PDA

Zobacz pełną wersję : kuchenka elektryczna



zuch26
24-08-2006, 11:37
chcę kupić kuchenke elektryczną z płytą ceramiczną albo zwykłą czy muszę mieć podłaczoną "siłe" 3-fazową czy wystarczy zwykła 230v

yaro
24-08-2006, 11:54
ja mam 3 fazy :wink:

ale w bloku nie wiem jak jest w domu

krzysztofh
24-08-2006, 13:01
Prawie każda płyta ceramiczna ma możliwość podłączenia na 230V. Trzeba tylko przewidzieć odpowiedni przekój kabla do zasilania tej kuchni. Sugeruję położenie 3x6mm2. Przy podłączeniu trójfazowym rozkład prądów, choć to układ na ogół niesymetryczny pozwala na mniejsze przekroje, ale i tak należy pomyśleć o 5x4mm2

ubek
24-08-2006, 14:21
Prawie każda płyta ceramiczna ma możliwość podłączenia na 230V. Trzeba tylko przewidzieć odpowiedni przekój kabla do zasilania tej kuchni. Sugeruję położenie 3x6mm2. Przy podłączeniu trójfazowym rozkład prądów, choć to układ na ogół niesymetryczny pozwala na mniejsze przekroje, ale i tak należy pomyśleć o 5x4mm2
Racja. Ja jednak na początku o tym nie pomyślałem, ze kuchenka ma aż taki pobór. Mam 3 fazy, kabel 2,5mm kwadrat. Pocieszające jest to,ze raczej rzadko korzysta sie z wszystkich płyt na raz, tym bardziej jak sie ma naczynia zepter ... Najtańsze płyty także można do 230 podłączyć (w mastercook są nawet odpowiednie zwory).

zuch26
24-08-2006, 17:26
a zmoe ktos poda jakies modele an 230v

krzysztofh
25-08-2006, 06:12
Wszystkie zwykłe kuchnie elektryczne są na 230V, dopiero profesjonalne kuchnie ponad 18KW maja grzałki na 400V.
To nie jest prawda. Co to znaczy profesjonalne? Każda płyta caramiczna ma moc znamionowa większą niż 5kW, czasem są istotnie na 230V, ale na ogół z założenia są zaprojektowane do przyłączenia wielofazowego, co nie oznacza zawsze 3fazy. np. AEG ma płyty głównie 2 fazowe.


Jeśli masz gruby przewód 12mm2 i bezpiecznik 63A

A to ciekawe, skąd taki przekrój? Zabezpieczenie 63A ma żadko kto zważywszy jaka musiałby miec moc przyłączeniową aby bezpiecznik w złączu był większy.


Jeśli masz cienki przewód 2,5mm2 to konieczne jest podłączenie na 3fazy 3x230V (połączenie w gwiazdę) 4x2,5mm2 + przewód ochronny PE dla mocy max 9KW.
Przy mocy 9KW i połączeniu gwiazdowym prąd jednej fazy to ok 39A. Życzę powodzenia osobom korzystającym z takiego rozwiązania.


Przed zakupem sprawdź schemat połączenia, jeśli kuchnia wymaga przewodu neutralnego popularnie zwanego zero to napięcie 230V, jeśli kuchnie nie potrzebuje przewodu zero to napięcie między przewodowe 400V
Każdy odbiornik niezależnie od tego czy pracuje w układzie międzyfazowym czy fazowym wymaga podłączenia przewodu neutralnego i PE. Po co wprowadzasz ludzi w błąd. Wyjątek mogą stanowić transformatory pracujące w układzie trójkąta, bo np. silniki które pracują na trzy fazy w większości przypadków posiadają przełącznik rozruchowy gwiazda - trójkąt. W przypadku płyt ceramicznych w zdecydowanej ich większości grzałki pracują w układzie fazowym tylko producent z racji dużego obciążenia rozkłada je na trzy lub jak wspomniałem dwie fazy. Trzeba zwrócić uwagę na to, że taki odbiornik prawie nigdy nie pracuje w układzie symetrycznym i przewodem neutralnym płynie i to całkiem nie mały prąd.

krzysztofh
25-08-2006, 06:23
Każdy odbiornik niezależnie od tego czy pracuje w układzie międzyfazowym czy fazowym wymaga podłączenia przewodu neutralnego
to sprawdź sobie schemat podłączenia dużego przepływowego podgrzewacza wody takiego ponad 18KW który pracuje wyłącznie na 400V

Fakt to prawda, ale nie w przedmiotowym przypadku. Choć widziałem przepływowe podgrzewacze (Niemcy) które były wielo (2) stopniowe w zależności od poboru wody przełączały się automatycznie i tam konieczne było podpięcie N

zuch26
25-08-2006, 06:40
no to super wszystko fachowo tylo ja laik nie wiem czy na moja zwykal instalacje pewnie 2,5 mm2, uda mi sie podlaczyc kuchenke elektryczna z plyta ceramiczna albo przynajmniej zwykal kuchenke elektryczna z plytami grzewczymi ?

krzysztofh
25-08-2006, 06:42
Przy mocy 9KW i połączeniu gwiazdowym prąd jednej fazy to ok 39A
pomyliło ci się z trójkątem
przy podłączeniu w gwiazdę 3x230V 4x2,5mm2+PE na każdej fazie można podłączyć do 2875W co da nam 12,5A na fazę
Fakt z tego się wycofuję. Sorry

krzysztofh
25-08-2006, 06:45
no to super wszystko fachowo tylo ja laik nie wiem czy na moja zwykal instalacje pewnie 2,5 mm2, uda mi sie podlaczyc kuchenke elektryczna z plyta ceramiczna albo przynajmniej zwykal kuchenke elektryczna z plytami grzewczymi ?

