PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie formalności po odbiorze budynku ?, jaki podatek...?



grischa1710
31-08-2006, 10:12
Witam,

Ufff, już mam decyzję o odbiorze budynku od PINB...
Nie wiem co z podatkiem gruntowym, samemu trzeba się zgłosić do US czy oni sami mnie złapią...? Jaki jest koszt takiego podatku...?
Czy coś jeszcze trzeba zrobić po odbiorze...?

pozdrawiam

Grzegorz

AWIk
31-08-2006, 10:33
Też jestem ciekawy.

Jankes
31-08-2006, 10:34
Witaj,
Podatek nie jest gruntowy, ale od nieruchomosci. Placi sie go do Wydzialu Finansowego Urzedu Miasta albo Gminy a nie do US. W Poznaniu do Urzedu Miasta. Dane aktualizuje sie raz w roku. My sie udalismy do rzeczonego wydzialu zaraz po oficjalnym zakonczeniu budowy w zeszlym roku, ale powiedzieli nam, ze decyzje wydaj sie raz w roku i na caly rok, wiec mielismy sie zglosic w styczniu. Wyplenia sie formularz w ktorym podaje sie pomierzona powierzchnie uzytkowa mieszkalna, osobno powierzchnie uzytkowa budynkow gospodarczych( np garaz wolnostojacy . Jesli w bryle budynku, badz przylega , to wliczasz to w uzytkowa mieszkalna)oraz powierzchnie dzialki i oni wdaja decyzje z naliczonym podatkiem. W Poznaniu stawki sa nastepujace:
- 1m kw powierzchni uzytkowej mieszkalnej 0,56 PLN,
- 1m kw dzialki 0,32 PLN
- 1m kw budynku gospodarczego 3,00 PLN.
Mozna placic od razu, albo w kwartalnych ratach.
Pozdrawiam
Jankes

grischa1710
31-08-2006, 10:37
Jankes, dzięki....Mam tylko pytanie...Ponieważ nasz odbiór był częściowy i dotyczy na chwilę obecną całej części mieszkalnej ale bez garażu . Czy w takim przypadku też obowiązuje nas podatek od nieruchomości ?

Jankes
31-08-2006, 11:15
Podatek od nieruchomosci placisz rowniez, jesli tam nie ma zadnego budynku, wiec na pewno obowiauje Cie. Nie wiem tylko w jaki sposob oblicza Ci ten podatek, ale to juz Ci na pewno w urzedzie wyjasnia.
Pozdrawiam
Jankes

31-08-2006, 11:20
Wypełniasz PITa w Urzedzie Miasta lub Gminy - sami wpisują odpowiednie kwoty, później przysyłają Ci poleconym naliczony podatek.

grischa1710
31-08-2006, 13:12
Dziękuję wszystkim za pomoc

pozdrawiam

Grzegorz

wbrat
31-08-2006, 14:57
O kurcze... mam działkę od kwietnia zeszłego roku, czyli też coś powinienem płacić... ale to absurd, że to ja muszę jeździć i się dowiadywać co i jak - to mi zależy czy gminie?

dominikams
31-08-2006, 18:53
Oooo! Ja tez jestem przestępcą - tez nie zgłosiłam działki.

slaw
02-09-2006, 20:40
to absurd, że to ja muszę jeździć i się dowiadywać co i jak - to mi zależy czy gminie?

Wbrew pozorom - Tobie. Bo gminie zacznie zależeć dopiero za 4 lata - żeby zdążyć ściągnąć z Ciebie podatek z odsetkami ustawowymi przed przedawnieniem roszczeń. :)