PDA

Zobacz pełną wersję : Fundamenty- bloczki czy lany beton ??



aigel
24-08-2006, 18:06
Witam , bardzo prosze o poradę i Wasze opinie jak lepiej ( taniej)
będzie zrobić ściany fundamentowe?
czy budowac je z bloczków czy lepiej robić szluny i lać beton ??


poz
aigel

jajmar
24-08-2006, 18:10
Opcja szukaj..............


Lepiej szalunki i beton

Taniej (podobno) bloczki

24-08-2006, 18:21
lepiej beton niz pustaki
monolityczny fundament - u mnie- wyszedł taniej od pustaków dlatego, ze do poziomu terenu nie musiałem szalowac

pzdr

Jola_K
24-08-2006, 19:50
Lany.
Monolit to monolit.
Ale czy taniej? Jak post powyzej - da sie. A na pewno lepiej lac.

radomik
24-08-2006, 20:05
murowany

bez szalunków, desek, łatwość ocieplenia i izolowania - wszędzie dostęp.
Na końcu wieniec i nie ma różnicy pomiędzy lanym.

krisga
24-08-2006, 21:55
idz na kompromis

zrob LANY BLOCZEK :lol:

tomek_lodz
24-08-2006, 23:58
bloczek - łatwiej ocieplić i zaizolować p wilgociowo ( ewentualnie szalunek - ale chyba dłużej i drożej ).

brachol
27-08-2006, 06:48
bloczek - łatwiej ocieplić i zaizolować p wilgociowo ( ewentualnie szalunek - ale chyba dłużej i drożej ).
a to niby dlaczego bloczki sie latwiej ociepla i izoluje? a co do szalunkow to jak sie pozniej gdziez zuzyje to drewno to nie bediz edrozej a czasowo dla sprawnego zespolu powinno byc krocej niz murowanie ale istotne jest tez skaplikowanie fundamentu

HomeLess
27-08-2006, 07:42
czy budowac je z bloczków czy lepiej robić szluny i lać beton ??

Moim zdaniem - w piasek bloczki (i tak trzeba kopać jak pod szalunek, a szczelność mało ważna, dasz dysperbit i bedzie OK), w glinę lepiej chyba lać beton (wykop wyłożyć folią i szalować styropianem :-?, albo poźniej deko odkopać i ocieplić samą "główkę" czy jak to się tam nazywa). Tylko problem jak w tej glinie kopać taki wykop w sam raz na fundament, bo jak kopacz tam wlezie to tego betonu trochę pójdzie.

malgoss
27-08-2006, 12:31
Powiem tak - trwałoœć œciany fundamentowej jest taka jaka jest zaprawa pomiędzy bloczkami fundamentowymi więc chyba bezpieczniej jest lać - zawsze to inwestor podejmuje ostatecznš decyzję :lol: - to zasada którš wyznaje dobry kolega zajmujšcy się budowš domów i nie jest pierwszym lepszym papudrakiem :roll: :wink:

27-08-2006, 12:50
Tylko problem jak w tej glinie kopać taki wykop w sam raz na fundament, bo jak kopacz tam wlezie to tego betonu trochę pójdzie.
kopacz potrzebuje 40 cm, a gdy wsuniesz (przed zalaniem) do wykopu 10 cm styropianu pozostaje 30 szerokości sciany fundamentowej

kabietka
27-08-2006, 12:52
My mamy ścianę fundamentową murowaną z bloczków fundamentowych.
Odpowiednio wymurowana i zabezpieczona izolacyjnie ,
Gdybyśmy mieli lać z gruchy to dodatkowe koszty deskowania .
Każdy musi wybrać sam. :)
Pozdrawiam :D

kabietka
27-08-2006, 12:55
My mamy ścianę fundamentową murowaną z bloczków fundamentowych.
Odpowiednio wymurowana i zabezpieczona izolacyjnie ,
Gdybyśmy mieli lać z gruchy to dodatkowe koszty deskowania .
Każdy musi wybrać sam. :)
Pozdrawiam :D

secam
27-08-2006, 13:02
Bloczki czy lany to tak jak z pytaniem czy lepsze są blondynki czy brunetki :D
Ja wybrąłem bloczki - kierowałem się mniejszą ilością problemów przy budowaniu z bloczków

HomeLess
27-08-2006, 13:12
kopacz potrzebuje 40 cm


No, to zależy jakiego kto ma kopacza :wink: Tym niemniej jeśli w glinie, poszukałbym mikrego ale krzepkiego kopacza i lał z gruchy.

27-08-2006, 13:33
...kierowałem się mniejszą ilością problemów przy budowaniu z bloczków
a ja krótszym czasem wykonania - trzy dni od wbicia pierwszej łopaty po poziom "zero"

brachol
27-08-2006, 13:36
a ja krótszym czasem wykonania - trzy dni od wbicia pierwszej łopaty po poziom "zero"
jak to do poziomu zero? razem z czescia nadziemna sciany?

27-08-2006, 13:42
jak to do poziomu zero? razem z czescia nadziemna sciany?

dokładnie
1 dzien - wykopy i włożenie zbrojenia
2 dzien - betonowanie - po poziom gruntu
3 dzien - szalowanie (ekipa została wzmocniona o 2 nazwijmy to ... ciesli) i jednoczesne betonowanie
beton z betoniarki

jabko
27-08-2006, 15:42
...Bloczki czy lany to tak jak z pytaniem czy lepsze są blondynki czy brunetki :D
...
Uwielbiam brunetki...mimo ze blondynki wydają się jakieś takie "czystsze" :lol:

Ściankę fundamentową wybrałbym laną ale u mnie szalowanie 1,1m miało trwać więcej niż dzień a do tego miało pochłonać (niedwracalnie) sporo drewna.
Po drugie u mnie jest bardzo drogi beton
Więc niestety mam z bloczków:

Realny czas murowania z bloczków to 2, góra 3 dni.

aigel
28-08-2006, 08:05
...Bloczki czy lany to tak jak z pytaniem czy lepsze są blondynki czy brunetki :D
...
Uwielbiam brunetki...mimo ze blondynki wydają się jakieś takie "czystsze" :lol:

Ściankę fundamentową wybrałbym laną ale u mnie szalowanie 1,1m miało trwać więcej niż dzień a do tego miało pochłonać (niedwracalnie) sporo drewna.
Po drugie u mnie jest bardzo drogi beton
Więc niestety mam z bloczków:

Realny czas murowania z bloczków to 2, góra 3 dni.


Dzięki wszystkim za opinie .
Ja tam wolę blondynki ;-)))

ale fundament też bede miał z bloczków..

aigel

tacek2006
02-10-2006, 12:23
Witam
Ja robiłem ściany z bloczków fundamentowych 38x25x12, waga ok 20kg. wyszło mi 2100szt. polecam samo murowanie mi zajeło 7 dni (murarz + 3-5pomocników). Fajna i szybka robota. Warto. deskowanie odpada.

RP
28-03-2007, 14:54
Podejmuję ponownie temat bo chciałbym zapytać tych co wylewali jak to robili, szczególnie że jest parę opcji gdy ściany są wysokie bo jest piwnica.

Chodzi mi o to czy można wylewać etapami, np. najpierw jedna ścianę całą potem drugą itd. Oczywiście wylewanie w szalunku bo mniej betonu i zaizolować potem można.

Moje zdanie na temat bloczków jest takie, że mają trochę wad:
- koszty robocizny (szalunek można zrobić samemu natomiast murowanie 20kg bloczków gdy się tego nigdy nie robiło odpada),
- jakość materiału (łatwiej trafić na słaby bloczek niż na słaby beton z gruchy)
- trudno uzbroić taką ścianę jak jest potrzebne zbrojenie bo ściana jest od piwnicy
- jakość robocizny jest czynnikiem, który wchodzi w grę

Szalunek też trzeba dobrze ustawić ale odpadają pozostałe wady bloczków; koszty można zmniejszyć wykorzystując deski do odeskowania dachu.

RP

28-03-2007, 15:05
...Chodzi mi o to czy można wylewać etapami ...
mozna

Barbossa
28-03-2007, 15:17
...

Moje zdanie na temat bloczków jest takie, że mają trochę wad:
- koszty robocizny (szalunek można zrobić samemu natomiast murowanie 20kg bloczków gdy się tego nigdy nie robiło odpada),
- jakość materiału (łatwiej trafić na słaby bloczek niż na słaby beton z gruchy)
- trudno uzbroić taką ścianę jak jest potrzebne zbrojenie bo ściana jest od piwnicy
- jakość robocizny jest czynnikiem, który wchodzi w grę

Szalunek też trzeba dobrze ustawić ale odpadają pozostałe wady bloczków; koszty można zmniejszyć wykorzystując deski do odeskowania dachu.

RP

murować też można samemu

z trafianiem na słaby bloczek to mnie zaskoczyłeś, taka kukułka?


trudno uzbroić taką ścianę jak jest potrzebne zbrojenie bo ściana jest od piwnicy
ciekawe, ciekawe...


koszty można zmniejszyć wykorzystując deski do odeskowania dachu

nie chcę Cię zniechęcać, ale jakie deski przewidujesz na deskowanie

ogólnie obie technologie mają plusy i minusy, nie ma że jedno lepsze od drugiego, po prostu inne

KaiM
28-03-2007, 16:46
u mnie wykonanie 86mb ścian monolitycznych wysokości 1m z wieńcem na górze trwało 4 dni (na tyle wypożyczyłem szalunki Acrov - koszt 800zł):

1 i 2 dzień - montowanie szalunku i wieszanie zbrojenia
3 dzień - rano betonowanie
4 dzień - od rana rozbieranie szalunków i po południu odwiezienie do wypożyczalni

Do dziś pamiętam to tempo i uważam że wyszło najtaniej i najlepiej (no dobra w jednym miejscu dołem nam odgięło szalunki ale ci....) Poza tym od zawsze jedynie monolit budził moje zaufanie - stropy też mam takie - i zgadnijcie... nic nie pęka

Soch
28-03-2007, 20:09
Podejmuję ponownie temat bo chciałbym zapytać tych co wylewali jak to robili, szczególnie że jest parę opcji gdy ściany są wysokie bo jest piwnica.

Chodzi mi o to czy można wylewać etapami, np. najpierw jedna ścianę całą potem drugą itd. Oczywiście wylewanie w szalunku bo mniej betonu i zaizolować potem można.

Moje zdanie na temat bloczków jest takie, że mają trochę wad:
- koszty robocizny (szalunek można zrobić samemu natomiast murowanie 20kg bloczków gdy się tego nigdy nie robiło odpada),

- hmm, w ciągu 3 ostatnich dni wymurowałem 700 sztuk (25 kg sztuka) - nigdy tego nie robiłem, zainwestowałem w poziomicę laserową i idzie idealnie równo

- jakość materiału (łatwiej trafić na słaby bloczek niż na słaby beton z gruchy)
- trudno uzbroić taką ścianę jak jest potrzebne zbrojenie bo ściana jest od piwnicy

- moja ściana jest właśnie piwniczna - w projekcie nie mam żadnych zbrojeń.

- jakość robocizny jest czynnikiem, który wchodzi w grę

Szalunek też trzeba dobrze ustawić ale odpadają pozostałe wady bloczków; koszty można zmniejszyć wykorzystując deski do odeskowania dachu.

RP

Soch
28-03-2007, 20:22
ups, chciałem zacytować RP i odpowiedzeć, a moje odpowiedzi weszły jako wypowiedź RP, sorki.
Miałem napisać w odpowiedzi do RP:

- hmm, w ciągu 3 ostatnich dni wymurowałem 700 sztuk (25 kg sztuka) - nigdy tego nie robiłem, zainwestowałem w poziomicę laserową i idzie idealnie równo

- moja ściana jest właśnie piwniczna - w projekcie nie mam żadnych zbrojeń.

slawomir potecki
28-03-2007, 20:43
dla mnie najlepszym rozwiazaniem ( budowa w glinie ) było :
wykop koparką , chudziak ( padały deszcze ) , ława ze zbrojeniem zalewana z gruszki , następnie bloczki do poziomu zerowego , izolacja i ściany .
bo w wyniku kalkulacji bloczki bardziej się opłacały niz gotowy beton .

piedro
29-03-2007, 09:48
Ja miałem takie same pytanie i zadałem je mojemu kierownikowi i wiecie co mi powiedził? Pytanie jest takie same jak to czy lepiej pić Sobieskiego czy Wyborową. Efekt końcowy jest taki sam. :D
pozdr.

piedro
29-03-2007, 09:52
Ja miałem takie same pytanie i zadałem je mojemu kierownikowi i wiecie co mi powiedził? Pytanie jest takie same jak to czy lepiej pić Sobieskiego czy Wyborową. Efekt końcowy jest taki sam. :D
pozdr.

Tomek_W
29-03-2007, 14:46
Ad Barbossa


Cytat:
koszty można zmniejszyć wykorzystując deski do odeskowania dachu


nie chcę Cię zniechęcać, ale jakie deski przewidujesz na deskowanie

Twierdzisz, że nie można tak zrobić? :(
Czytałem tutaj kilka wypowiedzi, że tak właśnie zrobiono.
Ktoś nawet oprócz zaszalowania fundamentów, zrobił tymi samymi deskami szalunki 2 stropów a potem zużył je na deskowania.
Co prawda to jest już trochę przegięcie :D
Też zastanawiam się nad takim wariantem. Tzn szalunek fundamentów i deskowanie dachu.
Tomek

Barbossa
29-03-2007, 15:21
nie o to chodzi czy można czy nie,
bo można

tylko jakie grubości desek do tego chce użyć?

Tomek_W
29-03-2007, 16:49
Jeśli o to się rozchodzi to podszedłbym do sprawy wynikowo :) Kupiłbym takie jakie są wymagane pod to bardziej wymagające zastosowanie.
Jeśli dobrze pamiętam (mogę się mylić :oops: ) to chyba i tu i tu są wymagane deski 25 mm.
Tomek

Tomek_W
29-03-2007, 17:03
Bajdełejem przyszedł mi do głowy pewien pomysł :D
A gdyby tak gotowe moduły zbite z desek i słupków przed zmontowaniem w gotowe szalunki od wewnątrz obić (zszywkami) folią budowlaną?
Wiem, wiem... W przypadku lania betonu z pompy jest duża szansa na to, że folię szlag trafi.
Dałoby to:
- ochronę drewna pod kątem późniejszego jego wykorzystania
- równą powierzchnię ściany fundamentowej (byłoby znacznie mniej "wypływek" betonu między szczeliny desek, więc łatwiej byłoby robić izolację)
Wiem, że pomysł jest może dziwaczny :lol:
Tak mnie coś naszło po pracy na radosną twórczość :lol:
Tomek

Barbossa
29-03-2007, 17:38
bajdełejem to przy odpowiednim naciągnięciu i ostrożnym laniu może się udać
co do "25" na małe ławy może i wystarczy

RP
29-03-2007, 23:05
Robiłem tak podczas wykonywania dolewki fundamentu pod ogrodzenie - pierwsze lanie było prosto do wykopu a potem szalunek i dolewka; ponieważ pierwsze lanie nie było dobrze wypoziomowane to dawałem deskę przy wylewce a drugą ustawiałem dokładnie do poziomu i przestrzeń między nimi wypełniałem folią, taką jakiej używa się do izolowania fundamentów; rozwiązanie się sprawdza a fundament faktycznie gładki; dodatkowo jeśli nie zależy nam na tym aby był równy to można zaoszczędzić na deskowaniu dając co drugą deskę i folię - mocna folia spokojnie wytrzymuje napór betonu.

Zastanawiam się nad deskowaniem jednostronnym - ktoś już o tym pisał tylko nie pamiętam gdzie.

RP

brachol
30-03-2007, 05:35
ja jak lalem sciane fundamentowa to szalunki mialem obite folia budowlana wlasnie na wszywki moze w 2 miejscach sie podwinela a tak to nie no i potem izolacja pionowa byla przyjemnoscia malowalo sie jak normalna sciane a szalunki czyste

Tomek_W
30-03-2007, 07:53
Jak widzę na Nobla nie mam szans :cry: ale system działa :lol:
Wystarczała u Was 0,2 mm?

brachol
30-03-2007, 08:10
Jak widzę na Nobla nie mam szans :cry: ale system działa :lol:
Wystarczała u Was 0,2 mm?
0,2 mm tylko wywin folie na boki szalunku zeby krawedz nie dostala sie do betonu bo wtedy trzeba odcinac

Tomek_W
30-03-2007, 08:15
Sorki, ale jak Wy to robicie, że po wklejeniu cytatu jest napisane kogo cytujecie? :oops:
Blądynek jezdem... :oops:

Barbossa
30-03-2007, 08:20
po prawej każdego postu masz "CYTUJ"

Tomek_W
30-03-2007, 08:27
po prawej każdego postu masz "CYTUJ"
Jakie to proste :lol: :lol: :lol:
A ja się męczyłem w oknie z odpowiedzią :lol:
Dzięki.
T.

stach_past
09-08-2007, 10:52
lepiej beton niz pustaki
monolityczny fundament - u mnie- wyszedł taniej od pustaków dlatego, ze do poziomu terenu nie musiałem szalowac

pzdr

mam pytanie.
zamierzam zrobić monolit, szeroki 40 cm na całej wysokości.
czy dzielić go na ławę i potem szalować scianę czy po całości i dopiero izolacje?
mój fundament w planie: ława, bloczki i cegła kratówka - architekt zmieni, ale chciałbym wiedzieć jak to robią inni. :D :D

09-08-2007, 11:08
... czy dzielić go na ławę i potem szalować scianę czy po całości i dopiero izolacje?...
nie dzielic - lac jednoczesnie ławe i sciany do poziomu ziemi, nastepnie szalunek nad ziemia i dolewka scian

stach_past
09-08-2007, 15:35
... czy dzielić go na ławę i potem szalować scianę czy po całości i dopiero izolacje?...
nie dzielic - lac jednoczesnie ławe i sciany do poziomu ziemi, nastepnie szalunek nad ziemia i dolewka scian

dopytam: w planie pod bloczki leci trzy warstwy cegły kratówki, czy naciskać architekta żeby wywalił, czy robić te cegły.

p.s. dzięki za poprzednią odpowiedź

09-08-2007, 16:18
...p.s. dzięki za poprzednią odpowiedź
:)


wywalic te cegły i zastanowic sie czy nie opłaca sie bardziej - od murowania z bloczków betonowych - wylac beton do poziomu "0"

Geno
09-08-2007, 16:25
... czy dzielić go na ławę i potem szalować scianę czy po całości i dopiero izolacje?...
nie dzielic - lac jednoczesnie ławe i sciany do poziomu ziemi, nastepnie szalunek nad ziemia i dolewka scian

dopytam: w planie pod bloczki leci trzy warstwy cegły kratówki, czy naciskać architekta żeby wywalił, czy robić te cegły.

p.s. dzięki za poprzednią odpowiedź

:o

Ciekawe gdzie on wyczytał o tych cegłach.

W superekspressie?

09-08-2007, 16:46
:o

Ciekawe gdzie on wyczytał o tych cegłach.

W superekspressie? bardzo dziwne co on proponuje
nawet nie pełna cegła a kratówka ... cos co sie daje na lekkie scianki działowe w suchym srodowisku
a nie na fundament ...

jacekp71
10-08-2007, 09:37
Witam , bardzo prosze o poradę i Wasze opinie jak lepiej ( taniej)

dyskusja dyskusją, ale mala uwaga: dlaczego tak wiele osob (w tym Ty) stawia znak rownosci pomiedzy lepiej i taniej ?
sorry, ale to prowadzi do hmhm, glupich wnioskow.

J.

stach_past
10-08-2007, 10:16
sorry
narobiłem zamieszania, kratówka pod bloczki ale BK!!! :oops: :oops: :D
w planie jest ława/bloczki beton/cegła kratówka/BK
ja zamierzam ława ze ścianą fundamentową do poziomu zero i zastanawiam się czy od razu BK na tym monolicie (z izolacją oczywiście) czy dać tą kratówkę pod BK jak chce projektant

stach_past
10-08-2007, 10:21
Witam , bardzo prosze o poradę i Wasze opinie jak lepiej ( taniej)

dyskusja dyskusją, ale mala uwaga: dlaczego tak wiele osob (w tym Ty) stawia znak rownosci pomiedzy lepiej i taniej ?
sorry, ale to prowadzi do hmhm, glupich wnioskow.

J.

dlatego tak kombinujemy, bo nas czeszą na każdym etapie, a przy dzisiejszych cenach niech nas "zrobią" na 10% tylko to jest to kwota równa dobremu sammochodowi. Ale dzięki za czujność, bo dzięki temu trochę się z tym oszczędzaniem opanowujemy. poważnie. :D

10-08-2007, 10:27
... czy dać tą kratówkę pod BK jak chce projektant
jesli wysokośc pomieszczenia uzyskasz taka jaka jest w projekcie bez kratówki - daruj sobie kratówke i muruj całośc z BK

petr_151
10-08-2007, 10:27
To co poleca Brzoza to zadna rewelacja bo wlal beton do rowu o szerokosci sciany fendamentowej- fakt nie potrzebna bylo szalowac do poziomu grunku ale i do tego poziomu fundament nie jest izolowany , nie ocieplony taka oszczednosc chychodzi po czasie jak na sciane zaczyna wchodzic wilgoc

10-08-2007, 10:56
... fundament nie jest izolowany , nie ocieplony taka oszczednosc chychodzi po czasie jak na sciane zaczyna wchodzic wilgoc
- na sciane nie zaczyna wchodzic wilgoć / stosuje sie izolacje pozioma/
- kiedy ktos ładuje więcej forsy w drozszą izolacje zamiast w tańszy opał aby zaoszczędzic jakies blizej nieokreslone promile strat ciepła uciekającego w fundament budynku - to wtedy jest nieoszczędnośc ...

petr_151
10-08-2007, 11:12
Bez sesu piszesz , zadnego pokrycia w realiach to nie ma, koszt ocieplenia fundamentu w stosunku do kosztow calego domu do sa wlasnie promile, a dom buduje sie na lata a nie na jeden sezon. Pozatym o jaki "tanszy opal masz na mysli ? Ja mam gaz ziemny, znasz cos tanszego dajacego te same efekty ?

10-08-2007, 11:30
Bez sesu piszesz , zadnego pokrycia w realiach to nie ma, koszt ocieplenia fundamentu w stosunku do kosztow calego domu do sa wlasnie promile ...
bez sensu piszesz, tu nie chodzi o stosunek kosztów całego domu do ocieplenia scian fundamentowych - bo co tym chcesz udowodnic ?

chodzi o stosunek kosztów ocieplenia do uzyskanych z tego powodu oszczedności
strzel danymi ile zapłaciłes za izolacje i pochodne ?
a ile rocznie ciepła ucieka Ci /będzie uciekało/ w fundament x cena tego ciepła
= po ilu latach /o ile wogóle/ zwrócą sie te koszty ... ?

petr_151
10-08-2007, 11:43
Koszt ocieplenia wyniosl okolo 1 tys zl i napewno nie sa to bez sesu wydane pieniadze, a kazdy i tak robi jak uwaza.

10-08-2007, 11:50
Koszt ocieplenia wyniosl okolo 1 tys zl i napewno nie sa to bez sesu wydane pieniadze ...
a skąd Ty to mozesz wiedziec - jesli nie masz pojęcia czy wogóle lub ile na tym zaoszczędzisz ?
marketing marketingiem - ale trzeba zachowac jeszcze zdrowy rozsądek i podeprzec taką reklame danymi ...

pzdr

petr_151
10-08-2007, 11:57
Jedno jest pewne ze na tym nie strace, a mam prawo sadzic ze oszczedze skoro ocieplenie fundamentu przewidywal projekt domu wykonany przez osobe ktora dobierajac grubosc ocieplenia opierala sie na obliczeniach . - Na tym koncze te jalowa dyskusje z Toba zyczac milego weekendu.

piotrskora
10-08-2007, 11:58
U mnie jest wylana ława, i na to bloczki M6 do poziomu "0" . Szybko, tanio :D polecam. Warto sprawdzić jeszcze jakość samych bloczków przed zakupem co by się nie rozpadły przy układaniu fundamentu :D

10-08-2007, 12:09
... mam prawo sadzic ze oszczedze skoro ocieplenie fundamentu przewidywal projekt domu wykonany przez osobe ktora dobierajac grubosc ocieplenia opierala sie na obliczeniach ...
moze pokaz te obliczenia ... byłbym niezmiernie rad ...
p.s.
wielokrtotnie prowokowałem juz aby takie obliczenia upublicznic /nie tylko Ciebie :)/
ale jakos nikt sie do tego nie palił ...
/jeden próbował - ale przedstawiał herezje - nie brał pod uwage strat budynku wynikłych z wentylacji i dlatego na pierszy rzut oka wydawało sie ze rzeczywiscie cos zaoszczedzi ... :wink:/
życzę równiez udanego weekendu !