PDA

Zobacz pełną wersję : Czy używa ktoś pieca na ekogroszek z zasobnikiem????



large.dawe
23-08-2006, 20:07
Jestem zainteresowany kupnem pieca na ekogroszek z zasobnikiem i mam kilka pytań :lol:
1 czy faktycznie jest on taki eknomiczny jak o nim piszą
2 jak często (zimą) trzeba do niego "zaglądać" :o
3 ile spalacie groszku przez sezon i przy jakiej powierzchni

Marcin_Łódź
23-08-2006, 20:59
piec na ekogroszek hef 20 KW

dom kostka ani trochę nieocieplony, okna nowe, oprócz jednego dość dużego (brakło kasy)

dom około 130 m2

zasobnik płaszczowy 140 L

liczba osób mieszkających 4

spalanie 5,5 ton groszku/rok (co i cwu)

groszek po 400 zł/tona

w porównaniu do starego pieca koszt ogrzania wychodzi taniej - było kupowane 4 tony węgla (450zł) i tona koksu (około 1000 zł) i dodatkowo drewno w spooorej ilości.

Komfort znacznie wyższy w porównaniu do zwykłago pieca na węgiel
zasypywanie:

- latem raz na 3 tygodnie
-zima raz na 3-7 dni, w zależności od temperatury.

ja z reguły chodziłem co 2 dni bo mi sie nie chciało zasypywać zasobnika do pełna.

wyrzucanie popiołu - troche częściej niż zasypywanie, ale jest szufladka, nie trzeba czyścić rusztu jak w starych piecach przy oczyszczaniu z popiołu więc nie ma dużo pracy.

co około 6 tygodni - 8 tygodni piec trzeba wyczyścić - zajmuje to kilkanaście - kilkadziesiąt minut.

Wady - piec jest dość głośny, więc nie ustawiałbym blisko sypialni (ja mam w piwnicy więc mi nie przeszkadza - śpię na piętrze.

kurzy się trochę (przy uzupełnianiu zbiornika i czyszczeniu) nie da się np. w kotłowni umieścić pralni. Ja osobiście nie umieściłbym także w tym samym pomieszczeniu dodatkowego kotła na gaz. szybko by sie zabrudziły dysze (czy co on tam ma).

piec posiadam od kwietnia 2005.


Największa różnica w porównaniu ze starym piecem węglowym: wstajesz, jest ciepło ( a nie 15-16 stopni.) pierwsza rzecz którą robisz to nie jest rozpalanie pieca. Nie myjesz się w zimnehj łazience, a ciepło nie rob się jak już wycj\hodzisz do pracy, po powrocie z pracy nie idziesz rozpalić pnownie, W zimie nie musi być całyu czas ktoś w domu, żeby lecieć co 2 godź, dorzucić. przy piecu z zasobmikiem idziesz uzupełnić paliwo w wolnej chwili. Ważne tylko, żeby to było przed wygaśnięciem pieca.

sopel750
23-08-2006, 23:17
Planuję właśnie zakup HEF lub EKO-TOM (20 KW).
Też mam dom typu kostka o podobnym metrażu (no może ciut więcej).
Czy 20 KW jest w Twoim przypadku wystarczające ? Jak wygląda sytuacja w środku ostrej zimy ?

Marcin_Łódź
24-08-2006, 06:41
Wystarczało. Nie było tak, żebym musiał podkręcić temp. na maksa. Przez większość zimy temp. na piecu była około 60 stopni (nigdy mniej jak 56 - to jest temp. minimalna jaką możesz ustawić, choć niektórzy twierdzą, że minimalna to 60), regulacja w większości odbywała się za pomocą zaworu trójdrogowego.
Nie było konieczności ustawiania temp. na np. 75 stopni.

temp w domu około 20 stopni cała doba. jedynie w pokoju w którym okno jest niewymienione (a jest w fatalnym stanie) temp kilka stopni niższa.

czapka
04-09-2006, 13:26
cześć,

ja kupiłem 2 tygodnie temu DEFRO Komfort (z podajnikiem na ekogroszek).

napiszcie mi jakie macie ustawienia parametrów przy danym poziomie temperatury na piecu (np. przy 40, 50, 60 stopniach C)
- długość podawania
- przerwa w podawaniu

acha - czy palicie czystym groszkiem czy "oszukanym" domieszką miału?

hubwarka
12-09-2006, 08:41
mam 17 kW z podajnikiem z Puław "Krzaczek"
Co 2 dni opróżnić szufekę z popiołu
Co 3-7 uzupełnić zasobnik

Ma ktoś piec od Krzaczka ? :)

Pozd.

Hubert

Szymciuch
16-09-2006, 15:24
Cześć!

Ja też jestem w trakcie wyboru kotła na eko-groszek. Na razie wybor zawęziłem do kilku i proszę o pomoc w wyborze i ewentualne rady.

Oto lista moich "wybranych":

1. Ling 25
2. Fakora 25
3. Eko-Tech 26

A tak na boku to co myślicie o tym wynalazku?? http://kotly.com/sklep/product_info.php?cPath=7&products_id=481

I jeszcze jedno ile może kosztowac kocioł Ling Combi ktory jest wymieniany wśród "mercedesów".

Dzięki za pomoc.
_________________

hubwarka
12-10-2007, 11:52
mam 17 kW z podajnikiem z Puław "Krzaczek"
Co 2 dni opróżnić szufekę z popiołu
Co 3-7 uzupełnić zasobnik

Ma ktoś piec od Krzaczka ? :)

Pozd.

Hubert

mała poprawka po 2 latach użytkowania
w lato zasyp na 6 tygodnii
w zimę 0-5 st. na zew - 1,5 tygodnia
szufelę opróżniam raz na zasyp , gdyż lepiej wybiera się popiół z pieca niż szufelki.
:wink:


Hubert