 12:26
Na czas budowy zamieszkaliśmy z teściami chcili zaoszczędzić i ocieplili pokoje które zajmujemy od środka styropianem nie wiem jakiej grubości a na to dali płyty gipsowe jakieś pięć lat temu Pierwsze dwa lata a nawet trzy to zima była nie chce mi się liczy czwarta bądź piąta i jest tragedia. Płyty na suficie się wypaczyły i "obwisły" za płyt wychodzi wilgoć nad oknami praktycznie wszystko pleśnieje co dwa tygodnie dosłownie zmywamy pleśń. Aż strach pomyśleć co będzie pod płytami jak je zerwą. Nie wiem jak inni ale ja mam jak najgorsze doświadczenia. Cała wilgoć zgromadzona w pomieszczeniach skrapla się na ociepleniu wewnątrz i stąd kłopoty a i wentylacja pozostawiam wiele do życzenia.

tczarek
08-04-2003, 13:37
Docieplenie wewnątrz budynku nie daje efektów. Brak możliwości wytrącania się wilgoci. Inny punkt rosy ze względu na temperaturę wewnętrzną. Efekt jest taki jak opisała poprzedniczka. Albo ściana ocieplana z zewnątrz, ew. mur trzywarstwowy z dociepleniem w środku.
Pozdrawiam,

koala
27-04-2003, 15:06
Kolega odpowiadający przesadza, dla kazdego rozwiązania trzeba przeliczyć kondensację wewnątrz przegrody, i nie zawsze nie można docieplić od środka. Przy zachowaniu pewnych szczególnych warunków takie docieplenie jest możliwe. Trzeba spełnić następujące warunki;
1. Docieplana ściana musi być w miarę sucha,
2. Pod płytą g-k trzeba wstawić folię paroziolacyjną, aby zatrzymać proces przepływu wilgoci od strony cieplejszej do zimniejszej
3. Wprowadzić do pomieszczenia wentylację aby odprowadzić nadmiar wilgoci.
Wiem, że powyższe brzmi paranoidalnie, ale jest to rozwązanie wypraktykowane, przeliczone i działa. Po kilku sezonach jeszcze nie ma wilgoci (robiłem odkrywki aby to zbadać)

27-04-2003, 18:54
Widzę że Pan Koala orjętuje się w temacie. Mam pytanie, kto może policzyć mi punkt rosy, kondensację i tym podobne rzeczy i stwierdzi czy w moim przypadku jaki podałem tj. max wzdłuż (gr. 20 cm), 5cm wełna, k3 wzdłuż (gr. 12cm) mogę docieplić od wewnątrz wełną 5cm i przykręcić płyty g-k.