PDA

Zobacz pełną wersję : Wierzba - czy warto?



nowwi
01-09-2006, 09:31
Czy warto kupić drewno wierzbowe do palenia w kominku?
A może się nie nadaje?

retrofood
01-09-2006, 09:33
Witam.

Podejrzewasz, że elektrownie się mylš budujšc kotły przystosowane specjalnie do spalania wierzby?

Pello
01-09-2006, 09:49
Drewno wierzbowe nie jest przeznaczone do palenia w kominku, tylko do palenia w kotłach na biomasę, właściwie tylko w postaci zrębek.
Elektrownie nie muszą wcale przystosowywać kotłów do spalania zrębek, w tym wierzbowych. Wystarczy zamieszać je z węglem w proporcji do 30%. W ten sposób sprełnia się wymogi Prawa Energetycznego o udziale paliw odnawialnych w bilansie energetycznym.

nowwi
01-09-2006, 09:59
Przede wszystkim nie ta skala, to tylko kominek :wink: ...
Nie można palić wierzbą? Wiem, że iglaste szkodza, czy tu są jakieś przeciwwskazania?
Przy okazji, jak się ma sprawa z topolą?

retrofood
01-09-2006, 10:02
Witam.

Ech, z tš elektrowniš to był żart.
A poważnie - zależy, czy kominek ma slużyć do ogrzewania domu, czy to jest bardziej dekoracja. Topola po prostu jest mało kaloryczna w porównaniu nawet z iglastymi. Ale œwietnie się pali.

Rav
01-09-2006, 10:04
W instrukcji wkładu Tarnava jest napisane, żeby nie palić drewnem iglastym oraz między innymi wierzbą.
To drewno jest miękkie i smoliste.
Nie nadaje się raczej do palenia w kominku.

retrofood
01-09-2006, 10:06
Witam.

Wierzba jest mało smolista. O wiele mniej niż brzoza. Topola wcale. To m.in. dlatego najlepsze sauny sš z topoli lub osiki.

nowwi
01-09-2006, 10:23
smoli czy nie smoli ta wierzba?
Wygląda na to, że tylko w tarnavie... :wink:
Za taką pociętą na wymiar mieszankę dam 85zł/m
Oprócz kominka (z rozprowadzeniem) jest jeszcze ogrzewanie gazowe.
Tyle, że chodzi o koszta....
To ma być pierwszy sezon użytkowania, stąd ta panika.
Dziękuję gorąco :D za porady!

ja14
01-09-2006, 10:25
Z tego co wiem drewno wierzby zawiera wyjątkowo dużo wilgoci. A nawet jak w końcu wysuszysz to ma niską wartość opałową.

Rav
01-09-2006, 10:39
Żeby była jasność - nie znam się na drewnie.
Napisałem, że w instrukcji do wkładu jest napisane, żeby wierzbą nie palić!
Poza tym słyszałem od kilku osób, że wierzba jest do d...py jako drewno do kominka i tyle.
Zakładam, że mówią i piszą to ludzie, którzy wiedzą co mówią i dlaczego.
Dla mnie każdy może sobie palić czym chce...

lukol-bis
01-09-2006, 10:46
Sprawa jest banalnie prosta.
Wierzba oczywiście nadaje się do palenia w kominku. Tak jak każde drewno do palenia musi byc sucha. Wartośc opałowanie nie odbiega od innych drzew miękkich i tu właściwie nie ma sie nad czym zastanawiać.
Palić można.
Problem, jeśli to jest problem, może polegać jedynie na tym, że będzie się szybko, ale intensywnie wypalac, ze względu na małą średnicę polan i trzeba będzie częściej podkładać do kominka.
Pozdrawiam

Pello
01-09-2006, 11:12
Pewnie, że można. To jest tak samo jak palić w kominku brykietami z trocin. Spali się ładnie, tylko bardzo szybko. Nabiegasz się tylko, choć dzięki temu będzie Ci cieplej. A więc sens jakiś jest :wink:

nowwi
01-09-2006, 11:12
Dzięki WSZYSTKIM za posty!
Liczyłam na Forumowiczów - i nie zawiedli.
:D :D :D :D :D :D

po sezonie pewnie napiszę co jak się paliło