PDA

Zobacz pełną wersję : Ratunku!Co to za pnacze?????



jolandka
31-08-2006, 10:39
Pojawilo sie na mojej dzialce.Wyroslo w jezynie i winoroslach w kilku miejscach.Poczatkowo myslalam,ze to jest jezyna,bo tam wypuscilo pierwsze pedy.Jest bardzo ekspansywne i wycinane bardzo intensywnie odrasta.
Liscie ma bardzo podobne ksztaltem do jezyny lub maliny.Wypuszcza dluuugie pedy,owija sie dookola podpory i tam gdy nie ma gdzie sie piac to rozrasta sie i rozkrzewia zwisajac bardzo ozdobnie.Liscie i pedy czepiaja sie jak rzep-sa takie czepialskie,ale nie maja kolcow.Pojawily sie na roslinie bardzo ladne kwiatki,poczatkowo wygladaly jak jasnozielone szyszki (chmiel?),poczatkowo byly malutkie wiec nie mialy uroku,ale teraz urosly i wygladaja jak szyszkowate bombki-platki ukladaja sie jak szyszka i sa mieciutkie,nie pachna.Cale to pnacze jest nimi obsypane i wyglada naprawde slicznie!!!Ciemnozielone liscie i jasnozielone, zwisajace szyszkowate kwiatki.Wszystko byloby ok,gdybym to ja je zasadzila,ale to sie samo zasialo.Nie wiem czy to pnacze nie rozsiewa sie intensywnie i za chwile na dzialce bedzie roslo tylko to pnacze,a ja bede walczyla z wiatrakami chcac je usunac.
Czy ktos zna to cudo,czy to piekny chwast,czy sasiad zrobil mi mila niespodzianke podrzucajac nasiona???

roman2
31-08-2006, 22:40
Chmiel zwyczajny bylina - pnącze. Doskonała jako roślina osłonowa. Owocem są zielone szyszki.
http://parda.w.interia.pl/035.html
Chmiel zwyczajny

Zapewne masz w malinach chmiela.
(załóż browarek)
:lol:

hanka55
01-09-2006, 00:20
Obok nas stoi zabytkowa XVII-wieczna organistówka , cała porośnieta chmielem. Cudnie wygląda w zimie, gdy ganek oplatają wysuszone szyszeczki :-)

jolandka
01-09-2006, 22:31
Wlasniem znalazlam w internecie i poczytalam sobie,to jest chmiel.Ale sie moj maz ucieszyl!!!!Twierdzi ,ze nie przykladal do tego reki,ale nie wiem czy moge mu wierzyc.Browarek bylby jak najbardziej wskazany. :lol: :lol: :lol:
Zostawie pnacze,juz teraz wyglada slicznie.Dziekuje za rady!!!
Pozdrawiam-moze kiedys zaprosze "na chmiela"?

Mariella
10-09-2006, 15:40
Chmiel to owszem ładna roślinka, jeśli ma się zamiar ją hodować z namysłem. Nie radzę jednak zakładać plantacji tego bądż co bądz pięknego pnącza w różnych zakątkach ogrodu gdzie popadnie. Niestety nie można przewidzieć skąd takie nasinko przyfrunie z wiatrem , ale uwierz mi nie jest tak prosto pozbyć sie tgo gościa z ogrodu. .Jest to roślina bardzo ekspansywna i bardzo łatwo sie o nią podrapać,zwłaszcza jeśli w takie kolce wpadnie małe dziecko. Jeśli decydujesz sie ją zostawić to życze powodzenia,ale dobrze się zastanów. :roll: