PDA

Zobacz pełną wersję : Wylewka na OSB w łazience ?(drewniana podłoga)



AndrzejER
03-09-2006, 10:20
Witam wszystkich forumowiczów,

Przeszukałem całe forum wzdłuż i wszerz, przeczytałem sporo wątków na temat płyt OSB, wylewek i starych podłóg (sporo ciekawych rzeczy się dowiadując) ale potrzebowałbym porady w tym konkretnym przypadku..

bardzo proszę o opinie i ewentualne sugestie.. kładę podłogę na początku tygodnia :)
Krótki opis przypadku:
Stara kamienica, stropy drewniane, podłoga to deski na legarach - wszystko "pracuje". Łazienka to część większego pomieszczenia. Na podłodze są deski (w dobrym stanie), na to przyjdzie płyta OSB (pióro-wpust), na podłodze mają być kafelki..
i teraz są dwie opcje :

1) na płytę osb: folia w płynie, (ewentualnie elastyczny klej + mata usztywniająca), odpowiedni klej na osb i płytki

2) na płytę osb: wylewka optiroc (elastyczna bolix ?) na trudne podłoża, folia w płynie i kafelki


Osobiście chciałbym wylewki uniknąć ale niektórzy mówią, że sama płyta nie będzie na tyle stabilna, żeby uniknąć popękania płytek po jakimś czasie.. ale skoro płytki miałyby popękać to wylewka tez nie da rady ?

Problemem jest to, że podłoga w całym pomieszczeniu dość mocno pracuje, czy wylewka pomoże ? a może to zbędny balast ?

z góry dziękuję za wszelkie sugestie,
pozdrawiam,
Andrzej

AndrzejER
04-09-2006, 07:54
Na dniach będę kładł tą podłogę - może jednak ktoś się podzieli wiedzą ?

z góry dziękuję :)

Andrzej

mira it
04-09-2006, 20:40
Witam wszystkich forumowiczów,

Przeszukałem całe forum wzdłuż i wszerz, przeczytałem sporo wątków na temat płyt OSB, wylewek i starych podłóg (sporo ciekawych rzeczy się dowiadując) ale potrzebowałbym porady w tym konkretnym przypadku..

bardzo proszę o opinie i ewentualne sugestie.. kładę podłogę na początku tygodnia :)
Krótki opis przypadku:
Stara kamienica, stropy drewniane, podłoga to deski na legarach - wszystko "pracuje". Łazienka to część większego pomieszczenia. Na podłodze są deski (w dobrym stanie), na to przyjdzie płyta OSB (pióro-wpust), na podłodze mają być kafelki..
i teraz są dwie opcje :
1) na płytę osb: folia w płynie, (ewentualnie elastyczny klej + mata usztywniająca), odpowiedni klej na osb i płytki

2) na płytę osb: wylewka optiroc (elastyczna bolix ?) na trudne podłoża, folia w płynie i kafelki


Osobiście chciałbym wylewki uniknąć ale niektórzy mówią, że sama płyta nie będzie na tyle stabilna, żeby uniknąć popękania płytek po jakimś czasie.. ale skoro płytki miałyby popękać to wylewka tez nie da rady ?

Problemem jest to, że podłoga w całym pomieszczeniu dość mocno pracuje, czy wylewka pomoże ? a może to zbędny balast ?

z góry dziękuję za wszelkie sugestie,
pozdrawiam,
Andrzej


może być folia w płynie
ja mam tak bez foli , wylewka samopoziomująca , elastyczny klej do płytek , mam już to 6 lat i nic się nie dzieje

AndrzejER
04-09-2006, 20:54
Czyli jednak wylewka ?
Mój fachowiec, który ma to robić przekonuje mnie, że jest ona niepotrzebna.. to samo twierdzą fachowcy od OSB i glazury z castoramy (ale wiadomo, oni tam tylko sprzedają)..

Ja powoli się przekonuję, że wylewka to dobra rzecz - pytanie jak to się zachowa bez niej ? Bo jeśli różnicy nie będzie to nie chcę wchodzić w zbędne koszty i robotę..

dziękuję za odpowiedź

mira it
04-09-2006, 21:30
Czyli jednak wylewka ?
Mój fachowiec, który ma to robić przekonuje mnie, że jest ona niepotrzebna.. to samo twierdzą fachowcy od OSB i glazury z castoramy (ale wiadomo, oni tam tylko sprzedają)..

Ja powoli się przekonuję, że wylewka to dobra rzecz - pytanie jak to się zachowa bez niej ? Bo jeśli różnicy nie będzie to nie chcę wchodzić w zbędne koszty i robotę..

dziękuję za odpowiedź
to ci dam przykład
w kuchni położyłem płytki bezpośrednio na osb i mi fuga wypada choć mam zastosowaną fugę elastyczną,
a w łazience wylałem samopoziomującą żeby utwardzic podłoże i jest ok

Yaras
05-09-2006, 23:09
wg mnie wylewka zbędna, ale jak już ją zrobisz to może nie zaszkodzi, pytanie tylko czy będzie lepiej, niestety trochę to ważyć będzie a jak stary strop to wiadomo co. u mnie bylo tak: stara kamienica, stara podloga drewniana, każdą deskę dokręcilem wkrętaki do belek (w miejscach obok gwoździ), na to w kuchni folia w płynie i grunt do podłoży drewnianych (ceresit), potem siatka zatopiona w kleju elastycznym (cm17 chyba) jak wyschło to kladlem płytki na tym samym kleju, fuga elastyczna mapei, efekt, po roku dość intensywnego użytkowania żadnych pęknięć, nic sie nie dzieje, to samo w przedpokoju tylko że tam bez folii w płynie. tez myślalem o wylewce ale jak policzylem ile to będzie ważyć i co będzie jak np wejdzie do pomieszczenia z 7 osób to sie zniechęciłem do wylewki

AndrzejER
05-09-2006, 23:21
z wylewki w końcu zrezygnowałem.. (choć w łazience 7 osób raczej nie będzie :lol: )

po wielu konsultacjach plan jest taki :

płyty OSB -> ATLAS CERPLAST -> folia w płynie ATLAS WONDER E -> KLEJ ATLAS PLUS z wtopioną siatką elewacyjną -> KLEJ ATLAS PLUS raz jeszcze -> na to płytki z fugą elastyczną mapei

i będę trzymał kciuki :D

AndrzejER
06-09-2006, 09:50
a tak swoją drogą ma ktoś jakieś doświadczenia z klejem ATLAS PLUS lub z CERPLASTEM ?

Rezi
06-09-2006, 11:36
co do kleju atlas - odradzam ze wzglkędu na to iz atlas nie ma gotowego systemu na osb i wręcz to odradza
ja połozyłem na osb płytki wg przepisu poniżej ( dla podłozy krytyczny)

aby rozwiac wątpliwości - zrobiłem - mam - trzyma


wersja podstawowa
grunt do podłozy krytycznych i nienasiąkliwych Ceresit CN97
klej CM16lub17 + terakota
fuga elastyczna

wersja na podłożona krytyczne
grunt do podłozy krytycznych i nienasiąkliwych Ceresit CN97
warstwa kleju CM16lub17 z zatopiona siatka z włókna szklanego
jezeli będzie wilgość Ceresit CL 50 lub 51
klej CM16lub17 + terakota
fuga elastyczna

http://www.ceresit.pl/_itemserver/TDSy_nowe/cn94.pdf

AndrzejER
06-09-2006, 12:10
znalazłem coś takiego :

KLEJENIE OKŁADZIN CERAMICZNYCH NA PODŁOŻU Z PŁYTY OSB (http://dziennik.dziennikbudowy.pl/Ekspres.nsf/n/2E6B6FFED6641295C1256B58004944B8?OpenDocument&View=n&Cat=np&Count=10)

i chyba im uwierzę

pozdrawiam i dziękuję za uwagi

arbud.bb 0481
30-05-2017, 21:50
Witam wszystkich forumowiczów,

Przeszukałem całe forum wzdłuż i wszerz, przeczytałem sporo wątków na temat płyt OSB, wylewek i starych podłóg (sporo ciekawych rzeczy się dowiadując) ale potrzebowałbym porady w tym konkretnym przypadku..

bardzo proszę o opinie i ewentualne sugestie.. kładę podłogę na początku tygodnia :)
Krótki opis przypadku:
Stara kamienica, stropy drewniane, podłoga to deski na legarach - wszystko "pracuje". Łazienka to część większego pomieszczenia. Na podłodze są deski (w dobrym stanie), na to przyjdzie płyta OSB (pióro-wpust), na podłodze mają być kafelki..
i teraz są dwie opcje :

1) na płytę osb: folia w płynie, (ewentualnie elastyczny klej + mata usztywniająca), odpowiedni klej na osb i płytki

2) na płytę osb: wylewka optiroc (elastyczna bolix ?) na trudne podłoża, folia w płynie i kafelki


Osobiście chciałbym wylewki uniknąć ale niektórzy mówią, że sama płyta nie będzie na tyle stabilna, żeby uniknąć popękania płytek po jakimś czasie.. ale skoro płytki miałyby popękać to wylewka tez nie da rady ?

Problemem jest to, że podłoga w całym pomieszczeniu dość mocno pracuje, czy wylewka pomoże ? a może to zbędny balast ?

z góry dziękuję za wszelkie sugestie,
pozdrawiam,
Andrzej

Wylewka samopioziom na osb

też teraz przerabiam taki temat jak samopoziom na osb na stropie drewnianym
bo jest bardzo krzywo
moim zdaniem wylewka samopoziom pomoże bo kleju będzie
za dużo
jedyne co moze sie sprawdzic to grunt z piaskiem kwarcowym na osb potem na to wylewka samopoziomujaca i jeszcze polecam fugde epoksydawa

arbud.bb 0481
30-05-2017, 21:53
fuga epoksydowa sprawdza sie na ruchomych nawierzchniach już sie o tym przekonałem

arbud.bb 0481
30-05-2017, 21:56
nie jestem zwolennikiem klei atlas jak dla mnie lepiej pracuje sie na papei szczegulnie jezeli chodzi okleje zelowe