PDA

Zobacz pełną wersję : "jak" zbudować dom - może ktoś pomoże...



ZbyszekT
23-08-2006, 09:17
Witam,

Bardzo prosze o porade - planuje zbudować domek. Działke już mam, jest prąd (skrzynka), jest woda (rura idzie ulicą, trzeba się do niej przyłączyć), niema kanalizy, trzeba postawić szambo.
No i fundusze są ograniczone - 160 tyś. - za te pieniądze musze się wprowadzić do domu. Wystarczy powierzchnia ok 80 m2, dużo rzeczy moge zrobić sam, z tym że na to trzeba mieć czas, a tego brakuje, bo trzeba pracować.
I zastanawiam się - na jakie etapy podzielić prace, żeby było najtaniej - zlecić budowe pod klucz, czy osobno mury, osobno dach, osobno instalacje itd.
Ktoś może mi jakoś poradzić

vanderbobo
23-08-2006, 09:22
w twoim wypadku zlecaj poszczególne etapy oddzielnie, 160tyś na taki dom powinno wystarczyć. Co możesz rób sam. pozdro i powodzenia

ZbyszekT
23-08-2006, 09:24
A czym sięsugerować przy wyborze projektu?
Czy parterowy czy z poddaszem będzie tańszy w budowie?

kaskaa
23-08-2006, 09:34
A czym sięsugerować przy wyborze projektu?
Czy parterowy czy z poddaszem będzie tańszy w budowie?

Tańszy w budowie powinien być z poddaszem użytkowym (mniej fundamentów, mniej dachu, mniej ocieplena (bardziej zwarta bryła) itd). Dochodzi jedynie miejsce na schody i koszt schodów. Jak dasz dach dwuspadowy to może uda się uniknąć okien połaciowych.

katerhasser
23-08-2006, 09:36
za mało danych...
Jaka rodzina (ile osób, w jakim wieku itd), ile lat może trwać budowa, jakie perspektywy na zwiększenie budżetu, czy te 160 klocków to jest własna, uzbierana kupka, czy kredyt, czy mix?
Błędne może okazać się samo twoje założenie, że 80 mkw wystarczy. tu jestem prawie pewien, że nie wystarczy - to ledwie 2 pokoje, kuchnia, korytarz i łazienka. To już pomyślałbym o kupnie drewnianego domu na wschodzie kraju i przeprowadzeniu go na swoją działkę.
Następna sprawa: czy chcesz tylko dom jako własny kąt i żeby się na głowę nie lało, czy też masz jakieś dalsze marzenia zw. z estetyką, jakością, poziomem, komfortem itp.?
Generalnie trzeba być świadomym (albo podświadomym), że początkowy zakładany budżet prawie zawsze ulega zmianie przy realizacji - oczywiście wzwyż, i to niemało. Jest to wynik dojrzewania inwestorów do różnych decyzji, nabierania doświadczeń, przewartościowania różnych spraw w trakcie budowy, uświadomienia sobie rzeczy wcześniej nie branych pod uwagę - słowem budowa to proces-droga, na której zawsze pojawiają się niespodziewane sprawy (m.in. wydatki) ekstra.

beton44
23-08-2006, 09:43
żeby było jak najtaniej i najprościej:


bez piwnicy
bryła domku prostokątna lub kwadratowa typu "stodoła" bez żadnych "gargameli" jak i podobny "stodołowy" dach kryty blachą
bez balkonów
bez garażu w bryle domku !
ściany pustaki betonowe ocieplone np styropianem


ja osobiście nie lubię użytkowych poddaszy bo uważam stropodach za fatalne rozwiązanie, co to za mieszkanie na strychu latem gorąco zimą zimno deszcz stuka o dach/ a już bardzo o okna dachowe/ a te skosy :cry: polecam lekturę W.Wasilewska "Pokój na poddaszu"...



a tak w ogóle to za 160 tys. złotych to się pewnie wprowadzisz, tylko że do stanu surowego, wykańczać dom to będziesz na raty przez kilka lat mieszkając już w nim...

ZbyszekT
23-08-2006, 09:49
dziękuje za podpowiedzi...
Wiem, że cała budowa to jest proces i potrwa długo.
Podam może założenia:
Mam 26 lat i zamiast kupować mieszkanie we Wrocławiu - postanowiłem zbudować dom. Mam już działke - na wsi. Do tego na wiosne wezme kredyt - 160 tyś. - w takiej kwocie bym chciał się zmieścić. Po prostu - wprowadzić się, nie mam zbytnich wymagań. Jestem kawalerem i nie planuje zmiany tego stanu, puki co. Także na razie 80 m2 to w zupełności to co mi trzeba (mieszkanie 50 m2 to koszt ponad 200 tyś we wrocławiu)
A na razie podoba mi się projekt:
http://www.e-projektydomow.pl/projekt/450
tylko że bez tych balkonów i daszku nad wejściem - to sobie później zrobie sam.
Czas inwestycji - początek na wiosne 2007, termin zakończenia - najpóźniej wakacje 2008.
Takie mam założenia.

carringtontomas
23-08-2006, 09:53
dziękuje za podpowiedzi...
Wiem, że cała budowa to jest proces i potrwa długo.
Podam może założenia:
Mam 26 lat i zamiast kupować mieszkanie we Wrocławiu - postanowiłem zbudować dom. Mam już działke - na wsi. Do tego na wiosne wezme kredyt - 160 tyś. - w takiej kwocie bym chciał się zmieścić. Po prostu - wprowadzić się, nie mam zbytnich wymagań. Jestem kawalerem i nie planuje zmiany tego stanu, puki co. Także na razie 80 m2 to w zupełności to co mi trzeba (mieszkanie 50 m2 to koszt ponad 200 tyś we wrocławiu)
A na razie podoba mi się projekt:
http://www.e-projektydomow.pl/projekt/450
tylko że bez tych balkonów i daszku nad wejściem - to sobie później zrobie sam.
Czas inwestycji - początek na wiosne 2007, termin zakończenia - najpóźniej wakacje 2008.
Takie mam założenia.

Hmmm ten projekt będzie dość drogi w realizacji i wykończeniówka Cię wykończy :lol:
proponuję parterówkę 100m2 - wygoda na jednym poziomie do tego garaz wolnostojący dwustanowiskowy.

P.S.
spójż na projekt w moim podpisie.

ZbyszekT
23-08-2006, 09:57
No tak, ale:
Plan zabudowy przestrzennej określa mi - dach dwsupadowy, kalenicą do drogi.
Działke mam raczej wąską, także są pewno ograniczenia.

PS. A dlaczego ten dom, który podałem będzie taki drogi?

carringtontomas
23-08-2006, 10:05
No tak, ale:
Plan zabudowy przestrzennej określa mi - dach dwsupadowy, kalenicą do drogi.
Działke mam raczej wąską, także są pewno ograniczenia.

PS. A dlaczego ten dom, który podałem będzie taki drogi?

wystarczy kliknąć tutaj (http://www.e-projektydomow.pl/projekt/450-2) - koszty ogólne budowy masz 130 000 tylko, że kosztorysant zapomniał chyba podać kosztu stanu surowego zamkniętego.
Oprócz tego co to za wykończeniówka za 60 000?? chyba gumolit i meble z płyty wiórowej.

mmmad
23-08-2006, 10:37
Goraco polecam do przeczytania:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=68168&highlight=budowa

toomas
23-08-2006, 10:38
Ja stawiam domek 114 użytkowej, poddasze uzytkowe. Mam narazie parter, materiały na pietro, strop, dach (oprocz fili i gontu). Kanalizacja na działce. Do tej pory wydałem ok 37 tys. Wiekszość robiót wykonałem samodzielnie, ekipa tylko kopała fundamenty i robiła kanalizacje.

dominikams
23-08-2006, 11:38
Możesz zmienić porotherm na inny, tańszy materiał, dachówkę ceramiczną zastąpić cementową lub blachą. Rezygnacja z balkonu też jest dobrym pomysłem (jesli chodzi o koszty). Trochę chyba podraża sprawę wykusz, ale bez niego byłoby bardzo ciasno. Wadą dla mnie jest brak miejsca na prysznic - to oznacza, że do wprowadzenia się bedziesz musiał mieć obie łazienki wykończone (ale skoro sam bedziesz wykańczał, to bedzie to tylko koszt materiałów).

acca5
23-08-2006, 11:45
a moze taki http://www.domdlaciebie.com.pl/CM/content.php/default/default?akcja=szczegoly&id_domku=31

variuss
23-08-2006, 12:28
Twój pomysł ma szansę realizacji pod pewnymi rygorystycznymi warunkami:
- rzut na planie prostokąta
- brak stropu i poddasza -zamiast tego wiązary deskowe i podwieszony sufit g-k z ociepleniem
- dach bezwzględnie dwuspadowy, z blachy powlekanej - tania i lekka
- ściany 2 warstwowe- pustak + syropian
- wszystkie scianki wewnętrzne jako działowe = maksymalnie uproszczony fundament
- absolutny brak garazu
- wszystkie okna i dzwi o wymiarach standardowych
- nie budowanie na zapas - jak za 10 lat dom okaze się za mały to go sprzedasz i zbudujesz nowy- bedziesz wtedy miał już ogromne doświadczenie budowlane ;D


Ten projekcik jest bardzo dobrze rokujący i ma szanse spełin wszystkie powyzsze wymagania - ale bez garażu
Bez garażu zmiesci się na dzialce 18,9 m szerokości ( 4m+ 10,9m +4m)
http://projekty.murator.pl/pliki/dom_16_3.jpg

A tu pełna prezentacja projektu:
http://projekty.murator.pl/projekt?IdProjektu=16&IdKolekcji=20[/img]

katerhasser
23-08-2006, 15:24
Na twoim miejscu szukałbym więc domku parterowego do 100 mkw, prostokątnego, bez garażu (wiata albo blaszak, albo chmurka).
Technologia 2-warstwowa: BK ze styropianem. Żadnej piwniczki.
Strop drewniany, ocieplony jakimś ekofibrem; okna proste (bez łuków), jeśli drewniane, to z mikrowczepami z farbą kryjącą; Kuchnia, łazienka, kotłownia blisko siebie (zwarta instalacja wod.-kan.); pokrycie dachu dachówka cementowa na folii; wykończeniówka na poziomie panele, drzwi wew. i meble z MDF.
Do tego max. robót własnemi ręcyma (i ew. ręcyma litościwie pomagającej rodziny).
Dużo czasu, szukania okazji, dopasowywania tych okazji do swoich oczekiwań...
Jesteś kawaler to dasz radę, bo nie musisz iść na żadne kompromisy z żoną - tylko ty decydujesz o wyborze np. takich drzwi a nie innych. A wiadomo - dla faceta te drzwi są ładne, które "mogą być" i są niedrogie albo tanie. I tak z większością. Od początku nie wpuścisz się w pułapkę trzymania poziomu (wyższego), co ma przełożenie na ceny.