PDA

Zobacz pełną wersję : Wpisy w dzienniku budowy



Gryfol
29-08-2006, 09:03
Mój kierownik budowy ma uprawnienia konstrukcyjno-budowlane.
teraz na budowę wchodzi elektryk. Pytanie moje jest takie:

Kto powinien dokonywać wpisów w dzienniku jeżeli chodzi o roboty el. Czy elektryk (jeżeli tak, to czy musi mieć jakies specjalne uprawnienia do tego wpisu), czy tez jak dotychczas kierbud ??

Pietrov
29-08-2006, 09:10
elektryk nie jest upoważniony do robienia wpisów w dzienniku budowy
wpis o rozpoczęciu i zakończeniu robót instal. elektr. może zrobić kierownik budowy

lackyluk
29-08-2006, 09:14
Wpis robi kiero. Elektryk musi zostawić protokół wkonania i pomiarów instalacji z numerem uprawnień.

marcin714
29-08-2006, 11:36
wpisu powinien dokonać elektryk posiadający uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej elektrycznej, pełniacy funkcję kierownika robót elektrycznych na twojej budowie.( nie mylić z elektryiem fizycznie wykonującym instalacje bo nie musi to być jedna i ta sama osoba). Wszystkie inne wpisy są nielegalne i lepiej dla niektórych ja ich nie ma wcale.

Zbigniew Rudnicki
29-08-2006, 13:17
Jeżeli wpisu dokonał już wykonawca elektryk nie posiadający uprawnień budowlanych (lub nie podał ich numeru), to kierownik budowy powinien autoryzować ten wpis (potwierdzić).
Można też dopisać wykonawcę (posiadającego uprawnienia) na odpowiedniej stronie dziennika budowy, jako kierownika lub inspektora robót elektrycznych , czy instalacyjnych.

marcin714
29-08-2006, 14:23
Jeżeli wpisu dokonał już wykonawca elektryk nie posiadający uprawnień budowlanych (lub nie podał ich numeru), to kierownik budowy powinien autoryzować ten wpis (potwierdzić).


Na jakiej podstawie prawnej?




Można też dopisać wykonawcę (posiadającego uprawnienia) na odpowiedniej stronie dziennika budowy, jako kierownika lub inspektora robót elektrycznych , czy instalacyjnych.




Dopisywanie po czasie to normalne poświadczanie nieprawdy w dokumentach.

Pietrov
29-08-2006, 14:29
Dz.U. 2004, Nr 198, poz. 953

9. [Upoważnienie] Do dokonywania wpisów w dzienniku budowy upoważnieni są:

1) inwestor
2) inspektor nadzoru budowlanego
3) projektant
4) kierownik budowy
5) kierownik robót budowlanych
6) osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie budowy
7) pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przrestrzegania przepisów na budowie - w ramach dokonywanych czynności kontrolnych.

sSiwy12
29-08-2006, 14:36
"Roboty budowlane", to nie to samo co roboty instalacyjne elektryczne.
Czyli elektryk nie tylko nie może ale i nie ma prawa dokonywania wpisów w Dziennik budowy - no chyba, że to pamiętnik

marcin714
29-08-2006, 14:56
A to ciekawe po co nadaje się elektrykom uprawnienia budowlane. Może poto aby zawiesic je sobie na gwoździu w domu .
A żeby było jaskrawiej to roboty przy instalacji gazowej ( też instalacyjne przecież) to też nie są roboty budowlane?

Proponuje zerknąć do prawa budowlanego i stosownego rozporządzenia aby sie przekonać ,że uprawnienia budowlane w specjalnościi instalacyjnej uprawniają do kierowanie robotami budowlanymi między innymi w zakresie instalacji elektrycznych.

Więc roboty budowlane to nie tylko kielnia i taczka zaprawy.

sSiwy12
29-08-2006, 15:10
Jakoś nie spotkałem się z praktyką aby elektryk wpisywał co kolwiek w dziennik budowy. Jedynym dokumentem potwierdzającym prawidłowość wykonania instalacji elektrycznej jest protokół w tym z tzw. zerowania - no chyba, że w budownictwie jednorodzinnym jest inaczej, no i oczywiście wpis osoby uprawnionej czyli w wiekszości przypadków kierownika budowy, że instalacja takowa została wykonana.
Odnośnie prawa i pojęcia "roboty budowlane", to cytat z Prawa Budowlanego:
Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
7) robotach budowlanych - należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na montażu, modernizacji, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego,

Gryfol
29-08-2006, 15:12
A to ciekawe po co nadaje się elektrykom uprawnienia budowlane. Może poto aby zawiesic je sobie na gwoździu w domu .
A żeby było jaskrawiej to roboty przy instalacji gazowej ( też instalacyjne przecież) to też nie są roboty budowlane?

Proponuje zerknąć do prawa budowlanego i stosownego rozporządzenia aby sie przekonać ,że uprawnienia budowlane w specjalnościi instalacyjnej uprawniają do kierowanie robotami budowlanymi między innymi w zakresie instalacji elektrycznych.

Więc roboty budowlane to nie tylko kielnia i taczka zaprawy.


Tego się właśnie obawiałem. Mój elektryk nie ma uprawnień do kierowania robotami w tej branży.

marcin714
29-08-2006, 15:43
Jakoś nie spotkałem się z praktyką aby elektryk wpisywał co kolwiek w dziennik budowy

Ja też nie widziałem aby murarz albo cieśla wpisywał coś do dziennika budowy.


) robotach budowlanych - należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na montażu, modernizacji, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego

Roboty instalacyjne to właśnie roboty montażowe stąd nawet wywodzi się zawód elektromontera. a więc są to roboty budowlane - montażowe.


no i oczywiście wpis osoby uprawnionej czyli w wiekszości przypadków kierownika budowy, że instalacja takowa została wykonana.

Jeśli prowadzenie budowy i dziennika polega na tym , aby tylko stwierdzić ,że dane roboty zostały wykonane to mogło by i tak być. Mi jednak się wydaje ,że chodzi oto ,żeby stwierdzić wpisem w dzienniku ,że roboty te zostały wykonane poprawnie a co może wiedzieć na ten temat konstruktor. Tyle samo co elektryk z UB na temat ław fundamentowych czy stropów. Bo nie ma żadnego problemu aby kierownikiem budowy domku został elektryk z UB, i nie wiem czy tak samo byś na to patrzył jakby ten kierownik wpisał do dziennika ,że tego i tego dnia fundamenty zostały zallane.


Jedynym dokumentem potwierdzającym prawidłowość wykonania instalacji elektrycznej jest protokół w tym z tzw. zerowania

Taki protokół jest jednym z kilku kryteriów na podstawie których osoba uprawniona może stwierdzić ,że instalacja jest wykonana prawidłowo i ,że nie stanowi zagrożenia a tym samym można podać na nią napięcie.

AnetaS
29-08-2006, 15:52
To jeszcze ja coś namieszam
Przy budowie jakiegoś tam obiektu budowlanego, na który potrzebne jest pozwolenie na budowę, musi być kierownik budowy, który przeważnie ma uprawnienia ogólnobudowlane. Ale obiektem budowlanym nie musi być budynek, może być to jakaś budowla np. instalacja na gaz płynny, kotłownia wolnostojąca, lub coś tam z prądami związanego i wtedy kierownikiem budowy jest osoba o danej specjalności. Kierownik budowy musi mieć odpowiednie uprawnienia i przynależność do izby i to on dokonuje większość wpisów. Ale może mieć również kierowników robót i wtedy oni także dokonują wpisów do dziennika budowy. Ale jest to raczej przy większych budowach.
Przy domach jednorodzinnych, kierownikiem budowy jest osoba z uprawnieniami ogólnobudowlanymi i wpisuje w dziennik budowy, co zostało wykonane.
np.
data /.... ..... (imię i nazwisko) - kierownik budowy/ w dniu dzisiejszym zostały sprawdzone przewody kominowe wentylacyjne i spalinowe przez kominiarza ... ... (imię i nazwisko) oraz spisany protokół ich odbioru.

lub ... wykonano wewnętrzną instalację gazową, przeprowadzono próbę szczelności i spisano protokół.

Wpisów tych dokonuje kierownik budowy, a protokoły (załączniki) są integralną częścią dziennika budowy.

