PDA

Zobacz pełną wersję : Układ ogrzewania & piec eko-groszek & dom parterowy



Kryspin
22-08-2006, 08:56
Witam.
Ponieważ borykam się z problemem wyboru układu ogrzewania mojego parterowego domu proszę was o pomoc w dokonaniu wyboru poznaniu za i przeciw.

Dom : parterowy
powierzchnia: 115 + garaż
największy salon 30m2 z dużym oknem 3,6mb
piec: eko - groszek (być może jeszcze w przyszłości kominek z płaszczem wodnym)

co zastosować??
- tylko podłogówkę
- tylko grzejniki
- mieszane grzejniki+ podłogówka

i jak to najlepiej wykonać, na co zwrócić uwagę przy projekcie ogrzewania - pytam bo nie znam dobrej firmy tym się zajmującej.

Talbot
22-08-2006, 13:03
Mieszkam teraz na parterze domku. Jakieś 40m2 jest ogrzewane podłogówką, a salon 33m2 grzejnikami. Tam gdzie jest podłogówka na podłodze jest gres. Komfort cieplny jest naprawdę nieporównywalnie lepszy w obszaże gdzie jest podłogówka. Przemieszkałem tam pół ostatniego sezonu. W pomieszczeniach gdzie jest podłogówka są zainstalowane rónież grzejniki (nie pytajcie po co, nie ja to budowałem) ale były cały czas wyłączone, bo i tak było ciplej i przyjemnije niż w salonie, gdzie grzejniki były rozkręcone na maksa. W tym salonie, gdzie na podłodze są panele czuło sie chłód i naprawde było mało przyjemnie.
Także z mojego dośwaidczenia wynika że najlepiej wszędzie dawać podłogówkę i zapomnieć o grzejnikach.
Przy groszku będziesz musiał dać zawór mieszający w kotłowni, żeby kocioł mógł pracować w odpowiednij temperaturze i tyle.
Pozdro

Talbot
22-08-2006, 13:06
Mieszkam teraz na parterze domku. Jakieś 40m2 jest ogrzewane podłogówką, a salon 33m2 grzejnikami. Tam gdzie jest podłogówka na podłodze jest gres. Komfort cieplny jest naprawdę nieporównywalnie lepszy w obszaże gdzie jest podłogówka. Przemieszkałem tam pół ostatniego sezonu. W pomieszczeniach gdzie jest podłogówka są zainstalowane rónież grzejniki (nie pytajcie po co, nie ja to budowałem) ale były cały czas wyłączone, bo i tak było ciplej i przyjemnije niż w salonie, gdzie grzejniki były rozkręcone na maksa. W tym salonie, gdzie na podłodze są panele czuło sie chłód i naprawde było mało przyjemnie.
Także z mojego dośwaidczenia wynika że najlepiej wszędzie dawać podłogówkę i zapomnieć o grzejnikach.
Przy groszku będziesz musiał dać zawór mieszający w kotłowni, żeby kocioł mógł pracować w odpowiednij temperaturze i tyle.
Pozdro

pawelurb
22-08-2006, 13:12
podłogówka napewno wyjdzie drożej , droższa np. będzie posadzka, wylewka , trzeba raczej zrezygnować z parkietu czy paneli podłogowych , do tego trzeba by zamontować zawór przy kotle , bo podłogówna musi mieć niską temperaturę pracy a kocioł najlepiej sie "czuje" w temperaturze 60 st i więcej , ja bym zrobił układ mieszany , np. salon kuchnia i łazienka podłogówka , a reszta pomieszczeń grzejniki , w łazienkach zresztą pewnie i tak nie obejdzie się bez "drabinki".

anpi
22-08-2006, 13:18
Ja zrobiłem tak: podłogówka w pomieszczeniach "kafelkowanych", czyli w kuchni, holu, wiatrołapie i łazienkach. W łazienkach dodatkowo drabinki. W pozostałych pokojach i salonie - grzejniki. Jak to się będzie sprawować - napiszę w zimie 8)

Kryspin
22-08-2006, 14:13
A jakie materiały mogą być stosowane na podłogówkę??

