PDA

Zobacz pełną wersję : Uzytkownicy ROLET - co polecacie?



malmuc
24-08-2006, 13:48
Pytanko kieruję do użytkowników rolet, a w zasadzie do tych którzy poprostu maja lub mieli z nimi do czynienia.
Facet proponuje nam system RKS, ale ja nie jestem pewna jak to sie sprawdzi przy naszej 3-warstwowej scianie (poroth p+w, wełna, klinkier), no i jak to sie potem użytkuje gdy jest jedynie z 3 stron mocowane. Nie wspomnę już o dużych drzwiach balkonowych, będą stabilne? Myślę o drzwiach przesuwnych, jak ja je będę otwierać jak od góry nie będą mocowane???

Poradźcie proszę

malmuc
25-08-2006, 08:34
ludziska!
Nikt nie ma rolet?
Odezwijcie się :(
Nie wiem kurcze na co sie zdecydowac

MARKOG
25-08-2006, 08:56
Ja mam rolety w porothermie 44 ale nie mam RKSów ze względu na koszt - okna śą mocowane pianą z każej stronya nadproża były ttak zrobione że została wnęka (po 3 nadproża na okno) i sie ładnie zlicowała skrzyneczaka tynkiem - skrzynki ocieplone w środku ale nie wiem jaki system może narysuję rysunek poglądowy a może znajdę z zdjęcvia z budowy poszukam w domu i potem wkleję
acha i co polecamy: chowane w ścinę mechanizmy zwijaczy -o ile nie silniki elektryczne. Elektrycznie sterowane mam tylko balkony.

malmuc
25-08-2006, 10:18
Markog dzięki za odzew.
Czekam na jakieś fotki, będę wdzięczna
:)
Pozdrawiam

jj
25-08-2006, 10:53
RKS jest systemem słabszym termicznie. Lepsze bo szczelniejsze są systemy nakładane na okno np.beclever. Niestety w tych systemach okno jest mocowane tylko z 3 stron.
U mnie jest pozostawione miejsce w ścianie trójwarstwowej na skrzynkę beclevera. Powiem tak: jest z tym tyle komplikacji, że gdybym miała zaczynać od nowa nie zdecydowałabym się na rolety. Okna z szybami P4 i okuciami WK2 i dobry alarm. Lepiej i taniej. Żadnych rolet.
Pozdrawiam
jj

gucio33
25-08-2006, 14:33
Jeszcze nie mam rolet bo jestem na etapie wstawiania kaset,ale korzystam z tego systemu od lat za granica dla mnie nr.1 malo popularne w polsce tu warto zajzec
http://www.rsc.net.pl/

prezzz
25-08-2006, 14:44
Ja również nie polecam RKS, z tego samego powodu, o którym wspomniał jj. Mocowanie okna z 3 stron jakoś do mnie nie przemawia, ale wiele zależy od ostatecznego projektu i solidności wykonawcy.

Bełatka
25-08-2006, 15:18
Mój inspektor odradzał mi kasety RKS, podobno są one dobre ale w ciepłym klimacie Hiszpanii , Włoch a u nas w zimie po zwinięciu rolet w ciepłą przestrzeń następuje oczywiście skraplanie się wody, mechanizm rdzewieje i jeszcze coś tam nadmieniał o mostach termicznych. Podobno odchodzi się już od montowania kaset RKS. Ja drążyłam temat rolet zewnętrznych długo dotarłam nawet do dokumentacji technicznej , jak zamontować rolety w systemie INTEGRO, ale się poddałam . Jeśli kiedyś zapragnę jednak tych rolet to będą chyba paskudnie zamontowane na elewacji i będą wystawać.
Przepraszam , że niewiele wiem, na forum też nie znalazłam informacji jak to nadproże i rolety zrobić szczególnie przy dużym oknie tarasowym.

zuczek
25-08-2006, 18:06
Może ten wątek będzie przydatny?
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=66488&highlight=
Też swego czasu myślałam o RKSach, ale nie jest to ani tani ani pewny system. Będzie tzw. beclever

Pozdrawiam

jareko
25-08-2006, 18:23
w przypadku BeeClewer-a nie ma co sie obawiac mocowania okna tylko po bokach. Wlasnie ten system powstal po to by wady poprzednikow usunac. Dodatkowo wyposazony jest w specjalny adapter laczacy trwale oscieznice ze skrzydlem i wierzcie lub nie - to sie sprawdza. Przy duzych szerokosciach dodaje sie tez tam specjalny profil wzmacniajacy. I rzcze najwazniejsza - rewizja od srodka - z zewnatrz roleta calkowicie schowana pod tynkiem - to dla milosnikow estetyki ktorym wystajaca skrzynka INTEGRO przeszkadza. Tez dobry system ale..... w przypadku sterowania mechanicznego bardzo czesto klopot z przejsciem przez nadproze do srodka z linka czy tasma.
I ogolnie jesli juz rolety to wydalbym jeszcze kilka zlotych (kilka :lol: ) na silniki. Wygoda niesamowita i w latwy sposob mozna jednoczesnie wszystkie zamknac - tylko jeden kabelek wiecej dop sterowania. O sterowaniu radiowym nie wspominam - super ale troszke drogie

malmuc
25-08-2006, 20:45
1. Powiedzcie mi kochani co się dzieje kiedy zimą czy w deszczu zwijamy taka mokrą roletę, czy nie zbiera sie w skrzynce woda? i np w tych z rewizja od środka nie przecieka nam woda do domu.

2. Jakiej szerokości są te skrzynki, ja mam okno tarasowe na 2,5 m i teraz czy uda mi sie ja zmiescic w porothermie 25 cm? (sciana jest 3 warstw. poroth 25, wełna, klinkier)

Pozdrawiam

malmuc
25-08-2006, 20:46
zapomnialam dodac ze te 2,5 m to wysokosc okna, a szerokie jest na 1,8m

pepe*
25-08-2006, 20:56
zapomnialam dodac ze te 2,5 m to wysokosc okna, a szerokie jest na 1,8m
Zobacz na stronie BeClever.
Taka roleta jest możliwa bez problemu.
Skrzynka ma coś ok 25cm x 25 cm.
Montowana jest w wewnętrznej ścianie.
Przy systemie Be Clever musisz zrobić odpowiednio wyższy otwór okienny - na szerokość okna.
W ścianie zewnętrznej nadproże montujesz odpowiednio niżej i wysokość kasety, żeby widać było tylko ramę okienną.
No i przy tym rozmiarze koniecznie podnoszenie elektryczne. Ręcznie to szkoda zakwasów :lol:

aresior
26-08-2006, 06:51
witaj,
ostatecznie zrezygnowaliśmy z rolet. sprzedawca - nota bene mój klient w innej branży obiektywnie stwierdził, że rolety nie stanowią machanicznego zabezpieczenia okna chyba, że są antywłamaniowe (czyt. drogie i niedostępne przeciętnemu zjadaczowi chleba). oczywiście kazdy posiadacz będzie chwalił swoje: ze mimo wszystko zabezpieczają "jakoś" te okna, że byle kto się nie włamie itd. zastanówmy się czy jeśli jest to tylko "jakieś" zabezpieczenie to warto w nie ładować pieniądze??? moim zdaniem zabezpieczenie powinno być przede wszystkim skuteczne, żeby w nie inwestować.
to nas jeszcze nie zniechęciło. okazało się, że kłopot możemy mieć z montażem (tego typu rolet który nam doradzano - takie wpuszczane w ścianę i dodatkowo ukryte pod styropianem) jeśli już na etapie stanu surowego otwartego niewłaściwie przygotujemy nadproża. w naszym przypadku prawidłowe przygotowanie to zalewanie nadproży ze stropu i wieńca.
większość producentów otwarcie w swoich prospektach pisze , że rolety nie mają atestu. przyewentualne róbie włamania mogą Ci je najwyżej zniszczyć. lepsza ochrona termiczna??? no niekoniecznie. roleta zamontowana zbyt dalek od szyby wręcz wychładza szybę bo powietrze wyziębione krąży między roletą a szybą.
ostatecznie cały komfort sprowadza się do zaciemnienia pomieszczeń. jednakże za taką cenę?
do tego kalkulacja obejmowała rolety z tzw. małą łuską. potem okazało się, że na okna tarasowe (2,7 - 2,1 i 1,8 - 2,1) wymagana jest duża łuska. to podnosi cenę ale... wtedy jest dylemat czy na części okien ma pozostać mała łuska a na części duża??? no to na wszystkich duża żeby było jednolicie. a to podnosi cenę. potem wchodzi kwestia większych skrzynek i więszych "dziur" w scianach.
mało tego. na dużych oknach tarasowych przydałaby się automatyka bo są strasznie ciężkie. i znowu jazda...
odechciało nam się rolet. odradzam te ze skrzynkami na zewnątrz bo paskudnie wyglądają (może to kwestia gustu - przepraszam wszystkich posiadaczy) i te poniżej nadproża w tzw. "świetle okna".

pozdrawiam serdecznie i życzę mądrej decyzji

aresior

MARKOG
26-08-2006, 08:56
Wklejam zdjęcia jak to było u nas zrobione bez RKSów. 3 Nadproża i pomiędzy nimi styropian.
http://www.karaokeshow.com.pl/n1.jpg

http://www.karaokeshow.com.pl/n2.jpg

A tu w trakcie "montażu"
http://www.karaokeshow.com.pl/n3.jpg

A tu już zamontowana roletka

http://www.karaokeshow.com.pl/n4.jpg

jj
26-08-2006, 09:54
Malmuc,
Nie polecam rolet ale skoro już się upierasz to powiem jak zrobić beclevera w 3W.
Najpierw podnosisz nadproża - skrzynka ma wysokość 20,5 cm dla większych okien (czytaj dla większości okien) więc dalej będę posługiwać się tym wymiarem. Nadproża musisz podnieść o wysokość skrzynki+ jakiś 1 cm na piankę. Pamiętaj, że okno w 3W montujesz w warstwie izolacji. Tzn okno jest ustawione w warstwie wełny ale mocowane specjalnymi kotwami do ściany nośnej. Skrzynka montowana jest nad oknem. Prowadnice rolety przykręcane są do ościeżnicy i wystają w stosunku do niej na zewnątrz na jakieś 3 cm. Zewnętrzna część skrzynki prawie licuje się z prowadnicami (4cm od ościeżnicy). Biorąc pod uwagę, że typowe okno ma profil ok.7cm daje to ok.11 cm okna z prowadnicami, które muszą zmieścić się w warstwie ocieplenia. Cała głębokość skrzynki wynosi 25,5 cm. To znaczy, że w porothermie ląduje część skrzynki o głebokości 14,5 cm. Różnicę od środka uzupełniasz styropianem.
Pamiętaj o węgarku - żeby zasłonić prowadnice trzeba zrobić z osłonówki węgarek - jakieś 7 cm z każdej strony okna.
Silniki - wcale nie są tanie. Najtańszy!!! napęd Nice montowany w skrzynce rolety kosztuje 200 zł netto (w promocji!!!) Do tego potrzebny jest sterownik montowany na ścianie - powiedzmy 170 zł. Okablowanie elektryczne do każdego okna, a może i do jednego przycisku, który wszystko zamyka. Wyobrażasz sobie to bieganie od okna do okna?
Jeśli jeszcze się nie zniechęciłeś - to pytaj,
pozdrawiam
jj
PS To jest przepis tylko na beclevera i tylko w ścianie 3W. W dwuwarstwowej montaż i okna i skrzynki jest prostszy.
PS2 Dla małych okien można dać skrzynkę o wys. 16,5 cm.

MARKOG
26-08-2006, 10:33
Ja jakoś uzytkuje rolety i nie widzę z nimi żadnego problemu a wręcz przeciwnie - zacienienie w lecie, osłona w nocy, osłona termiczna szyby w zimie. Nie traktuję ich jako system antywałamaniowy zasłaniam tylko na noc cały dzień są odsłonięte lub część z nich jest odsłonięta (przeciez nie chcę zabić kwaitków:)) Nie przeszkadza mi że są sterowane ręcznie, nigdy nie podnoszę wszystkich rolet naraz bo nie mam takiej potrzeby żeby biegac i w każdym oknie mieć w dzień całkiem podniesione rolet. Tam gdzie mam rolety z silnikiem nie mam sterownika montoanego do ściany tylko zwykły wyłacznik żaluzjowy za 20 zł i powiem że nie lubię tych elektrycznych podnoszeń bo trzeba stać przy nich i czekać (wiem można wymienić na przyciski bistabilne i wtedy będzie dobrze - albo mogę podłaczyc sterowanie na pilota - ale na razie nie mam i stwierdzam że napędy taśmowe działają po prostu "szybciej"). Jak idę po ulicy to mam przegląd co się w każdym domu dzieje a ja ze względu na to że nie planowałem miec firan ani zasłon zastosowałem rolet które sprawdzają się w 100% (nawet teraz gdy świeci słoneczko i jest dzień "pełną gębą mam podniesione tylko 3 z 5-ciu rolet i to nie do końca. Nie daj się i zrób chociaż miejsce na rolety tak jak to pisze jj - moi sąsiedzi zrobili tak jak ja tylko że wnęki wypełnili styropianem - domy już otynkowane a w przypływie gotówki mają już "bazę" do montowania rolet. Niestety tak jak ktoś pisał w wątku wyżej rolety ze skrzynką na wierzchu jakoś do mnie nie przemawiają - chociaż jakbym miał jedyną możliwość zamontowania takich rolet to i tak bym je założył.

gucio33
26-08-2006, 13:43
zgadzam sie z twoim zdaniem MARKOG!
duzo osob mysli ze rolety to tylko zabezpieczenie antywlamaniowe,a mi wrecz o co innego chodzi.Nie jeden z was kto ma dom doswiadczyl jak bylo przez te upaly gorac na polu i w domu.Zasuniete rolety duzo to redukuja bardzo duzo.a co np.do spedzania wieczoru wscipski sasiad moze podgladac a z roletkami ciemnosc.Zaczalem budowac ale z roletami roka therm i wiem ze nie bede zalowal!

Mohag
26-08-2006, 14:28
gucio33 nie bedziesz zalowac 8) rolety polecam kazdemu kto zastanawia sie nad ich montazem.
Uzytkuje rolety w mieszkaniu juz od X lat i dla mnie maja same zalety. Tak jak juz pisalam gdzies w innym topiku, bezpieczenstwo jest u mnie na ostatnim miejscu... chociaz nawet jak sa zwykle rolety, to zeby je zniszczyc trzeba sie tez troszke nameczyc.
Mnie przede wszystkim chodzi o oszczednosci energi grzewczej, zacienianie pomieszczenia i odcinanie sie od swiata zewnetrznego jak przyjdzie mi na to ochota (nie lubie firan). I jak w poprzednim domu nie mialam "namacalnych" porownan oszczednosciowych, bo nie mialam z czym porownac, tak teraz w mieszkaniu wiem ze oszczednosci sa spore.
Czesc z lokatorow w naszych blokach osiedlowych ma rolety a czesc nie ... mieszkania sa identyczne, rozklad, wielkosc itp wszyscy placimy ustalona stawke za 1m2. Przez 10 lat przekonalam sie ze my z roletami mamy zawsze dosyc spora roczna nadplate w przeciwienstwie do mieszkancow mieszkan bez rolet. Nie bralam po uwage mieszkan szczytowych, tylko mieszkania w naszym rozkladzie i w naszym usytuowaniu.... i musze jeszcze dodac ze jestem cieplolubnym stworzeniem.
A latem przy upalach zauwazylam pewna stala zaleznosc od temperatury zewnetrznej, ktora przy spuszczonych roletach w mieszkaniu jest zawsze nizsza o 10 stopni ale nie przekracza nigdy 26 stopni, nawet jak mam 40 stopni na tarasie .. u mnie jest to waznie, bo duzy pokoj i kuchnie mam bardzo naslonecznione + okno od sufitu do podlogi.

