PDA

Zobacz pełną wersję : Pod?oga pod kominkiem



01-04-2003, 12:03
Jak wykonać prawidłowo podłogę na której będzie stał kominek? Czy rezygnuje się w tym miejscu z ocieplenia (żeby jej nie osłabiać)? Czy coś trzeba przewidzieć na etapie wylewania pierwszej warstwy betonu na piasku?

Bartt
01-04-2003, 12:05
Po pierwsze zaplanuj normalny fundament pod kominek, po drugie bez ocieplenia, bo nie wytrzyma ciężaru :smile:

tczarek
01-04-2003, 12:42
W tej części podłogi nie należy dawać ocieplenia tylko izolację poziomą w postaci folii lub papy. Kominek ma swój ciężar. Dlatego należy zalać beton w całości bez styropianu.
Pozdrawiam,

01-04-2003, 12:45
tczarek, o izolacji w którym miejscu piszesz (jakiejś dodatkowej)? Bo przecież będzie izolacja pod ociepleniem na pozostałej części podłogi.

01-04-2003, 12:57
aha, i jak doprowadzić rurę z powietrzem (pod podłogą a potem pionowo jak kanalizacyjną?) i jaka to ma być rura (fi, materiał)?

viator01
01-04-2003, 13:01
Właśnie o taką izolację chodzi, powinna ona być połączona z izolacją całej podłogi

obcyrm
01-04-2003, 13:08
Ja mam ocieplenie pod kominkiem, po prostu nie planowałem go. Stoi już z 3lata i jak na razie nic sie nie dzieje ciekawego.

01-04-2003, 13:26
To jeszcze nieśmiała prośba o info o tej rurze z powietrzem.

Klaudia
01-04-2003, 13:43
Z tego co rozumiem to jesteś na etapie wylewania chudziaka.
Różnica jest dopiero na etapie wylewek, a teraz możesz doprowadzić rurę. Powiem jak jest u mnie. Rura fi 100 kanalizacyjna szła w chudziaku i wychodziła na zewnątrz (doprowadzenie powietrza). Na etapie wylewek (posadzek) w miejscu kominka nie daliśmy styropianu tylko folię i zdylatowaliśmy tę powierzchnię. Ostatnio położyliśmy pod nim płytki, wszystko działa i jest OK.

01-04-2003, 13:45
Dzieki, Klaudia. A w jaki sposób rura jest łączona z kominkiem? Ma się zakończyć poziomo czy pionowo? I na jakiej wysokości (mniej więcej)?

Klaudia
01-04-2003, 13:52
U nas ta rura wystaje pod wkładem pionowo - jakieś 10 cm z posadzki. Jak obudujemy kominek to nie będzie jej widać, zamontujemy na niej taką klapkę z ciągiełkiem do otwierania i przymykania. Z praktyki już wiem, że bez tej rury też da się żyć. Kominki mają dobre dopowietrzenie a ona jest jakby dodatkowo.

01-04-2003, 13:56
Ona zatem nie jest podłączona bezposrdnio do kominka, tak? Powietrze jest przez kominek czerpane do spalania 'własnymi' otworami?

Forest-Natura
01-04-2003, 22:34
Klaudiu: pisałem już o tym na forum. Powiedz mi jak zachowa się tój wkład będąc nagrzany do ok. 200 st. C gdy potraktujemy go świeżym powietrzem o temp. no np. - 15 st.C? Jesteś w stanie to przewidzieć?
Doprowadzenie powietrza "wystawione" bezpośrednio na dno wkładu to jeden z większych błędów przu stawianiu kominka.
A tak w ogóle czemu ono ma służyć? Dostarczeniu tlenu do spalania (jeśli tak to powinien wylot być skierowany w pobliże wlotów powietrza do popielnika), czy "wspomożeniu" obiegu powietrza w DGP (to też nie za specjalny pomysł).
Oj, ludzie. Żal wam wam wydać czasem parę groszy (porady nic nie kosztują - sic!) a potem wstawiacie w swoich domach kuriozalne "kapeluchy". I wszystko w myśl zasady: bo ja wiem lepiej...

01-04-2003, 22:53
Uprzejmie proszę doradź jak to powietrze prawidłowo powinno być
doprowadzone do kominka i czy wogóle powinno być specjalnie doprowadzone? Dziękuję i pozdrawiam!

Forest-Natura
01-04-2003, 23:19
sorki...idę spać, odpiszę jutro bo to za długi temat

Piotr_PA
02-04-2003, 06:27
Forest mam nadzieję, że dzisiaj odpiszesz na temat rury z zimnym powietrzem. Ja mam tak właśnie zrobione i co teraz?
Wytłumacz czmu jeden z markowych producentów oraz dystrybutor wkładów dopuszcza taką możliwość ?

Pozdrawiam

Piotr

Teska
02-04-2003, 06:35
Forest odpisz..jestem na tym etapie..i tez instalatorzy mówili ze mam tak rure zrobic jak Klaudia..wspomnę moj kominek Jotul 1.8 td Panorama.

Klaudia
02-04-2003, 06:58
Drogi Foreście!
Rozwiązania zastosowane w moim domu nie są wynikiem mojego uporu co do własnej racji. Z Twojego tonu wynika, że jesteś fachowcem w tej dziedzinie. Monopolu na wiedzę jednak nie masz. Wiele źródeł tak podaje - zakładam, że znających temat, w tym UWAGA! - producenci wkładów. Ja osobiście się nie znam. Przemawia do mnie fakt dodatkowego dopowietrzenia kominka. Twoje ironiczne pytanie mogłoby być równie dobrze zadane w przypadku rur wentlacyjnych.
Pozdrawiam!

02-04-2003, 07:41
Forest! czekamy!

am
02-04-2003, 09:16
Są kominki, do których nie tylko można ale TRZEBA doprowadzać powietrze z zewnątrz (np jotul z doprowadzeniem powietrza bezpośrednio do komory spalania). Wiele takich kominków pracuje i nic się nie dzieje.
Mój szwagier ma kominek (fakt - bez wkładu - otwarta komora spalania) i nie ma doprowadzenie powietrza z zewnątrz. Kominek dymi, jeżeli nie otworzy sie jakiegoś okna.

Srednica rury - minimum fi 100, niektórzy producenci podają nawet fi 150.

Rurę można dać pod chudziakiem (na etapie fundamentów) lub pod wylewką (w płaskim kanale schowanym w warstwie np. styropianu)

POsadzka pod kominkiem powinna być bez ocieplenia, w ogrzewaniu podłogowym powinna być również dylatacja od pozostałej, ocieplonej i "orurkowanej" części podłogi.

Wszystkie te informacje są na forum.
Pozdrawiam,
am

02-04-2003, 09:39
On 2003-04-01 23:34, Forest-Natura wrote:
Klaudiu: pisałem już o tym na forum. Powiedz mi jak zachowa się tój wkład będąc nagrzany do ok. 200 st. C gdy potraktujemy go świeżym powietrzem o temp. no np. - 15 st.C? Jesteś w stanie to przewidzieć?
Doprowadzenie powietrza "wystawione" bezpośrednio na dno wkładu to jeden z większych błędów przu stawianiu kominka.

am, możesz to skomentować?

02-04-2003, 10:17
Foreście o tym co napisałeś to nie pomyślałem, wydaje się logiczne, ale w takim razie jak wytłumaczysz fakt że na instrukcji mojego kominka (Spartherm) którego kupiłem jest zalecenie do stosowania doprowadzenia powietrza z zewnątrz. Również murator wręcz odradza pobierania powierza z wnętrza.

gaga2
02-04-2003, 10:23
No właśnie - i wkłady Hajduka też dostosowane są do doprowadzenie powietrza z zewnątrz.
I co teraz???
Pozdrawiam,
Gaga2

02-04-2003, 11:52
...a kto wie na jakiej wysokości powinna być zamontowana
"czerpnia" powietrza na zewnętrznej scianie budynku? To chyba ważne!

pawel_l
02-04-2003, 12:02
Czy ktoś może kompetentnie i bez bufonady napisać jak należy zrobić doprowadzenie powietrza?

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pawel_l dnia 2003-04-02 13:03 ]</font>

Majka
02-04-2003, 12:08
Forest, czy czasem nie przesadzasz?
Mam kominek, nawet posiada płaszcz wodny, powietrze mam doprowadzone z zewnątrz. Były mrozy nawet minus 17 stopni.
I co, to szkodzi kominkowi, a może nam :eek: Może kominek ma pobierać powietrze ciepłe z pomieszczenia, a może lepiej będzie jak będzie "dmuchało" z wentylacji :eek:

Pisz konkretnie, albo nic.

Rura z zewnątrz - najlepiej 0,5 - 1 m nad ziemią, otwór zabezpieczyć siatką.

02-04-2003, 12:18
Rura z zewnątrz - najlepiej 0,5 - 1 m nad ziemią? Czyżby? Może
0,5-1 m ponad posadzką, na której wewnątrz budynku posadowiony jest kominek (wkład, koza etc.)Przy wysokim parterze np. 2m nad ziemią to mpże mieć znaczenie(?). Pytam, bo nie wiem.

Majka
02-04-2003, 12:29
Dom parterowy, niski. Rura wyprowadzona na zewnątrz, tak jak kanalizacyjna, więc żeby nie zarastała trawą i nie wchodziły gryzonie należy ją umieścić o,5 - 1 m nad ziemią /uzyć złączek, tzw. zetka/
Dom podpiwniczony, kominek na parterze - rura poprowadzona stropem piwnicy, wychodzi na zewnątrz w podobnej wysokości jak powyżej.
Opisałam umiejscowienie rury doprowadzającej powietrze do komory spalania.
To "czyżby" miało mieć zabarwienie ironiczne?

am
02-04-2003, 14:18
On 2003-04-02 10:39, Anonymous wrote:


On 2003-04-01 23:34, Forest-Natura wrote:
Klaudiu: pisałem już o tym na forum. Powiedz mi jak zachowa się tój wkład będąc nagrzany do ok. 200 st. C gdy potraktujemy go świeżym powietrzem o temp. no np. - 15 st.C? Jesteś w stanie to przewidzieć?
Doprowadzenie powietrza "wystawione" bezpośrednio na dno wkładu to jeden z większych błędów przu stawianiu kominka.

am, możesz to skomentować?


Mój poprzedni post był właśnie komentarzem. Są kominki, które mają doprowadzenie z zewnątrz bezpośrednio do komory spalania i wszystko jest OK.

Zbigniew Rudnicki
02-04-2003, 18:39
Pod wkładem kominkowym i obudową kominkową nie może być styropianu, bo od ciepła i ciężaru - siądzie.
Natomiast podlewka betonowa będzie przewodziła chłód z ziemi i kominek na codzień będzie chłodził - a powołany jest do grzania.
Ja wykonałem postument 120x80cm z zaprawy termoizolacujnej (Wienerberger) z dodatkiem granulków keramzytu.
Przy wylewaniu posadzki (ogrzewanie podłogowe) będzie jeszcze przecięty szlifierką kątową chudziak (chudy beton), wokół postumentu, dla pełnej dylatacji postumentu od posadzki.
ZbiR

03-04-2003, 08:40
Mój poprzedni post był właśnie komentarzem. Są kominki, które mają doprowadzenie z zewnątrz bezpośrednio do komory spalania i wszystko jest OK.

No to Forest nam tu trochę namieszał. Rzucił coś i zniknął.

03-04-2003, 11:29
FOREST - wczoraj coś obiecałeś.

Forest-Natura
03-04-2003, 20:43
Przepraszam ale po kilkunastu godzinach pracy dzienie nie mam czasem ochoty na ślęczenie przed monitorem kolejną godzinę i pisanie o "robocie".
Stąd to opóźnienie.
Na początek uwaga: piszę bez bufonady. To że odpisuję na forum traktuję jako swoistą promocję mojego fachu. Bez różnicy czy ktoś potem zadzwoni do mnie czy do mojego znajomego z innej firmy.
Czasem wożę drewno kominkowe do różnych ludzi i oglądam "kominki" postawione przez "Panów Józków" (przepraszam wszystkich Józków) czy innych "złotorękich za dwie stówy".
Czasami ogarnia mnie śmiech a czasami strach że ludzie ci jeszcze się nie spalili we własnym domu.
Przykładem kuriozalnym był dla mnie kominek postawiony na drewnianym szkielecie bez jakiejkolwiek izolacji!
Kiedy ludziom wyjaśniłem że drewno o wilgotności 1,5-4 % jest w stanie zapalić się "samo" przy temp. 200 st. C i że musieli by postawić kominek właściwie na nowo to zapytali się czy bym to zrobił za 300 zł tak jak to zrobił właśnie Pan Józek (czy też Janek - już nie pamiętam) - miejscowa złota rączka.
A co do doprowadzenia powietrza.
Nie wiem czemu producenci wkładów czasami popełniają gafy i piszą po prostu rzeczy nielogiczne.
Powietrze doprowadza się do systemu ogrzewania kominkowego z dwóch powodów:
1. Aby wspomóc proces spalania poprzez doprowadzenie większej ilości tlenu (przy okazji zapobiega się ubytkowi tlenu z pomieszczenia, w którym stoi kominek).
I w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem było by doprowadzenie powietrza wprost do paleniska. Niestety osobiście znam 3 modele wkładów mające to rozwiązanie (nie zaprzeczam iż może ich być więcej). Tutaj chciałbym zwrócić uwagę na różnicę czy doprowadzane jest zimne powietrze bezpośrednio do paleniska (jest ono w jednym momencie dogrzewane o kilkadziesiąt stopni) czy też na zewnetrzną ściankę wkładu. W każdej szkole czy uczelni o profilu technicznym na materiałoznawstwie uczą o ekstremach jakie różne materiały potrafią "ścierpieć". Żeliwo czy stal potrafą wytrzymać dużo, ale czy to powód aby samodzielnie ja "testować" w domu? Napewno każy z Was spotkał się z zimną szklanką pękającą pod wpływem nalewanego do niej gorącego płynu. To mniej więcej to samo.
Z tego powodu wylot czerpni powietrza powinien być tak wyprofilowany by po jego otwarciu i otwarciu popielnika wkładu świeże powietrze bez szwędania się po kątach kierowało się właśnie tam (zwykły cug - różnica ciśnienia).
2. Drugi rodzaj doprowadzenia powietrza związany jest bezpośrednio z DGP. Ma ono (powietrze) za zadanie wymusić naturalny "ciąg" (znaczy się - grawitacyjny) w rozprowadzeniu powietrza. Niektórzy są zwolennikami "dopalania" ( na zasadzie turbo ) DGP powietrzem z zewnątrz budynku. Osobiście nie stosuję tego rozwiązania wychodząc z założenia że nie po to ogrzewamy powietrze w domu aby je potem ochładzać przy jego rozprowadzeniu.
Ale ma to tę zaletę że powietrze rozprowadzane do poszczególnych pomieszczeń nie jest za suche. Wszystko bym w tym wypadku uzależniał od wentylacji w domu i jej funkcjonowania.
To tyle. Jeżeli nie wyraziłem się jasno to przez zmęczenie - godzinę temu wróciłem z roboty.
Narazie.

04-04-2003, 07:56
Dziękuję

04-04-2003, 08:03
Forest, dzięki za post ale naciskałbym, żebys więcej napisał o stronie praktycznej zagadnienia:
- rura (ustaliliśmy, że fi ok. 100) z czego? według mnie chyba lepsza byłaby aluminiowa spiro niż PVC
- na jakim poziomie wlot rury od podłoża?
- czy klapka, o której pisała Klaudia to jakiś gotowy element, do kupienia?

A może tą rurę jakoś tak wyprowadzić, żeby powietrze miało mozliwość wstępnego podgrzania się???

04-04-2003, 19:48
Jakiej średnicy powinna bYĆ rura doprowadzajaca powiertrz do otwartego kominka-powierzchnia otworu komory spalania ok.5000cm2
kubatura pom.ok.150m3.Kominek przy ścianie zewn.Czy rurę najlepiej doprowadzić do bocznej ściany komory spalania
Z jakiego materiału najlepiej wykonać rurę

WTL
06-04-2003, 03:12
Na marginesie wypowiedzi Foresta:
Tak mnie się wydaje (zaznaczam: wydaje), że dla wkładu kominkowego różnica temperatur -15/+200 st.C niewiele się różni od +20/+200 st.C. (+20 to temperatura powietrza wciąganego z wnętrza) - to około 15%.
Dla człowieka róznica między -15 a +20 jest bardzo odczuwalna :smile: dla żeliwa chyba nie za bardzo (0 st.C nie jest dla niego żadnym szczególnym poziomem oddzielającym "ciepło" od "zimna" ).

Pozdrawiam,



<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: WTL dnia 2003-04-06 04:14 ]</font>

gregg
07-04-2003, 12:26
Odnośnie wykonania dopływu powietrza do kominka,

najlepiej fi 100 z rury aluminiowej gietej,
przebić się przez ścianę ok 0,5-1 m nad ziemią,
po wewnętrznej stronie ściany lub w niej zejść poniżej chudziaka ,
i wyjść pionowo pod samym wkładem, zostawiając ok 1 m wystającej ponad podłogę rury,
plusy:
powstaje śluza powietrzna pionowa na ścianie, która będzie się "automatycznie" otwierała i powietrze nie będzie bezpośrednio wpadało do wewnątrz budynku,
wolny koniec rury pozwoli na dowolna manipulację montażyście kominka,
uwaga,
delikatnie ubijać ziemię przed wylaniem podłogi i dobrze zaizolować pianką otwórw ścianie,

pozdr,

07-04-2003, 14:22
gregg, dzieki za konkrety. nie bardzo złapałem z tą śluzą tzn. gdzie ona powstaje???

gregg
08-04-2003, 12:36
"śluzą" jest ok. 1 metrowy słup powietrza w rurze na wewnętrznej stronie ściany,
to działa,
pozdr,

am
08-04-2003, 16:54
gregg - czy musi to być wewnętrzna strona ściany? Planuję dać płaski kanał na zewnątrz muru i przykryć styropianem przy ocieplaniu ściany.
Opisałeś zetkę. Z tego co pisali w muratorze, to wysokość słupa powietrza powinna wynosić ok 1,5-2m. Czy przy 1m to też działa? Ja właśnie tyle planuję dać.

Jezier
08-04-2003, 17:05
Czy zastosowanie rury PCV jako doprowadzenie powietrza do kominka jest całkowicie niedopuszczalne?

08-04-2003, 17:17
On 2003-04-08 13:36, gregg wrote:

"śluzą" jest ok. 1 metrowy słup powietrza w rurze na wewnętrznej stronie ściany,
to działa,
pozdr,

coś jak kanał zetowy, tak?

a czy wiesz coś nt. gotowych klapek zamykających?

bobiczek
09-04-2003, 10:40
Dlaczego uważacie że można przerwać izolację termiczną podłogi na gruncie, przez kominek.Od tego żeby wszystko wytrzymało jest styropian FS-30. I ja tak będę miał. Na razie na takim styropianie stoi u mnie 2 rok komin (od piwnicy jakieś 10 m do góry)i nie widzę żeby się skarżył że stoi na styropianie.Fachowcy się śmiali przy stawianiu, ale inspektor mówił mi wcześniej że będą się śmiali. Jednak mimo to kazał tak robić i ja robiłem. Za to dziś mam ciągłość izolacji termicznej.
W zwykłych hurtowniach ciężko trafić FS-30 bo za drogi i nikt nie kupuje. Jednak do zadań specjalnych (np kominek) jest na pewno dobry.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: bobiczek dnia 2003-04-09 11:56 ]</font>

gregg
09-04-2003, 11:17
1/ oczywiście im dłuższy słup powietrza tym "śluza" jest szczelniejsza ale przy 1 metrze też będzie działać,
2/ każdy typ rury można wykorzystać na doprowadzenie powietrza do kominka, PCV również,
pozdr,

bobiczek
09-04-2003, 11:24
Do Grega.
Na Z-etkę u mnie za późno bo wszystko mam gotowe. Myślę jedynie czy nie założyć nawietrzniaka podokiennego z zaworem zwrotnym na zewnątrz rury doprowadzającej powietrze do kominka.
Widziałem takie w katalogu Domusa.

architektzwyboru
25-10-2013, 15:11
Zastanów się też nad tym jakiego rodzaju podłogę będziesz miał przy kominku. Weź pod uwagę, że jednak ciągle jest tam ogień, popiół, jakieś iskry. Może warto zastanowić się na kafelkami albo kamieniem zamiast drewna.