PDA

Zobacz pełną wersję : węższy dom z oknami czy szerszy bez okien?



Kasia_de
01-09-2006, 09:43
mam wąską działkę, jeżeli nie zrobię okien z 2 stron to dom będzie mógł mieć 7,6 m, jeżeli z jednej strony będą okna - bok domu będzie miał 6,6m.
Co lepsze? węższy dom będzie "kiszkowaty" ale bez okien z 2 stron to dość ciemno chyba będzie?
Poza tym, te 2 potencjalnie ślepe ściany to kierunek pn i pd. Ten pn to i tak nie da wiele światła, ale pd szkoda... Przy czym pn jest od drogi (działka ma wjazd od szerszego boku), pd od sąsiada (ogrodu)
Co o tym myślicie?

dominikams
01-09-2006, 10:01
Ja bym Kasiu chyba zrobiła jednak okna - zwłaszcza, że to strona południowa. Od połnocy bym sobie darowała. Szerokość 6, 6 nie jest tragiczna - salon da się zrobić całkiem niezły - po odjęciu grubości scian będzie miał prawie 6 m szerokości, a to już sporo.

beton44
01-09-2006, 10:03
hmm


okna z jednej strony to raczej muszą być....


co po pokoju bez okien
:o


przykładowy dom na wąską działkę

http://www.dom-projekt.pl/osiek_waski.php

ma jednak okna z jednej strony :wink:

DecemberKa
01-09-2006, 10:08
Choć nie bardzo sobie ten opis wyobrażam to odradzam dom ślepy z dwóch stron!
Jeśli warunki są wyjątkowe 1 ślepa ściana jest do przyjęcia - najlepiej północna.
2 ślepe? - nie dość że dom straci strasznie na wyglądzie (chyba stodoła wyjdzie), to jeszcze bez południowych okien?
Południowe okna potrafią podobno zaoszczędzić kilkaset złotych w sezonie grzewczym...nie wspominając o wyglądzie niedoświetlonych wnętrz.
Może obrócić projekt bokiem?
A okno na ogród sąsiada to chyba też nie najgorsza perspektywa? Gorzej jak wypadają jakieś baraki, składziki lub poprostu ściana.

Kasia_de
01-09-2006, 11:00
dzięki za link do projektu, ale zauważcie, że ten domaek ma tylko 99 m2 a szerokość 7m, a ja potrzebuję ze 120 m2, więc przy boku 6,6 m to taka kiszka będzie ;-(
myślałam o czymś takim:
http://www.z500.pl/index.php?wyszukiwanie=1&powierzchnia=&kondygnacje=&nazwa_projektu=

nie wiem, czy link dobrze działa, chodzi o projekt Z38.

Dość dobrze spełnia moje oczekiwania, tylko kurde, boję się, ż ebędzie ciemno.

Jeszcze jedno - czy to nier będzie głupio mieć ślepą ścianę od ulicy? To ta pn.

dominikams
01-09-2006, 11:25
Kasiu, od strony ulicy może pokombinuj z luksferami - zawsze możesz dac takie ramki - bonie to się chyba nazywa - dookoła, będą imitowac ramy okienne i urozmaicą "nudną" ścianę (tylko muszą być wyraziste i odcinać sie od tynku). Nie wiem, nic innego nie przychodzi mi na razie do głowy. Luksfery dałabym najprostrze - czyli gładkie, bez wytłoczeń, białe lub matowe.

beton44
01-09-2006, 11:34
link do projektu podawałem żeby pokazać że można zaprojektować taki wąski domek...


dla tak nietypowego domku typowego projektu nie będzie, projekt będzie musiał zrobiony specjalnie raczej,
dostosowany do oczekiwań inwestora w połączeniu z warunkami zabudowy...



a te luksfery/kafle szklane/ to owszem mogą być ale raczej doświetlać symbolicznie jakiś korytarzyk :o

Kasia_de
01-09-2006, 11:38
ja sobie zdaję sprawę, że muszę mieć indywidualny projekt ;-) tylko muszę też wiedzieć co powiem architektrowi o moich oczekiwaniach...

Beton, ja wiem, ze są takie projekty, tylko problem właśnie z tym, że to są zwykle bardzo małe domki, obawiam się jak będzie wyglądał taki ciut większy :cry:

O luksferach myślałam, ale czy one mie będą "mostkami termicznymi"?

W sumie też mi się nie podoba brak okien z 2 stron... może faktycznie lepiej mieć węższy dom ale jasny... nie lubię ciemnych pomieszczeń... teraz mam w mieszkamiu okna z połud-zach strony i jest super.

beton44
01-09-2006, 11:45
dom przy powierzchni ok 120 m kw

będzie MUSIAŁ mieć ze 20 metrów długości


gdy nie będzie chociaż z jednej strony okien/


to część pokoi będzie w ogóle bez okien :P



a wygląd no trudno będzie jaki będzie


jeżeli nie do przyjęcia będzie ten wygląd to:


podsuwam rozwiązanie : sprzedaż działki, kupno nowej szerszej :roll:




http://www.opocznianie.pl/news/data/upimages/barak.jpg

coś w tym stylu będzie, no pewnie trochę węższe w sumie nie tak znowu źle to wygląda....

Marcin_Łódź
01-09-2006, 11:55
http://www.projekty.murator.com.pl/projekt?IdProjektu=201&IdKolekcji=24

rzuty:
http://www.projekty.murator.com.pl/projekt_rzuty?IdProjektu=201&IdKolekcji=24&action=showRzuty#N


prawie 130 m2 i wchodzi na dzialkę o szerokości 13,5m

ma okna z boku, ale w takim wewnętrznym wykuszu, co pozwala dosunąć dom na 3 m do granicy.

aru
01-09-2006, 12:03
albo wystąp o odstępstwo od warunków ze względu ..... (wpisać właściwe)

Kasia_de
01-09-2006, 12:16
o, bardzo mi się podoba pomysł z "odwrotnym" wykuszem... bardzo fajny pomysł, trochę jak loggia.

Co do zmiany warunków - tam jest plan zagosp, musiałabym to chyba w min infrastruktury załatwiać. Jest też problem, pytałam w starostwie, czy muszę mieć zgodę sąsiada na przybliżenie do granicy - powiedzieli, że nie, ale jak dostanie zawiadomienie o naszym pozwoleniu, to może się odwoływać, co może przeciągnąć sprawę i to bardzo, nawet o sąd się może oprzeć. A jak chcę mieszkać a nie się sądzić.
Byłam u właścicieli działki obok - chcą ją podzielić i sprzedać, a ich zdaniem jak my się przybliżymy do granicy to im wartość działki spadnie :evil: a na nowych właścicieli nie mam co szybko liczyć, bo obecni mają 2 sprawy spadkowe nieuregulowane.

Z drugiej strony działki jest droga (działka narożna) i obowiązuje 5 m odstępu od granicy działki. Mam zgodę gminy na standardowe odległości - 3 lub 4 m, ale na więcej nie ma co liczyć.

Projekty z garażem od frontu są ok, ale to znaczyłoby, że powinnam zrobić wejście od węższego boku, co wypada u mnie od strony zach, jeżeli z drugiej, to wjazd do garażu będzie zbyt skomplikowany. No a jeżeli zrobię garaż od zach to taras i wyjście z salonu wypadnie od wsch :cry: może to i atut jak lata będą takie jak w tym roku :lol:

Tak źle i tak niedobrze. Najbardziej optymalnie jest zrobić wejście od dłuższego, pn boku, bez okien, może jakieś zdobienia na elewacji imitujące okna ;-) od południa okno w wykuszu "wewnętrznym" a garaż dostawić od wsch krótszego boku (łatwy wjazd z drogi) a taras i salon od zach. Wtedy dom może mieć 7,6 m. Co myślicie o takim rozwiązaniu? czy taras z zach jest ok?

mario_pab
01-09-2006, 13:09
czy taras z zach jest ok?

Moim zdaniem jak najbardziej tak. Większość użytkowników tarasów chce aby były one od południa. Taras wtedy jest najlepiej oświetlony. Od zachodu taras też będzie ładnie oświetlony, ale dopiero po południu.

Z obserwacji wiem, że tarasu używa się głównie po południu, ale niekiedy także wieczorem i w nocy (imprezka :D ).

Rano, kiedy Twój taras nie będzie oświetlony, będziesz szła do pracy, spała, leczyła kaca, sprzątała itd. ale za pewne nie będziesz piła kawy na tarasie.

Zrobienie tarasu od zachodu uważam więc za rozsądne. Jedyną wadą może być tylko oślepiające, zachodzące słońce nisko nad horyzontem. To jednak zależy też od tego czy masz drzewa, inne budynki itd. gdyż mogą one zasłonić nieco promienie.

Pozdrawiam

variuss
01-09-2006, 15:39
Nie na temat:
ten wcięty w dom wykusz jest super.
:D

malmuc
01-09-2006, 16:26
Wąski dom ma swój urok, ja wiem że wszystko zależy od upodobań, ja np mam działke prawie 2000m a stawiam dom w rozmiarach mniej wiecej 17 m długi a 6 m szeroki :)
Jest sporo ładnych projektów na wąskie działki, fakt że tutaj przydałaby się pomoc architekta, mój domek ma 162 m pow. uzytkowej i do tego garaż na dwa samochody.

Kasiu mozna znalezc na Twoja działke fajny projekt trzeba tylko nad tym troche posiedziec, poszperac i zasiegnąć rady architekta.

Xena z Xsary
01-09-2006, 16:37
zawsze moższ cofnąć takie "wykusze" z oknami metr wgłąb domu - zrobić tam duże przeszklenia... a jeśli chce to z zewnątrz zasłonić to na przykład ażurową konstrukcją z drewna...

Kasia_de
02-09-2006, 19:19
dzięki serdeczne, bardzo mi pomogliście :D