PDA

Zobacz pełną wersję : ktoś dawał beton wodoszczelny na fundament?



cstwor
04-09-2006, 10:24
Na działce mam glinę i na wiosnę gdy wkopywałem słupek już na 40-50cm zaczęła się zbierać woda (ciężko powiedzieć czy podchodziła z dołu czy spływała do dołka bo ogólnie było mokro).
Zastanawiam się czy dobrym pomysłem było by użycie do lania fundamentów betonu wodoszczelnego? Koszt B-25 (najniższy) to 50 zł więcej za m3, nie wiem jeszcze ile wejdzie w całości ale szacuje że kosztowało by mnie to około 2000zł więcej (40m3?).
Zastanawiam się czy za tę kwotę nie warto by było spać spokojnie, część z tej kwoty zaoszczędziłbym też pewnie kładąc słabszą izolację pionową.
Tylko posmarować abizolem by wystarczyło?
Czy to dobre rozwiązanie?

cstwor

moniqa_1977
04-09-2006, 10:46
Tez mam mokrą działkę.
I - niestety- 100m fundametów :x

Dla świetego spokoju - za aprobatą architekta i kier_buda zdecydowałam sie na B25.
Nie wiem, czy to było konieczne - ale przynajmniej gdyby woda dawała o sobie znać - moje sumienie będzie czyste:
zrobiłam wszystko, co mogłam 8)

retrofood
04-09-2006, 10:54
Witam.

Tylko zrób warstwę (odizolowana w poziomie) bez dodatku - na uziom fundamentowy.

cstwor
04-09-2006, 11:18
Tzn. gdzie dokładniej powinna być ta warstwa i jak duża (wysoka?)
A może ławy ze zwykłego betonu a ściany fundamentowe z uszczelniaczem?

cstwor

retrofood
04-09-2006, 12:16
Witam.

Uziom fundamentowy wykonuje się w najniższej warstwie (jak najgłębiej). Ponieważ wykonuje się go w z prętów lub taœmy stalowej, więc warstwa ok 10 cm betonu nad i pod takš taœmš jest wystarczajšcš osłonš przed korozjš stali. I tyle wystarczy. Oczywiœcie z góry można więcej, ale 10 cm od dołu to minimum. Dlatego pod pręty, czy taœmę bezpoœrednio w wykopie wstawia się podpórki dystansowe.

kaltam
05-09-2006, 07:49
Też miałem ten problem i rozwiązałem go trochę inaczej. Fundamenty lane były z betonu B20 z dodatkiem - beton hydrotechniczny. Fundamenty zostały ocieplone za zewnątrz styropienem z papą (papa była już technologicznie połączona ze stropianem) po uprzednim zaizolowaniu np. abizolem. Ale najważniejsze: fundamenty zostały obsypane wyłącznie gliną (ubite stopą wibracyjną) - od ław do -40 cm od poz. "0". Od poziomu -40 cm jest tłuczeń z klińcem i bruk wokół domu - w warstwie tłucznia jest ułożony drenaż (żółty peszel fi100 cm) do ewntualnego odprowadzenia nadmiaru wód opadowych. Odwodnienie jest odprowadzone do studni chłonnej.

budulec
05-09-2006, 08:01
Tez mam mokrą działkę.
I - niestety- 100m fundametów :x

Dla świetego spokoju - za aprobatą architekta i kier_buda zdecydowałam sie na B25.
Nie wiem, czy to było konieczne - ale przynajmniej gdyby woda dawała o sobie znać - moje sumienie będzie czyste:
zrobiłam wszystko, co mogłam 8)

Jestem ciekawy jaki miałaś cel dając B25?
Podejrzewam, że i tak decydujący był docisk gruntu, a nie przebicie ławy. W związku z tym dając B25 wcale nie wzmocniłaś fundamentów.
pzdr

moniqa_1977
05-09-2006, 08:07
Tez mam mokrą działkę.
I - niestety- 100m fundametów :x

Dla świetego spokoju - za aprobatą architekta i kier_buda zdecydowałam sie na B25.
Nie wiem, czy to było konieczne - ale przynajmniej gdyby woda dawała o sobie znać - moje sumienie będzie czyste:
zrobiłam wszystko, co mogłam 8)

Jestem ciekawy jaki miałaś cel dając B25?
Podejrzewam, że i tak decydujący był docisk gruntu, a nie przebicie ławy. W związku z tym dając B25 wcale nie wzmocniłaś fundamentów.
pzdr

A czy w jakis spośób dając B 25 fundamentowi zaszkodziłam?

Cel działania był prosty - takie zalecenia otrzymałam od architekta adaptującego projekt na potrzeby naszej działki 8)
Architekt będący autorem projektu, kier_bud oraz wykonawca równiez stwierdzili, że jest to prawidłowe rozwiązanie.
Oni sa profesjonalistami - ja nie... Dlatego postapiłam zgodnie z tym zaleceniem :)

A że róznica między B-20 a B-25 w betoniarni, gdzie beton kupowałam wynosiła aż 5 PLN za m3 ;)
to długo sie nie zastanawiałam...

budulec
05-09-2006, 08:27
Tez mam mokrą działkę.
I - niestety- 100m fundametów :x

Dla świetego spokoju - za aprobatą architekta i kier_buda zdecydowałam sie na B25.
Nie wiem, czy to było konieczne - ale przynajmniej gdyby woda dawała o sobie znać - moje sumienie będzie czyste:
zrobiłam wszystko, co mogłam 8)

Jestem ciekawy jaki miałaś cel dając B25?
Podejrzewam, że i tak decydujący był docisk gruntu, a nie przebicie ławy. W związku z tym dając B25 wcale nie wzmocniłaś fundamentów.
pzdr


pzdr

A czy w jakis spośób dając B 25 fundamentowi zaszkodziłam?

Cel działania był prosty - takie zalecenia otrzymałam od architekta adaptującego projekt na potrzeby naszej działki 8)
Architekt będący autorem projektu, kier_bud oraz wykonawca równiez stwierdzili, że jest to prawidłowe rozwiązanie.
Oni sa profesjonalistami - ja nie... Dlatego postapiłam zgodnie z tym zaleceniem :)

A że róznica między B-20 a B-25 w betoniarni, gdzie beton kupowałam wynosiła aż 5 PLN za m3 ;)
to długo sie nie zastanawiałam...

nie zaszkodziłaś.

piejar
05-09-2006, 09:46
Ja mam chałupę wykopaną w glinie (podpiwniczona) ale nie dawałem żadnego ekstra betonu. Nie bardzo wierzę w "szczelne" rozwiązania. Preferuję trzymanie wody z dala od domu i drenaż, który zrobiłem i który działa.

thunderstuck
05-09-2006, 12:31
Czesc,

Buduje w W-wie na Bialolece. Poziom wod gruntowych 1-0,8m. W projekcie ind. lawy mialem robic z B25, wzialem B30 plus uszczelniacz W10. W przyszlym roku bede robil tez drenaz.

W ten sposob bede spal spokojnie. Roznica pomiedzy B25 a B30 nie jest wielka, a czlowiek bedzie spal spokojnie...

budulec
05-09-2006, 13:42
Czesc,

Buduje w W-wie na Bialolece. Poziom wod gruntowych 1-0,8m. W projekcie ind. lawy mialem robic z B25, wzialem B30 plus uszczelniacz W10. W przyszlym roku bede robil tez drenaz.

W ten sposob bede spal spokojnie. Roznica pomiedzy B25 a B30 nie jest wielka, a czlowiek bedzie spal spokojnie...
Tak, tylko jeśli chciałeś mieć bezpieczniejszy dom to trzeba było te ławy poszerzyć (ewentualnie podwyższyć). Zmiana klasy betonu nie zwiększa w tym przypadku Twojego bezpieczeństwa, gdyż nie jest to czynnik decydujący o wytrzymałoścu Twoich fundamentów.
pzdr

cstwor
06-09-2006, 09:34
Odpowiedź dlaczego b-25 hydrotechniczny (czy B-30) jest bardzo prosta.
Zadzwoń sobie do betoniarni i zapytaj - nie robią hydrotechnicznych w niższych klasach. Jeżeli chcę mieć beton wodny to u mnie tylko od B-25 w górę albo zwykły beton w B-20, B-15.
pzdr

Geno
06-09-2006, 09:36
Odpowiedź dlaczego b-25 hydrotechniczny (czy B-30) jest bardzo prosta.
Zadzwoń sobie do betoniarni i zapytaj - nie robią hydrotechnicznych w niższych klasach. Jeżeli chcę mieć beton wodny to u mnie tylko od B-25 w górę albo zwykły beton w B-20, B-15.
pzdr
To akurat budulec wie i nie o tym była mowa.

budulec
06-09-2006, 10:06
Dzieki GENO,. Tak sie akurat składa, że tego nie wiedziałem, ale to, że w jakiejś betoniarni nie ma BH 20 nie oznacza, że on nie istnieje.

pzdr