PDA

Zobacz pełną wersję : piekarnik elektryczny i problemy



Blutka
03-09-2006, 13:44
Wprowadziłam się do mieszkania, w którym jest piekarnik elektrycznyw zabudowie.

Włączyłam go dziś radośnie, zaczął się nagrzewać, a tu CYK - wyłącznik różnicowo-prądowy wyłączył prąd. Co dziwne, bezpiecznik od piekarnika (mam osobny) się nie wyłączył.

No nic, włączam drugi raz, piekarnik pochodził kilka minut dłużej i to samo.

Ma ktoś pomysł, co jest grane?

retrofood
06-09-2006, 10:25
Witam.

prawidłowo. Wyłšcznik różnicowo-pršdowy powinienwyłšczać szybciej niż nadpršdowy.
podejrzewam, że bez elektryka z odpowiednim miernikiem się nie obejdzie. Trzeba pomierzyć rezystancję izolacji i znaleŸć miejsce uszkodzenia.

Garcia27
06-09-2006, 11:20
Witam. Wyłącznik róż-prąd. nie ma wcale się wyłączać szybciej niż "bezpiecznik", jest to zabezpieczenie innego rodzaju.
Przyczyną może być przebicie na kablu, piekarniku, lub w gniazdku. Zawołaj elektryka, on Ci to sprawdzi.
Pozdrawiam

krzysboron
14-10-2006, 23:13
Jest jeszcze jedna opcja, masz niewlasciwie dobrany wyłącznik różnicowo - prądowy (różnicówka). Zdaża się że w mieszkaniach są różnicówki na 10mA a powinny być na 30mA. Nie wiem jak jest przy piekarniku.
Różnicówka ma za zadanie zadziałać jeżeli prąd płynie od fazy do uziemnienia a powinien do zera.
Fakt że różnicówka wyłącza się po kilku minutach a nie od razu świadczy o tym że nie ma zwarcia. A prąd różnicowy (ilość prądu wchodzącego do odbiornika-piekarnika ma być równa ilości prądu która wychodzi z niego) bierze się z tąd, że izolacja przewodów ma pewną pojemność (bardzo bardzo malutką ale jednak ma) i przez tą pojemność ucieka prąd do.... do ścian budynku. Jeżeli jest za dużo kabli to zbyt czuła różnicówka działa niepotrzebnie.
Jeżeli na układzie różnicówki jest pokrętełko do regulacji to spróbuj zmnienić jego położenie na większą wartość (zapamiętaj wartość -położenie początkowe. Jeżeli to pomoże to po problemie. Jeżeli pokręcisz w złą stronę to kuchenka wyłączy sie jeszcze szybciej.

A może różnicówka włącza się tylko wtedy gdy jest załączone jeszcze inne urządzenie np czajnik ?
Czy kuchenka jest podłączona do właściwego gniazdka - zapytaj starych właścicieli mieszkania.

Sprawdzając czy kuchenka nie kopie sprawdz próbówką - jezeli jej nie masz to ZEWNETRZNA częścią palca - jakby coś to tylko cie połaskota i nic ci nie będzie.
PS jestem elektronikiem a nie elektrykiem wiec mogę nie miec racji i nie biorę odpowiedzialności za ewentualną utratę życia lub zdrowia.

Blutka
15-10-2006, 13:25
Problem rozwiązany. To zwykła wilgoć, bo piekarnik nie był od dawna używany. Po kilku próbach i porządnym rozgrzaniu piekarnika problem zniknął.