PDA

Zobacz pełną wersję : Ścianki działowe drewniane ryglowe...???



kolecik
23-08-2006, 08:55
Szczerzy przyznam, że dopiero zaczynam przygodę z budowaniem domu i moja wiedza nie jest zbyt duża w tym temacie, a o takich ściankach szczerze przyznam nawet nie słyszałem... :-?
W projekcie na poddaszu mam ścianki działowe drewniane ryglowe.
Czy to jest dobry pomysł? Jakie są wady i zalety takich ścianek?

kolecik
24-08-2006, 07:15
Czyżby te ścianki były aż tak niepopularne, że nikt nie może mi doradzić???

popi
24-08-2006, 07:26
drewniane??

24-08-2006, 07:31
Czy to jest dobry pomysł?
moim zdaniem - sredni


Jakie są wady i zalety takich ścianek?

wady
- drogie
- łatwopalne
- trudno odnowić jesli ulegna zniszczeniu
- trudno w nich "schowac" instalacje
zalety
- nie znam

pzdr

kolecik
24-08-2006, 08:11
Dzięki za info.
A ewentualnie czym mozna takie ścianki zastapić???

kolecik
24-08-2006, 08:13
drewniane??
Dokładnie! Chodzi o ścianki drewniane. Też sie trochę zdziwiłem jak czytałem opis projektu w necie. Wczesniej nigdy nie spotkałem się z takim rozwiązaniem...[/quote]

variuss
24-08-2006, 08:14
Czym zastapić:
Sciankami szkieletowymi z okladziną z plyt g-k i wypełnieniem wełną.

Projektantowi zapewne chodzilo o lekkie scianki, pod którymi nie trzeba robić wzmocnienia stropu - typu dodatkowe zbrojenie lub dodatkowa belka stropowa.

24-08-2006, 08:45
A ewentualnie czym mozna takie ścianki zastapić???

bloczki gazobetonowe

pzdr

st_x
24-08-2006, 09:09
Czy to jest dobry pomysł?
moim zdaniem - sredni


Jakie są wady i zalety takich ścianek?

wady
- drogie
- łatwopalne
- trudno odnowić jesli ulegna zniszczeniu
- trudno w nich "schowac" instalacje
zalety
- nie znam

pzdr



.. bloczki gazobetonowe ..


Witam

Jak widać nie ma to jak łatwość budowania z BETONU itp. 8).
Moim zdaniem wszystkie ściany działowe sa łatwiejsze - tańsze - szybsze niż murowane.
Ściany ryglowe (szkieletowe czy klasycznie lekki GK na stelażu) są do postawienia przez średnio manulanie wyrobionego budowniczego w czasie krótszym i czyściej niż cokolwiek murowanego.
- co do uwag o trwałości i trudności instalacyjnych - jak niby łatwiej poprowadzic instalację w betonie/gazopetonie niz w materiale obrabianym bez wysiłku przy pomocy dłutka i młotka (drewno).
- co do spalenia itp - dziesiątki domów drewnianych/szkieletowych stoi i się nie pali, chococzywiście drewno pali sie leiej :-? niz beton

P.S - jeżeli ściana jest RYGLOWA to czy przypadkiem jednak nie przenosi jakichc obciążeń np: z więźby dachowej) - konstrukcja ryglowa to jednak kawałek roboty ciesielskiej i jej zastosowanie dla zwykłej sciany działowej jest mało uzasadnione

Pozdrawiam

24-08-2006, 09:25
... konstrukcja ryglowa to jednak kawałek roboty ciesielskiej i jej zastosowanie dla zwykłej sciany działowej jest mało uzasadnione

Pozdrawiam

dokładnie

pzdr

Wojciech Nitka
24-08-2006, 09:56
kolecik,
zbyteczne jest budownie ścianek działowych ryglowych - http://www.szkielet.pl/katalog/katalog2006/katalog2006.php

Zdecydowanie lepiej w lekkiej konstrukcji szkieletowej (być może to autor projektu miał na myśli). Ale wówczas zwróć uwagę na izolacyjność akustycznej ścianek. W tym zakresie polecam - http://www.szkielet.pl/wymagania.php?show=19

kolecik
24-08-2006, 10:27
kolecik,
zbyteczne jest budownie ścianek działowych ryglowych - http://www.szkielet.pl/katalog/katalog2006/katalog2006.php

Zdecydowanie lepiej w lekkiej konstrukcji szkieletowej (być może to autor projektu miał na myśli). Ale wówczas zwróć uwagę na izolacyjność akustycznej ścianek. W tym zakresie polecam - http://www.szkielet.pl/wymagania.php?show=19

Wielkie dzięki za radę... :)
Już powoli temat staje się bardziej przejrzysty...

kolecik
24-08-2006, 21:21
Czy może ktoś jeszcze ma coś do powiedzenia w tym temacie???

st_x
25-08-2006, 06:45
Słono opłacony 8) architekt/projektant który tą scianę ryglową umiescił w projekcie.
Moim zdanim powinien odpowiedzieć (bez dodatkowych opłat) dlaczego wybrał takie rozwiązanie - moze jednak ma to uzuasadnienie konsytrukcyjne (jak już pisałem wczesniej).

Pozdrawiam

kolecik
29-08-2006, 10:12
Słono opłacony 8) architekt/projektant który tą scianę ryglową umiescił w projekcie.
Moim zdanim powinien odpowiedzieć (bez dodatkowych opłat) dlaczego wybrał takie rozwiązanie - moze jednak ma to uzuasadnienie konsytrukcyjne (jak już pisałem wczesniej).

Pozdrawiam
Taką odpowiedź dostałem od projektanta:
Ścianka stoi na żebrze żelbetowym i podpiera jętki i jest to ścianka
konstrukcyjna. Wymurowana ścianka nie byłaby konstrukcyjna i
nadmiernie obciążyłaby strop. Powinna ona zostac w tej formie.

st_x
03-09-2006, 20:40
I wszystko jasne.
Jak podejrzewałem - rozwiązanie jest uzasadnione - można pewnie je zmienić - ale PO CO ? - tańszego rozwiązania rczej się nie znajdzie.

Pozdrawiam
st_x