PDA

Zobacz pełną wersję : Dwa okna dachowe czy..lukarna?



AAgnieszk@
01-09-2006, 08:44
Poradżcie, zostawic dwa okna dachowe (obecnie w projekcie) czy zastąpic je lukarną? Dodam, że pokój będzie od strony zachodniej o wymiarach 3,50szer. 4,30m.dł., dom przykryty dachem kopertowym?

Mam obawy czy taki pokoik dla syna nie będzie zbyt mały.. z samymi oknami dachowymi... ścianka kolankowa 140cm.. :wink:

Jacek K.
01-09-2006, 09:02
Poradżcie, zostawic dwa okna dachowe (obecnie w projekcie) czy zastąpic je lukarną? Dodam, że pokój będzie od strony zachodniej o wymiarach 3,50szer. 4,30m.dł., dom przykryty dachem kopertowym?

Mam obawy czy taki pokoik dla syna nie będzie zbyt mały.. z samymi oknami dachowymi... ścianka kolankowa 140cm.. :wink:
Jak masz pieniędze, to buduj lukarnę. Oczywiście obgadaj sprawę z projektantem.

zosiek
01-09-2006, 09:22
Również doradzam lukarnę i to dużą z dużym oknem. Pokój będzie bardzo jasny a jak od zachodu to i słoneczny. Jedno duże okno w ścianie daje więcej światła niż 2 lub 3 dachowe.

rafio_1977
01-09-2006, 09:43
i tu sie mylisz bo przez dachow wpada zawsze wiecej swiatla niz przez lukarne. Moze jedynie w przypadku gdy w danej chwili słonce swieci prosto w lukarne masz wiecej swiatła ale przez reszte dnia to okono połaciowe daje wiecej swiatła

Duży Boban
01-09-2006, 09:51
Mam obawy czy taki pokoik dla syna nie będzie zbyt mały.. z samymi oknami dachowymi... ścianka kolankowa 140cm.. :wink:

Okno lukarnowe jest idaelne, żeby postawić przy nim biurko - w sam raz do odrabiania lekcji. Jak się na tę lukarnę zdecydujesz to sama to zbaczysz. 15 mkw podłogi przykrytej kopertą to nie jest wcale dużo a dzięki lukarnie zyskasz trochę powierzchni użytkowej.

zosiek
01-09-2006, 10:21
i tu sie mylisz bo przez dachow wpada zawsze wiecej swiatla niz przez lukarne. Moze jedynie w przypadku gdy w danej chwili słonce swieci prosto w lukarne masz wiecej swiatła ale przez reszte dnia to okono połaciowe daje wiecej swiatła
Może i masz rację. Chociaż osobiście widziałam pomieszczenie 15mkw z dwoma oknami dachowymi i miałam wrażenie, że jestem w doświetlonym pomieszczeniu strychowym. A żeby spojrzeć przez okno musiałam podejść do okna dachowego i głowę prawie przykleić do szyby. Żeczywiście okna dachowe dają dużo światła ale osobiście uważam, że służą do doświetlania pomieszczeń a nie jako główne i jedyne oświetlenie. Z pewnością masz rację w momencie, gdy lukarna będzie pobudowana na niskiej ściance kolankowej, wówczas skosy zabiorą całe światło. Ale jeżeli ścianka kolankowa ma np 140cm wysokości a lukarna będzie pobudowana dużo szersza niż okno (po bokach okna min 50cm) a okno np 150/150 to będzie całkiem dobrze. Kwestia żeby duża lukarna nie była za duża np do domu, w którym kąt nachylenia dachu jest mały (np 30 stopni).

DecemberKa
01-09-2006, 10:23
Ścianka kolankowa 140 cm daje już całkiem dobrą użytkowość części pod skosami! Przy powierzchni podłóg 15m2 myślę że to wystarczająca powierzchnia użytkowa - nie jest za przestronnie ale i nie za ciasno. Okna dachowe dają więcej światła. Choć nie zawsze można przez nie wyjrzeć. Lukarna wg mnie dodaje za to dużo elewacjom. Ja np. szukam domu z 2 lukarnami i jak najmniejszą liczbą okien dachowych. Nie mam zaufania do szkła i otworów w powierzchni dachu.

ESKIMOS
01-09-2006, 10:30
i tu sie mylisz bo przez dachow wpada zawsze wiecej swiatla niz przez lukarne. Moze jedynie w przypadku gdy w danej chwili słonce swieci prosto w lukarne masz wiecej swiatła ale przez reszte dnia to okono połaciowe daje wiecej swiatła
Zwłaszcza ostatniej zimy kiedy przez 2 miesiace na dachu i oknach połaciowych utrzymywała sie gruba warstwa pieknego białego sniegu.
Żeby dopuścić światło dzienne należało tylko otworzyć te okna i wrzucić sobie ten śnieżek wprost do pokoju, ew. zaprosić alpinistę wprawionego we wspinaczkach po osnieżonych zboczach. :D

jabko
01-09-2006, 11:21
Zgadzam się z przedmówcami.
Generalnie okno dachowe to takie zło na które trzeba się godzić nie mając kasy.
Dużo lepsze są lukarny - niestety koszmarnie drogie.
Chyba że ktos ma komfort poświęcania kilku tysięcy na lukarne.

Duży Boban
01-09-2006, 11:45
Dużo lepsze są lukarny - niestety koszmarnie drogie.
Chyba że ktos ma komfort poświęcania kilku tysięcy na lukarne.

Ja nie kalkulowalem ile kosztuje lukarna ale nie sądzę żeby była koszmarnie droga. Więcej drewna, dodatkowe dachówki, okno za to tańsze niż dachowe. Zważywszy, że dzięki lukarnie zyskuje się metry kwadratowe PU to może się okazać, że budowa lukarny jest wręcz opłacalna.

hollly
01-09-2006, 12:15
a ja głupi w sypialni zamiast normalego okna (była taka możliwość) zrobile jedno dachowe. Co do doświetlenia w zupełności wystarczy, w końcu to sypialnia, ale jednak niedogodności związane np ze śniegiem czy podczas opadów deszczu....nieporozumienie. Nigdy więcej

ESKIMOS
01-09-2006, 12:33
a ja głupi w sypialni zamiast normalego okna (była taka możliwość) zrobile jedno dachowe. Co do doświetlenia w zupełności wystarczy, w końcu to sypialnia, ale jednak niedogodności związane np ze śniegiem czy podczas opadów deszczu....nieporozumienie. Nigdy więcej
Też tak uważam.
Juz pisałem:
Okna połaciowe ziimą znakomicie schładzaja pomieszczenie (wiadomo - ciepło idzie do góry), jak też przy opadach śniegu swietnie zaciemniają.
Przy próbie odsnieżenia - dostarczają wprost do pokoju swieżutki, ekologiczny śnieżek.
Latem służą jako baterie słoneczne znakomicie nagrzewając pomieszczenie.
A podczas nocnych opadów deszczu odtwarzają piekna kołysankę w postaci bębienia kropli o szybę.
Ale widac przez nie (w ładną pogodę) niebo - i tylko niebo!
Na szczęscie mam tylko w hallu na górze.

variuss
01-09-2006, 15:27
15 m2 pod kopertą to klaustrofobiczna klitka.
Lukarna zapewni komfort- więcej światła i przestrzeni.

120 cm ścianka kolankowa - zastanawiałas się, jakie proporcje będzie miał z zewnątrz ten dom ??? Na pewno nie takie jak na obrazku w katalogu.
Może lepiej i taniej dach 2-spadowy, wtedy okna byłyby w ścianach szczytowych.

Jacek K.
01-09-2006, 15:42
Zgadzam się z przedmówcami.
Generalnie okno dachowe to takie zło na które trzeba się godzić nie mając kasy.
Dużo lepsze są lukarny - niestety koszmarnie drogie.
Chyba że ktos ma komfort poświęcania kilku tysięcy na lukarne.

E tam. Jak się nie ma kasy, to się nie buduje dachu kopertowego. Każdy wie, że to więcej cieszy oko niż daje praktycznych korzyści. Dla ludzie mniej majętnych są dachy dwuspadowe, które mają piękne duże ściany szczytowe i nie trzeba już cudować z jakimiś "lepszymi wyłazami dachowymi". Bo przeszklona dziura w dachu to wyłaz, a nie żadne okno. Lukarny nie sa koszmarnie drogie, chyba ,że porównywać je kosztów wyłazu. Tylko co tu porównywać?

AAgnieszk@
05-09-2006, 07:52
variuss proporcje będa takie jak powinny byc, poniewaz nie jest to projekt katalogowy tylko indywidualny i architekt odpowiednio domek zaprojektował, by nie tylko cieszył oko ale tez był bardzo fonkcjonalny...pomyliłam sie :oops: pokój ma 4m szer i 4,2 dł. ale ciagle zastanawiam się nad opcja lukarna czy 2 dachowe??

Rav
05-09-2006, 09:10
Ja mieszkałem wiele lat z oknami dachowymi.
Teraz mam na nie alergię...
Dlatego w moim nowym domu nie ma ani jednego okna dachowego.
Doradzam lukarnę.

Yoric
05-09-2006, 10:25
Agnieszko,

Wszyscy piszacy tutaj zasadniczo maja racje ;-)... ale ....

LUKARNA

Sciana kolankowa ma 140 cm - to wysoka scianka! dodajac murlate, parapet i rame okienna - okno bedzie sie zaczynalo na wysokosci 150 - 160 cm!! to moim zdaniem nie do przyjecia, gdyz:
1. okno jest za wysoko i dziecko nie otworzy go ani nie wyjrzy przez to okno.
2. takie okno "gupio" wyglada od wewnatrz
3. lukarna moglaby zeszpecic dom (zalezy czy pokoj narozny czy mie, jaki kata dachu)

OKNA POLACIOWE

Odradzalbym same okna polaciowe w pokoju :
1. w zimie ciemno i zapadane sniegiem
2. jak masz wysoka scianke kolankowa - okna beda gdzies strasznie wysoko - na wysokosci 160 - 170 cm ....

Mimo wszystko bylbym za lukarna ... a moze mozna ??? obnizyc jakos sciane kolankowa w miejscu lukarny.

(Y)

zosiek
05-09-2006, 12:26
LUKARNA

Sciana kolankowa ma 140 cm - to wysoka scianka! dodajac murlate, parapet i rame okienna
...........
Mimo wszystko bylbym za lukarna ... a moze mozna ??? obnizyc jakos sciane kolankowa w miejscu lukarny.

(Y)
Nie jestem fachowcem, ale pod oknami lukarn mojego domu nie ma ani wieńca ani tym bardziej murłaty. A jeżeli ktoś ma już murłat (przygotowane po dach), to chyba wystarczy wyciąć murłat w miejscu całej planowanej lukarny i wymurować mały szczycik lukarny.
http://foto.onet.pl/upload/12/38/_329998_s.jpg

NorbertZ
05-09-2006, 21:14
Ale ale tak czytam i sam mam watpliwości bo ja mam u siebie po trzy okna dachowe w pokojach dzieci na poddaszu pow. po podłogach po 25 m. kw.(kąt nachylenia połaci 35 st) może snieg będzie się obsuwał - mam taką nadzieję - bo inaczej nie wiem co robić za tydzień startuje z pracami nad ścianami, może cos przerobić doraźcie proszę jakieś praktyczne rozwiązania

zosiek
06-09-2006, 08:38
Ale ale tak czytam i sam mam watpliwości bo ja mam u siebie po trzy okna dachowe w pokojach dzieci na poddaszu pow. po podłogach po 25 m. kw.(kąt nachylenia połaci 35 st) może snieg będzie się obsuwał - mam taką nadzieję - bo inaczej nie wiem co robić za tydzień startuje z pracami nad ścianami, może cos przerobić doraźcie proszę jakieś praktyczne rozwiązania
Przede wszystkim powinieneś poradzić się architekta, czy aby ewentualna lukarna nie naruszy konstrukcji więźby no i czy przy takim nachyleniu połaci dachu lukarna będzie dobrze wyglądać.

AAgnieszk@
06-09-2006, 12:44
Z tym śniegiem to lekka przesada... w końcu dom będzie ogrzewany, wiec snieg nie powinien zalegac...no i wazny jest kąt nachylenia dachu..u mnie 42 stopnie...Myslę, że same lukarny lub tylko okna dachowe..to nudne, ale tak pól na pół...może być.. :wink: i chyba nic nie będę zmieniała :P

Rav
06-09-2006, 13:00
Ze śniegiem przesada??
Chyba nigdy nie mieszkałaś w domu z oknami dachowymi?
Wierz mi, że przy oknie dachowym z dobrą szybą śniegu więcej przybywa niż się topi i są czasami całe dni lub nawet tygodnie, kiedy w pokoju posiadającym wyłącznie okna dachowe panuje półmrok.
Masz do wyboru je otworzyć - wtedy zalegający na nim śnieg wpadnie Ci do środka - posprzątasz i przez jakiś czas masz widno :D lub wejść na dach i sobie go zrzucić, ale naprawdę rzadko ktoś ryzykuje w środku zimy wejść na dach...
Można także czekać aż sam się stopi, ale to czasami trwa.

ESKIMOS
06-09-2006, 13:26
Ze śniegiem przesada??
Chyba nigdy nie mieszkałaś w domu z oknami dachowymi?
Wierz mi, że przy oknie dachowym z dobrą szybą śniegu więcej przybywa niż się topi i są czasami całe dni lub nawet tygodnie, kiedy w pokoju posiadającym wyłącznie okna dachowe panuje półmrok.
Masz do wyboru je otworzyć - wtedy zalegający na nim śnieg wpadnie Ci do środka - posprzątasz i przez jakiś czas masz widno :D lub wejść na dach i sobie go zrzucić, ale naprawdę rzadko ktoś ryzykuje w środku zimy wejść na dach...
Można także czekać aż sam się stopi, ale to czasami trwa.
Dokładnie tak.
Wiem - bo mam od kilku lat.
Na szczęście tylko w hallu poddasza.

jabko
06-09-2006, 14:19
Wy poważnie z tym śniegiem ??
Też myślałem że śnieg się stopi.
Chyba za dobre te szyby w tych oknach. :lol:

SAVAGE7
06-09-2006, 14:53
no to dylemat masz jakby rozwiązany :) ale zwrócę ci uwagę jeszcze na to ażeby taka lukarna była szeroka. walnij w niej sobie okno najszersze jakie możesz bo lukarna o szerokości np. 1m. to nieporozumienie. nic w niej nie ustawisz (np.stołu) bo jest za wąska.

NorbertZ
06-09-2006, 20:16
ale czy jak teraz będę chciał dać lukarnę to trzeba jakieś zmiany w projekcie poczynić, zmienić pozwolenie na budowę, czy mogę sobie ot tak zrobić lukarnę, ale wtedy jak będą jakieś odbiory to nie powiedzą: "...o jaka ładna lukarna... do widzenia..."

mira it
06-09-2006, 20:38
Również doradzam lukarnę i to dużą z dużym oknem. Pokój będzie bardzo jasny a jak od zachodu to i słoneczny. Jedno duże okno w ścianie daje więcej światła niż 2 lub 3 dachowe.

nie ma szans nigdy przez okno w ścianie nie będzie wpadało więcej światła niż przez dachowe

mira it
06-09-2006, 20:43
i tu sie mylisz bo przez dachow wpada zawsze wiecej swiatla niz przez lukarne. Moze jedynie w przypadku gdy w danej chwili słonce swieci prosto w lukarne masz wiecej swiatła ale przez reszte dnia to okono połaciowe daje wiecej swiatła
Zwłaszcza ostatniej zimy kiedy przez 2 miesiace na dachu i oknach połaciowych utrzymywała sie gruba warstwa pieknego białego sniegu.
Żeby dopuścić światło dzienne należało tylko otworzyć te okna i wrzucić sobie ten śnieżek wprost do pokoju, ew. zaprosić alpinistę wprawionego we wspinaczkach po osnieżonych zboczach. :D

mam okna dachowe i jakoś śnieg nie zalega na nich

AAgnieszk@
07-09-2006, 07:44
mój kat nachylenia to 42 stopnie, więc pewnie śnieg się ssunie.. :o

ESKIMOS
07-09-2006, 08:51
nie ma szans nigdy przez okno w ścianie nie będzie wpadało więcej światła niż przez dachowe
Owszem, będzie - zimą, kiedy słońce jest nisko i jego światło jest wielce pożądane, oczywiście kiedy nie ma śniegu :D
Za to latem, zwłaszcza w upały, okno połaciowe istotnie jest świetnym grzejnikiem.


mam okna dachowe i jakoś śnieg nie zalega na nich
A u mnie zalega. No, ale mnie nie stać na takie marnotrawstwo ciepła domowego.

mira it
07-09-2006, 18:41
nie ma szans nigdy przez okno w ścianie nie będzie wpadało więcej światła niż przez dachowe
Owszem, będzie - zimą, kiedy słońce jest nisko i jego światło jest wielce pożądane, oczywiście kiedy nie ma śniegu :D
Za to latem, zwłaszcza w upały, okno połaciowe istotnie jest świetnym grzejnikiem. A ROLETY A ZALUZJE SĄ


mam okna dachowe i jakoś śnieg nie zalega na nich
A u mnie zalega. No, ale mnie nie stać na takie marnotrawstwo ciepła domowego.