PDA

Zobacz pełną wersję : Agregat prądotwórczy.



gosciu01
22-08-2006, 21:14
chcę zamontować w domu jako urządzenie rezerwowe do podania prądu agregat prądotwórczy o mocy ok. ( ponad ) 2 kW zasilajacy najważniejsze urządzenia w domu tak z 7-10 godzin, coby nie wstawać w nocy i nie dolewać benzyny.

Mam takie pytania.
1. Jaką solidną markę wybrać ? Nie musi być mercedes, ale chciałbym coś co nie zawiedzie po 3-cim odpaleniu.

2. na jakie inne parametry zwrócić uwagę oprócz mocy ?

3. czy ktoś mógłby napisać jak zrobić aby odpalał się automatycznie, ale nie chcę kupować takiego bo są potwornie drogie, a wiem że da się zrobić.

Potrzebna MOC - tak sobie liczę ;
1. Pompa Ciepła 1,4-1,6 kW
2. pompa podłogówki 0,2 kW,
3. kilka żarówek energooszczędnych 0,1 kW
4. lodówka,
5. radio

Co jeszcze ?

jabko
22-08-2006, 21:24
Z lepszych to pewnie Honda
Ale taki 2.2-2.5 kVA to wydatek rzędu 2-2,5tys zł

gosciu01
22-08-2006, 21:58
myślałem coś ok. 1-1,5 kzł tak mają na Allegro ; Einhell, Profitexx, Silver Strom - tylko jaka to półka ?

a,
i jakie przewody do skrzynki, i jaki "przełącznik" - jak się on nazywa, coby zabawy nie było jak prąd na słupie włączą :wink:

i jeszcze jedna myśl ;
chyba trzeba by jakiś otwór, w ścianie/dachu zaplanować na spaliny.
A planuję ustrojstwo w garażu.

Myślałem o UPS-ie, ale nie pociagnie zbyt długo ...

adam_mk
22-08-2006, 22:29
Witam
Zamyślasz o własnej, małej elektrowni!
Przepisy, które mówią - jak to się robi? to taka mała księżeczka. Doradzam konsultację z dobrym elektrykiem w sprawie samoczynnego startu i bajpasu zabezpieczającego sieć przed podaniem w nią napięcia z agregatu. Sieć ma "zero", masę, uziemienie (jakbyś tego nie nazwał) a agregat - nie. Są subtelne różnice w połączeniach odbiorów i instalacja domu powinna je mieć, bo inaczej nie będą działać poprawnie wszystkie urządzenia a tylko niektóre.
Ten problem jest bardziej formalno-prawny niż techniczny. Za grosze tego nie wykonasz (choć się da, ale odradzam) Urządzenia MUSZĄ spełniać określone normy i to właśnie zmusza do stosowanie takich a nie innych klocków (ceny!).
Tylko sieć wydzielona (dom na agregacie i bez połączenia z siecią) jest prosta, ale koszt paliwa wysoki. Tutaj "chodzenie na skróty" jest niebezpieczne. Albo dobrze - albo wcale.
Pozdrawiam Adam M.

gosciu01
22-08-2006, 22:35
odpalanie ręczne mnie nie przeraża, chodzi o wygodę, ale 3x tyle niż za agregat już nie zapłącę. Zbyt często to tego prądu nie brakuje ...

Są natomiast takie "bezpieczniki" już gdzieś czytałem, tylko nie jestem fachowcem i też nie pamiętam, które po pojawieniu się prądu w sieci odłaczają/ przełaczają natychmiast zasilanie z agregatu.

Jeśli jest to rozwiązanie drogie to sygnalizacja i pozostaje ręczne przełączenie :-?

gosciu01
22-08-2006, 22:42
głównie chodzi o to, jak doczytałem w necie, że PC ( a prawdopodobnie raczej niektóre jej podzespoły ) powinny dostawać napięcie bez przerwy, inaczej coś tam się może poknocić.

Można stosować spore UPS-y, ale skoro już musi być takie ustrojstwo, to czemu nie pójść dalej i nie zapewnić sobie prądu do kilku żarówek, lodówki, kompa itp.

Z tego co piszesz o rozruchu agregatu ( do Adama_mk ) to jednak musiałby być UPS, choćby na te 2 godz.

A parę wyłączeń dłuższych niż techniczne z powodu wichur ostatnimi czasy było ...

adam_mk
22-08-2006, 22:52
Pozostań na pełnej kontroli tego, co się dzieje i rozruchu ręcznym. Posadż stycznik mocy na wejściu do instalacji za bezpiecznikami głównymi i zasil jego cewkę z agregatu. Jak działa agregat, to zasilanie "z miasta" jest odłączone. Zrób sobie sygnalizację obecności fazy "z miasta" na styku pomocniczym tego stycznika.
Ty kontrolujesz całość. Bez automatyki. Wyłączysz agregat, to układ samoczynnie wróci do połączenia z siecią miejską.
Przemyśl, gdzie muszą być zabezpieczenia i jakie. Może nie wszystkie obwody trzeba z tego agregatu zasilać?
Adam M.

gosciu01
22-08-2006, 23:01
No !
o to biega :wink: :D

Dzięki !
Wykonawcą bedzie z pewnością elektryk, ale jak sie nauczę na pamięć tego co napisałeś to dopiero wypadnę jak gościu :lol: :lol: :lol:

A pozostałe pytania, może ktoś będzie coś wiedział ?

1. Jaką solidną markę wybrać ? Nie musi być mercedes, ale chciałbym coś co nie zawiedzie po 3-cim odpaleniu.

2. na jakie inne parametry zwrócić uwagę oprócz mocy ?

adam_mk
22-08-2006, 23:28
Szukaj zabawki do pracy ciągłej! Wiele z nich ma 2kW, ale nie dłużej niż....
Jak możesz, to zadbaj o nadmiar mocy. Potrzebujesz 2 to szukaj 4kW i do pracy ciągłej. To oznacza też rodzaj napędu (klasę motorka spalinowego). Pamiętaj, że spaliny to także woda!!! Wściekle się wykrapla (kondensuje) i zatyka pionowy wylot, jeżeli nie ma odwadniacza wydechu (element nieznany w samochodzie!!! :lol: ) W skrajności zajrzy Ci do motorka!
Takie "coś" to też trochę zabawy. Ale praktyczne jest.

Ja mam 4kW na TECUMSEHU. 5lat i nie narzekam. Wcale go nie pieszczę i nie narzekam. On też nie. Mocno dostaje "w kość" i żyje.
Pozdrawiam Adam M.