PDA

Zobacz pełną wersję : błąd w instalacji c.o. - potrzebuje pilnej rady



mitunia
24-08-2006, 13:26
Panowie od instalacji odwalili numer... Ogrzewanie z rozdzielaczem w starym budownictwie, wszyscy zachwalali ze rurki nie maja lączeń, że najlepsze, najbezpieczniejsze itd...
Niestety w trakcie zarzucania rur, w rogu pokoju rura okazała się za krótka a panowie ja po prostu przecieli i wstawili jakiś łącznik.

Nie znam się na tym za bardzo i nie wiem co w takiej sytuacji zrobic.
Czy domagać się wymiany rurki na całą, czy nie przejmować się tym za bardzo i np domagać się rabatu.

Proszę o bardzo pilną odpowiedż bo muszę się z nimi rozliczyć.

pawelurb
24-08-2006, 14:15
wydaje mi się że, jesli łącznik jakiś "systemowy" lub przeznaczony do tego typu rur i dobrej jakości to nie powinno być problemu , a jeśli jakaś prowizorka i samoróba , to nie powinno tak zostać.

Mały
24-08-2006, 14:27
Panowie od instalacji odwalili numer... Ogrzewanie z rozdzielaczem w starym budownictwie, wszyscy zachwalali ze rurki nie maja lączeń, że najlepsze, najbezpieczniejsze itd...
Niestety w trakcie zarzucania rur, w rogu pokoju rura okazała się za krótka a panowie ja po prostu przecieli i wstawili jakiś łącznik.

Nie znam się na tym za bardzo i nie wiem co w takiej sytuacji zrobic.
Czy domagać się wymiany rurki na całą, czy nie przejmować się tym za bardzo i np domagać się rabatu.

Proszę o bardzo pilną odpowiedż bo muszę się z nimi rozliczyć.
W tej chwili chyba tylko Rehau i Wirsbo daje gwarancję na zalanie złączek w betonie.

adam_mk
24-08-2006, 14:35
Witam
Generalnie takich układów się nie łączy, chyba że się MUSI. Jak się nie łączy to i podstawy do dyskusji o tych złączkach nie ma. Praktycznie każdy system ma własne, sprawdzone i trwałe sposoby łączenia i przedłużania.
Czy to jest źle zrobione? NIE jeżeli jest systemowe i poprawnie wykonane. Poprawność wykonania weryfikuje próba ciśnieniowa (plus pędzel i mydliny jak test powietrzem). Taka złączka to powód do chwili zastanowienia, ale nie błąd kryrtyczny i tragedia.
Adam M.

VPS
24-08-2006, 15:16
W tej chwili chyba tylko Rehau i Wirsbo daje gwarancję na zalanie złączek w betonie.

Nie tylko te firmy. Jest kilka firm np. Tece, Kan, Uponor, Kisan, Wavin, Comap ...
Zalecam zastosowanie kształtki zaprasowywanej.

Mały
24-08-2006, 15:41
W tej chwili chyba tylko Rehau i Wirsbo daje gwarancję na zalanie złączek w betonie.

Nie tylko te firmy. Jest kilka firm np. Tece, Kan, Uponor, Kisan, Wavin, Comap ...
Zalecam zastosowanie kształtki zaprasowywanej.
Zgadzam sie tyle tylko, że jak swego czasu zadałem pytanie o zalanie w betonie to kilka dobrych firm stwierdziło, że " można ale gwarancji na nią nie dadzą"(dziwna tu była zbieżność "zeznań"). a ostatnio nt pewnych firmowych, plastikowych usłyszałem " dzięki nim wymienialiśmy instalację w całej kuchni, bo w momencie próby przesunięcia zaczęły pękac jedna po drugiej, więc oprócz montażu zabudowy zarobiliśmy na wymianie instalacji".
Co do prasowanek - potwierdzam.

Grzesiek13
24-08-2006, 16:43
Fakt zaprasowywane można zalewać, a skręcane nie.

tomasz sulej
24-08-2006, 18:41
Witam.

Lepiej byłoby, gdyby instalacja nie była sztukowana. Jeżeli jednak jest to złączk systemowa i tu warunek zaprasowywana to nie powinno być problemów.

Pozdrawiam Tomasz Sulej

adam_mk
24-08-2006, 19:35
Można ten kawałek ze złączką wstawić w pół metra peszla (jak przy dylatacjach) to beton nie będzie mógł wysunąć rury ze złączki.
Adam M.

Mały
24-08-2006, 21:47
Można ten kawałek ze złączką wstawić w pół metra peszla (jak przy dylatacjach) to beton nie będzie mógł wysunąć rury ze złączki.
Adam M.
Przy prasowanej prędzej rurę urwie niz wysunie.

adam_mk
25-08-2006, 08:24
Jestem spokojniejszy. Wytrzyma! :lol:
Adam M.

mitunia
25-08-2006, 09:09
wielkie dzięki za tyle odpowiedzi

będzie złączka sprasowan, nie wiem jakiej firmy ale wygląda bardzo solidnie

tomasz sulej
25-08-2006, 11:11
Witam.

wygląda solidnie może to Gebo :lol: ................. :D zartuje

Pozdrawiam Tomasz Sulej