PDA

Zobacz pełną wersję : Czy drenaż będzie działał



dragon2006
03-09-2006, 12:09
Witam
Mam wykonany drenaż w okół ław na głebokości ok.2m
Drenaż wykonany zgodnie ze sztuką budowy tj.drenaż ze spadkiem
w kierunku studnij chłodnej,rury drenarskie obsypane żwirem granulacji
ok.16-32 mm to wszystko owinięte geowłókniną ,studzienki rewizyjne na rogach budynku, na ścianie fundamentowej folia kubełkowa i teraz mam pytanie czy magę to zasypać gruntem rodzinnym czyli w mojm przypadku gliną , wiem że powinno to zasypać się piaskiem ew. żwirem itp.
ale ze względu na głębokośc posadowienia ław i tym samym koszty zasypania chcę to zrobić właśnie gliną,czy wówczas drenaż będzie działał,
czy glina przepuści wodę na taką głębokość,dodam tylko że na działce niema wody gruntowej a jeśli jest to znacznie poniżej ław.
Pozdr.

Świerzak
03-09-2006, 19:58
witaj... własnie sam zastanawiam sie jak to powinno być... niedługo też będe robił drenaż... też mam gline jak grunt rodzimy... jak ja to widzę u siebie:


jako że podnoszę poziom działki, a zwłaszcza w pobliżu domu, planuję zrobić delikatny spadek wokół budynku..., jeśli drenaż wykonam zasypując rurę drenarska kamieniem lub żwirem, itp. woda deszczowa która mogłaby wsiąknąć w ziemię "gdzieś tam" bedzie się pchała pod dom najdogodniejszą drogą w strone drenażu, wydaję mi się że drenaż powinien służyć bardziej do zebrania i odprowadzenia ewentualnej wody podziemnej tak aby nie zalegała przy ławie... dodam że planuję wykonać odprowadzenie wody z dachu, tak żeby zminimalizować ilośc wody która może mi podejść pod budynek...


jako że narazie nie mam wody przy piwnicy, pomimo iż stoi otwarta miesiąc, chyba zrobię tak:

po zaizolowaniu ścian, na folie kubełkową nasypie glinę, przyszaluję tak aby na folii była 25-30cm warstwa gliny, w nastepnej kolejności bedzie sie znajdował drenaż obsypany kamieniem, ewentualnie we włókninie, warstwa wys. ok. 50-70 cm... na to moja rodzim glina..

równierz prosze o wypowiedzi co do mojego postu...
zastanawiam sie czy rura drenarska ma mieć pod soba warstwę przpuszczalna czy juz nie? po mojemu nie powinna, ewntalnie pare cm aby sie nie zamuliła ale po co puszczać wode poniżej jej pozimu? porawcie mnie jesli sie mylę...