PDA

Zobacz pełną wersję : Piec na Eko-Groszek



krolik
22-08-2006, 07:32
Witam
Mam zamiar kupić piec na eko-groszek ok24kw. Czy możecie mi podpowiedzieć z własnego doświadczenia jakiej firmy Wy jesteście zadowoleni ,producentów jest wielu kaźdy swój towar zechwala a kupić piec nie jest problemem . Słyszałem że dogrą firmą jest Krzaczek .

pawelurb
22-08-2006, 08:02
kupiłem kociołek Eko-Tech 26 KW , firmy Termo-Tech ze Stąporkowa, dosyć długo szukałem, porównywałem parametry i wyposażenie no i staneło na tym kotle, ma fajny czytelny sterownik elektroniczny, sterownik pokojowy, ruszt awaryjny , sporą mase i dużą pojemność wodną, a to akurat jest ważne przy kotle tego typu , jak narazie jeszcze nie grzałem, tylko tyle co na wypróbowanie instalacji, kocioł pracuje cicho, zero dymu z komina , ogólnie sprawia dobre wrażenie jeśli chodzi o jakość i dokładność wykonania, niestety więcej będe mógł powiedzieć po sezonie grzewczym, czyli na podstawie normalnej eksploatacji.

Aga - Żona Facia
22-08-2006, 10:16
kupiłem kociołek Eko-Tech 26 KW , firmy Termo-Tech ze Stąporkowa, dosyć długo szukałem, porównywałem parametry i wyposażenie no i staneło na tym kotle, ma fajny czytelny sterownik elektroniczny, sterownik pokojowy, ruszt awaryjny , sporą mase i dużą pojemność wodną, a to akurat jest ważne przy kotle tego typu , jak narazie jeszcze nie grzałem, tylko tyle co na wypróbowanie instalacji, kocioł pracuje cicho, zero dymu z komina , ogólnie sprawia dobre wrażenie jeśli chodzi o jakość i dokładność wykonania, niestety więcej będe mógł powiedzieć po sezonie grzewczym, czyli na podstawie normalnej eksploatacji.

Czy masz może stronę www? Lub dokładne namiary? Też jestem zainteresowana.


Inne strony jakie znalazłam.
www.elektromet.com.pl
www.galmet.com.pl
www.per-eko.pl (o tym kotle słyszałam pozytywne opinie)

agnieszkakusi
22-08-2006, 10:22
adres www firmy termo-tech www.kotlyco.pl

Seluch
22-08-2006, 12:26
no kociołki niczego sobie
pytanie tylko jak sie sprawują

pawelurb
22-08-2006, 12:48
no kociołki niczego sobie
pytanie tylko jak sie sprawują

znalazłem kiedyś coś takiego na temat tego kotła

http://www.wald-pol.ostroleka.pl/piec.htm

lub tez sporo i tym i o innych jest na :

http://kotly.com/sklep/index.php?cPath=7

Seluch
22-08-2006, 13:05
pawelurb

jak spisuje sie Twoj kociolek no i ile kosztuje ta maszynka

Seluch
22-08-2006, 13:18
no muszę powiedzieć, że koles to ma glowe do interesow (sprzedaje instrukcje za 20 zyla)

z jego opisu wynika ze calkiem niezly jest ten kociol no i chyba cene ma tez przystepna cos kolo 7 klockow

pawelurb
22-08-2006, 13:21
pawelurb

jak spisuje sie Twoj kociolek no i ile kosztuje ta maszynka

zamontowany był w czerwcu więc jeszcze nie miałem okazji porządnie popalić, 1-szy zezon dopiero przedemną , ale z tego co widziałem jak narazie to jestem zadowolony, sterownik działa dobrze, można ustawić wszystkie parametry , temperaturę wodu CO , temperaturę wody użytkowej , kocioł posiada szereg zabezpieczeń , co do eksploatacji to nie wiem, zobaczymy po zimie, ale to nie zależy od samego kotła, ale też od reszty instalacji , jak narazie to byłem mile zaskoczony tym że wogóle się nie dymi z komina.... nie wiem czy inne kotły też coś takiego mają ale ten 26 KW ma taki deflektor-katalozator wiszący nad paleniskiem, i pewnie dlatego spalanie jest bezdymne.
Kocioł kosztował 7.000 zł. do tego trzeba doliczyć 2 pompy obiegowe , zasobnik ciepłej wody, naczynie wzbiorcze, sterownik pokojowy razem około 9.000 zł.

Seluch
22-08-2006, 13:35
własnie przeprowadzilem maly wywiad i dowiedzialem sie od producenta ze kotly te sa w Poznaniu dostepne w castoramie wyjasnil mi ze moge w nim palic drewnem jak dlugo chce a nawet zwyklym weglem przez kilka dni.

Znalazlem tez oferte na kotly.com i kociol kosztuje tam 7099 zł i pewnie od nich wezme bo ceny maja bardzo konkurencyjne.

Wykonany jest z blachy 5 mm wiec tragediiji nie ma 5 latek gwarancji na spawy (co ma sie zepsuc to sie po roku rozwali) wiec pewnie sie na niego zdecyduje :)

pawelurb
22-08-2006, 14:35
własnie przeprowadzilem maly wywiad i dowiedzialem sie od producenta ze kotly te sa w Poznaniu dostepne w castoramie wyjasnil mi ze moge w nim palic drewnem jak dlugo chce a nawet zwyklym weglem przez kilka dni.

Znalazlem tez oferte na kotly.com i kociol kosztuje tam 7099 zł i pewnie od nich wezme bo ceny maja bardzo konkurencyjne.

Wykonany jest z blachy 5 mm wiec tragediiji nie ma 5 latek gwarancji na spawy (co ma sie zepsuc to sie po roku rozwali) wiec pewnie sie na niego zdecyduje :)

teżź kupiłem ten piec na kotly.com, poszło sprawnie ogólnie polecam, w jeden dzień zamówiłem a na drugi kurier go dostarczył , z tym rusztem awaryjnym to nie jest tak fajnie, bo jest mały, drzwiczki niewielkie , i palenisko też małe , więc drobnice można palić , ale trzeba by czesto zaglądać i dokładać, pozatym sterownik nie ma programu do spalanie "ręcznego" więc trzeba by parametry takie jak nadmuch ustawić ręcznie, lub też automatycznie ale wtedy trzeba odłączyć wtyczke od podajnika żeby nie pracował bez potrzeby, więc naprawdę nazwa jest adekwatna "ruszt awaryjny" a palenie długi czas może być kłopotliwe.
Poza tym przy piecu na eko groszek, trzeba się troche pobrudzić, wyczyścić co jakiś czas, wyciągnąć popiół, więc troszke syfu bedzie, ale za to tanio w eksploatacji ( mam nadzieję:)

w moim dzienniku jest kilka fotek tego kotła i kotłowni z osprzętem

sopel750
22-08-2006, 22:56
A co sądzicie o piecach stalowych EKO-TOM ?
http://www.eko-tom.prv.pl/

justyn1
22-08-2006, 23:02
A co sądzicie o kotłach firmy Atmos. Właśnie jestem na etapie wyboru rodzaju kotła i polecono mi tej właśnie firmy. Atmos C 40S, który mi polecono spala węgiel brunatny oraz drewno, czy ktoś z was ma może kocioł tej firmy? Jak się sprawuje w codziennym użytkowaniu?
:)

agnieszkakusi
23-08-2006, 07:21
chętnie poczytam jeszcze więcej o tych kotłach, bo sama jeszcze nie wiem co zamontujemy.

vanderbobo
23-08-2006, 08:29
a co myślicie o tym?

http://www.kotly.pulawy.pl/skp.html cena 6500!!!

Seluch
23-08-2006, 08:40
No właśnie tyle tego na rynku ze nie wiadomo za co sie zabrac co wybrac co bedzie sie dobrze spisywalo
:roll: :roll: :roll:

agnieszkakusi
23-08-2006, 08:42
Piec jak piec, ale do tego trzeba dobrac jakiś zasobnik wody. jaki polecacie?

agnieszkakusi
23-08-2006, 08:43
vanderbobo, gdzie się budujesz?

vanderbobo
23-08-2006, 08:49
vanderbobo, gdzie się budujesz?

Rozgarty, a ty?

agnieszkakusi
23-08-2006, 08:50
Kopanino, 2 km za Złotorią

pawelurb
23-08-2006, 09:08
Piec jak piec, ale do tego trzeba dobrac jakiś zasobnik wody. jaki polecacie?

firmy Galmet , www.galmet.com.pl , mam zasobnik wiszący Neptun Kombi 140 litrów , wężownica ma moc 24 KW , woda ciepła grzeje się bardzo szybko, kilka minut , pozatym zasobnik trzyma gorącą wodę przez 24 godziny po wyłączeniu pieca , a po 48 godzinach jeszcze leci ciepła.

pawelurb
23-08-2006, 09:12
No właśnie tyle tego na rynku ze nie wiadomo za co sie zabrac co wybrac co bedzie sie dobrze spisywalo
:roll: :roll: :roll:

ktoś mi kiedyś radził żeby szukać kotła o jak największej masie i jak największej pojemności wodnej , co do reszty , to nie ma chyba odpowiedzi co będzie lepiej się spisywało , większośc kotłów jest bardzo podobna , a kocioł to połowa sukcesu , bo to nie kocioł ma się spisywać ale całe ogrzewanie. Producenci kotłów robią w zasadzie obudowe i wymiennik a osprzęt , podajniki, wentylatory , sterowniki produkują zwykle jedne i te same firmy.

Seluch
23-08-2006, 10:24
Ja chce piec polaczyc w ukladzie z solarami myslale aby dodac do tego kominek z plaszczem wodnym ale to juz za duzo kasy kosztuje

dam wiec piec pewnie solary i zwykly kominek z rozprowadzeniem cieplego powietrza

Do pieca musze miec wiec zasobnik tak na 200 300 litrow

pawelurb
23-08-2006, 12:28
Ja chce piec polaczyc w ukladzie z solarami myslale aby dodac do tego kominek z plaszczem wodnym ale to juz za duzo kasy kosztuje

dam wiec piec pewnie solary i zwykly kominek z rozprowadzeniem cieplego powietrza

Do pieca musze miec wiec zasobnik tak na 200 300 litrow

piec na groszek i kominek z płaszczem, to raczej bez sensu , kominek tak , ale z prostym dgp , tak aby było , po co mi kominek z płaszczem , skoro to samo drewno moge spalic w piecu i efekt ten sam , a solary , z kotlem nie maja nic wspolnego, trzeba zamontować zasobnik z dwoma wężownicami.

Seluch
23-08-2006, 14:03
No właśnie tez sobie tak to wytlumaczylem, tylko teraz musze sie wgryzc w temat rozprowadzenia cieplego powietrza przynajmniej na parterze. Chcialbym aby funkcjonowalo to na zasadzie grawitacyjnej czyli bez zbednych wymuszaczy obiegu. A do solarów bedzie odpowiedni wymiennik i mam nadzieje ze bedzie dzialal :)
Napisz prosze jakie sa rzeczywiste wymiary Twojego pieca gdyż moja piwnica ma tylko dwa metry "wzrostu" :( no i mam nadzieje ze piec się zmieści :)

pawelurb
23-08-2006, 14:15
No właśnie tez sobie tak to wytlumaczylem, tylko teraz musze sie wgryzc w temat rozprowadzenia cieplego powietrza przynajmniej na parterze. Chcialbym aby funkcjonowalo to na zasadzie grawitacyjnej czyli bez zbednych wymuszaczy obiegu. A do solarów bedzie odpowiedni wymiennik i mam nadzieje ze bedzie dzialal :)
Napisz prosze jakie sa rzeczywiste wymiary Twojego pieca gdyż moja piwnica ma tylko dwa metry "wzrostu" :( no i mam nadzieje ze piec się zmieści :)

kocioł ma szerokość 1,2 m , wysokość 1,3 m , głębokość z czopuchem 1,1 m , trzeba tylko brać pod uwagę że od strony podajnika musi być obok kotła jeszcze około 1 metra luzu , bo w razie czego inaczej nie da rady wymontować zespołu ślimaka i motoreduktora.

U siebie będe robił ogrzewanie kominkiem, ale w najprostrzesj postaci , nawiew przez otwory w obudowie tylko do pomieszczenia gdzie jest kominek , żadnych specjalnych kanałów czy rozprowadzenia, na poczatku chciałem, ale stwierdziłem ze przy piecu na groszek , kominek nalezy potraktować rekreacyjnie , co innego gdzy ogrzewa się gazem, prądem , olejem, wtedy kominek i to najlepiej z płaszczem wodnym. a tak, to chyba szkoda roboty i kasy.

Aga - Żona Facia
23-08-2006, 16:13
pawelurb piszesz o bardzo ważnych rzeczach i na temat. Będę czytać dalej z ciekawością.

jankazik
23-08-2006, 17:00
Mam pytanie, być może lamerskie:
Z jakim zużyciem ekogroszku należy się liczyć dla ogrzania w sezonie jesienno-zimowo-wiosennym domu o pow. 200m2 piecem 24 kW. Dom wykonany zgodnie ze współczesnymi standartami. Rozumiem, że odpowiedź będzie typu od...do... [kg/h, T/mc].
pozdrawiam

Seluch
24-08-2006, 08:55
od okolo 5 do 6 ton czyli okolo 2400 zł

vanderbobo
24-08-2006, 09:29
średno tona miesięcznie

pawelurb
24-08-2006, 11:55
tez mnie ciekawi ile taki piec może spalić , gromadzę teraz opał na zime , narazie nie będę grzał tak na 100 % bo jeszcze nie będziemy mieszkać , ale grzać trzeba żeby nie pozamarzała woda w rurach , narazie mam 3,5 tony , ciekawe jak obniżenie temperatury wpłynie na spalanie , chciabym utrzymać w domu jakieś 15 st. podczas niebobecności i jakieś 20 jak będe coś tam robił. ( dom z porotermu 25 cm , ocieplony 12 cm styropianu , na dachu 20 cm wełny , kubatura 660 m. sześć , powierzchnia podłóg 260 m kw. powierzchnia uzytkowa 192 m.kw. )

Więcej nie kupię wegla w tej chwili bo nie mam go gdzie trzymać ( to minus takiego pieca - luzem trzymać nie mam gdzie a pozatym jak to wygląda , trzymać w workach już lepiej tylko że 6 ton w workach po 50 KG to jest 120 worków , nie zmieści się do mojej "szopki" , w zimie może nie być groszku w sprzedaży lub może byc dużo droższy więc kupowanie na bierząco też jest ryzykowne , kolejny minus takiego pieca , dostepność i kłopotliwość opału.

Seluch
24-08-2006, 12:04
u nas na szczęście będzie gdzie trzymać około 6 ton
Planuje kupic luzem i wsypać w worki foliowe po 50 kg lub jakieś takie jak od ziemniaków

pawelurb
24-08-2006, 12:11
u nas na szczęście będzie gdzie trzymać około 6 ton
Planuje kupic luzem i wsypać w worki foliowe po 50 kg lub jakieś takie jak od ziemniaków

ja zamawiam workowany , na składzie pakują w worki , najlepiej by mi było kupowac na bierząco , ale boję się o to że może nie być i zostanie się wtedy na lodzie... albo z rusztem awaryjnym i paleniem byle czego :)

adass
24-08-2006, 18:57
ja wam wspolczuje 50kg workami napelniac zbiornik :wink:

Piotrek77
24-08-2006, 19:47
Palę owsem, na sezon spalam ok.10t dom 340m2 i zasobnik c.w.u. 200l

vanderbobo
24-08-2006, 22:59
Palę owsem, na sezon spalam ok.10t dom 340m2 i zasobnik c.w.u. 200l

a jakiej mocy masz piec? i jakiej firmy?

AldonkaS
25-08-2006, 12:24
Seluch - widzę że mamy nowego Pudzianowskiego :):):) (worki po 50kg wsypać do zasobnika - no, no, no :o :o :o :o :o :o :o ).

Seluch
25-08-2006, 12:30
sie buja sie ma :D :D :D

A tak serio dla mnie to nie powinno byc wiekszego klopotu a dla mojej zonki przygotuje takie po 10 kg :D :D :D

To tak w razie go jak mnie w domu nie bedzie :lol:

Piotrek77
26-08-2006, 07:19
Palę owsem, na sezon spalam ok.10t dom 340m2 i zasobnik c.w.u. 200l

a jakiej mocy masz piec? i jakiej firmy?

Włoski kocioł CSI/G-40 firmy D'Alessandro moc 46 KW

Seluch
05-09-2006, 15:37
a czy myślał ktoś z Was o czymś takim

http://kotly.com/sklep/product_info.php?cPath=7&products_id=739

hubwarka
12-09-2006, 08:33
kupiłem piec w Puławach - PPHU Krzaczek 17kW
http://www.kotly.pulawy.pl/skp.html
Zamontowany miesiąc temu. Sprawdzone, działa. :P

Mam pytanie do obiętośći ecogroszku.
Tona ile zajmuje m3?
Mam box na opał około 4m3. Ile zmieśic się tam węgla?

xavi
12-09-2006, 09:48
pozatym sterownik nie ma programu do spalanie "ręcznego" więc trzeba by parametry takie jak nadmuch ustawić ręcznie, lub też automatycznie ale wtedy trzeba odłączyć wtyczke od podajnika żeby nie pracował bez potrzeby, więc naprawdę nazwa jest adekwatna "ruszt awaryjny" a palenie długi czas może być kłopotliwe.


Nie ma programu do palenia ręcznego ponieważ przy paleniu awaryjnym (np. przy braku prądu) w piecu pali się tak, jak w starej węglarce - czyli dolne drzwiczki uchylone i jazda :wink:

Przy paleniu w ruszcie awaryjnym podczas normalnej pacy pieca - węgiel będzie podawany tylko do momentu osiągnięcia zadanej temp., a następnie stanie - ponieważ moc będzie dostarczana ze spalania w ruszcie dodatkowym.

Mam nadzieję, że rozumiecie.

Szymciuch
16-09-2006, 15:23
Cześć!

Ja też jestem w trakcie wyboru kotła na eko-groszek. Na razie wybor zawęziłem do kilku i proszę o pomoc w wyborze i ewentualne rady.

Oto lista moich "wybranych":

1. Ling 25
2. Fakora 25
3. Eko-Tech 26

A tak na boku to co myślicie o tym wynalazku?? http://kotly.com/sklep/product_info.php?cPath=7&products_id=481

I jeszcze jedno ile może kosztowac kocioł Ling Combi ktory jest wymieniany wśród "mercedesów".

Dzięki za pomoc.
_________________

Polimet
16-09-2006, 22:22
Cześć!

Ja też jestem w trakcie wyboru kotła na eko-groszek. Na razie wybor zawęziłem do kilku i proszę o pomoc w wyborze i ewentualne rady.

Oto lista moich "wybranych":

1. Ling 25
2. Fakora 25
3. Eko-Tech 26

A tak na boku to co myślicie o tym wynalazku?? http://kotly.com/sklep/product_info.php?cPath=7&products_id=481

I jeszcze jedno ile może kosztowac kocioł Ling Combi ktory jest wymieniany wśród "mercedesów".

Dzięki za pomoc.
_________________


No jak już ktoś wciska 12 lat gwarancji na spawy??!!No to daj sobie spokój bo to nie spawy korodują najszybciej tylko blacha wymiennika.
Wygląd też jakiś egzotyczny jakby chcieli schować złe wykonanie.


www.polimet.pl

piotrul
18-09-2006, 08:31
Wygląd też jakiś egzotyczny jakby chcieli schować złe wykonanie.

A czy Wasz piec nie jest czasem podobnie obudowany? I dlaczego Pan sugeruje złe wykonanie. Firma znana i bardziej uznana od Waszej. Troszkę nieładnie...

Polimet
18-09-2006, 08:53
Wygląd też jakiś egzotyczny jakby chcieli schować złe wykonanie.

A czy Wasz piec nie jest czasem podobnie obudowany? I dlaczego Pan sugeruje złe wykonanie. Firma znana i bardziej uznana od Waszej. Troszkę nieładnie...

Poprostu denerwuje mnie jak ktoś wciska głupoty typu "gwarancja na spawy"
nasze"obudowy to nie maskownice tylko elementy kotła.



www.polimet.pl

piotrul
18-09-2006, 09:02
To pewnie taki "chłyt matetindowy" :D

xavi
18-09-2006, 09:12
Wygląd też jakiś egzotyczny jakby chcieli schować złe wykonanie.

A czy Wasz piec nie jest czasem podobnie obudowany? I dlaczego Pan sugeruje złe wykonanie. Firma znana i bardziej uznana od Waszej. Troszkę nieładnie...

Poprostu denerwuje mnie jak ktoś wciska głupoty typu "gwarancja na spawy"
nasze"obudowy to nie maskownice tylko elementy kotła.



www.polimet.pl


Z praktyki swojej wiem, że im bardziej obudowany tym lepiej
- cisza panowie - cisza potem wzrasta, bo hałas gniecionego/mielonego węgla jest spory 8)

sinumi
06-10-2006, 23:32
A oto moja historia
od 14 lat " walczę " z ogrzewaniem Domu kostki - płaski dach , ściany pustak żuzlowy+ cegła pełna - budowny przez teściów
- najpierw walka z kaotłem - made in Ktoś - górne spalnie - bez koksu ani rusz - :evil: wegiel i drzewo to tylko marny substytut - czyli co Kiszka - ZIMNO
- w miedzyczasie wymiana połowy grzejnikków na panelowe C22 i rurki miedz - 15/18
potem w 1997 - zwabiony reklamami i marketinngiem Firmy ZEBIEC { przyznacie że sa niesamowici - rozplenili sie jak stonka w każdym supermarkiecie } zakupiłem ich produkt 14 KW / na dom 110m ,Z biegiem czasu - przysłowie zamienił stryjek siekierke na kijek nabrało mocy takze u mnie - mniałem górnika na koks i kupiłemłem górniaka tez na koks - a taki ładny był ......
- na ale Polak majterklepka z kąś musiało sie wziąc - jesli potafie naprawic w pracy rzecza za miliony dlaczego nie ulepszę pieca.Tak wie dospawałem mu czapke{ kolejny kanał dymny } aby efektywniej odzyskiwać ciepło ze spalin. cóz esperymeny wykonany lecz niestety nie udany. Kanały były za wąskie i kocioł zaczął zarastać
Po sezonie meki z dymem i zimnem - bogaty w doswiadczenia ZAkupiłe na Kotły.com ATMOS C20 S na węgiel i drzewo
- uzywam go bez bufora ciepła , z mieszaczem 4 drogowym , ustawionym na 3, zaznaczam ze w domu mam 9 grzejników o łacznej pojemnosci 40 litrów . Kocioł ma 63.
w tamtym roku spaliem 3 tony brunatnego i przyczepę traktorawą drzewa sosnowego. Zauwarzyłem że jak sie pali samym drzewem i / lub samym węglem brunatym- podkładac trzeeba częsciej.
Najepiej zak załaduje sie kocioł warstwowo i utrzymuje sie temperaturę 80/90 stopni, ma duża komore załadunku 100litrów
Mieszkam ok 90km od kopalni wegla brunatnego TURÓW - węgiel kupuje za 100 zł - wspólna akcja z wynajeciem Transportu przez sasiadów , wyszło taniej . normalnie w składzie to 180zł
Wydaje mi sie że brunatny ma przyszłosc - tylko musi być suchy , ale cięzko go kupić w lecie { suchego nie chca sprzedawć - za lekki } mało kasiory zarobią .
Wiekszośc ludzi ma doswidczenia z mokrym brunatnym - ooojojoj to staszne przeżycie - dym i smród .
Przy weglu Brunatnym nie wystepuje zjawisko kondensacji

electrician
07-10-2006, 16:06
No, z tą kondensacją to nie do końca tak. Kondensacja nie zależy od rodzaju opału, a tylko od temperatury spalin - czyli pośrednio kotła. Nie ma takiego paliwa, w trakcie spalania którego nie powstawałaby woda - w każdym paliwie są węglowodory, więc woda musi być. Chyba, żeby palić chemicznie czystym węglem :) . Tylko czy czyjaś kieszeń by to wytrzymała? :lol: A w węglu brunatnym jest tak samo jak w kamiennym i siarka, i węglowodory, i inne "miłe" dodatki, które powodują, że kondensat jest - może mniej niż przy kamiennym - agresywny. Niemniej zgadzam się, że brunatny to interesująca alternatywa i z pewnością przyszlościowa.

sinumi
08-10-2006, 08:50
Racja,Racja - jednak utrzymywanie temperatury 80/90 stopni - zpopiega kondensacji .
W okolicach Legnicy, Scinawy i Lubina -KGHM - prowadzi na razie esperymenty z niedawnoodkrytymi podkładami wegla Brunatnego { ma plany zbudowania elektrowni - a potrzeby w kombinacie śą ogromne } Moze zaczna budować kopalnię . ???????-
Przy budowie szybu wentylacyjnego w Grodowcu - 20km od Lubina -przebijali sie przez ogromne pokładu tego węgla , potem zupełnie za darmo rozdawali go wszyskim chętnym. Jednak większość posiadała tradycyjne górniaki i ze spalania nie byli zadowoleni
Zaletą tego węgla jest jego cena - nie zmienia sie od wielu lat . wadą Transport , dlatego im blizej kopalni tym taniej .
Uzytkownicy Atmosów na dzewo , a takze i kominków zapewne zuważają coraz wieksze trudności z pozyskaniem dzewa lisciastego , a takze cena rośnie
Myslę że producenci kotłów zaczna , zwracać wiekszą uwagę na Brunatny

piotrul
08-10-2006, 16:21
{ ma plany zbudowania elektrowni - a potrzeby w kombinacie śą ogromne } Moze zaczna budować kopalnię . ???????-
No akurat z tego faktu to raczej mało kto będzie zadowolony. Szczególnie ci co mieszkają w pobliżu.

sinumi
08-10-2006, 20:59
wielka i straszna dziura w ziemi
nie ciekawie .Brrr
Środowisko ponad wszystko, a powyższe rozwazania były natury czysto techniczej
Szacunek

xavi
19-10-2006, 06:40
sinumi witam z górniczym pozdrowieniem :P

Jak widzicie jestem z Bełchatowa i pracuję w kopalni.

Faktycznie nasza odkrywka to największa dziura w Europie (11km długa, 3km szeroka i ponad 200m głęboka), ale zachęcam wszystkich do odwiedzenia jej bo zapiera dech w piersiach.

Pracuję już 10 lat w kopalni, ale za każdym razem ogrom przedsięwzięcia i widoki mnie fascynują.

Węgiel brunatny sort 0-40mm kosztuje u nas 70,76 zł / T

http://www.kwbbelchatow.bot.pl/oferty/wegiel2.htm

Obecne ceny niby eko-groszku poważnie mnie inspirują do przeprowadzenia próby spalania naszego „produktu”.

Pewne doświadczenia w tym temacie miał już mój dziadek który naszym węglem palił w zwykłej kuchni węglowej więc pójdę jego drogą ale z trochę nowocześniejszym piecem :wink:

jakie będą rezultaty to kiedyś dam znać.

sinumi
19-10-2006, 10:29
są jesze ludzie , którzy w naszej okolicy palili torfem
- ściagali darnine łakową i dobierali sie do torfu , nastepnie go suszyli i palili w kaflakakch .
trend od stosowania ceramiki w piecach C.O np. Atmos generator , wział sie zapewne z tradycji pieców kaflowych
Pamietam u dziadków że w takim piecu - było mało popiołu , a wizyty kominarza to zadkosc
palili - kamienym , brunatnym i torfem { oczywiscie zawsze jakies bukowe czy sosnowe polanko na wierzch }
W Legnicy VISSMAN rozbudowuje swoja fabryke urz. grzewczych hale do produkcji kotłów na paliwa stałe . Nowoscia mają być kotły na W.Brunatny

W Piotrowicach na Granicy Dolnoslakiego i Lubuskiego rosnie najwiekszy i najstarszy Dąb w Polsce - CHROBRY - { moje tereny }

sinumi
19-10-2006, 10:31
http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C4%85b_Chrobry

electrician
19-10-2006, 12:23
Trochę nie na temat, ale jako górala niskopiennego ruszył mnie patriotyzm lokalny. Wszyscy wiedzą, że największy dąb w Polsce, to dąb Bartek w Bartkowie k/Zagnańska w Świętokrzyskiem. Prawdopodobnie jest to również najstarszy dąb, gdyż badania wieku przeprowadzone zostały niewłaściwą metodą /środek pnia jest spróchniały/ - a mimo to wiek został ustalony na ok. 650 lat. Wielkość korony i wysokość jest zdecydowanie większa niż Chrobrego - co można sprawdzić w każdej encyklopedii. Przykro mi sinumi - ale to fakty
http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C4%85b_Bartek

sinumi
19-10-2006, 22:38
ok.- ale na temt - tak rozmawiamy sobie o opale - suchym , pieknie sezonowanym .I własnie dlatego powinismy tak dbać o Lasy .
Własnie takim przykładem jest jednak najstarszy dab w Polsce .
Wczytaj sie w Wikipedie
W Szprotawie na rzece Bóbr - odbyło sie spotkanie Ottona III z Chrobrym .
legenda głosi że odpoczywli przy tym debie w drodze na GNIEZNO . Legenda - faktycznie CHROBRY na 750 lat i jest o 100 lat starszy od Bartka .
ps
Interesujac sie przyroda - pomagaamy ją chronić
- aj niewierny polecałem ostatnio wegiel brunatny z OGROMNEJ dziury w ziemi . SZOK.

ps
ATMOS - C20S na węgiel brunaty i dzrzewo. Dzis - pełny załadunek o 12;00. do 21: 00. Mieszacz na 3 . Temperatura pieca 85stC. Temperatura grzejników 45st.C. Drzewo - patyki sosnowo swierkowe .

xavi
20-10-2006, 05:57
A już myślałem że te dęby traktujecie jako podręczne źródło opału :wink:

Reasumując to węgiel brunatny i kamienny to również drewno, aczkolwiek ten pierwszy na ogół jest młodszy - więc bardziej ekologiczny (bo mniejsza strata czasu) 8)

Piotrek77
20-10-2006, 12:33
Czy ktoś z Państwa palił pestkami z wiśni?

sinumi
20-10-2006, 22:01
pod moim domem rosna deby , na jesęń wspólnie z sesiadami - { świetni ludzie }
, sprzatamy liscie i je palimy . W srodku jest mnóstwo żołędzi - podczas spalanie - pieknie strzelają - huk jak z dobrego gnata.
pestki wisni najczęsiej uzyskujemy po destylacji miazszu ich owoców - po sporzywaniu napitku jaki z nich uzykujemy , moze i dochodzi do spalenia pestek , jednak ja nigdy nie dotrwałem do takiego końca wspomnianej degustaacji.
Muśy być naprawdę ciekawie

geguś
21-10-2006, 19:31
Witam :)

Jak najlepiej wygasić kocioł? Wyłączyć wentylator i załączyć podajnik aż wypchnie palące się paliwo do popielnika, czy wyłączyć wszystko? Pytam, bo widząc odpowiedzi, że trzeba czyścić czopuch :evil:, to jakoś ten kocioł trzeba wygasić :(

xavi
23-10-2006, 09:06
Witam :)

Jak najlepiej wygasić kocioł? Wyłączyć wentylator i załączyć podajnik aż wypchnie palące się paliwo do popielnika, czy wyłączyć wszystko? Pytam, bo widząc odpowiedzi, że trzeba czyścić czopuch :evil:, to jakoś ten kocioł trzeba wygasić :(

Wypychanie ognia węglem jest stosowane jako wygaszanie awaryjne.
Najczęściej po prostu wypala mi się węgiel do końca.

Ale wyłączenie pieca z trybu automatycznego też wystarczy.

geguś
23-10-2006, 10:55
Witam :)

Jak najlepiej wygasić kocioł? Wyłączyć wentylator i załączyć podajnik aż wypchnie palące się paliwo do popielnika, czy wyłączyć wszystko? Pytam, bo widząc odpowiedzi, że trzeba czyścić czopuch :evil:, to jakoś ten kocioł trzeba wygasić :(

Wypychanie ognia węglem jest stosowane jako wygaszanie awaryjne.
Najczęściej po prostu wypala mi się węgiel do końca.

Ale wyłączenie pieca z trybu automatycznego też wystarczy.

Dzięki :)

Pytam, bo trzeba też zrobić rozruch testowy kotła. Planuję najpierw na rusztach i drzewem, a później normalnie z podajnika. Tyle, że jak będzie ciepło to po co palić. I właśnie to też mnie interesuje. A zasobnik raczej muszę mieć zawsze pełny, bo nie znam dnia ani godziny kiedy delegacja się trafi i kto załaduje do zasobnika?

Szymciuch
28-10-2006, 15:38
Cześć!

Mam taki sam sterownik na kotle Termo-tech, ale jestem kompletnym nowincjuszem.
Proszę napiszcie jakie macie ustawienia ale z nazwami funkcji a nie literkami U bo nic z tego nie wiem.

Ja na razie ustawiłem tak:
temp. na kotle 56 C
czas pracy podajnika 8s
czas przerwy 52s - czy to prawda ze te dwa czasu muszą w sumie mieć 1 min?
wentylator na 3.

Nic więcej nie ustawiałem bo nie wiem za bardzo o co chodzi.

Przy takich ustawieniach nie osiąga temp. zadanej, cały czas chodzi wentylator a ja nie wiem co mam zrobic
Oprócz tego gdy otwieram zbiornik to po jakimś czasie wydobywa się z niego dym.

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuje

polanka
28-10-2006, 21:19
czas pracy podajnika 8s
czas przerwy 52s - czy to prawda ze te dwa czasu muszą w sumie mieć 1 min?

Nie, tak jest po prostu łatwiej ogarnąć.
8/52 to jest dokładnie to samo co np. 4/26 i dokładnie to samo co 6/39.
Ważna jest proporcja tych dwóch czasów (oczywiście w pewnych rozsądnych granicach).



Oprócz tego gdy otwieram zbiornik to po jakimś czasie wydobywa się z niego dym.

u mnie też. To chyba normalne. Po prostu tą drogą powietrze (i dym) ma bliżej, niż przez piec, czopuch i komin.

Grzegorz

ged
03-12-2006, 23:13
:D