PDA

Zobacz pełną wersję : Co geodeta zaznacza na mapce-obrys ściany czy dachu



madarka
25-08-2006, 21:04
Witam i proszę o porady!
Mam dom w kształcie litery "L". Stary drewniany dom, który pierwotnie był prostokątny, a następnie dobudowano do niego kawałek i powstało "L".
Chcę wymienić pokrycie z blachy na blachodachówkę. Zastanawiam się jednak nad zmianą więźby tak, aby dach pokrył całość domu łącznie z tą przestrzenią niezabudowaną w kącie tego "L". Tak aby powstał dach w kształcie kwadratu - będzie zwisał nad częscią niezabudowaną. Problem w tym, że chcę to zrobić na zgłoszenie wymiany pokrycia, a to będzie zmiana struktury dachu. Więc niekoniecznie legalnie. Tyle wprowadzenia.
A teraz podstawowa kwestia:
Chcę zrobić przyłącze gazowe i wewnętrzną instalację gazową. Na mapce z wyrysu i wypisu z gminy narysowany jest dom jako "L". Geodeta, który będzie musiał narysować mapkę do celów projektowych przyjdzie na działkę i... czy stwierdzi, że na mapce nie ma dachu nad niezabudowaną częścią (bo przeróbka będzie już zrobiona) i zgłosi to do starostwa. Czy nie będzie to miało dla niego znaczenia, gdyż interesują go ściany domu a nie jakieś zadaszenia wiszące? Co on zaznacza na tej mapce - obrys ściany czy dachu???
PO drugie: czy przy projektowaniu/robieniu wewn. instalacji gazowej (pozwolenie na budowę) będzie mógł ktoś (projektant, jakiś kontroler) zobaczyć, że na jakiejśtam mapce nie ma dachu a w rzeczywistości jest?
Może powinienem zrobić przyłącze zanim zmienię dach?
Będę wdzięczny za wszystkie rady. Przeróbka będzie niewielka, dom stoi od 50 lat i nie chce mi się bawić w pozwolenia itp, a nie pragnę kłopotów. Może ktoś z Was wskaże rozsądne wyjście, oprócz tego legalnego w pełni oczywiście.
Dziękuję, Rafal

gj123
25-08-2006, 21:39
Witam i proszę o porady!
Mam dom w kształcie litery "L". Stary drewniany dom, który pierwotnie był prostokątny, a następnie dobudowano do niego kawałek i powstało "L".
Chcę wymienić pokrycie z blachy na blachodachówkę. Zastanawiam się jednak nad zmianą więźby tak, aby dach pokrył całość domu łącznie z tą przestrzenią niezabudowaną w kącie tego "L". Tak aby powstał dach w kształcie kwadratu - będzie zwisał nad częscią niezabudowaną. Problem w tym, że chcę to zrobić na zgłoszenie wymiany pokrycia, a to będzie zmiana struktury dachu. Więc niekoniecznie legalnie. Tyle wprowadzenia.
A teraz podstawowa kwestia:
Chcę zrobić przyłącze gazowe i wewnętrzną instalację gazową. Na mapce z wyrysu i wypisu z gminy narysowany jest dom jako "L". Geodeta, który będzie musiał narysować mapkę do celów projektowych przyjdzie na działkę i... czy stwierdzi, że na mapce nie ma dachu nad niezabudowaną częścią (bo przeróbka będzie już zrobiona) i zgłosi to do starostwa. Czy nie będzie to miało dla niego znaczenia, gdyż interesują go ściany domu a nie jakieś zadaszenia wiszące? Co on zaznacza na tej mapce - obrys ściany czy dachu???
PO drugie: czy przy projektowaniu/robieniu wewn. instalacji gazowej (pozwolenie na budowę) będzie mógł ktoś (projektant, jakiś kontroler) zobaczyć, że na jakiejśtam mapce nie ma dachu a w rzeczywistości jest?
Może powinienem zrobić przyłącze zanim zmienię dach?
Będę wdzięczny za wszystkie rady. Przeróbka będzie niewielka, dom stoi od 50 lat i nie chce mi się bawić w pozwolenia itp, a nie pragnę kłopotów. Może ktoś z Was wskaże rozsądne wyjście, oprócz tego legalnego w pełni oczywiście.
Dziękuję, Rafal
Jak to się skończyło ?

jabko
25-08-2006, 21:42
Ja mam narysowany rzut ścian.
Ale nie jest to jeszcze mapa powykonawcza tylko ta do projektowania.
Na powykonawczej nie wiem co będzie ale chyba też ściany

Po dotychczasowych spotkaniach z geodetami (dwoma) śmiem przypuszczać że kompletnie go nie zainteresuje Twój dach tylko ściana (jeśli na niej będzie skrzynka z zaworem)

andre59
25-08-2006, 21:56
U mnie zaznaczali obrys ścian i tak chyba powinno być.

gj123
25-08-2006, 22:29
chciaż przecież można legalnie ...

madarka
26-08-2006, 09:42
chciaż przecież można legalnie ...
wiem, że można legalnie, ale wymaga to dużo większych nakładów czasowych i pieniężnych.
ja chcę tylko zadaszyć przestrzeń około 8 m2 aby nad całością domu był strych a nie nad częścią, jak jest teraz. I tak wymieniam pokrycie (i będzie to zgloszone do starostwa) więc chcę wykorzystać te okazję.
Tylko nie chcę mieć później problemów z założeniem gazu - dlatego prosze o wszelkie uwagi i zgóry za nie dziękuję.

madarka
26-08-2006, 09:43
ktos mi powiedział, że obrys dachu może być zaznaczony linią przerywaną na mapce. Czy ktoś ma coś takiego???

mynia_pynia
26-08-2006, 12:32
W terenie mierzy się ściany zewnętrzne, na mapę również nanosi się obrys budynku zawsze po ścianach zewnętrznych.
Elementy wystające poza elewacje (balkony, lukarny lub wykusze (nie wiem który to który)) zaznacza się linią przerywaną.
O dachu nigdy nie słyszałam, chyba że, np wejście jest zadaszone (taki ganek, bez ścian) - ale wtedy i tak tylko linią przerywaną.

Zbigniew Rudnicki
26-08-2006, 19:45
Geodeta uwzględnia wymiar tego, co wystaje z ziemi - a więc muru fundamentowego po otykowaniu.
Ściana domu, ze względu na ocieplenie może mieć nieco inne wymiary.
Natomiast odległośći od granicy działki (min. 3 lub 4m) są mierzone od ściany po ociepleniu i otynkowaniu.