Teraz udoskonalam juz stojaca chalupke i nawet nie pomyslalam o tym zeby zrezygnowac z zamontowania rolet. Oczywiscie beda nastawne, ktore mi tak ogolnie nie przeszkadzaja, ale jakby mi nawet wizualnie nie pasowaly, to nie jest to dla mnie zaden argument za nie zakladaniem.

aresior
26-08-2006, 22:05
markog, masz to bardzo ładnie zrobione. u nas nie było tyle miejsca "wszerz" - ściana 24 cm. poza tym ciekawi mnie kwestia rozwiązania wysokości pomieszczeń. skoro okna są usytuowane 0,85 m nad poziomem ostatecznej podłogi, okno ma 1,5 m dla przykładu a ogólna wysokość kondygnacji to 2,6 m to gdzie "upchać" to nadproże wysunięte wyżej pod które "wskoczyłaby" skrzynka rolety?
my dodawaliśmy, sumowaliśmy i nijak nie chciało nam wyjść. a u was jeszcze jest nadmurowane pustakiem.
korzyści - wnioski z użytkowania rolet dokładnie takie jak opisałem w moim post'ie. tyle czy dla takich korzyści warto wydać tyle pieniędzy. nie mam pojęcia może kupiłeś rolety wyjątkowo tanio lub montaż był gratis. wścibstwo sąsiadów - z tym się zgodzę. tyle że lubię dużo światła i nie będę okien 2,7 m x 2,1 m zasłaniał bo krępuję się wzrokiem innych. po to budowałem duże okna żeby w pomieszczeniach było jasno. zawsze można posadzić gęsty żywopłocik i problem z sąsiadem z głowy a i ładny widoczek przez duże okna. chłodniej latem. no może. tyle, że tak naprawdę ile to mamy takich upalnych miesięcy w roku. jak by zbic "do kupy" to wyjdzie może 1,5 lub 2. może taniej i skuteczniej wyjdzie klimatyzator. sprawa termoizolacyjności - tu się zgadzam. oczywiście pod warunkiem, że jest zrobione tak jak u ciebie. a widziałem nawet kilkunastocentymetrowe przerwy pomiędzy roletą a szybą. to raczej wychładza bo umożliwia cyrkulację powietrza.
swoją drogą to jestem ciekaw jak napisał jeden z forumowiczów: czy jeśli w zimie taką roletę zwiniemy i oblodzenie odtaje albo innaczej woda się skropli to czy wpływa to jakość na mechanikę rolety?
inny problem z automatyką w przypadku rolet to możliwość spalenia silniczka jeśli roleta przymarznie u dołu a my bedziemy ją próbowali otworzyć elektrycznie.

swoją drogą to ciekaw jestem markog jak ta twoja sciana 44 cm się sprawuje. mieszkacie już??? znajomy we wrocławiu też ma porotherm 44 i mówił że mu wieje przes skrzynkę. trochę mi się śmiać chce bo akurat u niego skrzynka nie jest mostkiem termicznym tylko pustaki , które niestety nie da się idealnie dopasować. gdy mu to powiedziałem obraził się śmiertelnie ale to inteligentny gość więc ostatnio dał mi do zrozumienia że "byc może istnieje prawdopodobieństwo iż mam rację ale .. specjaliści z firmy twierdzą iż zgodnie z wykresami ... itd itp".

ogólnie rolety to fajna zabawa tyle, że jeśli nie było ich w projekcie (tak jak u nas) to trzeba albo znaleźć fachowca, który zrealizuje nasze marzenia już na etapie stanu surowego albo po prostu zrezygnować.

życzę wszystkim posiadaczom rolet dobrego "zaciemnienia" i oszczędności. My raczej liczymy na klimę (bez przesady dziś ceny klimy nie zabijają liczbą zer), piękne widoki przez duże okna pod osłoną żywopłotu i skuteczny kocioł grzewczy na eko groszek i pellety a dodatkowo kominek.

pozdrawiam

aresior

MARKOG
27-08-2006, 11:01
Okna wysokość 0,85 od podłoża + 1,55 okna +30czm do otynkowanego sufitu razem 2,70 wysokość pomieszczenia - prawdę powiedziawszy nie zastanawiałem się jak rozwiązano strop ale belki chyba leżą na nadprożu. Miałem niezależnego inspektora który bacznie zwracał uwagę na elementy konstrukcyjne i któremu ufałem - no i dobrą ekipę:))
Mieszkam juz 2 pełne sezony grzewcze i nie zauważam problemu ze skrzynkami, mechanizmy tez chodzą sprawnie nic się nie dzieje. Prawdę powiedziawszy miałem szczęście bo trafiłem na ekipę budowlaną której szef nie cierpiał fuszerek (wręcz obrazał się jak mu ktoś powiedział że "ściana domu uciekła na 2cm" - oczywiście nie ucieka:)) To on mi zwrócił uwagę na możliwości osadzenia rolet i wyszło super bo naprawdę w nadprożach zmieściło się jeszcze dużo styropianu - pod samym tynkiem do metalowej skrzynki tez przyklejony jest styropian - nic nie wieje - ściana w miejscach montowania rolet nie jest zimniejsza a i same rolety udało mi sie niedrogo kupić - bo tak jak pisałem ze względu na brak firan i zasłon musiałem się czymś osłonić a roletki szmaciane wewnętrzne kosztowały by "tylko" o połowę taniej co przy takiej inwestycji jak dom jest niczym. Faktem jest że wiele firm produkujących rolety nie wiedziało jak je montować - co było dla mnie śmieszne - dla nich standardem był RKS lub skrzynka w świetle. Wiele z firm nie potrafiło mi zaoferować wpuszczanych w ścianę mechanizmów taśmowych - to już był szczyt - przecież takie coś można dokupić u producenta. W końcu znalazłem firmę która dała mi nie dość że dużo taniej niż "producenci" rolet to jeszcze mechanizmy w ścianie prawie w tej samej cenie co zewnętrzne.

Ps o jakim oblodzeniu mówisz na rolecie? - nigdy nie zauważyłem żebym miał oblodzone czy oszronione okna bądź rolety[/url]

gucio33
27-08-2006, 11:11
MARKOG
Moze dalbys mi namiary na ta firme od roletek gdzie akcesoria kupiles i cenki przyblizone porownalbym sobi z zagranicznymi.I to jest solidnosc i elegancja tasma szeroka i mechanizm w scianie a niejakies sterczase puszeczki i lineczki Gratuluje dobrego wyboru!
Dziekuje z fatyge mozesz na pm lub email [email protected]

jj
27-08-2006, 11:44
Markog,
Masz włącznik za 20 zł bo pewnie sterownik jest razem z napędem w skrzynce rolety. Zgadza się?
A jak rozwiązałeś kwestię montażu? Okna od innego producenta a rolety od innego czy full pakiet? Czy nie było problemu z koordynacją montażu i spychania odpowiedzialności z roleciarza na człowieka od okien i vice versa.
Pozdrawiam :)
jj

MARKOG
27-08-2006, 12:08
No tak sterownik w skrzynce pewnie (nie wiem może zintegrowany wz silnikiem nie rozbierałem) ma to tę zaletę że masz zwykły mały wyłacznik na ścianie. Okna u kogo innego a rolety u ogo innego (producent okien dł m i zaporową cenę na rolety i chciał RKSów. Roleciarz tez sprzedaje okna ale przyjechał na budowę na pomiar i to on miał się dostosować do okien - ne stwierdzał problemu - powiedział że musi tylko popatrzeć na różne systemy zastanowił się 5 minut i już :).Rolety montowane 0,5 roku po oknach. Ale akurat ważniejsza sprawa to chyba dobre wykonanie nadproży no i oczywiśćie trzeba zlicować okna z miejscm na skrzynkę lub ewentualnie w miarę miejca wypuścić 1cm lub 2 dalej żeby montować przez kolejną warstwę styropianu

