PDA

Zobacz pełną wersję : RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 [91] 92

minertu
03-07-2017, 07:34
To musiał być jeden z tych co nie uważał na szkoleniu :)
Dobrze,że już jest kocioł gdzie do czyszczenia nie trzeba nic rozbierać a samo czyszczenie to kilka sekund.Nawet kobieta obsłuży go bez problemu

boluslolusj23
03-07-2017, 10:09
A gdzie ten kocioł miał stać jak nie w tej kotłowni?

Grzesiu,
nie nazywaj kotłownią czegoś, co nie spełnia podstawowych wymagań.

boluslolusj23
03-07-2017, 10:14
To musiał być jeden z tych co nie uważał na szkoleniu :)
Dobrze,że już jest kocioł gdzie do czyszczenia nie trzeba nic rozbierać a samo czyszczenie to kilka sekund.Nawet kobieta obsłuży go bez problemu

Tzw. samoobslugowych kotłów na swiecie jest multum.
Już 16 lat temu na Targach we Frankfurcie widziałem kotły na paliwo stałe z samoczynnym odbieraniem popiołu, przesuwnymi kasetami na popiół, czyszczakami wewnątrz kotła. & napędów. Bierze toto prądu tyle, że by nim pół chałupy ogrzał. O cenie zakupu nie wspominam. Jeszcze do tego proponowali za ponad 3 tys. elektrofiltr kominowy.
Wszystko się da zrobić, tylko kto ci to w tym kraiku kupi, skoro do nowych domów kupują kopciuchy? Bo Polak potrafi.

minertu
03-07-2017, 10:24
Grzesiu,
nie nazywaj kotłownią czegoś, co nie spełnia podstawowych wymagań.

Wymóg o którym piszesz dotyczy nowych domów a co ze starymi istniejącymi?

Leń
03-07-2017, 20:24
Straszną abstrakcję tutaj oferujecie .Może jakieś konkrety , propozycje . Ci którzy nigdy nie mieli pieca nie wiedzą ani jakie są problemy ani jakie koszty czy konsekwencje wyboru .Piec bez podajnika to męczarnia , skoki temperatury chyba że jest bufor i na dodatek makabra z czyszczeniem . Piece z podajnikiem to z kolei albo słabe chińskie podzespoły i liche materiały albo rozreklamowane kolorowe zabawki grzewcze . Dla czego nic nie piszecie o problemach z czyszczeniem większości kotłów z podajnikiem wymuszony nadmuch przyśpiesza osadzanie szlaki na ściankach wymienników i ich sprawność spada na łeb na szyję . Wielu użytkowników jest w szoku że palą jak szaleni a w domu zimno . Taki piec wymaga czyszczenia w sezonie co dwa trzy tygodnie - ciekawe kto jest taki bohater i wskakuje z wyciorami do pieca ? A są polskie piece które mają automatyczne systemy czyszczenia i w przeciwieństwie do większości wymienianych kotłów nie pozwalają na spalanie śmieci tzw. dodatkowe ruszta . Jak kupiłem ******** 32 kW ogrzewa 350 metrowy dom i podgrzewa wodę ( bufor ) ma 92 % sprawność a system czyszczenia ogarniają w obsłudze dzieci - ładowanie w zimie raz na tydzień - ja ich namierzyłem w internecie na :spam: . Dla czego nie ostrzegacie przed firmami oferującymi piece z podzespołami z papieru ( deflektory rozpadające się po 1 roku ( ja mam z 20 % zawartością chromu i wieczystą gwarancją ) to drobiazg ale zapewniam w poprzednim piecu te drobiazgi doprowadzały mnie do szału nie mówiąc o piekle czyszczenia - teraz moja kotłownia niczym nie różni się od kotłowni gazowej . Mam nadzieję że kilka moich uwag pomoże uniknąć bolesnych błędów . I na zakończenie nie słuchajcie bajek o kotłach małej mocy które czynią cuda - jedna wielka bajka - chcecie mieć spokój kupujcie piece o znacznie wyższej mocy od wyliczeń , pracują w środkowej amplitudzie swojej mocy nie marnując paliwa na grzanie komina . A dla niedowiarków prosty test ja w moim kotle przy pracy na maksymalnej mocy mogę położyć rękę na rurę wylotową spalin i zero najmniejszych poparzeń a jak to by wyglądało u was ?

Andrzej_M_
03-07-2017, 21:13
Straszną abstrakcję tutaj oferujecie .Może jakieś konkrety , ,,,,

Leń-u z Rzeszowa jak myślisz, jakie mogą być roczne możliwości produkcyjne firmy PPHU Ekomax zachwalanych przez Ciebie kotłów Prometeus, w tych dwóch małych kurnikach.

źródło:
https://www.google.pl/maps/place/Grunwaldzka+34B,+36-040+Boguchwa%C5%82a/@49.9814953,21.9532065,203a,35y,2.76t/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x473cf9741a728421:0x4542f a9dfc132751!8m2!3d49.981541!4d21.953358 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.google.pl%2Fm aps%2Fplace%2FGrunwaldzka%2B34B%2C%2B36-040%2BBoguchwa%25C5%2582a%2F%4049.9814953%2C21.953 2065%2C203a%2C35y%2C2.76t%2Fdata%3D%213m1%211e3%21 4m5%213m4%211s0x473cf9741a728421%3A0x4542fa9dfc132 751%218m2%213d49.981541%214d21.953358)

zawijan
04-07-2017, 08:50
Straszną abstrakcję tutaj oferujecie .Może jakieś konkrety , propozycje . Ci którzy nigdy nie mieli pieca nie wiedzą ani jakie są problemy ani jakie koszty czy konsekwencje wyboru .Piec bez podajnika to męczarnia , skoki temperatury chyba że jest bufor i na dodatek makabra z czyszczeniem . Piece z podajnikiem to z kolei albo słabe chińskie podzespoły i liche materiały albo rozreklamowane kolorowe zabawki grzewcze . Dla czego nic nie piszecie o problemach z czyszczeniem większości kotłów z podajnikiem wymuszony nadmuch przyśpiesza osadzanie szlaki na ściankach wymienników i ich sprawność spada na łeb na szyję . Wielu użytkowników jest w szoku że palą jak szaleni a w domu zimno . Taki piec wymaga czyszczenia w sezonie co dwa trzy tygodnie - ciekawe kto jest taki bohater i wskakuje z wyciorami do pieca ? A są polskie piece które mają automatyczne systemy czyszczenia i w przeciwieństwie do większości wymienianych kotłów nie pozwalają na spalanie śmieci tzw. dodatkowe ruszta . Jak kupiłem ******** 32 kW ogrzewa 350 metrowy dom i podgrzewa wodę ( bufor ) ma 92 % sprawność a system czyszczenia ogarniają w obsłudze dzieci - ładowanie w zimie raz na tydzień - ja ich namierzyłem w internecie na :spam: . Dla czego nie ostrzegacie przed firmami oferującymi piece z podzespołami z papieru ( deflektory rozpadające się po 1 roku ( ja mam z 20 % zawartością chromu i wieczystą gwarancją ) to drobiazg ale zapewniam w poprzednim piecu te drobiazgi doprowadzały mnie do szału nie mówiąc o piekle czyszczenia - teraz moja kotłownia niczym nie różni się od kotłowni gazowej . Mam nadzieję że kilka moich uwag pomoże uniknąć bolesnych błędów . I na zakończenie nie słuchajcie bajek o kotłach małej mocy które czynią cuda - jedna wielka bajka - chcecie mieć spokój kupujcie piece o znacznie wyższej mocy od wyliczeń , pracują w środkowej amplitudzie swojej mocy nie marnując paliwa na grzanie komina . A dla niedowiarków prosty test ja w moim kotle przy pracy na maksymalnej mocy mogę położyć rękę na rurę wylotową spalin i zero najmniejszych poparzeń a jak to by wyglądało u was ?
Ależ naopowiadałeś głupot...:)

dennis
13-08-2017, 17:56
Przepraszam, szukam tutaj rankingu kotłów 5 klasy z podajnikiem na groszek.

Jakoś mam problem, aby to znaleźć. Czy mógłby mi ktoś dalej pomóc? Dzieki

minertu
13-08-2017, 19:30
Już pojawił się oficjalnie nowy model RBR-K 12 i 15kW w 5 klasie.

kawon
14-08-2017, 06:22
Prosze kolego dennis
http://ranking.czysteogrzewanie.pl/szukaj/1aq5

kawon
14-08-2017, 07:16
Już pojawił się oficjalnie nowy model RBR-K 12 i 15kW w 5 klasie.

Witam,widać że pomysłowa konstrukcja,dopalić jak najwięcej i dopiero wywalic resztki do komina.A czyszczenie ....mistrzostwo proste i mam nadzieje skuteczne.

SUSPENSER
14-08-2017, 08:06
Skuteczne i sprawdzone :yes:

minertu
14-08-2017, 10:29
Witam,widać że pomysłowa konstrukcja,dopalić jak najwięcej i dopiero wywalic resztki do komina.A czyszczenie ....mistrzostwo proste i mam nadzieje skuteczne.

Takie było założenie.

ufbufkruf
14-08-2017, 10:43
Ma ktoś w Was kocioł firmy Metalbet? W lokalnej hurtowni zachwalają, ze stoi na jednym poziomie co Defro...

dennis
15-08-2017, 16:11
Prosze kolego dennis
http://ranking.czysteogrzewanie.pl/szukaj/1aq5Dzieki.

A który z tych kotlów moglibyście mi proszę polecić ?

dennis
15-08-2017, 16:20
Takie było założenie.Dlaczego mówisz w czasie przeszłym? Czyż tak już nie jest,.. czy też tak sie nie stało? Czy też tylko na zalożeniach się skończyło?

animuss
15-08-2017, 18:14
Dlaczego mówisz w czasie przeszłym? Czyż tak już nie jest,.. czy też tak sie nie stało? Czy też tylko na zalożeniach się skończyło? :lol2:


Witam,widać że pomysłowa konstrukcja.

Te kotły wszystkie są takie same, lub prawie tak samo bele jakie, rzadko się zdarza coś nowego :cool:

Kocioł na paliwo stałe powinien być wygodny a nie ładny.

Wystarczyłoby umieszczać w nich podajniki skośnie a ile korzyści dla użytkowników.

Automatycznie powstaje dużo większy popielnik i do tego nisko osadzona klapa zasobnika, nie trzeba tak wysoko targać worów z ekogrochem.

http://i.imgur.com/iUrwDmp.png

Jarecki79
16-08-2017, 09:08
tzw retorty skosne, fajkowe są od lat dostępne i generują kłopot z kołnierzem motoreduktora....
nie wyszły w moim przekonaniu, miejsca na popiół więcej nie jest, bo puszka jak w fajce pancerpola, tyle,że motoreduktor praktycznie na glebie leży i silnik lepiej kurz z podłogi zaciąga, jedyne co to niższy zasyp, ale ze względu na wspawanie mocowania kwadratu na rurę skośna nie wychodzi on niżej jak przy retortach żeliwnych, które takich nadbudówek nie mają.....

minertu
16-08-2017, 09:51
Dlaczego mówisz w czasie przeszłym? Czyż tak już nie jest,.. czy też tak sie nie stało? Czy też tylko na zalożeniach się skończyło?
Takie było założenie i tak się też stało.

dennis
16-08-2017, 21:55
Prosze kolego dennis
http://ranking.czysteogrzewanie.pl/szukaj/1aq5
Dziękuję za link kawon.

A czy mógłby mi ktoś powiedzieć dlaczego na tym linku w rankingu nie ma kotłów RBR?

@minertu. Dzieki. Cieszę się, że dogadaliśmy się.

animuss
17-08-2017, 00:18
tzw retorty skosne, fajkowe są od lat dostępne i generują kłopot z kołnierzem motoreduktora....
nie wyszły w moim przekonaniu, miejsca na popiół więcej nie jest, bo puszka jak w fajce pancerpola, tyle,że motoreduktor praktycznie na glebie leży i silnik lepiej kurz z podłogi zaciąga, jedyne co to niższy zasyp, ale ze względu na wspawanie mocowania kwadratu na rurę skośna nie wychodzi on niżej jak przy retortach żeliwnych, które takich nadbudówek nie mają.....Wiem że są, ale takie, a one są złamane, czyli w kotle nadal proste.
http://www.obero.pl/images/podajniki/retorta.png
A na czym ten kłopot z kołnierzem polega?
Silnik jak widzisz zaciąga od góry i dmucha w dól kurzu nie mieli więcej jak w poziomie..
A kosz jest niżej, w komorze palnika jednak nic się nie zmieniło, poziomo. :rolleyes:
Za to fajka mogłaby być z mniejszym kątem i oska bliżej korony z obrotem, wyszłaby pewnie na trybie, zamiast tego motylka.
W ośkę napędu korony, skierowaną do góry, węgiel się tak nie wepcha, tak by się nie wycierała.

Jarecki79
17-08-2017, 10:42
Animuss
Batory, ekoenergia, burner, ardeo-iron mają niżej od tego mocowanie kosza, w tych palnikach też masz więcej miejsca pod palnikiem, odlew jest tu inny jak ta wielka i wysoka puszka powietrzna w tym fajkowym skośnym wynalazku...
Kołnierz- problem jest taki,że podawany i ucierany na miał węgiel osiada na dole rury przy łączeniu z kołnierzem motoreduktora, tutaj rura gnije a przesypujący sie przez tulejke i uszczelke pył w niekorzystnych warunkach (wilgoc, temp...) powoduje utlenianie kołnierza motoreduktora.. po tyłku dostaje też tuleja na tym dużym reduktorze.

Jarecki79
17-08-2017, 12:18
Przypominam informację.
Zgodnie z planami oraz zapowiedziami rządu (sprawa lezy nie klepnięta od marca, ponoć zaraz po wakacjach sejm ma się tym zająć)
Od 1października 2017 powinny byc produkowane kotły tylko w klasie V-ej, co więcej rząd wymógł zapis, że kotły nie mogą być wyposażone w ruszta awaryjne
Starsze konstrukcje zrobione do października można będzie zgodnie z planami rządu sprzedać max. do czerwca 2018r.

Konto usunięte_1*
17-08-2017, 20:57
Przypominam informację.
Zgodnie z planami oraz zapowiedziami rządu (sprawa lezy nie klepnięta od marca, ponoć zaraz po wakacjach sejm ma się tym zająć)
Od 1października 2017 powinny byc produkowane kotły tylko w klasie V-ej, co więcej rząd wymógł zapis, że kotły nie mogą być wyposażone w ruszta awaryjne
Starsze konstrukcje zrobione do października można będzie zgodnie z planami rządu sprzedać max. do czerwca 2018r.

Ciekawe czy ceny tych nie 5-tych polecą w dół czy wezmą je do przerobienia , a co z MPM-ami i tym podobnymi ? nie powiem że chętnie tanio bym kupił jakiś podajnikowiec 4-tej klasy a co

marcus312
17-08-2017, 21:57
MPM-y możliwe że trafią do muzeum techniki .Masz chyba całkiem dobry i prawie nowy kocioł może wystarczy dołożyć mu sam komplet podajnikowy:D

Konto usunięte_1*
17-08-2017, 22:04
MPM-y możliwe że trafią do muzeum techniki .Masz chyba całkiem dobry i prawie nowy kocioł może wystarczy dołożyć mu sam komplet podajnikowy:D

Bardzo chętnie bym coś z nim zrobił tylko że to jest dosyć wysoki kociołek i mam obawy jak go jeszcze dźwignąć (nie wiem ile ) to może być problem bo moja piwnica to max 180cm
po łepetynie chodzi mi też pompa ciepła widziałem po 8-9 tys 12kw ale ile to warte ?

marcus312
17-08-2017, 22:11
Wystarczy ze czterech blach zespawać nowy popielnik około 40cm wystarczy nawet pod ruszt wodny .Drzwiczki kupisz na aukcji palnik np AZPP u mistrza jareckiego razem ze sterownikiem np SPP v2 i palisz czym chcesz miał z piasta albo chwałowice a i jankowice połknie bez problemu :)

Konto usunięte_1*
18-08-2017, 07:14
No właśnie ten ruszt wodny jest chyba winowajcą że trzeba o te 40 cm dźwigać , muszę to pomierzyć czy zmieści się przyłącze bo zrywanie betonu to niezbyt dobry pomysł bo to beton za Hitlera robiony i aż się świeci cały

marcus312
18-08-2017, 08:10
Ruszt w pewnym stopniu też ale głownie to podajnik palnik, musi tez zostać coś miejsca na popiół .Ja mam wpuszczone cześć popielnika w podłogę bo tez miałem za nisko żeby podnosić kocioł :)

Konto usunięte_1*
18-08-2017, 09:29
A jest możliwe wycięcie rusztów wodnych ? przynajmniej kilka choć podobno zmniejsza to powierzchnię grzejną to szło by to jakoś sensownie upakować , tylko kto mi to fachowo zrobi w piwnicy ? bo wynoszenie tego belfegora to nie lada gratka

teraz mierzyłem i tak piwnica wysoka na 180cm , kocioł stoi na cokoliku ok 5 cm a on sam ma wysokość 132cm plus śrubunek,kolanko i zostaje max 20cm na dźwiganie ale to głębsza sprawa i sporo przeróbek bo kucie przez ścianę dla rur , więc sposób na podwyższenie odpada

marcus312
18-08-2017, 15:10
Jaki wysoki masz ten popielnik ,może da się zrobić bez podnoszenia tylko skuć ten cokolik i wjechać rynna bo chyba cos wspominałes o rynnie ona jest niska daj jakies foty i wymiary to sie pomysli ja mam cos około 11 cm tylko palnik pod rusztem wodnym .Tez kiedys myslałem nad wycieciem rusztu wodnego wystarczyło by sam srodek nad palnikiem ,powinien to zrobic każdy spawacz bez demontażu kotła bez wody oczywiscie, wypalic i zaślepic i nie trzeba przy samym końcu a zostawic kikut nawet po skosie dla lepszego spawania .Ostatecznie nie wycinałem nie ma tragedi jak palnik ma odpowiednie napowietrzenie i trzymasz sie typu węgla do 32,1 albo miał z piasta to sadzy nie masz wiecej niż bez rusztu wodnego :yes::D

Konto usunięte_1*
18-08-2017, 16:26
Pomierzyłem i tak od spodu do tej ośki z rusztu ruchomego jest 14 cm a za nią jest ok 20cm , ta ośka jest w jakiejś rurze więc jak myślę ruszt ruchomy chyba nie potrzebny w tym wypadku to można przyjąć że jest te 20cm , podobno są jakieś palniki rynnowe co kruszą węgiel do 6 cm

animuss
18-08-2017, 18:26
Animuss
Batory, ekoenergia, burner, ardeo-iron mają niżej od tego mocowanie kosza, w tych palnikach też masz więcej miejsca pod palnikiem, odlew jest tu inny jak ta wielka i wysoka puszka powietrzna w tym fajkowym skośnym wynalazku...
Kołnierz- problem jest taki,że podawany i ucierany na miał węgiel osiada na dole rury przy łączeniu z kołnierzem motoreduktora, tutaj rura gnije a przesypujący sie przez tulejke i uszczelke pył w niekorzystnych warunkach (wilgoc, temp...) powoduje utlenianie kołnierza motoreduktora.. po tyłku dostaje też tuleja na tym dużym reduktorze.To może trzeba zrobić odstojnik przed kołnierzem motoreduktora.

dennis
19-08-2017, 11:08
Który z tych piecow (ranking 5-tej klasy, z powodu dotacji) i jakiej wielkości (ile KW) nadawałby sie najlepiej do domu jak niźej?

Dane domu to jest dosyć skomplikowane. Piwnica + parter + piętro + garaż = około 300 m2 jest ogrzewane teraz piecem 25 KW (Zębiec). To jest stara część domu i jest jeszcze nie ocieplona.

Do tego dochodzi część nowa (poddasze), która jest teraz jeszcze na razie w surowym stanie około 200 m2. Dziękuje.

SUSPENSER
20-08-2017, 21:09
Polecam zrobić OZC np. u Asolt z forum bo to trudne do oszacowania, a do 5 klasy zapotrzebowanie trzeba dość precyzyjnie określić.

minertu
21-08-2017, 03:39
300m2 2 kondygnacje + garaż a poddasze 200? Dobrze to policzyłeś?

dennis
23-08-2017, 12:06
300m2 2 kondygnacje + garaż a poddasze 200? Dobrze to policzyłeś?
Stara czesc to jest (garaz + piwnica + parter + pierwsze pietro) ~ 300m2 teraz ogrzewana piecem Zebiec 25 KW.

Do tego ma dojść później (teraz to jest stan surowy) nadbudówka mieszkalna nad garażem + nowe poddasze ~ 200m2.

rasti
24-08-2017, 20:14
Witam. Kotly RBR 25kW polecacie? Teraz mam zebca 25 kw a chce zainwestować w coś bardziej samoobsługowe przybyło mi dzidzi w domu i chcę żeby dziadki albo zona byli w stanie ogarnąć sami piec jak będę na delegacji.

minertu
26-08-2017, 03:39
Tak. Ekouniwersal jest 23kW a rbr-k 24kW . Dlaczego aż tak duży kocioł potrzebujesz?

SUSPENSER
27-08-2017, 16:37
Witam. Kotly RBR 25kW polecacie? Teraz mam zebca 25 kw a chce zainwestować w coś bardziej samoobsługowe przybyło mi dzidzi w domu i chcę żeby dziadki albo zona byli w stanie ogarnąć sami piec jak będę na delegacji.

Najwygodniejszy w obsłudze jest RBR-K.

Od półtora roku działa w Wieliczce RBR-Ekouniwersal 17 kW ode mnie i grzeje spory dom a instalator też obawiał się, że będzie za słaby pomimo, że z obliczeń wynikało, że spokojnie wystarczy.

Podstaw najpierw dane domu pod linkiem i wklej link do strony z wynikiem to zobaczymy jaki to dom i jakiej mocy kotła potrzebujesz

www.cieplowlasciwie.pl/start

kamil777
27-08-2017, 21:07
Witam od około 4 lat jestem posiadaczem OEP 25kw ogólnie jestem zadowolony z zakupu, może tylko sam sterownik, nie do końca spełnił moje oczekiwania choć nie twierdzę że jest to jeden z lepszych na rynku, po zakupie trochę brakowało czasu by śledzić to forum na bieżąco i napewno wiele się zmieniło, otóż ktoś z rodziny szuka pieca do nowo wybudowanego domu więc zastanawiam się nad OEP lub rbr eko uniwersal lub skam-p co polecacie?

kawon
28-08-2017, 09:28
Teraz to gazowe ;)bo wungel coraz droższy i gorszy,a żeby kupić suchy to tylko przez Mikołaja:D

SUSPENSER
28-08-2017, 20:21
Witam od około 4 lat jestem posiadaczem OEP 25kw ogólnie jestem zadowolony z zakupu, może tylko sam sterownik, nie do końca spełnił moje oczekiwania choć nie twierdzę że jest to jeden z lepszych na rynku, po zakupie trochę brakowało czasu by śledzić to forum na bieżąco i napewno wiele się zmieniło, otóż ktoś z rodziny szuka pieca do nowo wybudowanego domu więc zastanawiam się nad OEP lub rbr eko uniwersal lub skam-p co polecacie?

RBR-K lub Skam-PV.

minertu
28-08-2017, 21:42
Jak masz niską kotłownię to polecam RBR-K jeżeli wysoką to oba. Różnią się gabarytem i sposobem czyszczenia.

kamil777
28-08-2017, 23:22
Dziękuję za propozycję, gdy kupowałem wszyscy polecali OEP, teraz już zdania mocno podzielone, w OEP bardzo denerwuje mnie praktycznie brak ciągu kominkowego, czyli przy otworzeniu drzwiczek od paleniska w czasie pracy dużo dymu trafia do kotłowni co do czyszczenia, wiadomo widziały gały co brały i teraz od góry pokrywę trzeba odkręcac. Zastanawiam mnie w rbr jak ta wajcha będzie się sprawdzać z perspektywy czasu?

Maher
28-08-2017, 23:41
U mnie w okolicy coś się ruszyło z wymianą pieców z dofinansowaniem, kilku sąsiadów przyszło prosić o poradę który wybrać z listy (mają termin 1mc) :

http://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/

tylko nic mi znanego z forum, co można z listy polecić?

czp01
29-08-2017, 06:35
Ciekawe i dziwne - czy producenci np. OEP, SKAMPA, RBR-K nie zgłosili swoich urządzeń na małopolskę a to przecież duży rynek czy też odmówiono im wpisania na swoją listę ?

karoka65
29-08-2017, 10:54
Ciekawe i dziwne - czy producenci np. OEP, SKAMPA, RBR-K nie zgłosili swoich urządzeń na małopolskę a to przecież duży rynek czy też odmówiono im wpisania na swoją listę ?
Wiem że RBR-K ma być zamieszczony na liście, trochę to trwa.
Tam 5 klasa już nie wystarcza z tego co "liznąłem".
Kotły muszą spełniać wymogi ekoprojektu, wiem że M-ki Ogniwo również spełniaja te wymogi.

dennis
29-08-2017, 15:52
300m2 2 kondygnacje + garaż a poddasze 200? Dobrze to policzyłeś?
Teraz zdecydowałem się na to, aby nowy kocioł ogrzewał tylko ta stara cześć domu. Znalazłem również plany domu.

Wynika z nich, ze jest w sumie razem 260 m2 do ogrzania (w tym 140 m2 użytkowe + 80 m2 piwnicajest ogrzewana + 40 m2 garaż jest ogrzewany).

Myślałem teraz tutaj, aby kupić, któryś z tych kotlow:

Defro Sigma 24KW, lub tez Ogniwo Eko Plus M- 26 kW. (A może jeszcze inny).

- 1. Na który z tych dwóch proszę zdecydowalibyście się?
- 2. Jak to jest z tymi kilowatami? Czy to jest prawda, ze Ogniwo – 26KW (rzekomo tylko nominalna moc), tak naprawdę to tylko 20 kW? To ktory jest mocniejszy: Defro, czy Ogniwo?
- 3. A może jeszcze jakiś inny kociol, bylby może ciekawszy? Jakaś propozycja?

Maher
29-08-2017, 16:16
Wiem że RBR-K ma być zamieszczony na liście, trochę to trwa.
Tam 5 klasa już nie wystarcza z tego co "liznąłem".
Kotły muszą spełniać wymogi ekoprojektu, wiem że M-ki Ogniwo również spełniaja te wymogi.

Szkoda że się nie pospieszyli, bo w tym roku do końca września ma być wybrany i zarezerwowany kocioł, a do końca października ma być zamontowany.

karoka65
29-08-2017, 16:20
- 3. A może jeszcze jakiś inny kociol, bylby może ciekawszy? Jakaś propozycja?
Zaproponuję Ci kocioł jakim sam ogrzewam swój dom tyle że mocniejszy.

dennis
29-08-2017, 17:47
Zaproponuję Ci kocioł jakim sam ogrzewam swój dom tyle że mocniejszy.
Bardzo prosze...
Jakim piecem ogrzewasz swój dom?

minertu
29-08-2017, 21:06
RBR-K 12kW , taki sam jak u mnie tyle,że ja nim grzeję dom 320m2 :)

karoka65
29-08-2017, 21:32
Bardzo prosze...
Jakim piecem ogrzewasz swój dom?
Link do kotła masz w mojej stopce.
Minertu buja, on pali na palniku pelletowym :)
Ale kocioł ten sam.

SUSPENSER
29-08-2017, 21:49
Ciekawe i dziwne - czy producenci np. OEP, SKAMPA, RBR-K nie zgłosili swoich urządzeń na małopolskę a to przecież duży rynek czy też odmówiono im wpisania na swoją listę ?

RBR jak koledzy piszą w toku, a Skam sobie na razie odpuścił wydawanie kolejnych pieniędzy na badania na świstek dopuszczający w Małopolsce [ inni wymagają 5 klasy i na to PV mają certyfikat ] bo mają tyle zamówień, że i tak 2 miesiące się na kocioł już czeka.

Osobno się płaci za badanie na 5 klasę, i osobno za ekoprojekt, a kto wie co za rok wymyślą - może kolejny kwit żeby badacze mieli z tego pieniądze.

karoka65
29-08-2017, 21:58
a kto wie co za rok wymyślą - może kolejny kwit żeby badacze mieli z tego pieniądze.
Nie wywołuj "wilka" z lasu :)

zawijan
30-08-2017, 08:46
RBR jak koledzy piszą w toku, a Skam sobie na razie odpuścił wydawanie kolejnych pieniędzy na badania na świstek dopuszczający w Małopolsce [ inni wymagają 5 klasy i na to PV mają certyfikat ] bo mają tyle zamówień, że i tak 2 miesiące się na kocioł już czeka.
"Zapomniałeś" dodać, że na ten kocioł czeka się tak długo, bo producent ma niewielkie zdolności produkcyjne. :no:
Ale to taki "styl SUSPENSERa" - pisać to, co wygodne, pomijać to, co nie za bardzo.
Co nie znaczy, że ten kocioł jest zły, żeby nie było.
To tylko SUSPENSER ma taki "wyrywkowy" sposób informowania.

dennis
30-08-2017, 11:54
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy w Ogniwie Eco Plus M 26 kW to jest naprawdę 26 kW, czy też jest to wartość maksymalna? Ile "prawdziwch" kW ma ten kocioł?

Tak, abym to lepiej mógł zrozumieć to w takim razie dla porównania w kotle Defro Sigma 24 kW jaką wartość ma ten kociol, ile kW maksymalnie? 24 kW, czy też więcej? Jeśli więcej to ile więcej?

Jarecki79
30-08-2017, 12:50
"Zapomniałeś" dodać, że na ten kocioł czeka się tak długo, bo producent ma niewielkie zdolności produkcyjne. :no:
Ale to taki "styl SUSPENSERa" - pisać to, co wygodne, pomijać to, co nie za bardzo.
Co nie znaczy, że ten kocioł jest zły, żeby nie było.
To tylko SUSPENSER ma taki "wyrywkowy" sposób informowania.

Skąd to zawijanie wiesz? Firma jest zmodernizowana, możliwości produkcyjne sa większe, są też nowe maszyny.....
Na tle ogniwo może mała firma, ale nie budujemy rynku w Czechach ani De ani innych krajach jak to robi spółdzielnia SMO, nie jest to potrzebne, w PL wystarczy i niekoniecznie na cały kraj

Skam-PV 20kw był konstruowany pod koniec 2015r, prototypy, kolejki w labo, badania fizycznie zostały zakończone w lipcu2016 a papier wystawiony nieco później. W połowie roku 2016 był już też prototyp 12-13kW, jego badania zakończyły sie na początku 2017r i tutaj już wiele nie brakowało do eko.., te kotły były przygotowywane pod V-ta klasę, do października 2016 w Małopolsce były wymagane kotły klasy V-ej a na pozostałej części kraju były i nadal w części gmin sa dotacje do wymiany na klasę IV i V-tą.
Ze względu na programy dotacyjne właśnie oraz ofertę kotłów w klasie V-ej mamy tak dużo zamówień. Od dobrych 2tygodni większośc tygodniowej produkcji stanowią kotły w klasie V-ej.

Jarecki79
30-08-2017, 12:55
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy w Ogniwie Eco Plus M 26 kW to jest naprawdę 26 kW, czy też jest to wartość maksymalna? Ile "prawdziwch" kW ma ten kocioł?

Tak, abym to lepiej mógł zrozumieć to w takim razie dla porównania w kotle Defro Sigma 24 kW jaką wartość ma ten kociol, ile kW maksymalnie? 24 kW, czy też więcej? Jeśli więcej to ile więcej?

poczytaj o kazusie Bietki, konstruktor Zawijan może Ci streścić, najpierw zapewniał o 26kW, miał dać radę a później wyszło szydło z worka i zaczęło się pisanie,że to jest kocioł 26kW pracujący w mocach od bodajże 6 do 15kW.... w miejsce tego, który rady nie dawał trafił kocioł 23kW, ale pech taki,że producenta, którego Zawijan nie lubi i zaczęło się pisanie, że to nie 23kW.... i takie tam pitu pitu pierdu pierdu

Przy czym zgadzam się,że do zrobienia klasy V-ej >20kW trzeba mieć retortę na styk i mega dobre paliwo rakietowe, aby badania na klase V-tą wyszły na dole i górze moce i tutaj faktycznie trzeba patrzeć na sprawy tak, jak Zawijan później słusznie pisał,że taki kocioł w realu należy traktować jak cos ok. 15-16kW, bo ani w domu takich warunków jak labo nie masz, ani takiego opału nie kupisz (do retorty), ani nie masz takiej aparatury, aby sobie tak spalanie dobrać.

dennis
30-08-2017, 15:15
Przy czym zgadzam się,że do zrobienia klasy V-ej >20kW trzeba mieć retortę na styk i mega dobre paliwo rakietowe, aby badania na klase V-tą wyszły na dole i górze moce...
Tzn. np., że tylko retorta > 20kW wchodzi w rachubę, a rynna juz nie (jeśli chodzi o kl 5)? Bo np. Defro Sigma Uni ma chyba rynnę i 24kW. I klasę 5 ma.
Dobrze to zrozumiałem? Jak to jest? Ja nie jestem fachowcem.

Tzn., że Ogniwo Eco Plus M oficialne 26 kW ogrzeją mój dom, czy też może nie wystarczyć?

Jaki kocioł byłby dla mnie lepszy?
1. Ogniwo Eco Plus M 26 kW kl.5
2. Defro Sigma 24 kW (tylko na groszek) kl. 5
3. Defro Sigma Uni 24kW (groszek, miał, pellet) kl 5
4. Który jest lepszy Nr 2, czy numer 3?

Jarecki79
30-08-2017, 16:44
Napisze Ci zupełnie szczerze o palnikach.

W rzeczywistości, czyli dla warunków domowych nie ma palnika retortowego, który w pracy z modulacja mocy gdzies poniżej 9kw mieściłby się w klasie V-ej
Nie ma na rynku takiego paliwa dostępnego, nie masz aparatury, którą bys sobie pomógł a i pewnych elementów nie zamocujesz tak, aby to wychodziło, bo je szybciej szlag trafi a na końcu Ciebie.

Każda retorta, którą Ty i każdy inny wzrokowo może obserwować, jeżeli tylko na środku paleniska widisz "czarną wyspę", to jeszcze bez wkładania analizatora możesz być w 100%pewien,że jesteś poza emisjami klasy V-ej, przy mega dobrych wiatrach będziesz na końcu IVklasy a zapewne przy bardzo dobrych warunkach raczej już w granicach klasy III-ej. Dla V-ej klasy musi być idealny stosunek paliwo-powietrze i calutkie paliwo leżące na palniku retortowym musi być czerwone (żar) i wszystkie otwory nadmuchowe zakryte
Wzrokowo może ci to wyglądac na czyste spalanie i nawet w kotle szaro być może, tyle, że bardziej wynika to z przewalonego tlenu niż czystego spalania
Retorta wyrzuca owoce swego spalania w górę, więc bez czegoś, co to złapie, cofnie, dopali też mamy sytuację taką,że pyły strzelają w niebo

Teraz rynna, szczerze powiem, że nie wiem jakim cudem rynna robi V-kę, to już prędzej retorta zrobisz... Rynna ma potencjał, bo tam mamy do czynienia z podawaniem w większości powietrza głównego pod opał (w retortę dmuchasz bokami, czyli tak naprawdę jest to głównie powietrze wtórne). Tyle,że rynna ma otwartą góre paleniska, więc smykają z niej w niebo niedopalone gazy a na niższych mocach przez te "rogi" jest mega mega przewał tlenu, nie wspominając o tym, że przez otwarte palenisko pyły fruwają w niebo aż miło.

Retorty i rynny to relikty wcześniejszej wersji normy, które teraz ktos bez pomysłu albo z upartości stara się adaptowac do nowych wymogów. Tak się moim zdaniem nie da.

Pod nowe wymogi uważam,że na dostępne rynkowo paliwa odpowiedzią jest coś na kształt rury, czyli obrazowo kształt palników olejowych czy okrągłych pelletowych, gdzie nie uciekają gazy i pyły nie są wyrzygiwane w niebo. Tyle,że większość uważa, że łatwiej połatać stare pomysły, bo są znane i łatwiej to sprzedać... Taki węglowy diesel-szwindel, wynik na stanowisku i zapomnij o realu. A można, tylko trzeba chcieć.

Z tego co wymieniasz jakby wystarczającą była moc ok.16kW to ogniwo,

jak chcesz defro, to ja bym rynne omijał szerokim łukiem i wolałbym model z palnikiem na ekogroszek, bo to pewnie farbowana do nowej normy klasyczna fajka a to nie będzie dymić i nie będa Ci po podwórku fruwac sadze, czego możesz spodziewać się po rynnie

kobra64
30-08-2017, 19:23
Witam. Kotly RBR 25kW polecacie? Teraz mam zebca 25 kw a chce zainwestować w coś bardziej samoobsługowe przybyło mi dzidzi w domu i chcę żeby dziadki albo zona byli w stanie ogarnąć sami piec jak będę na delegacji. W Wieliczce na legalu to już tylko Ecodesign, V klasa nie wystarczy. Podjedź do mnie do Bilczyc, pokażę Ci Sztokera z Ecodesignem.

boluslolusj23
01-09-2017, 17:29
poczytaj o kazusie Bietki, konstruktor Zawijan może Ci streścić, najpierw zapewniał o 26kW, miał dać radę a później wyszło szydło z worka i zaczęło się pisanie,że to jest kocioł 26kW pracujący w mocach od bodajże 6 do 15kW.... w miejsce tego, który rady nie dawał trafił kocioł 23kW, ale pech taki,że producenta, którego Zawijan nie lubi i zaczęło się pisanie, że to nie 23kW.... i takie tam pitu pitu pierdu pierdu

Przy czym zgadzam się,że do zrobienia klasy V-ej >20kW trzeba mieć retortę na styk i mega dobre paliwo rakietowe, aby badania na klase V-tą wyszły na dole i górze moce i tutaj faktycznie trzeba patrzeć na sprawy tak, jak Zawijan później słusznie pisał,że taki kocioł w realu należy traktować jak cos ok. 15-16kW, bo ani w domu takich warunków jak labo nie masz, ani takiego opału nie kupisz (do retorty), ani nie masz takiej aparatury, aby sobie tak spalanie dobrać.

Kol. Jarecki
A miałem Cię za łebskiego gościa. Ale po tym co powyżej wypisałeś, pewnie będę musiał zmienić zdanie. Bo kłamiesz. Wróć do tamtych tekstów.

Jarecki79
01-09-2017, 18:16
Bolku drogi
Odgrzewany x razy kotlet jest bez sensu
Był wybór kotła, Zawijan zapewniał,że ogrzeje

Nie ogrzał, a spalał odpowiednik ilości paliwa dla mocy 25kW (sorry przerzucał do popielnika koks, bo spalaniem tego nazwać nie idzie), był krótki problem ze sterem, były walki, ale producent nie stanął na wysokości zadania. Ty, bo to pamiętam próbowałeś pomagac ze sterem, tu jednak albo należało zmienić kocioł na większy albo przynajmniej dać większy palnik i by ogniwo pewnie śmigało aż miło.
Odebrał używkę malutki dealer, zaoferował inny i jak zrobił dobrze, tak zaczęło mu sie później obrywać za to,że dobrze zrobił a Ci, którym powinno byc w tym momencie głupio zwalali winy na wszystkich na około.

Po wymianie spalając tyle samo dało radę życ normalnie, palnik się raptem nie klinował itd., tyle,że wówczas to Ty z kolegą zaczęliście utyskiwać na ten, co działa i radę daje,że jest taki i owaki. Bez sensu ale każdy robi jak uważa.

Fakt z tego jest jeden, to nie kocioł zły, ale niepotrzebnie się Zawijan upierał,że da radę, przeliczył się mocno z tym zapewnieniem a najgorsze, że po wszystkim zrzucał tu wine na innych. Nie mniej powtarza zawsze,że najzwyczajniej w świecie się przeliczył i pomylił i na tym bym zakończył, bo nie ma co się drapać.

Prawda tu jest dokładnie taka, jak wcześniej uczciwie wspominał, ten kocioł należy dobierać jak coś w okolicy 16kW, wówczas użytkownicy będą zadowoleni.
Na ten przypadek, który opisuje tutaj Denis ten kocioł będzie za mały i skończy się to dokładnie tym samym, co u Bietki. Myślę,że to nikomu potrzebne nie jest.

karoka65
01-09-2017, 20:51
Kol. Jarecki
A miałem Cię za łebskiego gościa. Ale po tym co powyżej wypisałeś, pewnie będę musiał zmienić zdanie. Bo kłamiesz. Wróć do tamtych tekstów.
Tak, Jarek to łebski gość, nie ujmując nic panu panie Sławku ale nie nazwałbym go kłamcą.
Panowie zostawcie stare dzieje i delektujcie się weekendem, zdrowia obu życzę :)
Miejsca przy "stole" dla wszystkich wystarczy :)
Trzeba "jeść" cały czas łyżką, chochlą łatwo się zachłysnąć :)

zawijan
02-09-2017, 07:39
"Przypadek bietki" został już już wyjaśnony tak dogłębnie i tak wiele razy, że tylko wyjątkowe osobniki mogą chcieć jeszcze na ten temat dyskutować.
Pisząc "wyjątkowe" mam na myśli osobników o wyjątkowych umysłach lub o wyjątkowych celach w odświeżaniu tej sprawy :yes:

boluslolusj23
03-09-2017, 11:32
Kol. Jarecki
Wiele lat temu zostałem poproszony prze firmę L. (obecnie w J.Z.) o rozwiązanie problemu w pewnym miejscu (niedaleko Częstochowy). Wstawili 2 duże kotły. I doopa. Dostawili trzeci. Dalej doopa. A co się okazało? Że aby nagrzać naraz ponad 10 ton wody w zładzie trzeba by było walnąć pod 1,2 MW.
Jak z tego wybrnąłem? Prosto.
Ustawiłem kotły na ponad 80 st.C. Kazałem zamknąć po kolei obwody. Nagrzałem jeden, pompowałem kolejny. Nagrzałem wszystkie, ztrymowałem i .... układ pracuje prawidłowo. Do dzisiaj.
Podobnie prawdopodobnie było u B. gdzie zład ma ponad 500 l. i w cholerę rozgałęzień.A na dodatek... ster.
To taka lekcja (za frico) dla was wszystkich na przyszłość.
Bo oprócz kotła jest jeszcze instalacja.A woda ma najwyższe ciepło wł.

animuss
03-09-2017, 14:25
Tzn. np., że tylko retorta > 20kW wchodzi w rachubę, a rynna juz nie (jeśli chodzi o kl 5)? Bo np. Defro Sigma Uni ma chyba rynnę i 24kW. I klasę 5 ma.
Dobrze to zrozumiałem? Jak to jest? Ja nie jestem fachowcem.
Jaki kocioł byłby dla mnie lepszy?

5 klasa jakości środowiskowej i sprawności energetycznej kotłów c.o. według normy PN EN 303 – 5:2012 odchodzi właśnie do lamusa. Teraz kierunek rozwoju urządzeń wyznacza nowa dyrektywa Ecodesign.
Wszystkie w klasie piątej ale ecodesign czyli np.
Defro
http://www.defro.pl/logo,oferta,1002,183,188.jpg
http://www.defro.pl/logo,oferta,995,183,188.jpg
Sas.
http://www.sas.busko.pl/pl/images/stories/sas/produkty/ikony/PL/klasa_5.png
http://www.instalacjebudowlane.pl/obrazki3/eco_kotly_sas_280417.jpg

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/24325-zestawienie-kot%C5%82%C3%B3w-z-podajnikiem-klasy-ecodesign/#entry313430

minertu
03-09-2017, 15:02
I rbr-k.

zawijan
03-09-2017, 15:46
I jeszcze całkiem spora grupa innych, oprócz tych dwóch.
A certyfikat stosowny dla RBR-K jest dostępny? Czy tak jak zawsze... dopiero po kupnie? Co, Mineru?

minertu
03-09-2017, 15:58
Jest dostępny.

Maher
03-09-2017, 20:49
I rbr-k.

rbr-k nie ma jeszcze ECOdesing bo nie widziałem go na liście i w małopolsce nie dostanie się na niego dofinansowania.

Konto usunięte_1*
03-09-2017, 21:19
Ale te najlepsze kotły węglowe cenowo podchodzą pod pompy ciepła więc logicznie myślący powie a po jakiego uja mi to potrzebne , tym bardziej że teraz nawet normalnie węgla nie da się kupić , sam czekam na orzech 3 tygodnie i facet powiedział abym szukał gdzieś bo on nie ma a mieszkam 50km od większości kopalni i węgiel po 840zł a co będzie za rok ? ,,,, pompa ciepła i do widzenia

animuss
04-09-2017, 00:21
Przesadzasz

np. DEFRO Sigma E 20kW - Eco Design kosztuje 9 250,00 zł brutto.

http://allegro.pl/kociol-piec-defro-sigma-e-20-kw-nowosc-i6947347033.html

sruba014
04-09-2017, 05:46
Mam zapytanie - w kotłąch ze standardem ecodesign jak np ww. defro sigma e nie można spalać węgli gorszej jakości np brunatnego czy miału, ewentualnie pestek owocowych? A wszystko po to aby jak najmniej byłu leciało w komin i atmosferę i było generanlie bardziej ekologicznie tak?

minertu
04-09-2017, 06:01
Heh ,dobre.
5 i ecodesign zrobić możesz nawet na miale jak się uda a czy możesz nim palić to już inna sprawa.

Jarecki79
04-09-2017, 09:58
rbr-k nie ma jeszcze ECOdesing bo nie widziałem go na liście i w małopolsce nie dostanie się na niego dofinansowania.

a to co za brednie?
pomijam idiotyzmy jakie sa tam wypisane, ale ta lista nie jest wyrocznią, ona zawiera tylko takie kotły, które ktos w danym czasie zgłosił i nic więcej.
Nie ma obowiązku zgłaszania kotła na jakieś listy pod dotacje to nie oznacza,że dany produkt papieru nie ma.

Jarecki79
04-09-2017, 10:05
I jeszcze całkiem spora grupa innych, oprócz tych dwóch.
A certyfikat stosowny dla RBR-K jest dostępny? Czy tak jak zawsze... dopiero po kupnie? Co, Mineru?

a choćby Sztokery+ z Ecodesignem a mały 12kW okazał się na tyle dobry i innowacyjny,że występuje na tej liście pod 3nazwami.....

Konstrukcja Sztoker+12kW jest na tyle fajna,że inny duży producent ją kupił i produkuje pod swoją nazwą w swoich kolorach w dwóch poziomach wyposażenia w sterowniki
W liście w małopolsce masz:
oryginalne Sztoker+ 12kw oraz 24kW
masz też Termo-Tech Eco Logic 5+ o mocy 12kW oraz pod inna nazwa z innym sterem Herkules 5+ o mocy 12kW

itd.
nie mniej pod ecodesign to jeszcze nam w Polsce paliw handlowych brakuje, takowe (miks węglowy) oficjalnie ma ponoć niebawem produkowac khw
z groszków handlowych po sprawdzeniu ok. 10najlepszych jedynie na jednym jestesmy w stanie pracować na pograniczu wymogów, reszta wesołych, pieklorzy i spółki ma taką strukturę,że NOxy po przeliczeniu na 10%tlenu są grubo powyżej 400

tu uważam,że śladem motoryzacji należy wprowadzić testy w warunkach domowych. W samochodach od września muszą być też testy drogowe w warunkach normlanych, gdzie zakłada się,że może wyjść wynik gorszy do granicy 1:2 czyli jak np. emisja CO ma byc 80mg, to w teście drogowym może wychodzić do 160mg jak dobrze temat pamiętam, z czasem do jakiegoś roku współczynnik rozbieżności ma się zmniejszyć. Podobnie to powinno wyglądac w kotłach norma mówi np. max. 500mg/m3 emisji CO, to w teście domowym niech będzie max. granica 1000 i ewentualnie w przeliczeniu na 13%tlenu. Wówczas do czegoś dojdziemy, bo tak to tylko fikcja badawcza z innym przeliczaniem jest robiona. Mieszanki opałowe, sztuczki z deflektorami, kombinacje alpejskie. Nie ma retort, które w realu trzymają V-kę, to wszystko na obecnie dostępnych opałach jest przy bdb pracy w klasie III

Maher
04-09-2017, 18:57
a to co za brednie?
pomijam idiotyzmy jakie sa tam wypisane, ale ta lista nie jest wyrocznią, ona zawiera tylko takie kotły, które ktos w danym czasie zgłosił i nic więcej.
Nie ma obowiązku zgłaszania kotła na jakieś listy pod dotacje to nie oznacza,że dany produkt papieru nie ma.

Jakby RBR-K miał klasę ECO DESING to byłby na tej liście, na liście kotły są dodawane na bieżąco, jak producentowi nie zależy na sprzedaży kotłów w województwie małopolskim i śląskim i pewnie w najbliższych latach w reszcie polski to już jego sprawa (nikt mądry nie kupi kotła z którym nie odbierze nowego domu i będzie go musiał zezłomować w 2025 roku dla odebranych domów. Już nie wspomnę o dotacjach z których można niedużym kosztem wymienić sobie kocioł na nowy, a jak wyżej pisałem mógłbym polecić kilku sąsiadom jakiś sprawdzony kociołek i pewnie sam będę musiał się rozglądać za nowym kotłem w najbliższym czasie ( na razie RBR 11KW działa prawidłowo po za zasobnikiem na węgiel który po 3 latach praktycznie przerdzewiał na wylot mimo suchego opału), bo szkoda nie skorzystać z dotacji i jak zrobią tak jak w mieście Krakowie że z każdym rokiem dotacja będzie niższa to będę musiał przyspieszyć zakup.

kobra64
04-09-2017, 19:35
Maher jak zawsze znafca. Jak kocioł ma Ecodesign, to producent może wystąpić o dopisanie go do listy. Wtedy Urząd Marszałkowski analizuje papiery, a to trwa. Po weryfikacji kocioł trafia na listę. Rozumiesz kolejność zdarzeń znafco?

karoka65
04-09-2017, 21:06
Jakby RBR-K miał klasę ECO DESING .........................................
Masz w wątku świstki: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal&p=7508440&viewfull=1#post7508440
Kiedyś były od wujka Staśka teraz są od wujka Sławka.
Przeczytaj co Kobra napisał, to nie jest tak że chop na krowę i ciele jest :)

Maher
04-09-2017, 22:14
Maher jak zawsze znafca. Jak kocioł ma Ecodesign, to producent może wystąpić o dopisanie go do listy. Wtedy Urząd Marszałkowski analizuje papiery, a to trwa. Po weryfikacji kocioł trafia na listę. Rozumiesz kolejność zdarzeń znafco?

Będę prawdopodobnie w tym tygodniu w Urzędzie Marszałkowskim to dopytam czy RBR był zgłoszony i ile trwa procedura wpisania na listę, bo z tego co rozmawiałem wcześniej to coś kręcisz tak jak z cenami ekogroszku.

Jarecki79
05-09-2017, 11:59
, jak producentowi nie zależy na sprzedaży kotłów w województwie małopolskim i śląskim.

Czy Ty zanim cos palniesz możesz się choć chwilę zastanowić i pomyśleć?
Co ma piernik do wiatraka? tj małopolska do śląskiego?

W śląskim pierwsze skamp-pv o mocy 20kW pod dotacje jechały we wrześniu 2016roku, czyli równo rok temu
Jeden z pierwszych trafił do kolegi udzielającego sie jak pamiętam w rybnickim alarmie przeciwsmogowym i trafił w miejsce ogniwa plus m 20kW, które wówczas jeszcze atestu nie miało. Także jeden z pierwszych trafił jak kojarze do urzędnika pracującego w jednym z urzędów przyznających dotacje. Jak mnie pamięc nie myli obie te sprawy załatwiał minertu. Na terenie śląska modele pv 20kw i 13kW sa zgłoszone w szeregu miast i gmin prowadzących programy dotacyjne, tu znowu kolejny do minertu jedzie po połowie przyszłego tygodnia.

W śląskim tak się układa,że idą na wymiany głównie jednostki 20kW, na terenie innych woj., gdzie także są dotacje częściej wybierane są 13-ki

boluslolusj23
05-09-2017, 15:03
Masz w wątku świstki: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal&p=7508440&viewfull=1#post7508440
Kiedyś były od wujka Staśka teraz są od wujka Sławka.
Przeczytaj co Kobra napisał, to nie jest tak że chop na krowę i ciele jest :)

Wiesiu, wiem kogo masz na myśli (nie nie mnie) ino środek Polski, ale pisząc to co napisałeś, po prostu narżnąłeś S.P. w papiery. To jak się chłop wkurzy, to po wujki Ryśku. Kumasz? No to dowiedz się co pies robi, jak nie ma co robić. Leży i worek sobie liże. Bierz może z niego przykład.

boluslolusj23
05-09-2017, 15:06
Czy Ty zanim cos palniesz możesz się choć chwilę zastanowić i pomyśleć?
Co ma piernik do wiatraka? tj małopolska do śląskiego?

W śląskim pierwsze skamp-pv o mocy 20kW pod dotacje jechały we wrześniu 2016roku, czyli równo rok temu
Jeden z pierwszych trafił do kolegi udzielającego sie jak pamiętam w rybnickim alarmie przeciwsmogowym i trafił w miejsce ogniwa plus m 20kW, które wówczas jeszcze atestu nie miało. Także jeden z pierwszych trafił jak kojarze do urzędnika pracującego w jednym z urzędów przyznających dotacje. Jak mnie pamięc nie myli obie te sprawy załatwiał minertu. Na terenie śląska modele pv 20kw i 13kW sa zgłoszone w szeregu miast i gmin prowadzących programy dotacyjne, tu znowu kolejny do minertu jedzie po połowie przyszłego tygodnia.

W śląskim tak się układa,że idą na wymiany głównie jednostki 20kW, na terenie innych woj., gdzie także są dotacje częściej wybierane są 13-ki

Kol. Jarecki
gwoli ścisłości: O. miało potwierdzenie, a że papierki w UDT CERT idą przez W-wę, to trochę trwa. Na temat tego "mądraska" z R. się nie wypowiadam, bo szkoda moich nerwów. Taki ucony, taki szkolony, a .... dolony.

karoka65
05-09-2017, 19:45
Kol. Jarecki
gwoli ścisłości: O. miało potwierdzenie, a że papierki w UDT CERT idą przez W-wę, to trochę trwa.
Hmmm? to tylko z O. i UDT idą przez Warszawkę? a ja głupi myślałem że wszystkie.
Nie zmienia to faktu że te kotły około 4 miesiące były sprzedawane też bez tego za co plułeś na wujka więśka i grześka bardzo długo.

Na temat tego "mądraska" z R.się nie wypowiadam
I tak najlepiej zrobić, dorzucę to co pan mi proponował:
"dowiedz się co pies robi, jak nie ma co robić. Leży i worek sobie liże. Bierz może z niego przykład"
Najlepiej doglądać swojego "ogródka" i nie robić drugiemu co i Tobie jest nie miłe.

karoka65
05-09-2017, 20:08
Wiesiu, wiem kogo masz na myśli (nie nie mnie) ino środek Polski, ale pisząc to co napisałeś, po prostu narżnąłeś S.P. w papiery.
A czym to ja komuś narżnąłem zaś?
Były świstki do wujka Staśka, były bee, teraz od wujka Sławka, też beee?
Powiem wujkowi Ryśkowi żeby następne zrobił u wujka Jóźka może będą dobre :)
A który wujku robi w udt?
A już napewno wujku Staśku, Sławku czy Jóźku nie będą źli na wujka Ryśka że wujku Wieśku jest czasami niegrzeczny i lubi sobie pożartować :)

boluslolusj23
06-09-2017, 14:25
@ karoka
"Hmmm? to tylko z O. i UDT idą przez Warszawkę? a ja głupi myślałem że wszystkie.
Nie zmienia to faktu że te kotły około 4 miesiące były sprzedawane też bez tego za co plułeś na wujka więśka i grześka bardzo długo."
Masz czas - przeczytaj, co napisaleś (to w cytacie) i skumaj, że:
1. UDT CERT ma siedzibę Laboratorium w Poznaniu. Poznań wystawia raport po badaniach, a Warszawka (centrala UDT) wystawia świadectwo. Stąd zwłoka czasowa.
2. Warszawka nic w papierach z poznania nie zmienia.
3. O dostało info od Poznania, że może ruszyć ze sprzedażą. A to że gostuś z R. lubi rozrabiać, to inksza inkszość.
4. I rzecz ostatnia: jakie 4 m-ce? Znasz daty na jednych i drugich papierach? Jeśli nie, to poproś w O. to ci kopie podeślą, bo u nich tak tajnych papierów jak u niektórych innych to nie ma.
5. No i jeszcze krotko o "ujku" Staśku. Ta fundacyjka z analizatorkiem godnym insztalatora nie posiadała ŻADNYCH uprawnień do badan atestacyjnych. Jechali, bo urzędasy w terenie nie mieli żadnego pojęcia, czego mieli wymagac, na podstawie jakich przepisów. Stąd faktycznie "papiurki" od "ujka" byly mniej warte, niż rolka najtańszego toaletowego - pośniadaniowego.

Trzym się ciepło, bo zima idzie

Jarecki79
06-09-2017, 14:58
boluś
IE ma laboratorium w Łodzi, ale centrala tez jest w Wa-wie i też to przez stolice przejść musi. Ja też czekałem, nie było od ręki
IE ma natofikację europejską oraz akredytację PCA

UDT jak piszesz Poznań-Wa-wa, akredytacja PCA i notyfikacja europejska

ICHPW to wiesz akredytacja PCA

oraz PWTK laboratorium badawcze termo-tech z akredytacją PCA

i na tym koniec akredytowanych

ujek Staszek to z trąbka latał i w głowach mieszał.... na głupote urzędasów leku ni ma
ale uważać trzeba, bo ujek Staszek dalej bada, teraz atakuja i oferty rozsyłają razem z pokazaniem "certyfikatu" do wystawienia i robią to przez komitet antysmogowy bedziecieplo bardzo atrakcyjna cena typoszereg 3kotłów tylko 9tysi.... tyle,że papier g.wno wart
Sprzęt niby nie taki najgorszy, bo analizator to MRU MGA5, zdaje się,że ichpw podobnego używa
ja przed wyjazdem do labo testowałem na MRU Industrial Vario Plus, jego wyniki pokrywały się ze sprzętem laboratoryjnym (plus pyły niemieckim Wohlerem, czyli takim jak UDT też używa)

flush
07-09-2017, 09:53
Który ze sterowników w RBR Ekouniwersal pozwala na podgląd w takiej postaci (specjalnie wstawiłem kilka, bo zdarzają się odłączone)?

https://esterownik.pl/device/6838

https://esterownik.pl/device/5076

https://esterownik.pl/device/2077

W najbliższych dniach zamierzam zamówić kociołek, ale NIE INTERESUJE mnie tego typu podgląd:

https://esterownik.pl/device/14537

https://esterownik.pl/device/12643

https://esterownik.pl/device/8260

Domyślam się, że ten pierwszy to "goły" eCoal, a te niżej to eCoal Brulli.

Czym one się różnią? Który jest lepszy i dlaczego?

minertu
07-09-2017, 12:54
Jeżeli chodzi o proces spalania to niczym się nie różnią,jeżeli o obsługę to tak. v3.5 obsługuje więcej pomp,siłownik zaworu mieszającego oraz system radiowy.

boluslolusj23
07-09-2017, 13:05
No a dzisiaj prasa podala, że kopciuchy amen. nareszcie 'dojna zmiana" podpisała rozporządzenie w tej sprawie.
A to się garażowi ucieszą:p

flush
07-09-2017, 13:06
Z tego co wiem teraz wszyscy dystrybutorzy dołączają sterownik v3.5.

Chciałbym wiedzieć skąd wynika graficzna różnica w podglądzie pracy kotła?

U Ciebie też jest podgląd jakiego NIE CHCĘ mieć.

Maher
07-09-2017, 17:04
Który ze sterowników w RBR Ekouniwersal pozwala na podgląd w takiej postaci (specjalnie wstawiłem kilka, bo zdarzają się odłączone)?

https://esterownik.pl/device/6838

https://esterownik.pl/device/5076

https://esterownik.pl/device/2077

W najbliższych dniach zamierzam zamówić kociołek, ale NIE INTERESUJE mnie tego typu podgląd:

https://esterownik.pl/device/14537

https://esterownik.pl/device/12643

https://esterownik.pl/device/8260

Domyślam się, że ten pierwszy to "goły" eCoal, a te niżej to eCoal Brulli.

Czym one się różnią? Który jest lepszy i dlaczego?

Te pierwsze to stare ecoale i pewnie nie kupisz pieca z tą wersją sterownika, drugie przykłady to obecnie sprzedawane ecoale v3.5.

Jarecki79
07-09-2017, 17:40
No a dzisiaj prasa podala, że kopciuchy amen. nareszcie 'dojna zmiana" podpisała rozporządzenie w tej sprawie.
A to się garażowi ucieszą:p

To poczytaj i pogadajmy o tym.
Powiedz co o tym sądzisz, bo mnie cholera bierze jak takie furteczki widzę.
To jest udawanie załatwiania spraw

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1690/D2017000169001.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fdziennikustaw.gov. pl%2Fdu%2F2017%2F1690%2FD2017000169001.pdf)

zwróć uwage na:
2. Rozporządzenie nie stosuje sie do kotłów:
1) wytwarzających ciepło wyłącznie na potrzeby zapewnienia ciepłej
wody użytkowej (to ten przykład z żarówką, retorta do grzania
bojlera, już widze te podajniki 50kW jako podgrzewacze wody użytkowej)

4) na biomasę niedrzewną, tutaj pellet z roślin energetycznych np.
wierzba energetyczna, miskant mam producenta 5km od siebie...., pestki w
retortach ida aż miło (to będą te retorty na pellet z biomasy z opcją spalania węgla)


Krótko mówiąc albo się coś robi, albo się udaje,że się robi

karoka65
07-09-2017, 18:46
Z tego co wiem teraz wszyscy dystrybutorzy dołączają sterownik v3.5.

Chciałbym wiedzieć skąd wynika graficzna różnica w podglądzie pracy kotła?

Pierwsze linki to własnie szata graficzna starych eCoali a te drugie to nowa wersja 3.5 i taką obecnie dostaniesz z kotłem.
Produkcja starszych wersji ustała w lipcu 2015 roku, obecnie są tylko zapasy części serwisowych, sterownika już nie kupisz, chyba że używkę.
Musiałbym zobaczyć u siebie bo chyba mam jeszcze jeden starszy używany chyba nie więcej jak pół roku.
Zamówić ewentualnie kocioł z osprzętem bez sterownika a dokupić gdzieś starszy jeśli Ci tak bardzo zależy na tej starej szacie graficznej.
Powiem Ci w sekrecie że mi ta starsza też bardziej "leżała" :)

adkwapniewski
08-09-2017, 23:05
Z tego co wiem teraz wszyscy dystrybutorzy dołączają sterownik v3.5.

Chciałbym wiedzieć skąd wynika graficzna różnica w podglądzie pracy kotła?

U Ciebie też jest podgląd jakiego NIE CHCĘ mieć.

Różnica to nie tylko "grafika"...

Starszy ster mogłeś konfigurować przez LAN bez konieczności posiadania dostępu do internetu. Mogłeś też przekierować porty i nie korzystać z platformy esterownik.

Nowy ster ma obsługę zaworu 4D , radio ale konfiguracja z panelu albo przez esterownik.

flush
09-09-2017, 08:33
No dobrze, a nie mając Internetu w kotłowni da się podłączyć czujniki w pokoju (ile jest w standardzie?) przewodowo?

I jeszcze chcę poruszyć kwestię samej budowy kotła.

U Karoki zamknięcia klap są w poziomie, a u Minertu w pionie.

Czy to wynik nieaktualnych zdjęć czy jest kilka wersji tego samego kotła z nazwy?

Czy ktoś może wstawić AKTUALNE zdjęcia z góry, z przodu, z tyłu, z boku, sterownika, itp?

Maher
09-09-2017, 19:53
Maher jak zawsze znafca. Jak kocioł ma Ecodesign, to producent może wystąpić o dopisanie go do listy. Wtedy Urząd Marszałkowski analizuje papiery, a to trwa. Po weryfikacji kocioł trafia na listę. Rozumiesz kolejność zdarzeń znafco?

OGNIWO
EKO PLUS M (14,20,26KW)- złożenie wniosku o dopisanie do listy 08-08-2017r jest już na liście dla małopolski znafco!!!!!!!!!!

Są też na liście kotły których wniosek wpłynął 31-08-2017r.

karoka65
10-09-2017, 21:17
No dobrze, a nie mając Internetu w kotłowni da się podłączyć czujniki w pokoju (ile jest w standardzie?) przewodowo?

I jeszcze chcę poruszyć kwestię samej budowy kotła.

U Karoki zamknięcia klap są w poziomie, a u Minertu w pionie.

Czy to wynik nieaktualnych zdjęć czy jest kilka wersji tego samego kotła z nazwy?

Czy ktoś może wstawić AKTUALNE zdjęcia z góry, z przodu, z tyłu, z boku, sterownika, itp?
Z kotłem dostajesz 3 czujniki przewodowe zew/wew, możesz je podłączyć bez neta, jeśli radiowe nie skonfigurujesz ich bez internetu na ten czas.
Zdjęcia są nieaktualne, podeślij maila to Ci wyślę. Mam fotki o dużej "wadze" a nie mam czasu żeby to zmniejszać, na forum są ograniczenia co do "wagi"

karoka65
10-09-2017, 21:22
Mam zmniejszoną fotkę nowego kolorowego dotykowego panela eCoala, obecnie już kilka kotłów pojechało do klientów z takimi świecidełkami :)

SUSPENSER
11-09-2017, 19:22
Z tego co wiem teraz wszyscy dystrybutorzy dołączają sterownik v3.5.

Chciałbym wiedzieć skąd wynika graficzna różnica w podglądzie pracy kotła?

U Ciebie też jest podgląd jakiego NIE CHCĘ mieć.

Kup nowszy i się wymień na starszy z kimś :cool:

SUSPENSER
11-09-2017, 19:23
No dobrze, a nie mając Internetu w kotłowni da się podłączyć czujniki w pokoju (ile jest w standardzie?) przewodowo?

I jeszcze chcę poruszyć kwestię samej budowy kotła.

U Karoki zamknięcia klap są w poziomie, a u Minertu w pionie.

Czy to wynik nieaktualnych zdjęć czy jest kilka wersji tego samego kotła z nazwy?

Czy ktoś może wstawić AKTUALNE zdjęcia z góry, z przodu, z tyłu, z boku, sterownika, itp?

Kto szuka ten znajdzie ... ;)

SUSPENSER
11-09-2017, 19:25
Mam zmniejszoną fotkę nowego kolorowego dotykowego panela eCoala, obecnie już kilka kotłów pojechało do klientów z takimi świecidełkami :)

W zeszłą sobotę miałem montaż i uruchomienie 2 szt z takimi i mi się je wygodniej obsługuje niż Oled-y :yes:

minertu
11-09-2017, 19:50
W zeszłą sobotę miałem montaż i uruchomienie 2 szt z takimi i mi się je wygodniej obsługuje niż Oled-y :yes:

Ja już je od 3 tyg. Montuje.

mihookoz
23-10-2017, 09:47
Witam,

potrzebuje kocioł z wyliczenia na ciepło właściwe wyszło 12kW. Kwota jaką mogę przeznaczyć to 8-9 tyś. Raczej kocioł na ekogroszek no chyba że jest szansa na pellet. Dobrze by miał 5 klasę. W mojej gminie nie ma dopłat, ale jak się coś zmieni to lepiej żeby miał. Co w tej cenie polecacie.

Konto usunięte_1*
23-10-2017, 10:26
W lerua merlę masz po 7,5 tys peleciaki 12kw ale nie wiem jaka firma tylko tak okiem przeleciałem

minertu
23-10-2017, 11:45
Polecam RBR-K 12kW w 5 klasie

Maher
23-10-2017, 17:45
Polecam RBR-K 12kW w 5 klasie

W niektórych gminach już 5 klasa nie wystarcza tylko trzeba mieć kocioł spełniający wymagania ekoprojektu (jeszcze wyższe wymagania niż 5 klasa).

minertu
23-10-2017, 20:21
W niektórych gminach już 5 klasa nie wystarcza tylko trzeba mieć kocioł spełniający wymagania ekoprojektu (jeszcze wyższe wymagania niż 5 klasa).

Ten kociołek go ma także bez obaw.

Maher
23-10-2017, 21:07
Ten kociołek go ma także bez obaw.

Jak znajdzie się na liście niskoemisyjnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe spełniających wymagania ekoprojektu w Małopolsce to będę miał pewność że je ma. To samo pisali o moim RBR-ęże 11KW i okazało się że żadnych badań nie miał i teraz będę musiał go zezłomować po 4 latach i kupić nowy z "pewnymi" badaniami i znajdujący się na liście poniżej.
https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/

minertu
23-10-2017, 21:29
Jak znajdzie się na liście niskoemisyjnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe spełniających wymagania ekoprojektu w Małopolsce to będę miał pewność że je ma. To samo pisali o moim RBR-ęże 11KW i okazało się że żadnych badań nie miał i teraz będę musiał go zezłomować po 4 latach i kupić nowy z "pewnymi" badaniami i znajdujący się na liście poniżej.
https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/

A to małopolska lista ma być weryfikatorem badań ? Dobre hehe!

Konto usunięte_1*
23-10-2017, 21:32
Ok ale kotły 5-ki z tym eko coś tam powoli podchodzą pod pompy ciepła i dziwnie się robi

minertu
23-10-2017, 21:53
Ok ale kotły 5-ki z tym eko coś tam powoli podchodzą pod pompy ciepła i dziwnie się robi

Kocioł nigdy nie będzie pompą.

Konto usunięte_1*
23-10-2017, 21:59
Kocioł nigdy nie będzie pompą.

No nie będzie to pewne tylko te ceny są jak by z pomp ciepła , przeglądałem przed chwilą ceny kotłów TRAGEDIA 11000,13000, 15000 , to zaczyna zakrawać na kpinę
to nie te co ty podałes ale większość firm ma takie ceny

SUSPENSER
23-10-2017, 22:39
Witam,

potrzebuje kocioł z wyliczenia na ciepło właściwe wyszło 12kW. Kwota jaką mogę przeznaczyć to 8-9 tyś. Raczej kocioł na ekogroszek no chyba że jest szansa na pellet. Dobrze by miał 5 klasę. W mojej gminie nie ma dopłat, ale jak się coś zmieni to lepiej żeby miał. Co w tej cenie polecacie.

Polecam RBR-K 12 lub Skam-PV 13

Maher
24-10-2017, 12:59
A to małopolska lista ma być weryfikatorem badań ? Dobre hehe!

Nie jest weryfikatorem badań, ale jeżeli producent chce sprzedawać w Małopolsce to kocioł powinien znaleźć się na liście, chyba że trafi na nieświadomego kupca który po zakupie będzie zmuszony go zezłomować .
Jakby taka lista powstała wcześniej to i ja nie miałbym problemy z moim kotłem RBR którego teraz w najbliższym czasie muszę zezłomować i kupić nowy z listy. Urzędnik za mnie sprawdzałby prawidłowość badań i on zawiadamiał by odpowiednie organy gdy badania były by np. podrabiane.

minertu
24-10-2017, 21:40
Ty jakieś dziwne historie człowieku wymyślasz.

Maher
24-10-2017, 22:44
Ty jakieś dziwne historie człowieku wymyślasz.

Jakie dziwne historie wymyślam?
Zakupiłem RBR-a 11Kw niecałe 4 lata temu, miał mieć badania okazało się później że ich nie ma i teraz jest na równi traktowany ze śmieciuchem i muszę go zezłomować i kupić nowy. Abym kolejnego nie musiałbym złomować muszę kupić kocioł z Listy niskoemisyjnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe spełniających wymagania ekoprojektu. Gdy pytałem o nowego RBR-a to jeden z sprzedawców twierdził że wpis na listę długo trwa, jak mu udowodniłem że jest inaczej to dowiedziałem się że producent nie planuje wnioskować o wstawienie na listę mimo posiadanych wszystkich badań umożliwiających go wpisanie i wkleił skany badań tak marnej jakości że nic tam nie można się doczytać (trochę to dla mnie niepojęte, może boi się weryfikacji tych badań?). Kotły z listy mają badania zweryfikowane i są dostępne do pobrania z tej listy.
Jedni producenci których byłem zainteresowany zakupem których zapytałem bez problemu odpowiedzieli że kotły klasę 5 mają, ale nie mają badań spełniających wymagania ekoprojektu, inni wstawili kocioł na listę.

link do listy:
https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/

klaudiusz_x
24-10-2017, 23:27
Kolega z pracy...
Nowy dom, ściana 1 warstwowa według PnB od 2014r.
Dach 30cm wełny, brak balkonów, okna 3 szyby. Dom piwnica, parter i poddasze, dach 2-spadowy, 9x10m po ścianach zewnętrznych.
Wszystkie wyliczenia wskazywały mu na 10 do 12kw kocioł.
On sobie kupił ogniwo 20kw w 5 klasie (śląskie).
Nie zdążyłem go zapytać, co w tyn kotle mu się spodobało, że akurat tego wybrał.
A przyznał się, że tu zaglądał.
Kocioł za 8,8k z 8%vat plus motaż + pozostałe akcesoria.

U "mnie" leci stary rbrk 12kw w starym ogromnym domku ze śladowym ociepleniem.
Mogę wrzucić komorę rbrk, jej aktualny stan.
Mocno zarośnięta, ale leci jeszcze na lato.

zawijan
25-10-2017, 07:20
Kolega z pracy...
Nowy dom, ściana 1 warstwowa według PnB od 2014r.
Dach 30cm wełny, brak balkonów, okna 3 szyby. Dom piwnica, parter i poddasze, dach 2-spadowy, 9x10m po ścianach zewnętrznych.
Wszystkie wyliczenia wskazywały mu na 10 do 12kw kocioł.
On sobie kupił ogniwo 20kw w 5 klasie (śląskie).
Nie zdążyłem go zapytać, co w tyn kotle mu się spodobało, że akurat tego wybrał.
A przyznał się, że tu zaglądał.
Kocioł za 8,8k z 8%vat plus motaż + pozostałe akcesoria.

U "mnie" leci stary rbrk 12kw w starym ogromnym domku ze śladowym ociepleniem.
Mogę wrzucić komorę rbrk, jej aktualny stan.
Mocno zarośnięta, ale leci jeszcze na lato.
Kompletnie nie rozumiem sensu i celu Twojego wpisu.
Wyjaśnij, proszę, o co Ci chodzi.

czp01
25-10-2017, 07:34
Fakt mógł sobie kupić Ogniwo 26 KW :

czp01
25-10-2017, 09:19
Dziwne - piszą i kasują posty czyżby tu też jakaś komisja śledcza zawitała :(

Jarecki79
25-10-2017, 09:29
Jakie dziwne historie wymyślam?
i wkleił skany badań tak marnej jakości że nic tam nie można się doczytać (trochę to dla mnie niepojęte, może boi się weryfikacji tych badań?). Kotły z listy mają badania zweryfikowane

z tym zweryfikowane, to bym uważał, bo kto sie odrobine zna, to pewne rzeczy tam dojrzy i zacznie się zastanawiać.

Co do skanu, wszedłem na link wklejony do badan i wszystko jest czytelne, albo oglądasz na telefonie, albo masz cos źle ustawione w kompie,że tego nie widzisz i nie możesz odczytać.
Czego tam nie dowidzisz? Mogę ci to przepisac z tego linku w poniedziałek, bo niestety mam zaraz smutny wyjazd w sprawach rodzinnych.
Kotły Sztoker wpisane na tą listę czekały prawie 2m-ce, nie wiem skąd masz informacje,że to się dzieje od ręki, bo to nieprawda jest

Maher
25-10-2017, 21:58
z tym zweryfikowane, to bym uważał, bo kto sie odrobine zna, to pewne rzeczy tam dojrzy i zacznie się zastanawiać.

Co do skanu, wszedłem na link wklejony do badan i wszystko jest czytelne, albo oglądasz na telefonie, albo masz cos źle ustawione w kompie,że tego nie widzisz i nie możesz odczytać.
Czego tam nie dowidzisz? Mogę ci to przepisac z tego linku w poniedziałek, bo niestety mam zaraz smutny wyjazd w sprawach rodzinnych.
Kotły Sztoker wpisane na tą listę czekały prawie 2m-ce, nie wiem skąd masz informacje,że to się dzieje od ręki, bo to nieprawda jest

Nie jest to skan taki jakie mają inne kotły tylko jakiś bardzo mały pliczek.
Twój piec jakby miał ecodesing to byś nie zgłaszał go do listy aby można go było kupować w Małopolsce? W przypadku RBR-K wydaje mi się to trochę podejrzane (skany badań nieczytelne gdzieś wklejone z forum, na stronie producenta i sprzedawców są niedostępne. Podobnie było z moim RBR-em i okazało się że badań nie ma).
Wpisy na listę widzę że nie trwają długo, bo wystarczy zobaczyć datę zgłoszenia i datę wpisu na listę. Były kotły które od zgłoszenia do wpisu czekały 3 dni. W przypadku Sztokera może musieli coś potwierdzić lub zweryfikować.

czp01
26-10-2017, 06:25
No i bardzo fajnie - niejaki kol. M ma problem z głowy - kotła rbr nie kupi bo ma za małe pliczki a skampa też nie kupi bo komisja musiała go zweryfikować dłużej niż 3 dni.

Jak tak przejrzy pozostałe pliczki producentów kotłów to na końcu zostanie mu tylko jeden najwięcej ważący i to właśnie ten plik a właściwie kocioł będzie godny zakupu :)

Polecam mojego Kielara bo też ma mieć niedługo 5-tkę no i wytrzymuje ponad 30 lat. :)

minertu
26-10-2017, 08:25
399519Masz bo już się Ciebie czytać nie da.

minertu
05-11-2017, 17:45
Maher gdzieś Ty się urwał? Tylko nie pisz mi ,że w kolejce na wpis do Małopolski czekasz z tym świstkiem?

LUKAS9
29-12-2017, 23:18
Witam
Panowie co zaproponujecie sensownego w 5 klasie + ekoprojekt (małopolska).
Domek z poddaszem - 200 m po podłogach wraz z garażem 2 stanowiskowym i kotłownią.
Ocieplony
Styro 20
Wełna 2x15
Okna 3 szyby
2 balkony
Dach dwuspadowy
Garaż częściowo w bryle budynku
Brak piwnic
Ogrzewanie podłogowe + grzejniki + bojler 150l.

Maher
29-12-2017, 23:44
Witam
Panowie co zaproponujecie sensownego w 5 klasie + ekoprojekt (małopolska).
Domek z poddaszem - 200 m po podłogach wraz z garażem 2 stanowiskowym i kotłownią.
Ocieplony
Styro 20
Wełna 2x15
Okna 3 szyby
2 balkony
Dach dwuspadowy
Garaż częściowo w bryle budynku
Brak piwnic
Ogrzewanie podłogowe + grzejniki + bojler 150l.

Chyba z listy ekoprojektu dla małopolski sztoker 12 jest chyba najsensowniejszym wyjściem, brakuje trochę że internetu nie ma ale jak będę zmieniał to dla mnie jest numer 1.

karoka65
30-12-2017, 09:57
To już współczuję firmie Komiz :)
Maher obyś jeszcze nie zapłakał za tym co masz.

LUKAS9
30-12-2017, 11:28
Sztoker- cena ok sprawdziłem co ma jeszcze że warto go kupić?

czp01
30-12-2017, 12:46
Poczytaj najpierw o szkokerze wszystkie wątki na tym forum oraz na innych - następnie podjedź gdzieś do użytkownika, który ma sztokera najbliżej Ciebie. Obejrz go na żywca i pogadaj z użytkownikiem, jak się w nim pali, jak steruje, jak się czyści. itp itd. --. W ogóle nie kieruj się na temat kotła opinią producenta czy sprzedawców tego kotła no bo oni mają zupełnie inne priorytety. Ten brak internetu w tym kotle tzn. brak możliwości podglądu jego pracy i możliwości sterowania przez internet trochę go tak dyskwalifikuje - to taki mały kroczek do tyłu.

Jak obejrzysz sztokera to dobrze by było abyś tak samo obejrzał rbr k ekouniwersal oraz najnowsze ogniwo i pogadał z ich użytkownikami.

No to dopiero wtedy kocioł sobie wybierz i będziesz bardziej zadowolony niż kupisz go na podstawie jednej opinii.

Maher
30-12-2017, 14:14
Jak obejrzysz sztokera to dobrze by było abyś tak samo obejrzał rbr k ekouniwersal oraz najnowsze ogniwo i pogadał z ich użytkownikami.

No to dopiero wtedy kocioł sobie wybierz i będziesz bardziej zadowolony niż kupisz go na podstawie jednej opinii.

RBR-K może i ma klasę V i badania na ekoprojekt ale nie jest na liście dopuszczonych kotłów w małopolsce i może się okazać że nie odbierzesz domu lub za kilka lat będzie go musiał zezłomować, lub tak jak ja kupiłem RBR-11KW model i okazało się że ma lipne badania i muszę go wymienić na któryś z modeli z listy i to w pierwszym terminie bo jest na równi traktowany z śmieciuchem.\

OGNIWO
EKO PLUS M ma za to sterownik internetowy ecoal , fajną konstrukcje.
Dla mnie priorytetem był sterownik internetowy, aby nie siedzieć w kotłowni i patrzyć czy dopala czy nie czy nie zgasł tylko przeglądnąć wykres z spalania w dowolnym czasie i ewentualnie nanieść zmiany, tak samo priorytetem było aby sterownik sterował całym ogrzewanie, a nie mieć osobny sterownik do podłogówki osobny do pieca itd. i stary ecoal zdał zadanie w 100%. Tak samo sterownik powiadomi kiedy trzeba węgla dosypać i wyliczy ile mnie kosztuje ogrzewanie.

link do pieców dopuszczonych w małopolsce:
https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/

LUKAS9
30-12-2017, 14:35
Właśnie kolego czp01 potrzebuję pomocy bo w grę wchodzi około 2500zł bo tyle wynosi różnica między tymi kociołkami. Warto dopłacić czy nie bo ceny kotłów i tak są bardzo wysokie wręcz z kosmosu!

minertu
30-12-2017, 14:40
A będą jeszcze droższe.

eliks
30-12-2017, 15:07
Nie wiem czy na tej liście jest Defro Sigma, ale polecam ten kociołek. Rodzice mają 16KW obsługujący 234m2 domu z zapotrzebowaniem 50w/m2. Pyrka sobie spokojnie z zasypem raz na tydzień przy ujemnych temperaturach i nawet nie trzeba było go wiele ustawiać.

carlos68
30-12-2017, 20:58
Witam
Panowie co zaproponujecie sensownego w 5 klasie + ekoprojekt (małopolska).
Domek z poddaszem - 200 m po podłogach wraz z garażem 2 stanowiskowym i kotłownią.
Ocieplony
Styro 20
Wełna 2x15
Okna 3 szyby
2 balkony
Dach dwuspadowy
Garaż częściowo w bryle budynku
Brak piwnic
Ogrzewanie podłogowe + grzejniki + bojler 150l.

Twoje pytanie na tym forum to wielkie nieporozumienie. Przecież tutaj są prawie sami sprzedawcy i guzik się dowiesz. Moja dorada, to porozglądaj się wśród znajomych, współpracowników w pracy, poproś o opinie i wybierz.
Tutaj zadaj tylko pytanie: jakiej mocy byłby najodpowiedniejszy?

LUKAS9
31-12-2017, 11:50
Z OZC na Ciepło właściwe wyszło mi 6,4kW CO + 4kW CWU.
To kociołek 12 powinien być ok?
Jakie propozycje oprócz Sztokera?

minertu
31-12-2017, 15:31
RBR-K lub SKAMP-PV

minertu
31-12-2017, 15:32
A ogólnie poszedł bym w pellet

carlos68
31-12-2017, 20:09
I oczywiście RBR :lol2::lol2::lol2::lol2::

sivoy
31-12-2017, 21:01
Pewnie, że RBR-y... Od iluś tam lat, renomowana firma ! Uwzględniają każdą reklamowaną rzecz, i to od ręki...

LUKAS9
01-01-2018, 09:12
Minertu napisz mi na priw swoje propozycje cenowe kociołków i jak to widzisz z pelletem.

carlos68
01-01-2018, 12:00
Pewnie, że RBR-y... Od iluś tam lat, renomowana firma ! Uwzględniają każdą reklamowaną rzecz, i to od ręki...

Od iluś tam lat, to oni nawet nie wiedzieli jakiej mocy kotły produkują :lol2::lol2::lol2::lol2:

Maher
01-01-2018, 19:07
RBR-K lub SKAMP-PV

Jak forumowicz jest z małopolski to niech najpierw się dowie czy może sobie takie kociołki zainstalować jak ich nie ma na liście:

https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/

aby nie musiał kupować kolejnego już listy, a te w/w zezłomować?

zawijan
02-01-2018, 08:30
Pewnie, że RBR-y... Od iluś tam lat, renomowana firma ! Uwzględniają każdą reklamowaną rzecz, i to od ręki...
Racja! Firma jest tym lepsza, im ma więcej załatwionych reklamacji :rolleyes:
Firmy, które nie mają reklamacji są podejrzane - należy je omijać szerokim łukiem :rolleyes:

minertu
02-01-2018, 09:00
Racja! Firma jest tym lepsza, im ma więcej załatwionych reklamacji :rolleyes:
Firmy, które nie mają reklamacji są podejrzane - należy je omijać szerokim łukiem :rolleyes:

Czyli firma ,,,O....o,,, nie ma się o co martwić no chyba , że raklamacja została nie załatwiona.

zawijan
02-01-2018, 09:31
Czyli firma ,,,O....o,,, nie ma się o co martwić no chyba , że raklamacja została nie załatwiona.
A Ty wiesz może, która firma ma najwięcej załatwionych reklamacji?
Ciekaw jestem, czy to rzeczywiście ta firma od kotłów RBR, jak pisał sivoy.

minertu
02-01-2018, 15:15
A Ty wiesz może, która firma ma najwięcej załatwionych reklamacji?
Ciekaw jestem, czy to rzeczywiście ta firma od kotłów RBR, jak pisał sivoy.

Chcesz wiedzieć procentowo czy ilościowo? Ni jak ma się ilość reklamacji do reklamacji załatwionych. Można mieć 10 reklamacji i 100% załatwionych.
Aby znowu nie było nie ma firm bez skazy!

zawijan
02-01-2018, 19:01
Chcesz wiedzieć procentowo czy ilościowo? Ni jak ma się ilość reklamacji do reklamacji załatwionych. Można mieć 10 reklamacji i 100% załatwionych.
Aby znowu nie było nie ma firm bez skazy!
Daj spokój... Żartuję sobie :rolleyes:

darianus
02-01-2018, 22:26
Od iluś tam lat, to oni nawet nie wiedzieli jakiej mocy kotły produkują :lol2::lol2::lol2::lol2:
No i co z tego, zasada działania pieca jest prosta jak budowa cepa. Nawet najnowsze piece na ekogroszek to raczej technologia z poprzedniego wieku a nie z tego. Dlatego mamy tak wielu producentów w Polsce. To czy ktoś robi piece 30 lat czy 5 o niczym nie przesądza.

zawijan
03-01-2018, 07:36
No i co z tego, zasada działania pieca jest prosta jak budowa cepa. Nawet najnowsze piece na ekogroszek to raczej technologia z poprzedniego wieku a nie z tego. Dlatego mamy tak wielu producentów w Polsce. To czy ktoś robi piece 30 lat czy 5 o niczym nie przesądza.
Naprawdę???

Poczekaj trochę a zobaczysz, jak szybko zmniejszy się ilość polskich producentów kotła. Ja sadzę, że już w tym roku.

minertu
03-01-2018, 07:49
To czy się zmniejszy czy nie to wielka niewiadoma.Jak to jest jedyny jego chleb to ruszy główką i badania na nowy kocioł zrobi bo go życie do tego zmusi.

darianus
03-01-2018, 07:50
Naprawdę???

Poczekaj trochę a zobaczysz, jak szybko zmniejszy się ilość polskich producentów kotła. Ja sadzę, że już w tym roku.

Być może... Aż tak się nie orientuję w rynku kotłów. Pewnie wszyscy jesteśmy ciekawi, co się będzie działo w sierpniu. Czy faktycznie zostaną kotły 5 klasy, czy podobnie jak z żarówkami, dodany zostanie napis do zasypowców " tylko do przygotowywania ciepłej wody użytkowej ":cool:

minertu
03-01-2018, 07:56
Ale jak z niego zakopcisz to dostaniesz takiego flajstra,że się to nie będzie opłacało.

carlos68
03-01-2018, 09:59
No i co z tego, zasada działania pieca jest prosta jak budowa cepa. Nawet najnowsze piece na ekogroszek to raczej technologia z poprzedniego wieku a nie z tego. Dlatego mamy tak wielu producentów w Polsce. To czy ktoś robi piece 30 lat czy 5 o niczym nie przesądza.

Czytaj ze zrozumieniem.

eliks
03-01-2018, 16:39
@darianus - równie dobrze możesz napisać że loty w kosmos to też technologia zeszłego wieku. A ja mam porownanie Defro Eko Komfort i Defro Sigma E i jeśli chodzi o budowę to są 2 różne kotły.

darianus
03-01-2018, 18:56
@darianus - równie dobrze możesz napisać że loty w kosmos to też technologia zeszłego wieku. A ja mam porownanie Defro Eko Komfort i Defro Sigma E i jeśli chodzi o budowę to są 2 różne kotły.
ufff... ale porównianie:o
Piec to produkt użytku codziennego. Każdy z nas ma w domu: samochód, lodówkę, piec i meble kuchenne. Ilu w Polsce jest producentów samochodów, lodówek, piecy i mebli kuchennych? Które z tych produktów da się zrobić w garażu? Czy większość producentów poszłoby w kotły 5 klasy, gdyby nie rozporządzenie rządu? Czy będą one tak samo trwałe jak kotły niższych klas? Czy nasze kominy są przystosowane do takich kotłów? Oczywiście bez urazy, ponieważ cenię branże kotlarską, technologia posuwa się do przodu małymi kroczkami i bardzo jestem ciekaw, w którym kierunku pójdzie.

animuss
04-01-2018, 00:12
To kociołek 12 powinien być ok?
Jakie propozycje oprócz Sztokera?

CORTINA CARBO moc: 14kW
Świadectwo 5 klasy, Świadectwo zgodności z Dyrektywą Ekoprojekt.
https://rakoczy.pl/images/gallery/cortina_carbo.png
https://i.imgur.com/9Dtw8rF.png

https://cortina5.pl/wp-content/themes/twentysixteen/img/schemat14.png

czp01
04-01-2018, 06:32
Jak się to czyści ?

animuss
04-01-2018, 13:37
Jak się to czyści ?

Ruszasz zawirowaczami, rączka na zewnątrz po lewej.

LUKAS9
05-01-2018, 06:06
Kociołek fajny ale na szamoty jest tylko rok gwarancji czyli pewnie zbyt trwałe nie będą.

minertu
05-01-2018, 09:27
Szamot wytrzyma bo nic z nim robił nie będziesz , problem bedzie z wybieraniem pyłów z komory nawrotnej.Dojście jest z boku kotła więc z tej strony min 50cm wolnego miejsca do czyszczenia.

LUKAS9
05-01-2018, 19:18
A co sądzicie o kociołkach Ogniwo lub Sas Solid?

animuss
05-01-2018, 23:06
A co sądzicie o kociołkach Ogniwo lub Sas Solid?

Ogniwo ma ten paskudny palnik,z innymi palnikami jest w Defro jako Sigma,
Sas Solid teraz już tylko ze sterem Techa.

zawijan
06-01-2018, 10:03
Szamot wytrzyma bo nic z nim robił nie będziesz , problem bedzie z wybieraniem pyłów z komory nawrotnej.Dojście jest z boku kotła więc z tej strony min 50cm wolnego miejsca do czyszczenia.
Szamot, ze swojej natury, jest wyjątkowo nieodporny na naprzemienne rozgrzewanie i schładzanie. W konstrukcjach przemysłowych stosuje się go, przede wszystkim, w strefach izolacyjnych, gdzie wahania temperatury nie są duże.

zawijan
06-01-2018, 10:07
Ogniwo ma ten paskudny palnik...
Twoja wiedza w tym zakresie pochodzi z zamierzchłej epoki.
Palniki w Ogniwo Eko PlusM są nieporównywalne z palnikami z Ogniwo Eko Plus i Ogniwo Eko.
Widzę, że sprzedałeś się pewnym producentom, ale nie wychodź poza granice przyzwoitości, bo będę Cię prześladował. Na tym forum i na innym także.

Jarecki79
06-01-2018, 11:12
Szamot, ze swojej natury, jest wyjątkowo nieodporny na naprzemienne rozgrzewanie i schładzanie. W konstrukcjach przemysłowych stosuje się go, przede wszystkim, w strefach izolacyjnych, gdzie wahania temperatury nie są duże.

Dokładnie tak, niestety nastała moda na bezmyślną "murarkę", bo tak łatwiej, bo coś w 6h wyjdzie....
i wychodzi - kłopot i problemy.
Jeszcze pół biedy jak to jest na bocznych ściankach do wody (dalej od bezpośredniego płomienia) czy wysoko w suficie komory spalania, ale problemem jest gdy te układanki z puzzli ceramicznych sa lizane przez płomień i wędruje on między zakamarkami, deflektoro-inżektorami i innymi dziwnymi przeszkodami.

Efekty będą takie,że użytkownik za jakiś czas wkurzony a serwis happy i w skowronkach, bo będzie za kasiorkę paczuszki układanek i budowli wysyłał....

animuss
06-01-2018, 12:21
Twoja wiedza w tym zakresie pochodzi z zamierzchłej epoki.
Palniki w Ogniwo Eko PlusM są nieporównywalne z palnikami z Ogniwo Eko Plus i Ogniwo Eko.
Widzę, że sprzedałeś się pewnym producentom, ale nie wychodź poza granice przyzwoitości, bo będę Cię prześladował. Na tym forum i na innym także.
Jestem bezstronny, nikogo nie promuje.
Jeżeli chodzi o te 2 cegły to niewielka modernizacja tego palnika.
Oświeć mnie, zmienię zdanie i może inni poczytają.https://forum.budujemydom.pl/static/emoticons/bezradny.gif

Jarecki79
06-01-2018, 13:13
Animuss
w eko plus masz burner s i więcej członów (większa japa paleniska, wiecej dziur napowietrzenia)
w tym z literką M masz burner sm i mniej członów (małe wyjście na paliwo, mniej dziur napowietrzenia)

to tak w skrócie
i teraz śmiać się można, że komuś przychodza pomysły do głowy i doradza na podstawie użytkowania plusa z burnerem użytkownikowi plusm z burner-sm że ma palić miałem, bo to palnik na miał.... tu będzie jeszcze gorzej zamiast lepiej.
Mały wymiar paleniska - ostrożnie z doborem kotła oraz paliwo o niskiej spiekalności, bo inaczej to kolba kukurydzy, spieki i po zawodach, po paleniu, temp. nie uzyska albo cegły wystawi.
Tu co do doboru kotła, choćby to kogos bawiło... to bodajże 25 to moim zdaniem chyba warto posłuchac zawijana i traktować w realu jako takie 16-17kw, wówczas rozczarowania nie będzie

LUKAS9
06-01-2018, 14:01
To Panowie podajcie rodzaje palników w nowych kociołkach które sobie poradzą rownież z miałem?

SUSPENSER
06-01-2018, 15:29
SV-200 nawet ma badania na groszkomiale zrobione.

zawijan
06-01-2018, 16:35
Jestem bezstronny, nikogo nie promuje.
Jeżeli chodzi o te 2 cegły to niewielka modernizacja tego palnika.
Oświeć mnie, zmienię zdanie i może inni poczytają.https://forum.budujemydom.pl/static/emoticons/bezradny.gif
Palnik OEPM różni się od palnika OEP nie tylko tymi dwoma cegłami. Najważniejsze różnice są inne, o czym wszyscy wiedzą.
Jeśli Ty tego nie wiesz - to wystawiasz sobie ekstra świadectwo jako ekspert, za którego chcesz uchodzić.
A jeśli to wiesz i świadomie kłamiesz - to wystawiasz sobie świadectwo jeszcze bardziej ekstra.

mtdeusz
06-01-2018, 17:42
Zawijan ogniwo eko plus słabo się sprzedaje?
Postarajcie się lepiej a nie robisz fałyszywo reklame.
Zawijan jak zamierzacie obniżyć emisje Nox?
Co za baran osioł wymyślił normy dla Nox.
Albo węglowodory i Co oraz sadza albo Nox.
Czyste spalanie i mało Nox to trzeba katalizator redukujący.
Nie wiem co te oszołomy mają z tym Nox,które są najmniej szkodliwe.
A już wiem zniszczyć Polske i węgiel w Polsce.

LUKAS9
06-01-2018, 19:23
SV-200 nawet ma badania na groszkomiale zrobione.
W kotle OEPM jako paliwo zastępcze też podają miał a co z palnikiem Sztokera+?

minertu
06-01-2018, 21:11
Zawijan ogniwo eko plus słabo się sprzedaje?
Postarajcie się lepiej a nie robisz fałyszywo reklame.
Zawijan jak zamierzacie obniżyć emisje Nox?
Co za baran osioł wymyślił normy dla Nox.
Albo węglowodory i Co oraz sadza albo Nox.
Czyste spalanie i mało Nox to trzeba katalizator redukujący.
Nie wiem co te oszołomy mają z tym Nox,które są najmniej szkodliwe.
A już wiem zniszczyć Polske i węgiel w Polsce.

Te normy nie są tylko w PL

mtdeusz
06-01-2018, 21:55
No co z tego?
Skoro my mamy dużo węgla.
A reszta UE już niekoniecznie.
A w innych krajach UE to tak te normy mogą obowiązywać jak norny euro i afera Volfswagena.

animuss
06-01-2018, 21:58
Jeśli Ty tego nie wiesz - to wystawiasz sobie ekstra świadectwo jako ekspert, za którego chcesz uchodzić..
Nie jestem ekspertem, ale pamięć mam dobrą, jak u pewnej Pani waśnie ten palnik, na innym forum "spalał paliwo". :rolleyes:
Nie wiem czemu tak na mnie wsiadłeś, interes pomału się kończy, trzeba się z tym pogodzić, chyba że ceny ekogrochu spadną w co wątpię.

minertu
06-01-2018, 22:02
No co z tego?
Skoro my mamy dużo węgla.
A reszta UE już niekoniecznie.
A w innych krajach UE to tak te normy mogą obowiązywać jak norny euro i afera Volfswagena.
Czesi też mają węgiel i te same normy.

mtdeusz
07-01-2018, 07:19
Wiesz Czesi Węgry i Polska to UE nie na ręke.

zawijan
07-01-2018, 10:31
Przyzwoite kotły sprzedają się, jak dotąd, przyzwoicie i jeszcze przez jakiś czas będą się tak sprzedawać.
Nie potrzebują one reklamy, ani prawdziwej, ani tym bardziej fałszywej.
Ale dobrze, aby potencjalni użytkownicy wiedzieli, co za eksperci im próbują doradzać :)

mtdeusz
07-01-2018, 10:42
Właśnie ekspercie.
A super węgiel dodajecie w kąmplecie?
Bo jak tak to kupuje.

SUSPENSER
07-01-2018, 11:33
W kotle OEPM jako paliwo zastępcze też podają miał a co z palnikiem Sztokera+?

Sztoker+ ma palnik podobny do SV-200 więc działa też podobnie ;)

Jarecki79
07-01-2018, 13:50
Na miały, muły, flotokoncentraty czy tez węgiel brunatny bym nie patrzył
To ma w tym roku zniknąć ze sprzedaży dla odbiorców indywidualnych i mocy palenisk <1MW
(nie ma bezpośredniej wzmianki o miałach, ale coś kojarzę z projektów zapisów,że uderzy to także w miały i zostanie tylko cos w rodzaju groszko-miałów pokroju boruty czy ekofinsa)


Czekam, bo już pierwsze wzmianki są...

odnośnie norm jakościowych węgla dla odbiorców indywidualnych, generalnie dla mocy <1MW



pojawił sie już projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.. jest projekt 3rozporządzeń Ministerstwa energii: wymagań jakościowych dla paliw stałych, sposobu pobierania próbek paliw stałych, metod badania jakości paliw stałych.



Projekt ustawy był przekazany 24.11.2017 itd bla bla bla, jeszcze to potrwa, ale w tym roku przed nowym sezonem powinno wejść w życie



Co sie zmienia?

Zmiany mają dotyczyc mocy <1MW i główne sprawy to:

1. Likwidacja mułów

2. Likwidacja flotokoncentratów

3. Likwidacja węgla brunatnego (czyli pewnie częśc kotłów na czeski brunatny powinna wylecieć a sa takie na V-ke i ED)

4. Ich mieszanki

5. Paliwo powstałe z dowolnego zmieszania paliw zawierające mniej niż 85%węgla kamiennego

To wszystko zostanie objęte ustawowym zakazem sprzedaży do sektora komunalno-bytowego



Mają zostać wprowadzone świadectwa jakości paliw.



Do SV-200 czyli myślę,że podobnie do sztokera w moich oczach na te palniki rewelacyjnie spala się pelet węglowy Varmo, oby ten nowy się nie popsuł, bo wygląda naprawdę na bardzo dobre paliwo. Popiołu malutko, kocioł czysty, ma "powera" 27-30MJ i jego nowa wersja powstała już z myślą o śląskiej ustawie antysmogowej.
Takie namaszczenie dostało z ICHPW: „Zaświadcza się, że technologia wytwarzania paliwa VARMO sprawia, że jego stosowanie jest zgodne
z regulacjami prawnymi w zakresie profilaktyki antysmogowej, w tym z zapisami Uchwały Nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.”

animuss
07-01-2018, 14:09
Ale dobrze, aby potencjalni użytkownicy wiedzieli, co za eksperci im próbują doradzać :)Tak bezstronnie, rzetelnie, uczciwie.https://forum.budujemydom.pl/static/emoticons/bezradny.gif

https://www.youtube.com/watch?v=67hIVNLbhLQ&feature=youtu.be

czp01
07-01-2018, 15:07
Heh jakieś niedopałki coala widzę produkuje - niewiele ale jednak.

Jak patrzę na te cegły po bokach palnika to przypominają mi się moje początki na Kielarze - też takie szamotki na palniku stawiałem a tu teraz klasa sama w sobie i kto by pomyślał :)

mtdeusz
07-01-2018, 16:21
Coś chcesz od tego szamotu?Mogło by go być więcej.

Jarecki79
Co za barany wymyślają te ustawy?
Mół może zniknąć bo ma dużo metali ciężich.
Każdym paliwem można zadymić zasmrodzić i zatruć nawet gazem i każde paliwo można czysto spalić.
Nie zrobią dobrych kotów tylko ustawy o super węglu.
A zkąd będzie ten super węgiel?

karoka65
07-01-2018, 18:53
Przyzwoite kotły sprzedają się, jak dotąd, przyzwoicie i jeszcze przez jakiś czas będą się tak sprzedawać.
Nie potrzebują one reklamy, ani prawdziwej, ani tym bardziej fałszywej.
Ale dobrze, aby potencjalni użytkownicy wiedzieli, co za eksperci im próbują doradzać :)
Tak dobrze żeby wiedzieli, ciesz się że nie wiedzą za wiele.

zawijan
07-01-2018, 19:09
Echhh... karoka, Ty wieczny malkontencie :)

karoka65
07-01-2018, 19:13
Zdrowia panie Jacku w Nowym Roku :)

minertu
07-01-2018, 19:20
A to VARMO to niby z czego powstaje. Floty,miły i resztki z osadników czyli odpad w dobrej cenie.

mtdeusz
07-01-2018, 19:31
I widzisz jaki biznes.
Zakazać bezpośredniej sprzedarzy,przerobić na palwo,drogo sprzedawać i wszyscy są zadowoleni,smogu nie ma.

zawijan
07-01-2018, 19:50
Zdrowia panie Jacku w Nowym Roku :)
I wzajemnie :)

Adam&Karolina
08-01-2018, 17:37
witam . czy sa piece 5 klasy bez podajnika ???

mtdeusz
08-01-2018, 17:44
Tak.

Adam&Karolina
08-01-2018, 17:50
Tak.

A można jakiś link do nich lub nazwę

mtdeusz
08-01-2018, 17:56
Eko Wery Michał
MPM DS
Defro DS
Viadrus U32
Kotły HG
Dobre piece rakietowe.

Jarecki79
08-01-2018, 19:40
MPM jest kotłem IV klasy,
pozostałe to sa jednomocowe kopciuchy z wynikiem w V-ej klasie tylko na 100%mocy

wykorzystano tutaj wyjątek w normie dla zasypowych, który pozwala na zbadanie kotła tylko na 100%mocy, ale bardzo wyraźnie zaznaczono,że wówczas musi on pracować z buforem

Producent kotła na podstawie testów i badań musi klientowi podać jakiej pojemności bufor należy stosować do jego kotła zasypowego bez podajnika.
To samo Ci producenci mają w raporcie z badan kotła, ale jak widac większość ma to w d.... i nie podaje tej informacji ani na stronie ani w dtr kotła
wychodza z założenia,że klient głąb i nie rozumie co na ateście napisano a nikt przeciez prywatnie normy nie kupi i nie doczyta dlaczego podane są tylko parametry dla 100%mocy

Cena kopcicuha z odpowiednim buforem jest na poziomie dobrego podajnika, sensu i logiki tutaj brak, aby kupowac łopatowca i robić za murzyna na jednomocowym klocu

mtdeusz
08-01-2018, 19:51
A jak ktoś ma hurtowe ilości drewna?
Są jakieś kotły automatyczne do drewna?
Nie ma? To wymyśl:P
A niby dlaczego kocioł 5 klasy nazywasz kopciuchem skoro nie kopci bo ma 5 klase.
Dało by rade i na 50 mocy zrobić piątą klase.

Jarecki79
08-01-2018, 20:00
na oko, to ludzie w szpitalu umierają
Kotły się bada

poszukaj i podaj atest choc jednego kopciucha na sipę, gdzie będzie widac dane z 30%mocy oraz 100%mocy i gdzie będzie klasa V-ta

one mają chodzić z buforem, tyle,że producenci w kulki lecą i tej informacji nie podają, to jednomocowe kloce bez modulacji mocy
koszt w miarę solidnego bufora 800L to okolice 2500zł a porządne, markowe tzw kombinowane to koszt nawet >6500zł, gdzie tu chłopie sens widzisz?
jak zrobił ktos kopciucha, to taki w granicy 16kW z małym hakiem wyjdzie w granicy 5500zł, to się za diabła nie opłaca, aby przy tym robić za murzyna, tani wariant to 8000zł za kopciucha a droższy na markowym buforze to 12000zł za kopciucha, tu się trzeba ciężkim młotkiem w dekiel walnąć

komprende?

mtdeusz
08-01-2018, 20:25
3tys-4tys za kocioł.
Góra dwa za bufro.
Można też kupić kocioł małej mocy by nie trzeba było go dławić.
Nie znajdę,bo producenci kotłów mają za mało postępu i myślenia.
Ale da rade nawet na 30%mocy aby zasypowiec DS spełniał 5klasę.
A jak ktoś ma dużo drewna to co?
Ma kupować ekogroszek lub pelet?
A tu tylko chodzi o biznes i.
Dekiel to masz na feldze w samochodzie.

Jarecki79
08-01-2018, 20:44
Ten wątek jak widać w tytule dotyczy kotłów na ekogroszek
o takich na drewno czy na sipe i węgiel traktują inne

Jak ktoś chce sobie w stope strzelać, niech na drewno w Polsce robi
a to poszukajmy, skoro taki cwaniak jesteś, podałeś:
Eko Wery Michał
no to lecim z wujkiem google:

https://kotly.com.pl/produkt-kociol-zasypowy-eko-wery-michal-25--na-wegiel-kamienny-5-klasa-5138.html?l=pl
cena za moc 16,8kW 5599zł brutto
bufor 800l bez wężownic galmet cena brutto 2519zł
https://kotly.com.pl/produkt-zbiornik-akumulacyjny--bez-wezownic--galmet-sg-b--800-l-2069.html?l=pl
zbiornik kombinowany 800/200L cena brutto 6685zł też galmetu
https://kotly.com.pl/produkt-zbiornik-akumulacyjny--bez-wezownic--galmet-sg-b--800-l-2069.html?l=pl

także nie fisiuj, nie fisiuj a jak sam spawarką wywijasz, to zawieź do labo i przebadaj, zapłać i pokaz wynik na 30% i 100% zasypówki...

mtdeusz
08-01-2018, 20:56
Przecierz bufor może być z beczki i można zrobić samemu.
MPM DS tańszy.
Nie ma blisko laboratorium.
A niby kotły podajnikowe 5klasy znowu takie bezobsługowe co?
W teori bezobsługowe.
A w praktyce wieczne siedzenie w kotłowni i mnóstwo tematów na forach,złe spalanie,sadza,spieki żużlowe ,niedopalony koks,spieki koksowe,dym z komina,dym w zasobniku,wapno do ekogroszku,wysoka temperatura podajnika itd.
A ja spalam w swoim DS węgiel koksujący z drewnem i nic się nie zawiesza,sadzy śladowe ilości (bardzo mało).
A może gdyby w kotłach podajnikowych,zastosować takie 404658
lub
404660
a może
404659
takie paliwo to wszystkie problemy by znikły?
Ciekawe co na to by powiedzieli ekoterroryści i antysmogowcy (określani też jako antysmogowe oszołomy) ,bo przecież w kotle podajnikowym nie da się palić opon.

mn268
11-01-2018, 17:43
mtdeusz- Jak piszesz to weź najpierw słownik i sprawdź jak się pisze: przecierz, kąmplecie, Mół, zkąd, sprzedarzy, fałyszywo, Volfswagena. Resztę potraktuję jako literówki.
Ja chodzę do pieca co 5 dni, zasypuję, czyszczę i wybieram popiół, więc pisanie o wiecznym przesiadywaniu w kotłowni potraktuję jak głupi żart. Piec mam z podajnikiem ślimakowym już 10 lat, więc wiem co piszę. Nazywanie ludzi ekoterroryści i antysmogowcy tylko dlatego że chcą dbać o swoje i innych zdrowie jest głupie i nie na miejscu.
Na temat kotłów 5 klasy bez podajnika - zażyłeś mnie :) Dla mnie kotły bez podajnika tzw- "kopciuchy" powinny przejść do historii.

mtdeusz
11-01-2018, 18:05
Dawać kocioł z podajnikiem na drewno to go kupuje.
Ekoterrorysty i antysmogowe oszołomy bo chodzi tylko o pieniądze.
Ciekawe co dadzą te kotły podajnikowe 5klasy (ta 5klasa to pewnie jeszcze tylko w laboratorium)skoro kosztują 10 k i węgiel do nich 1-1.2k?
I jeszcze same z nimi problemy tak jak z tymi kopciuchami zasypowymi i o jednych i o drugich jest mnóstwo tematów typu sadza,za duże spalanie,pomocy,ratunku.
Jak chcą czystego powietrza proszę bardzo.
Niech zrobią kocioł 5klasy zasypowy lub podajnikowy za 4 tysiace,który nie potrzebuje super węgla to problem się rozwiąże.
To dlaczego mój kocioł jest bez podajnika i nie kopci?

Konto usunięte_1*
11-01-2018, 18:32
Każdy ma rację co nie zmienia faktu że ceny zdecydowanie za radykalnie poszły do góry przy tak po prawdzie kosmetycznych poprawkach to 100% wydaje się zdecydowanie za dużo , oglądałem już kotły podajnikowe małej mocy po 16 tys zl , teraz pytanie czy to jest normalne ? no i konkurencyjne np do PC ?

mn268
11-01-2018, 18:38
mtdeusz - jesteś żałosny. Pisanie "Ekoterrorysty i antysmogowe oszołomy bo chodzi tylko o pieniądze" świadczy o twoim pojęciu świata.
Przeczytaj:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_smog_londy%C5%84ski
http://www.polskatimes.pl/fakty/kraj/a/jak-smog-zabija-ponad-40-tysiecy-polakow-rocznie,12622424/
http://www.rp.pl/Smog/302149938-Smog-zabija-4-mln-ludzi-rocznie.html
https://portal.abczdrowie.pl/smog-zabija-sa-na-to-dowody
https://krakow.onet.pl/przerazajacy-wplyw-smogu-na-nasze-zdrowie/v5n705
Wszyscy kłamią ?

mtdeusz
11-01-2018, 18:50
Tak zmówili się ekoterrorysty..:D Smog jest i trzeba z nim walczyć ale marchewką a nie kijem.(Jak robią ekoterrorysty od CO2 i jakiegoś efektownego ocieplenia czy czegoś tam?).
Tanie kotły 5 klasy na tani opał i po smogu.
Gdzie ten kocioł automatyczny na węgiel?
Kiedy te podajnikowce z 5klasą stanieją?
I dlaczego mój zasypowy kocioł nie kopci a jest bez podajnika?

minertu
11-01-2018, 21:54
Dawać kocioł z podajnikiem na drewno to go kupuje.
Ekoterrorysty i antysmogowe oszołomy bo chodzi tylko o pieniądze.
Ciekawe co dadzą te kotły podajnikowe 5klasy (ta 5klasa to pewnie jeszcze tylko w laboratorium)skoro kosztują 10 k i węgiel do nich 1-1.2k?
I jeszcze same z nimi problemy tak jak z tymi kopciuchami zasypowymi i o jednych i o drugich jest mnóstwo tematów typu sadza,za duże spalanie,pomocy,ratunku.
Jak chcą czystego powietrza proszę bardzo.
Niech zrobią kocioł 5klasy zasypowy lub podajnikowy za 4 tysiace,który nie potrzebuje super węgla to problem się rozwiąże.
To dlaczego mój kocioł jest bez podajnika i nie kopci?

GREŃ takie robi. Kupujesz?

mtdeusz
12-01-2018, 07:42
Daj jakieś link,znalazłem tylko na pellet,węgiel,górny kopciuch z podajnikiem na biomase i HG na drewno,ale kotła z podajnikiem na drewno już nie.

SUSPENSER
12-01-2018, 12:05
Dawać kocioł z podajnikiem na drewno to go kupuje.
Ekoterrorysty i antysmogowe oszołomy bo chodzi tylko o pieniądze.
Ciekawe co dadzą te kotły podajnikowe 5klasy (ta 5klasa to pewnie jeszcze tylko w laboratorium)skoro kosztują 10 k i węgiel do nich 1-1.2k?
I jeszcze same z nimi problemy tak jak z tymi kopciuchami zasypowymi i o jednych i o drugich jest mnóstwo tematów typu sadza,za duże spalanie,pomocy,ratunku.
Jak chcą czystego powietrza proszę bardzo.
Niech zrobią kocioł 5klasy zasypowy lub podajnikowy za 4 tysiace,który nie potrzebuje super węgla to problem się rozwiąże.
To dlaczego mój kocioł jest bez podajnika i nie kopci?

5 klasa jest od 7 000 zł i to nawet na drewno w postaci pelletów.

Ja wiem, chcesz na drewno surowe, bez obróbki a nie na pellety - to ja chcę silnik do samochodu na ropę naftową - nie mylić z ON - bo to też będzie taniej, wszak ropa za baryłkę na giełdach znacznie tańsza od ON na stacji paliw jest i JA CHCĘ, a przy tym ma kosztować tyle co normalny na ON i mieć podobne osiągi.

mtdeusz
12-01-2018, 14:08
Zamontuj sobie silnik z Ursusa C 45 tylko trochę mało koni,trzeba by dorobić jeszcze,że 3 cylindry.
To może być kocioł z podajnikiem 5 klasy to którego do zasobnika ładujesz drewno i produkuje ci pellet,który następnie spala.
7tys jak stanieje jeszcze o 3-4 tysiące to problem smogu w Polsce zniknie.

Konto usunięte_1*
12-01-2018, 14:39
Problem smogu nie zniknie bo po pierwsze primo jak powstawały palniki oraz kotły peletowe to pellet był po 450-600 zł max a teraz po ponad 1000 zł więc za rok dwa będzie to odpowiednik 2 ton węgla i odpowiedź oczywista bo same ceny kotłów są z dupy wyciągnięte to w tym wypadku raczej cena opału będzie decydować a różowo się nie robi

Jarecki79
12-01-2018, 15:17
To się zaczyna robić natrętne spamowanie

Wątek dotyczy kotłów z podajnikiem na ekogroszek

Od wielu lat sa przystawki do kotłów do spalania biomasy w postaci torfu, brykietów, pelletu z naganiaczem sprężynowym, to się nazywało jakoś hajnówka a typ smok... po całym kraju z tym jeździli i pokazywali na wystawach, ale to nie jest wątek o takich konstrukcjach!! Jak pamiętam spełniało to klasę III

animuss
13-01-2018, 19:54
Niedługo ekogrochy i podajniki będą dla upartych lub bogatych. :)
Przy takich "srogich" zimach pompiarze śmieją się w kułak.

szymon_rysiu
10-10-2018, 07:56
Panowie i Panie! Szukam kotła do swojego domu, czytam forum, przeleciałem kilkanaście stron i właściwie tylko ciągłe przepychanki widzę, a samych propozycji kotłów nie wiele. Z tego co wyczytałem to kotły RBR i Spam-SV kilka razy się przewinęły prze forum. Kocioł RBR polecał też mi szwagier, który użytkuje go kilka lat. Przy projektowaniu domu taki właśnie poleciłem projektantowi, okazało się że nie spełniona jest charakterystyka energetyczna budynku, zalecono mi aby poszukał innego kotła o mniejszej sprawności poniżej 90 %, najlepiej 70 %. Nie za bardzo to rozumiem bo wydaje mi się że im wyższa sprawność tym lepiej. Mój dom będzie miał ok 95 m2 powierzchni użytkowej. Bee napewno sie starał o dofinansowanie z programu "Czyste Powietrze". Jaki kocioł byście polecili?? Chciałem ekogroszek z racji niskich kosztów ogrzewania, chba że ktos jest w stanie mnie przekonać, że pellet będzie tez dobry i tani w eksploatacji i ogrzewaniu.

kulibob
10-10-2018, 08:08
95m2 nie wiem jakie masz ocieplenie ale na taką powierzchnie to tylko grzałka do podłogówki i klimatyzator lub mały bufor do grzejników i klima.

szymon_rysiu
10-10-2018, 08:29
Projektowane na ściany 20 cm styropianu i stron drewniany z wełna mineralną 25/30 cm.

karoka65
10-10-2018, 08:33
Szymon, ja sprzedaję, montuję i Skamy i RBRy ale zapytam Cię: czy Ciebie Bóg opuścił z tym kotłem na 95m?

kulibob
10-10-2018, 09:44
Projektowane na ściany 20 cm styropianu i stron drewniany z wełna mineralną 25/30 cm.

To ja mam ogrzewae 150m2 (116użytkowej) kotłem na paliwo stałe ociplenie ściana 20 podłoga 12 strop i skosy 28 nieużytkowy stryszek 15 i rekuperator. I teraz wybrałbym po prostu do grzania grzałkę i klimatyzator płacąc za ogrzewanie około 2000zł rocznie.
Ekogrochem spalam około 2ton za 1400zł

szymon_rysiu
10-10-2018, 10:01
Szymon, ja sprzedaję, montuję i Skamy i RBRy ale zapytam Cię: czy Ciebie Bóg opuścił z tym kotłem na 95m?

Kolego mógłbyś rozwinąć swoją ciekawą wypowiedź??

karoka65
10-10-2018, 10:12
Oczywiście że mogę.
Do takiego domku po prostu nie ma kotła który będzie odpowiedni mocą do strat ciepła jakie będzie generował ten budyneczek.
Nawet te najmniejsze będą ze 3 razy za duże.

szymon_rysiu
10-10-2018, 10:19
Oczywiście że mogę.
Do takiego domku po prostu nie ma kotła który będzie odpowiedni mocą do strat ciepła jakie będzie generował ten budyneczek.
Nawet te najmniejsze będą ze 3 razy za duże.

To jakie źródło ciepła proponujesz? Mogę mieć pompę ciepła za 25 tys ale dom buduje mały aby był tani w budowie dlatego cięzko mi wydac 25 tys na pompę samą gdzie piec mogę mieć za połowę tego.

eliks
10-10-2018, 13:09
Posłuchaj mądrych ludzi. Nie masz wyjścia, grzej prądem

kulibob
10-10-2018, 13:50
Kocioł elektryczny kupisz za 2000zł + klimatyzator za ok 3000 jeśli masz 100% podłogówki to powiano wystarczyć w łazience dodatkowo drabinka z grzałką 300Wi taimerem lub farelka z czujnikiem ruchu.. Podłogówką i grzejesz tylko w taniej taryfie klimą 24h
Jak już się ogarniesz z domem możesz pomyśleć instalacji PV i grzać prawie za darmo.

karoka65
10-10-2018, 16:14
To jakie źródło ciepła proponujesz? Mogę mieć pompę ciepła za 25 tys ale dom buduje mały aby był tani w budowie dlatego cięzko mi wydac 25 tys na pompę samą gdzie piec mogę mieć za połowę tego.
A choćby bufor z grzałkami i prud dwutaryfowy. Nabijasz bufor a tanim prundzie i doisz z niego.
Bez brudu i w jednych pieniądzach.
Uwierz pisze Ci to gostek który zarabia na sprzedaży i montażu kotłów.
Coś w tym chyba musi być?

szymon_rysiu
11-10-2018, 06:25
A choćby bufor z grzałkami i prud dwutaryfowy. Nabijasz bufor a tanim prundzie i doisz z niego.
Bez brudu i w jednych pieniądzach.
Uwierz pisze Ci to gostek który zarabia na sprzedaży i montażu kotłów.
Coś w tym chyba musi być?

Kolego jestem zielony w temacie, dlatego też pytam w temacie :) To co mi piszesz tez po części jest dla mnie ciemną masą :)

karoka65
11-10-2018, 10:51
Wygląda to bardziej na nieudolną reklamę jednopostowca niż wiarygodna opinię użytkownika.

asolt
11-10-2018, 12:33
. Przy projektowaniu domu taki właśnie poleciłem projektantowi, okazało się że nie spełniona jest charakterystyka energetyczna budynku, zalecono mi aby poszukał innego kotła o mniejszej sprawności poniżej 90 %, najlepiej 70 %. Nie za bardzo to rozumiem bo wydaje mi się że im wyższa sprawność tym lepiej. .

Zmien projektanta, jeszcze nie słyszałem aby było mniejsze Ep przy mniejszej sprawnosci kotła, pomijam fakt rozpatrywania uzycia kotła stalopalnego. Jezeli projektant nie oponuje, przy propozycji zastosowania takiego kotła, to tym bardziej tzeba go zmienic.

SilverGray
14-10-2018, 12:07
witam...jestem nowym użytkownikiem...
Znalazłem się tutaj ,poszukując nowego kotła...stary Keller 25kW rok prod.2006...uległ spaleniu...zniszczone układy sterujace pracą kotła .
Dom ok 200m2 pow.użytkowej...cześciowo grzane podłogi...dół łazienka i hol(nie wiedzieć czemu nie salon-dom kupiony w lecie...przez laika)gora hol i łazienka plus garaż dwustanowiskowy...moje pytanie do Pań i Panów...sprawa w miare pilna ...jaki kocioł wstawić...czy w dobie dofinansowania starać sie o inne rozwiazania ? pompa powietrza...+PV
W myśl porzekadła "człowiek na błedach uczy się rozumu"...prosze o najlepsze rozwiązania.

kulibob
14-10-2018, 13:36
Puki kocioł sprawny nie lepiej kupić nowy sterownik??
.

SUSPENSER
17-10-2018, 07:28
Puki kocioł sprawny nie lepiej kupić nowy sterownik??.

Popieram, potem gdy nawet padnie kocioł to można dokupić nowy bez sterownika i go przełożyć.

Chyba, że forumowicz boi się uruchamiać stary, że mu padnie w połowie sezonu wtedy wymiana z dotacją na nowy ma sens.

tomek6971
17-10-2018, 18:59
Dzień dobry,

zamierzam zamontować piec na ekogroszek w domu i potrzebuję porady na ten temat. W skrócie opiszę dom, lata 60-te, ok. 110 m2 powierzchni mieszkalnej, piwnica pod połową domu, strych nad całością nieogrzewany. Na ten moment ściana na 1,5 cegły, stare okna ( 2 drewniane, 8 pierwsze plastiki), brak jakiegokolwiek ocieplenia. Z biegiem czasu wszystko będzie remontowane ale jest to dom odziedziczony ,który będzie prawdopodobnie pod wynajem dlatego nie będzie to zrobione pod presją czasu. Zależy mi na w miarę stabilnej pracy kotła oraz w miarę szybkiej obsłudze z czyszczeniem itp. ponieważ najbliższe 1-2 lata będzie ogrzewał ściany aby dom nie uległ zniszczeniu. Prosiłbym o poradę w kwestii producenta kotła oraz odpowiedniej mocy. Z wyliczenia na ciepłowłaściwe.pl wynik około 20 kW

karoka65
17-10-2018, 19:37
Coś tam nacyrkałeś w tym cieple bo na moje oko to głupoty wychodzą. Kocioł 12kW wystarczy i tak się nie napoci, toż to tylko 110m, jakie by musiały być tam straty żeby pchać gada 20kW.

tomek6971
17-10-2018, 20:09
Możliwe ,że gdzieś cyferkę zjadło albo zły przecinek. Na zdrowy rozum też tak myślałem max. 15 kW. Zostaje jedynie kwestia rozsądnego producenta.

kulibob
18-10-2018, 04:34
Wstaw najtańszego śmierdziela i jak najszybciej modernizuj dom później pomyślisz o ogrzewaniu

karoka65
18-10-2018, 09:00
Pisał chłop że chyba tam nie mieszka, chce tylko żeby to nie gniło i wilgotniało zanim nie wyremontuje?
Kto będzie do tego śmiedziela biegał czy jeździł co trochę?
Śmierdziele na szczęście się kończą, uszczelnią ustawę, skończą się podgrzewacze CWU i kotły na biomasę niedrzewną czy orzeszki.

kulibob
18-10-2018, 09:35
Ale po co to robić od dupy strony?
Jeśli nie mieszka Wstawić jednego splita uratuje dom prze mrozami później też się przyda.
Pomyśleć jak zmodernizować dom i nie pakować się później w węgiel

tomek6971
18-10-2018, 10:28
Dokładnie tak to wygląda, jak napisał karoka65. Chcę teraz kupić kocioł praktycznie bez zapasu mocy aby w domu można było ustawić 19-20 stopni po prostu żeby nie zamarzała woda i jakieś zwierzątka w nim nie zamieszkały. W przyszłym roku zamierzam wymienić okna,drzwi oraz ocieplić budynek wtedy automatycznie kocioł będzie w stanie osiągnąć 22 stopnie w budynku i zostanie zapas mocy na ogrzanie CWU. Jestem niestety rozdarty ponieważ producentów na rynku mnóstwo każdy sprzedawca zachwala swoje bo wiadomo jaki jest rynek dlatego chciałem zapytać na forum skoncentrowanym na ten temat czy można polecić jakąś gamę producentów z doświadczenia montażystów/użytkowników aby za 5-6 lat nie trzeba było już myśleć o wymianie pieca. Chcę już zamontować klasę 5 ponieważ na terenie gminy oraz z programu czyste powietrze może uda się skorzystać z jakiś dofinansować w najbliższym czasie. Dziękuje z góry za pomocne opinie.

kulibob
18-10-2018, 10:53
Bież dofinansowanie na ocieplenie i okna Przy sensownej termomodernizaji zejdziesz do 6kW
Ate raz wstaw jeden klimatyzator + farelka stawiona powiedzmy na 15*C. Klime umieść mniej więcej centralnie w domu.Na przyłącze wody daj kabel grzejny i ociepl.
Szkoda wpierdzielić się na długie lata w węgiel. Jeśli już węgiel to taki co będzie pasował pod planowane obciążenie cieplne a nie obecne.
Żadne 20-15kw im mniej tym lepiej

eliks
18-10-2018, 13:17
Jeśli chcesz grocha to bierz coś małego. Ja bym Ci polecił Defro Sigma E 12KW. Kocioł przyjazny w czyszczeniu. Są mniejsze modele Defro np. Eko Lux ale to gowno jakich mało które dzięki zarasta syfem w oczach.

timon120777
18-10-2018, 21:03
wysypiesz 10 koła na smrodziucha zamiast wydać to na termomodernizację???
trochę marnowanie kasy.
nawet głupim prądem i grzać do 10st skoro puste to stoi - po jaką ch...ę 19st w niezamieszkanym domu trzymać?
kasę zas przeznaczyc na termomodernizację łącznie z instalacją CO pod katem jakiegoś źródła niskotemperaturowego i nie babrać sie węglem

Jarecki79
21-10-2018, 12:49
Tomek6971
Rozumiem,że dom stary i ma być docelowo pod wynajem, pewnie same grzejniki są.
Teraz chcesz czyms to grzać i rozważasz ekogroszek.

Jeżeli tak, to może Skamp-pv 13kW, autoczyszczaki pionowego grilla, kompaktowe gabaryty,
jak pod wynajem, to myślę,że z podstawowym sterem i więcej nie potrzeba, jest modulacja mocy, stb zgodne z normą, czujnik otwarcia klapy kosza powiązany z kompensacją ciśnień (potocznie dosuszanie). Sterownik jak się będzie chciało można rozbudować w przyszłości o moduł internetowy WiFi Safe IT

5klasa, Ecodesign

ps. sam mam swoje starsze weekendowe, tam akurat gaz jest, ale trzymam na termostacie 15st.C, to stary budynek, zrobiłem remont i niższe temp. to nic dobrego dla ścian... przy 15st.C jest sucho, dobrze i jak jadę to łatwiej i szybciej dogrzewam do 22st.C

Wojcieszkom
08-12-2018, 17:45
Panowie ogromna prośba o pomoc.
Czytam Wasz temat i niestety nie mogę dojść do wniosków (nie znam się kompletnie na temacie)
Posiadam dom w którym muszę ogrzać 220m2 (liczona powierzchnia w domu), dom docieplony 15cm styropianu. Stare budownictwo (lata 90), ściana ze styropianem ma 60cm (styropian 15) . Piwnica pod połową domu, poddasze docieplone 10cm wełną. Mam w planach do tego kotła dobudować komin. Myślę o czymś takim (https://allegro.pl/komin-4m-fi-200-lub-fi-180-systemowy-ceramiczny-i6922346145.html).
Podaję link do wyliczeń:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4ug9
UWAGA. Tutaj problem jest taki, że pokazuje 19kW, ale z piwnicą pod całym domem, a ja mam piwnicę pod połową domu (jak zaznaczę że dom nie ma piwnicy to wychodzi 15kW), przez którą idą grube rury i zawsze jest tam lekko na plus.
Czy jesteści w stanie mi polecić jakiś dobry kocioł na ekogrosze? Musze mieć kocioł 5 klasy z Ecodesign.
I pytanie przedwszystkim jaki mocny zakupić kocioł biorąc pod uwagę, że to jednak stary dom...? Brat na taką wielkość ma Ogniow Eko Plus 25 i jest, a dom podpobny...

blachaxxx
08-12-2018, 18:31
Najmniejszy jaki jest
Najlepiej z 15KW
I najlepiej ze sterownikiem internetowym jak ecoal.

blachaxxx
08-12-2018, 18:41
Ja na twoim miejscu bym wzial 12kw albo nawet 10kw

Jarecki79
08-12-2018, 19:03
Wojcieszkom
Wg opisu moim zdaniem idealnie pasuje tutaj mocowo Klaster5 - 14 (14,7kW), ecodesign, 5klasa. Jakby co - pisz na priva, jutro po południu odpisze

blachaxxx
08-12-2018, 19:21
Fajnie iż kotly węglowe są już polowe mniejsze niż kiedyś ale i tak są przewymiarowane jak sam ski...syn