PDA

Zobacz pełną wersję : Za wysoki otwór okienny



Gryfol
25-08-2006, 23:52
Sorki, że znowu temat o oknach - ale znalezienie czegokolwiek wyszukiwarką na tym forum to masakra (w tak duzych wątkach jak np "szukam dobrych okien").

Tak więc do rzeczy:
Mam otwór okienny za wysoki o 10cm w stosunku do wysokości okna które chcę zamontować. Odpada podmurowanie od dołu - parapet wyszedłby za wysoko. Wychodzi na to, że musiałbym wypełnić 10cm pomiedzy górna ościeżnicą okna a nadprożem. Jak to zrobić aby miało to ręce i nogi ?? (wymiary okna: wys 150 szer 90)

jareko
25-08-2006, 23:58
przy tej szerokosci okna mozesz sobie pozwiolic by go nie kotwic na gorze wiec doklej 10 cm sytopianu, wstaw okno i klopot z glowy
To sytuacja wyjatkowa i mozesz mi uwierzyc - nawet nie zakotwione na gorze - ale dobrze po bokach i prawidlowo podparte - pracowac bedzie prawidlowo bez uszczerbku dla trwalosci

Gryfol
26-08-2006, 00:03
przy tej szerokosci okna mozesz sobie pozwiolic by go nie kotwic na gorze wiec doklej 10 cm sytopianu, wstaw okno i klopot z glowy
To sytuacja wyjatkowa i mozesz mi uwierzyc - nawet nie zakotwione na gorze - ale dobrze po bokach i prawidlowo podparte - pracowac bedzie prawidlowo bez uszczerbku dla trwalosci

Dzięki - taki pomysł co prawda chodził mi po głowie, ale w pierwszej chwili uznałem go za bezsensowny... no ale ja okien nigdy nie montowałem.
Czy tak samo przejdzie w przypadku drzwi balkonowych 230x90 ??

Tedii
26-08-2006, 00:09
Miałem taki problem przy oknie balkonowym i rozwiązałem go szybko i prosto. Trzeba przykleić płytki z komórkowca n.p. Ytong .Są różnej grubości, lekkie i łatwo się klei klejem do komórek.Żeby nie spadały podczas przyklejania przychwyciłem normalnymi długimi wkrętami. (Na marginesie: wkrętarka akumulatorowa to genialne narzędzie na budowie). Przy mniejszych szczelinach można przykleić pasy z płyty gipsowej GK (też chwytając wkrętami).Zostaw miejsce na piankę montażową.

Gryfol
26-08-2006, 00:15
Miałem taki problem przy oknie balkonowym i rozwiązałem go szybko i prosto. Trzeba przykleić płytki z komórkowca n.p. Ytong .Są różnej grubości, lekkie i łatwo się klei klejem do komórek.Żeby nie spadały podczas przyklejania przychwyciłem normalnymi długimi wkrętami. (Na marginesie: wkrętarka akumulatorowa to genialne narzędzie na budowie). Przy mniejszych szczelinach można przykleić pasy z płyty gipsowej GK (też chwytając wkrętami).Zostaw miejsce na piankę montażową.


Mam bloczki BK o grubości 8 cm, mogą być takie ??

budulec
26-08-2006, 07:12
Rozwiązanie Jareko dużo lepsze, bo niby jaką funkcje ma spełniać ten bloczek.
Innym rozwiązaniem może być przymocowanie dwóch kątowników z blachy ocynkowanej gr, 1,5mm
pzdr

krisga
26-08-2006, 07:17
zamow wyzsze okna :lol:

26-08-2006, 08:47
Mam bloczki BK o grubości 8 cm, mogą być takie ??
moga byc bloczki i moze byc styropian
i oba te "wypełniacze" wystarczy osadzic na piance

pzdr

Gryfol
26-08-2006, 08:48
zamow wyzsze okna :lol:

Wyższe okna mogą zrobić - ale nie dostanę na taki wymiar gwarancji

bwojtek
26-08-2006, 13:30
Zabawa z bloczkami ma wątpliwy sens. I tak takie "dosztukowane" od spodu bloczki nie pozwolą na trwałe zamocowanie do nich okna. Ale skoro chcesz się bawić... Okno można zamocować na długie wkręty do betonu (185mm) i wtedy sięgną do konstrukcyjnej części nadproża (na wylot przez styropian albo te bloczki z BK).

Tedii
27-08-2006, 00:07
Nie mam zaufania do styropianu,pianki a nawet do BK. Używam tego bo muszę ,głównie z powodu ceny.Za niedługo u nas w kraju będą budować domy z kartonu jak w USA. Niestety nie stać nas na to. Tam się buduje dom na kilkanaście lat aż dzieci podrosną i wylecą z gniazdka.A u nas na trzy pokolenia. Chodzi m.in.o to aby złodziej nie wkładał ręki przez ścianę (ze styropianu).

jareko
27-08-2006, 00:36
.....Tam się buduje dom na kilkanaście lat aż dzieci podrosną i wylecą z gniazdka.A u nas na trzy pokolenia. ....
i czy przypadkie to ONI a nie MMy mamy racje tak budujac
Ale jeszcze jedno fdo tego nadproza - przy balkonie styropian ale dalbym klocki drewniane zamontowane do terazniejszego nadproza i do nich kotwy zamocowal. Przy takiej szerokosci mocowanie od gory MUSI byc. Zaproponowane rozwiazanie przez bwojtka tez jest dobre ale ma jedna wade - ta sruba mimo wszystko bedzie sie lekko wyginac i z czasem...... albo peknie albo wrecz otwor tak "rozrajbuje" ze wypadnie
10 cm to juz bardzo duza dziura :(

HomeLess
27-08-2006, 08:06
A jak kotwić do nadproża w przypadku chęci zamontowania rolet "naokiennych" ? Bezpośrednio dyblami nie da rady chyba, bo przez skrzynkę rolety trzeba by przejść :-? . Kotwy tej długości (grubość kasety rolety) musiałyby chyba mieć z centymetr grubości, żeby dały odpór siłom działającym na powierzchni okna tarasowego na przykład. Widziałem rozwiązania z płaskownikiem nad drzwiami tarasowymi (do niego jak do nadproża się mocowało ramę), ale płaskownik do bocznych krawędzi otworu był przymocowan, więc to chyba sprawy aż tak bardzo nie poprawiało, bo jakiś taki cienki się wydawał.