PDA

Zobacz pełną wersję : fundamenty na mokrej glinie???? Pilne



ANIAILIS
30-08-2006, 16:37
Pomóżcie! czy można wylewać ławy (najpierw chudziak pod nie) na mokrej glinie? wykop jest mokry i raczej miekki. wykonawca na jutro zamówił beton na chudziak, kierownik nie bardzo sie zgadza. ale spotkać i dogadać się coś nie mogą :evil: :evil: :evil: zdjecia wykopu
http://images4.fotosik.pl/108/0a0c5aad8bd0dee8.jpg (www.fotosik.pl)
http://images4.fotosik.pl/108/2d552b01e5b7c6a8.jpg (www.fotosik.pl)
http://images4.fotosik.pl/108/a672dc1105c1b521.jpg (www.fotosik.pl)

Geno
30-08-2006, 16:53
Nie wolno. Poczekać aż przeschnie i będzie pewność,że zdąży się zabezpieczyć , usunąć uplastyczniony grunt ,tak zwykle 10-15 cm (tutaj chyba z 30), uzupełnić albo chudym betonem albo pospółką itp.

bladyy78
30-08-2006, 17:00
Teraz to raczej trudno o suchy grunt jezeli ciagle pada deszcz. Na glinie zawsze bedzie stala woda jezeli padal deszcz. Moje ławy tez byly zalewane podczas deszów najpierw jednak wypompowalem wode z wykopu.

Geno
30-08-2006, 17:05
Teraz to raczej trudno o suchy grunt jezeli ciagle pada deszcz. Na glinie zawsze bedzie stala woda jezeli padal deszcz. Moje ławy tez byly zalewane podczas deszów najpierw jednak wypompowalem wode z wykopu.
Gwarantowane duże osiadania na zniszczonym gruncie. Ja mam hale kilka tys. m2 czekam aż przestanie padać z częścią fundamentowania.

ANIAILIS
30-08-2006, 17:05
No właśnie problem w tym,że ciągle pada i nawet jeśli usuniemy ten mokry grunt z wykopu to na drugi dzień i tak znowu napada, wiec bedziemy znów w punkcie wyjścia:(

Geno
30-08-2006, 17:07
No właśnie problem w tym,że ciągle pada i nawet jeśli usuniemy ten mokry grunt z wykopu to na drugi dzień i tak znowu napada, wiec bedziemy znów w punkcie wyjścia:(
Jka chcesz miec popękane ściany lej - potem "budowlańcy" mówią ,że wszystko pęka bo musi.Bzdura. Osiadania owszem zawsze są ale jak się błędnie fundamentuje to samemu robi się kuku.

ANIAILIS
30-08-2006, 17:08
Najgorzej, że zamówili juz beton na chudziak na jutro, a nawet w tej chwili pada :evil:
czyli absolutnie nie wylewać??

ANIAILIS
30-08-2006, 17:10
Więć radzisz wpompować wodę i czekać aż troche podeschnie? i wtedy też usuwać wierzchnią warstwe gruntu ( tą zniszczoną)??

Geno
30-08-2006, 17:13
Więć radzisz wpompować wodę i czekać aż troche podeschnie? i wtedy też usuwać wierzchnią warstwe gruntu ( tą zniszczoną)??
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=75249&highlight=najcz%EAstsze+b%B3%EAdy+wykonawcze
Niestety trzeba wypompować, poczekać aż się pogoda ustabilizuje i usunąć zniszczony grunt. Błędy z tym związane owocują potem popękanymi ścianami, osiadającymi posadzkami itd.

Pietrov
30-08-2006, 17:14
piękny ten snop światła spomiędzy chmur na zdjęciu nr 2 :P to dobry znak
Na tym samym zdjęciu ta zalana dziura to nie jest przypadkiem pod stope słupa?! Jeśli tak, to trzeba odpompować, żeby nie lać betonu w wodę.
No i gdzie jest wykop pod chudziak, skoro ma byćjutro lany? W glinie nie wykopie się tego w 5 mniut.

ANIAILIS
30-08-2006, 17:17
ta dziura to miala byc podobno po to zeby woda deszczowa tam spływała :-?

ANIAILIS
30-08-2006, 17:21
Masz rację z tym wykopem. jaki głęboki powinien być wykop pod chudziak? 10 cm by wystarczyło? No i jestem w kropce. Dzieki za pomoc, chociaż teraz nie wiem dale co z tym począć. to pod ten chudziak to ręcznie oczywiście trzebaby kopać?

Pietrov
30-08-2006, 17:23
Wykop pod chudzia zwyczajowo się przyjmuje 10 cm, ręcznie, bo inaczej trudno poziom naniesiony niwelatorem zrobić (no chyba że korekte zrobimy na łąwach ale lepiej od początku wszystko miećw poziomie).

No woda spłyneła (wiaderko, dwa) ale żeby działała to trzeba wode na bierząco odpompowywać. Niestety ktoś musi być w pobliżu i kilka razy dziennie tą wode odpompowywać (jak najdalej, bo będzie wracać). Dziure zrobić na tyle duża, żeby pompa weszłai się nie zapchała.

Geno
30-08-2006, 17:24
Masz rację z tym wykopem. jaki głęboki powinien być wykop pod chudziak? 10 cm by wystarczyło? No i jestem w kropce. Dzieki za pomoc, chociaż teraz nie wiem dale co z tym począć. to pod ten chudziak to ręcznie oczywiście trzebaby kopać?
Koparka załatwi w godzine jeśli będzie podeschnięty. Musiała by być jednak z łyżką "bez zębów" inaczej ręcznie.

Acent
30-08-2006, 17:24
Wejdą robotnicy i buciorami wyrobią ci ta gline na jeszcze wieksza breję.Zrób jak mówi Geno.Beton nie ucieknie.Betoniarze też się nie obrażą.Nie napalać się to podstawa.Każdy chce zaczać jak najszybciej,ale lepiej nie zaczynać od błędu i póżniej się zastanawiać: popęka czy nie popęka? :-? [/url]

Pietrov
30-08-2006, 17:27
Oj, byłbym ostrożny z wjazdem koparkąna taki teren. Koparka zrobi jeden obrót i masz zryty cały teran, a to glina będzie topielisko. Robotnik w buciorach waży góra 120kg :) koparka kilkanaście ton....
Pozatym koparka nie zrobi równo tego chudziaka! Ktoś widział w koparce taką dokłądność, żeby zrobić wykop na 10cm? heh. O prostym wykopie w osi nie mówiąc.....
Może taką małą mini kopareczką ale takiej przy wykopie chudziaka nie widziałem, pewnie drogo.

ANIAILIS
30-08-2006, 17:29
Nie napalać sie- święte słowa :) Strasznie chciałam,żeby wszystko jak najszybciej szło, ale już ochłonęłam :) Dziekuje wam BARDZO, wobec tego od jutra pompujemy, pompujemy i pompujemy :) Od piątku zapowiadaja słoneczna pogodę. Tego sie na razie będę trzymac. Dzieki raz jeszcze

Geno
30-08-2006, 17:30
Oj, byłbym ostrożny z wjazdem koparkąna taki teren. Koparka zrobi jeden obrót i masz zryty cały teran, a to glina będzie topielisko. Robotnik w buciorach waży góra 120kg :) koparka kilkanaście ton....
Pozatym koparka nie zrobi równo tego chudziaka! Ktoś widział w koparce takądokłądność, zęby zrobić wykop na 10cm heh. O prostym wykopie w osi nie mówiąc.....Koparka może to robić nie wjeżdząjąc do wykopu to raz, powinna być z łychą bez zębów bo te z zębami niszczą strukturę gruntu - dlatego przy wykopach mechanicznych z reguły ostatnie 20 cm gruntu usuwa się ręcznie.

ANIAILIS
30-08-2006, 17:30
i wykop ręczny :)

Pietrov
30-08-2006, 17:33
Geno:
Przyjrzyj się na zdjęciu wielkości tego wykopu. Czy koparka tak daleko sięgnie? No i jak będą ściany w środku nie tylko po łamanych osiach to co?
No i na końću sam napisałeś, ze ostatnie 20cm usuwa się rećżnie, a my tu mówimy o wykopie 10cm pod chudziak. Neee, zdecydowanie ręczny wykop.

ANIAILIS
30-08-2006, 17:35
a czy beton można bez konsekwencji finansowych "odmówić"?

Geno
30-08-2006, 17:37
Geno:
Przyjrzyj się na zdjęciu wielkości tego wykopu. Jaka koparka tak daleko sięgnie?
Pod zewnętrzne sięgnie choć pisałem wyżej ie upieram się przy koparce bo mało jest tych odpowiednich, ręcznej roboty nie jest tak dużo ale miejscami widać na zdjęciu bedzie więcej niż 10 cm.

Ehh usuwa się ręcznie jak s ię nie ma dostępu do koparki "bez zębów: , chuba ze 3 razy to pisałem....

Pietrov
30-08-2006, 17:40
No nie mieszają go już w nocy przed betonowaniem jak ciasto na chleb. :)
Pewnie dziś już nikt nie odbierze u producenta ale z rana można poprosić o przesunięcie godziny lania (wykop pod chudziak) albo na inny dzień.
No na upartego można koparką :/ będzie wykop przegłebiony (tam gdzie sięgnie) i trzeba będzie więcej betonu. Łyżka może nie pasować do szerokości wykopu i co wtedy? Ano robotnicy w buciorach ;)

ANIAILIS
30-08-2006, 17:43
Rozbawiłeś mnie :D fajnie, bo jestem w ciągłym stresie ostatnio

PRO
30-08-2006, 18:11
Super glinka na tej działce , same problemy na początku a co to będzie dalej, wiem bo u mnie jest podobnie chociaż juz robię wykończeniówke, ale na Twoim miejscu czekałbym aż wyschnie cały teren a wykopy pod ławy zrobił bym ręcznie duzo lepiej i dokładniej niż koparką.

jabko
30-08-2006, 18:45
Faktycznie rano "odmów" beton i chwilowo wstrzymaj sie od robót.

Moze warto zbadać co jest pod gliną ?
U mnie po ściagnięciu humusu i wykopaniu pod ławy okazało sieże pod gliną jest nośny, twardziutki żwir.
Moze warto zejsć głębiej o 30-50cm i nie lać na glinie.

Pomyśl o tym bo fundament na glinie to troche ryzyko. Trzeba albo liczyć na szczęście albo poszerzyć ławy.
Są tacy co lali ławe szerokości 1,1m :roll:

Geno
30-08-2006, 18:49
Faktycznie rano "odmów" beton i chwilowo wstrzymaj sie od robót.

Moze warto zbadać co jest pod gliną ?
U mnie po ściagnięciu humusu i wykopaniu pod ławy okazało sieże pod gliną jest nośny, twardziutki żwir.
Moze warto zejsć głębiej o 30-50cm i nie lać na glinie.

Pomyśl o tym bo fundament na glinie to troche ryzyko. Trzeba albo liczyć na szczęście albo poszerzyć ławy.
Są tacy co lali ławe szerokości 1,1m :roll:
Glina sama w sobie ie jest złą natomiast nie można dopuścić do jej zniszczenia przez uplastycznienie.

Graczyk
30-08-2006, 21:39
Absolutnie nie lać Odmówić ten beton zanim go urobią i zleją do gruchy. Wdę wypompowywać do czasu poprawy pogody a potem wybrać uplastyczniony grunt i odrazu zalewać chudziaka nawet jeśli by to miało trwać do 12 w nocy. Jak wylejesz beton to może padać a Ty będziesz znów wypompowywać. Troszkę mnie to przeraża bo mam taki sam grunt ale myśle że warto zaczekać.