Do dziennika budowy wpisów dokonuje tylko ten, kto jest do tego uprawniony.

sSiwy12
29-08-2006, 16:01
Kierownikiem budowy nie może zostać ten kto nie ma w tym zakresie uprawnień, a więc elektryk bez uprawnień budowlanych.
Nie chcę wchodzić w polemikę. Prawo budowlane reguluje wszystkie budowy i faktem jest że na dużych obiektach wymagane jest aby roboty instalacyjne prowadzili ludzie z uprawnieniami w tym zakresie i to sa owi kierownicy robót - zresztą może być też kierownik robót betonowych itp.
Budownictwo jednorodzinne rządzi sie trochę mniej skomplikowanymi prawami (na szczęście).
Praktyka jest taka, że szefem wszystkich szefów na budowie jest kierownik budowy i jesli powaznie podchodzi do obowiązków, to przed wpisem w dziennik każe sprzwdzić fachowcowi (jeśli sam takich uprawnień nie posiada), a potem robi wpis do dziennika, o tym, że roboty wykonano lub, że trzeba je poprawić.
I dla tego w prawie budowlanym znalazł się zapis, że "budowlę stanowiącą całość...." własnie, żeby nie rozgraniczać.

marcin714
29-08-2006, 16:37
Jn napisałem że chodzi o elektryka z UB, który ma wszelkie kompetencje aby zostać kierownikiem budowy.

Ja odpowiedziałem na pytanie kto powinien dokonywać stosownych wpisów. Inni pisali kto takich wpisów dokonuje i ja też jestem świadom ,że tak właśnie jest.

I nie ma co już oczekiwać ,że elektryk będzie miał wszystkie stosowne uprawnienia bo dziś aby otrzymać uprawnienia budowlane trzeba być bynajmniej inżynierem a ktoś taki nie będzie przecież ganiał z młotkiem po budowie za 20 zł za punkt.
Gdy na sprawę wpisów w dzienniku kogoś kto nie ma odpowiednich uprawnień w danej dziedzinie kiedyś jakiś ważny minister ,czy dyrektoe spojży krytycznie to też się to skonczy. I wtedy zaczną się prawdziwe problemy z tymi wpisami. A tak na koniec to całe ryzyko bierze na siebie ten nieszczęsny kierownik budowy . Niedawno po katastrofie hali w katowicach prokuraror bardzo szybko rozszyfrował kto co tam podpisywał i jakie miał uprawnienia. Nagle projektant twierdził ,że on tego nie projektował tylko podpisywał a inny że też nie projektował bo on ma uprawnienie niestosowne. Inny to jakoby tylko koncepcję nakreśliłale wszedzie w dokumentach było czarne na białym : projektant, kierownik i to się liczy dla prokuratorów.

Gryfol
29-08-2006, 19:51
Kierownikiem budowy nie może zostać ten kto nie ma w tym zakresie uprawnień, a więc elektryk bez uprawnień budowlanych.
Nie chcę wchodzić w polemikę. Prawo budowlane reguluje wszystkie budowy i faktem jest że na dużych obiektach wymagane jest aby roboty instalacyjne prowadzili ludzie z uprawnieniami w tym zakresie i to sa owi kierownicy robót - zresztą może być też kierownik robót betonowych itp.
Budownictwo jednorodzinne rządzi sie trochę mniej skomplikowanymi prawami (na szczęście).
Praktyka jest taka, że szefem wszystkich szefów na budowie jest kierownik budowy i jesli powaznie podchodzi do obowiązków, to przed wpisem w dziennik każe sprzwdzić fachowcowi (jeśli sam takich uprawnień nie posiada), a potem robi wpis do dziennika, o tym, że roboty wykonano lub, że trzeba je poprawić.
I dla tego w prawie budowlanym znalazł się zapis, że "budowlę stanowiącą całość...." własnie, żeby nie rozgraniczać.


Założyłem wątek właśnie po natrafieniu na robryki w dzienniku budowy zatytułowane: kierownik budowy oraz kierownicy robót.

Jako kierownik budowy wpisany kierbud z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi, jako kierownik robót w zakresie przyłączy wod-kan osoba o odpowiednich uprawnieniach (należąca do izby inżynierów, z opłaconą składką) .... logiczne więc wydało mi się, że z elektrykiem powinno byc podobnie... po przeczytaniu wszystkich postów dalej jestem zakręcony jak słoiczek :D

AnetaS
29-08-2006, 20:05
Założyłem wątek właśnie po natrafieniu na robryki w dzienniku budowy zatytułowane: kierownik budowy oraz kierownicy robót.

Jako kierownik budowy wpisany kierbud z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi, jako kierownik robót w zakresie przyłączy wod-kan osoba o odpowiednich uprawnieniach (należąca do izby inżynierów, z opłaconą składką) .... logiczne więc wydało mi się, że z elektrykiem powinno byc podobnie... po przeczytaniu wszystkich postów dalej jestem zakręcony jak słoiczek :D

Jeżeli elektryk ma tak samo uprawnienia budowlane i opłaca izbę to również można go dopisać jako kierownika robót i może swoją działkę sam wpisać. Ale jeśli takich uprawnień nie ma to lepiej niech to zrobi kierownik budowy a on jedynie sporządzi odpowiedni protokół.

geguś
29-08-2006, 20:22
Witam :)

Ale jeśli takich uprawnień nie ma to lepiej niech to zrobi kierownik budowy a on jedynie sporządzi odpowiedni protokół.

Jeszcze raz pytanie:
- na jakiej podstawie KB w specjalności konstrukcyjnej może decydować o poprawności wykonania inst. elektrycznej?

Czy też takiego KB poprosicie o wpis do dziennika jak hydraulik zrobi inst. gazową? Nie? Dlaczego? Bo może kiedys wybuchnie? Inst. elektryczna też kiedyś zabije.

Zbigniew Rudnicki
29-08-2006, 21:01
Jeżeli wpisu dokonał już wykonawca elektryk nie posiadający uprawnień budowlanych (lub nie podał ich numeru), to kierownik budowy powinien autoryzować ten wpis (potwierdzić).
Na jakiej podstawie prawnej?
Chodzi o sytuację kiedy już dokonano wpisu przez osobę nieuprawnioną

Można też dopisać wykonawcę (posiadającego uprawnienia) na odpowiedniej stronie dziennika budowy, jako kierownika lub inspektora robót elektrycznych , czy instalacyjnych.

Dopisywanie po czasie to normalne poświadczanie nieprawdy w dokumentach.
Tu nie ma mowy o dopisywaniu po czasie
Osobę sprawującą funkcję kierownika, lub inspektora robót można wpisać w czasie trwania budowy.

jabko
29-08-2006, 21:07
Dz.U. 2004, Nr 198, poz. 953

9. [Upoważnienie] Do dokonywania wpisów w dzienniku budowy upoważnieni są:

1) inwestor
....

Sam sobie mogę wpisać. Ale radocha.

Wpiszę: Wykonano instalację elektryczną, wykonano pomiary wszystkich punktów. Protokół w załaczeniu.
Na protokole bedzie podpisany elektryk z potrzebnymi do pomiarówki uprawnieniami.

geguś
29-08-2006, 21:13
Witam :)


Dz.U. 2004, Nr 198, poz. 953

9. [Upoważnienie] Do dokonywania wpisów w dzienniku budowy upoważnieni są:

1) inwestor
....

Sam sobie mogę wpisać. Ale radocha.

Wpiszę: Wykonano instalację elektryczną, wykonano pomiary wszystkich punktów. Protokół w załaczeniu.
Na protokole bedzie podpisany elektryk z potrzebnymi do pomiarówki uprawnieniami.

Wpis możesz zrobić, co nie znaczy że coś znaczy.

Nie masz uprawnień aby pełnić samodzielną funkcję i oceniać stan techniczny, a co się z tym wiąże, że możesz dopuścić do "ruchu" budynek, instalacje, kominy i tepede.

No chyba że masz uprawnienia. To po co Ci KB?

jabko
29-08-2006, 21:26
...
Wpis możesz zrobić, co nie znaczy że coś znaczy.
...
:cry:
Cośtam bym sobie wpisał w ten dziennik.
Fajnie tak mieć dziennik budowy z własnym wpisem :lol:

geguś
29-08-2006, 21:31
Witam :)


...
Wpis możesz zrobić, co nie znaczy że coś znaczy.
...
:cry:
Cośtam bym sobie wpisał w ten dziennik.
Fajnie tak mieć dziennik budowy z własnym wpisem :lol:

No to wpisz, hmmm, że zwalniasz :o KB z pełnienia funkcji :lol: . Ale będzie jazda :o .

:lol: :lol: :lol:

marcin714
29-08-2006, 21:44
Sam sobie mogę wpisać. Ale radocha.

Wpiszę: Wykonano instalację elektryczną, wykonano pomiary wszystkich punktów. Protokół w załaczeniu.
Na protokole bedzie podpisany elektryk z potrzebnymi do pomiarówki uprawnieniami

No przecież tu nie chodzi o pisanie w dzienniku dla samej sztuki.
Istotą jest to kto kierował robotami elektrycznymi podczas montażu tej instalacji. Na takie pytanie odpowiesz ,że ty sam jako inwestor?. Czy można na takie pytanie odpowiedzieć ,że robotami elektrycznymi koerował kierownik budowy posiadający uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej? .Przecież jest coś takiego jak odpowiedzialność karna za pełnienie samodzielnych funkcji technicznych bez odpowiednich uprawnień.

Dziennik budowy to nie jest pamiętnik jak ktoś to już mówił i nie jest bardzo istotna data betonowania stropu, ani fakt ,że strop został zaberonowany bo to akurat widać. W dzienniku dokonuje się adnotacji ,że przy tym betonowaniu był nadzór kierownika robót, że zbrojenie zostało wykonane poprawnie i zostało odebrane przez tego kierownika, że beton jest odpowiedniej klasy i tak dalej . Ale na tym trzeba się znać i być tam przed i w czasie betonowania a nie po. Poto wymyślono kierowników robót a ,żeby nie było wątpliwości wszystko sie dokumentuje. Robienie wpisów aby tylko zapełnić rubryczki bez kontroli budowy trochę mija się z celem.

marcin714
29-08-2006, 21:49
Cośtam bym sobie wpisał w ten dziennik.
Fajnie tak mieć dziennik budowy z własnym wpisem


Inwestor szczególnie jak nie występuje inspektor nadzoru inwestorskiego w dzinniku wpisuje wszelkie uwagi, usterki, zalecenia, terminy usunięcia nieprawidłowości, wstrzymanie budowy ,zmianę kierownika i wiele innych przypadków a ogólnie to może pisać co chce. Inwestor akurat ,żadnych funkcji technicznych nie pełni.

Zbigniew Rudnicki
30-08-2006, 07:39
... i nie jest bardzo istotna data betonowania stropu, ani fakt ,że strop został zaberonowany bo to akurat widać.
We wszystkich wpisach do Dziennika istotna jest data, bo nawet jest na nią wydzielona osobna rubryka.
Wpisy do dziennika nie ograniczają się tylko do robót podlegających zakryciu i mają obejmować także roboty których wykonanie jest widoczne.

Grzmisz i straszysz Marcinie, co w widoczny sposób jest spowodowane tym, że jako wykonawca robót szukasz nowych zleceniodawców, tu na Forum.

marcin714
30-08-2006, 08:05
Akurat tu się mylisz
Nie szukam tu żadnych kontaktów a nawet nie interesuje mnie podkładanie sie pod czyjąś robotę na którą nie miałem wpływy bo tak się właśnie praktykuje ,że jeśli ktoś już zacznie od budującego się wymagać wpisu elektryka to szuka sie po fakcie chętnego aby stwierdził ,że to on właśnie takie roboty prowadził .

Poprostu nie zgadzam się z pokrętnym tłumaczeniem ludziom chcącym się dowiedzieć jak to z tymi wpisami jest ,że mogą ich dokonywać :
-elektrycy bez uprawnień budowlanych byle tylko pomiary zrobili
-kierownicy budowy z uprawnieniami innymi niż w specjalności instalacyjnej.
-sami inwestorzy

To wszystko akurat jest nieprawdą więc po co wprowadzać innych w błąd?