PDA

Zobacz pełną wersję : Wysokość ogrodzenia



maximdoradca
27-08-2006, 07:24
Czy w przepisach jest określona maksymalna wysokość ogrodzenia betonowego???



POZDRAWIAM

budulec
27-08-2006, 08:13
w przepisach nie, może być w WZ

bladyy78
27-08-2006, 09:50
Ogrodzenie pomiędzy prywatnymi posesjami może wynosić 2,2 m. Jeżeli ma być wyższe to należy powiadomić urząd miasta lub powiatu (do zgłoszenia należy dołączyć dokumentację). Ogrodzenie może być z dowolnego materiału - prawo budowlane nie narzuca tu żadnych warunków.

ania
27-08-2006, 09:59
Czy w przepisach jest określona maksymalna wysokość ogrodzenia betonowego???

W przepisach jest określona maksymalna wysokość, której nie musisz z nikim uzgadniać. 2,2 m
Jeżeli zapragniesz zbudować mur o wysokości 15 metrów to zakazu nie ma, ale musi się zgodzić wydział arch-bud w twojej gminie.
Materiał nie ma znaczenia

Rocky
27-08-2006, 10:38
Materiał nie ma znaczenia
Chyba, że np. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa, że nie można stawiać np. prefabrykowanych ogrodzeń betonowych, tak jak to jest napisane w wypisie z MPZP, który ja otrzymałem.

jabko
27-08-2006, 10:48
...
Chyba, że np. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa, że nie można stawiać np. prefabrykowanych ogrodzeń betonowych, tak jak to jest napisane w wypisie z MPZP, który ja otrzymałem.

Ja też mam gdzieś taki zapisa w papierach.
Nie pamietam gdzie dokładnie ale możliwe ze w planie.
I jestem wdzięczny estetom z gminy ż zaoszczędzili mi widoku ogrodzeń betonowych.

kol
27-08-2006, 14:10
Ja natomiast jestem wdzięczna za to że mam pozwolenie na płot betonowy. Mam działkę narożną , niedealeko drogi głównej. Wszyscy patrzyli co robię w ogrodzie. A to ich nie powinno interesować. Polecam płot betonowy wszystkim ceniącym prywatność.

Inka1
27-08-2006, 17:40
o ile pamietam to w przepisach jest zaznaczone, że musi być min. 25% prześwitu w płocie, w innym przypadku trzeba mieć zgode urzędu

Amtla
24-04-2007, 09:21
Czy ktoś może potwierdzić powyższą wiadomość, że przy maksymalnej wysokości ogrodzenia musi być 25% prześwitu ?

24-04-2007, 09:39
W Prawie budowlanym (warunkach technicznych - rozdział 9 - Ogrodzenia)
nie ma nic o prześwicie ale w WZ może być napisane co tam się grajdołom uwidzi...

Jedyne ograniczenia wnoszone przez Warunki Techniczne to:
- na wysokości mniejszej niż 1,8m nie można stosować ostrych zakończeń,
- brama min. 2,4m
- furtka min. 0,9m
- otwieranie tylko do wewnątrz posesji,
- bez progów utrudniających wjazd osób niepełnosprawnych.

nie dotyczy dróg pożarowych i zakładów karnych;)

Amtla
24-04-2007, 11:38
Dziękuję bardzo za odpowiedź.

simon1234
24-04-2007, 16:56
moj sasiad zrobił tak, mur ma 210 cm,a slupki murowane co 3 metry maja 230 cm.Nigdzie tego nie zglaszal.liczy sie do wysokosci muru slupki czy mur miedzy nimi?

simon1234
26-04-2007, 19:57
podnoszę

Tom Bombadill
02-06-2007, 18:52
Ja koniecznie MUSZE szczelic sobie lity, betonowy mur od frontu posesji; myslalem od wysokosci ok. 200cm. Obtynkuje to lub obloze klinkierem; z boku rowniez murek+slupki do 180cm.+metalowe barierki; tylko jeszcze musze znalesc dobra ekipe ogrodzeniowa... i tu zaczynaja sie "schody" :wink:

-Jurand-
28-08-2010, 15:31
Witam szukam i znaleźć nie mogę nigdzie odpowiedzi, może ktoś się orientuje:
Od której strony ogrodzenia mierzymy wysokość 220 cm ?? By było zgodnie z przepisami i bez zezwolenia.
Ponieważ ja mam taką sytuację ze mam teren wyżej od sąsiada o jakieś 0.5m i nie wiem jakie zrobić ogrodzenie.
Dzięki i czekam na odpowiedz dla ułatwienia dodam rysunek.
http://lh6.ggpht.com/_qL_5GHx1ALQ/THkc1Ob0aBI/AAAAAAAAALU/zVp1Eb5dX8Q/s640/bez%C2%A0tytu%C5%82u.JPG

misiakulka
28-08-2010, 18:58
od jego strony ma być 2,2

-Jurand-
29-08-2010, 09:52
a czemu? jak on będzie mieć 2,2 to ja 1,7 i mnie to może niewystarczać. A jakby postawić ogrodzenie na swoim terenie to wtedy będzie mogło być 2,2 po mojej stronie

malop
29-08-2010, 10:26
Na Rysunku pokazano dwie budowle :

1) Ogrodzenie o wysokości 2,2 m - zgłoszenie

2) Sciana oporowa - potrzebne pozwolenie


Problemy z Ogrodzeniem :

1) Od strony drogi lokalizacja ogrodzenia musi być uzgodniona z zarządzcą drogi

2) Budowa nie może być sprzeczna z Planem zagospodarowania przestrzennego - często jest zakaz budowy ogrodzeń !!!

3) ZGŁOSZENIE

Art. 30. [Obowiązek zgłoszenia]


1.[32] Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3:


1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3, pkt 5-19 i pkt 21;

1a) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20 - z zastrzeżeniem art. 29a;

2) wykonywanie robót budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1, 4-6 oraz 9-13;

3) budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m


4) Należy postepować zgodnie z kodeksem cywilnym

misiakulka
29-08-2010, 13:09
tak swoją drogą to czemu masz aż taką różnicę w wysokości terenów? sąsiad wybrał, czy ty dosypałeś? obydwa przypadki raczej nielegalne.

-Jurand-
29-08-2010, 17:15
ja dosypałem :) interesuje mnie z której strony kontrola będzie mierzyć? Chce mieć pewność. Z moich wiadomości wynika że mierzy się od swojej strony, że ktoś ma niżej to nie mój problem i wcale otym mogę niewiedzieć lub niezałważyć. Że 2,20 bez zezwolenia to wiem
Czemu nielegalne?

rusyitrole
29-08-2010, 21:34
tak swoją drogą to czemu masz aż taką różnicę w wysokości terenów? sąsiad wybrał, czy ty dosypałeś? obydwa przypadki raczej nielegalne.

No właśnie, dlaczego to niby nielegalnie?

misiakulka
30-08-2010, 07:01
tajemnicza zmiana stosunków wodnych, ani ująć ani dosypać, przerabiamy to wśród sąsiadów bo ciąg działek na skarpie

emiliana
02-09-2010, 21:23
Wysokość ogrodzenia mierzy się od strony posesji która jest ogradzana, czyli od twojej.Dawniej był w warunkach przepis, że muszą być prześwity. Od dawna już takiego przepisu nie ma. Możesz sobie postawić ogrodzenie z jakich chcesz materiałów .

comeon
29-08-2013, 14:42
Podbijam post #15 Juranda.
Może ktoś napisać jak obecnie mają się sprawy?

Elfir
29-08-2013, 15:50
między sąsiadami do 2 m bez pozwolenia od ulicy zgodnie z MPZP

comeon
29-08-2013, 16:21
2 czy 2,20?
No i jak w przypadku różnicy poziomu terenów? Całe ogrodzenie (mur z kamienia) buduję nie w granicy, ale po swojej stronie posesji.

Gryl
29-08-2013, 21:37
Jeśli chcecie mieć wyższe ogrodzenie to podsypcie sobie dookoła działki niewielki wał z ziemi i postawcie płot na nim ;) Może mieć wtedy przepisowe do 2,2m od ziemi,a i tak będzie wyżej od realnego gruntu o dwa i pół, trzy metry i spełni swoją rolę.
To powinno również załatwić sprawę zmiany stosunków wodnych bo woda nie będzie przedostawać się na grunt sąsiada i odwrotnie. Dodatkowo pomaga tutaj podmurówka płotu, który działa jak ściana oporowa, woda nie spłynie.
Zwracam też uwagę, że ogrodzenie można budować w granicy - wtedy trzeba dogadać się z sąsiadem bo będzie wspólny lub na własnej działce. Wtedy jest wasz, on nie ma nic do gadania, trzeba tylko zostawić troszkę miejsca między płotami aby można je było np. malować z obu stron. Postawienie płotu np. pół metra wewnątrz granicy nie oznacza, że oddajecie komuś kawałek ziemi. W żadnym wypadku, przed płotem można sobie zasadzić na przykład tuje, widziałem też malowane polne kamienie i inne ozdoby.
Wysokie ogrodzenie po swojej stronie działki oddzieli od sąsiadów, niektórym sąsiadom może to być nie w smak bo mają zasłonięty widok, ale przepraszam bardzo, nie budujesz się po to, żeby sąsiedzi mogli oglądać twój ogród. Jest twoje i koniec. Jak sąsiad ma problem to mógł się wybudować na polu, bez sąsiadów (są takie ziemie), albo na działcę 3000m, gdzie jest tak dużo miejsca że otoczenie to własny ogród a ogrodzenie daleko.

pieknyromek
29-08-2013, 23:17
Tak jest! A jak sąsiad ma problem z tym że ma sąsiadów i że w ogóle ludzie kręcą się w promieniu 20km od jego działki powinien przeprowadzić się na Księżyc:D

12michal
30-08-2013, 08:31
Wysokość ogrodzenia mierzy się od strony posesji która jest ogradzana, czyli od twojej.Dawniej był w warunkach przepis, że muszą być prześwity. Od dawna już takiego przepisu nie ma. Możesz sobie postawić ogrodzenie z jakich chcesz materiałów .

Hmm a u mnie w MPZP jest zapis, że ogrodzenie od frontu ma być przynajmniej w 50 % w formie ażurowej, tzn w 50 % mają być prześwity...
Ciekawe co na to prawo, czy gmina wpisuje to nielegalnie skoro piszesz, że od dawna takiego zapisu nie ma ?
Bardziej prawdopodobne wydaję mi się, że gmina decyduje i może wpisać co chce

Gryl
30-08-2013, 12:27
Wymagania, że musi być prześwit to nadużycie państwa. Jakim prawem mają wymagać od ludzi, aby musieli dać możliwość innym gapienia się na swoją posesję, to posiadłość czy zoo?
No cóż, w takim wypadku należy stanąć okoniem i wykręcić frajerów jak się da. Co to znaczy w ogóle ażurowo, krata, siatka,. ażurowa część ogrodzenia murowanego? Jeśli nie ma sprecyzowanego to może zrobić prześwit na dole?. A potem przed płotem po swojej stronie zasadzić trawę. Jest prześwit? Według przepisu jest. Jeśli ma być u góry to w przypadku np. ogrodzenia z betonu za fragmentem z "oczkami" przyczepić siatkę cieniującą. Prześwit jak najbardziej jest, choć g. widać ;)

Elfir
02-09-2013, 00:13
Gryl - gdyby pozwolono na dowolne ogrodzenia szedłbyś ulica wzdłuż 3-metrowych murów z drewna/betonu. klinkieru - zależnie od zamożności właściciela działki. Jak w strefie Gazy :)

Gryl
02-09-2013, 00:32
Elfir
Gdybym szedł obok prywatnego terenu - co miałbym do cudzej własności? Te wszystkie pozwolenia na podtarcie sobie tyłka to efekt socjalizmu i nic więcej, rozdęło się to do rozmiarów absurdu. Rozumiem prawo chroniące sąsiada przed immisją, w ramach rozsądku oczywiście. Ale to też jest naciąganie bo obecnie sąsiad kapuje na gestapo bo ma focha, albo nie podoba mu się że sąsiad posadził sobie bratki zamiast stokrotek.

Elfir
02-09-2013, 01:26
to, że istnieje coś takiego jak przestrzeń publiczna, z której korzystają wszyscy. I jest ona dobrem całego społeczeństwa.

Dlatego MPZP okreslają czasem wielkośc domów, ksztalt dachów - i także ogrodzeń od frontu. Właśnie po to, by chronić krajobraz.

W Polsce MPZP jest bardzo liberalny w porównaniu z Europą Zachodnią.
A w Stanach (a także Kanadzie) ogrodzeń od frontu albo nie ma wcale albo mają max 1 m wysokości. Za to regulaminy osiedlowe nakazują ci kosić trawnik przed domem raz w tygodniu i spróbuj go nie skosić! Albo spróbuj zlikwidować trawnik. Masz wypowiedzenie umowy najmu lub mandat.

Gryl
02-09-2013, 11:57
To że w innych krajach jest gorzej to nie znaczy że mamy równać w dół.

Elfir
02-09-2013, 22:46
jasne, możemy równać do Birmy, Egiptu, Pakistanu jeśli chodzi o przestrzeń publiczną...

encefalo
13-12-2015, 12:09
Od sąsiada nietrzeba pozwoleń nawet jesli to mur na fundamencie ważne zeby niebyło więcej niż 220cm od frontu zgłoszenie od zarządcy drogi z rysunkiem i opisem ogrodzenia ale max wys 220cm jesli do miesiaca się nieodezwia to możesz działac zgodnie tym co im tam naszkicowałeś itd jedno jest pewne zawsze im mało miejsca w pasie drogowym i kawałeczek każą Ci się pewnie odsunąć od ulicy