PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zrobić taką elewację?



efilo
22-08-2006, 17:20
Kochani,

spotkałam taki dom zagramanicą i straaasznie spodobała mi się jego elewacja. Czy macie pomysł jak można zrobić taką właśnie? Klinkier oglądałam i to nie to samo. Nie mówiąc o tym że chciałam ścianę dwuwarstwową...

http://www.album.com.pl/zKyZm68ZzB/227538.jpg

brams
22-08-2006, 18:57
Kochana, :D

Spotkałem się z czymś podobnym (chyba :roll: ) w Poznaniu gdzie elewacja była zrobiona z tynku cienkowarstwowego w szablonie wyglądającym jak cegła.
W sumie prezentowało się to bardzo zajedwabiście...

efilo
23-08-2006, 12:25
ooo

No to tutaj to raczej była cegła. I w dodatku wygląda mi na jakąś starą albo postarzaną. Ja tam bym wolała mimo wszystko "nakładkę" - ściana trójwarstwowa mnie przeraża. Nie pamiętasz nazwy firmy?

Sp5es
24-08-2006, 11:25
Da się to zrobić też w układzie 2w.
Wymaga b. dokładnego zaprojektowania. Założenia parokrotnie podawałem poprzednio na forum (hasło - klejenie ceramiki do ociepleń).
Sugeruję przejrzeć archiwum.

Są też producencii imitacji cegły, dającej się przykleić do elewacji.
m.in. Caparol, ale są też polscy, duuużo tańsi.

Z grubsza założenia podaje Atlas
http://www.atlas.com.pl/doradztwo/porady/BDC89E50A38FB39EC1256D440023ADE7?PHPSESSID=70650a2 17cbdffeed7bdf226c63508ec

ale do poważnego podejścia do tematu, to jeszcze za mało.
Brak informacji o fizyce budowli , szczegóły kołkowania , i dylatowania.
Poważny, złożony temat techniczny.

acca5
24-08-2006, 11:46
Może to www.izoflex.com.pl
przymierzam sie do obklejenia tym kolumn i tarasu z zewnatzr i wejscia do domu, takze wykusz wygladałby interesująco. widziałam to coś na żywo, twarde jak ch..ra. No gwoździem nie próbowałam bo nie moje.

brzuzens
24-08-2006, 12:46
To co efilo wkleiła na zdjęciu to ewidentnie cegła ręcznie formowana, belgijska albo holenderska - w tamtych rejonach bardzo popularny materiał na elewacje. U nas niestety nie najtańsza :( Producenci cegieł często produkują również płytki elewacyjne, można nimi oklejać ściany ale nigdy się nie iteresowałem tematem ścian 2W i takich imitacji na nich.

Pozdrawiam
Brzuzens

efilo
24-08-2006, 16:30
Zdjęcie zrobione na Litwie. Tam generalnie nie ma zbyt rozwiniętego rynku budowlanego.

Od razu wyjaśnię dlaczego wolałabym okładzinę zamiast cegły - bo chciałabym to połączyć z innymi materiałami, m.in. z drewnem i tynkiem. Więc wszystko musi być podobnej grubości.

efilo
24-08-2006, 16:49
Dla przybliżenia - zbliżenie :D

http://www.album.com.pl/zKyZm68ZzB/227870.jpg

brzuzens
25-08-2006, 10:55
Zdjęcie zrobione na Litwie. Tam generalnie nie ma zbyt rozwiniętego rynku budowlanego.
No ale ten dom raczej do biedaka nie należy ;)


Od razu wyjaśnię dlaczego wolałabym okładzinę zamiast cegły - bo chciałabym to połączyć z innymi materiałami, m.in. z drewnem i tynkiem. Więc wszystko musi być podobnej grubości.
To też nie problem, podejrzewam nawet że na 3-warstwowej ścianie szybciej połączysz różne materiały niż na 2-warstwowej. Wg mnie mocowanie np. oblicówki drewnianej do ściany 3W jest dużo prostsze niż do 2W - a grugość ścian nie ma tu znaczenia. Jeśli chcesz żeby wszystko się ładnie licowało, to miejsca pod tynk czy pod oblicówkę możesz wymurować np. z cegły modularnej - jest węższa od cegły pełnej i po otynkowaniu lub przykręceniu desek wyjdzie na równo z cegłami.

My też kombinowaliśmy, żeby łączyć cegłę, tynk i oblicówkę drewnianą, ale stanęło na tym że cała elewacja wymurowana jest z cegły ręcznie formowanej, polskiej z Kraśnika - poszukaj na forum, było o niej kilka wątków. A jak kiedyś obudzę się w środku nocy zlany zimnym potem i dojdę do wniosku, że bez tynku na elewacji lub oblicówki już nie mogę żyć, to zawsze mogę namieszać :)

Pozdrawiam
Brzuzens

efilo
25-08-2006, 14:21
Dzięki za info. A jakbyś jeszcze słówko szepnął jak zrobiłeś dylatacje między warstwami? To jest największy problem w 3w dla mnie. No i połączenie między dwoma ścianami. Na forum ludzie jakieś domowe sposoby wymyślali. Nie brzmiało to zachęcająco.

I jeszcze ogromna prośba. Mógłbyś wkleić zdjęcie swojej elewacji? Chyba że mogę znaleźć je gdzieś w Twoim dzienniku..

brzuzens
25-08-2006, 15:11
Dzięki za info. A jakbyś jeszcze słówko szepnął jak zrobiłeś dylatacje między warstwami? To jest największy problem w 3w dla mnie.
U mnie ściana wygląda następująco:
- warstwa nośna - pustak U220 (25cm)
- ocieplenie - styropian 12cm
- warstwa elewacyjna - cegła pełna ręcznie formowana
A dlaczego problem? Będziesz to sama wykonywała czy może ekipa? Ekipa da sobie radę, sporo domów buduje się w technologii ścian 3-warstwowych.


No i połączenie między dwoma ścianami. Na forum ludzie jakieś domowe sposoby wymyślali. Nie brzmiało to zachęcająco.
No i chyba te domowe sposoby nie są złe :) Początkowo kupiłem gotowe kotwy, bo nie wiedziałem gdzie kupić drut ocynkowany. Później pojechałem do hurtowni elektrycznej, kupiłem drut ocynkowany fi6 (albo fi5, nie pamiętam) - ekipa sama cięła i gięła, wyszło połowę taniej niż za gotowe kotwy.


I jeszcze ogromna prośba. Mógłbyś wkleić zdjęcie swojej elewacji? Chyba że mogę znaleźć je gdzieś w Twoim dzienniku..
Dziennika nie prowadziłem, nie było czasu niestety... starałem się pomagać w budowie od rana do nocy i nawet zdjęć nie miałem za bardzo czasu robić. Ale w weekend może coś pstryknę i wkleję.

Pozdrawiam
Brzuzens