PDA

Zobacz pełną wersję : wymogi dot. kotłowni na pellety i eko groszek



aresior
24-08-2006, 06:37
witam wszystkich,
liczę na Waszą pomoc w kwestii wymogów stawianych kotłowni z kotłem na pellety i eko groszek. interesuje mnie minimalna wysokość pomieszczeń, wentylacja, otwory okienne (tak?, nie?, wielkość?), kratka ściekowa, odległości od innych elementów (komin od krokwi itd.).
jęsli ktoś zna wymogi bardzo proszę o podpowiedź. kotłownia zlokalizowana jest na styku garażu z pomieszczeniem mieszkalnym. czy są również wymogi co do rodzaju drzwi???

pozdrawiam

aresior

Marcin_Łódź
24-08-2006, 06:46
nie wiem czy i jakie są wymogi dot. dzrzwi, ale ja bym dał dzrzwi z uszczelkami i jakeś masywne (dobrze wyciszające) w przypadku pieca na ekogroszek. Niestety trochę się kurzy, a piec (konkretnire podajnik ślimakowy pracuje dosyć głośno)

Wentylacja być musi koniecznie - to chyba oczywiste i żadnych norm tu nawet nie potrzeba przytaczać.

Co do reszty (kratka ściekowa, okno) - nie wiem, więc się nie wypowiadam

variuss
24-08-2006, 06:52
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Rozdział 4
Instalacje ogrzewcze

http://dziennik.dziennikbudowy.pl/Ekspres.nsf/0/1A6FE867B90B9F89C1256F120042F4C4?OpenDocument&Start=1&Count=1000&ExpandView&View=n&Cat=ap

A tak poza tym ......
to nie ty masz to wiedziec, tylko architekt.

aresior
24-08-2006, 06:58
dzienks, wielkie dzienks

aresior

Irma
24-08-2006, 08:49
dodam jeszcze, ze jesli chodzi o wielkosc kotlowni, to wielu producentow kotlow ma wlasne wytyczne co do umieszczenia kotla, np. Kostrzewa

jabko
24-08-2006, 10:42
Przeczytałem tam o kanałach spalinowych do kotłów na paliwo stałe i nic tam nie ma o minimalnej odległości od elementów drewnianych (sławne 30cm)
Też nic tam nie pisze ze przy paliwie stałym nie wolno stosować kominów z cegły (co masowo rozpowszechniaja kominiarze) i ze trzeba wkładać wkłady ceramiczne lub stalowe.

1950
24-08-2006, 11:53
to nie jest jedyny przepis wykonawczy dotyczący budowania,
wieczorem Ci napiszę,
teraz nie mam czasu

1950
24-08-2006, 18:46
Kotłownie na paliwo stałe do mocy 25 kW
wydzielone pomieszczenie,
podłoga niepalna, gdy jest palna ma być obita blachą stalową o grubości minimum 0,7 mm na odległość co najmniej 0,5 m od krawędzi kotła,
oświetlenie sztuczne, zaleca się żeby też miało naturalne bezpośrednie lub pośrednie,
odległość kotła od przegród pomieszczenia powinna umożliwić swobodny dostęp do kotła w celu czyszczenia i konserwacji
minimalna wysokość 2,2 m, w budynkach modernizowanych 1,9 m przy zapewnieniu sprawnej wentylacji,
w podłodze powinien się znajdować wpust podłogowy,
kanał nawiewny minimalny przekrój 200 cm2,
kanał wywiewny o wymiarach minimum 14x14 cm umieszczony powinien być pod stropem pomieszczenia i powinien być wyprowadzony ponad dach,
kanał dymowy o przekroju nie mniejszym niż 20x20 cm wykonany z materiału niepalnego,
co do kanałów dymowych z reguły producenci podają jakie ma mieć wymiary dla danego kotłas

jabko
24-08-2006, 20:24
Czyli mogę mieć w zgodzie z prawem komin przekroju 27x27 z cegły pełnej bez żadnych wkładów.
Mój kierbud mówi że nie wolno i kominiarz też.
A ja ich mam w d....

1950 a wiesz gdzie można znaleźć zapis o minimalnej odległosci drewnianych elementów (np: więźby) od kanału spalinowego ??
Bo kominiarz mówi że 30cm od zewnątrz komina.

Są tacy co twierdzą że 30cm ale od wewnątrz kanału czyli przy grubości cegły około 18cm od komina.
To diametralnie zmienia postać rzeczy.

1950
24-08-2006, 20:33
musiał bym poszukać.
ale z tego co wiem to kominiarz ma rację,
a nawet jak nie ma racji,
to i tak ma rację bo Ci odbioru nie podpisze :lol:

jabko
24-08-2006, 20:48
...a nawet jak nie ma racji,
to i tak ma rację bo Ci odbioru nie podpisze :lol:

No właśnie chciałem mu prawem budowlanym oprawionym w ciężką, twardą okładkę wybic z głowy nie podpisywanie odbioru. :lol: