PDA

Zobacz pełną wersję : chciałbym wynajmować dom



cammel
30-03-2003, 15:40
Witam,
potrzebuję rady.
Mam dom 300 m.kw. pow. użytkowej w dwóch poziomach.
Dom jest w stanie surowym - dach jest skończony (jest dachówka i okna dachowe), poza tym są tylko ściany (nie ma tynków, okien i drzwi), kanalizacja jest podciągnięta do granicy domu.
Do takiego stanu dom wybudował mój teść, resztę muszę zrobić ja, niestety nie stać mnie na razie.
Chciałbym wziąć kredyt, aby dokończyć dom do takiego stanu, aby go wynająć i potem z wynajmu spłacać kredyt. Spotykam się ze skrajnymi opiniami moich znajomych na ten temat (jedni są entuzjastami, drudzy mówią, że prawdopodobieństwo wynajęcia jest małe, albo, że nie dostanę kredytu).
Proszę napiszcie co otym sądzicie (ile może kosztować dokończenie budowy, ile to zajęłoby mi czasu i czy cała sprawa nie jest, aby za bardzo ryzykowna).
Dzięki za pomoc.
Cammel

tom soyer
31-03-2003, 14:34
jesli jestes gotow wynajac na dlugi czas (np. >5 lat) to mozesz wynajac dom w takim stanie jaki jest firmie, ktora za zwolnienie z czynszu bedzie go wykanczac. Ty nie masz zysku (bo wynajmujesz/uzyczasz za koszty wykonczenia) firma ma koszty ktore tez ja ratuja przed podatkiem.
Z kredytem bedzie coraz latwiej bo banki przestaja juz tak dobrze zarabiac na obligacjach, oprocentowania spadaja, mozna wziac kredyt poza polska, jednak trzeba miec zawsze "zdolnosc" kredytowa a to kazdy bank oblicza po swojemu.
powodzenia.

cammel
02-04-2003, 07:34
dzięki za radę,
ale czy w przypadku, gdy użyczam dom firmie mogę mieć wpływ na jakość jego wykończenia (żeby nic nie spartaczyli: okna,instalacje, ogrzewanie itp.), bo kiedyś tam będę chciał zamieszkać? i co to są za firmy, gdzie najlepiej ich szukać?
poza tym ile może kosztować orientacyjnie wykończenie tego domu (bez żadnych ekstrawagancji)?
Dzięki

tom soyer
02-04-2003, 08:44
to ty musisz ocenic jak chcesz w przyszlosci mieszkac (oczywiscie wykladziny i firanki mozna zmienic ale parkiet?). Twoje pomysly musza byc dosc uniwersalne, umozliwiakjace dobra wspolprace miedzy pracujacymi osobami w roznych pomieszczeniach. do tego dochodzi troche inny typ oswietlenia, infrastruktura w postaci sieci komputerowej i telefonii ISDN, itd...
Jesli jestes w stanie sam cos wymyslec to wez kredyt i wykoncz na tyle na ile sie da wg siebie (ale tez uniwersalnie - tzn wiecej powinno zalezec od rozmieszczenia mebli niz scian, najlepiej zwrocic sie do arch. wnetrz np muratora). Mozesz miec duzy wplyw na aranzancje i wykonczenie jesli zawrzesz to w umowie. Firma pojdzie raczej na takie warunki jesli bedzie dlugi okres wynajmu np min 5lat