PDA

Zobacz pełną wersję : Pogłębianie studni



wodzio
23-08-2006, 11:25
Witam, mam mały problemik, ostatnio postanowiłem wykożystać moją starą studnie kręgową. Ponieważ na dnie nie było wody, a studnia długo nie używana, pomyślałem że zamulona, ale do lustra wody dokopałem się pobiero jakieś 0,5m pod ostatnim kręgiem. Chyba nie za bardzo można ją dalej podkopywać, więc zastanawiam się co zrobić, żeby pogłębić ją tak żeby pompa mogła spokojnie zasysać. Dodam że obecnie do ostatniego kręgu jest 9m (woda jest na 9,5m) a średnica wewnątrz kręgu to 80cm więc trochę mało żeby tam teraz wstawić mniejszy krąg, bo chyba by się nie dało w nim kopać, może jakaś rura ale jak ją tam wkopać( grunt jest bardzo kamienisty)

KaiM
23-08-2006, 12:54
Normalnie robi sie to tak ze nowe kregi dostawia sie po jednym na gorze i podkopuje z dolu ostatni krąg, pod swoim ciezarem schodza na dół. To jest wersja optymistyczna bo jak studnia stara to nie chca drgnąć. No i trzeba to umiec robic bo mozna przy tym zginąć - robota nie dla amatorów i dla kilku ludzi.

U mnie probowalismy poglebic calkiem nowa studnie i klapa - nic nie chcialo drgnąć. Wykonawca klął że ostatni raz dał się wpuscic w pogłębianie studni.

marcin_budowniczy
23-08-2006, 13:33
Dokładnie - podkopujesz z dołu (pod kręgiem) a na górę dokładasz.
Zanim to zrobisz to zepnij wszystkie w trzech miejscach pasami.
W razie jak trafisz na kurzawkę to poleci całość w dół a nie pęknie tylko jeden i w ten sposób może ocalisz.
Mojego kolegi wujek w ten sposób wybrał się na tamtem świat co ciekawe obsypało go powyżej połowy - ale koledzy ratowali.
Sekcja zwłok wykazała przerwanie rdzenia kręgosłupa - zamiast go odkopać to wyciągali na siłę za ręcę i zabili faceta pomagając.
Kopanie studni to nie zabawa - lepiej zatrudnij zawodowca.

wodzio
23-08-2006, 13:50
Zaden fachowiec nie przyjdzie żeby w ten sposób co piszecie pogłębić starą studnie składająca się już z 10 kręgów. Ja myslałem żeby po prostu tam teraz wprowadzić rurę o mniejszej średnicy, ale nie wiem jak ją wkopywać skoro do takiej rury nie da się wejść. Może ktoś ma jakiś pomysł jak to zrobić, po za tym już ostatni krąg jest podkopany i nic nie osiada, więc chyba klasycznie tak jak przy nowej studni tego się zrobić nie da. Myślałem że może wybierać ziemię jakoś takim narzędziem jak się kopie dziury pod słupki?

marcin_budowniczy
24-08-2006, 06:17
fachowców nie widziałeś

wodzio
24-08-2006, 07:02
a no nie widziałem tylko dzwoniłem i gościu powiedział mi że kręgowych studni już się nie robi (może on nie robi), ale ponieważ chcem tą studnie wykożystać tylko do podlewania nie chcem się teraz pchać w jakies wielkie koszta (ten gościu powiedział mi że może mi wpuścić rurę, a za odcinek studni która już jest policzy mi tylko po 100 od metra)
Może macie jeszczcze jakieś pomysły?