Rada jest taka. Przed zakupem sprawdź u producenta jakie on przewiduje możliwości podłączenia oraz moc znamionową urządzenia. Potem z tym do elektryka jak sam sobie z tym nie poradzisz.

zuch26
25-08-2006, 08:36
kuchenke elektryczna z plytami grzewczymi ?[/quote]
jaka moc kuchni ??
jaki przewód zasilający ??
jakie zabezpieczenie ??[/quote]


NO WALSNIE NIE WIEM JESZCZE JAKA kuchenka 4 plyty grzewcze najprostsza
pisalem przewod zasilajacy 2,5 pewnie standardowy
zabezpieczenia stara instalacja bezpieczniki topikowe 16A

ubek
25-08-2006, 08:58
no to super wszystko fachowo tylo ja laik nie wiem czy na moja zwykal instalacje pewnie 2,5 mm2, uda mi sie podlaczyc kuchenke elektryczna z plyta ceramiczna albo przynajmniej zwykal kuchenke elektryczna z plytami grzewczymi ?

Tu akurat to nie ma znaczenia, czy to będzie płyta ceramiczna czy zwykłe płyty grzewcze. Moce sa porównywalne. Różnica medzy nimi to w zasadzie estetyka wykonania, prędkość działania itp. Przy założeniu, że bedziesz korzystał zawsze tylko z jednego palnika lub kilku ale z ograniczoną mocą, można by zaryzykować podłączenie. Lepiej jednak poświęcić scianę i wkomponowac porządny przewód, doprowadzić go do tablicy rozdzielczej i wpiąć pod oddzielny wyłacznik nadmiarowo-pradowy. Sprawdź też, jaki przekrój ma Twoja WZL (wewnętrzna linia zasilająca - ta ktora biegnie od przyłącza do licznika i dalej od licznika do tablicy rozdzielczej). Może być tak,ze w ramach oszczędności wykonawca dał za mały przekrój. Wtedy to już Masz całkiem przechlapane.

krzysztofh
25-08-2006, 11:07
Do mpoplaw
Ta uwaga o cofaniu wskazuje wyraźnie na Twoją złośliwość, a chyba nie o to chodzi.
Przepływoy ogrzewacz był właśnie takiego typu do jakiego dokleiłeś śmieszki. I widzisz akurat znów złośliwie. Sam montowałem ten ogrzewacz więc wiem co napisałem.
Nie musisz odpisywać bo kończę ta niepotrzebną polemikę, która za pewne nie pomaga w zrozumieniu postu i laikom nie wiele mówi.

mario_pab
04-05-2007, 08:53
Witam!

Mam do kuchenki doprowadzony przewód 3*2,5mm2 na osobnym obwodzie. Jakie można zastosować maksymalne dopuszczalne zabezpieczenie takiego obwodu?
Miała być kuchenka na gaz butli, plany się zmieniły... :-?
A może zastosować kuchenkę gazowo-elektryczną? Np. 2 "palniki" + piekarnik elektryczne, a 2 palniki gazowe. Co o tym sądzicie? Strasznie nie chce mi się kuć tynków, żeby dodatkowe kable ciągnąć.

obsydianowy-gargulec
07-11-2007, 09:42
Czy kuchenka z gazową płytą i piekarnikiem elektrycznym może wymagać 3 faz?
Na stronie producenta (Ariston) nie znalazłam informacji :(

arlix
07-11-2007, 09:57
witam

Ja do plyty ceramicznej mam 5x2,5^2 (3xfaza+PE+N), zabezpieczenie 3x20A klasy B, zaprzyjazniony elektryk stweirdzil ze to wystarczy.
Pytanie do ekspertow - czy mial racje, czy moze (jeszcze moge) podmienic kable na 5x4^2?

cemik1
07-11-2007, 10:16
Nie panikujcie tak z tymi przewodami. Ja na przykład bardzo zdziwiłem się jak zobaczyłem jakie producent zastosował przekroje przewodów w płycie i piekarniku (najwyżej 1,5mm2 ale w porządnej silikonowej izolacji). Z podanych poniżej tablic
http://elektryk.ovh.org/forum/viewthread.php?forum_id=5&thread_id=10
http://www.dawel.prx.pl/elekprze.htm
wynika, że długotrwała obciążalność wielożyłowego kabla 2,5mm2 to co najmniej 24A (chociaż dla dwy żył, czyli połączenia 1 fazowego to 34A). Daje to 24*230=5,5kW przy wielu fazach lub 34*230=7,8kW dla połączenia jednofazowego, mocy.
Dalej już łatwo policzyć. Dodać moc pól grzejnych w kuchence i sprawdzić, czy nie przekracza 5,5kW lub 7,8kW. Jeżeli tak to albo zmienić przewód na 4mm2 albo podłączyć pola do większej ilości faz (typowo kychenka do dwóch a do trzeciej piekarnik). Podane prądy są wartościami ciągłymi dorywczo można je zwiększyć (nieczęsto korzystamy z pełnej mocy kuchenki).

