PDA

Zobacz pełną wersję : Jak duze dołki pod slupki ogrodzenia



bst
29-08-2006, 09:24
Witam,

Zakladajac, ze slupki ogrodzeniowe pod siatke o wysokosci calkowitej 2.8 m o srednicy ok 70-120mm, zaglebione w ziemi na 1m - to jak duzy dol (srednica) trzeba wykopac? Bo glebokosc to bedzie oczywiscie 1m (?).
Nie chce przewymiarowac i wpakowac tam 'niewiadomoile' betonu a jednoczesnie chcial bym aby to bylo solidne.

Tedii
29-08-2006, 20:07
Na szerokość szpadla starczy. Stawiałem płot ho,ho,ho wiele lat temu z siatki.To były czasy że nic nie było. zrobiłem minimalne dziury na gł. pół metra. Zalałem betonem i wsypałem dużo gruzu (kiedyś powszechnie leżał na ulicy).Stoi do dziś. Pod słupki rogowe oraz przy furtce (bramie) trzeba zrobić solidniej.

retrofood
29-08-2006, 20:12
Witam.

A czy masz projekt budowlany na ogrodzenie? Powyżej 2,0 m jest wymagany.

bst
29-08-2006, 22:27
Ogrodzenie bedzie 1.8m (slupki 2.8m zakopane metr w ziemi).

Dzieki za odpowiedz.
Gruzu nie mam, wiec bede zalewal betonem - jakies wskazowki co do proporcji?

retrofood
29-08-2006, 23:07
Witam.

Na twoim miejscu, oszczędziłbym sobie kopania.
Ten, kto podpowiedział ci wykop 1 m, to pewnie w życiu nie postawił płotu. ja robiłem ostatnio 2. Jeden u siebie - słupki stalowe, osadzone na glębokoœci 40 - 50 cm (takie dostałem darmo z odpadów o dł. 180 - 190). fi coœ ok 70 mm. Do tego przyspawałem wczeœmniej "łapki" na odpowiednim poziomie. Pomiędzy słupkami (wczeœniej wyczyszczone dobrze szczotkš stalowš na wiertarce - do połysku i pomalowane: podkład 1 raz, nawierzchniowa 2 razy) żerdzie œwierkowe, zaimpregnowane. Przekrój 50 x 70 mm. Do tego sztachety drewniane - olcha heblowana, obrobiona, 3-krotnie malowana drewnochronem.
drugi płot robiłem u matki. podobny, ale z żerdziami ze stalowych ceowników, sztachety przykręcane œrubami, no a pod sztachetami fundamencik. wyszło cacko. W zimie, w œrodek przęsła wjechał mi samochód. Oberwał wszystkie œruby mocujšce od przęsła, które po prostu się wygięło i wypadło z płotu. Słupki najwyżej drgnęły, ale nie ma na nich œladu uderzenia. Sprawdzałem poziomicš. Stojš idealnie.

a jak masz za długie słupki, to je po prostu wbij w ziemię (tak nawet lepiej się ustawia i "trzyma linię") w wykopie na 35 - 40 cm, nałóż na taki słupek jakšœ formę (najlepiej wiadro plastyk okršgłe bez dna) tak, aby słupek był w jego centrum, a brzegi wiadra nie wystawały ponad poziom gruntu. I zalej betonem. Przetrzyma ciebie taki słupek.

abromba
30-08-2006, 09:59
My używaliśmy świdra geologicznego (żeby beton odizolował słupek od ziemi - ma średnicę ok.10 cm, więc dał tylko otoczkę), a fundament na głębokość szpadla ok. 40 c od poziomu gruntu.
Ale była to bardzo amatorska forma ogrodzenia :wink: :wink:

jabko
02-09-2006, 19:27
Witam.

Na twoim miejscu, oszczędziłbym sobie kopania.
Ten, kto podpowiedział ci wykop 1 m, to pewnie w życiu nie postawił płotu. ja robiłem ostatnio 2. Jeden u siebie - słupki stalowe, osadzone na glębokoœci 40 - 50 cm ...

...W zimie, w œrodek przęsła wjechał mi samochód. Oberwał wszystkie œruby mocujšce od przęsła, które po prostu się wygięło i wypadło z płotu. Słupki najwyżej drgnęły, ale nie ma na nich œladu uderzenia. Sprawdzałem poziomicš. Stojš idealnie.
....
Ale fundamentu na głębokość 1m nie robi się z powodu późniejszej wytrzymałosci na uderzenia :roll:
Przy płytkim fundamenciku okaże się w zimie że słupek podniosło o 2cm.
Ot czary natury :roll: