PDA

Zobacz pełną wersję : Dom a Kierunki ?wiata



Darth_Maul
01-04-2003, 12:12
Wiem ze jest powiedzmy jakaś zasada co do ustawienia domu na działce wzgledem kierunków świata. Czytałem o tym w Muratorze, ale tam nie było takiego przykladu jaki ja mam. Mam wjazd na działke od strony zachodniej. Od południa nie mam zadnych sasiadów i raczej nie bede miał, a od północy mam sasiada. I co w takim przypadku? czy moze ustawic dom tak by wjazd nie był bezposrednio od ulicy tylko np od północy? Sam sie w tym pogubiłem.

emems
01-04-2003, 12:27
Hejka Pozdrawiam :grin:
Twój problem pomorze ci rozwiązać zasada Feng-Shui.
Ja mam wjazd też od zachodu ale garaż i wejście do domu są od strony południowej. Także nie mam bezpośredniego wjazdu do garażu trzeba skręcić. Według Feng-Shui tak jest lepiej jak wejście do domu nie jest po prostej linii.
Pozdrawiam http://www.ifb.pl/~qba/ikonki/spin2.gif

Darth_Maul
01-04-2003, 12:31
Emems.. a co z tarasem. tez masz od południa? znaczy sie ze wjazd, wejscie i taras masz z tej samej strony? co to za projekt?
Papap

pawel_l
01-04-2003, 12:32
A świstak siedzi ..........

Gosc123
01-04-2003, 12:38
Ja na przyklad mam droge od strony poludniowej. W zwiazku z tym dom ustawie lekko pod skosem, tzn. wejscie wraz z garazem bedzie od strony wschodnio-północnej, dzięki temu taras i część wypoczynkowa od strony południowo-zachodniej. Rozplanowanie działki pozwoliło mi wykonać wjazd po prawej stronie działki, ale oczywiście od drogi z południowej części.

Darth_Maul
01-04-2003, 12:42
Jejku... to jak ja mam ustawic sobie ten mój dom
http://www.archi-projekt.com.pl/ramka_projekty.htm
dowy z poddaszem
dom AP56

Darth_Maul
01-04-2003, 12:43
dodam ze wjazd jest z drogi która biegnie z północy na południe

Piegus
01-04-2003, 12:52
Mam wjazd przy drodze biegnącej w osi północ-południe, od południa nie mam sąsiadów, a od północy będą. Wjazd, bramę i garaż oraz ganek z wejściem do domu ustawiliśmy od północy, a taras i ogród od południa. Dom już stoi, jeszcze w nim nie mieszkamy, ale myslę,że to dobre rozwiązanie.

tdxls
01-04-2003, 12:52
Przesadzacie!:roll:
Feng shui, żyły wodne, cieki, promomieniowanie elektromagnetyczne, radiowe....
Terefe...
Najlepiej zbuduj okragły dom na księzycu będzie OK.

Darth_Maul
01-04-2003, 12:56
Piegus...no tak to jest rozwiazanie. Musze sobie jeszcze wyliczyc ile mi zostanie miejsca na trawe od strony tarasu i od wjazdu jesli zrobie go od północy. Nie chce "składać" sie samochodem na 4 razy aby wjechać do garazu. A co jesli okaże sie że miejsca bedzie mało? Jak wtedy?

RomanP
01-04-2003, 13:09
To zależy do czego zmierza
1. Na zasadach sztuki chińskiej się nie znam
2. Jest też podejście od strony zysków w eksploatacji, wtedy:
a) Zimne nie ogrzewane pomieszczenia (garaż, spiżarnie, gospodarcze), od strony północnej (tzw. Śluza ciepła)
b) Jak najwięcej okien od strony południowej (zyski od ogrzewania słonecznego)
c) Od południa jak największy okap (zapobiega przegrzewaniu pomieszczeń latem, pozwala dogrzewać je słońcem zimą)
d) Sypialnie od wschodu (budzi Cię słoneczko) Nie ma nic bardziej wkurzającego, gdy jesteś sową. (wtedy od zachodu)
e) Z kuchni i jeszcze jednego pomieszczenia okna na wejście w płocie
Tyle na szybko, jeśli jesteś w stanie to pogodzić to masz łeb. Mnie się nie udało w całości.
Dom na planie północ południe (każde odchylenie o kilka stopni to duże straty, gdybyś chciał zainstalować kiedyś kolektory słoneczne). Zyski energetyczne mogą być znaczne tylko z powodu stosowania się do tych zasad.

Darth_Maul
01-04-2003, 13:13
No własnie jak to mówią " Bądz człowieku madry..." weż i pogódz te wszystkie zasady :sad:

Alicjanka
01-04-2003, 13:23
Darth,

Do działki i stron świata dobiera się projekt. Ten projekt niestety nie jest dobry na twoją działkę, bo:
- jeśli ma garaż w bryle, to powinien on być przodem do bramy. Inaczej to wygląda idiotycznie i jeszcze zabiera Ci kawał działki na krążenie samochodem.
- od południa masz tylko jedno okno - od kuchni.
- wszystkie okna z salonu masz od wschodu, a to nie jest dobre rozwiązanie. Po pierwsze tracisz ciepło przekazywane przez słońce, a wierz mi jest ono odczuwalne. Po drugie większość dnia będziesz miał w salonie ciemno. A najbardziej wartościowe dla domu strony świata to południe i zachód.
- nie pomoże tu nawet lustrzane odbicie tegoż projektu.
Reasumując:
JEŚLI MOŻESZ ZMIEŃ PROJEKT NA TAKI, KTÓRY PASUJE DO STRON ŚWIATA I TWOJEJ DZIAŁKI. Wierz mi na tym etapie zmiana projektu to pestka. Potem już nie będzie odwrotu.
Alicja

Darth_Maul
01-04-2003, 13:33
Alicjanko... Na szczeście moge jeszcze zmienić projekt, bo go nie kupiłem. Miałem zamiar go zamówic w przyszłym tygodniu..rany ale dobrze, ze mi powiedziałaś, a wiem, ze masz duze doświadczenie w budowie sadzac po twoich wypowiedziach... zatem buuuuu znowu szukanie projektu.

Klaudia
01-04-2003, 13:39
Nie znam się na Feng Shui ale wiem jedno. Najlepiej jest wejście i wjazd zrobić od północy (okno od kuchni również) a salon i część wypoczynkową od południowego - zachodu. To słońce, a nie Fen-Shui uprzyjemnia nam życie.
Pozdrawiam

Darth_Maul
01-04-2003, 13:40
A zatem czy może mi ktoś podesłać np. link, lub nazwe domu który pasowałby na taką działkę. Tak bym wiedział jak ma mniej wiecej wygladać rozmieszczenie pokoi w domu i mógł szukać projektu zbliżonego, ale odpowiadajacego moim oczekiwaniom

DarekRz
01-04-2003, 13:58
Szukaj projektu, który ma garaż od północy z wjazdem od zachodu (naprzeciw bramy), wejście pewnie od zachodu (na tej samej ścianie co wjazd na działkę), taras i salon od południa/zachodu, kuchnia pozostaje od wschodu, ponadto od wschodu możesz dać jakieś pomieszczenia gospodarcze. Ponieważ chcesz dom z poddaszem użytkowym to sypialnie na górze rozmieść tak, jak Ci wygodnie (od wschodu jak lubisz gdy budzi Cię słońce lub północy/zachodu gdy nie). Łazienki tam gdzie jest miejsce. Trudno mi teraz wynaleźć taki projekt, ale zapewne przy szukaniu będziesz brał pod uwagę inne aspekty (liczba pokoi, powierzchnia, balkon itp) więc najlepiej szukaj sam. Powodzenia
DarekRz

tom soyer
01-04-2003, 14:32
wg mnie polnoc w tym domu jest przwidziana miedzy dwoma naroznikami garazu i nic nie stoi na przeszkodzie aby ten projekt jeszcze troche obrocic i front zrobic po polnocnej stronie. Odpowiednie wielkosci okien zalatwia reszte. Mozna jeszcze zastosowac jesli uznasz za bardziej odpowiednie dla ciebie lustrzane odbicie ale tez z polnocna elewacja frontowa

rkali
01-04-2003, 15:11
Mam podobny problem, ale dotyczący tylko położenia działki. Działka jest prostokątna wzdłuż osi płd-pn. Działka od strony południowej i zachodniej przylega do lasu. Las jest iglasty i z pewnością stary. Drzewa rzucają cień na działkę, im bliżej wieczoru tym ten cień jest większy, ok15.00 zacieniona jest 1/3 działki. Czy takie położenie działki, które z pewnościa ma wiele uroku, nie będzie negatywnie wpływać na rosnącą tam roślinność? Jakie powinno być ustawienie domu na takiej działce?

rkali
01-04-2003, 15:11
Mam podobny problem, ale dotyczący tylko położenia działki. Działka jest prostokątna wzdłuż osi płd-pn. Działka od strony południowej i zachodniej przylega do lasu. Las jest iglasty i z pewnością stary. Drzewa rzucają cień na działkę, im bliżej wieczoru tym ten cień jest większy, ok15.00 zacieniona jest 1/3 działki. Czy takie położenie działki, które z pewnościa ma wiele uroku, nie będzie negatywnie wpływać na rosnącą tam roślinność? Jakie powinno być ustawienie domu na takiej działce?

Alicjanka
01-04-2003, 15:29
Rkali,

Ja ma podobną działkę. Jest to najlepsze możliwe rozwiązanie stron świata bo:
od północy masz wjazd, garaż łazienki, możesz sobie dom przysunąć do ulicy. Od południa i zachodu zostawiasz sobie zaciszny ogród, okna od salonu, jadalni i masz bardzo intymnie: ulica nie zagląda Ci do twojego ogródka i żony w bikini :wink:. Natomiast las jest minusem. Sama mam las od południowego zachodu i bardzo zacienia. Dlatego tym bardziej trzeba przysunąć dom maksymalnie do strony północnej, żeby jak najwięcej światła na niego trafiało. Pod lasem jeśli o roślinność chodzi to jest trochę przerąbane, bo jesteś skazany na poszycie z bluszczu, lub inne cieniolubne. Można też zrobić pod samym lasem pas dorodnych paproci i też będzie fajnie. Natomiast kulturalny trawniczek będzie wymagał jesiennego grabienia liści przez całą rodzinę, przez kilka dni. No i przy lesie jest więcej robali niż bez lasu. Ja jednak nie żałuję, że mam las, mam zamiar go nawet w przyszłości dokupić.
Jeśli chcesz zobaczyć ustawienie mojego domu na działce to kliknij na skrót www pod moim postem. Działka jest bardzo duża a i tak widać zacienieni południowej strony.

Pozdrówka,
Alicja


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Alicjanka dnia 2003-04-01 16:31 ]</font>

Alicjanka
01-04-2003, 15:33
Darth,

W kwestii szukania domu na twoją działkę podaj więcej kryteriów które są dla Ciebie ważne: parterowy/z poddaszem, ze spiżarką?, ile pokoi?, garaż pojedynczy czy podwójny? itp.
Alicja

dobrzykowice
01-04-2003, 15:41
Czyżbyś Alicjantko zatęsknila do starych dobrych czasów wertowania stosów projektów ? :grin: A tak na poważnie to w większości katalogów z projektami jest tez informacja bądź rysunek pokazujący jak dany domek powinien być zorientowany względem stron świata....

Darth_Maul
01-04-2003, 18:15
Alicjanko.. a więc tak. Powinien miec cos koło 130m2. Na dole, salon z otwartą kuchnia ( ale nie koniecznie) , salon może być połączony z jadalnią. Mała łazienka, pomieszczenie gospodarze i garaż na jedno autko.
Góra to: duza sypialnia i dwa mniejsze pokoje + w miare spora łazienka.To tak po krótce... ale mam wymagania co? Bede bardzo wdzięczny za Twoją pomoc. Wiem, ze chyba ciezko bedzie ci odnależdz taki projekt który bedzie mi sie w 100% podobał, ale moze chociaż taki , abym się zoriętował jak ma wygladać rozmieszczenie pokoi wzgledem tych stron świata
Dzięki za pomoc
Całuski

Jaga35
01-04-2003, 18:47
Myślę, że jeżeli podoba Ci się ten właśnie projekt, to w przypadku Twojej działki warto wziąć pod uwagę tzw. lustrzane odbicie. Będziesz miał wówczas wejście i wjazd do garażu od północy, taras od południa, kuchnia też wypadnie dobrze (od wschodu). Mój teść, który jest doświadczonym budowlańcem, też podpowiedział nam podobne rozwiązanie i jesteśmy bardzo zadowoleni. Kuchnia, i tak przecież najcieplejsza w domu, jest u nas od północy, natomiast salon (czyli również taras) od południa - prawie przez cały dzień jest tam jasno i słonecznie.
Sypialnie dobre są od wschodu dla tych, którzy lubią być budzeni przez słońce (dla śpiochów niezbędne są wówczas dobre rolety).
Życzę dobrego wyboru. Pozdrowionka

Darth_Maul
02-04-2003, 07:19
witam z rana... cała masa przewertowanych projektów wczoraj do późnej nocy ... kurde, i ciezko cos wybrać. Obracam te katalogi, ( bo akurat w nich nie mam zadnej mapki dotyczącej kierunków świata) kombinuje ...ale coś słabo bo mi wychodzi, ze każdy pasuje. Buuuuu pomocy. chociaż jeden malutki przykład dobrego domu. Taki na wzór. z wjazdem od zachodu :sad:

Alicjanka
02-04-2003, 09:15
Darth,

Jaką szerokość i długość ma twoja działka? To tak dla porządku. Zaraz spróbuję coś znaleźć.
A czy ten garaż jest obowiązkowy? Wiata nie wystarczy?
Alicja

02-04-2003, 09:58
Spójrz w onet, serwis Nowy Dom.
Znalazłam kilka projektów:
-BM 37 (jako lustrzane odbicie)
-KRD 1118-dostawić garaż/wiatę
-BR 011 -j.w.
-BR 11 G-wjazd do północy
-Dom w stokrotkach
-Dom nad ruczajem

:smile:

Darth_Maul
02-04-2003, 10:10
Alicjanko...garaz raczej jest obowiązkowy. Gołębie sobie upodobały moje autko i strasznie na niego...no wiesz co. Spisek jakiś czy co? A dzialka ma mniej wiecej 20x21

Pozdrowionka

Alicjanka
02-04-2003, 10:25
Darth,

Jeśli bez garażu a z wiatą to mam przykład projektu który by Ci pasował. Jest to D43 Muratora LUSTRZANE ODBICIE (musisz to sobie wyobrazić). Przyznam, że jest to jeden z moich ulubionych projektów, nad którym się sama zastanawiałam, bo ma bardzo wiele zalet. Po pierwsze jest tani w budowie: prosta bryła i dwuspadowy dach dachu to nieoceniona zaleta. Po drugie, jako jeden z niewielu domków z poddaszem użytkowym, ma przestronny parter. Ma spore pomieszczenie gosp. Jedyne co bym próbowała tam jeszcze włożyć, to prysznic na parterze.
http://www.projekty.murator.pl/rzuty.htm?IdProjektu=51
A teraz analizując projekt pod względem twojej działki (przypominam, że rozmawiamy o lustrzanym odbiciu):
- wiata na wprost wjazdu od zachodu (wypada po lewej stronie domu).
- wejście do domu za wiatą od północy. Na północnej ścianie masz też pomieszczenie gospodarcze, klatkę schodową i jedno okno od salonu, ale małe. Na górze od tej strony nie ma wcale okien, bo jest tam łazienka i ściana jednej sypialni (i bardzo dobrze).
- widok z kuchni masz na wjazd (DUŻA zaleta!)
- od południowej strony masz: duże drzwi od salonu, okno przy jadalni i TARAS. Czyli cały dół masz dobrze oświetlony południowym słońcem. Na górze od południa są okna dachowe sypialni, których główne okna są od wschodu lub zachodu.
- Od wschodniej strony masz jedno standardowe okno od salonu i na górze okna do dwóch sypialni.
Czyli generalnie bardzo dobrze.
Ciekawa jestem co Ty na to?
Alicjanka

Darth_Maul
02-04-2003, 10:34
Alicjanko... oglądałem. Powiem ci, ze nawet niezły. Ja jednak wolałbym coś z mniej otwartą kuchnią. w tym projekcie pomimo tego ze jest bardzo duzy salon, to chyba mialbym wrazenie, ze cały czas jestem w kuchni. tak jak napisałem kuchnia, moze , ale nie musi byc otwarta. I tak jak napisałem wyzej, jednak preferowany jest garaż. Ciezko mnie zadowolić, prawda? Ale bardzo doceniam Twoja pomoc.

Alicjanka
02-04-2003, 11:23
OK,
wiesz już o co chodzi, więc do roboty! :smile:
Alicja

Darth_Maul
02-04-2003, 11:47
Jak to mówia Coco Jambo i do przodu :smile:
Jak coś znakde to powiem i pochwale sie, oraz zasiegne opinii

Darth_Maul
02-04-2003, 12:14
Alicjanko, a co powiesz na APS 108 z archiprojektu

http://www.archi-projekt.com.pl/ramka_projekty.htm

z poddaszem klik

Alicjanka
02-04-2003, 12:30
Znacznie lepiej niż poprzedni jeśli chodzi o strony świata!!! Natomiast taras od północnego-wschodu, na dodatek zadaszony - tam będzie ciemno i zimno. To jest minus. No i z praktycznego punktu widzenia 26m2 na jadalnie i salon (2w1) to ZA MAŁO! W bloku miałam tylerz i nie mogłam zaprosić więcej niż dwie pary ludzi, bo się "kisiliśmy". U mnie w części otwartej jest 25m2 salonu+10m2 jadalni i to nie jest za dużo. Chyba, że twoja rodzina to dwie osoby i nie zamierzasz robić wigilii/urodzin dzieci/zapraszać znajomych. To tak dla twojego rozpatrzenia.
Alicja

Darth_Maul
02-04-2003, 12:37
hmmm ja teraz mam w bloku 50 metrów, wiec dla mnie 2 razy tyle to jest bardzo duzo, a taras jest zadaszony ...masz racje, ale i tak jak bede chciał słoneczka, to wylegne na trawke. U mnie w rodzinie na razie sa dwie osoby znaczy ja i żonka, aha no i jeszcze piesek. pewno bedziemy mieli kinderka, a co do rodziny, wigilii to max 6, 7 osób... chyba sie pomiescimy

Darth_Maul
02-04-2003, 12:40
no własnie... taraz troszke badziewnie rozmieszczony

aga_kraków
06-04-2003, 07:13
Ja w podobnych warunkach wybrałam D03 (trochę go poprzerabiałam, mniejsza o szczegóły).Wejście i wjazd od zachodu, garaż po północnej stronie, taras (zadaszony) od wschodu - specjalnie mi na takim zależało - nie ma nic lepszego na upały, w salonie od południa dodatkowe okno.
Pozdr. Aga

sun-flowers
04-09-2008, 11:14
Witam,
Nasza działka ma dwie mozliwości - wjazd od zachodu bądż od poludnia
jest dosc ustawna w lekkim prostokącie ale za to spora
http://img222.imageshack.us/img222/366/41717390cz1.jpg
Tylko problem tkwi w tym, ze oba kierunki nie są polecane. Innej mozliwosci tu nie ma. Pomozecie cos wybrac? :-?

podobają nam się następujące projekty:

http://www.archon.pl/projekt_domu/Dom_w_d%C4%85br%C3%B3wkach_%28G2%29/m44aa6acac1f11,2 to lustrzane odbicie 8)

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/karmina/rzuty.html

ewnetualnie
http://www.archon.pl/projekt_domu/Dom_w_aksamitkach_3/m447c5d2502adb,2 tez lustrzane odbicie

Najlepiej, aby przy wejsciu kuchnia byla od poludnia, a za nia jadalnia i salon, od polnocy zas garaż .

:roll:

zapomnialam zapytać,
:wink: skąd się wziela teoria w budownictwie, ze wejscie od jednej strony swiata (np wchodu) jest lepsze od innej (zachodu)?
prosze mi wybaczyc, laikiem jestem :oops:

IlonaS.
27-01-2009, 14:56
To zależy do czego zmierza
1. Na zasadach sztuki chińskiej się nie znam
2. Jest też podejście od strony zysków w eksploatacji, wtedy:
a) Zimne nie ogrzewane pomieszczenia (garaż, spiżarnie, gospodarcze), od strony północnej (tzw. Śluza ciepła)
b) Jak najwięcej okien od strony południowej (zyski od ogrzewania słonecznego)
c) Od południa jak największy okap (zapobiega przegrzewaniu pomieszczeń latem, pozwala dogrzewać je słońcem zimą)
d) Sypialnie od wschodu (budzi Cię słoneczko) Nie ma nic bardziej wkurzającego, gdy jesteś sową. (wtedy od zachodu)
e) Z kuchni i jeszcze jednego pomieszczenia okna na wejście w płocie
Tyle na szybko, jeśli jesteś w stanie to pogodzić to masz łeb. Mnie się nie udało w całości.
Dom na planie północ południe (każde odchylenie o kilka stopni to duże straty, gdybyś chciał zainstalować kiedyś kolektory słoneczne). Zyski energetyczne mogą być znaczne tylko z powodu stosowania się do tych zasad.


Kurcze, to u mnie jest prawie idealnie :D

aprilka1000
26-05-2010, 22:35
poczytalam , poczytalam i teraz musze sie jeszcze upewnic od ktorej strony mam wjazd , chyba od polnocy ..........

alic
24-07-2010, 09:15
jestem nowa na tym forum,ale poczytuję już od dawna,mam działkę 25arow w formie prostokąta,niestety wjazd od południa,bardzo podoba mi się projekt Vis a Vis z muratora,ale dla mnie trochę za drogi,nie chcę brać kredytu,poza tym moje dzieci pomału wyfruwają z domu więc wstępnie wybrałam TK2 odbicie lustrzane,martwi mnie tylko to,czy salon nie będzie za ciemny,TK2 ma dwa wyjścia na taras,jeden wypada u mnie od zachodu a drugi od północy,taras jest duży,zadaszony,ja kocham słońce ale mój mąż już mniej,a projekt odpowiada nam obojgu,wprowadziła bym tylko bardzo małe zmiany,tylko to słońce w salonie,co myślicie,budować czy szukać dalej? http://www.domfort.eu/projekt,tk02,1046.htm

aprilka1000
15-08-2010, 16:09
a moze da rade ustawic tak budynek aby pasowalo , architekt powinien cos wymyslec . Daj znac jakie rozwiazanie zastosujesz .
pozdrawiam

alic
16-08-2010, 12:26
już wiem jak ustawić dom na mojej działce,zupełnie przypadkiem mój mąż podczas podróży służbowej przyuważył TK2 w budowie,zajechał,porozmawial z bardzo miłym panem i tym sposobem całą rodzinką(łącznie z naszym pieskiem) tydzień temu obejrzeliśmy dom na żywo,i już wszystko jasne,będzie stał wejściem od południa ,salon będzie od południowego zachodu(zadaszony taras w TK2 jest super),będą małe zmiany,ale nieduże,na razie załatwiamy papiery,pozdrawiam

Richi4u
18-08-2012, 14:40
Ja wybudowałem dom zgodnie z kierunkami świata.
Patrząc na Słońce - mogę określić która godzina :)
Ale są też inne zalety.