PDA

Zobacz pełną wersję : ?ci?? nadpro?a czy skróci? drzwi



dziki123
31-03-2003, 13:16
Poziom wylewki końcowej trochę podniosłem, patrząc na schody i drzwi na taras. Teraz osadzając drzwi wewnętrzne mam za niskie otwory (3-5cm). Co zrobić:
- ściąć nadproża ze zbrojeniem,
- czy podciąć ościeżnicę i skrzydło drzwi (POL-SKONE - laminowane).
co radzicie?

Alanta
31-03-2003, 13:48
Nadproża nie wolno ścinać, to element konstrukcyjny. Można jedynie podciać drzwi...

kgadzina
31-03-2003, 14:03
Alanta ma rację.
Potwierdzam.

dziki123
31-03-2003, 15:42
Tam gdzie są ściany nośne to zgadzam się, że to może osłabić konstrukcję, ale w ściankach działowych.....?
A jeśli będę podcinał drzwi, czy ktoś ma w tej materii jakieś doświadczenia, czym i w jaki sposób, aby laminat nie odprysnął

Alanta
01-04-2003, 09:46
A jak myślisz, co przeniesie ciężar ścianki nad nadprożem w ściance działowej ?
Najlepiej chyba zawieść drzwi do jakiejś firmy, która ma maszyny do cięcia płyt laminowanych (Castorama, Obi, Nomi...)

01-04-2003, 10:02
Co do cięcia elementów laminowanych, to dobrze jest ten laminat najpierw naciąć / przeciąć np. nożem wzdłuż żądanej linii. Potem piłować drobnymi zębami, żadnych tam dużych skoków i "uchyłów" brzeszczota.

Pzdr.

tczarek
01-04-2003, 10:07
Oczywiście obciąć dzrwi. Nadproża utrzymują ciężar ścian ponad drzwiami. Co do metod cięcia dzrwi. Trzeba tak to wykonać aby nie zniszczyć drzwi.
Pozdrawiam,

viator01
01-04-2003, 12:01
Sprawdź jakie masz nadproża, jeśli są betonowe lub prefabrykowane to nie radzę ciąć ale czasem wykonuje się je poprzez umieszczenie prętów zbrojeniowych w spoinie. W przypadku takim możliwe jest podcięcie kilku centymetrów nadproża, pod warunkiem, że po zabiegu przeniesie ono ciężar ściany ponad nim

Olinka
01-04-2003, 12:12
nie każde drzwi można obciąć :sad:
Naszych nie można było, bo na dole był jakiś element drewniany i obcięcie mogło spowodować 1) utratę gwarancji, 2) że blacha będzie odstawać i 3) że zostanie sama pianka bo drewienko ze środka wyleci.
(Drzwi na wymiar, czas oczekiwania: 2 m-ce, za duże i za szerokie. Zaleta - niedrogie:smile:

01-04-2003, 12:19
dziki123, a z czego sciany, bo jak np. z bk to moze pokusic sie o podniesienie nadprozy?

dziki123
01-04-2003, 13:27
Nośne ściany mam z Max-a (20cm), a działowe z cegłu dziurawki, natomist nadproża to beton zbrojony prętami. Nie wiem jak wysoko jest to zbrojenie, mam nadzieję że nie na samym dole i beton do zbrojenia można będzie ściąć.
Natomiast drzwi polskone mają drewnianą ramę tylko o szerokości 4cm, więc można ich skrócić tylko max o 2 cm. Pewnie będę musiał trochę ściąć nadproże i trochę przyciąć drzwi, nieźle, chyba, że skuję wylewkę na całej powierzchni.

Alanta
02-04-2003, 09:19
betonu do zbrojenia nie można ścinać, musi zostać otulina min 2 cm, raz ze względu na rdzewienie prętów, dwa ze względu na ochronę p-poż.

02-04-2003, 09:24
Alanta, a jak by spróbować podnieść nadproża? Zdaję sobie sprawę z tego jaka to operacja.

Octavian
02-04-2003, 10:07
Niezły wybór
1. ściąć nadproża - jeżeli w ściance działowej to bym się nie zastanawiał, jeżeli nie to jest problem
2. skuć wylewkę - jak niedużo to nie powinno być problemu
3. skrócić drzwi - problemy z laminatem, jeżeli są to tylko jedne drzwi i były tanie to zastanowiłbym się nad zrobieniem drzwi na wymiar, jak nie to pozostaje cięcie.

U mnie jest podobny problem - jedan ściana jest nośna (nie do ruszenia), druga działowa z cegły dziurawki, drzwi też mam (ale pełne drewniane) - na 95% będę skuwał szlichtę i robił futryny na wymiar - sama przyjemność :wink:.
pzdr
Hej

Alanta
02-04-2003, 12:37
nadproże zarówno ścianki działowej, jak i konstrukcyjnej, "dźwiga" ciężar ścianki nad otworem. Jeśli je wytniecie, to ścianka obciązy futrynę, w najlepszym wypadku futryna się ugnie i drzwi się nie domkną, w najgorszym po prostu futryna pęknie...

02-04-2003, 12:40
Sugeruję jednak podniesienie nadproża czyli przeniesienie go w całości do góry przez wybicie pustaków nad i podbicie pod nadprożem.

GosiaIAdam
16-02-2009, 09:52
Odświeżę wątek, bo i ja jestem w podobnej sytuacji. Na poddaszu wszystkie otwory mam za niskie - wykonawca z gatunku "ja zawsze mam rację", chyba nie policzył styropianu, bo wszystkie mają ok 202cm. Nadproża mają 18-20cm wysokości (wylewane), na nich stoją 2 warstwy pustaków porotherm 11,5cm szerokości i na samej górze jedna warstwa cegieł - w sumie więc ok 60cm opiera się na nadprożu (2*24+6+zaprawa)

I teraz widzę dwa rozwiązania:
1) Podciąć 6cm nadproża, zostanie min. 12cm - więc powinno wytrzymać nad sobą 60cm działówki (ale wtedy jest to goły beton, bo 6cm wytnie mi też zbrojenie)
2) Podciąć więcej nadproża i wstawić gotowe systemowe nadproże zbrojone, nad nim pewnie zostanie jeszcze kilka cm betonu.

Rozwiązanie drugie na pewno bezpieczniejsze, ale trochę więcej roboty.... Na szczęście są to tylko 4 otwory.

ddoommiinniikk
16-02-2009, 23:43
Żeby bezpiecznie podcinać drzwi trzeba sprawdzić na ile producent to dopuszcza. Zazwyczaj nie jest to więcej niż 2-3 cm. Niektórzy producenci drzwi dają możliwość większego docięcia, ale trzeba zamówić drzwi z dodatkową dolną częścią ramiaka.
Takie większe docinanie może negatywnie wpłynąć na wygląd drzwi. Dotyczy to zwłaszcza wzorów z przetłoczeniami: jeśli przetłoczenie z boku i u góry jest np. 10 cm od krawędzi, to u dołu powinno być tak samo.
Warto też dać nadproża wyżej niż w projekcie - jak będize za wysoko, to można o wiele łatwiej zakleić dziurę byle czym, niż podkuwać/ścinać zbyt niskie nadproże.

Daga&Adam
17-02-2009, 00:00
Warto też dać nadproża wyżej niż w projekcie - jak będize za wysoko, to można o wiele łatwiej zakleić dziurę byle czym, niż podkuwać/ścinać zbyt niskie nadproże.

A napiszcie prosze jaka powinna byc "wzorowa" i "standardowa" wysokosc otworu "na gotowo", tj juz po styropianie i wylewkach - czyli liczac od podlogi do nadproza ?

Bede mial 206-207cm i ciagle mnie gnebi, czy nie za nisko - choc wszyscy zapewniaja, ze ujdzie ;)
pozdr.

rob_72
17-02-2009, 06:12
wysokość otworów do drzwi o standardowych wymiarach czy to wewnosić ętrzntch czy zewnetrznych powinna wynosić 2100 mm.Drzwi wewnętrzne są zazwyczaj krotsze ( 2075 -2080 mm zależy od rodzajy ościeznicy i producenta) ,ale pozostaje jeszcze sprawa luzu na wypoziomowanie no i trzeba pamiętać ,że na podlodze coś będzie leżalo czy to panel czy plytki wtedy zostawia się luzu ok 15mm - 20mm tak aby skrzydło drzwi swobodnie przesuwalo się nad podlogą.Co do skracania drzwi to proponuję najpierw zapytać producenta ile w danym modelu drzwi mozna je podcinać.Można to zrobić ręczną pilarką z piła z drobnym zębem po uprzednim ustawieniu odległości cięcia - pilarki mają taką blokadę.Pmietać trzeba jednak przy drzwiach zwlaszcza do wc ,ze tam znajduja się albo tulejki ,albo kratka wentylacyjna i przed cięciem te elementy trzeba zdemontować.

facet27
19-02-2009, 23:44
Witam,
jest jeszcze jeden problem, który tu nie został poruszony drzwi Pol-Skone nie wolno wogóle przycinać inaczej traci sie gwarancję, ajesli chodzi o otwory to wymairy podane przez rob_72 sa wymiarami srednimi tak naprawdę każdy producent ma inny wymiar drzwi moga wymagac nawet 212cm z szerokściami tez jest róznie powiedzmy dla "80" jest to od 87 do 94 cm przykładow Porta pma wysokośc 206 od wykonczonej podłogi a szerokość 88 lub 91,5. A te można podcinac a Po_skone zamawia sie na wymiar oczywiście za dopłatą natomiast na miejscu ich skracać nie wolno
Pozdrawiam