PDA

Zobacz pełną wersję : Po raz kolejny - moc kotła CO paliwo stałe...



jester00
02-09-2006, 16:46
Witam.
Każdy przypadek w zasadzie jest indywidualny, ciekaw wiec jestem co poradzicie...
Dom ma 110m2. Parter 55m2 kamień ściany 40cm ocieplony 10cm styropianu, piętro 55m2 pustak sciana 28cm, także 10cm styropianu. Okna nowe, plastikowe. 2 bojlery, kazdy po 80l, w kato grzane elektrycznie.
I teraz pytanie...
Jaka powinna byc moc pieca weglowego z zasobnikiem?
Dziekuje za poradę :)
Pozdrawiam

Qgiel
02-09-2006, 18:22
Jak sam piszesz na wstępie, każdy dom jest w zasadzie indywidualny, zatem tak należy podchodzić do tego tematu.
Do rzetelnej odpowiedzi, dane które podałeś są daleko niewystarczajace.
A do rady typu : 100 W/m2 żadne dane są w zasadzie niepotrzebne.
Można samemu i to całkiem dokładnie policzyć zapotrzebowanie na moc cieplną, ale trzeba włożyć w to nieco czasu i zaangażowania.

jester00
02-09-2006, 18:37
a jak to zrobić?

lukol-bis
02-09-2006, 22:33
W Twoim przypadku decyzja będzie bardzo prosta. Njmniejsze kotły retortowe mają moc rzędu 15 - 17kW i taka moc całkowicie zaspokoi Twoje potrzreby.
Pozdrawiam

Qgiel
02-09-2006, 22:53
Najkrócej pisząc, należy obliczyć ile energii cieplnej przenika przez wszystkie przegrody zewnętrzne ( ściany, okna, drzwi, stropy nad nieogrzewanym poddaszem, lub dach nad poddaszem użytkowym ).
Trzeba obliczyć również straty do gruntu. Wszystkie obliczenia należy przeprowadzic dla konkretnych warunków wyjściowych, czyli np :
+20 st wewnątrz, -20 st na zewnątrz, wilgotność wewnątrz 55%( typowe dane dla środkowej Polski). Nalezy uwzglednić również straty na wentylację i na podgrzanie CWU. Kiedy to wszystko zliczysz, wyjdzie Ci wartość energi potrzebna do utrzymania w domu temperatury +20 st przy zewnętrznej -20. Należy tak liczyć, chociaż statystycznie duże mrozy trwają krócej niż cały okres grzewczy, no ale w tym czasie też chcemy mieć ciepło i kocioł musi również wtedy pokryć zapotrzebowanie na energię cieplną.
Tak to w skrócie wygląda, ale nie bedę ukrywał, że temat jest złożony gdy chce się do niego podejść na serio. Stąd uproszczenia, które mogą jednak prowadzić do sporych błedów.
O ile jednak chciałbyś się z tym zmierzyć to zajrzyj na stronę www.sankom.pl . Jest tam program Audytor OZC, który służy do takich obliczeń.
Jakis czas temu sporo nim liczyłem. To dobry program, ale dość trudny na początku. Jak się nie zniechęcisz, to potem wszystko jest proste.

jester00
03-09-2006, 08:02
właśnie... moje pytanie wiązało się z faktem, że instalator chce zainstalować mi kocioł 25kW! i twierdzi, że wszystko będzie OK.
Z tego co czytałem taki kocioł może sprawiać mi potem problemy. Słuchać instalatora czy kategorycznie się sprzeciwić?

Dziękuje za odpowiedzi :)

NOTO
03-09-2006, 08:23
Nie warto kupować zbyt dużego - b.ostre mrozy zdarzają się b.rzadko. Warto mieć tylko duży zasobnik :)

jester00
03-09-2006, 08:47
słyszałem, temperatura wody "w powrocie" musi być w takich kotłach wysoka, żeby go szlag nie trafił za szybko. przy 25kW będę miał prawdopodobnie w domu tropiki (czego nie lubię). specyfikacja kotła znajduje się tutaj: http://www.kotly-zywiec.com.pl/images/tab_economic_2006.jpg
fachowiec twierdzi, że wszystko będzie OK, a taki mocny piec daje z tego względu, że są dwa zasobniki CWU. dla jasności - cała instalacja jest robiona od nowa w miedzi.
nie wiem już sam czy mu zaufać czy się kłócić o mniejszy kocioł.