adru
27-08-2006, 12:14
Posiadam i użytkuję RKS. Nie miałem żadnych problemów dot. mocowania okna na 3 bokach, skraplaniem pary po zwinięciu-przeciekanie do wewn. to błąd wykonawczy, klapa rewizyjna montowana jest bardzo szczelnie. To że RKS są "zimne" ? ... na skrzynce i rewizji jest wystarczająca ilość styropianu i poliuretanu, dodatkowo jeżeli grubość zwiniętego pancerza pozwala, to można docieplić klapę rewizyjną styropianem. System SKS jest znacznie mniej docieplony. No i zwykłych pancerzy i prowadnic rolet nie traktujmy jako antywłamaniowe.

jj
27-08-2006, 13:45
ma to tę zaletę że masz zwykły mały wyłacznik na ścianie.
Sterownik montuje się w puszce pod wyłącznikiem więc z zewnątrz go nie widać. Efekt wizualny jest taki sam jak przy twoim rozwiązaniu.


Rolety montowane 0,5 roku po oknach.
No i właśnie tu tkwi różnica. No bo jeśli w ścianie 3W wymurujemy w ścianie osłonowej po bokach węgarek i zamontujemy okna to nie da się przykręcić prowadnic. Czyli montaż okien następuje w tym samym czasie co montaż rolet. Chyba żeby węgarka nie murować i zostawić prowadnice widoczne.

Pozdrawiam 8)
jj[/quote]

geguś
27-08-2006, 14:31
Witam :)

Proszę mi powiedzieć, czy silniki w roletach posiadają wyłączniki krańcowe? Czy są typy, które mają coś takiego i są takie które nie mają?

adru
29-08-2006, 18:57
Witam :)

Proszę mi powiedzieć, czy silniki w roletach posiadają wyłączniki krańcowe? Czy są typy, które mają coś takiego i są takie które nie mają?
Tak, są takie z krańcówkami i zwyłącznikiem przeciążeniowym, ja bym wybrał te pierwsze. Oba typy oferuje np. firma SOMFY

geguś
29-08-2006, 19:02
Witam :)

Dzięki :D.

Waldemar Kiejziewicz
29-08-2006, 20:07
Dom mam już wybudowany ale przed ociepleniem zewnętrznym. Chcę zastosować rolety ze względów energooszczędności i tu wybrałem system INTEGRO. Jednak jeśli teraz kupię rolety to może zabraknąć kasy na dalsze wykończenie a w tym roku chcę się wprowadzić. Natomiast po wykonaniu ocieplenia montaż rolet nie będzie miała sensu, gdyż chcę je schować w styropianie. I tu mam pytanie: Czy ktoś ma namiary, gdzie tanio mógłbym kupić rolety lub same skrzynki a bebechy wstawię później, jak zostanie kasy. Chodzi oczywiście o system INTEGRO.

malmuc
03-09-2006, 12:16
Malmuc,
Pamiętaj, że okno w 3W montujesz w warstwie izolacji. Tzn okno jest ustawione w warstwie wełny ale mocowane specjalnymi kotwami do ściany nośnej.

dysponuje ktoś fotkami z montażu okna na kotwach? Chciałabym zobaczyć jak to wygląda, jak to wygląda na styku rama- mur. Rozumiem ze ta szczeliny sie zatyka pianką.
A może ktoś wie gdzie takie zdjęcia znajde w internecie?

No i jeszcze jedno pytanko. Jeśli nie Beclever to co innego dla scian 3w. Zależy mi na estetycznym wyglądzie, z zew jest klinkier więc chcę żeby wokół okien było to ładnie wykończone, co chyba oznacza że rewizja to tylko od wew.

Pozdrawiam.

jj
03-09-2006, 17:46
Poszukaj na stronie Jareko.
jj