PDA

Zobacz pełną wersję : "strop drewniany" przekrój - potrzebna porada



kris_r
21-08-2006, 19:17
Witam wszystkich,
buduję garaż o szerokości 6m i wysokości w kalenicy 5m. Chciałbym zrobić na wysokości 2,8 strop drewniany na różne graty. I teraz moje pytanie: czy belki drewniane o przekroju 20x12cm i długości 6,5m (montowane co 1 metr) oparte z dwóch stron na ścianach nośnych to dobry pomysł - chodzi głównie o deformację, wykrzywienie i wytrzymałość

Geno
21-08-2006, 19:32
Jeśli wziąść - normalne obciążenia to jak dla stropu to tak szacunkowo wychodzi około 18x26, chyba,że zmniejszysz rozstawy.

kris_r
21-08-2006, 19:41
Dzięki za odpowiedź, ale chyba źle to nazwałem stropem, ma to być duuużu schowek-przechowalnia na lekkie "graty", pudła, opony itd., będzie po tym chodziała maksymalnie jedna osoba co jakiś czas.
Pytanie bardziej konkretne: czy przy tym rozstawie i niewielkim obciążeniu belki mocno się wygną

Geno
21-08-2006, 19:44
Dzięki za odpowiedź, ale chyba źle to nazwałem stropem, ma to być duuużu schowek-przechowalnia na lekkie "graty", pudła, opony itd., będzie po tym chodziała maksymalnie jedna osoba co jakiś czas.
Pytanie bardziej konkretne: czy przy tym rozstawie i niewielkim obciążeniu belki mocno się wygną

Zależy co przyjąć ze niewielkie obciążenie ale jeśli to graty i sporadycznie ktoś będzie tam się dostawał to nie powinno być nadmiernych ugięć, trzeba by policzyć ile to może tych grató mniej więcej być.

Geno
21-08-2006, 20:02
Przy założeniu ,że tylko deski na belkach + jakieś drobne obciążenie 75kg/m2 jeśli chodzi o nośność jest ok , ugięcie jakieś 2,2 cm czyli tak na granicy normowej

kris_r
21-08-2006, 20:04
mam zamiar położyć na belki deski, więc obciążenie będzie się rozkładało na kilka belek. Zakładam małe obciążenie na pojedynczą belkę, 50-100kg i to przy brzegach, a nie centralnie na środku. I nie chodzi mi o uginanie, tylko o stałe odkształcenie (pod wpływem obciążenia i własnego ciężaru)

Geno
21-08-2006, 20:11
mam zamiar położyć na belki deski, więc obciążenie będzie się rozkładało na kilka belek. Zakładam małe obciążenie na pojedynczą belkę, 50-100kg i to przy brzegach, a nie centralnie na środku. I nie chodzi mi o uginanie, tylko o stałe odkształcenie (pod wpływem obciążenia i własnego ciężaru)
To jest to co pisałęm - ugięcie w środku rozpiętości od obciążeń charakterystycznych - około 2,2 cm przy założeniu równomiernego obciążenia użytkowego 75kg/m2

Kryspin
22-08-2006, 07:28
kris_r

Nie wiem czy ci pomoże taka informacja ale mam strop drewniany nad całym domkiem parterowym o który za pomocą podwalin oparty jest dach.

Dla rozpiętości 5,40 są zastosowane belki 20x12 średnio co 65 cm (tam gdzie schodzą słupy belki są zagęszczone co 25 cm

Dla rozpiętości do 3,40 są belki 20x8 średnio co 75 cm.