PDA

Zobacz pełną wersję : Poroterm50 Wiene.. Jednowartwowo prosimy o komentarze.



piotrusiowo
28-08-2006, 09:00
Chcielibysmy nasz domek wybudować z Porotemu 50 bez docieplenia. Prosimy o uwagi od osób które w ten spsoób wybudowały swoje domki ( i nie tylko od nich). Jak wychodzą na ogrzewaniu - (my bedziemy mieli gaz z sieci :) ). jaka akustyka, staraty w materiale itp. z góy dziękujemy.

pawelurb
28-08-2006, 12:37
nie budowałem z tego cprawda, ale na podstawie informacji jakie zebrałem wygląda to tak

1. stosunkowo drogi materiał
2. bardzo gruby mur jak na domek , okna w "otworach strzelniczych"
3. łatwo zepsuć zalety ściany 1 warstwowej przez niefachowe wykonawstwo , różne problemy wykonawczo-technologiczne ( nadproża wieńce ) niewiele ekip umie budować 1 warstwowo , chos może im sie tak wydaje że wiedzą...
4. konieczność stosowania drogiej zaprawy ciepłochłonnej
5. pustaki ceramiczne mają pióra i wpusty , lubi przez nie dmuchać , bo nie ma spoiny pionowej

jakbym miał do wyboru to zdecydowałbym się na ściane 3 warstwową ( pewnie wyjdzie podobnie cenowo jak 50 cm z ceramiki ) , lub jeśli już 1 warstwowa to z Ytonga 36 cm, wydaje mi się że bardziej się do tego nadaje niż ceramika.

piotrusiowo
30-08-2006, 11:43
chyba sie odkochałam - jednak jednowartwowa jest niefajna. Poczytałam troche tu i tam i straszne rzeczy o tym piszą więc chyba będzie Poroterm 25 P+W no i wełenka na to. pytanie tylko jak 10 czy 12. Bo styropoian odpada jakoś nie jestem przekana. dzieki za podpowiedzi. szkoda ze nie napisał nikt kto ma taką sciane ale trudno.
Wnioski:
1. 50cm grubości jest po , aby spełnić normę cieplną i zmiescić się w granicznych wartosciach współczynnika przenikania cieplnego. 2. ściana fundamentowa pod POROTHERM 50 bedzie znacznie grubsza a. Pustak Poryzowany Potorherm powinien sie w całości opierać
się na ścianie fundamentowej. (większe koszty fundamentów)
3. jeśli chodzi o nadproża okienne i drzwiowe to znacznie więcej ich wyjdzie na szerokości 50cm, niż np 25cm.
4. Problem z uszczelnieniem okien. Budowanie z jednej cegły grubości 50cm oznacza brak tzw. węgarków, a co za tym idzie gorsze uszczelnienie powierzchni przylegania okna do ściany. Chyba, że bedziecie je wycinać w cegle.
5. Podobno stosowanie ścian jednowarstwowych jest coraz żadsze,
ponieważ żeby uzyskać odpowiednie normy cieplne należy zwiększać grubośc takich ścian a co za tym idzie i innych elementów konstrukcyjnych. i to jet nie opłacalne. Znacznie prościej i taniej jest zastosować ścianę dwuwarstwową typu cegła + ocieplenie.

pawelurb
30-08-2006, 11:58
chyba sie odkochałam - jednak jednowartwowa jest niefajna. Poczytałam troche tu i tam i straszne rzeczy o tym piszą więc chyba będzie Poroterm 25 P+W no i wełenka na to. pytanie tylko jak 10 czy 12. Bo styropoian odpada jakoś nie jestem przekana. dzieki za podpowiedzi. szkoda ze nie napisał nikt kto ma taką sciane ale trudno.
Wnioski:
1. 50cm grubości jest po , aby spełnić normę cieplną i zmiescić się w granicznych wartosciach współczynnika przenikania cieplnego. 2. ściana fundamentowa pod POROTHERM 50 bedzie znacznie grubsza a. Pustak Poryzowany Potorherm powinien sie w całości opierać
się na ścianie fundamentowej. (większe koszty fundamentów)
3. jeśli chodzi o nadproża okienne i drzwiowe to znacznie więcej ich wyjdzie na szerokości 50cm, niż np 25cm.
4. Problem z uszczelnieniem okien. Budowanie z jednej cegły grubości 50cm oznacza brak tzw. węgarków, a co za tym idzie gorsze uszczelnienie powierzchni przylegania okna do ściany. Chyba, że bedziecie je wycinać w cegle.
5. Podobno stosowanie ścian jednowarstwowych jest coraz żadsze,
ponieważ żeby uzyskać odpowiednie normy cieplne należy zwiększać grubośc takich ścian a co za tym idzie i innych elementów konstrukcyjnych. i to jet nie opłacalne. Znacznie prościej i taniej jest zastosować ścianę dwuwarstwową typu cegła + ocieplenie.

wszystko się zgadza, myśle że z czasem też się wyleczysz z wełny na ocieplenie , raz że droższa , trudniejsza w układaniu , ta sama ilość styropianu izoluje lepiej niż ta sama wełny , popatrz wokoło 90 % domów ocieplone styropianem , a bajki o oddychaniu ścian ... nieistotne to jest.

malgoss
30-08-2006, 12:02
(...) popatrz wokoło 90 % domów ocieplone styropianem , a bajki o oddychaniu ścian ... nieistotne to jest.


Bo te 90% wierzy w "fachowców - niedzielnych kierowców" :lol: :lol:

AldonkaS
30-08-2006, 12:21
malgoss - ja też myślałam o ociepleniu wełną, tylko:
1) koszt robocizny większy o 20-30%,
2) cena wełny na prawie 300m2 ściany mnie przybiła,
3) oddychanie ścian to mit,
i tyle.
Natomiast gdybym miała dość kasy - to na pewno wełna.

piotrusiowo - zastanów się nad ścianą 24 lub 25cm. Wiem że można z czegoś takiego budować, ale... przegrody w takim pustaku są inaczej ustawione, a mój projektant i kierownik budowy stwierdzili, że: z takiej cegły to się buduje garaże (mam tak zrobione) i wewnętrzne ściany nośne w domu (tu mam maksa - bo znacznie twardszy i tańszy) a nie ściany zewnętrzne to buduje się z pustaków o grubości pow. 28cm.
Ja mam z 30 dom, z 25 garaż, i na pewno nie wybudowałabym bym domu z 25, poza tym współczynnik izolacyjności przy 25 wychodzi znacznie gorzej niż przy 30, a róznica w cenie - pomijalna przy budowie domu.

malgoss
30-08-2006, 12:25
malgoss - ja też myślałam o ociepleniu wełną, tylko:
1) koszt robocizny większy o 20-30%,
2) cena wełny na prawie 300m2 ściany mnie przybiła,
3) oddychanie ścian to mit,
i tyle.
Natomiast gdybym miała dość kasy - to na pewno wełna.
(...)

Rozumiem brak kasy (tylko po co wtedy ładować się w ceramikę?) i dlaczego sądzisz iż oddychanie ścian to mit?

pawelurb
30-08-2006, 12:35
bo w domu ma być przedewszystkim sprawna wentyjacja , a cześć pary która wydostaje się przez ściany jest znikoma. A ceramika choćby dlatego że lepiej izoluje akustycznie ma większą akumulacyjność cieplną. Te cechy zachowuje bez względu na rodzaj ocieplenia , a pozatym u mnie w tamtym roku ceramika wyszła przy jakimś tam rabacie promocyjnym w tej samej cenie co BK , więc wybrałem ceramikę i ociepliłem to styropianem 12 cm.

Duży Boban
30-08-2006, 12:39
piotrusiowo - zastanów się nad ścianą 24 lub 25cm. Wiem że można z czegoś takiego budować, ale... przegrody w takim pustaku są inaczej ustawione, a mój projektant i kierownik budowy stwierdzili, że: z takiej cegły to się buduje garaże (mam tak zrobione) i wewnętrzne ściany nośne w domu (tu mam maksa - bo znacznie twardszy i tańszy) a nie ściany zewnętrzne to buduje się z pustaków o grubości pow. 28cm.
Ja mam z 30 dom, z 25 garaż, i na pewno nie wybudowałabym bym domu z 25, poza tym współczynnik izolacyjności przy 25 wychodzi znacznie gorzej niż przy 30, a róznica w cenie - pomijalna przy budowie domu.

Ja buduję z U220 grubości 25 cm i tam przegrody są ustawione logicznie tj. równolegle do ściany. Też nie rozumiem dlaczego w pustakach 25cm porothermu i innych "poro przegrody ustawione sa prostopadle do ściany.

piotrusiowo
30-08-2006, 13:14
grubosć sciany na 100% uzgodnię z moim kierownikim budowy - to bardzo mądry facet zresztą mój znajomy- wiele domów juz wybudował - dzisiaj do niego jadę po namiary na fajne ekipy budowlane. :) ale w sumie troszke grubsza moze być fajniejsza. a najwyżej oszczedzac będę później np. na jedzeniu. :wink:

kaśka maciej
30-08-2006, 19:34
NIe wierzę! Kiedyś domy były tylko jednowarstwowe i zimno nie było. To dlaczego przy takich parametrach i innych cudach tych pustaków (mowa o porotherm 44) ma być zimno???? Czy ktoś umie mi to wytłumaczć jak 4-latkowi??? :-? :-? :-? Please,

sSiwy12
30-08-2006, 21:43
NIe wierzę! Kiedyś domy były tylko jednowarstwowe i zimno nie było. To dlaczego przy takich parametrach i innych cudach tych pustaków (mowa o porotherm 44) ma być zimno???? Czy ktoś umie mi to wytłumaczć jak 4-latkowi??? :-? :-? :-? Please,
Zimno, to taka przenośnia - poetycka. Chodzi o ilość energii do ogrzania. Im "cieplejsza" bedzie ściana, tym mniej energii, a co za tym idzie kasy, będzie trzeba do ogrzania domku. W starym domku trzeba było wrzucić do pieca 2 wiaderka, a w nowym domku, dwie szufelki i jest tak samo cieplutko.

Urticae
31-08-2006, 08:57
Wybudowałem z pth 50 i uważam że to dobra technologia. Co do strat ciepła powiem tak: dom 160 m2 pow. użytkowej. Wentylacja z rekuperatorem, ogrzewanie : kocioł na pellety Kostrzewa, grzejniki.
Zużycie pelletów na ogrzewanie i ciepłš wodę wyniosło w skali roku około 6-7 ton. Był to pierwszy rok grzania a zima jak wiadomo ciężka.
pozdrawiam:)

Świerzak
31-08-2006, 09:20
zadawanie pytań typu: co jest lepsze? kto budował maxa a kto pth? jest całkowicie pozbawione sensu, jeszcze nie spotkałem się aby ktoś oficjalnie przyznał że żałuje swojej decyzji co do materiału i technologii.. każda sroka swój ogon chwali...
mam też nadzieję że i ja nie będę miał powodów do narzekań .. w wyborze technologii, buduję z pth 30 p+w dlatego że kupiłem go tanio- w cenie maxa, jednak ściany wew. uznaje tylko pełne, czyli bloczek "pianowy" abym w przyszłości nie martwił się że mi szafka spadnie... :)

kaśka maciej
31-08-2006, 18:38
sSiwy napisał:/ Zimno, to taka przenośnia - poetycka. Chodzi o ilość energii do ogrzania. Im "cieplejsza" bedzie ściana, tym mniej energii, a co za tym idzie kasy, będzie trzeba do ogrzania domku. W starym domku trzeba było wrzucić do pieca 2 wiaderka, a w nowym domku, dwie szufelki i jest tak samo cieplutko.
OK, pomału kapuję, ale czy ciepła ściana to to samo co ocieplona ściana???? Czy jednowartwowa ściana nie może być ciepła? :-? Poza tym, pisząc o starych domach miąłam na myśli domy powstałe w latach 80tych, kiedy ocieplanie styro nie było powszechne. Moi teściowie mają taki domek nieocieplony, ściana gruba na ok 42cm i nigdy zimą tam nie marznę! Tu już u mnie w bloku jest chłodniej. A odkąd mają nowy piec i grzejniki to naprawdę mają komfort.

Marcin_Łódź
01-09-2006, 09:03
tylko, że do ogrzania (zapewnienia takiej temp. w tym domu) zużywają np. 5 6 ton węgla. Ty do ogrzania takiego samego ocieplonego domu zużyjesz może 3 tony, bo przez ścianę w tym starym domu ucieka 4 razy więcej ciepła.

Np. ściana grubości 42 cm z cegły pełnej u=1,4 (tak na oko)

ściana jednowarstwowa np. ytong u=0,29

ściana 2-warstwowa z BK plus 12 cm styro u=0,25

W każdym z tych domów można zapewnić komortową temperaturę. Tylko, że z różną prędkością dostarczone ciepło będzie prez te ściany uciekało, a żeby utrzymać stałą temp. w domu w miejsce ciepła, które zwiało trzeba dostarczyć nowe. Im cieplejsza ściana, tym mniej ciepła ucieka, tym mniej trzeba dostarczyć "nowego ciepła w miejsce tego, które zwiało" :D

Ściana jednowarstwowa obecnie najcieplejsz na rynku ytong 40 cm (odmiana bodajże 300) ma u=0,23. Przeważnie ściany jednowarstwowe mają u w okolicach 0,3.

W ścianie warstwowej bez problemu uzysjkasz u=0,25 - 0,20, a zejść możesz dużo niżej.

bleon
01-09-2006, 10:15
W ścianie warstwowej bez problemu uzysjkasz u=0,25 - 0,20, a zejść możesz dużo niżej.
Trzeba jednak przekalkulować, czy jest to usasadnione ekonomicznie. Można np. wybudować dom ogrzewany świecznikiem (mniejsze mrozy - świecznik trójramienny, większe - siedmioramienny ;)), ale czy to się opłaci?

kaśka maciej
01-09-2006, 12:17
W ścianie warstwowej bez problemu uzysjkasz u=0,25 - 0,20, a zejść możesz dużo niżej.
Trzeba jednak przekalkulować, czy jest to usasadnione ekonomicznie. Można np. wybudować dom ogrzewany świecznikiem (mniejsze mrozy - świecznik trójramienny, większe - siedmioramienny ;)), ale czy to się opłaci?
O właśnie! O to mi chodzi! Po jakim czasie zwrócą się te pieniądze? Orientowałam się, że w przypadku naszego domu o pow.145m,sam koszt robocizny wyniósłby około 10-12tys plus oczywiście materiał na to ocieplenie. :-?

piotrusiowo
07-09-2006, 14:07
Kurcze co to jest Rekuperator z GWC, do czego służy itp. Pomocy.

winner
12-12-2006, 11:48
Wybudowałem z pth 50 i uważam że to dobra technologia. Co do strat ciepła powiem tak: dom 160 m2 pow. użytkowej. Wentylacja z rekuperatorem, ogrzewanie : kocioł na pellety Kostrzewa, grzejniki.
Zużycie pelletów na ogrzewanie i ciepłš wodę wyniosło w skali roku około 6-7 ton. Był to pierwszy rok grzania a zima jak wiadomo ciężka.
pozdrawiam:)

Urticae widze ze oprocz Takiego samego pieca mamy tez takie same sciany PTH44 i podobna wielkosc domku.

lackyluk
12-12-2006, 12:51
Interesowałem sie Porotermem 44 bo nie było jeszcze 50, to były poczatki Wienerbergera, ale kiero - doświadczony na kontraktach podpowiadałmi że dzis nie buduje sie domków bez docieplenia(?). Wybudowałem więc z Porotermu 30P+W i dociepliłem styropianem.

winner
12-12-2006, 14:03
No to cie wprowadzil w blad bo sie buduje calkiem cieple domki.

tadzel
12-12-2006, 15:57
A ja wybudowałem z porothermu 44 bez ocieplenia i jestem zadowolony. Zyje w domu a nie w termosie. Nie wiem czy sciany oddychają czy nie ale odczuwam różnice powietrza pomiędzy mieszkaniem w bloku betonowym a nowym / 3letnim / domem.A bywam tydzien tu a tydzien tam.
Jeżeli chodzi o forum to mysle żę wiele osób pisze o ciepleniach w ramach reklamy producentów styropianu. Jak ekipa nie umie postawic dobrze ścian to i nie wykona dobrze ocieplenia ze styro. Ocieplać nalezy dobrze od gruntu i dach. O straty ciepła na ścianacach i tak decydują okna.Zaden beton nie akumuluje tak ciepla jak dobra ceramika a akumulacja ciepla jest ważniejszym parametrem niż przenikalnosc.

rafal9
12-12-2006, 16:32
Wg mnie podstawową wadą jest podatność na błędy budowlańców.
Im więcej warstw przykrywających tym łatwiej ukryć błędy.

gogo5660
12-12-2006, 21:24
ja mam porotherm 44 p+w i jestem zadowolony!!!

winner
13-12-2006, 06:38
Moje 44PTH sprawuje sie dobrze.
To pierwsza zima i bardzo zdziwilem sie ze dom tak stabilnie trzyma temperature. Waha sie ona w zakresie od 21 do 21,5 !!!!

ksetvipb
13-12-2006, 12:45
Chcielibysmy nasz domek wybudować z Porotemu 50 bez docieplenia. Prosimy o uwagi od osób które w ten spsoób wybudowały swoje domki ( i nie tylko od nich). Jak wychodzą na ogrzewaniu - (my bedziemy mieli gaz z sieci :) ). jaka akustyka, staraty w materiale itp. z góy dziękujemy.

wystarczy 44, znajomi mają i jest ok.


a ogójnie porotherm to syf...

jeżyk
13-12-2006, 16:11
Widziałem ekipę budowlańców budujących z PH 1W, tam gdzie wychodziły nie całe pustaki to luki zamurowywali cegłą pełną :-? zamiast docinąc PH. Inwstor nie bardzo kumał o co chodzi w ścianie 1W. Tak więc jeżeli 1W, to dobra ekipa i sprawdzony (znający temat i szanujący pieniądze inwstora) kierownik budowy. Ja budowałem w 3W i nastepny dom (na wiosnę, tym razem dla kuzynek) tez będzie w tej technologii. Gdyby nie fakt,że mam dostęp do cegły, to wybrałbym ścianę 2W z ścianą nośną i U220 lub MAX-a. PH mam na stropie - wizualnie równiutki i ładniudki, ale przy tym niestety słabiutki :lol:

Mularz
13-12-2006, 16:41
Porotherm 50 jest ok na ściany jednowarstwowe. Tylko trzeba umieć go kłaść. Nie można ścian sztukować cegłą bo robią się mostki termiczne. Trzeba ciąć pustaki