PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z grzejnikami - pomóżcie proszę



Tommco
30-03-2003, 19:16
Mam pewien problem. Jestem dopiero na instalacji CO, ale już trzeba myśleć o wielu rzeczach:
1. Czy można w domu użyć grzejników dwóch różnych firm. Producenci jakoś dziwną mają politykę cenową i taka możliwość mogłaby dać spore oszczędności. Oczywiscie jeden rodzaj grzejników w jednym pokoju - to jasne. Czy takie rozwiązanie jest niepoprawne? Czy może się przczynić do jakiś problemów?
2. Czy rzeczywiście pod każdym oknem dachowym musi być grzajnik? Ja szczerze mówiąc wolałbym tam postawić inne "meble", żeby móc patrzeć w niebo.
3. Mam też problem z mocą grzejników. Mój instalator wyliczył, że grzejniki powinny mieć mniej wiecej dwa razy taką moc co w projekcie Muratora. Czy projekt bierze pod uwagę fakt, że dom stoi na otwartym terenie? Jaki przyjąć współczynnik na metr kwadratowy czy sześcienny? Jaki dla 24 cm BK + 12 cm styropianu i 20 cm wełny na dachu?
Będę wdzięczny za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Adam100
30-03-2003, 21:33
Ad 1.
Nigdzie nie jest powiedziane ze w calym mieszkaniu musza byc jednakowe grzejniki.Tzn jesli juz to wszedzie plytowe,aluminiwe albo konwektory.
Ad 2.No ale przeciez grzejnik wisi na scianie a na scianie ciezko raczej siedziec i patrzec w gwiazki na niebie :smile:
Ad 3.
Na stronie http://www.delonghi.com.pl/programy/ mozna znalesc taki uproszczony programik do obliczania zapotrzebowania na cieplo.To mozna sobie policzyc kto ma racje.Pewno ze jest to uproszczona metoda obliczania grzejnikow.Nie wiem jak wyglada projekt muratora odnosnie c.o. ale wydaje mi sie ze dobrze wyliczyli.Sprawdzilem wlasnie na tym programie to wychodzi ze przyjmuja 31 w/m3.
Pozdrawiam

pawel_l
30-03-2003, 21:48
Ad.1. Oczywiście że można mieszać....
Ad.2. Powinny być pod oknami. Inaczej może wstępować zaparowywanie okna od wewnątrz- u kolegi tak jest
Ad.3 Zapytaj na jakie parametry (temperatury wody grzewczej)było to liczone jeśli na niskie to rzeczywiście grzejniki wychodzą dużo większe.