03-09-2006, 09:06
...przy 25kW będę miał prawdopodobnie w domu tropiki (czego nie lubię)...

to nie jest tak, ze im kocioł ma wieksza moc - to tym cieplej bedzie w domu ...
temperature w domu reguluje sie na kotle ... ale troche inaczej ... :D

czym zamierzasz palic ? weglem czy drzewem ?
i jaka jest łaczna moc grzejników ?

p.s.

sciany masz ocieplone ... okna powymieniane ... a czy strop nad pietrem masz ocieplony ?
czy ciepło nie ucieka na strych ?

lukol-bis
03-09-2006, 09:33
Kocioł 25kW w Twoim przypadku nie ma żadnego uzasadnienia.
Tak jak napisałem wcześniej 15 - 17kW. Całkowicie wystarczy. Chyba, że zachodzi obawa, że rzeczywista moc kotła jest mniejsza.
Przy takich obawach trzeba poszukać innego producenta.
Pozdrawiam.

jester00
03-09-2006, 11:11
zamierzam palić ekogroszkiem. dach mam ocieplony wełną 15cm między krokwiami i jeszcze na suficie podwieszanym troche wełny leży. część stropu pomiędzy parterem a piętrem jest zrobiona z użyciem kreamzytu i wełny także. mocy kaloryferów na tą chwilę niestety nie znam

03-09-2006, 11:46
jesli zamierzasz palic węglem, masz dobrze ocieplony strop (dach) i nie masz jakiś ekstra wymagań co do ilości ciepłej wody - to moc kotła proponowanego przez instalatora wydaje sie przesadzona
przy 17- 20 kW bedziesz miał i tak zapas mocy na duze mrozy

pzdr

jester00
03-09-2006, 14:01
dziekuje za odpowiedzi!

o czym grozi zainstalowanie tak przewortościowanego kotła?

Wanad 2005
03-09-2006, 18:44
Piec mocy przeliczeniowej 1kW/ 10m2 powierzchni użytkowej w zupełności wystarczy. Można dodać max 2 kW. Będzie spokojnie pracował i oszczędnie, warunki są w zupełności spełnione( okna,ocieplenie), instalacja C.O powinna być o jak najmniejszej bezwładności. Życzę powodzenia.

jarry1
04-09-2006, 06:12
Mam również dom 110m2 - typowa kostka, okna plastikowe, 1 bojler 120l. Do ogrzewania używam pieca na eko-groszek 25kW. Po pierwszej zimie dość ostrej zresztą, mam odczucie, że i tak posiadam nadmiar mocy. Gdybym miał jeszcze dom ocieplony na pewno 18kW byłoby dla mnie wystarczające.

sebo8877
04-09-2006, 08:13
Przyjmując 140W na 1 m2 powierzchni ogrzewanej optymalnie dobierzesz kocioł. Wychodzi że 17-20 KW ten przedział mocy będzie najodpowiedniejszy.
Posiadając mocniejszy kocioł zawsze można zainwestowac w akumulację (zalecam jednam min 1000l). Najsensowniejsze palnenie w kotle (im wyżej tym lepiej) na paliwo stałet to 55- 65 C na powrocie - unikamy w tym wypadku kondensatów w piecu i kominie.
Montaz kotła większego - pozwalna na dłuższą bezwładność układu.
z obliczeń powinieenś zastosowac 15,4 KW- jeżlei wsadzisz 20 KW będziesz miał rozsądny piecy, o dobrej bezwładności oraz ew buforze mocy do wykorzystania w razie wielkiiiich mrozów.

sebo8877

pawelurb
04-09-2006, 08:55
. Najsensowniejsze palnenie w kotle (im wyżej tym lepiej) na paliwo stałet to 55- 65 C na powrocie - unikamy w tym wypadku kondensatów w piecu i kominie.
sebo8877

właśnie, tylko że jest to ciężko osiągnąć czasami , bo temperatura u mnie na powrocie nie chce wzrosnąć bardziej niż 40 - 45 stopni , nawet jak na piecu mam ustawione 80 stopni , poprostu z instalacji wraca tak ochłodzona woda , że nie da się więcej , mam zamontowany zawór mieszający ręczny , i też z jego ustawieniem mam problem, bo jak go ustawię tak że powrót ma 60 stopni , to wtedy niestety nie grzeją grzejniki ...... nie wiem jak mam to ustawić ..... czy możliwe jest że po zamontowaniu głóowic termostatycznych, jak niektóre grzejniki się pozamykają to powrót będzie cieplejszy ?

piejar
04-09-2006, 08:57
Nie słuchaj instalatora. Wiem jakie problemy powoduje przewymiarowany piec zwykły (bez podajnika). W chałupie nie można wytrzymać. Gdybyś wziął 25 kW to też nie będzie tragedii bo piece z podajnikiem mają szeroki zakres regulacji mocy i po prostu będzie chodził na 3/4 gwizdka. Instalatorzy wciskają kit bo na droższych produktach więcej zarabiają. U siebie sam będe instalatorem więc ten problem mam z głowy. Ja kupuję 25 kW na 340m2 pow ogrzewanej :D i jestem pewien, ze każdy instalator wciskałby mi 38 kW :D :D :D

jester00
04-09-2006, 12:59
dzwonilem do instalatora - stwierdzil, ze piec ktory mam ma co prawda 25kW ale przy paleniu z zasobnika pi razy oko jego moc to 20kW bo jedno z palenisk nie jest uzywane. nie wiem ile w tym prawdy. powiedzial takze, ze wiekszy piec bedize po prostu dluzej trzymal cieplo i szybciej sie nagrzeje. najwiekszy problem ze mi juz ten piec przywiozl... najbardziej boje sie tej temperatury wody powrotnej, zeby nie byla za niska.

lukol-bis
04-09-2006, 13:09
No cóz jester00, po tym co ostatnio napisałeś, widać, że instalator wciska kit nisamowicie. W tych kotłach nie ma sytuacji, że oba paleniska pracują równocześnie. W zasadzie pracuje retorta i moc odnosi się do pracy retorty, a ruszt jest tylko awaryjny.
Niby nie ma tragedii z przewymiarowanym kotłem, ale Ty za wszystko płacisz.
Przy taktyce faktów dokonanych,stosowanej przez instalatora, zaproponuj może zakup kotła 25kW, ale za cenę 15kW.
Pozdrawiam

Seluch
04-09-2006, 13:29
no wlasnie mam pytanko jak uzyskac temperature na powrocie okolo 60 stopni jesli mam miec podlogowke + grzejniki no i piec na eko groszek

podlogowka pracuje na max 40 stopni grzejniki niewiele wiecej wiec jak to zrobic ????

no chyba ze jestem w bledzie a jesli tak to niech ktos mnie z niego wyprowadzi :)

no i jeszcze jedno czy mox kotla nie zalezy od temperatury jego pracy ???? a jesli tak to sa chyba jakies max nastawy ???

sebo8877
04-09-2006, 13:45
Jak uzyskac 60C na powrocie.
trzeba wykonac podmiesznie powrotu stosując zawór czterodrogowy
tu przeczytaćie więcej http://www.termsystem.com/zawory_czterodrogowe.htm

Posiadając taki zawór macie pewność ochrony kotła (kotły spalające drewno powinny posiadac taki zawór KONIECZNIE - wysoki kondensat - kto z uzytkowników pali na 100% suchym drewnem)

Piejarku - ile z tych 340 m2 - mosz pywnic ??? Wiysz że te 25KW - na 100% to 25KW - sprowdź to na Zicher bo te 25KW musi nachajcować Ci tez jakis bojlerek - a 70W na powierzchnie + "bojrel" to ciutek mało - chyba że ze 100m2 to pywnica - tam se yno możesz pykać - nie musisz przeca chajcowac tak jak w chałpie. Wtedy jak najbardzij 25KW styknie bezproblymowo :)

Przepraszam za mój ślaski ale to stricte do Piejara :)

sebo8877

Seluch
04-09-2006, 14:16
sebo powiedz mi oprosze jak to jest na piecu bede mial np 60 stopni a na powrocie z instalaci jakies 30 to jak mam za pomoca tego zaworu uzyskac znowu 60 na podstawie zwyklej matematycznej kalkulacji nie wyjdzie za cholere te 60 ale moze sie myle ???? i nie powinienem tak to kalkulowac

Qgiel
04-09-2006, 19:28
. Najsensowniejsze palnenie w kotle (im wyżej tym lepiej) na paliwo stałet to 55- 65 C na powrocie - unikamy w tym wypadku kondensatów w piecu i kominie.
sebo8877

właśnie, tylko że jest to ciężko osiągnąć czasami , bo temperatura u mnie na powrocie nie chce wzrosnąć bardziej niż 40 - 45 stopni , nawet jak na piecu mam ustawione 80 stopni , poprostu z instalacji wraca tak ochłodzona woda , że nie da się więcej , mam zamontowany zawór mieszający ręczny , i też z jego ustawieniem mam problem, bo jak go ustawię tak że powrót ma 60 stopni , to wtedy niestety nie grzeją grzejniki ...... nie wiem jak mam to ustawić ..... czy możliwe jest że po zamontowaniu głóowic termostatycznych, jak niektóre grzejniki się pozamykają to powrót będzie cieplejszy ?
Ten post dobitnie świadczy o tym, że należałoby jednak dokładnie policzyć straty cieplne budynku.
Odpowiedni program pozwala policzyć nie tylko całościowo straty, ale rozbić je na każde ogrzewane pomieszczenie.
To pozwala precyzyjnie dobrać grzejniki do każdego pokoju i średnice instalacji CO, a przez to przepływy czynnika w rurach.
Unika się wtedy opisanej sytuacji, że powrót ma ok 40 - 45 st, przy 80 na wyjściu, co może oznaczać zbyt słaby kocioł, lub duże opory przepływu w instalacji ( mała średnica ). I raczej zawory termostatyczne nic tu nie pomogą bo wygląda na to, że instalacja jest niedopasowana do kotła, a kocioł równie niedopasowany do potrzeb.

pawelurb
04-09-2006, 19:59
. Najsensowniejsze palnenie w kotle (im wyżej tym lepiej) na paliwo stałet to 55- 65 C na powrocie - unikamy w tym wypadku kondensatów w piecu i kominie.
sebo8877

właśnie, tylko że jest to ciężko osiągnąć czasami , bo temperatura u mnie na powrocie nie chce wzrosnąć bardziej niż 40 - 45 stopni , nawet jak na piecu mam ustawione 80 stopni , poprostu z instalacji wraca tak ochłodzona woda , że nie da się więcej , mam zamontowany zawór mieszający ręczny , i też z jego ustawieniem mam problem, bo jak go ustawię tak że powrót ma 60 stopni , to wtedy niestety nie grzeją grzejniki ...... nie wiem jak mam to ustawić ..... czy możliwe jest że po zamontowaniu głóowic termostatycznych, jak niektóre grzejniki się pozamykają to powrót będzie cieplejszy ?
Ten post dobitnie świadczy o tym, że należałoby jednak dokładnie policzyć straty cieplne budynku.
Odpowiedni program pozwala policzyć nie tylko całościowo straty, ale rozbić je na każde ogrzewane pomieszczenie.
To pozwala precyzyjnie dobrać grzejniki do każdego pokoju i średnice instalacji CO, a przez to przepływy czynnika w rurach.
Unika się wtedy opisanej sytuacji, że powrót ma ok 40 - 45 st, przy 80 na wyjściu, co może oznaczać zbyt słaby kocioł, lub duże opory przepływu w instalacji ( mała średnica ). I raczej zawory termostatyczne nic tu nie pomogą bo wygląda na to, że instalacja jest niedopasowana do kotła, a kocioł równie niedopasowany do potrzeb.

instalację mam zrobioną na rozdzielaczach i rurach pex-al-pex , kocioł ma 26 KW , grzejniki dobierane na zasadzie , przyjecia ilus watów na metr , wyszło tak , że suma mocy wszystkich grzejników wynosi około 20 KW , reszta na grzanie wody. Więc chyba kocioł nie jest za mały ( powierzchni podłóg jest 260 m.kw , kubatura ponad 650 m.kw )
Wydawało mi się, że jak przykręcę ( ja lub zawór termostatyczny jakieś grzejniki ) to automatycznie woda będzie słabiej chłodzona i wróci cieplejsza, bo jak narazie przy próbach to wszzystkie grzejniki odkręcone na maksa i głowice nie pomontowane. Mam też zawór mieszający , tylko nie wiem , albo jeszcze nie umiem go dobrze ustawić.
Piszesz że mogą być duże opory przepływu , czy pomoże w takim razie ustawienie pompy obiegowej na bieg III ? bo teraz jest ustawiona na I - szym , czyli na najmniejszy wydatek.

Qgiel
04-09-2006, 20:26
instalację mam zrobioną na rozdzielaczach i rurach pex-al-pex , kocioł ma 26 KW , grzejniki dobierane na zasadzie , przyjecia ilus watów na metr , wyszło tak , że suma mocy wszystkich grzejników wynosi około 20 KW , reszta na grzanie wody. Więc chyba kocioł nie jest za mały ( powierzchni podłóg jest 260 m.kw , kubatura ponad 650 m.kw )
Wydawało mi się, że jak przykręcę ( ja lub zawór termostatyczny jakieś grzejniki ) to automatycznie woda będzie słabiej chłodzona i wróci cieplejsza, bo jak narazie przy próbach to wszzystkie grzejniki odkręcone na maksa i głowice nie pomontowane. Mam też zawór mieszający , tylko nie wiem , albo jeszcze nie umiem go dobrze ustawić.
Piszesz że mogą być duże opory przepływu , czy pomoże w takim razie ustawienie pompy obiegowej na bieg III ? bo teraz jest ustawiona na I - szym , czyli na najmniejszy wydatek.

Odnośnie ostatniego akapitu, to zwiekszenie przepływu na pompie powinno pomóc. Jeśli i wówczas na kotle da się utrzymać owe 80 st, a powrót sie podniesie, będzie oznaczać, że sytuacja wygląda lepiej.
Ponawiam tezę, że powinno się dokładnie obliczyć parametry, szczególnie w systemie rozdzielaczowym, gdzie jest dużo więcej rur w instalacji i kwestia przepływów i doboru grzejników jest istotna dla prawidłowej pracy.
Nie chcę wchodzić jednak w kompetencje profesjonalistów, którzy temat mogą potraktować zawodowo........ja jestem jedynie amatorem, który łyknął trochę wiedzy z potrzeby chwili.

sebo8877
05-09-2006, 08:31
sebo powiedz mi oprosze jak to jest na piecu bede mial np 60 stopni a na powrocie z instalaci jakies 30 to jak mam za pomoca tego zaworu uzyskac znowu 60 na podstawie zwyklej matematycznej kalkulacji nie wyjdzie za cholere te 60 ale moze sie myle ???? i nie powinienem tak to kalkulowac

Seluch oczywiście że jest to niemożliwe by miec na kotle 60 i na piowrocie 60.
Zasada poprawnego dobrania kotła jest taka by kocioł chodził w górnych granicach swojej mocy (żeby nie kisić instalacji na 40C(na powrocie wtedy masz 20)) taka sytuacja ma miejsce przy przewymiarowanych kotłach (można takie coś stosowac w sytuacjach kiedya montujecie akumulacje czyli przykład kocioł przewymiarowany wyraźnie w instalacje grzejnikową puszczacie wode 50C - reszt mocy wsadzana jest w zbiornik akumulacyjny - a piec chodzi na 70-85C ) wtedy nie ma problemu z uzyskaniem powrotu rzedu 50-60C)
Szanowany instalator powinien zrobić OZC (ogólne zapotrzebowanie na ciepło) bierze za to kasę, wylicza moc kotła z uwzględnieniem wszystkich czynników.
W kotłach na paliwo stałe należy zastosować jednakc bufor (ja stosuje 15%) ze względu na jakość paliwa - jedni pala mokrym drewnem (piec nie osiąga temp wyższej niż 50-60C w chałuie zimno a opał znika), inni palą zapiaszczonym groszkiem, itp, itd.
Dlatego Seluch w Twoim przypadku piec wg mnie powinien pracowac na temp wyższych conajmniej o 15C - wtedy stosując zawór czterodrogowy masz możliwośc uzyskania wyższej temp na powrocie.
Sugerujecie by zmniejszyć predkośc pompy = zwiększeniem odbioru ciepła przez kaloryfery (czynnik grzewczy przebywa dłużej w kaloryferze)
Pompe obiegową zostawiłbym na 2-gim biegu.
Zainwestuj w zawór 4-ro drogowy i podnieść temperature do 75C to pozwoli Ci podnieść (przedłużyc życie kotla) temp. powrotu.

Sebo8877

pawelurb
05-09-2006, 09:01
piszecie o zaworach 4-ro drogowych , mi instalator zamontował zawór 3 -drogowy , jest on wpięty między powrotem z instalacji a powrotem do kotła , a do trzeciego krućca zaworu jest wpięte zasilanie z kotła ( rura zasilająca rozgałęzia się na instalację główne zasilanie i na zasilanie zawodu 3-drogowego , ma to powodować mieszanie zasilania z powrotem , czy zawór 3-drogowy spełnia te same funkcje co 4-ro drogowy ? czy też powinienem go może wymienić ?

sebo8877
05-09-2006, 10:06
Paweł oczywiście że jest to rozwiazanie dobre - w 3-drogowym tworzysz tylko obiekg zabezieczający wode kotłowa w 4-ro drogowym masz możliwośc sterowania temp wychodzącej na obieg grzewczy (np ważne przy podłogówkach)

sebo8877

Seluch
05-09-2006, 12:22
sebo mam takie pytanko,

planuje zakupić piec na eko groszek o mocy okolo25 kW powierzchnia podłogi na poddaszu to około 130 m na dole 93 + piwnica jakieś 50 m

w sumie powierzchnie podłóg to około to 273 m, ale powierzchni mieszkalnej jest około 166 m + piwnica 50 czyli jakieś 216

czy piec 25 kW wystarczy ???? dziś mam spotkanie z instalatorem i nie chcę aby mi kity wciskał i chciałbym się merytorycznie do tego przygotować

i jeszcze jedna sprawa czy z Twoim doświadczeniem mógłbyś polecić jakiś piec na eko groszek z podajnikiem

piejar
06-09-2006, 06:02
Sebo: u mie ok 100 m2 to pywnica - do odcięcia w razie niedogrzania "góry", do tego ok 35 m2 to garaż z temperaturą +5 degC. Jeżeli chodzi o te 25 kW to patrzę też na pow wymiany ciepła kotła. Np SAS ma pisane 23 kW ale wymiany ma 2 m2. Malejka i Termotech mają 25 kW przy 3 m2 i myślę że moc tych kotłów jest bardziej wiarygodna. Nie chcę tu podkopywać zaufania do SAS-a bo to fajne kotły tylko że u nich cena za 3m2 jest dla mnie za duża.
W OZC zapotrzebowanie na cało chałpa przy -30 degC wychodzi mi ok 20 kW. W razie draki-jak pisałem.

sebo8877
06-09-2006, 10:54
sebo mam takie pytanko,

planuje zakupić piec na eko groszek o mocy okolo25 kW powierzchnia podłogi na poddaszu to około 130 m na dole 93 + piwnica jakieś 50 m

w sumie powierzchnie podłóg to około to 273 m, ale powierzchni mieszkalnej jest około 166 m + piwnica 50 czyli jakieś 216

czy piec 25 kW wystarczy ???? dziś mam spotkanie z instalatorem i nie chcę aby mi kity wciskał i chciałbym się merytorycznie do tego przygotować

i jeszcze jedna sprawa czy z Twoim doświadczeniem mógłbyś polecić jakiś piec na eko groszek z podajnikiem

Seluch - jeżeli moge Coś polecić to polecam Fakorę - mieli wprowadzić kocioł z podajnikiem na ekogroszek. To są koły żeliwne !!!! MODUŁOWE !!!!
Jeżlei mam się wypowiedziec co do mocy to 25 KW na ekogroszek OK. Tutaj ajko pewnik biorę to że dom masz ocieplony, okna szczelne, poddasze ocieplone, podłogi na gruncie ocieplone.
Fakorę znam z instalacji paru (zdowolenia klientów) Do SAS-A mam mieszne uczucia.
Osobiście jeżlei chodzi o kotły to handluje tylko Suwalskim feruumem - dolnospalającym - zagazowującym - zarówno na egiel jak i drewno.
Kotłów górnospalajacych w tym górnospalajacych jest multum - tak więc pisze Ci o tym z czym najczęsciej się spotykam.

Piejarku - oczywiscie tak jak podejrzewałem - w takiiej sytuacji jak najbardziej OK - zawsze mozęsz przykręcić piwnicę na MIN i cała moc na górę. Jeżli chodzi o Twoje podejrzenia co do Sas-a masz racje :-?
Jak miałbym wybrac pomiędzy Malejka a termotechem postawiłbym na tego 1-szego - zaczął się ostatnio przsykładac i to znacząco do swojej produkcji - i przestał lawirować charakterystyką - postawił na prawdę. Polecam. Może jednak się tez zastanowisz nad tą fakorą - co moduł to moduł co żeliwo to żeliwo szczegolnie przy grochu

Podsumowując Oba przypadki 25 KW (ale PEWNE !!!) będą w sam raz. jedyne czego nie zrobicie to AKUMULACJI :( :( :-? _ tego już nie uciagniecie :-?

A może oboje Panowie postawicie jednak na ferrum :wink: :D

Sebo8877

piejar
08-09-2006, 06:08
Co do żeliwa przy grochu to zdecydowanie nie. Ostatecznie przekonał mnie gość, który kotłami handluje i ma żeliwniaka z podajnikiem od kilku lat. Potwierdza, że jednak za dużo ciepła ucieka w komin. W żeliwniaku nie można zapewnić tak długiej drogi spalin od paleniska do komina. W piecu spawanym można spaliny parę razy "przewinąć" góra-dół lub przód-tył i lepiej oddają ciepło. Zobaczymy kiedy pojawi mi się pierwsza dziura w kotle (tfu,tfu) - może wtedy zmienię zdanie.

Seluch
08-09-2006, 07:59
piejar a jaki Ty piec kupiles???
tyle tego na rynku ze nie wiadomo co wybrac

w zeliwniakach mam jeden klopot z opisow wynika ze np spalaja okolo 4 kg na godzine wiadomo ze odnosi sie to pewnie do pracy na wysokich obrotach ale w stalowych pisza ze jest to okolo 2-3 kg
wiec sa bardziej oszczedne no ale sam nie wiem zeliwniaki sa mysle bardziej odporne na roznego rodzaju czynniki

trudny wybor :-?

lukol-bis
08-09-2006, 10:51
Na pewno żeliwiaki są dużo lepsze o kotłów stalowych. Nie mozna sugerować się ilością spalanego paliwa podawaną przez producenta kotła. Prawdopodobie ci, u których wychodzi takie małe spalanie mogą być troche nieprawdomówni. Jedni podają średnie spalanie, inni maksymalne, na to też trzeba zwracać uwagę.
Jeśli rozważamy sprawność jaką można wycisnąć z kotła na paliwa stałe, to przecież konstrukcyjnie można nawet zrobić kondensata, ale to oznacza tylko duże kłopoty eksploatacyjne.
Moim zdaniem sprawności 86% nie powinno się przekaraczać w kotłach na paliwo stałe, ponieważ spaliny paliw stałych są zupełnie inne niz gazowe, czy olejowe.
Pozdrawiam

Seluch
08-09-2006, 11:45
i bądź tu mądry :-?

pawelurb
12-09-2006, 12:51
Paweł oczywiście że jest to rozwiazanie dobre - w 3-drogowym tworzysz tylko obiekg zabezieczający wode kotłowa w 4-ro drogowym masz możliwośc sterowania temp wychodzącej na obieg grzewczy (np ważne przy podłogówkach)

sebo8877

na stronie http://www.termsystem.com/zawory_trojdrogowe.htm , przeczytałem, że zawotu trójdrogowe nadają się do źródeł ciepła odpornych na korozje

".......Mieszacze trójdrożne są przeznaczone do systemów, gdzie nie ma konieczności ochrony przed korozją niskotemperaturową, zwłaszcza przydatne są do wszystkich rodzajów ogrzewań akumulacyjnych oraz do regulacji poszczególnych stref ogrzewania zasilanych ze wspólnego rozdzielacza, ......"

Dalej nie jestem pewny , czy zamontowano mi dobry zawór ..... niby powinien działać , bo jest w stanie zmieszać wodę z zasilania z powrotem do kotła , ale czemu na ww. stronie piszą , że sie do tego nie nadaje ??

Wojtek86
12-09-2006, 14:50
Moim zdaniem sprawności 86% nie powinno się przekaraczać w kotłach na paliwo stałe, ponieważ spaliny paliw stałych są zupełnie inne niz gazowe, czy olejowe.


Całkowicie się z tobą zgadzam!

Seluch
13-09-2006, 08:35
A co myslicie o tym kotle:

http://www.kotly-marciniak.isnet.pl/kotly-marciniak/kwsp.html

sebo8877
13-09-2006, 09:59
Paweł oczywiście że jest to rozwiazanie dobre - w 3-drogowym tworzysz tylko obiekg zabezieczający wode kotłowa w 4-ro drogowym masz możliwośc sterowania temp wychodzącej na obieg grzewczy (np ważne przy podłogówkach)

sebo8877

na stronie http://www.termsystem.com/zawory_trojdrogowe.htm , przeczytałem, że zawotu trójdrogowe nadają się do źródeł ciepła odpornych na korozje

".......Mieszacze trójdrożne są przeznaczone do systemów, gdzie nie ma konieczności ochrony przed korozją niskotemperaturową, zwłaszcza przydatne są do wszystkich rodzajów ogrzewań akumulacyjnych oraz do regulacji poszczególnych stref ogrzewania zasilanych ze wspólnego rozdzielacza, ......"

Dalej nie jestem pewny , czy zamontowano mi dobry zawór ..... niby powinien działać , bo jest w stanie zmieszać wodę z zasilania z powrotem do kotła , ale czemu na ww. stronie piszą , że sie do tego nie nadaje ??

Paweł alez nadaje się i to o to własnie chodzi by zabezpieczyc kocioł "niskotemperaturowy" najlepiej wyposażyć się w czujnik przylgowy z termometrem i pomierzyć temperatury na rurach i ręcznie ustawić zawór by zagwarantować własnie odpowiednio ciepły powrót

Sebo8877