PDA

Zobacz pełną wersję : Czy to znacznie wpłynie na ławę??



Świerzak
29-08-2006, 17:54
.. jeśli dodałem do niej kamień.. dosyć gruby, a to z tego powodu że brakło mi troszkę betonu... ława 60x40 cm... zbrojona fi 10 strzemiono fi 6 co 30-40cm no i upchany kamień pomiędzy ścianami i zbrojeniem..
jak myslicie ?czy znacznie to wpłynie na ławę? jak wogóle jest z tym kamieniem? wzmacnia czy tylko wypełnia? a może wręcz osłabia?

Pietrov
29-08-2006, 18:55
he, a ile i jak dużych tam kamieni wrzuciłeś? W betonie owszem są "małe kamyczki" ;) ale dodawanie większych nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli kamienie zostały dodane na końcowym odcinku wylewania ławy (jak już zabrakło betonu) to średnio, bo ten jej odcinek będzie miał napewno mniejszą nośność od tego gdzie ława jest bez "dodatków".
Zapas w obliczeniach ławy napewno był, ale zapytałbym konstruktora tego projektu o opinię. Jeśłi fundamenty jeszcze nie zasypane, to jest możliwość je wzmocić jeśli okaże się to potrzebne.

gibzwein
29-08-2006, 19:06
Jeden kamień?? Czy wywrotkę kamienia??

Świerzak
29-08-2006, 19:25
no kamienia dodałem że tak powiem ile mogłem .. beton szybko wiązał.. może określe tak 10 szt na 1 mb...

Świerzak
29-08-2006, 19:27
aa.. no kamień jest w zasadzie na każdej długości ławy fundamentowej.. raczej nad i obok zbrojenia niż pod nim..tzn nie tylko np. w jednym rogu .. jak juz brakło betonu..

gibzwein
29-08-2006, 19:31
Nie widziałem tego na oczy, ale wydaje mi się, że możesz spać spokojnie (jeżeli nie byly to kamienie większe niż kostki brukowe, bo jak glazy które ledwo podniosłeś to troche niebardzo). Następnym razem wrzucaj w środek ławy a nie między zbrojenie a szalunek.
Pozdro

gibzwein
29-08-2006, 19:32
Oczywiście nie polecam takich praktyk.

mira it
29-08-2006, 20:08
nie ma problemu, nic sie nie martw,

lukol-bis
29-08-2006, 20:19
Co Oni Ci tu filozofują? Popieram zdanie mira it . Jest dobrze, a nawet bardzo dobrze. Pod warunkiem, że nie ma pustych przestrzeni w betonie, ale jesli nawet są tylko małe to nie ma problemu.
Spij spokojnie.
Pozdrawiam

Pietrov
29-08-2006, 20:50
lukol-bis:
skoro twoim zdaniem jest bardzo dobrze, to leć szybko opatentować nową technologię ścian fundmanetowych "z kamieniami i małymi pustkami". oświeć konstruktorów na całym świecie, którzy projektują ławy bez tych nieodzownych dodatków :P

Geno
29-08-2006, 21:43
...beton rodzynkowy nie zalecany ale jeśli nie ma koncentracji dużych kamieni w jednym miejscu to przy domku jednorodzinnym jakoś specjalnie groźny nie jest tym niemniej przy stropie polecam powtórzyć mnożeniaalbo kupić chińki kalkulator za 5,50 :wink:

mira it
29-08-2006, 21:50
lukol-bis:
skoro twoim zdaniem jest bardzo dobrze, to leć szybko opatentować nową technologię ścian fundmanetowych "z kamieniami i małymi pustkami". oświeć konstruktorów na całym świecie, którzy projektują ławy bez tych nieodzownych dodatków :P

a człowieku z czego kiedyś były robione fundamenty np domki przedwojenne czy po
kilka takich rozbieraliśmy i fundamenty były z dodatkiem kamieni i wcale kruche to nie były

Geno
29-08-2006, 21:52
lukol-bis:
skoro twoim zdaniem jest bardzo dobrze, to leć szybko opatentować nową technologię ścian fundmanetowych "z kamieniami i małymi pustkami". oświeć konstruktorów na całym świecie, którzy projektują ławy bez tych nieodzownych dodatków :P

a człowieku z czego kiedyś były robione fundamenty np domki przedwojenne czy po
kilka takich rozbieraliśmy i fundamenty były z dodatkiem kamieni i wcale kruche to nie były
Czy te ławy były zbrojone?

Seluch
29-08-2006, 23:15
dom w ktorym obecnie mieszkam - budowany w latach 70 - został wykonany w nastepujacy sposob : wylane zostaly lawy z dodatkiem kamienia nastepnie wymurowane narozniki scian fundamentowych pomiedzy naroznikami zostaly wykonane szalunki a w nie wlany beton z dodatkiem kamieni jakos do dzisiaj wszystko stoi sciany nie pekaja chata sie nie rozlazi wiec mysle ze bedzie oki :D

lukol-bis
29-08-2006, 23:47
Panowie oponeneci.
Nasi pradziadowie robili fundamenty technologią rodzynkową i do dziś te domy są w doskonałęj kondycji i jeszcze w czasach waszych prawnuków domy te będą stały.
A to z tej prostej przyczyny, że mają trwałe i mocne fundamenty.
Pozdrawiam.

Patos
30-08-2006, 06:28
Panowie oponeneci.
Nasi pradziadowie robili fundamenty technologią rodzynkową i do dziś te domy są w doskonałęj kondycji i jeszcze w czasach waszych prawnuków domy te będą stały.
A to z tej prostej przyczyny, że mają trwałe i mocne fundamenty.
Pozdrawiam.
I bez zbrojenia były robione :wink:

Kryspin
30-08-2006, 06:50
No bo jak to kiedyś gdzieś ktoś... "Wszystko trzeba z głową"

Jeśli ława zbrojona a kamienie o średnicy do 10 cm i to przy odpowiednim zagęszczeniu to śpisz spokojnie i bezproblemowo.

Chodzi o to że jak byś zrobił przekrój poprzeczny ławy to nie było więcej w nim kamienia niż betonu. Przy kamieniu inaczej rozkładają się siły niż na monolitycznym betonie.

A jak zrobiłeś u siebie wiesz najlepiej. Jeśli nawet ława pęknie to i tak masz zbrojenie zabezpieczające przed dalszymi ruchami :D

Geno
30-08-2006, 07:29
Panowie oponeneci.
Nasi pradziadowie robili fundamenty technologią rodzynkową i do dziś te domy są w doskonałęj kondycji i jeszcze w czasach waszych prawnuków domy te będą stały.
A to z tej prostej przyczyny, że mają trwałe i mocne fundamenty.
Pozdrawiam.
Nie widziałęś tych fundamentów - jak znajde chwile to zamieszcze fotę jak wyglądają z kiepskiego betonu lub kiepsko wykonane, jeśli chcesz bardzo trwałych fundamnetó zrób z granitu ale raczej mało kogo stać...

Świerzak
30-08-2006, 15:11
...beton rodzynkowy nie zalecany ale jeśli nie ma koncentracji dużych kamieni w jednym miejscu to przy domku jednorodzinnym jakoś specjalnie groźny nie jest tym niemniej przy stropie polecam powtórzyć mnożeniaalbo kupić chińki kalkulator za 5,50



Geno..
problem przy wyliczeniach wynikł z powodu ławy schodkowej , która tak do końca schodkaowa nie była., były skosy itp.. ale kiero ocenił spox

gibzwein
30-08-2006, 17:59
Jeżeli mowa o betonie rodzynkowym to skład jego mieszanki był odpowiednio zaprojektowany. Beton który lejecie nie przewiduje wrzucania doń kamieni.

bladyy78
30-08-2006, 18:05
Ja mam w lawy wrzucone wywrotke kamienia rzecznego i tez sie nie obawiam o ich wytrzymalosc. Jak 6 lat temu jezdzilem wywrotka to bardzo czesto ludziom na budowy wozilem kamien do fundamentów.

Geno
30-08-2006, 18:10
Ja mam w lawy wrzucone wywrotke kamienia rzecznego i tez sie nie obawiam o ich wytrzymalosc. Jak 6 lat temu jezdzilem wywrotka to bardzo czesto ludziom na budowy wozilem kamien do fundamentów.
Wiesz po wioskach są jeszcze dentyści wyrywającyy zęby obcęgami....

bladyy78
30-08-2006, 18:25
O tego to nie wiedzialem, ale widzialem po wioskach koscioly które maja po kilkaset lat i mury wykonane maja wlasnie z kamienia polnego i bez zadengo zbrojenia. Pomimo swojego wieku sa w dobrym stanie.

Geno
30-08-2006, 18:52
O tego to nie wiedzialem, ale widzialem po wioskach koscioly które maja po kilkaset lat i mury wykonane maja wlasnie z kamienia polnego i bez zadengo zbrojenia. Pomimo swojego wieku sa w dobrym stanie.
Widać najprostsza argumentacja nawet nie trafia - pisałem już wielokrotnie - można sobie wykonać dużo trwalszą łąwę z granitu z tym,że bedzie to dużo drożej kosztować - kup sobie dobrą farbę i dolej do niej wody.....

bladyy78
30-08-2006, 19:13
Do mnie argumenty trafiaja tylko niewiem czy ty Geno zrozumiales co ja napisalem? Nie pisalem o lawach granitowych tylko z kamienia, a te z kamienia napewno nie sa juz tak drogie. I napewno obnizaja koszty. Kilka lat temu no porzadku dzinnym bylo ze beton do law ludzie krecili sami na budowie i zeby obizyc koszty i przyspieszyc prace wrzucali w nie kamienie. I tak samo kilka lat temu ja z ojcem zalewalem lawy. Teraz napewno jednak bym sie w samodzilne zalewanie law nie bawil bo taniej wyjdzie zamówic gotowy beton.

Geno
30-08-2006, 19:16
Do mnie argumenty trafiaja tylko niewiem czy ty Geno zrozumiales co ja napisalem? Nie pisalem o lawach granitowych tylko z kamienia, a te z kamienia napewno nie sa juz tak drogie. I napewno obnizaja koszty. Kilka lat temu no porzadku dzinnym bylo ze beton do law ludzie krecili sami na budowie i zeby obizyc koszty i przyspieszyc prace wrzucali w nie kamienie. I tak samo kilka lat temu ja z ojcem zalewalem lawy. Teraz napewno jednak bym sie w samodzilne zalewanie law nie bawil bo taniej wyjdzie zamówic gotowy beton.
Granit to też kamień, nawet przy założeniu,że zbierasz otoczaki to czas poświęcony na wykonanie ławy z kamienia jest dosyć spory.

bladyy78
30-08-2006, 19:41
Polemizowac na ten temat mozemy jeszcze dlugo, kazdy z nas ma swoja racje a tu nie oto chodzi. Kamien rzeczny kiedys mozna bylo kupic bez wiekszego problemu, a wywrotka kamienia kosztował 350zl wiec nie trzba bylo poswiecac czasu na jego zbieranie. I w dalszym ciagu szczególnie w rejonach górskich gdzie lawy sa zalewane recznie, do law wrzucaja kamienie. I jestem przekonany ze domy które sa tam budowane napewno nie sa gorzej wybudowane niz w miastach a wrecz odwrotnie górale sa zdecydowanie bardziej solidni i fuszerki nie odwalaja, co bardzo czesto bywa jak buduja pseudo fachowcy z miasta.

Geno
30-08-2006, 20:54
Pokusiłęm się o małe cenowe porównanie:

Fundament z kamienia, 208zł/m3
Koszt 1m3 - 428 zł

Fundament betonowy - beton 190 zł/m3

Koszt 1m3 - 288 zł/m3


~ 140 zł różnicy na kubiku

Zastępowanie kamienia betonem stosowali już Rzymianie.

gorgonit
30-08-2006, 21:08
Egipcijanie do budowy piramid uzyli kamienia i budowle jakby nie patrzyc budowle te stoja juz z 5 tys lat .
Nie wiem po co te kłotnie . Jesli ktoś chce to niech wrzuca , jesli nie tez dobrze w koncu kazdy buduje dla siebie. Sądze ze jesli ktos wrzuci troche kamieni do ław to i tak ten dom bedzie stał jeszcze ze 100 lat , a tych 100 lat i takt nikt z nas nie dozyje

bladyy78
30-08-2006, 21:09
Moze mi Geno wyjasnisz bo nie nie rozumie twoich wyliczen skad Ci sie wizielo 208zl za m3 i pozniej 428zl m3. Ja Ci powiem ze ja jak sprzedawalem taki kamien klientowi to brałaem za 10m3 350zl. Wiec koszt 1m3 wynosil 35zł. Teraz oczywiscie ceny pewnie poszly w góre ale za 500zl jestem pewien ze znalazlbym taki kamien z transportem.

Geno
30-08-2006, 21:30
Moze mi Geno wyjasnisz bo nie nie rozumie twoich wyliczen skad Ci sie wizielo 208zl za m3 i pozniej 428zl m3. Ja Ci powiem ze ja jak sprzedawalem taki kamien klientowi to brałaem za 10m3 350zl. Wiec koszt 1m3 wynosil 35zł. Teraz oczywiscie ceny pewnie poszly w góre ale za 500zl jestem pewien ze znalazlbym taki kamien z transportem.

Ceny są z robocizna przy ławach z kamienia jest robocizny więcej - być może 350 zł kosztuje 10 m3 choć to wątpliwe jest aby komuś za 350 zł chciało się 25 ton przerzucić.

bladyy78
30-08-2006, 21:59
Geno piszesz ze m3betonu kosztuje 190zl i z tym sie zgodze ale powiedz mi skad ci sie wzielo dodatkow te 98zl za m3 za robocizne? W tym roku fundamenty wylewal moj znajomy i za robocizne czyli za obsluge pompy pracownik wziol 200zl i za pompe do betonu tez zaplacil 200zl trwalo to 3 godziny. Ile kubików betonu weszlo to juz nie pamietam ale te ceny które podajesz to sa znacznie wygórowane. A co do ław do których ktos wrzuca kamien to wiadome jest ze koszt robocizny jest duzo wiekszy i jak nie robi tego sam albo z pomoca rodziny lub znajomych watpie czy na tym cos zyska bo wiadome jest ze beton krecony na budowie jest marnej jakosci. Jezeli jednak ktos juz sam kreci taki beton, to tylko dla niego ulatwieniem bedzie jak narzuca do lawy kamienia. Mniej bedzie musial zrobic betonu w betoniarce.

Geno
30-08-2006, 22:58
Geno piszesz ze m3betonu kosztuje 190zl i z tym sie zgodze ale powiedz mi skad ci sie wzielo dodatkow te 98zl za m3 za robocizne? W tym roku fundamenty wylewal moj znajomy i za robocizne czyli za obsluge pompy pracownik wziol 200zl i za pompe do betonu tez zaplacil 200zl trwalo to 3 godziny. Ile kubików betonu weszlo to juz nie pamietam ale te ceny które podajesz to sa znacznie wygórowane. A co do ław do których ktos wrzuca kamien to wiadome jest ze koszt robocizny jest duzo wiekszy i jak nie robi tego sam albo z pomoca rodziny lub znajomych watpie czy na tym cos zyska bo wiadome jest ze beton krecony na budowie jest marnej jakosci. Jezeli jednak ktos juz sam kreci taki beton, to tylko dla niego ulatwieniem bedzie jak narzuca do lawy kamienia. Mniej bedzie musial zrobic betonu w betoniarce.

Ceny są KNR-owskie po narzutach dla obydwu pozycji - "ekipa" bez umowy bierze mniej. Gdyby liczyć pompę kontra murowanie z kamienia wychodzi jeszcze bardziej na niekrzyść kamienia , przy bardzo drogiej pompie za 300 zł/m-g koszt m3 to 267 zł - natomiast przy Twojej cenie pomy koszty wynosiłby 251 zł/m3 ławy betonowej.

bladyy78
30-08-2006, 23:24
Geno a kto tu mówi o murowaniu lawy z kamienia? Ja mówie o topieniu tego kamienia w betonie i jak utopisz 10m3 kamienia za który zaplacisz 350zl lub w chwili obecnej moze to kosztowac 500zl a za beton bys dał 1900zl to oszczednosci masz 1400zł.

ja14
31-08-2006, 07:16
Ciekawe dlaczego (wg Geno) ławy wymurowane z kamienia na zaprawie marki M5 są dobre, a ławy wykonane z kamienia utopionego w betonie b20 są złe?

Geno
31-08-2006, 07:27
Geno a kto tu mówi o murowaniu lawy z kamienia? Ja mówie o topieniu tego kamienia w betonie i jak utopisz 10m3 kamienia za który zaplacisz 350zl lub w chwili obecnej moze to kosztowac 500zl a za beton bys dał 1900zl to oszczednosci masz 1400zł.
Kto tu mówi? Nie ja zacząłem stosować argumenty w stylu "a kościoły i kamienice stoją, a mój dziadek w powstaniu styczniowym takie miał itd..."

Pisałem już o tym kilkakrotnie - beton rodzynkowy przy braku koncentracji kamienia nie jest czymś specjalnie grożnym przy mało wytężonych fundamentach z betonu - gorsza sytuacja jest gdy stosujemy zbrojenie bo "kamienie" utrudniają prawidłowe otulenie betonem prętów tym niemniej zawaleniem to nie grozi.

Geno
31-08-2006, 07:29
Ciekawe dlaczego (wg Geno) ławy wymurowane z kamienia na zaprawie marki M5 są dobre, a ławy wykonane z kamienia utopionego w betonie b20 są złe?

Po pierwsze od kiedy stosuje się do ław zaprawę M5? Z reguły M12 lub wyżej - druga rzecz gdzie ja psiałem ,że ławy z kamienia są lepsze? Pisałem,ze ława z granitu będzie nieporównywalnie trwalsza.

budulec
31-08-2006, 08:40
Geno a kto tu mówi o murowaniu lawy z kamienia? Ja mówie o topieniu tego kamienia w betonie i jak utopisz 10m3 kamienia za który zaplacisz 350zl lub w chwili obecnej moze to kosztowac 500zl a za beton bys dał 1900zl to oszczednosci masz 1400zł.
jak byś wrzucił 20m3 miałbyś 2800PLN oszczędności.
Straciłeś 1400 PLN ! :D