retrofood
07-11-2007, 12:36
Nie panikujcie tak z tymi przewodami. Ja na przykład bardzo zdziwiłem się jak zobaczyłem jakie producent zastosował przekroje przewodów w płycie i piekarniku (najwyżej 1,5mm2 ale w porządnej silikonowej izolacji). Z podanych poniżej tablic
http://elektryk.ovh.org/forum/viewthread.php?forum_id=5&thread_id=10
http://www.dawel.prx.pl/elekprze.htm
wynika, że długotrwała obciążalność wielożyłowego kabla 2,5mm2 to co najmniej 24A (chociaż dla dwy żył, czyli połączenia 1 fazowego to 34A). Daje to 24*230=5,5kW przy wielu fazach lub 34*230=7,8kW dla połączenia jednofazowego, mocy.
Dalej już łatwo policzyć. Dodać moc pól grzejnych w kuchence i sprawdzić, czy nie przekracza 5,5kW lub 7,8kW. Jeżeli tak to albo zmienić przewód na 4mm2 albo podłączyć pola do większej ilości faz (typowo kychenka do dwóch a do trzeciej piekarnik). Podane prądy są wartościami ciągłymi dorywczo można je zwiększyć (nieczęsto korzystamy z pełnej mocy kuchenki).

Dziesiątki razy tu na forum wyjaśniałem, że przewodów zasilających NIE DOBIERA SIĘ wyłącznie pod względem ich obciążalności długotrwałej, która zresztą zależy również od kilku czynników. Że pierwszym kryterium jest wartość impedancji pętli zwarcia, która zapewni bezpieczeństwo obsługującego w razie uszkodzenia izolacji.
Jednak zawsze są tu "spece" którzy wiedzą lepiej.
Muszę pojechać do profesorów i zapytać po kiego grzyba mnie tyle lat uczyli, jak piekarze zawsze wiedzą lepiej.

cemik1
07-11-2007, 12:48
Może jakieś praktyczne rady?

cemik1
07-11-2007, 13:18
Poszukałem trochę i znalazłem (nie jestem piekarzem a nie pamiętam wszystkich tabel).
http://www.forumsep.pl/viewtopic.php?p=3144
http://www.infofirmy.com.pl/prezentacje/mazowieckie/kable/oferta.asp
Z powyższych linków i przy założeniu zabezpieczenia 25A typu C (dla B i mniejszego prądu zabezpieczenia wychodzą jeszcze większe wartości):
Zs<230/(25*10)=0,92Ω
ponieważ rezystancja przewodu 2,5mm2 wynosi 7,38Ω/km to otrzymujemy maksymalną odległość 0,92/(2*7,38 )=62m.
Jeżeli długość pętli (przewodu dwużyłowego) jest mniejsza niż 62m, impedancja pętli zwarcia dal przewodu 2,5mm2 jest niższa od wymaganej.

jacekj
07-11-2007, 13:53
witam :)
Z prostego jak budowa cepa tematu zrobił się doktorat.
1. Dla kuchenki powinien być wykonany obwód przewodami minimum 2,5 ja zdecydowanie polecam 4 mm2.
2. Zasilanie kuchenki powinno być 3fazowe nie 1 fazowe.
3. I sprawa najważniejsza to wielkość zabezpieczenia przedlicznikowego a co za nim idzie mocy przyłączeniowej

Tak na marginesie, nie ma szans aby energetyka przyłączyła odbiorcę 1 fazowego z mocą przyłączeniową powyżej 5 kW i bezpiecznikiem 25A.

Resztę policzcie sobie sami

Bezdomna
07-11-2007, 21:05
W domu będę mieć siłę, w wynajmowanych nowych mieszkaniach była siła, w jednym nie było i mogłam używać tylko dwóch płyt jednocześnie lub płyty i piekarnika. Podłączona była bezpośrednio do skrzynki, nie do gniazdka. Ale to było 6 lat temu, może technika poszła do przodu...

obsydianowy-gargulec
07-11-2007, 21:18
Czy kuchenka z gazową płytą i piekarnikiem elektrycznym może wymagać 3 faz?
Na stronie producenta (Ariston) nie znalazłam informacji :(

Ponawiam, wiecie może?

jacekj
07-11-2007, 21:57
witam:)
osobiście nie spotkałem takiej.

obsydianowy-gargulec
07-11-2007, 22:49
Uff to fajnie:) dzięki.
Bo ja mam tylko zwykłe gniazdko... a na razie kuchenka gaz-gaz, więc nie mam doświadczenia.