PDA

Zobacz pełną wersję : Jak podci?? drzewka ???



emems
02-04-2003, 13:47
Jak podciąć drzewka ??? Nie mam o tym zbytniego pojęcia i proszę pomóżcie. Mam u siebie na działce posadzonych z 20 drzewewk wszystkie 2 letnie sadzonki. I w tamtym roku powyrastały drzewkom nowe gałęzie. Rosną one do góry i są jak długie patyki. i nie wiem czy je podcinać żeby się rozgałęziły czy niepodcinać, czy podciąć w następnym roku??

Agacka
02-04-2003, 13:59
jakie to drzewka i co z nich chcesz osiagnąć?

emems
03-04-2003, 06:43
Drzewka owocowe, brzoskwinia, jabłonie, śliwa renkloda, śliwa węgierka, orzech włoski... Czytałam gdzieś, że drzewka trzeba podcinać wtedy będą lepiej rosły i koronę będą miały lepszą i lepsze owoce choś w moich drzewkach do owoców jeszcze trochę. :grin:

03-04-2003, 06:59
Njlepiej maszynką na jeżyka. Dla mnie bomba.
Cześć

Agacka
03-04-2003, 07:05
Niestety specem od wszystkich jadalanych części w moim ogrodzie jest moja brzydsza :smile: połowa! Ale zawsze można zasięgnąć informacji w miejscu zakupu!

pitbull
03-04-2003, 07:51
Jak podetniesz gorne galezie to caly przyrost pojdzie w korone i paki. Zazwyczaj przycina sie dolne przyrosty lub rozdojenia pnia.

emems
03-04-2003, 09:27
Dzięki Pit
Jeżeli tak to poczekam jeszcze rok niech podrosną jeszcze i na następną wiosnę podetnę drzewka nich idzie w koronę nie w korzeń hihihi
Dzięki jeszcze raz:grin:

mika30
04-04-2003, 09:34
Mi znajomy ogrodnik kazał poprzycinać wszystkie rosnace pionowo mlode przyrosty, wlasnie po to by drzewko nie pakowało wszystkich sił w gałazki ale w pąki - owoce, i wzmacnialo swą strukturę.Zrobiłam jak kazał.Teraz to już jednak zbyt późno na takie działania.

krzyszt17
07-04-2003, 09:32
Emems, mam na działce ok 40 drzewek owocowych i sam je podcinam. Ale wcale nie uważam się za specjalistę w tej dziedzinie.
Z tego co wiem coroczne cięcie to konieczność!!! Pierwsze cięcie wykonujemy zaraz po posadzeniu drzewka jesienią, lub wiosną. Nieprawdą, że jest już za późno; można ciąć na przedwiośniu, można wiosną, latem i jesienią. Np wiśnie najlepiej ciąć po zbiorze owoców, brzoskwinie tnę w okresie kwitnienia. W formie pisanej trudno wytłumaczyć jak się tnie. (Prawie we wszystkich drzewkach wycina się gałązki, które się krzyżują ze sobą lub rosną do środka korony). Proponuję kupić poradnik o cięciu drzew i krzewów owocowych. Nawet cienka książeczka z rysunkami powie Ci więcej niż wielostronicowy opis. Znajdziesz tam wszystko o terminach i sposobach cięcia.
Pozdrawiam Krzysztof

emems
07-04-2003, 09:41
Dzięki Krzyszt17

Snowdwarf
17-04-2003, 07:20
wszystkie rośliny pestkowe (czereśnie, wiśnie) należy ciąć PO OWOCOWANIU - ja po prostu spuszczam gałęzie z owocami (mam czereśnie)...przycięcie ich na wiosnę spowoduje że gałęzie zaczną obumierać (przemarzna podczas częstych jeszcze nocnych przymrozków...)...

jabłonie i inne drzewa należy przycinać wczesną wiosną (a nawet zimą) - ja przycinałem w lutym... obcina się wtedy o wiele łatwiej , drzewo nie ma jeszcze soków - (pestkowe mają soków o wiele więcej + jest możliwy wtedy wylew żywicy np. z czereśni)

obcina się pędy tzw. jednoroczne - moje drzewa są na tyle stare ze nie mam problemu z identyfikacją...są to te które rosną jak szpile do góry...:smile:

jeśli drzewka są małe to nie powinno się zaczynać formowania rośliny...powinna mieć już na tyle gałęzi żeby mo.żna było wybrać ta najsilniejsze - jeśli drzewko ma 1,5 m wysokości i 4 gałązki na krzyż to nie ma co przycinać...

snow