Zawór mieszający - gdzie on się ma znaleść jaka jest zasada jego działania??

Jeśli ma być układ mieszany (w jednym pomieszczeniu i podłogówka i grzejnik) to rozumiem że grzejniki mają być na oddzielnych obwodach tak? a podłogówka podpięta przez zawór mieszający?

pawelurb
22-08-2006, 14:33
A jakie materiały mogą być stosowane na podłogówkę??

Zawór mieszający - gdzie on się ma znaleść jaka jest zasada jego działania??

Jeśli ma być układ mieszany (w jednym pomieszczeniu i podłogówka i grzejnik) to rozumiem że grzejniki mają być na oddzielnych obwodach tak? a podłogówka podpięta przez zawór mieszający?

ten zawór nazywa się RTL , najlepiej zrobić instalację na rozdzielaczach , i wtedy jedne rurki z rozdzielacza "idą" do grzejników a inne przez RTL-a zasilają podłogówkę.

Mały
22-08-2006, 19:38
A jakie materiały mogą być stosowane na podłogówkę??

Zawór mieszający - gdzie on się ma znaleść jaka jest zasada jego działania??

Jeśli ma być układ mieszany (w jednym pomieszczeniu i podłogówka i grzejnik) to rozumiem że grzejniki mają być na oddzielnych obwodach tak? a podłogówka podpięta przez zawór mieszający?

ten zawór nazywa się RTL , najlepiej zrobić instalację na rozdzielaczach , i wtedy jedne rurki z rozdzielacza "idą" do grzejników a inne przez RTL-a zasilają podłogówkę.
Ale RTL jest ogranicznikem temperatury powrotu więc musi byc montopwany na powrocie.

Kryspin
23-08-2006, 08:06
Ma ktoś jakąś dobroą stronkę gdzie można sobie o tym wszystkim poczytać.
Muszę zassać wiedzy na w/w temat

Talbot
23-08-2006, 10:38
A jakie materiały mogą być stosowane na podłogówkę??

Zawór mieszający - gdzie on się ma znaleść jaka jest zasada jego działania??

Jeśli ma być układ mieszany (w jednym pomieszczeniu i podłogówka i grzejnik) to rozumiem że grzejniki mają być na oddzielnych obwodach tak? a podłogówka podpięta przez zawór mieszający?

ten zawór nazywa się RTL , najlepiej zrobić instalację na rozdzielaczach , i wtedy jedne rurki z rozdzielacza "idą" do grzejników a inne przez RTL-a zasilają podłogówkę.

Oj, oj, proszę nie mylić pojęć. RTL nie ma nic wspóllnego z zaworem mieszającym. RTL to zawór ograniczający przepływ przez obieg podłogówki sterowany temperaturą czynnika, montowany na powrocie. Zawór mieszający (trój- lub cztero- drogowy) jest montowany w kotłowni i zapewnia odpowiednie zmieszanie czynnika grzewczego (zasilania z powrotem) tak aby kocioł pracował na odpowiedni wysokie temperaturze, np 65st, a do zasilania obwodów podłogówki wykożystywany jest czynnik o temperaturze max 55st.
Trochę mozna poczytać tutaj:
http://www.ogrzewaniepodlogowe.pl/
http://www.purmo.com/pl/produkty_ogrzewanie-podlogowe.html
Mam znajomych któzy w całym domu mają tylko podłogówkę i sobie chwalą. Znajomy instalator montuje w łązienkach drabinkowe grzejniki i podłogówkę. Niekiedy wpina po prostu grzejnik w obieg podłogówki i tyle, bo drabinka ma służyć do suszenia ręczników a nie ogrzewania pomieszczenia w takim przypadku.