PDA

Zobacz pełną wersję : ROZDZIELNIA ELEKTRYCZNA 72 MODUŁY



Seluch
28-08-2006, 18:52
Witam, pytanie jak w temacie jaką rozdzielnię elektryczną wybrać. Chce kupić taką na 72 moduły i mam ofertę na HAGERA za 530 zł.

Pytanie tylko czy to dobra cena.
Dziwną rzeczą jest że kupując osobno dwie po 36 modułów wyjdzie mi 260 zł a nie 530 ??? O co tu chodzi ???

A może zna ktoś jakiś tańszych producentów i ma na nich namiary.

Proszę o info pozdrawiam

aqep
28-08-2006, 19:03
moge byc w bledzie ale wydaje mi sie,ze moze byc problem z polaczeniem elementow ze soba na dwoch oddzielnych rozdzielnicach lub ich polaczenie moze byc co najmniej klopotliwe...mam takie wrazenie patrzac na moja rozdzielnice(choc mam wieksza bo na 125 modulow)..

Seluch
28-08-2006, 19:06
No wlaśnie tego się obawiam, ale myślałem jeszcze o opcji zastosowania głównej rozdzielnicy i podrozdzielnicy na piętrze.

aqep czy wszystkie pozycje masz zajete czy jest to wersja na zapas no i jakie wymiary ma taka skrzynia ?

geguś
28-08-2006, 19:27
Witam :)
Seluch, podaj typ tej rozdzielnicy.

aqep
28-08-2006, 19:37
ja mam legrand 5x25..moze 5x24...cena ok 600-700 plus 100 za drzwi
...wolne 3miejsca:)

retrofood
29-08-2006, 07:26
Witam.


Dziwną rzeczą jest że kupując osobno dwie po 36 modułów wyjdzie mi 260 zł a nie 530 ??? O co tu chodzi ???


Nic nie piszesz o domu, więc trudno o radę. Ogólnie, to rozdzielnice ze zbyt dużš iloœciš modułów nie sš wygodne ani w montażu, ani w póŸniejszej eksploatacji. Jeœli dom jest pietrowy, to nie wyobrażam sobie cišgnięcia przewodów ze wszystkich obwodów na parter, o wiele korzystniej jest zastosować osobnš na każdš kondygnację. A często lepiej zastosować kilka i na jednej. Wszystko zależy od rodzajów i iloœci obwodów, wymiarów i układu domu itp, itd.

retrofood
29-08-2006, 07:30
Witam


moge byc w bledzie ale wydaje mi sie,ze moze byc problem z polaczeniem elementow ze soba na dwoch oddzielnych rozdzielnicach lub ich polaczenie moze byc co najmniej klopotliwe...mam takie wrazenie patrzac na moja rozdzielnice(choc mam wieksza bo na 125 modulow)..

Jest dokładnie odwrotnie. Łšczenia w mniejszych rozdzielnicach sš prostsze, większa jest przejrzystoœć układu przewodów. Polšczenia między rozdzielnicami to małe piwko.

retrofood
29-08-2006, 07:32
Witam.


aqep czy wszystkie pozycje masz zajete czy jest to wersja na zapas no i jakie wymiary ma taka skrzynia ?

Zapasy sš niezbędne!!!!! I to nie 1 - 3 pozycje, ale tak min. 10% całoœci. To nie norma, to rada.

Seluch
29-08-2006, 08:41
Układ domu:

PIWNICA: kotłownia, pomieszczenie gospodarcze, klatka schodowa z małym korytarzem:

PARTER: gabinet, kuchnia, salon, korytarz, schody, łazienka, przedsionek;

PODDASZE: łazienka, pralnia, trzy pokoje, garderoba;

NO I OCZYWIŚCIE oświetlenie dookoła domu i kiedyś wyjście do garażu jako do osobnego budynku;

Podział faz jaki sobie zaplanowalem:

L1 - gniazdka piwnica + oświetlenie domu na zewnątrz; oświetlenie piętro; L2 - parter gniazda; oświetlenie piwnica + wyjście na garaż;
L3 - parter światło; piętro gniazda

Co myślicie o podziale faz no i jakie dać rozdzielnice. Myślałem o tym, aby na parterze dać tablicę gdzie bedą kable z piwnicy, parteru + garaż, a na pietrze osobna tablica tylko na piętro

pik33
29-08-2006, 09:49
Mam tak:

72- polowa rozdzielnica na parterze, zapełniona prawie pod korek, niestety

Na każde pomieszczenie na parterze jest niezależny obwód gniazdek i oświetlenia, zawsze z dwóch różnych faz.

W głównej rozdzielnicy są też różnicówki zabezpieczające obwody poddasza i garażu. Na poddasze i do garażu idą sobie dwa kabelki 5x4.

Na poddaszu jest 6-polowa skrzyneczka z bezpiecznikami. Tam niektóre obwody są wspólne dla dwóch pomieszczeń, ale trzymałem się zasady - gniazda i oświetlenie z różnych faz.

W garażu nie ma jeszcze nic. Będzie gniazdo siłowe, gniazdo 1-fazowe, oświetlenie i ogrzewanie. Tak jak i na poddaszu, dam małą skrzyneczkę z s-kami.

geguś
29-08-2006, 11:17
Witam :)


Co myślicie o podziale faz no i jakie dać rozdzielnice.

Nie mieszaj tak, bo jak przyjdzie założyć gniazdo 3-faz. to będziesz miał problem.

Sznuruj jak leci, w rzędach grzebienie 3-fazowe. 4 rzędy wystarczy aby to ładnie podzielić na piętra. Jeżeli planujesz jescze coś dołożyć (trafa, przekaźniki), to może miejsca braknie. Czy masz możliwość zamontować na tyle wysoko rozdzielnicę, aby w razie czego pod spodem dołożyć jeszcze jedną ale mniejszą? Może jednak lepiej jedną na 120 mod?

Sam mam problem jaką wielkość wybrać :(.

retrofood
29-08-2006, 11:39
Witam.


Nie mieszaj tak, bo jak przyjdzie założyć gniazdo 3-faz. to będziesz miał problem.

Sznuruj jak leci, w rzędach grzebienie 3-fazowe. 4 rzędy wystarczy aby to ładnie podzielić na piętra. Jeżeli planujesz jescze coś dołożyć (trafa, przekaźniki), to może miejsca braknie. Czy masz możliwość zamontować na tyle wysoko rozdzielnicę, aby w razie czego pod spodem dołożyć jeszcze jedną ale mniejszą? Może jednak lepiej jedną na 120 mod?

Sam mam problem jaką wielkość wybrać :(.

Z tym "sznuruj jak leci" to się akuratnie zgadzam. Bo wtedy (jakoœ dziwnie) przeważnie obcišżenie jest najrówniej rozłożone.
Ale powtarzam, lepsze jest kilka mniejszych rozdzielnic na różnych kondygnacjach, połšczonych pomiędzy sobš przewodami o większym przekroju, niż jedna ogromna. Łatwiej wtedy w przyszłoœci dokonywać jakichœ zmian (chociażby etapami - czy zaprojektowano klimatyzację, sterowanie roletami itp.) i mamy wtedy znacznie krótsze przewody o mniejszych przekrojach, co nie jest bez znaczenia dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania instalacji.
A jeszcze jakby tak dodać ochronniki przepięciowe..., a jeszcze jak w cišgu 10 lat œwiat wymyœli coœ, co będzie "wypadało" mieć... Nie zapominajmy, że 15 lat temu nie było telefonów komórkowych, internetu, a zmywarki do naczyń były tylko na obrazkach.

fidel
29-08-2006, 11:49
Za równomierne obciążenie energetyka nie da ci premii, a za każdy moduł elektryk doliczy ci jeden punkt ( oczywiście do zapłacenia ) i o to tylko chodzi. Przy takiej ilości modułow można się pogubić i nigdy nie będziesz pewny czy przy wymianie żarówki wyłączyłeś dobry moduł więc wyłączysz na pewno w całym domu. No chyba że zechcesz przy oprowadzaniu gości mieć miejsce w którym wszystkim zakręcisz w głowie.

Seluch
29-08-2006, 12:05
A czy rozdzeielnica moze byc umieszczona w pomieszczeniu gdzie jest licznik wodoy?

No i z tym sznuruj jak leci znaczy ze nie mam sie martwic podzialemfaz tylko leciec z kazdej cos ? :roll:

retrofood
29-08-2006, 12:06
Witam

Za równomierne obciążenie energetyka nie da ci premii, a za każdy moduł elektryk doliczy ci jeden punkt ( oczywiście do zapłacenia ) i o to tylko chodzi.

1. Fakt, energetyka nie da premii, ale ty będziesz miał mniejsze spadki napięcia na jednej z faz.
2. Ale tu nie chodzi o iloœć modułów, tylko jak je rozłożyc (w jednej rozdzielni, czy na więcej)

retrofood
29-08-2006, 12:15
Witam.

A czy rozdzeielnica moze byc umieszczona w pomieszczeniu gdzie jest licznik wodoy?

No i z tym sznuruj jak leci znaczy ze nie mam sie martwic podzialemfaz tylko leciec z kazdej cos ? :roll:

1. Przepisy nic o tym nie mówiš (brak zakazu, ale znam lepsze miejsca)
2. Oczywiœcie. Dobrze jest jednak uważać, aby nie było np zasilania gniazd leżšcych blisko siebie z 2 różnych faz (np. na jednej œcianie). To tak wg zasady "strzeżonego Pan Bóg strzeże.

I nie rozumiem, dlaczego wszyscy się upierajš, że np. ten pokój, to obwód z jednej fazy, a drugi pokój, to zasilanie z innej fazy i innego obwodu. Czy nie lepiej jest tak, ze zasilamy ŒCIANĘ (po obydwu stronach - pomiędzy pokojami) z jednego obwodu, a druga ŒCIANĘ z innego?
Przecież to i prostsze, i przewody sš krótsze. Po prostu, zamiast dzielić obwody na pokoje, podzielić inaczej na ŒCIANY. (Uwaga! Dla kuchni i łazienki, kotłowni też, to nie działa)