PDA

Zobacz pełną wersję : ŻYWOPOŁOT ZAMIAST OGRODZENIA



Martik
21-08-2006, 09:37
Zastanawiamy się nad ogrodzeniem do nowozakupionego domu (huuuraaaa wreszcie!!!) ;)

Czytałam już wątek o ogrodzeniach ale chyba jednak wybierzemy żywopłot do obsadzenia wzdłuż siatki... będzie chyba taniej i odgrodzi nas zielono od olicy!

Macie może propozycje, doświadczenie z czego najładniej wygląda żywopłot? Chciałabym jakiś szybkorosnący i niedrogi... do przycinania.
Z miła chęcia obejrzę fotki :)

acca5
21-08-2006, 11:12
wejdż w opcje szukaj a tam ogrom tematów na ten temat- po prawej stronie u gory'' żywopłot"

Martik
21-08-2006, 13:05
acca5- wielkie dzięki za pomoc....tonę w morzu informacji :)

acca5
22-08-2006, 09:40
Ja wybrałam szmaragdy- nie trzeba przycinac bo maja zawsze zwarty pokrój i rosną w piekne stożki, sadziłam co 60 cm, przed nimi mozna powymyslać dowolnie-albo do przycinania albo bez -lisciaste i inne.

Martik
22-08-2006, 10:10
a te szmaragdy to co to? bo nie moge znaleźć... :roll:

kania
23-08-2006, 12:34
Tujki, bracie, tujki. Nawet niezbyt wymyœlne, bardzo popularne. Na peeeewno widzałeœ :) .


Pozdrawiam

kania
23-08-2006, 12:38
Ojej, patrzę Martik a Ty jesteœ kobitka !!!! Bardzo przepraszam, że Cię przefasonowałam na faceta :oops: .

Martik
23-08-2006, 15:09
już się podszkoliłam w zakresie szmaragdów :) dzieki

kef
23-08-2006, 21:21
Witam

Z iglaków polecam Żywotnik zachodni columnaris (Thuja occidentalis 'Columnaris') Jego przewaga nad szmargdem to bardziej kolumnowy pokrój (brak szpar w zywopłocie) a przede wszystkim dwa razy szybszy wzrost (do 40 cm rocznie). Czasami trudno je odróżnić. Columna ma szyszki a szmaragd nie. W czerwcu posadziłem ponad 100 sztuk, sięgały mniej więcej do pasa, teraz niektóre sięgają piersi.

Pozdrawiam

Martik
24-08-2006, 06:33
kef- no własnie o szybki wzrost mi chodzi... ale nie wiem czy nie zdecyduję się na lingustra...wiem wiem ze pospolity ale mimo wszystko gęsty, tani i szybki ;)

kef
24-08-2006, 09:10
Hej
Ligust jest jak napisałeś tani (sadzonka kosztuje ok 50 gr) i szybki i na pewno bardziej wytrzymały. Thuje mogą się nie sprawdzic przy często uczęszczanej drodze - są wrażliwsze na chlorek sodu :wink: .
Ale ma mankamenty w stosunku do żywotników (sadzonka wys 1m w pojemniku kosztuje ok 10 zł, kopany z gruntu taniej- by był gęsty trzeba posadzić co 60 cm). - nie jest zielony przez cały rok i trzeba przy nim od czasu do czasu popracować z nożycami (przynajmniej 2 razy wroku). Jeśli się zdecydujesz to najlepiej posadzić na przemian w dwóch rzędach co ok 40 cm. 2 metry powinien osiągnąć w ciągu 4-5 lat.
Z innych liściastych polecam grab lub berberys. A może pnącze. Szybki, mało kosztowny efekt da winobluszcz.
Pozdrawiam

Martik
24-08-2006, 09:18
no właśnie czaję się na berberysa SUPERB...piękny...chciałabym posadzić go naprzemian z czymś zielonym... no i nie trzeba chyba tak formować jak lingustra...
no i chce coś zimozielonego ;) coś co nie zostawi mi poplątanych patyków na zimę... :-?

krzysztofh
24-08-2006, 10:38
Ale berberysy nie należą do szybko rosnących.

Albo:
http://www.medycyna.linia.pl/dzikroz.html

Przy okazji trochę zdrowia.

kef
24-08-2006, 10:49
Jeśli żywopłot ma być tłem dla roślin na rabatach to najlepiej żeby był w jednym kolorze i niech to będzie kolor zielony.

Pozdrawiam

Martik
24-08-2006, 11:02
kef- żywopłot ma nas oddzielić od przechodniów ulicznych...ale tuż za nim chce ajkieś kwiatuszki... sama nie wiem co zrobić laik totalny jestem :)

dzięki za sugestie!!! napewno skorzystam z porad!!!!

kef
24-08-2006, 11:26
Witam

Trudno cos doradzić. Musisz przemysleć ogólny rozkład ogrodu, który uzależniony będzie od funkcji jakie będzie pełnił. Reszta to kwestia gustu. Trzeba szukać inspiracji. Pomoże literatura (choćby wydania specjalne o ogrodach muratora czy tez ogrodów) oraz internet.

Przy konkretnych dylematach chetnie coś podpowiem :wink: .

Powodzenia

Martik
24-08-2006, 11:30
dzięki wielkie :) napewno jak już ruszę z ogrodem to będę tu często zaglądać :D ale to jeszcze troszkę...z miesiąc