PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie kable do pieca gazowego?



Zuzza
22-08-2006, 14:49
Witam i proszę o wsparcie...


Układamy właśnie instalację elektryczną i zastanawiam się jakie kable powinny być poprowadzone do pieca gazowego?

Oprócz zasilania oczywiście. Jakie kable wykorzystuje się do sterowania, do czujników temperatury? Dokąd muszą byc doprowadzone? Jak to jest u Was?

Piec prawdopodobnie będzie gazowy wiszący dwufunkcyjny....
Czy też taką instalację robi się dopiero później przy instalacji C.O.????

Carl
22-08-2006, 14:53
Układamy właśnie instalację elektryczną i zastanawiam się jakie kable powinny być poprowadzone do pieca gazowego?

Oprócz zasilania oczywiście. Jakie kable wykorzystuje się do sterowania, do czujników temperatury? Dokąd muszą byc doprowadzone? Jak to jest u Was?

Piec prawdopodobnie będzie gazowy wiszący dwufunkcyjny....
Czy też taką instalację robi się dopiero później przy instalacji C.O.????

Witaj

Przewody lepiej połozyć wcześniej., tak jak wszystkie - przed tynkami.
1. Do czujnika temperatury - 2 x 1.5 mm2. Na zewnętrzną, najlepiej północną ścianę domu.
2. Do regulatora temp. - 3 x 1.5 mm2. Najlepiej do pomieszczenia wzorcowego, z dala od innych źródeł ciepła (kominek).

Pozdro
Carl

Zuzza
22-08-2006, 15:04
Dzięki Carl !!!


Czy wystarczy jeden regulator temperatury?
Czy robi się też ich więcej? Na górze i na dole np. ?

Pawel_T
22-08-2006, 15:07
ja dodam jeszcze ze najlepiej jest klasc te kable z dala od innych
pozdrawiam pawel

VPS
22-08-2006, 16:31
Na przykładzie kotłów Vaillant.

Kotły ze złączem 7-8-9, przewód linka do regulatora pokojowego 3x0,75mm, jeśli będzie dodatkowo czujnik zewnętrzny (pogodówka) to 2x0,75mm,
Gdy zamiast czujnika zewnętrznego zamontujesz czujnik temperatury zewnętrznej z odbiornikiem sygnału i czasu DCF to przewód musi być 3x0,75mm.
Kotły ze złączem eBUS regulator pokojowy 2x0,75mm reszta j/w.

Przewody nie mogą być układane razem z przewodami 230V.

maximdoradca
22-08-2006, 16:57
nie zapomnij o kablu do sterownika 0,75mm2 2 żyłowy <<CHYBA

Mały
22-08-2006, 19:24
Układamy właśnie instalację elektryczną i zastanawiam się jakie kable powinny być poprowadzone do pieca gazowego?

Oprócz zasilania oczywiście. Jakie kable wykorzystuje się do sterowania, do czujników temperatury? Dokąd muszą byc doprowadzone? Jak to jest u Was?

Piec prawdopodobnie będzie gazowy wiszący dwufunkcyjny....
Czy też taką instalację robi się dopiero później przy instalacji C.O.????

Witaj

Przewody lepiej połozyć wcześniej., tak jak wszystkie - przed tynkami.
1. Do czujnika temperatury - 2 x 1.5 mm2. Na zewnętrzną, najlepiej północną ścianę domu.
2. Do regulatora temp. - 3 x 1.5 mm2. Najlepiej do pomieszczenia wzorcowego, z dala od innych źródeł ciepła (kominek).

Pozdro
Carl
A po co takie grube?
Prądowe to i owszem ale do sterownika? Pogodówki? 0,75 wystarczą.

lechowaty
23-08-2006, 13:50
Nic z tego nie rozumiem.


Przewody lepiej połozyć wcześniej., tak jak wszystkie - przed tynkami.

O tym mogę już zapomnieć... :-?


1. Do czujnika temperatury - 2 x 1.5 mm2. Na zewnętrzną, najlepiej północną ścianę domu.

Takiej czujki nie przewiduję.
Będę chciał zrobić regulator temperatury na sterowniku i termostaty na grzejnikach.


2. Do regulatora temp. - 3 x 1.5 mm2. Najlepiej do pomieszczenia wzorcowego, z dala od innych źródeł ciepła (kominek).


Powiedzcie czy to dobre rozwiązanie...?

Acent
23-08-2006, 17:13
Nic z tego nie rozumiem.


Przewody lepiej połozyć wcześniej., tak jak wszystkie - przed tynkami.

O tym mogę już zapomnieć... :-?


1. Do czujnika temperatury - 2 x 1.5 mm2. Na zewnętrzną, najlepiej północną ścianę domu.

Takiej czujki nie przewiduję.
Będę chciał zrobić regulator temperatury na sterowniku i termostaty na grzejnikach.


2. Do regulatora temp. - 3 x 1.5 mm2. Najlepiej do pomieszczenia wzorcowego, z dala od innych źródeł ciepła (kominek).
Jak otynkowałeś to kup sterowniki bezprzewodowe( zaplacisz za nie troszke więcej kasy)

Powiedzcie czy to dobre rozwiązanie...?

JANK
23-08-2006, 22:30
Układamy właśnie instalację elektryczną i zastanawiam się jakie kable powinny być poprowadzone do pieca gazowego?

Oprócz zasilania oczywiście. Jakie kable wykorzystuje się do sterowania, do czujników temperatury? Dokąd muszą byc doprowadzone? Jak to jest u Was?

Piec prawdopodobnie będzie gazowy wiszący dwufunkcyjny....
Czy też taką instalację robi się dopiero później przy instalacji C.O.????

Witaj

Przewody lepiej połozyć wcześniej., tak jak wszystkie - przed tynkami.
1. Do czujnika temperatury - 2 x 1.5 mm2. Na zewnętrzną, najlepiej północną ścianę domu.
2. Do regulatora temp. - 3 x 1.5 mm2. Najlepiej do pomieszczenia wzorcowego, z dala od innych źródeł ciepła (kominek).

Pozdro
Carl
A po co takie grube?
Prądowe to i owszem ale do sterownika? Pogodówki? 0,75 wystarczą.
Eee tam, myślę, że wystarczą zwykłe telekomunikacyjne 0,5 mm :o

krzysztofh
24-08-2006, 06:15
Radzę zwracać uwagę na posty poważne a nie w stylu "eetam, myślę" bo potem mogą być problemy. Słuchać fachowców, np VPS.
W Viessmanie jest w instrukcji np że kabel do czujnika temp zewn powinien być 2 żyłowy o przekroju 1,5mm2 i nie dłuższy niż 35mb.
Najlepiej jest poszukać w Internecie instrukcji serwisowych kotła jaki się planuje zakupić lub choćby firme na którą się stawia i zastosować się do wskazówek i nie mieć bólu głowy przy eksploatacji urządzenia.

PRO
24-08-2006, 08:13
Ja ma sterownik radiowy do kotła i nie potrzebuje żadnych kabli, w razie czego mogę go ustawić w dowlonym miejscu.

Do zasilania pieca 3x1,5mm.

Pawel_T
24-08-2006, 08:14
Radzę zwracać uwagę na posty poważne a nie w stylu "eetam, myślę" bo potem mogą być problemy. Słuchać fachowców, np VPS.
W Viessmanie jest w instrukcji np że kabel do czujnika temp zewn powinien być 2 żyłowy o przekroju 1,5mm2 i nie dłuższy niż 35mb.
Najlepiej jest poszukać w Internecie instrukcji serwisowych kotła jaki się planuje zakupić lub choćby firme na którą się stawia i zastosować się do wskazówek i nie mieć bólu głowy przy eksploatacji urządzenia.

popieram, jak by ktos potrzebowal jakis materjalow junkersa to sluze pomoca. niestety wszystko co mam jest w jezyku niemieckim
pozdrawiam pawel

JANK
24-08-2006, 08:37
Radzę zwracać uwagę na posty poważne a nie w stylu "eetam, myślę" bo potem mogą być problemy. Słuchać fachowców, np VPS.
W Viessmanie jest w instrukcji np że kabel do czujnika temp zewn powinien być 2 żyłowy o przekroju 1,5mm2 i nie dłuższy niż 35mb.
Najlepiej jest poszukać w Internecie instrukcji serwisowych kotła jaki się planuje zakupić lub choćby firme na którą się stawia i zastosować się do wskazówek i nie mieć bólu głowy przy eksploatacji urządzenia.

VPS jest fachowcem od ogrzewania a nie elektroniki kotła. Zgadzam się, że należy kierować się instrukcją serwisową. Ale jeśli położysz kabel wieloparowy telekomunikacyjny o przekroju żył 0,5 mm2 to żaden problem zrobić z tego kabla kabel o przekroju 1,5 mm2 tak jak mówi instrukcja serwisowa Viessmana. Jednak niektóre instrukcje kotłów nie mówią nic na ten temat :lol: