PDA

Zobacz pełną wersję : Odległość kuchenki od zlewozmywaka?



miol
25-08-2006, 14:46
Witam
Mam prośbę o radę odnośnie rozmieszczenia kuchenki i zlewu. Mam do wyboru dwie opcje: przy ustawieniu kuchenki jak na obrazku zlew mogę umieścić albo w jednym albo w drugim narożniku. Początkowo umieściliśmy go bliżej kuchenki tak że od kuchenki do zlewu było jakieś 60cm ale później stwierdziliśmy że to trochę za mało i przenieśliśmy zlew do drugiego rogu. No i znajoma stwierdziła, że taka odległość (jakieś 1,6m między szafkami) będzie niewygodna bo czasami trzeba przenieść coś z kuchenki do zlewu, odcedzić itp. Czy rzeczywiście będzie to uciążliwe?
Umieszczenie pod oknem odpada.

http://img218.imageshack.us/img218/931/kuchniamr2.th.jpg (http://img218.imageshack.us/my.php?image=kuchniamr2.jpg)

AniaS79
25-08-2006, 14:49
Ja bym dała bliżej kuchenki - dokładnie z powyższego powodu + jeszcze jeden: przed gotowaniem często trzeba coś umyć (nie zachlapiesz całej kuchni).

mofr
25-08-2006, 15:01
Ja też bym dała bliżej. W mieszkaniu, w którym obecnie mieszkamy (wynajęte) zlew jest blisko kuchenki i baaardzo dobrze się sprawdza. Moja mama ma natomiast mniej więcej taki układ, jaki Ty pokazałaś na zdjęciu i się męczy. Ciągle lata z każdą pierdułką po całej kuchni - od zlewu do kuchenki. Powód ten, który podano Ci powyżej. Jak ma głupią marchewkę do garna włożyć, to leci z nią przez całą kuchnię. jak ma oddcedzić np. makaron, to przy zlewie rozkłada specjalne podkładki, żeby w razie czego miała jak postawić gorący garnek. Okropieństwo. Ale Ty musisz sama zdecydować. Z tym, ze Twoja kichnia jest chyba sporo mniejsza skoro odległość od zlemu do kuch. jest 1,6. Moja mama na prawie 20m kuchni, może stąd to latanie.

martynka1
25-08-2006, 15:07
W mojej kuchni zlewozmywak jest 20 cm od kuchenki i to jest najwiekszy błąd jaki zrobiłam przy projektowaniu kuchni :evil:.
Przy zmywaniu chociaż nie wiem jak sie uważa - woda pryska na kuchenkę (ciągłe wycieranie :evil:). Myśle, że 60 cm to dobra odległość.

miol
25-08-2006, 15:12
Witam

a też bym dała bliżej. W mieszkaniu, w którym obecnie mieszkamy (wynajęte) zlew jest blisko kuchenki i baaardzo dobrze się sprawdza. Moja mama ma natomiast mniej więcej taki układ, jaki Ty pokazałaś na zdjęciu i się męczy. Ciągle lata z każdą pierdułką po całej kuchni - od zlewu do kuchenki. Powód ten, który podano Ci powyżej. Jak ma głupią marchewkę do garna włożyć, to leci z nią przez całą kuchnię. jak ma oddcedzić np. makaron, to przy zlewie rozkłada specjalne podkładki, żeby w razie czego miała jak postawić gorący garnek. Okropieństwo. Ale Ty musisz sama zdecydować. Z tym, ze Twoja kichnia jest chyba sporo mniejsza skoro odległość od zlemu do kuch. jest 1,6. Moja mama na prawie 20m kuchni, może stąd to latanie.
Dzięki za odpowiedzi, a tak przy okazji to ja jestem on, żona niestety nie ma dostępu do netu więc ja muszę ją wyręczać.
A jeszcze dodatkowe pytanie, czy dobrym pomysłem jest na miejscu zmywarki pod oknem zostawienie pustej przestrzeni, żeby można było usiąść gdy się przygotowuje posiłek. Widziałem takie rozwiązania ale nie wiem jak to się sprawdza w praktyce.

2112wojtek
25-08-2006, 16:18
nauka mowi : minimum 35cm, max. 120cm, optimum 60-80cm, przy wzroscie typowego "crash test dummies" :P

KasiaSzyBa
25-08-2006, 19:42
Niedawno gdzieś czytałam, że lodówka, zlewozmywak i kuchenka (płyta) powinny być umieszczone w rogach trójkąta, a długości boków tego trójkąta nie powinny być większe niż 120-210cm.
Wtedy się za bardzo nie nadrepczesz :wink:
Ja zrobiłabym zlewozmywak w lewym rogu, bliżej płyty.
Pozdrawiam,
Kasia

anka76
25-08-2006, 20:19
U mnie kuchenka, zlew i lodówka stoją jedno przy drugim w takiej kolejności jak napisałam i pierwsze 2 zdają egzamin natomiast między zlew a lodówke dałabym jakieś 60cm szafki.Niestety nie mam takiej możliwości - kuchnia zbyt mała.

miol
27-08-2006, 07:42
Witam
Dzięki za odpowiedzi, decyzja podjęta - zlew wraca na pierwotne miejsce tzn. do rogu przy kuchence.

ESKIMOS
27-08-2006, 09:50
Witam
Dzięki za odpowiedzi, decyzja podjęta - zlew wraca na pierwotne miejsce tzn. do rogu przy kuchence.
Narożny zlew - to też nie najlepszy pomysł!

dzióbek
27-08-2006, 10:03
Bliżej kuchenki, 60 cm będzie super, zawsze trzeba będzie coś umyć, odcedzić itp. Obecnie mam zaraz przy kuchence, ale to z braku miejsca, mała kuchnia, ale poza czasami pryskaniem same zalety. W domku będzie oddzielone albo szafką, albo zmywarka i bedzie super :lol: :lol:

Mohag
27-08-2006, 10:11
Witam
Dzięki za odpowiedzi, decyzja podjęta - zlew wraca na pierwotne miejsce tzn. do rogu przy kuchence.
Narożny zlew - to też nie najlepszy pomysł!

dlaczego nie ? jak szafka narozna bedzie tak scieta i wstawiona jak przedstawiona na planie, to nie widze problemu z myciem w niej czegos...

co do odleglosci miedzy kuchenka a zlewozmywakiem to u mnie sprawdza sie najlepiej 120 cm...... mialam wczesniej miedzy kuchenka a zlewozmywakiem 3 szafki 60-tki czyli 180 cm i bylo zdecydowanie za duzo lazenia, to przemeblowalismy. Teraz wyjdzie okolo 80 cm w chalupce, mam nadzieje ze nie bedzie za malo :roll: ale pocieszam sie tym, ze miedzy zlewozmywakiem a lodowka jest blat 180 cm, to na robienie posilkow ktore nie wymagaja gotowania wystarczy :wink:

ESKIMOS
27-08-2006, 11:48
Witam
Dzięki za odpowiedzi, decyzja podjęta - zlew wraca na pierwotne miejsce tzn. do rogu przy kuchence.
Narożny zlew - to też nie najlepszy pomysł!

dlaczego nie ? jak szafka narozna bedzie tak scieta i wstawiona jak przedstawiona na planie, to nie widze problemu z myciem w niej czegos...

Nie narozny bo:
- znacznie droższy od normalnego
- w sklepach jest więcej zlewów prostych niż narożnych, więc łatwiej wybrać coś dla siebie
- zlew narozny to marnowanie calej szafki (kosz na śmieci pod zlewem za takimi podwójnymi drzwiczkami).
- zlew wraz z syfonem bardzo mocno ogranicza możliwość sięgania do takiej - bardzo przeciez głębokiej szafki)
-dostęp do zlewu tylko z jednego miejsca (rogu), a co za tym idzie jak jedna osoba tam stoi to drugiej przeszkadza
-utrudniony dostęp do 1/2 komory (odległość) - w praktyce jest rzadko wykorzystywana.

Mam układ kuchni prawie identyczny, ale zlew jest pod oknem, gdzie nie ma szafek wiszacych – i jest dobrze.

retrofood
28-08-2006, 09:37
Witam.

Fachowcy zalecajš, aby układ wyposażenia kuchni odpowiadał cyklom przygotowania posiłków, tzn. przygotowanie produktów, gotowanie, spożywanie, mycie naczyń itd. Linie komunikacyjne pomiedzy wszystkimi czynnoœciami powinny mieć możliwie mało przecięć, nie powinny się krzyżować. To czasem trudno wykonalne, ale trzeba przemyœleć.
odstęp pomiedzy kuchenkš a zlewozmywakiem 40 - 60 cm, a to z tego powodu, że przeważnie trzeba coœ z kuchenki zestawić, a nie powinniœmy tego robić na stronę, gdzie mamy przygotowane np. surowce. Także i z powodów, o których pisali poprzednicy.