PDA

Zobacz pełną wersję : Sterownik VRC 420



SławekD
05-09-2006, 07:01
Właśnie taki mam sterownik przy kotle kondensacyjnym.
Z opisu tego sterownika i z rozmowy z instalatorem wynikało że to bardzo rozbudowany sterownik zapewniający niezależne sterowanie dwoma układami. Obecnie zaczynam jego użytkowanie i zagłębiam się w jego funkcje w czym niestety instrukcja nie bardzo pomaga bo jak to czasem bywa jest napisana jakby dla osób dość obytych w temacie. Największe rozczarowanie to :
- sterownikiem ustawia sie temp. wody w układzie grzewczym a nie temp. na sterowniku ( przynajmniej tak to odbieram jeśli się mylę to mnie sprostujcie )
- nie wiem w jaki sposób zmienić temp wody w drugim układzie ( grzejnikowym) ...efekt ... sterownik jest w salonie z podłogówką i jeśli temp. dojdzie do zadanej na piętrze robi sie zimno bo grzejniki nie grzeją z powodu tej samej nastawy temp. wody co w układzie z podłogówką .
Jeśli ktoś będzie w stanie pomóc będę wdzięczny

VPS
05-09-2006, 08:03
Informacje które Cię interesuję powinny być omówione podczas pierwszego uruchomienia :D
Napisz jaki masz układ w kotowni.
Masz dwie niezależne strefy grzejniki + podłogówka. Jakie powierzchnie ?
Czy układ jest na sprzegle hydraulicznym czy bez ?
To jest sprzęgło
http://foto.icp.pl/albums/userpics/10194/normal_Moje%20sprz%EAg%B3o%200211.jpg

SławekD
05-09-2006, 08:19
Informacje które Cię interesuję powinny być omówione podczas pierwszego uruchomienia :D
Napisz jaki masz układ w kotowni.
Masz dwie niezależne strefy grzejniki + podłogówka. Jakie powierzchnie ?
Czy układ jest na sprzegle hydraulicznym czy bez ?
To jest sprzęgło.....
Układ podłogówki (cały parter ok. 50 m2 ) zasilany jest z mieszacza - cztery obiegi bez sprzęgła, siłownik mieszacza podpięty pod VCR. Mieszacz ma osobną pompę. Górę obsługuje drugi układ grzejnikowy, 7 pomieszczeń - 7 grzejników + podłogówka w łazience na RTL'u - ok 8-10 m2.
Z góry wielkie dzięki za zainteresownie

SławekD
05-09-2006, 08:25
Oczywiście serwisant dużo mówił o sterowniku i funkcjach podczas uruchomienia ale to za dużo informacji na raz. Mimo tego informacji o odrębnym sterowaniu dwoma układami jakoś nie słyszałem. Zasobnik miał też ponoć raz w tygodniu być podgrzewany do ok 70st. automatycznie - tego też nie zauważyłem :(
Czy mam rację że na tym sterowniku samemu ustala sie temp wody w układzie a nie temp na sterowniku ? Inne duzo prostrze sterowniki w zależności od zadanej temp w pomieszczeniu same dobierają parametry grzania ...czy tu tak nie jest ?

VPS
05-09-2006, 09:18
Na priv

Jankes
05-09-2006, 10:08
SlawekD,
Mam ten sam sterownik od prawie dwoch lat i jakies juz doswiadczenia z dwoch zim. Chetnie odpowiem na jakies sczegolowe pytania z eksploatacji.
A na razie:
-Co do ochrony legionalnej, to najpierw musisz ta opcje uaktywnic. Prawe pokretlo pod klapka na pozycje "narzedzia" i tam gdzis sie to wlacza i wylacza.
-Na sterowniku zadajesz temprature w pomieszczeniu a nie wody grzewczej. Temperature wody grzewczej wybiera sam kociol w oparciu o zadana przez Ciebie temperature pomieszczenia i wybrana krzywa grzewcza. Podstawa: na kotle temprature grzania musisz nastawic na maks. Sterownik i tak wybierze nizsza.
-Co do tego sterowania, to w tym samym miejscu co ochrone legionalna, ustawiasz wplyw tempratury zmierzonej przez czujnik na dzialanie obiegu grzejnikowego i z mieszaczem. W tym wypadku mozna wylaczyc wplyw tej temp na obieg grzejnikowy i ten bedzie sobie pracowal w oparciu o pomiary wody zasilajacej i grzejnej i krzywa grzewcza. Albo tez zadac wyzsza krzywa grzewcza i pomieszczenie z grzejnikami nagrzeje sie szybciej i nie bedzie tego problemu co wczesniej. VPS popraw mnie jesli sie myle.
VPS, jesli mozesz mi podeslac tez to co wyslales SlawkowiD na priv, to bede wdzieczny. Walcze z tym sterownikiem juz dlugo, ale nadal sa pewne rzeczy ktore niekoniecznie rozgryzlem.
Pozdrawiam
Jankes

SławekD
05-09-2006, 10:44
Dzięki za wskazówki - przetestuję.
Co do tego co VPS nasał na priva to ...... :lol: ... raczej Tobie nie prześle :lol: :lol:
A to że walczysz z sterownikiem to wieżę bo sam widzę jaki jest rozbudowany.
Z tego co wyczytałem można nastawić przedziały w których kocioł grzeje w ciągu doby zasobnik i układ grzewczy. Do zasobnika tego używam bo w nocy nie grzeję, ale raz już miałem zimną kompiel bo było po 22:00 i wtedy już kociół nie podgrzewał c.w.u - fabryczna nastawa.
Czy stosujesz do ogrzewania domu grzanie w przedziałach czasowych ? Ja planuję grzać cały czas jedynie nastawiać niższą temp. w nocy i wówczas jak mnie nie ma. Tylko są tego pewne minusy, czyli zanim przełączę pokrętło z grzania nocnego na dzienne ( bo to chyba idzie zrobić tylko ręcznie ??? - jeszcze sam nie wiem) to trochę czasu zejdzie zanim się nagrzeje pomnieszczenie z podłogówką :(. Kurcze .... ciężki żywot z tym sterownikiem, a miało być tak pięknie ....

SławekD
05-09-2006, 10:59
Co do temp. na sterowniku....
jeśli wejdę w info.. mam:
1. temp. zasobnika
2. temp. wody w układzie grzewczym 1 zadana
3. temp. wody w układzie grzewczym 1 jaka fizycznie jest
4. temp. wody w układzie grzewczym 2 zadana
5. temp. wody w układzie grzewczym 2 jaka fizycznie jest
i dalsze funkcje ....
To co ja zauważyłem ( być może źle interpretuję ) faktycznie na sterowniku bez otwierania klapki wyświetla się temp. wewnątrz pomieszczenia i na zawnątrz. Po otwarciu klapki i przełączeniu na info. jak podałem wyżej.
Problem jaki widzę to to że informacja jest o temp wody w układzie a nigdzie nie widzę miejsca gdzie moge podać temp. zadanej w pomieszczeniu do której ma sie dostosować sterownik i kocioł. Mało tego jeśli podniosę temp wody kocioł startuje z grzaniem ale jeśli osiągnie jakiś tam zadany stan się wyłącza i grzejniki robią się zimne do góry. Nie widzę też miejsca gdzie mógłbym zadać temp. drugiego układu bo jeśli ruszę pokrętłem od regulacji temp. wody grzewczej to zmienia sie tak samo temp. w układzie 1 i 2.

Jankes
05-09-2006, 11:25
SlawekD,
Nie mowie o wchodzeniu w info. Ponizej info jest jeszcze jeden symbol. Wyglada jak taki klucz do srub. Tam sie ustawia m.in. wplyw temperatury zmierzonej czujnikiem na prace sterownika. Mozna ustawic, ze nie ma wplywu, a mozna ustawic, ze koryguje. Takze tam jedna z opcji pozwala ustawic wlaczenie ochrony legionalnej.
Co do ustawiania temperatury zadanej w pomieszczeniu. Na obudowie( nie pod klapka) masz dwa pokretla. Gornym ustawiasz tryb pracy( nocny, grzanie albo zaprogramowany), dolnym ustawiasz zadana temperature do osiagniecia. Na srodku skali od tego pokretla masz kropke. Jesli na nia ustawisz pokretlo, to znaczy ze chcesz 20 stopni. Kazda kreska w prawo lub w lewo to okolo 2,5 stopnia.
Co do obnizenia w przedzialach. Mam chyba ciut male grzejniki( tzn dobrane na styk) i jesli probowalem obnizac, to efekt byl taki, ze w trakcie obnizen tempreatura spadala do zadanej i kociol sobie grzal w tej obnizonej( a przy -25 stopniach na zewnatrz to spadek temperatury o 2-3 stopnie to kwestia 2-3 godzin). Jak nastepowalo zapotrzebowanie na podniesiona znowu, to efekt byl taki, ze kociol grzal na maksa i dogrzewal do zadanej pod koniec okresu grzania. Czyli pracowal prawie caly czas na niezly gwizdek.( Mysle, ze to efekt sciany jednowarstwej z ceramiki, bez tynku zewnetrznegoteraz juz jest tynk zewn itd , wiec moze byc nieco inaczej). W koncu w polowie zimy zmienilem to tak, ze kazelm mu trzymac przez cala dobe te sama temperature i mysle, ze zuzycie gazu jak nie spadlo, to na pewno nie wzroslo.
Co do obnizenia nocnego. Od tego jest programator. Tam ustawiasz , ze np od 5-9 ma grzac na zadana temp a potem tak samo np od 15 do 22. A reszte czasu sterownik potraktuje jako czas na obnizenie. Wszystko zrobi sam. Dla kazdego obiegu mozesz ustawic trzy przedzialy grzania. Ale niestety nie mozna tego zrobic osobno dlakazdego dnia. ( bo wtedy potrzebowal bys 7 albo wiecej). Za to mozesz ustawic, ze podlogowka grzeje przez cala dobe, a grzejniki tylko w wybranych okresach. Albo mozesz nastawic, ze rano grzejniki zaczynaj grzac od 5 a podlogowka( bo ma dluzszy okres nagrzewania ) od 4. Takie mozliwosci daje Ci ten sterownik. Mimo jednak, ze jest dosyc rozbudowany, to tez ma ograniczenia. Nie jest doskonaly. Ale to rozmowa na gdzie indziej i dluzej.
A w ogole, czytales instrukcje sterownika?
Pozdrawiam
Jankes

SławekD
05-09-2006, 11:40
Czytałem ale jak napisałem jest ona dla mnie nie bardzo zrozumiała. Opis cząstkowy bez dokładnego opisu krok po kroku jak to zrobić - pisze tylko że można coś zrobić a nie do końca dla mnie jasno jak .
Bardzo dziękuję za wskazówki, z tego co wiem w najbliższym czasie temp. ma nieco wzrosnąć więc być może do tematu wrócimy za jakiś czas po testach.
Jeszcze raz dzięki

SławekD
05-09-2006, 14:28
Inna myśl mnie właśnie naszła... czy jest gdzieś w necie dastępna instrukcja obsługi tego sterownika ?. Być może będzie bardziej przystępna niż ta dostarczona z kotłem :D

VPS
Przepraszam za brak kontaktu ale jeśli możesz to odnieś się fachowo do mojego problemu - jutro poczytam :wink:

damiang
05-09-2006, 16:11
Dla kazdego obiegu mozesz ustawic trzy przedzialy grzania. Ale niestety nie mozna tego zrobic osobno dlakazdego dnia. ( bo wtedy potrzebowal bys 7 albo wiecej).
Nie wiem jak 420, ale mój 410 pozwala na ustawienie 3 przedziałów dla każdego dnia w tygodniu z osobna. Czyli w sumie 21 przedziałów. Można też każdy z trzech przedziałów ustawić od razu dla wszystkich dni, dni roboczych, albo weekendu. Ale równie dobrze można ustawić dla każdego dnia z osobna.

damiang
05-09-2006, 16:14
Do zasobnika tego używam bo w nocy nie grzeję, ale raz już miałem zimną kompiel bo było po 22:00 i wtedy już kociół nie podgrzewał c.w.u - fabryczna nastawa.
W 410 wystarczy przełączyć na party albo 1x ładowanie cwu (nacisnąć 1x albo 2x przycisk) i kocioł podgrzeje cwu niezależnie od godziny. U mnie trwa to ze 3 minuty żeby zaczęła lecieć ciepła woda, jak potrzebuję "w środku nocy".

przemekk74
05-09-2006, 19:17
Co do temp. na sterowniku....
jeśli wejdę w info.. mam:
1. temp. zasobnika
2. temp. wody w układzie grzewczym 1 zadana
3. temp. wody w układzie grzewczym 1 jaka fizycznie jest
4. temp. wody w układzie grzewczym 2 zadana
5. temp. wody w układzie grzewczym 2 jaka fizycznie jest
i dalsze funkcje ....
.
he,he - wolf ma taki sterownik DWTM (sterownik pogodowy ze sterowaniem mieszacza - bez czjnika temp wewn... jakis palant marketingowiec do tego wymyslil ze user musi kupic/jak chce osobno DWT za kilkaset pln ktory ma czujke temp wewnetrznej...nie wazne ale z grubsza chyba ten dwtm podobny jest do omawianego sterownika ).. ustawianie tego to masakra!!!! zamiast jakiejs ludzkiej informacji to stosuje sie 'programy' a one maja 'parametry'... i np. na (strzelam) w programie 123 (opisu ludzkiego nie ma w sterowniku!!!!) parametr moze przyjac wartosc od 0 do 6 a to (+1) oznacza np dzien tygodnia w ktorym np kociol ma nie pracowac itp... jednym slowem ustawiajac to czuje sie jakbym programowal w assemblerze.. pod wzgledem przyjaznosci dla usera dwtm wolfa to dno (jest rownie przyjazny jak menu serwisowe w nokiach)
Przemek

myciek
05-09-2006, 20:09
SlawekD - faktycznie trzeba mieć głowę ukształtowaną pod tym samym chełmem, który nosił projektant sterownika...
Temperatury docelowej w pomieszczeniu nie ustawiasz - tylko regulujesz pokrętłem czy ma być cieplej czy zimniej. Pewnie marketing wtrącił się inżynierom i dlatego;-) Ale idzie się przyzwyczaić pamiętając - jak ktoś powyżej napisał - że pośrodku jest 20 stopni C.
Osobność obu układów polega na tym, że mogą różnie intensywnie grzać (w/g różnych krzywych grzewczych) ale korzystają przecież z tego samego termometru wewnętrznego/zewnętrznego.
Pamiętaj o guziku "Party" - bardzo użyteczny gdy zasiedzisz się z gośćmi wieczorem. Jest tam tylko jeden babol: barany nie pomyślały, że jak kto chce dłużej mieć ciepłą wodę to może i cyrkulacja by się przydała w tym czasie włączona! Niestety zatem jak o 23 sobie przypomnisz o wodzie do kąpieli to musisz parę litrów wody wylać do kanalizacji. No i wtedy też możesz usłyszeć parę ciepłych słów od Sławkowej: że niby woda już ciepła a z kranu leci zimna!

VPS
06-09-2006, 05:38
Problem jaki widzę to to że informacja jest o temp wody w układzie a nigdzie nie widzę miejsca gdzie moge podać temp. zadanej w pomieszczeniu do której ma sie dostosować sterownik i kocioł.
Na regulatorze jest wyświetlana tylko temp pomieszczenia. Nastawa temp pomieczszenia pokrętłem (lewy dolny) kropka odpowiednik 20'C jakakolwiek zmiana tym pokrętłem nie wyświetla ustawionej dziennej temp pomieszczenia.

Mało tego jeśli podniosę temp wody kocioł startuje z grzaniem ale jeśli osiągnie jakiś tam zadany stan się wyłącza i grzejniki robią się zimne do góry.
No własnie. Głównie w tym wypadku chodzi o hydraulikę. Gdyby było sprzęgło (taki układ jak na zdjęciu) nie byłoby tego problemu.
1. Kocioł pracuje palnik grzeje.
2. Koniec grzania pompa kotłowa pracuje z wybiegiem 5min (nast fabryczna w funkcji d.1). Jest możliwość zmiany czasu wybiegu.
3. Pracuje pompa obiegowa na podłogówkę i odbiera ciepło grzejnikom.
4. Grzejniki zimne.

Nie widzę też miejsca gdzie mógłbym zadać temp. drugiego układu bo jeśli ruszę pokrętłem od regulacji temp. wody grzewczej to zmienia sie tak samo temp. w układzie 1 i 2.
Jest funkcja w regulatorze (klucz) OG2 Róznica temp od -10 do 10'C.
Przykład w strefie grzejnikowej OG1 żądanie tem pomieszczenia jest ustawione na 20'C, jeśli w różnicy temp wprowadzona zostanie wartość -2'C to w OG2 (podłoga) temp pomieszczenia będzie 18'C

Informacje te sa podanie w instrukcji VRC 420

SławekD
06-09-2006, 09:01
Czyli mam skopaną instalację ? Powinno być sprzęgło ? Czy bez sprzegła nie będę mógł samym sterownikiem tak regulować by dojść do oczekiwanego stanu. Jak rozmawiałem z serwisantem podczas uruchamiania moje oczekiwania były następujące:
1. sterownik w pomieszczeniu w salonie na parterze gdzie jest podłogówka
2. ręczne nastawienie przepływomierzami odpowiedniej temp na poszczególnych obwodach podłogówki
3. umożliwienie takiej regulacji by podłogówka była sterowana wg nastawionej temp. pomieszczenia z jednoczesnym sterowaniem pogodowym wg ustalonej krzywej
4. odrębne sterowanie układem grzejnikowym niezależnym od podłogówki - bo moim zdaniem tak powinno być bo są dwie pompy i jest możliwość wyłączenia pompy mieszacza a załączenie tylko grzania i pompy w układzie grzejnikowym. Wg mnie kocioł a może i sterownik powinien dostawać sygnał o stanie temp. z podłogówki, jeśli za niska to grzeje np do ok 28 st. co uzyskuje się przez mieszacz a jednocześnie dostaje drugą informację o temp. z układu grzejnikowego i tam może iśc np 50 st. a temp w pomieszczeniach regulowało by się głowicami a sterownik by tylko trzymał zakres temp. zadanej od X do Y. Jeśli taki stan można wyciągnąć z samego sterownika to będe zadowolony. Podstawowe pytanie czy taki stan można osiągną tylko ze sprzęgłem ????
Czymoje rozumowanie z wywodu jest prawidłowe ???

VPS
07-09-2006, 06:25
1. sterownik w pomieszczeniu w salonie na parterze gdzie jest podłogówka
Zły wybór. Moja rada. Sterownik powinien być w części grzejnikowej lub wmontowany w kocioł.

2. ręczne nastawienie przepływomierzami odpowiedniej temp na poszczególnych obwodach podłogówki.
Jak sama nazwa wskazuje przepływomierzami reguluje się przepływ, a nie temperature.

3. umożliwienie takiej regulacji by podłogówka była sterowana wg nastawionej temp. pomieszczenia z jednoczesnym sterowaniem pogodowym wg ustalonej krzywej
OK

4. odrębne sterowanie układem grzejnikowym niezależnym od podłogówki - bo moim zdaniem tak powinno być bo są dwie pompy i jest możliwość wyłączenia pompy mieszacza a załączenie tylko grzania i pompy w układzie grzejnikowym. Wg mnie kocioł a może i sterownik powinien dostawać sygnał o stanie temp. z podłogówki, jeśli za niska to grzeje np do ok 28 st. co uzyskuje się przez mieszacz a jednocześnie dostaje drugą informację o temp. z układu grzejnikowego i tam może iśc np 50 st. a temp w pomieszczeniach regulowało by się głowicami a sterownik by tylko trzymał zakres temp. zadanej od X do Y. Jeśli taki stan można wyciągnąć z samego sterownika to będe zadowolony. Podstawowe pytanie czy taki stan można osiągną tylko ze sprzęgłem ????
Czymoje rozumowanie z wywodu jest prawidłowe ???
Twoje założenia są prawidłowe :) Ze sprzęgłem napewno. Bez sprzęgła być może.
Zamontuj regulator w strefie grzejnikowej przedłużając przewód znajdź optymalne miejsca montażu lub reg zamontować w kotle. Regulator zamontowany w kotle nie ma funkcji temp pomieszczenia.

SławekD
07-09-2006, 06:49
4. odrębne sterowanie układem grzejnikowym niezależnym od podłogówki - bo moim zdaniem tak powinno być bo są dwie pompy i jest możliwość wyłączenia pompy mieszacza a załączenie tylko grzania i pompy w układzie grzejnikowym. Wg mnie kocioł a może i sterownik powinien dostawać sygnał o stanie temp. z podłogówki, jeśli za niska to grzeje np do ok 28 st. co uzyskuje się przez mieszacz a jednocześnie dostaje drugą informację o temp. z układu grzejnikowego i tam może iśc np 50 st. a temp w pomieszczeniach regulowało by się głowicami a sterownik by tylko trzymał zakres temp. zadanej od X do Y. Jeśli taki stan można wyciągnąć z samego sterownika to będe zadowolony. Podstawowe pytanie czy taki stan można osiągną tylko ze sprzęgłem ????
Czymoje rozumowanie z wywodu jest prawidłowe ???
Twoje założenia są prawidłowe :) Ze sprzęgłem napewno. Bez sprzęgła być może....
A pociągnijmy temat dalej .... dlaczego " być może "?? Czyżby umiejscowienie sterownika i specyfika układu grzewczego jaki mam była jakaś nietypowa-wadliwa ? Czy jeszcze nie spotkłeś się z podobną konfiguracją że nie jesteś pewien że bez sprzęgła uda się osiągnąć stanu jaki opisałem ?

No to trochę się będę musiał podszkolić w temacie bo jokoś nie rozumiem celu umieszczania sterownika w pomieszczeniu z grzejnikami. Obecnie jest on w salonie na dole grzejniki są w pomieszczeniach na całym piętrze. Z tego co ja wiem ale nie wykluczam pomyłki najwygodniejsze jest umiejscowienie sterownika w pomieszczeniu w którym przebywa się najwięcej, poza tym jeśli ma on funkcję regulatora pokojowego to tym lepiej bo sterownik ciągle utrzymuje ta samą temp w podłogówce. Jeśli bym przestawił sterownik w pomieszczenie z grzejnikiem to w jaki sposób temperatura byłaby trzymana na tym samym poziomie bez kontroli temp pomieszczenia ? to samo pytanie nasuwa się co jeśli by ten sterownik był na kotle bo wówczas nie ma żadnej informacji o temp w jakim kolwiek pomieszczeniu :(
Przeppływomierzami nie bezpośrednio a pośrednio ustala się temperaturę bo skoro zmieni się przepływ to tym samym zmienia sie ilość oddawnego ciepła do podłogówki a co za tym idzie i temp. :wink:
Przestawianie sterownika w obecnej sytuacji nie bardzo jest możliwe bo dom prawie wykończony :(

VPS
07-09-2006, 07:19
Z podobnymi problemami spotykam się na codzień.
Zagadnienie jest bardziej złożone i nie starczy czasu aby je omówić.
No dobra. Podasz mi wyliczone zapotrzebowanie ciepło, prędkości przepływu wody w poszczególnych obiegach, straty ciśnienia, przepływ masowy, itd wątpię. Instalacja zapewne wykonana bez projektu i wyliczeń. Stąd te problemy z konfiguracją hydrauliczną całego układu.
Miejsce montażu sterownika w układzie grzejniki-podłogówka było wielokrotnie omawiane na forum. Zgada się, ze sterownik powinien być zamontowany w miejscu którym przebywa się najwięcej lecz układ ten powinien być dynamiczny, a ogrzewanie podłogowe takim układem nie jest i ma bardzo dużą bezwładność.

SławekD
07-09-2006, 07:34
Z podobnymi problemami spotykam się na codzień.
Zagadnienie jest bardziej złożone i nie starczy czasu aby je omówić.
No dobra. Podasz mi wyliczone zapotrzebowanie ciepło, prędkości przepływu wody w poszczególnych obiegach, straty ciśnienia, przepływ masowy, itd wątpię. Instalacja zapewne wykonana bez projektu i wyliczeń. Stąd te problemy z konfiguracją hydrauliczną całego układu.
Miejsce montażu sterownika w układzie grzejniki-podłogówka było wielokrotnie omawiane na forum. Zgada się, ze sterownik powinien być zamontowany w miejscu którym przebywa się najwięcej lecz układ ten powinien być dynamiczny, a ogrzewanie podłogowe takim układem nie jest i ma bardzo dużą bezwładność.
Masz całkowią rację :wink: instalacja jest wykonana bez projektu ale to nie oznacza że źle. Jeśli znajdziesz w przyszłości trochę czasu by pomóc mi w osiągnąć opisany stan nie ruszając sterownika z obecnego miejsca, ingerując jedynie nastawami sterownika to będę bardzo wdzięczny.
Dziękuję za dotychczasowe uwagi

myciek
07-09-2006, 21:18
2. ręczne nastawienie przepływomierzami odpowiedniej temp na poszczególnych obwodach podłogówki.
Jak sama nazwa wskazuje przepływomierzami reguluje się przepływ, a nie temperature.


Jak sama nazwa wskazuje przepływomierzem mierzy się wielkość przepływu...
A regulatorami przepływu faktycznie reguluje się przepływ choć - przynajmniej w wydaniu amatorskim - sprawdzając wynikową temperaturę i W CELU osiągnięcia niższej lub wyższej temperatury.

JM
08-09-2006, 12:53
No to trochę się będę musiał podszkolić w temacie bo jokoś nie rozumiem celu umieszczania sterownika w pomieszczeniu z grzejnikami. Obecnie jest on w salonie na dole grzejniki są w pomieszczeniach na całym piętrze. Z tego co ja wiem ale nie wykluczam pomyłki najwygodniejsze jest umiejscowienie sterownika w pomieszczeniu w którym przebywa się najwięcej, poza tym jeśli ma on funkcję regulatora pokojowego to tym lepiej bo sterownik ciągle utrzymuje ta samą temp w podłogówce. Jeśli bym przestawił sterownik w pomieszczenie z grzejnikiem to w jaki sposób temperatura byłaby trzymana na tym samym poziomie bez kontroli temp pomieszczenia ? to samo pytanie nasuwa się co jeśli by ten sterownik był na kotle bo wówczas nie ma żadnej informacji o temp w jakim kolwiek pomieszczeniu :(
Przeppływomierzami nie bezpośrednio a pośrednio ustala się temperaturę bo skoro zmieni się przepływ to tym samym zmienia sie ilość oddawnego ciepła do podłogówki a co za tym idzie i temp. :wink:
Przestawianie sterownika w obecnej sytuacji nie bardzo jest możliwe bo dom prawie wykończony :(
Jak umiesz skorzystać z wyszukiwarki ( bo ja jakoś nie potrafię odnaleźć za jej pomocą nawet własnych postów ) to poszukaj moich tematów i tego co pisałem na temat VRC 420. Natomiast ogólna zasada poprawnego działania tegoż ustrojstwa jest taka :
- sterownik umieszczony powinien być w pomieszczeniu z grzejnikami ale bez głowic termostatycznych !!! ( czyli otwarte na max. )
- sterownik powinien być w pomieszczeniu najchłodniejszym, odkręcamy wszędzie w całym domu, grzejniki na max i po kilku h lub dniu wiemy gdzie jest najchłodniejsze pomieszczenie
- umieszczanie sterownika w pomieszczeniu gdzie przebywa się najwięcej jest błędem, chyba że właśnie to pomieszczenie jest najchłodniejszym podczas opisywanego wyżej doświadczenia, jeżeli nie jest a umieścimy tam sterownik tu bedziemy mieli temp. zadaną gdzie indziej będzie za chłodno
- mam identyczny jak Ty układ z mieszczem i temp. w podłogówce dobrałem za pomocą prób i błędów sterując tylko i wyłącznie krzywą grzewczą OG2 - teraz jest idealnie zadana temp. w pomieszczeniach ogrzewanych tylko podłogówką

Caly zeszły sezon zimowy ( a był wręcz idealny do przeprowadzania doświadzczeń ) mordowałem się z VRC 420. Żaden instalator nie ustawi Ci go od ręki albo na odległość bo to jest poprostu niemożliwe. On ma tyle funkcji zależnych pomiędzy sobą że tylko cierpliwa i systematyczna praca nad jego nastawami daje dobre efeky.
Chętnie odpowiem na Twoje pytania dot. tego sterownika z punktu widzenia użytkownika a nie instalatora.

SławekD
08-09-2006, 13:32
No to trochę się będę musiał podszkolić w temacie bo jokoś nie rozumiem celu umieszczania sterownika w pomieszczeniu z grzejnikami. Obecnie jest on w salonie na dole grzejniki są w pomieszczeniach na całym piętrze. Z tego co ja wiem ale nie wykluczam pomyłki najwygodniejsze jest umiejscowienie sterownika w pomieszczeniu w którym przebywa się najwięcej, poza tym jeśli ma on funkcję regulatora pokojowego to tym lepiej bo sterownik ciągle utrzymuje ta samą temp w podłogówce. Jeśli bym przestawił sterownik w pomieszczenie z grzejnikiem to w jaki sposób temperatura byłaby trzymana na tym samym poziomie bez kontroli temp pomieszczenia ? to samo pytanie nasuwa się co jeśli by ten sterownik był na kotle bo wówczas nie ma żadnej informacji o temp w jakim kolwiek pomieszczeniu :(
Przeppływomierzami nie bezpośrednio a pośrednio ustala się temperaturę bo skoro zmieni się przepływ to tym samym zmienia sie ilość oddawnego ciepła do podłogówki a co za tym idzie i temp. :wink:
Przestawianie sterownika w obecnej sytuacji nie bardzo jest możliwe bo dom prawie wykończony :(
Jak umiesz skorzystać z wyszukiwarki ( bo ja jakoś nie potrafię odnaleźć za jej pomocą nawet własnych postów ) to poszukaj moich tematów i tego co pisałem na temat VRC 420. Natomiast ogólna zasada poprawnego działania tegoż ustrojstwa jest taka :
- sterownik umieszczony powinien być w pomieszczeniu z grzejnikami ale bez głowic termostatycznych !!! ( czyli otwarte na max. )
- sterownik powinien być w pomieszczeniu najchłodniejszym, odkręcamy wszędzie w całym domu, grzejniki na max i po kilku h lub dniu wiemy gdzie jest najchłodniejsze pomieszczenie
- umieszczanie sterownika w pomieszczeniu gdzie przebywa się najwięcej jest błędem, chyba że właśnie to pomieszczenie jest najchłodniejszym podczas opisywanego wyżej doświadczenia, jeżeli nie jest a umieścimy tam sterownik tu bedziemy mieli temp. zadaną gdzie indziej będzie za chłodno
- mam identyczny jak Ty układ z mieszczem i temp. w podłogówce dobrałem za pomocą prób i błędów sterując tylko i wyłącznie krzywą grzewczą OG2 - teraz jest idealnie zadana temp. w pomieszczeniach ogrzewanych tylko podłogówką

Caly zeszły sezon zimowy ( a był wręcz idealny do przeprowadzania doświadzczeń ) mordowałem się z VRC 420. Żaden instalator nie ustawi Ci go od ręki albo na odległość bo to jest poprostu niemożliwe. On ma tyle funkcji zależnych pomiędzy sobą że tylko cierpliwa i systematyczna praca nad jego nastawami daje dobre efeky.
Chętnie odpowiem na Twoje pytania dot. tego sterownika z punktu widzenia użytkownika a nie instalatora.
Z góry wielkie dzięki za deklarację pomocy
Cofnę się trochę do historii ... sterownik jest w salonie z podłogówką i zostało to zrobione na etapie robienia instalacji elektrycznej przed tynkami. Obecnie juz mieszkamy i jakoś nie widzę możliwości zmiany jego usytuowania wręcz chcę dążyć do takiego wyregulowania sterownika by być zadowolonym z konfortu cieplnego. Wg mnie to proste bo sterownik ma regulować temp w salonie a kocioł ma trzymać temp 2 układu między temp. x a y a temp. w poszczególnych pomieszczeniach będzie regulowana głowicami i powinno byc dobrze - tylko na razie nie wiem jak to osiągnąć bo temp grzania jest jednakowa dla obu układów.
Ponoć wg serwisanta takie usytuowanie sterownika jest dopuszczalne i da sie to wyregulować choć podobnie jak Ty i nie tylko Ty twierdził że sterownik powinien być w pomieszczeniu z grzejnikami. Dla mnie to jakoś bez sensu z uwagi na to że do kotła nie będzie docierać sygnał o stanie temp. z pomieszczenia z podłogówką. Będe musiał potestować sterownik z korektą temperatury w drugim układzie bo ponoć tą funkcją można zróżnicować temp w obu obiegach grzewczych ( jak to ktoś opisał )- ale to tylko teoria do testów. Serwisant też nastawiając sterownik wspominał coś o ustawieniu nadrzędności układu. Jako nadrzędny ustawił ponoć podłogówkę. Czyli sądzę że cała zima kręcenia pokrętłami :(

JM
08-09-2006, 15:00
Z góry wielkie dzięki za deklarację pomocy
Cofnę się trochę do historii ... sterownik jest w salonie z podłogówką i zostało to zrobione na etapie robienia instalacji elektrycznej przed tynkami. Obecnie juz mieszkamy i jakoś nie widzę możliwości zmiany jego usytuowania wręcz chcę dążyć do takiego wyregulowania sterownika by być zadowolonym z konfortu cieplnego.

Ok czyli nie chcesz już zmieniać miejsca zainstalowania sterownika.




Wg mnie to proste bo sterownik ma regulować temp w salonie a kocioł ma trzymać temp 2 układu między temp. x a y a temp. w poszczególnych pomieszczeniach będzie regulowana głowicami i powinno byc dobrze

Może nie być dobrze. Jesteś w salonie ruszasz się, chuchasz, podłogówka nagrzewa Ci salon do powiedzmy 20st i tak trzyma dlugo bo ma dużą bezwładność, kocioł się nie włączy bo "wie" że w salonie masz 20st, podczas gdy na górze kocioł "nie wie" jaka jest temp.



- tylko na razie nie wiem jak to osiągnąć bo temp grzania jest jednakowa dla obu układów.

Uściślij co rozumiesz pod "temperatura grzania" chodzi Ci o temp. w pomieszczeniu ? Czy w układzie zasilania ?



Ponoć wg serwisanta takie usytuowanie sterownika jest dopuszczalne i da sie to wyregulować choć podobnie jak Ty i nie tylko Ty twierdził że sterownik powinien być w pomieszczeniu z grzejnikami.

Łatwiej jest metodą prób i błędów ustawić podłogówkę ze względu na jej dużą bezwładność niż układ z grzejnikami.



Dla mnie to jakoś bez sensu z uwagi na to że do kotła nie będzie docierać sygnał o stanie temp. z pomieszczenia z podłogówką.

A tak nie będzie docierał sygnał z pomieszczenia z grzejnikami.



Będe musiał potestować sterownik z korektą temperatury w drugim układzie bo ponoć tą funkcją można zróżnicować temp w obu obiegach grzewczych ( jak to ktoś opisał )- ale to tylko teoria do testów. Serwisant też nastawiając sterownik wspominał coś o ustawieniu nadrzędności układu. Jako nadrzędny ustawił ponoć podłogówkę. Czyli sądzę że cała zima kręcenia pokrętłami :(

Reasumując ja to marnie widzę. Teoretycznie takie rozwiązanie ma rację bytu ale w praktyce będzie to wyglądało tak:
Podłogówka nagrzeje salon do 20st, ma dużą bezwładność, jesteście w salonie co nie sprzyja spadaniu temperatury, więc dla kotła jest wszystko ok, nie włącza się bo po co ? Na górze temp. spada ( dosyć szybko ) ale kocioł się nie włącza bo on "wie" że w salonie ma 20st. Ma nastawione przewyższenie temperatury dla obiegu z grzejnikami ale ono działa tylko wtedy jak kocioł się włączy a on się nie włączy bo on "wie" że w salonie ma 20st. Owszem on "dobije" więcej ( ale i tak nie wiesz czy otrzymasz zadaną temp. bo wyłączy się po osiągnięciu w salonie 20st. ) dopiero jak temp. w salonie spadnie.
Jak to wszystko w miarę już ustawisz to grzejniki będą działały tak:
Otwarte na max. aż gorące, temp w górę, potem kocioł nie chodzi, w pomieszczeniach z grzejnikami robi się chłodno aż nie przyjemnie, wtedy znowu włącza się kocioł ( zakładam że temp w salonie spadła o jakieś 1-2st na górze napewno ok. 5-6st ) grzeje ładuje znowu max, głowice otwarte na max. ( właściwie w takim układzie głowice nie mają sensu bo grzjniki i tak działają w trybie max. bez względu na ustawioną nastawę na głowicach ) i znowu odczówasz że robi się ciepło. Mało to komfortowe i mało ekonomiczne.

SławekD
11-09-2006, 08:29
Po wczorajszych krótkich co prawda testach jestem dobrej myśli. Krótkich bo bez ogrzewania domu temperatura nie spada poniżej 22 st C.
Na sterowniku miałem ustawioną przez serwisanta krzywą 1.2 dla grzejników i 0.6 dla podłogówki. W celu podwyższenia temperatury na kotle dałem na chwilę wyższą krzywą na grzejniki i nastawiłem różnicę temperatur między dwoma układami na max możliwą do nastawienia 10 st. Efekt odczytuje jako pozytywny, pompa na kotle zastartowała, temperatura wody na zasilaniu doszła do ok 55 st. grzejniki zaczeły grzać. Tymczasem pompa od podłogówki stała, mieszacz -1, temp. bez zmian. po chwoli grzania kocioł się wyłaczył pompa nadal chodziła i układ powoli stygł. Załączyło się c.w.u a po nim ponownie grzanie na podobnych zasadach czyli podłogówka stała a grzejniki grzały.
JM piszesz że jeśli mam sterownik w salonie to kocioł nie będzie "wiedział" jaka temp. jest w pomieszczeniu z grzejnikami. Pytanie podstawowe ... czy musi wiedzieć ? Moim zdaniem nie koniecznie bo wystarczy że kocioł będzie dostawał sygnał z czujnika w pomieszczeniu gdzie jest sterownik ( i tu mamy sterowanie jednym układem ) i drugi sygnał to temp wody na kotle jeśli spada poniżej x załącza jeśli rośnie powyżej y to wyłącza ( tu sterowanie drugim układem ). Jednocześnie temperatura regulowana w każdym pomieszczeniu wg potrzeb głowicami. Jeśli jednak temp na podłogówce jest za wysoka to pompa stoi i kocioł grzeje tylko grzejniki. Jedyny minus to to że kocioł może grzać grzejniki, grzejniki i podłogówkę ale nie może grzac samej podłogówki, no chyba że skręci się wszystkie głowice.
To są moje spostrzeżenia, moja teoria i jeśli się mylę to proszę o sprostowanie. Jak tylko spadnie trochę temp. to ruszę z testami :wink:
Na koniec pytanie o grzanie w przedziałach czasowych ... czy przedziałami ustawia się tylko czas grzania czy też można zadać temp. w danym przedziale grzewczym ? Powiem szczerze że sam tego nie znalazłem i nie do końca wiem jak będę grzał. Planuję nastawić na temp. dzienną jak jestem i grzać ustawiając temp na sterowniku a jak będę spał lub mnie nie będzie nastawię temp. nocną. Obawiam się że jeśli nie ma możliwości nastawienia temp w poszczególnych przedziałąch grzania to zimą gdy grzanie byłoby wyłączone zrobi się zbyt zimno a osiagnięcie normalnej temp. zajmie dużo czasu i energii. Jak Ty to rozwiązałeś JM ?

Jankes
11-09-2006, 11:54
Chyba sie wsciekne, wlasnie zjadlo mi posta, ktrego pisalem 20 minut.
Konkluzja jest taka: sterownik moze zalaczyc kociol zarowno majac impuls od podlogowki, jak i z obiegu grzejnikowego( czytajac temperatury powrotu i zasilania wody grzewczej) oraz z czujnika temp pokojowej. Ale calkowicie niezalezna praca i grzanie jednego obiegu a drugiego nie, to mozliwe jest tylko ze sprzeglem hydraulicznym, jak pisal VPS. Wlasciwie to sprzeglo jest niezbedne, jak ma sie dwie pompy( ta w kotle i ta do podlogowki), zeby sie pompy nie pogryzly. Tak zaleca Vaillant.
Co do temp w okresach grzania. Nie mozna jej nastawic indywidualnie dla kazdego okresu. Kociol grzeje zawsze do tej temperatury, ktora jest nastawiona pokretlem. A w okresie nocnym( a wlasciwie obnizonym) pozwala spasc do temperatury zadanej w specjalnym miescu na sterowniku ( ta sie akurat "wklepuje") i tez jest mozliwa tylko jedna na wszystkie okresy obnizenia.
Co do nastaw przedzialow. Pokrotce to w domach z ceramiki, albo silikatow jest to mniej efektywne niz w domach szkieletowych albo z betonu komorkowego bardziej.
W ogole, jak chcesz co wiecej wiedziec, albo pogadac, to napisz na priva. W koncu Suchy Las to prawie Poznan.
Pozdrawiam
Jankes

SławekD
11-09-2006, 13:54
Chyba sie wsciekne, wlasnie zjadlo mi posta, ktrego pisalem 20 minut.
Konkluzja jest taka: sterownik moze zalaczyc kociol zarowno majac impuls od podlogowki, jak i z obiegu grzejnikowego( czytajac temperatury powrotu i zasilania wody grzewczej) oraz z czujnika temp pokojowej. Ale calkowicie niezalezna praca i grzanie jednego obiegu a drugiego nie, to mozliwe jest tylko ze sprzeglem hydraulicznym, jak pisal VPS. Wlasciwie to sprzeglo jest niezbedne, jak ma sie dwie pompy( ta w kotle i ta do podlogowki), zeby sie pompy nie pogryzly. Tak zaleca Vaillant.
Co do temp w okresach grzania. Nie mozna jej nastawic indywidualnie dla kazdego okresu. Kociol grzeje zawsze do tej temperatury, ktora jest nastawiona pokretlem. A w okresie nocnym( a wlasciwie obnizonym) pozwala spasc do temperatury zadanej w specjalnym miescu na sterowniku ( ta sie akurat "wklepuje") i tez jest mozliwa tylko jedna na wszystkie okresy obnizenia.
Co do nastaw przedzialow. Pokrotce to w domach z ceramiki, albo silikatow jest to mniej efektywne niz w domach szkieletowych albo z betonu komorkowego bardziej.
W ogole, jak chcesz co wiecej wiedziec, albo pogadac, to napisz na priva. W koncu Suchy Las to prawie Poznan.
Pozdrawiam
Jankes
Dzięki za deklarację pomocy :wink:
Na dzień dzisiejszy już jestem troszkę mądrzejszy w temacie za co dziękuję wszystkim :) Obecnie poczekam na trochę chłodniejsze dni co temp. spadnie i oby to było jak najpóźniej :lol: ze względów ekonomicznych.
Na marginesie to serwisant ( ponoć bardzo dobry i polecany ) polecił takie rozwiązanie bez sprzęgła bo stwierdził po rozmowie ze mną że nie jest ono konieczne do osiągnięcia takiego stanu jaki jemu i tu w poście opisałem. Poza tym nie miałbym miejsca na sprzęgło w łazience.
Przy okazji mam dwa pytanka nie koniecznie związana ze sterowaniem :wink: , co zazwyczaj w kondensacie vu 196 jest głośniejsze, palnik czy pompa ? Ja mam wrażenie że pompa chodzi zdecydowanie za głośno :( a palnika prawie nie słychać . Myślałem już o reklamacji pompy bo ponoć miała się wyciszyć po odpowietrzeniu układu a nic ciszej nie jest, dodam że mam porównanie z pompą od podłogówki bo tej to nic nie słychać jedynie jak przepchnie jakieś tam powietzre co zdaża się bardzo żadko.
Drugie pytanie to o zużycie gazu. Jest rodzinki 2+1, co dzień 2 prysznice lub sporadycznie kompiel, mycie 2 letniej pociechy :lol: , spłukiwanie, kuchnia itp jak u każdego i na to wszystko idzie tak ok. 0,8-0,9 m3 gazu na dobę. Jak sądzicie to dużo czy mało? jak to wychodzi u was ?

SławekD
12-09-2006, 08:26
Podciągam :) bo interesuje mnie co sądzicie o zużyciu gazu :wink:

KrzysiekMarusza
12-09-2006, 19:52
U mnie poza sezonem grzewczym na gotowanie i cwu (z cyrkulacją) schodzi ok. 0.9 m3 gazu/dobę (piec kondensat) - 2 dorosłe osoby

pozdr - Krzysiek

SławekD
13-09-2006, 08:24
U mnie poza sezonem grzewczym na gotowanie i cwu (z cyrkulacją) schodzi ok. 0.9 m3 gazu/dobę (piec kondensat) - 2 dorosłe osoby

pozdr - Krzysiek
A jak sterujesz cyrkulacją ? Jak często i na jak długo jest załączana ? Jaka ilość-długość rur do cyrkulowania ?
Pytam bo u nas podobnie, z małą różnicą że cyrkulacji jeszcze nie załączyłem a powiem szczerze że rochę się obawiam że jak załączę to zużycie gazu znacznie pójdzie w góre zgodnie z panującą opinią forumowiczów nt cyrkulacji.

A u innych jak wygląda z żużyciem gazu ?

KrzysiekMarusza
13-09-2006, 08:45
domek parterowy 100.9 m2, instalacja średnio rozległa :) - tzn. 2 łazienki, qchnia i pom. gospodarcze w centrum domu (które jest kotłownią).
Bez cyrkulacji schodziło mi, jak pamietam, ok. 0.5 m3/dobe.
Cyrkulacja sterowana programowo: ok. 1 godz. rano (jak wstajemy i idziemy do parcy), potem 2 godz. ok. 16-tej (jak wracamy) i znowu od 20 do 23ciej.
W soboty i niedziele cyrkulacja cały czas 7-23.
Rezygnujac z cyrkulacji spuszczasz zimną (niedogrzaną jeszcze) wodę w kanał - a woda też kosztuje ...
Poza tym komfort - nie lubie czekać na ciepłą wodę, a przy wyłączonej cyrkulacji trwa to co nieco (rurki mam z pex-al-pex, nie izolowane, tylko w peszlu)
pozdr - Krzysiek

przemekk74
13-09-2006, 10:04
a ja podrzuce cichaczem temat z innego watku...
jest ogrzewanie z grzejnikami i podlogowka na mieszaczu.. pojawiaja sie poalu zimne wieczorki a w moim kotle w sterowniku (steronik DWTM Wolfa) nie znalazlem prostej opcji 'wylacz sama podlogowke'.
Z ciekawosci czy w tym Waszym sterowniku jest taka opcja a jezeli nie to co by sie stalo jakby zalozyc po prostu wylacznik na kablu zasilajacym pompke (u mnie pomiedzy sterownikiem a pompka)?
1) Czy sterownik by zglupial calkowicie i krecil non stop np mieszaczem?
2) sterownik by sie popsul od 'zaiskrzenia' albo cos w tym stylu?

Do tej pory nie wlaczalem sterownika po prostu a piec sam z siebie grzeje tylko grzejniki (bo pompka podlogowki nie chodzi) ale wtedy nie ma sterowania czasowego (grzej przez 4h np.)
A po co to? bo w pokojach i tak mam grzejniki, lazienki maja i tak drabinki, podlogowka wlaczana na 4h to bezsens ze wzgledu na jej bezwladnosc

Przemek

SławekD
13-09-2006, 11:09
W naszym sterowniku też nie można załączyć grzania tylko podłogówki :( . Można jedynie osiągnąć to przez skręcenie głowic na wszystkich grzejnikach, wówczas będzie grzała tylko podłogówka.
Nic nie mogę powiedzieć o Twoim sterowniku bo go nie znam ale mimo że to co piszesz o mechanicznym odłączeniu pompy zdaje się może i logiczne to osobiscie nie wziął bym na siebie odpowiedzailności robiąc coś taiego samemu.

SławekD
22-09-2006, 07:12
Ciekawostka....
Temp na sterowniku nastawiona na minimum ( to chyba jest ok. 15 st ) w pomieszczeniu cały czas nie spada poniżej 22 ( o dzięki ci słoneczko :lol: ) a w nocy obudziło mnie bulgotanie w grzejniku :roll:
Skoro w pomieszczeniu temp jest wyższa niż zadana to ogrzewanie nie powinno się włączyć czyli pompa nie powinna podawać wody do układu i nie powinno bulgotać, tak ja to odbieram.
Pomijam fakt że jestem świadom że układ nie jest jeszcze dobrze odpowietrzony.
Dlaczego bulgotało ?? Czy ktoś to może wyjaśnić ?

SławekD
09-10-2006, 09:15
Temperatura na dworze ciągle spada i zaczęliśmy troszkę grzać a więc zacząłem testować sterownik.
Z góry wielkie dzieki za wskazówkę z możliwością nastawienia różnicy temp pomiędzy układami :D
Moim zdaniem po tych kilku dniach prób, mimo braku odpowiedzi czy konieczne jest sprzęgło czy nie, zauważyłem że jestem w stanie tak nastawić sterownik by miec niezależność między dwoma układami. Jeśli nastawię dużą różnicę np 4-5 stopni to grzeją tylko grzejniki do góry a sterownik nie załącza w ogóle pompy od podłogówki, czyli moim zdaniem alanizuje dwie temp układów teoretycznie w sposób jaki chciałem :). Czy tak będzie na 100% to się okaże.
Dzięki za wszystkie wskazówki.
Oczywiście w razie jakich kolwiek wątpliwości co do kotła i sterownika odnowię post :wink:
Temat na dziś dzień to głośna pompa w kotle. Pompa od podłogówki chodzi bardzo cicho, prawie jej nie słychać a tą od kotła słychać w całym domu jak jest cisza. Czy wasze kotłu ( a szczególnie VU 196/2 ) mają głośne pompy? Czy głośna praca może być podstawa ro reklamacji ???

Pytanie nr 2 ... jaką macie obecnie nastawione krzywą grzewczą dla podłogówki a jaką dla układu grzejnikowego ??? Czy zmieniacie nastawy krzywych w sezonie zależnie od temp. zewn. ?

SławekD
11-10-2006, 10:13
Nikt nie ingeruje w ustawianie krzywych grzewczych ? :roll:

VCR 420 ma możliwość ustawienia dwóch temperatur grzannia nocnego ( księrzyc ) dla dwóch odrębnych układów, podłogówki i układu grzejnikowego.
Dla podłogówki mam nastawione 18 st a dla grzejników ustawiłem 16 st.
Dziwna sprawa bo temp w salonie waha się od 20 do 23 w zależności jak słoneczny jest dzień a na górze ok 22-23 przy czym podłogówka w salonie nie jest załączana a grzejniki grzeją cały czas :roll: :roll: :roll: .
Co jest kurcze grane skoro w pomieszczeniu jest tak ciepło i temp na nocnym grzaniu nastawiona celowo niżej czyli 16 a grzejniki i tak są letnie i co jakiś czas się kocioł załącza ????
Czy ktoś to może wyjaśnić ?

JM
11-10-2006, 11:51
Ja ingertuję ( ingerowałem :wink: ) w krzywą grzewczą. Nie pisałem bo nie pamiętam jak mam teraz ustawione ale jedno jest pewne, rozpiętość mam dużą. Podłogówkę ma chyba na 0,4 a grzejniki chyba na 1,8. Poprawię się jak sprawdzę.

EDIT: poprawiam, krzywe grzewcze odpowiednio : podłogówka 0,3, grzejniki 1,2.

Co do Twojego problemu to się obawiam że miałem rację z usytuowaniem sterownika - u Ciebie kocioł poprostu nie wie jaką masz temperaturę w pomieszczeniach z grzejnikami i nie wyłącza się tylko grzeje tak jak mu w teorii w fabryce nastawili. W zimę możesz mieć sytuację odwrotną, tak jak opisywałem wcześniej. Musisz próbować, próbować i jeszcze raz próbować różnych nastawów.
Umieszczenie sterownika w innym miejscu zgodnie z tym co pisałem wcześniej załatwia odrazu sprawę - kocioł dogrzewa pomieszczenie do 18st ciach odcina zasilanie i nie włącza się dopóty temp. nie spadnie. Proste-genialne.

SławekD
11-10-2006, 14:48
Ja ingertuję ( ingerowałem :wink: ) w krzywą grzewczą. Nie pisałem bo nie pamiętam jak mam teraz ustawione ale jedno jest pewne, rozpiętość mam dużą. Podłogówkę ma chyba na 0,4 a grzejniki chyba na 1,8. Poprawię się jak sprawdzę.

Co do Twojego problemu to się obawiam że miałem rację z usytuowaniem sterownika - u Ciebie kocioł poprostu nie wie jaką masz temperaturę w pomieszczeniach z grzejnikami i nie wyłącza się tylko grzeje tak jak mu w teorii w fabryce nastawili. W zimę możesz mieć sytuację odwrotną, tak jak opisywałem wcześniej. Musisz próbować, próbować i jeszcze raz próbować różnych nastawów.
Umieszczenie sterownika w innym miejscu zgodnie z tym co pisałem wcześniej załatwia odrazu sprawę - kocioł dogrzewa pomieszczenie do 18st ciach odcina zasilanie i nie włącza się dopóty temp. nie spadnie. Proste-genialne.
Nie wiem czemu ale się z tobą nie zgodzę.
Gdyby sterownik był w inny miejscu czyli tak jak mówisz w pomieszczeniu z grzejnikami to może faktycznie by to w jakiś sposób wpłynęło na pracę kotła ale co by zmieniło miejsce sterownika jeśli chodzi o odczyt temperatury ??????? Moim zdaniem nic bo i w pomieszczeniu z grzejnikami i w salonie jest temp powyżej 20 szt, czyli skoro zadane jest 18 to kocioł wogóle nie powinien grzać do póki temp. nie spadnie do zadanej 18 st :evil: :evil: a jednak kurka grzeje. Moim zdaniem wbrew logice.
A z drugiej strony piszesz że kocioł "nie wie" jaka jest temp. w pomieszczeniach ogrzewanych grzejnikami skoro sterownik jest w salonie na dole. Może i masz rację a ja zapytam inaczej, to po co w samym sterowniku są dwie odrębne nastawy temp nocnej ( ksiąrzyc ) dla obu układów ???
Obojętnie gdzie by sterownik nie był ( w którymś z układów ) to skąś nie będzie docierał sygnał o bierzącej temperaturze a jednak na sterowniku można te obie temperatury ustawić. Ciekawe co ?

Grzes z Krakowa
11-10-2006, 15:47
Wprawdzie mam strownik VRC 410 ale u mnie bylo podobnie.
Wydaje mi sie ze piec wlacza sie i grzeje dlatego gdyz na zewnatrz temperatura ostatnio bardzo gwaltownie spadala (do 2-3 stopni). A poniewaz sa to sterowniki pogodowe w zwiazku z tym pomimo tego ze w budynku temp jest pow 20 stopni to piec sie wlaczyl zeby nie nastapilo wychlodzenie pomieszczenia i zeby odpowiednio wczesniej nagrzac pomieszczenie.

W moim sterowniki i pewnie w waszych tez jest taka opcja gdzie ustawia sie 0 1 i 2. Wczesniej mialem ustawione na 2 i wlasnie zachodzilo podobne zjawisko ze mialem w domu np 20 stopni ustawiona temp na 18 a piec i tak sie wlaczal
Moze wlasnie tam poszukaj rozwiazania

SławekD
12-10-2006, 09:26
Wprawdzie mam strownik VRC 410 ale u mnie bylo podobnie.
Wydaje mi sie ze piec wlacza sie i grzeje dlatego gdyz na zewnatrz temperatura ostatnio bardzo gwaltownie spadala (do 2-3 stopni). A poniewaz sa to sterowniki pogodowe w zwiazku z tym pomimo tego ze w budynku temp jest pow 20 stopni to piec sie wlaczyl zeby nie nastapilo wychlodzenie pomieszczenia i zeby odpowiednio wczesniej nagrzac pomieszczenie.

W moim sterowniki i pewnie w waszych tez jest taka opcja gdzie ustawia sie 0 1 i 2. Wczesniej mialem ustawione na 2 i wlasnie zachodzilo podobne zjawisko ze mialem w domu np 20 stopni ustawiona temp na 18 a piec i tak sie wlaczal
Moze wlasnie tam poszukaj rozwiazania
Ale jakiej nastawy się tyczy to "0 1 i 2" bo takich nastaw jest dużo, zazwyczaj 0 - wyłączone 1- załączone :roll: :roll:

Grzes z Krakowa
12-10-2006, 09:54
jest taka funkcja w narzedziach TP zalacz.

Do dzis w sumie dokladnie tego nie rozgryzlem.
A czy tez uwazacie ze instrukcja uzytkownika jest napisana takim jezykiem jak dla doswiadczonego serwisanta?? Czy tylko ja mam takie wrazenie?
Wydaje mi sie ze przy tylu roznych funkcjach i za taka kase to powinno to byc troche jasniej napisane.

SławekD
12-10-2006, 10:18
jest taka funkcja w narzedziach TP zalacz.

Do dzis w sumie dokladnie tego nie rozgryzlem.
A czy tez uwazacie ze instrukcja uzytkownika jest napisana takim jezykiem jak dla doswiadczonego serwisanta?? Czy tylko ja mam takie wrazenie?
Wydaje mi sie ze przy tylu roznych funkcjach i za taka kase to powinno to byc troche jasniej napisane.
Podzielam zdanie na 300000 % :evil: :evil:
Jak dla mnie sterownik jest bardzo skomplikowany ze względu na iloś nastaw ( funkcji ), do tego instrukcja podaje że " .... można to zrobić " nie wyjaśniając jak i co, czyli tak jak piszesz zupełnie nie przydatna dla laika.
Osobiście do tej pory więcej wiem o sterowniku z prób niż z instrukcji.
Oczywiście bardzo dużo pomogli forumowicze mający ten sterownik.
Dlatego też założyłem ten post bo tu jest więcej informacji niż w instrukcji ( a może znajdzie się jeszcze więcej ) VPS zapraszamy do dyskusji :D :wink:
Szukałem też informacji o sterowniku w necie i kiszka
Forumowicze też nie podali niczego więcej niż instrukcja :(
Mam jednak nadzieję że ten post z czasem stanie się skarbnicą wiedzy o tym sterowniku :wink: :lol:

Grzes z Krakowa
12-10-2006, 10:28
A pozniej jakis marketingowiec z Vailanta zbierze ta cala wiedze i przeleje na papier nie placac nam zadnej gazy za zebrana wiedze i dzielenie sie doswiadczeniem :lol: :lol:

A jaki masz piec do tego sterownika? ja Mam Ecocompacta i uwazam ze sam piec jest rewelacyjny. mam go zainstalowanego wkuchni, chodzi cichutko i bardzo oszczednie. w okresie 04.2005-04.2006 zyzylem gazu za ok 2400 zł razem z CWU dom o pow. 180 m2 wiec wydaje mi sie ze to nie duzo. Kominek mam dopiero od tego sezonu ale postawilem go w sumie tylko dla rekreacji bo przy takich kosztach to chyba nie oplaca sie bawic w palenie non stop w kominku

SławekD
12-10-2006, 10:50
Dla zainteresowanych tutaj jest instrukcja
http://www.vaillant.pl/linebreak/mod/netmedia_pdf/data/VRC420s.pdf

Na stronie 41 instrucji PDF jest opisana wspomniana funkcja TP-załącz czyli wpływ tepmperatury pokojowej . Tu można nastawić współczynnik na podstawie którego dokonuje sie korekty temperatury pokojowej względem zadanej jeśli sterownik jes montowany na ścianie.
Nie wiem jaki to może mieć wpływ na grzanie grzejników jeśli w pomieszczeniu jest powyżej 20 a zadane jest 16 :roll: :roll:
W moim przypadku nie ma różnicy między temperaturą zadaną a pokojową.

SławekD
12-10-2006, 10:57
A pozniej jakis marketingowiec z Vailanta zbierze ta cala wiedze i przeleje na papier nie placac nam zadnej gazy za zebrana wiedze i dzielenie sie doswiadczeniem :lol: :lol:

A jaki masz piec do tego sterownika? ja Mam Ecocompacta i uwazam ze sam piec jest rewelacyjny. mam go zainstalowanego wkuchni, chodzi cichutko i bardzo oszczednie. w okresie 04.2005-04.2006 zyzylem gazu za ok 2400 zł razem z CWU dom o pow. 180 m2 wiec wydaje mi sie ze to nie duzo. Kominek mam dopiero od tego sezonu ale postawilem go w sumie tylko dla rekreacji bo przy takich kosztach to chyba nie oplaca sie bawic w palenie non stop w kominku
Ja mam kondensata VU 196/2 i grzeję dopiero miesiąc, przy grzaniu tylko c.w.u i gotowaniu schodzi dziennie 0.8-0.9 m3 gazu. Kocioł natomiast jak już pisałem jest moim zdaniem stosunkowo za głośny, wisi w ubikacji a w ciszy słychac go w całym domy - bardzo głośno chodząca pompa ( pewnie to zareklamuję ).
Co do Twoich kosztów .... no cóż tylko się cieszyć :D :D

Tomik_B
12-10-2006, 15:00
Dla zainteresowanych tutaj jest instrukcja
http://www.vaillant.pl/linebreak/mod/netmedia_pdf/data/VRC420s.pdf

Na stronie 41 instrucji PDF jest opisana wspomniana funkcja TP-załącz czyli wpływ tepmperatury pokojowej . Tu można nastawić współczynnik na podstawie którego dokonuje sie korekty temperatury pokojowej względem zadanej jeśli sterownik jes montowany na ścianie.
Nie wiem jaki to może mieć wpływ na grzanie grzejników jeśli w pomieszczeniu jest powyżej 20 a zadane jest 16 :roll: :roll:
W moim przypadku nie ma różnicy między temperaturą zadaną a pokojową.

Jaką masz nastawioną obecnie wartość TP?
Dla TP=2, gdy w pomieszczeniu temperatura jest wyższa od zadanej, to sterownik wyłącza piec.

SławekD
12-10-2006, 15:07
Dla zainteresowanych tutaj jest instrukcja
http://www.vaillant.pl/linebreak/mod/netmedia_pdf/data/VRC420s.pdf

Na stronie 41 instrucji PDF jest opisana wspomniana funkcja TP-załącz czyli wpływ tepmperatury pokojowej . Tu można nastawić współczynnik na podstawie którego dokonuje sie korekty temperatury pokojowej względem zadanej jeśli sterownik jes montowany na ścianie.
Nie wiem jaki to może mieć wpływ na grzanie grzejników jeśli w pomieszczeniu jest powyżej 20 a zadane jest 16 :roll: :roll:
W moim przypadku nie ma różnicy między temperaturą zadaną a pokojową.

Jaką masz nastawioną obecnie wartość TP?
Dla TP=2, gdy w pomieszczeniu temperatura jest wyższa od zadanej, to sterownik wyłącza piec.
Obecnie nie wiem, sprawdzę i odpowiem
Czyli jak napisałem w instrukcji jest napisane że można coś, ale jak i poco to już nie :evil:
Czy możesz opisać co się kryje pod nastawami "0" i "1" skoro jak widzę wiesz o co chodzi w temacie :wink: ??
Czyli z tego co piszesz wystarczy zmienić tą nastawę i będzie ok ?
Idąc dalej.... nie koniecznie sterownik musi być w pomieszczeniu z grzejnikami ? Gdzie Ty masz sterownik ?

VPS
12-10-2006, 17:58
TP ustawić na "2" w nowej wersji, w starszej "0" lub "1" ustawić na 1". Jak będę miał chwilę czasu to napiszę więcej.

SławekD
13-10-2006, 07:57
TP ustawić na "2" w nowej wersji, w starszej "0" lub "1" ustawić na 1". Jak będę miał chwilę czasu to napiszę więcej.
Tylko jak mogę się dowiedzieć jaką ja mam wersję czy starą czy nową ?
Sterownik kupowałem w czerwcu tego roku ale nie wiem czy to o czymś świadczy :roll:
Będę wdzięczny za więcej informacji.

Jankes
13-10-2006, 08:08
SlawekD.
To proste. Najpierw nastawiasz pokretlo funkcyjne na "klucz" potem naciskasz to pokretlo oboktak dlugo az sie ukaze TP-zalacz. Krecac tym pokretlem zobaczysz co za cyfry sie pokaza. Jesli bedziesz mial "0", "1" i "2" to masz nowy, jak tylko "0" i "1" to stary proste. Masz dwa "TP zalacz": dla obiegu grzewczego OG1 i obiegu grzewczego OG2. "0" oznacza, ze wskazania czujnika TP( temperatury we wnetrzu nie sa brane pod uwage), "1" ze sa brane, ale ni powoduje to natychmiastowego wylaczenia kotla, tylko wg jakiegos tam algorytmu, a "2" ze kociol wylaczy sie natychmiast jak tylko Temperatura Pokojowa osiagnie zadana pokretlem od temp temperature.
Pozdrawiam
Jankes

SławekD
13-10-2006, 08:13
Dziękuję za informację
Ciekawi mnie skąd Wy czerpiecie posiadaną przez was wiedzę o sterowniku skoro takich ( bardzo istotnych ) informacji nie ma w instrukcji :evil:

Jankes
13-10-2006, 08:26
Spedzilem kilka dni ( sumarycznie ) krece pokretlami i ogladajac co gdzie jest i szukajac info i w instrukcji i mialem tez kiedys w domu regionalnego serwisanta. On mi tez na kilka pytan odpowiedzial.
Pozdrawiam
Jankes

SławekD
13-10-2006, 08:42
Czyli apel do Vaillanta :
PROSIMY O WYDANIE INSTRUKCJI OBSłUGI STEROWNIKA VRC 420 W JęZYKU ZROZUMIAłYM DLA KAżDEGO KTóRY BęDZIE ZAWIERAł WSZYSTKIE INFORMACJE POTRZEBNE DO BIEGłEGO POSłUGIWANIA SIę STEROWNIKIEM

PS. Zbieram podpisy pod apelem, być może wspólnie coś wskóramy :wink:

Tomik_B
13-10-2006, 13:03
...Obecnie nie wiem, sprawdzę i odpowiem
Czyli jak napisałem w instrukcji jest napisane że można coś, ale jak i poco to już nie :evil:
Czy możesz opisać co się kryje pod nastawami "0" i "1" skoro jak widzę wiesz o co chodzi w temacie :wink: ??
Czyli z tego co piszesz wystarczy zmienić tą nastawę i będzie ok ?
Idąc dalej.... nie koniecznie sterownik musi być w pomieszczeniu z grzejnikami ? Gdzie Ty masz sterownik ?

Jeśli dobrze pamiętam, to dla TP=1 sterownik nie wyłącza ogrzewania, a jedynie koryguje krzywą grzania.

Sterownik mam na parterze, w korytarzu otwartym na salon. W obu pomieszczeniach podłogówka (projekt D-09a).

PS. Podpisuję się pod Twoim apelem.

VPS
13-10-2006, 20:59
Załączenie TP (tylko VRC 410, VRC 420)

Jeśli regulator nie jest zabudowany bezpośrednio w kotle grzewczym i uaktywniony jest wpływ wartości temperatury pomieszczenia na proces regulacji, to przy nastawie „1” wpływ wartości podawanych przez czujnik temperatury pomieszczenia na proces regulacji wynosi 100 %. Krótko mówiąc działa jak termostat po osiągnięciu żądanej temperatury pomieszczenia wyłącza grzanie. Przy nastawie „0” wartość temperatury pomieszczenia nie jest w ogóle uwzględniana i stąd jest problem, że w pomieszczeniu gdy została osiągnięta żądana temperatura a kocioł nadal grzeje.
• Przy odchyleniu wartości rzeczywistej temperatury w pomieszczeniu od wartości zadanej następuje równoległe przesunięcie aktualnej krzywej grzania o odpowiednią wartość na osi wartości temperatur pomieszczenia do góry lub w dół.
• Jeśli np. wartość rzeczywista temperatury pomieszczenia (18°C) leży o 2 K poniżej zadanej wartości TP (20°C), to krzywa grzania zostanie przesunięta na osi temperatur pomieszczenia o 2 K do góry (22°C).

W regulatorach wyprodukowanych po 01.03.2002 istnieje możliwość wprowadzenia funkcji wyłączania ogrzewania korekty jeżeli temp. pomierzona w pomieszczeniu jest wyższa niż zadana (Zał. TP=2)

PS
Te informacje zapewne były przekazywane podczas pierwszego uruchomienia :roll:

SławekD
16-10-2006, 08:48
PS
Te informacje zapewne były przekazywane podczas pierwszego uruchomienia :roll:
Owszem serwisant wspomiał o sterowniku mniej więcej to samo co jest w instrukcji i jednocześnie stwierdził że "kluczyk" to nastawy serwisowe czyli tylko on tam może grzebać i nic o tym nie mówił.


Załączenie TP (tylko VRC 410, VRC 420)
Jeśli regulator nie jest zabudowany bezpośrednio w kotle grzewczym i uaktywniony jest wpływ wartości temperatury pomieszczenia na proces regulacji, to przy nastawie „1” wpływ wartości podawanych przez czujnik temperatury pomieszczenia na proces regulacji wynosi 100 %. Krótko mówiąc działa jak termostat po osiągnięciu żądanej temperatury pomieszczenia wyłącza grzanie. Przy nastawie „0” wartość temperatury pomieszczenia nie jest w ogóle uwzględniana i stąd jest problem, że w pomieszczeniu gdy została osiągnięta żądana temperatura a kocioł nadal grzeje.
Z tym wszystki się zgodze jeśli chodzi o sterowanie podłogówką ale nie układem grzejnikowym. Jak wcześniej pisałem mimo nastawienia temp. nocnej na 18 przy 21st kocioł i tak grzał.
I Tu dostzregam dużą wadę strerownika - jeśli się mylę prosze mnie porawić. Najlepiej byłoby nastawić tp-załącz dla OG 1 na 2 i wówczas kocioł nie pracowałby ( jeśji dobrze rozumiem ) jeśli temp. w pomieszczeniu była by wyższa od zadanej na sterowniku podczas grzania nocnego ( ale jeszcze dodam że kociął nie dostaje żadnej informacji o temp pomieszczenia gdzie są grzejniki ). Ale taka nastawa jest znów zła jeśli chodzi ogrzanie w dzień podacza np wizyty większej liczby osób bo temp nagle wzrośnie w salonie i czujnik odetnie i podłogówkę i grzejniki a tego nie chcę.
Zauważyłem jedno że jak zrobię na grzanie nocne ( dziś nastawiłem temp . nocną na 19 ) to w pomieszczeniu z podłogówką zostało odcięte i temperatura spadła do ok 20 i podłogówka była zimna a grzejniki wciaż całą noc delikatnie grzały i do góry było ok 21 st. - czyli spadło przez noc ok 1 st. Czy to nie jest tak że skoro tak jest to dla podłogówki będzie dobra krzywa grzewcza a dla ukł. grzejnikowego za wysoka i dlatego kocioł wciąż grzeje ?? Tp-zalacz dla podłogówki mam 1 a dla grzejników 0.

Pytanie z innej beczki, czy głowice skręcone zawsze chodzą głośno ???
Jak są na max przepływie to jest cichutko a jak zrobię na 4 to szumią jak smok i nawet czasem bywa że strasznie hałasują jakby grzybek od zaworu wpadał w jakiś rezonans :roll: , wówczas delikatny ruch głowicą niweluje sprawę - no ale to trzeba wstać :evil:
Czy to może jakieś wadliwe zawory ?? Czy tak bywa ?

SławekD
16-10-2006, 09:35
Właśnie nasunęło mi sie chyba pytanie kluczowe w sprawie...
W jaki sposób sterownik realizuje obniżenie temperatury przy zmianie na nocną, czy grzeje cały czas wg zadanej krzywej tylko wyłącza grzanie do momentu spadku temp. w pomieszczeniu do temp. zadanej czy zmiania krzywą na niższą ???

JM
16-10-2006, 12:36
Można ustawiaś TP oddzielnie dla każdego z układów ? Chyba nie, ale sprawdzę u siebie, choć coś mi się wydaje że ta nastawa działa ogólnie razem dla OG1 i OG2. Sprawdzę.
EDIT: Sprawdziłem, można nastawiać oddzielnie dla OG1 i OG2.

Jest jeszcze coś takiego jak "zabezpieczenie przed zamarzaniem"( str. 50 instrukcji i strona 42 jak się to zmienia ), które włączyło Ci grzejniki w nocy ( u mnie temp. spadła dziś w nocy do 2st więc mniemam że u Ciebie także ), jak masz kocioł w pomieszczeniu, które się nie wychłodzi do -1 lub mniej to śmiało przesuń ( opóźnij ) tę funkcję o 24godziny, wtedy kocił się nie będzie włączał.

To w jaki sposób sterownik realizuje obniżenie przy zmianie na nocną uzależnione jest od TP. Jak TP = 2 grzeje od momentu spadku temp. poniżej zadanej i wyłącza się zaraz po jej osiągnięciu, jak TP=1 lub 0 grzeje jak mu się podoba a raczej jak ma zadane teoretycznie w fabryce a realizuje to zmianą krzywej grzewczej - co jest oczywiście dalece nieprecyzyjne.

bazyliszek
17-10-2006, 11:39
Też mam VRC420 i pewne problemy z funkcjonowaniem całej instalacji (kocioł Turbomax plus VU202-5).
Załozenia:
temp. dzienna 22C w godzinach 4-9 i 15-21, temp. obniżona 20C 9-15 i 21-4; TP=2 zarówno dla OG1 i OG2
Dwa główne problemy, z którymi borykam się do tej pory:
1/ w okresach obniżonej temp. kocioł czasami grzeje (czasami włącza się np na 5 min) pomimo, iż temp. wewnętrzna zawsze >= 21C; czy jakoś można temu zaradzić?
2/ przez cały czas pracują pompy OG1 i OG2, rozumiem, że przy włączonym kotle żeby rozprowadzić c.o. ale nie non-stop nawet w okresach temp. obniżonej; czy można w jakiś sposób wykorzystując VRC420 wymusić zatrzymanie pomp obiegowych, czy trzeba zrobić to w jakiś inny sposób?

SławekD
19-10-2006, 08:42
Też mam VRC420 i pewne problemy z funkcjonowaniem całej instalacji (kocioł Turbomax plus VU202-5).
Załozenia:
temp. dzienna 22C w godzinach 4-9 i 15-21, temp. obniżona 20C 9-15 i 21-4; TP=2 zarówno dla OG1 i OG2
Dwa główne problemy, z którymi borykam się do tej pory:
1/ w okresach obniżonej temp. kocioł czasami grzeje (czasami włącza się np na 5 min) pomimo, iż temp. wewnętrzna zawsze >= 21C; czy jakoś można temu zaradzić?
2/ przez cały czas pracują pompy OG1 i OG2, rozumiem, że przy włączonym kotle żeby rozprowadzić c.o. ale nie non-stop nawet w okresach temp. obniżonej; czy można w jakiś sposób wykorzystując VRC420 wymusić zatrzymanie pomp obiegowych, czy trzeba zrobić to w jakiś inny sposób?
Jak możesz to opisz jeszcze ile masz podłogówki i ile pomieszczeń z grzejnikami i gdzie masz sterownik ( to tylko tak dla mojego porównania ). Bardzo ciekawi mnie w jaki sposób nastawiłeś okresy grzania i temperatury w tych okresach - jeśli możesz opisz bo z tego co ja wiem to możliwość jest tylko grzania dziennego "słoneczko" i nocnego-obniżonego "księżyc" lub grzania w przedziałach czasowych ale bez możliwości nastawienia w nich temperatury :roll: .
Co do załączania się kotła mimo przekroczonej temperatury zadanej to u mnie jest podobnie. Podłogówka się nie załączy jeśli tp-załacz dla OG2 jest na 2 jedynie załączają się u mnie grzejniki i tu doradca tecniczny Vaillanta zasugerował mi że może być zbyt duża krzywa grzewcza dla OG1 i kocioł załącza sie tylko na tym układzie. W sumie to brzmi bardzo logicznie bo kocioł nie dostaje informacji o temp w pomieszczeniach z grzejnikami. Obecnie nie wiem czy robię dobrze i czy to ekonomiczne ale na dzień jak nie zapominam to skręcam głowice na 3 .
Co do ciągle działających pomp to nie pomogę. Ja mam inny kociołek i pompa załącza sie chwlilę przed odpaleniem palników o chodzi ok 1 min po wygaszeniu może pomógłby tu serwisant :roll: .

PS. Cieszy mnie bardzo że wątek zaczyna się ciut rozkręcać :wink:

bazyliszek
19-10-2006, 13:21
Powierzchnia użytkowa 220m2 (parter z użytkowym poddaszem), podłogówka na parterze ca 120m2, poddasze grzejniki (4 pokoje) + 2 drabinki w każdej łazience, sterownik w salonie tam gdzie podłogówka.
Okresy mam nastawione następująco:
podłogówka grzanie (ok. 22C) 5-9 i 15-23, temp obniżona 20C
grzejniki grzanie (ok. 22C) 6-9, 14-15 i 17-23, temp obniżona 20C
Ustawienie przedziałów czasowych oznacza pracę w trybie dziennym / grzania a poza tymi godzinami w trybie nocnym / obniżonym :)
Krzywe mam dla OG1 = 1,2 dla OG2 = 0,6 i TP dla OG1=0 (bo dla grzejników nie mam wpływu na ustawienie temp w pomieszczeniach, która powodowałby wyłączanie, załączanie pieca) a dla OG2=2.
Zadzwonię może bezpośrednio do Vaillanta w sprawie tych pomp obiegowych, bo serwisant, który do tej pory u mnie serwisował, jakoś się nie spisuje

SławekD
19-10-2006, 14:07
....
Okresy mam nastawione następująco:
podłogówka grzanie (ok. 22C) 5-9 i 15-23, temp obniżona 20C
grzejniki grzanie (ok. 22C) 6-9, 14-15 i 17-23, temp obniżona 20C
Ustawienie przedziałów czasowych oznacza pracę w trybie dziennym / grzania a poza tymi godzinami w trybie nocnym / obniżonym :)
....
Czyli jeśli dobrze rozumiem musisz ręcznie przełączać pomiędzy grzaniem w przedziałach czasowych a normalnym grzaniem "słoneczko" czy też nocnym "księżyc" ????

bazyliszek
19-10-2006, 14:32
Nie. Jak masz ustawiony zegarek (nie księżyc i nie słoneczko) to wszystko dzieje się automatycznie. Jak przychodzi godzina grzania to automatycznie włącza się słoneczko, jak ustawiona godzina mija to załącza się księżyc. U mnie tak to funkcjonuje.
Dodzwoniłem się do Vaillanta.
"...To dobrze, że pompy chodzą non-stop. Tak powinno być..." :o
Przynajmniej takie dostałem info bezpośrednio z działu technicznego.
Nie wiem co o tym sądzić.

SławekD
19-10-2006, 14:48
Nie. Jak masz ustawiony zegarek (nie księżyc i nie słoneczko) to wszystko dzieje się automatycznie. Jak przychodzi godzina grzania to automatycznie włącza się słoneczko, jak ustawiona godzina mija to załącza się księżyc. U mnie tak to funkcjonuje.
Dodzwoniłem się do Vaillanta.
"...To dobrze, że pompy chodzą non-stop. Tak powinno być..." :o
Przynajmniej takie dostałem info bezpośrednio z działu technicznego.
Nie wiem co o tym sądzić.
Czyli muszę to też przetestować u siebie bo do teraz byłem przekonany że jeśli nastawi się grzanie w przedziale czasowym to grzeje tylko i wyłącznie w tych okresach a poza nimi kocioł jest wyłączony :roll:
Sprawdzę
Co do pomp to moim zdaniem jest do przyjęcia by pompa od podłogówki chodziła cały czas ale grzejnikowa :roll: . Może spece coś powiedzą ?

Od kiedy masz ten sterownik ?
Czy przy krzywej 1.2 dla OG1 ciągle masz tą samą temperaturę czy może zmieniasz krzywą w sezonie ? Czy zmieniasz nastawy głowic termostatycznych ??

Jankes
19-10-2006, 14:57
Witaj, bazyliszek.
Pompa od podlogowki chodzi sobie caly czas u mnie( ale jest na tyle cichutka, ze nie przeszkadza mi to wcale, czasem musze ja dotknac, by wiedziec, czy sie kreci czy nie). Natomiast pompa od kotla sie wylacza jak kociol przestaje grzac. Czasem jest to tak, ze chodzi 20 minut, potem kociol sie zatrzymuje i pompa po wybiegi tez, a potem mija 5 minut i zalacza sie z powrotem. Mysle, ze to jest zwiazane z tym, ze w ten sposob kocial zczytuje parametry Mierzy T na zasilaniu i na powrocie, i z roznicy kalkuluje sobie czy cieplo wychodzi z kaloryferow( lub podlogowki ) czy nie. Jesli spadek jest niewielki, to byc moze kociol odczytuje to jako brak potrzeby grzania. Byc moze dlatego potrzebna jest praca pompy jak najczesciej. Pamietaj, ze czujnik pokojowy sluzy tylko do niewielkiej korekcji a nie jest podstawowym zrodlem informacji dla sterownika. W koncu sterownik moze pracowac w kotle i wtedy nie ma pomiaru temp zewnetrznej. Ale to tylko moje dywagacje.
Pozdrawiam
Jankes

bazyliszek
19-10-2006, 15:02
VRC420 mam od 1,5 roku ale dopiero w tym sezonie grzewczym (bo 15/10/2006 już go rozpocząłem) przetestuję go w miejscu zainstalowania, bo się wprowadziłem w lipcu.
Krzywą 1,2 dla OG1 mam od zawsze. Jeszcze nie zmieniałem, ale nie mówię że nie zmienię. Muszę trochę poeksperymentować.
Termostaty mam rozkręcone na max.

Jankes
19-10-2006, 15:04
SlawekD,
juz Ci kiedys napisalem albo tu, albo na priv, ze obnizenie temperatury("ksiezyc") nie powoduje calkowitego wylaczenia kotla, tylko taka prace, aby temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych nie spadla ponizej temperatury obnizenia. Reszta zalezy od izolacyjnosci. Jesli masz tak zaizolowane sciany zewnetrzne, ze temp w pomieszczeniu nie spada w ogole, albo baaaaaaaaaaaaaaaaaaardzo powoli w trakcie obnizenia i nie opadnie do zadanej temperatury obnizenia, to kociol sie albo nie zalaczy wcale, albo zalaczy sie co jakis rzadki czas na kilka minut aby zobaczyc jaki jest obior ciepla z grzejnikow( podlogowki)( czytaj: zmierzyc roznice miedzy zasilaniem i powrotem). Jesli zas masz na dworze -25 to kociol moze sie zalaczyc bardzo szybko, bo nawet dobrze zaizolowany dom przy takiej tem zew wychladza sie szybko i po spadnieciu temp w domu do temp obnizonej kociol musi znowu pracowac, aby zrownowazyc straty ciepla.
Pozdrawiam
Jankes

Mis Uszatek
20-10-2006, 00:02
Mam w tej chwili jeden obwód grzewczy i VRC 390, jeśli się nie mylę. Nigdy do końca nie zrozumiałem logiki jego działania, podobnie spece, którzy mi doradzali jak wyregulować instalację. Połowa z nich twierdziła, że sterownik nie odczytuje w ogóle temperatury pomieszczenia, druga - zaklinała się, że odczytuje. Zdaje się, że jest "pół na pół", ale nie wiadomo według jakiej zasady.

W nowym domu będę potrzebował 2 obwody i wiecie co .... kupuję dwa piece i dwa sterowniki, bo nie mam ochoty spędzić paru miesięcy na kalibrowaniu instalacji z VRC 420. I chyba na dodatek wyjdzie taniej!

SławekD
20-10-2006, 08:56
...
Krzywą 1,2 dla OG1 mam od zawsze. Jeszcze nie zmieniałem, ale nie mówię że nie zmienię. Muszę trochę poeksperymentować.
Termostaty mam rozkręcone na max.
No i właśnie regulacja głowicami jest dla mnie jedną z zagwozdek :wink:.
Obecnie mam krzywą OG 1 nastawioną na 1.0 i grzejniki skręcone tak na 3-4 co daje w pomieszczeniach 21-22 st. Teoretycznie sam uzasadniam sobie to skręcenia na głowic tym że kiedy będę chciał mieć w pomieszczeniu dużo cieplej w krótkim okresie czasu to teoretycznie przez skręcenie mam jeszcze jakiś zapas, odkręcam i robi się cieplej czego nie można zrobić przy calkowicie juz otwartych głowicach. Pozostaje jedynie podwyższenie krzywej.
I tu pytanie do wszystkich... co jest bardziej ekonomiczne i konfortowe, grzanie na całkowicie otwartych czy skręconych głowicach ale z wyższą krzywą ??


SlawekD,
juz Ci kiedys napisalem albo tu, albo na priv, ze obnizenie temperatury("ksiezyc") nie powoduje calkowitego wylaczenia kotla, tylko taka prace, aby temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych nie spadla ponizej temperatury obnizenia. Reszta zalezy od izolacyjnosci. Jesli masz tak zaizolowane sciany zewnetrzne, ze temp w pomieszczeniu nie spada w ogole, albo baaaaaaaaaaaaaaaaaaardzo powoli w trakcie obnizenia i nie opadnie do zadanej temperatury obnizenia, to kociol sie albo nie zalaczy wcale, albo zalaczy sie co jakis rzadki czas na kilka minut aby zobaczyc jaki jest obior ciepla z grzejnikow( podlogowki)( czytaj: zmierzyc roznice miedzy zasilaniem i powrotem)....
Pozdrawiam
Jankes
I tu ciągłe grzanie w OG1 mimo obniżenia powoli staje się dla mnie zrozumiałe. Jeśli się nie mylę to jest dokładnie tak jak piszesz że kocioł "bada" róznicę między zasilaniem a powrotem ale nie znając defakto jaka jest temp w pomieszczeniach a ogrzewa je stale wg nastaw czyli przede wszystkim wg krzywej grzewczej. Jeszcze tego nie przetestowałem ale być może jest to efekt również nastawionej zbyt wysokiej krzywej dla OG1 i wówczas w tych pomieszczeniach zawsze będzie cieplej bo niby skąd kociił ma wiedzieć jaka tam jest temp. Co o ty sądzisz ?
A Ty masz głowice przykręcone czy całkowicie otwarte ?


Mam w tej chwili jeden obwód grzewczy i VRC 390, jeśli się nie mylę. Nigdy do końca nie zrozumiałem logiki jego działania, podobnie spece, którzy mi doradzali jak wyregulować instalację. Połowa z nich twierdziła, że sterownik nie odczytuje w ogóle temperatury pomieszczenia, druga - zaklinała się, że odczytuje. Zdaje się, że jest "pół na pół", ale nie wiadomo według jakiej zasady.

W nowym domu będę potrzebował 2 obwody i wiecie co .... kupuję dwa piece i dwa sterowniki, bo nie mam ochoty spędzić paru miesięcy na kalibrowaniu instalacji z VRC 420. I chyba na dodatek wyjdzie taniej!
Wg mnie dwa kotły są absolutnie ekonomicznie i technicznie nieuzasadnione. Dodatkowe koszty kotła, instalacji i sterowania ... przecież po to są właśnie sterowniki do dwóch układów by osiągnąć to samo z jednego kotła. Wystarczy rozeznać temat ( może ten wątek coś pomoże ) i dobrze zrobić instalację. Ja tego nie zrobiłem a zdałem się na instalatora, dlatego teraz zgłębiam temat by wyłapać ewentualne błędy instalacji a zarazem dowiedzieć się maksymalnie dużo na temat sterownika od uprzejmych forumowiczów :wink:

Niestety do dziś nie wiem czy w moim przypadku powinno być sprzęgło czy nie :( . Doradca techniczny mówi że powinno być bo może sie tak stać że kiedyś któryś układów będzie zimny bo nie starczy ciepłej wody dla któregoś z nich, bo całość ciepłej wody pójdzie w podłogówkę albo w grzejniki. Jak na razie nic takiego nie zaobserwowałem. :roll:

Jankes
20-10-2006, 10:10
SlawekD,
nie wiem, jakie mam w tej chwili nastawy na glowicach, bo nie ma mnie w domu od miesiaca i rzadzi tym zona. Przypuszczam, ze sa na maksa.
Co do sprzegla, mysle, ze powinno byc(zaraz sie znajda tacy, ktorzy stwierdza, ze tak mowie, bo juz je mam i poprawiam sobie nastroj, bo wyrzucilem kase w bloto, ale to nie tak). Wg tego co ja wiem, to nie chodzi o to by nie miec zimnego jednego obiegu, ale o to, by pompa na podlogowce nie zaklocala pracy pompy na kotle.
Pozdrawiam
Jankes

SławekD
20-10-2006, 10:45
SlawekD,
nie wiem, jakie mam w tej chwili nastawy na glowicach, bo nie ma mnie w domu od miesiaca i rzadzi tym zona. Przypuszczam, ze sa na maksa.
Co do sprzegla, mysle, ze powinno byc(zaraz sie znajda tacy, ktorzy stwierdza, ze tak mowie, bo juz je mam i poprawiam sobie nastroj, bo wyrzucilem kase w bloto, ale to nie tak). Wg tego co ja wiem, to nie chodzi o to by nie miec zimnego jednego obiegu, ale o to, by pompa na podlogowce nie zaklocala pracy pompy na kotle.
Pozdrawiam
Jankes
Muszę zgłębić temat sprzęgła :wink:
Jak już wrócisz to nie zapomnij doć znać :lol:
Jak wrócisz to sprawdź proszę czy sprzęgło bokuje przeplyw wody w podłogówce, ja to sprawdzę u siebie bo wydaje mi się że jeśli na podłogówce jest za wysoka temp i załącza się grzanie to ciepła wodoa idzie na grzejniki ale na podłogówkę tez ale z mniejszym przepływem. Serwisant podłączając kociołek stwierdził że będzie możliwość grzania:
1.Podłogówki i grzejników jednocześnie
2.Samych grzejników - choć wydaje mi sie że podłogówka i tak jest delikatnie grzana.
3.Nie będzie możliwości grzania samą podłogówką :roll:
Czy przy sprzęgle jest inaczej?

Pytanie do innych posiadaczy VRC 420 ... czy wy wszyscy macie sprzęgła ??

Jankes
20-10-2006, 12:00
Sprzeglo nic nie blokuje. To jest tylko taki"dziurawy" wymiennik. Za sprzeglem, jest zawor, tzw mieszacz. ktory zamyka doplyw wody ogrzewanej ze sprzegla i jesli podlogowka ma nie byc juz wiecej grzana, to obieg wody w podlogowce jest zamkniety i woda z niego nie plynie przez sprzeglo a tym samym sie nie ogrzewa.
Wszystko
Jankes

JM
20-10-2006, 12:09
U mnie nie ma sprzęgła tylko jest ten tzw. "mieszacz" i on właśnie zamyka lub otwiera dopływ wody do podłogówki, po co więc sprzęgło ?

Jankes
20-10-2006, 13:09
Sprzeglo jest po to, ze jesli mieszacz jest otwarty na maxa, to zeby obie pompy ( od podlogowki i w kotle, sobie nie przeszkadazaly.
Jankes

SławekD
20-10-2006, 13:19
Ja od doradcy słyszałem że nie ma problemu do momentu kiedy mieszacz jest zamknięty bo wówczas to co wchodzi do podłogówki to wraca do kotła i tak samo w układzie grzejnikowym. Ponoć jakiś problem się zaczyna gdy mieszacz się zaczyna otwierać i dopuszczać powrót na zasilanie :roll: .
Sam jeszcze sprawdzę jak jest zrobiony u mnie mieszacz ale sądzę że bez problemu mimo zamkniętego mieszcza ( zaworu trójdrogowego ) woda będzie wpływac do podłogówki.
Wszystko ładnie pięknie, tylko jakie są minusy braku tego sprzęgła, co ono tak na prawdę daje bo jakoś do teraz nie kumam istoty jego działania :roll:

JM
Czy Ty odczuwasz jakiś dyskonfort w działaniu instalacji jeśli nie masz sprzęgła ?
Gdzie masz umieszczony sterownik ?
Jak sterujesz temperaturą w pomieszczeniach z grzejnikami ?

JM
20-10-2006, 14:47
JM
Czy Ty odczuwasz jakiś dyskonfort w działaniu instalacji jeśli nie masz sprzęgła ?

Właśnie nie odczuwam ale może kocioł odczuwa ?

VPS
20-10-2006, 21:24
Trochę informacji o sprzęgle hydraulicznym (http://www.instalator.pl/archi/aktualny.html) "MI"12(40) rok 2001 strona 56 i 57

Mis Uszatek
21-10-2006, 11:25
Mam w tej chwili jeden obwód grzewczy i VRC 390, jeśli się nie mylę. Nigdy do końca nie zrozumiałem logiki jego działania, podobnie spece, którzy mi doradzali jak wyregulować instalację. Połowa z nich twierdziła, że sterownik nie odczytuje w ogóle temperatury pomieszczenia, druga - zaklinała się, że odczytuje. Zdaje się, że jest "pół na pół", ale nie wiadomo według jakiej zasady.

W nowym domu będę potrzebował 2 obwody i wiecie co .... kupuję dwa piece i dwa sterowniki, bo nie mam ochoty spędzić paru miesięcy na kalibrowaniu instalacji z VRC 420. I chyba na dodatek wyjdzie taniej!
Wg mnie dwa kotły są absolutnie ekonomicznie i technicznie nieuzasadnione. Dodatkowe koszty kotła, instalacji i sterowania ... przecież po to są właśnie sterowniki do dwóch układów by osiągnąć to samo z jednego kotła. Wystarczy rozeznać temat ( może ten wątek coś pomoże ) i dobrze zrobić instalację. Ja tego nie zrobiłem a zdałem się na instalatora, dlatego teraz zgłębiam temat by wyłapać ewentualne błędy instalacji a zarazem dowiedzieć się maksymalnie dużo na temat sterownika od uprzejmych forumowiczów :wink:


Przy bardziej skomplikowanym układzie są dwa wyjścia: albo zdać się na "magię" zaszytą w firmowych sterownikach Vaillanta i przyjąć ją z dobrodziejstwem inwentarza (czytaj: nie do końca działa i drogie) albo poskładać sobie wszystko samemu z części, spędzać przeurocze godziny na forum, dyskutować z kolejnymi instalatorami i przerabiać te bebechy.

Zgadzam się, że dwa kotły to niepoprawne rozwiązanie, ale porzuciłem już idealistyczną postawę i mam parę innych rzeczy do zrobienia w domu.

hydrol
21-10-2006, 21:01
Twój regulator jak i każdy inny może działać z czujnikiem tempertury pomieszczenia reprezentatywnego lub bez czujnika . Nawet jeśli jest zainstalowany czujnik to też może być to tylko pomiar bez jego uwzgledniania w regulacji lub regulacja temparatury w pomieszczeniu. Bez regulacji temperatury w pomieszczeniu temperatura zasilania instalacji zmienia sie w funkcji temperatury zewnetrznej zgodnie z zaprogramowana krzywą grzania. Regulacja temperatury w pomieszceniu polega na zmianie krzywej grzania tak by osiągnąć zadaną temperaturę pomieszczenia. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze ewentualne sterowanie zegarem godzin z pełnym komfortem i w obniżeniu nocnym. Napisz gdzie tu są jakieś niejasności ? Jeśli masz zainstalowany czujnik i na wyświetlaczu widzisz pomiar temperatury pomieszczenia to musisz tylko sprawdzić co wybrałeś w opcjach regulatora. Skoro nie jesteś zadowolony z jednego regulatora to dlaczego chcesz montowac drugi? Czy drugi obwód ma mieć inne temperaturowe parametry pracy ?

Mis Uszatek
23-10-2006, 01:46
Twój regulator jak i każdy inny może działać z czujnikiem tempertury pomieszczenia reprezentatywnego lub bez czujnika . .... Jeśli masz zainstalowany czujnik i na wyświetlaczu widzisz pomiar temperatury pomieszczenia to musisz tylko sprawdzić co wybrałeś w opcjach regulatora.

Sprawdziłem - mam regulator VRC 410. Owszem, ma opcję uwzględniania/nieuwzględniania temperatury pokojowej, ale nie ma PODŁĄCZENIA do tego czujnika. Żadnego czujnika nie dostałem, nie kupiłem, ani nie słyszałem, żeby to było możliwe. Instrukcja również nic nie mówi na ten temat. To co - mam prawo być zmieszany, czy nie?




Skoro nie jesteś zadowolony z jednego regulatora to dlaczego chcesz montowac drugi? Czy drugi obwód ma mieć inne temperaturowe parametry pracy ?
To w innym domu.

VPS
23-10-2006, 06:15
Czujnik mierzący wpływ temperatury pomieszczenia TP-załącz jest w ustawieniach regulatora, symbol klucza. Możesz go uaktywnić lub nie. Pisłem o tym w tym wątku kilka postów wyżej na 1 stronie.
Wykonaj małe doświadczenie.
Ustaw krzywą grzewczą np. 1,2, a temperaturę dzienną na pokrętle ustaw na np.22'C wejdź w kody diagnostyczne - przycisk na kotle "i" oraz "+" jednocześnie. Należy wybrać "+" lub "-" funkcję d.9 wciśnąć "i" i odczytujemy zadaną temperaturę zasilania z regulatora zewnętrznego (z pogodówką).
Teraz możesz zobaczyć jak będzie się zmieniała temperatura zasilania kiedy TP-załącz będzie aktywny lub nie.
To samo dotyczu pokrętła temp. dziennej, w zależności od żądanej temperatury w pomieszczeniu zmienia się wartość temp zasilania kotła.

damiang
23-10-2006, 09:40
Sprawdziłem - mam regulator VRC 410. Owszem, ma opcję uwzględniania/nieuwzględniania temperatury pokojowej, ale nie ma PODŁĄCZENIA do tego czujnika. Żadnego czujnika nie dostałem, nie kupiłem, ani nie słyszałem, żeby to było możliwe. Instrukcja również nic nie mówi na ten temat. To co - mam prawo być zmieszany, czy nie?
Czujnik temperatury pokojowej jest wbudowany w regulator VRC 410
znajduje się w dolnej lewej części, dlatego ważne żeby był tam swobodny, nie przysłonięty przepływ powietrza.
W sytuacji gdy regulator jest montowany w kotle, czyli miejscu nie reprezentatywnym, należy ten czujnik wyłączyć - opcja TP-załącz.

Mis Uszatek
24-10-2006, 00:53
Moi drodzy, piszecie mi rzeczy, o których już wiem. A teraz ja napiszę coś o czy pewnie Wy nie wiecie: ustawienie TP-załącz ma w moim sterowniku 3 położenia, a nie tylko 2. Zgadnijcie, czy jest to gdzieś wyjaśnione.

Problemy z wyregulowaniem instalacji (niedogrzewanie w dzień, przegrzewanie w nocy) próbowałem rozwiązać za pomocą termostatów na grzejnikach, krzywej grzewczej, temperatury zasilania na kotle. W końcu najlepiej działa, gdy ta ostatnia jest ustawiona na max. Dlaczego taka prosta rzecz nie jest opisana w instrukcji? Nigdy nie udało mi się zmusić układu do obniżenia temperatury do nocnej. Spośród bardziej interesujących propozycji otrzymanych przez specjalistów była taka, żeby wymienić przewody do sterownika, bo pewnie są za cienkie.

Mój główny zarzut wobec Vaillanta brzmi: dlaczego działanie ich automatyki nie jest po ludzku wyjaśnione tak, aby przeciętnie rozgarnięty użytkownik mógł sobie sam dać radę? Może sami do końca nie wiedzą?Dlaczego w instrukcji nie napisano ani słowa, że czujnik jest w regulatorze?

A więc wracam do tematu - jeśli taki prosty układ nie daje się wyregulować, to byłoby szaleństwem brać VRC 420, dodatkowe pompy i sprzęgła i czort wie co jeszcze. Dla przyszłych klientów Vaillanta powtórzę alternatywę: nie wnikać jak to działa i pogodzić się z niedogodnościami (w moim przypadku nie były aż tak wielkie), albo kombinować, ulepszać i stracić mnóstwo czasu i pieniędzy.

Jankes
24-10-2006, 07:35
Hej Mis Uszatek,
zgadzam sie z Toba, ze instrukcja do sterownika nie jest najdoskonalsza, ale akurat te informacje o ktorych piszesz to sa tam gdzies w instrukcji.(Przynajmniej do VRC 420 ) Tzn. Jest wyraznie napisane, ze aby sterownik dzialal poprawnie, to pokretlo temperatury zasilania CO musi byc ustawione maks w prawo. Takze jest napisane, ze TP ma trzy rozne opcje 0,1,2, choc zgadzam sie z tym, ze nie napisano co one oznaczaja. Tak samo z instrukcji( bo skadinnad?) wiem o tym ze czujnik temperatury pokojowej jest w obudowie regulatora i dlatego nalezy zalozyc go na scianie w pomieszczeniu reprezentatywnym dla calego domu i ze nie bedzie on dzialal, jesli regulator zalozy sie w kotle( bo tez tak mozna ). Inna sprawa, ze trzeba przeczytac instrukcje od deski do deski, ze zrozumieniem i nie tylko ta od sterownika, ale i od kotla( zarowno instrukcje obslugi, jak i instrukcje instalacji).
Niemniej jednak jednak popieram zdanie, ze instrukjca od sterownika jest kipeska. Skupia sie na wytlumaczeniu lopatologicznie, jak zaprogramowac przedzialy, oraz w jaki sposob zmieniac poszczegolne ustawienia w tym sterowniku( tzn jak to wykonac ) a nie tlumaczy jaka jest idea danej funkcji i jakie beda efekty ustawienia jest w polozeniu "a" albo "b".
tylko, ze nawet wytresowana malpa w koncu dojdzie do tego, jak te rzeczy przestawiac, a co da dane ustawienie, to nie da sie przewidziec jesli nie zna sie celu i idei dzialania sterownika i jego funkci.

Popieram zdanie SlawkaD" VAILLANCIE, POPRAW INSTRUKCJE DO VRC 410 i 420"
Pozdrawiam
Jankes

SławekD
24-10-2006, 07:51
Moi drodzy, piszecie mi rzeczy, o których już wiem. A teraz ja napiszę coś o czy pewnie Wy nie wiecie: ustawienie TP-załącz ma w moim sterowniku 3 położenia, a nie tylko 2. Zgadnijcie, czy jest to gdzieś wyjaśnione.
Ano było wyjaśniane trochę wyżej, wszystkie trzy nastawy 0,1 i 2 :wink:



Problemy z wyregulowaniem instalacji (niedogrzewanie w dzień, przegrzewanie w nocy) próbowałem rozwiązać za pomocą termostatów na grzejnikach, krzywej grzewczej, temperatury zasilania na kotle. W końcu najlepiej działa, gdy ta ostatnia jest ustawiona na max....

Czy możesz wyjaśnic swoją myśl bo jakoś nie kumam :roll:
Czy ustawiłeś temperaturę bardzo wysoką na zasilaniu i wtedy jest najlepiej ??



Mój główny zarzut wobec Vaillanta brzmi: dlaczego działanie ich automatyki nie jest po ludzku wyjaśnione tak, aby przeciętnie rozgarnięty użytkownik mógł sobie sam dać radę? Może sami do końca nie wiedzą?Dlaczego w instrukcji nie napisano ani słowa, że czujnik jest w regulatorze?

To też już pisałem że instrukcja jest tylko dla serwisantów i to dość rozgarniętych :roll: :(



A więc wracam do tematu - jeśli taki prosty układ nie daje się wyregulować, to byłoby szaleństwem brać VRC 420, dodatkowe pompy i sprzęgła i czort wie co jeszcze. Dla przyszłych klientów Vaillanta powtórzę alternatywę: nie wnikać jak to działa i pogodzić się z niedogodnościami (w moim przypadku nie były aż tak wielkie), albo kombinować, ulepszać i stracić mnóstwo czasu i pieniędzy.
A pieniądze uciekają faktycznie w zastraszającym tempie :(
Każde testy i kombinacje w celu zmniejszenia zużycia gazu niestety tylko powodują jego większe zużycie :(
A czy Ty masz sprzęgło ??
Gdzie masz sterownik ???
Jeśli już Cię o to pytałem to sorka

SławekD
24-10-2006, 08:12
...Nigdy nie udało mi się zmusić układu do obniżenia temperatury do nocnej. ...
Ten temat również jest dla mnie kluczowym i rozbiłbym go na dwa podtematy zgodnie z układami grzewczymi. Z tego co zaobserwowałem w czym oczywiście pomogły zasięgnięte informacje od doradcy Vaillanta ( za co bardzo dziękuję ) to temperaturę nocną można osiągnąć dość łatwo w pomieszczeniu gdzie jest sterownik ( jeśli nie ma dodatkowych źródeł ciepła które ogólnie podnoszą temperaturę ). Wówczas obojętnie czy krzywa będzie dobrze dobrana czy nie wystarczy dla OG 2 ustawić Tp-zalacz na 2 i sterownik odetnie zasilanie na ten układ gdy temp będzie wyższa od zadanej. U mnie to działa, jedynie nie jestem pewien czy jeśli nie mam sprzęgła to woda z kotła która powinna iść na grzejniki ( bo powiedzmy że kocioł "stwierdził" że jest taka potrzeba) nie idzie przypadkiem częściowo przez mieszacz na podłogówkę mimo że pompa od podłogówki nie działa.
Nie wiem czy jestem w stanie to sprawdzić ale postaram się.
Trochę gorzej jest z osiągnięciem temperatyry nocnej na układzie grzejnikowym ( jeśli sterownik jest w pomieszczeniu z podłogówką ). U mnie przy kilku stopniach na dworze nie udało się tego osiągnąć bo kocioł co jakiś czas i tak grzał. Dziś gdy na dworze było 14 st. w nocy grzejniki i podłogówka na RTL'u była zimna czyli kocioł wcale się nie załączył.
Wnioskuję tylko jedno skoro załącza sie przy niższych temperaturach to bardzo duży wpływ ma krzywa która najprawdopodobniej jest za wysoka.
Najprawdopodobniej też ma wpływ zabezpieczenia przed zamarzaniem ale powiem szczerze tego jeszcze nie bardzo kumam. Pewnie rozgryzę to z czasem :wink:
Obecnie jak sądzę jestem coraz bliżej właściwego nastawienia sterownika.
Jeszcze kilka wyjaśnień i powinno być ok :wink:

JM
24-10-2006, 13:00
Trochę gorzej jest z osiągnięciem temperatyry nocnej na układzie grzejnikowym ( jeśli sterownik jest w pomieszczeniu z podłogówką ). U mnie przy kilku stopniach na dworze nie udało się tego osiągnąć bo kocioł co jakiś czas i tak grzał. Dziś gdy na dworze było 14 st. w nocy grzejniki i podłogówka na RTL'u była zimna czyli kocioł wcale się nie załączył.
Wnioskuję tylko jedno skoro załącza sie przy niższych temperaturach to bardzo duży wpływ ma krzywa która najprawdopodobniej jest za wysoka.
Najprawdopodobniej też ma wpływ zabezpieczenia przed zamarzaniem ale powiem szczerze tego jeszcze nie bardzo kumam. Pewnie rozgryzę to z czasem :wink:
Obecnie jak sądzę jestem coraz bliżej właściwego nastawienia sterownika.
Jeszcze kilka wyjaśnień i powinno być ok :wink:

Krzywa nic nie ma do właczania się w nocy kotła, pisałem to wyżej i powtórzę - przesuń o 24h zabezpieczenie przeciwko zamarzaniu i kocioł nie włączy się w nocy.
Ja podszedłem do sterowania kotłem w taki sposób, że gdy temp. na zewnątrz oscylowała około 0 zasiadłem do sterownika i bawiłem się nim tak długo aż unieruchomiłem kocioł li tylko za pomocą VRC 420. Cięzko było ale jak to osiągnąłem reszta nastwawów poszła jak z płatka. Tzn. odwróciłem sytuację.Miałem wyłączony kocioł i to ja mu pozwalałem się włączać ( regulując poszczególne obiegi ) a nie on mi dyktował kiedy się wyłączy. :wink:

Poza tym u mnie jest sprawa prosta - w nastawionych czasach temp. obniżonej kocioł się nie włącza i tyle, faktem jest że aby to osiągnąć temp. obniżoną nocną w OG2 ( podłogówka ) mam nastawioną bodaj na 16st, co skutecznie unicestwia zapędy kotła do włączania się a duża bezwładność podłogówki sprawia że nad ranem mam około 19st w salonie ale calą noc podłoga stoi nie grzeje.

SławekD
24-10-2006, 13:34
Krzywa nic nie ma do właczania się w nocy kotła, pisałem to wyżej i powtórzę - przesuń o 24h zabezpieczenie przeciwko zamarzaniu i kocioł nie włączy się w nocy.

Moim zdaniem bardzo się mylisz z tą krzywą, a to proste do udowodnienia. Na czym polega działanie sterownika pogodowego ? Ano na bilansie czyli Ty jako użytkownik ustawiasz na sterowniku odpowiednią krzywą by osiągnąć odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Skąd kocioł ma "wiedzieć" jaka jest temp w pomieszczeniu gdzie nie ma pomiaru ? A no właśnie z krzywej wg której realizuje cykl grzewczy w oparciu o dodatkową informację o temp. zewnętrznej. To ty musisz zdefiniować krzywą dla tego układu a kocioł juz dalej bedzie pilnował temperatry zasilania i powrotu i jeśli ta krzywa będzie za wysoka to będzie dążył do osiągnięcia wyższej temp. pomieszczenia a jeśli będzie niższa to będzie chłodniej. Skoro w nocy spadało do ok. 0 st. na dworze to kocioł widocznie biorąc pod uwagę temp zewnętrzną i krzywą "stwierdził" że na zasilaniu jest zbyt niska temp i zaczął grzać. Gdyby w tych samych warunkach była niższa krzywa grzewcza najprawdopodobniej by się nie zalączył. Potwierdza to fakt że ostatnio w nocy kocioł nie chodził i podłogówkę na RTL'u miałem zimną a nastawy na sterowniku nie były zmienione czyli kocioł zinterpretował warunki poprawnie, dla zadanej krzywej i temp. zewnętrznej zbędne jest załączenie i nie grzał. Tak ja to widzę, czy myślisz że nie mam racji ?
Co do zabezpieczenia przed zamarzaniem to powiem szczarze że jeszcze nie zaglądałem do instrukcji jak to zrobić ale zrobię i podzielę się informacją o efekcie. Dzięki zatem za wskazówkę.


...Miałem wyłączony kocioł i to ja mu pozwalałem się włączać ( regulując poszczególne obiegi ) a nie on mi dyktował kiedy się wyłączy. :wink: ...
Czyli tylko pozazdrościć bo jakoś nie wyobrażam sobie tego :wink:
Przecież kocioł ma swój algorytm postępowania i można nim oczywiście sterować w pewnym zakresie ale przecież nie da się nad nim panować w 100% bo nawet chyba nie w tym rzecz :roll:
Ale oczywiście gratuluję zapału

Mis Uszatek
25-10-2006, 00:31
Czy ustawiłeś temperaturę bardzo wysoką na zasilaniu i wtedy jest najlepiej ??
Tak.

To też już pisałem że instrukcja jest tylko dla serwisantów i to dość rozgarniętych
Jast zatytułowana "Instrukcja obsługi i montażu".


Ano było wyjaśniane trochę wyżej, wszystkie trzy nastawy 0,1 i 2

Jest wyraznie napisane, ze aby sterownik dzialal poprawnie, to pokretlo temperatury zasilania CO musi byc ustawione maks w prawo. Takze jest napisane, ze TP ma trzy rozne opcje 0,1,2, choc zgadzam sie z tym, ze nie napisano co one oznaczaja. Tak samo z instrukcji( bo skadinnad?) wiem o tym ze czujnik temperatury pokojowej jest w obudowie regulatora

Jeszcze raz - mam VRC 410 i nie ma tam rzeczy o których piszecie:
http://www.vaillant.pl/linebreak/mod/netmedia_pdf/data/VRC410s.pdf
Punkt 1 "Opis regulatora" mówi co następuje "Regulator przeznaczony jest do pogodowej regulacji temperatury zasilania obiegu grzewczego.
Ponadto może on sterować przygotowywaniem ciepłej wody oraz pracą pompy cyrkulacyjnej." Dlatego niektórzy instalatorzy upierali się, że nie ma w nim nic poza pogodówką.

Jeszcze słówko o logice sterowania, co do której wyraziłem wątpliwości poprzednio. Podstawą do obliczenia temperatury zasilania jest temperatura zewnętrzna i krzywa grzewcza. Podajemy X i z krzywej odczytujemy Y. Zgoda? A dokąd trafia odczyt temperatury wewnętrznej? Jakim parametrem pracy kotła steruje? Też temperaturą zasilania - no to krzywa już się nie liczy? A może częstotliwością załączania kotła? Albo samej pompy obiegowej? A może po trochu wszystkim według "fuzzy logic"? Ciekaw jestem, czy jest u Vaillanta jakakolwiek dokumentacja na ten tamat.

Jeśli ktoś odpowie na to pytanie, to uznam, że jest przygotowany do instalacji dwuobiegowej. Bo jak dochodzą sprzęgła i dodatkowe pompy to trzeba wiedzieć w 100% co czym steruje. Inaczej można sobie ustawiać po omacku całymi miesiącami.

Adrenalina mi skoczyła, bo sobie przypomniałem jak zgłębiałem te tematy 2 lata temu.

VPS
25-10-2006, 07:11
Podstawą do obliczenia temperatury zasilania jest temperatura zewnętrzna i krzywa grzewcza. Podajemy X i z krzywej odczytujemy Y. Zgoda? A dokąd trafia odczyt temperatury wewnętrznej? Jakim parametrem pracy kotła steruje? Też temperaturą zasilania - no to krzywa już się nie liczy? A może częstotliwością załączania kotła? Albo samej pompy obiegowej? A może po trochu wszystkim według "fuzzy logic"? Ciekaw jestem, czy jest u Vaillanta jakakolwiek dokumentacja na ten tamat.

Podstawą do obliczenia temperatury zasilania jest temp. zewnętrzna, krzywa grzewcza i temp. żądana w pomieszczeniu jeśli regulator jest w pomieszczeniu. Łatwo to sprawdzić jaka będzie temperatura zasilania d.9 pisałem jak to zrobić wyżej. Oczywiście prokrętło na kotłe symbol grzejnika musi być przekręcone na max w prawo.
Można sprawdzić jaka będzie temp. zasilania jeśli zmienimy TP 0, 1 lub 2, zmieniając żądanie pokrętłem temp dziennej, zmieniając pochylenia krzywej grzewczej, itd.

SławekD

Opóżnienie włączania zabezpieczenia przed zamarzaniem (Ochr. p. zamr.)

Aby w przypadku dobrze izolowanych cieplnie budynków zapobiec zbytecznemu włączeniu się ogrzewania, to zabezpieczenie przed zamarzaniem można opóźnić o od 0 h do 24 h.
Gdy temperatura zewnętrzna jest niższa, niż + 3'C następuje uruchomienie procesu odmierzania czasu opóźnienia.
Jeślli po upływie czasu opóżnienia temperatura zewnętrzna jest ciągle niższa, niż + 3'C, to zabezpieczenie przed zamarzaniem uaktywnia się.

SławekD
25-10-2006, 07:39
Jeszcze raz - mam VRC 410 i nie ma tam rzeczy o których piszecie:
http://www.vaillant.pl/linebreak/mod/netmedia_pdf/data/VRC410s.pdf
Punkt 1 "Opis regulatora" mówi co następuje "Regulator przeznaczony jest do pogodowej regulacji temperatury zasilania obiegu grzewczego.
Ponadto może on sterować przygotowywaniem ciepłej wody oraz pracą pompy cyrkulacyjnej." Dlatego niektórzy instalatorzy upierali się, że nie ma w nim nic poza pogodówką...
Masz rację bo 410 jest do obsługi jednego układu.



Jeszcze słówko o logice sterowania, co do której wyraziłem wątpliwości poprzednio. Podstawą do obliczenia temperatury zasilania jest temperatura zewnętrzna i krzywa grzewcza. Podajemy X i z krzywej odczytujemy Y. Zgoda?
Dokładnie tak, gdzie "x" to będzie temp. zewnętrzna i z krzywej można odczytać "y'' czyli temp. zasilania na kotle.

A dokąd trafia odczyt temperatury wewnętrznej? Jakim parametrem pracy kotła steruje? Też temperaturą zasilania - no to krzywa już się nie liczy? A może częstotliwością załączania kotła? Albo samej pompy obiegowej? A może po trochu wszystkim według "fuzzy logic"? Ciekaw jestem, czy jest u Vaillanta jakakolwiek dokumentacja na ten tamat.

Po pierwsze to co masz na ścianie z wyświetlaczem zwane często sterownikiem wcale nim nie jest. Jest to tylko manipulator z czujnikiem temp. a sygnał z niego o stanie temp spływa właśnie do sterownika. Nie wiem gdzie Tobie serwisant założył sterownik ja mam go obok kotła a jest to szczelnie zamknięta puszka mniej więcej 200x100x30 do której wchodzą wszystkie przewody od wszystkich czujników tj. temp. zewn, temp. zasobnika, przewód od manipulatora, zasilanie itp.
Gdzieś w tym w tym wątku ktoś opisał ( sorry ale nie pamiętam kto ) że jeśli sterownik bierze pod uwagę temperaturę wewnętrzną to dokonuje korekty krzywej zadanej po to by osiągnąć temp zadaną. To jest dość proste do sprawdzenia czy tak jest faktycznie. Wystarczy wyłączyć wpływ temp wewn. ( tp-zalacz = 0 ) i sprawdzić na kotle temp zasilania bo wtedy kocioł będzie grzał wg nastawionej krzywej. Po kilku cyklach grzania załączyć czujnik temp. wewn. i sprawdzić ponownie temp zasilania. Jeśli będzie niższa będzie to świadczyć o faktycznej zmianie krzywej przez sterownik :wink: . Można też jednocześnie zmierzyć czas grzania kotła w cyklu grzewczym i porównać.
Nie wiem czy wystarczająco odpowiedziałem ale tylko takie cos mi przychodzi do głowy.

SławekD
25-10-2006, 07:44
VPS
Czy w 420 można tak samo sprawdzić temp zasilania jak w 410 ?
Powiem szczerze że nie bardzo rozumiem tą kombinację w celu wywołania tej funkcji d.9 :roll:

Wykonaj małe doświadczenie.
Ustaw krzywą grzewczą np. 1,2, a temperaturę dzienną na pokrętle ustaw na np.22'C wejdź w kody diagnostyczne - przycisk na kotle "i" oraz "+" jednocześnie. Należy wybrać "+" lub "-" funkcję d.9 wciśnąć "i" i odczytujemy zadaną temperaturę zasilania z regulatora zewnętrznego (z pogodówką).
Powiem szczerze że nie bardzo rozumiem tą kombinację w celu wywołania tej funkcji d.9 :roll: W 420 nie ma przycisku "i" tylko jest pokrętło :roll:
Chyba że chodzi Tobie o zczytanie informacji o temp zadanej i faktycznej dla obiegów grzewczych przez wywołanie "i"nformacji :wink:
Czy ta temp na zasilaniu to ta sama którą można zczytać z kotła ?
Co do włączania się OG 1 podczas spadku temp. w nocy to niekoniecznie ta temp musiała spadać poniżej wspomnianych 3 st a kocioł i tak się załączał dlatego podejżewam ze krzywa tez ma wpływ. Oczywiście zmienię opóźnienie z obecnych 5 h np na 15 :wink:

hydrol
25-10-2006, 08:17
W regulatorze vrc410 zmienna TP przyjmuje tylko wartość 0 lub 1 , czyli uwzględnia wpływ temperatury pokojowej lub nie. Aby regulator pracował na temperaturę w pomieszczeniu należy nastawić TP=1 ( nast . fabr 0) , regulator zainstalować w pomieszczeniu reprezentatywnym a zawory grzejnikowe ustawić w maksymalnym położeniu. Regulacja temperatury wewnętrznej, jak już pisałem, polega na przesuwaniu krzywej grzania w stosunku do nastawionej pokrętłem lub zaprogramowanej w programie czasowym. Dopóki nie zainstalujesz regulatora w pokoju, przy załączonym TP=1 regulator próbuje regulować temperaturę w kotłowni ! Nic dziwnego że nic ci nie wychodzi. Instrukcja wyraźnie mówi że regulator obsługuje tylko jeden obwód c.o. i jeden c.w.u. + pompa cyrkulacyjna.
Ustaw TP=0 jeśli nie chcesz przenosić regulatora i przekonasz się że masz pogodówkę ( chyba że czujnik zewnętzrny też nie jest zainstalowany)

damiang
25-10-2006, 14:38
Po pierwsze to co masz na ścianie z wyświetlaczem zwane często sterownikiem wcale nim nie jest. Jest to tylko manipulator z czujnikiem temp. a sygnał z niego o stanie temp spływa właśnie do sterownika. Nie wiem gdzie Tobie serwisant założył sterownik ja mam go obok kotła a jest to szczelnie zamknięta puszka mniej więcej 200x100x30 do której wchodzą wszystkie przewody od wszystkich czujników tj. temp. zewn, temp. zasobnika, przewód od manipulatora, zasilanie itp.
Ja jednak sądzę że to pudełko na ścianie z wyświetlaczem, co ma Miś, czyli VRC 410 jest regulatorem pogodowym.
U mnie jest on podłączony kabelkiem bezpośrednio do kotła. Nie ma żadnych "sterowników" obok kotła.

damiang
25-10-2006, 14:41
VPS
Czy w 420 można tak samo sprawdzić temp zasilania jak w 410 ?
Powiem szczerze że nie bardzo rozumiem tą kombinację w celu wywołania tej funkcji d.9 :roll:
Bo d.9 to się odczytuje na kotle a nie na regulatorze.
Przynajmniej na moim TurboMax. I robi się to właśnie tak:


wejdź w kody diagnostyczne - przycisk na kotle "i" oraz "+" jednocześnie. Należy wybrać "+" lub "-" funkcję d.9 wciśnąć "i" i odczytujemy zadaną temperaturę zasilania z regulatora zewnętrznego (z pogodówką).

SławekD
25-10-2006, 15:11
VPS
Czy w 420 można tak samo sprawdzić temp zasilania jak w 410 ?
Powiem szczerze że nie bardzo rozumiem tą kombinację w celu wywołania tej funkcji d.9 :roll:
Bo d.9 to się odczytuje na kotle a nie na regulatorze.
Przynajmniej na moim TurboMax. I robi się to właśnie tak:


wejdź w kody diagnostyczne - przycisk na kotle "i" oraz "+" jednocześnie. Należy wybrać "+" lub "-" funkcję d.9 wciśnąć "i" i odczytujemy zadaną temperaturę zasilania z regulatora zewnętrznego (z pogodówką).
Jeśli tak to w moim VU 196/2 .... temp. zasilania kocioł wyświetla caly czas bez żadnej ingerencji

SławekD
25-10-2006, 15:15
Po pierwsze to co masz na ścianie z wyświetlaczem zwane często sterownikiem wcale nim nie jest. Jest to tylko manipulator z czujnikiem temp. a sygnał z niego o stanie temp spływa właśnie do sterownika. Nie wiem gdzie Tobie serwisant założył sterownik ja mam go obok kotła a jest to szczelnie zamknięta puszka mniej więcej 200x100x30 do której wchodzą wszystkie przewody od wszystkich czujników tj. temp. zewn, temp. zasobnika, przewód od manipulatora, zasilanie itp.
Ja jednak sądzę że to pudełko na ścianie z wyświetlaczem, co ma Miś, czyli VRC 410 jest regulatorem pogodowym.
U mnie jest on podłączony kabelkiem bezpośrednio do kotła. Nie ma żadnych "sterowników" obok kotła.
Czyli różnica między 420 a 410 nie polega tylko na braku odrębnego sterowania dwoma układami jak myślałem :oops:

Jankes
25-10-2006, 16:31
SlawekD,
to pudelko o ktorym mowisz to jest modul mieszacza. Tak to nazwal Vaillant. I on rozdziela prad zasilania na dwie pompy, za jego posrednictwem regulator steruje wlasnie mieszaczem i pompa cyrkulacyjna. O ile pamietam to do VRC 410 trzeba dokupic jakas karte do sterowania pompa cyrkulacyjna, a w VRC 420 to juz jest wlasnie w module mieszacza. Ale poza tym to inne kwestie powinny byc takie same:
- to ze trzeba rozkrecic pokretlo tem zasilania CO na maks w prawo,
- i to ze czujnik TP jest w obudowie regulatora.
Pozdrawiam
Jankes

Grzes z Krakowa
25-10-2006, 20:50
[quote="hydrol"]W regulatorze vrc410 zmienna TP przyjmuje tylko wartość 0 lub 1 , czyli uwzględnia wpływ temperatury pokojowej lub nie.

Nieprawda w moim 410 TP przyjmuje trzy wartosci 0,1,2

JM
25-10-2006, 22:29
Trochę gorzej jest z osiągnięciem temperatyry nocnej na układzie grzejnikowym ( jeśli sterownik jest w pomieszczeniu z podłogówką ). U mnie przy kilku stopniach na dworze nie udało się tego osiągnąć bo kocioł co jakiś czas i tak grzał. Dziś gdy na dworze było 14 st. w nocy grzejniki i podłogówka na RTL'u była zimna czyli kocioł wcale się nie załączył.
Wnioskuję tylko jedno skoro załącza sie przy niższych temperaturach to bardzo duży wpływ ma krzywa która najprawdopodobniej jest za wysoka.
Najprawdopodobniej też ma wpływ zabezpieczenia przed zamarzaniem ale powiem szczerze tego jeszcze nie bardzo kumam. Pewnie rozgryzę to z czasem :wink:
Obecnie jak sądzę jestem coraz bliżej właściwego nastawienia sterownika.
Jeszcze kilka wyjaśnień i powinno być ok :wink:

Krzywa nic nie ma do właczania się w nocy kotła, pisałem to wyżej i powtórzę - przesuń o 24h zabezpieczenie przeciwko zamarzaniu i kocioł nie włączy się w nocy.
Ja podszedłem do sterowania kotłem w taki sposób, że gdy temp. na zewnątrz oscylowała około 0 zasiadłem do sterownika i bawiłem się nim tak długo aż unieruchomiłem kocioł li tylko za pomocą VRC 420. Cięzko było ale jak to osiągnąłem reszta nastwawów poszła jak z płatka. Tzn. odwróciłem sytuację.Miałem wyłączony kocioł i to ja mu pozwalałem się włączać ( regulując poszczególne obiegi ) a nie on mi dyktował kiedy się wyłączy. :wink:

Poza tym u mnie jest sprawa prosta - w nastawionych czasach temp. obniżonej kocioł się nie włącza i tyle, faktem jest że aby to osiągnąć temp. obniżoną nocną w OG2 ( podłogówka ) mam nastawioną bodaj na 16st, co skutecznie unicestwia zapędy kotła do włączania się a duża bezwładność podłogówki sprawia że nad ranem mam około 19st w salonie ale calą noc podłoga stoi nie grzeje.
Chodziło mi o to że jak nastawisz już odpowiednią krzywą, i wg tej krzywej kocioł nie powinien się włączyć to może go włączyć nie zadana krzywa ( bo wg niej się nie powinien włączyć ) tylko zabezpieczenie przeciwko zamarzaniu, temp.zew.<+3st.

Mis Uszatek
26-10-2006, 01:10
Hydrol: mam go tu, na ścianie i jest TP=0, 1 i 2. Powtarzasz komunały, a tu ludzie chcą dojść do prawdy.


Zgadzam się JM, że sterownik powinien być w pomieszczeniu chłodniejszym niż przeciętne w domu. W ten sposób pozostaje zapas temperatury do skręcenia na pozostałych. Wszyscy instalatorzy i instrukcje powtarzają jak papugi, że powinien być w "reprezentatywnym" i pozbawionym głowicy na grzejniku (czyli tak, jakby był rozkręcony na max). Jeśli chcemy mieć cieplej w którymkolwiek innym pomieszczeniu, to należałoby w nim odkręcić głowicę na więcej niż max, co oczywiście jest niemożliwe. Sam się o tym przekonałem.



Aby w przypadku dobrze izolowanych cieplnie budynków zapobiec zbytecznemu włączeniu się ogrzewania, to zabezpieczenie przed zamarzaniem można opóźnić o od 0 h do 24 h.
Gdy temperatura zewnętrzna jest niższa, niż + 3'C następuje uruchomienie procesu odmierzania czasu opóźnienia.
Jeślli po upływie czasu opóżnienia temperatura zewnętrzna jest ciągle niższa, niż + 3'C, to zabezpieczenie przed zamarzaniem uaktywnia się.
To co napisałeś jest dosłownym cytatem z instrukcji VRC410 i potwierdza moje zarzuty, ponieważ jest to całkowity nonsens. Ideą tego zabezpieczenia jest niedopuszczenie do zamarznięcia wody w instalacji (i w konsekwencji jej rozsadzenia) na skutek niedbalstwa np. w przypadku, gdy użytkownik zostawi piec wyłączony na zimę. Tymczasem instukcja przedstawia to jako sposób na zbyt częste włączanie ogrzewania - być może jest to efekt uboczny (jak to zaobserwował JM), ale jeśli trzeba z niego korzystać, to tylko świadczy o bzdurności sterowania Vaillantów. To tak, jakby do hamowania używać kierunkowskazów.


Podstawą do obliczenia temperatury zasilania jest temp. zewnętrzna, krzywa grzewcza i temp. żądana w pomieszczeniu jeśli regulator jest w pomieszczeniu. Łatwo to sprawdzić jaka będzie temperatura zasilania d.9 pisałem jak to zrobić wyżej.
Po co odczytywać temperaturę zasilania przez kod diagnostyczny d.9, kiedy piec pokazuje mi ją cały czas? No dobrze, załóżmy że ją znam tak, czy siak - i co dalej? VPS - Twój tytuł najlepszego doradcy zobowiązuje. Wytłumacz proszę w jaki sposób piec łączy trzy informacje: 1) temperaturę zewnętrzną+krzywą grzewczą, 2) temperaturą wewnętrzną i 3) temperaturę wody na powrocie aby obliczyć temperaturę zasilania. Jak to zrozumiemy, to będzie można przejść do lekcji zaawansowanej - dwóch obiegów. Ja już z nich zrezygnowałem, ale z chęcią się czegoś nauczę.

VPS
26-10-2006, 06:42
Zabezpieczenie przed zamarznięciem ma jednak sens.
Gdy nie chcesz mieć grzania tylko zabezpieczenie aby instalacja nie zamarzła. Zdarzyło mi się kilka razy, że mimo kompletnie zmontowanej instalacji klient nie chciał grzać. Wystarczyło aktywować zabezpieczenie przed zamarzaniem.

Na zbyt częte włączanie kotła jest inna rada. Kod diagnostyczny d.2 maksymalny czas blokady palnika.

Oczywiście możesz odczytać bieżącą wartość zasilania na kotle. Pisząc o kodzie d.9 chodziło mi oto, że można w nim sprawdzić jaki wpływ mają ustawienia TP-załącz, krzywej grzewczej, żądanej temp dziennej na temp zasilania.
Jeśli np. TP-załącz będzie ustawione na "0", a krzywa na 1,1 to temperatura zasilania będzie powiedzmy 50'C.
Natomiast jeśli TP-załącz będzie na "2" (dotyczy regulatorów wyprodukowanych po 1-03-2002), a krzywa 1,1 to temp zasilania będzie zalażna jeszcze od ustawienia żadania temperatury w pomieszczeniu. Zazwyczaj temp zasilania w tym wypadku jest niższa.
Podobnie jest z ustawieniem TP-załacz na "1" w tym chodzi o to, że przy odchyleniu wartości rzeczywistej temperatury w pomieszczeniu od wartości zadanej następuje równoległe przesunięcie aktualnej krzywej grzania o odpowiednią wartość na osi wartości temperatur pomieszczenia do góry lub w dół.
Przykład
Wartość rzeczywista temperatury pomieszczenia (18°C) leży o 2 K poniżej zadanej wartości TP (20°C), to krzywa grzania zostanie przesunięta na osi temperatur pomieszczenia o 2 K do góry (22°C).
Częstym błędem jest umieszczenie w nie odpowiednim miejscu regulatora i zła położenie pokrętła (symbol grzejnika) na kotle.

SławekD
26-10-2006, 07:04
Chodziło mi o to że jak nastawisz już odpowiednią krzywą, i wg tej krzywej kocioł nie powinien się włączyć to może go włączyć nie zadana krzywa ( bo wg niej się nie powinien włączyć ) tylko zabezpieczenie przeciwko zamarzaniu, temp.zew.<+3st.
A z tym to oczywiście masz rację :wink:

SławekD
26-10-2006, 07:50
Wytłumacz proszę w jaki sposób piec łączy trzy informacje: 1) temperaturę zewnętrzną+krzywą grzewczą, 2) temperaturą wewnętrzną i 3) temperaturę wody na powrocie aby obliczyć temperaturę zasilania. Jak to zrozumiemy, to będzie można przejść do lekcji zaawansowanej - dwóch obiegów. Ja już z nich zrezygnowałem, ale z chęcią się czegoś nauczę.
Moim zdaniem to wszystko było już powiedziane wystarczy to tylko zebrać w jedno co zaraz postaram się zrobić :wink:

ad1 sterownik ustala temp. zasilania dokładnie wg tabelki z instrukcji która jest zależna od krzywej i temp. zewnętrznej i to chyba jest jasne :wink:

ad2 tu jest jak napisął VPS

Natomiast jeśli TP-załącz będzie na "2" (dotyczy regulatorów wyprodukowanych po 1-03-2002), a krzywa 1,1 to temp zasilania będzie zalażna jeszcze od ustawienia żadania temperatury w pomieszczeniu. Zazwyczaj temp zasilania w tym wypadku jest niższa.
Podobnie jest z ustawieniem TP-załacz na "1" w tym chodzi o to, że przy odchyleniu wartości rzeczywistej temperatury w pomieszczeniu od wartości zadanej następuje równoległe przesunięcie aktualnej krzywej grzania o odpowiednią wartość na osi wartości temperatur pomieszczenia do góry lub w dół.
Czyli następuje regulacja jak w "ad1" tylko wzięta jest dodatkowo korekta zależna od nastawionej temp w pomieszczeniu.

ad3 Co do temp na powrocie to też wynika ona z krzywej która zawiera informację o temp zasilania i powrotu. Jeśli stwierdzimy że temp na powrocie jest zbyt niska lub chcemy by kocioł grzał dłuższymi cyklami to możemy nie zmieniając krzywej zmienić jej podstawę, otrzymamy wyższą temp. na powrocie i zmniejszymy różnicę temp. między zasilaniem i powrotem ( funkcja KG - przesun )

VPS jeśli się mylę popraw mnie :wink:

Arek99
26-10-2006, 08:15
Częstym błędem jest umieszczenie w nie odpowiednim miejscu regulatora i zła położenie pokrętła (symbol grzejnika) na kotle.

a jak się będzie zachowywał kocioł jeśli przy TP=2 lub 1, na kotle pokrętło będę nie miał ustawone na max tylko indywidualnie, np. na połowie skali?
Instalował u mnie i uruchamiał kocioł autoryzowany VPS i tak właśnie instruował mnie przy "przekazywaniu" kotła, aby regulacją na kotle "sterować", tzn. jesienią na min., przy większych chłodach na połowie skali i przy dużych mrozach na max. I to wszystko cały czas przy TP=2. Czyzby nie doszkolony instalator?

SławekD
26-10-2006, 08:30
Częstym błędem jest umieszczenie w nie odpowiednim miejscu regulatora i zła położenie pokrętła (symbol grzejnika) na kotle.

a jak się będzie zachowywał kocioł jeśli przy TP=2 lub 1, na kotle pokrętło będę nie miał ustawone na max tylko indywidualnie, np. na połowie skali?
Instalował u mnie i uruchamiał kocioł autoryzowany VPS i tak właśnie instruował mnie przy "przekazywaniu" kotła, aby regulacją na kotle "sterować", tzn. jesienią na min., przy większych chłodach na połowie skali i przy dużych mrozach na max. I to wszystko cały czas przy TP=2. Czyzby nie doszkolony instalator?
Na to wygląda :roll:
Jeśli pokrętłem nie wybierze się wartości maxymalnej ( do oporu w prawo ) to kocioł nie współpracuje ze sterownikiem tylko grzeje wg nastawionej pokrętłem na kotle temperatury. A może źle zrozumiałeś serwisanta :roll:

Arek99
26-10-2006, 11:07
Częstym błędem jest umieszczenie w nie odpowiednim miejscu regulatora i zła położenie pokrętła (symbol grzejnika) na kotle.

a jak się będzie zachowywał kocioł jeśli przy TP=2 lub 1, na kotle pokrętło będę nie miał ustawone na max tylko indywidualnie, np. na połowie skali?
Instalował u mnie i uruchamiał kocioł autoryzowany VPS i tak właśnie instruował mnie przy "przekazywaniu" kotła, aby regulacją na kotle "sterować", tzn. jesienią na min., przy większych chłodach na połowie skali i przy dużych mrozach na max. I to wszystko cały czas przy TP=2. Czyzby nie doszkolony instalator?
Na to wygląda :roll:
Jeśli pokrętłem nie wybierze się wartości maxymalnej ( do oporu w prawo ) to kocioł nie współpracuje ze sterownikiem tylko grzeje wg nastawionej pokrętłem na kotle temperatury. A może źle zrozumiałeś serwisanta :roll:

serwisanta na pewno zrozumiałem dobrze - ale on chyba nie za bardzo zna się na swojej robocie

sławek, czy aby na pewno kocioł nie współpracuje wtedy ze sterownikiem? czy może współpracuje, ale mniej efektywnie? nigdzie w instrukcji kotła czy programatora nie znalazłem, żeby przy tp=1 lub 2 pokrętło było na max.

Arek99
26-10-2006, 11:20
cytat z instrukcji kotła VUI 280-7

"Zaleca się, aby nastawa temperatury zasilania obiegu
grzewczego wynosiła maksymalnie ok. 75 °C.
Istniejące ewentualnie regulatory zewnętrzne należy
nastawić na rodzaj pracy „Zegar“.

Nigdzie nie piszą o ustawieniu na max-a

SławekD
26-10-2006, 12:25
Tu będzie potrzebna pomoc VPS'a bo ja mam inny kocioł ( VU 196/2 ) i u mnie nastawa o której mówił Tobie serwisant czyli kręcenie pokrętłem zależnie od temp. zewn. to jest w przypadku gdy nie ma podłączonego regulatora. Jeśli mamy regulator to pokrętło musi być w skrajnym prawym położeniu ( na maxa ) a czy u ciebie jest tak samo to niestety nie wiem.

JM
26-10-2006, 12:26
Pokrętło na kotle powinno być ustawione na max. podczas współpracy z regulatorem pogodowo/pokojowym.
Arek99 to oczy mówił Ci serwisant ( różne nastawy pokrętła z grzejnikiem na kotle w zależności od pogody ) to owszem ale jak nie jest podłączony żaden regulator. Oczywiście kocioł będzie współpracował ze sterownikiem ale dużo mniej efektywnie.

Co zaś do "działania" samej krzywej to coś mi się wydaje że jak np. nastawisz krzywą na 1.1 a dla tego obiegu TP = 2, i powiedzmy przy temp. zew. X będzie temp. zasilania np. 50st to będzie zasilało 50st, jak czujnik wewnętrzny odczyta "dojście" do zadanej temperatury to wyłączy palnik mimo nie dojścia zasilania do 50st i odwrotnie ( to przy nastawieniu zbyt niskiej krzywej ) mimo iż wnętrze nie będzie mogło dojść do zadanej temperatury to nie podnisie temp. zasilania tylko pozostanie na poziomie 50st, co tłumaczyłoby częste załączanie kotła. "Samoregulację" krzywej przez kocioł odłożyłbym raczej między bajki.

SławekD
26-10-2006, 12:58
"Samoregulację" krzywej przez kocioł odłożyłbym raczej między bajki.
Dlaczego ?
Rozmawiałem z doradcą Vaillanta i powiedział dokładnie to samo co VPS czyli że jeśli mamy TP-zalacz 1 lub 2 to sterownik musi dostosować tak grzanie ( mimo zadanej krzywej grzewczej ) by osiągnąć temp. zadaną na regulatorze a realizuje to poprzez podniesienie lub opuszczenie krzywej. Czy Ty uważasz że tak nie jest ?

JM
26-10-2006, 13:11
Obawiam się że tak nie jest.
A myślę tak miedzy innymi dlatego że nie miałoby sensu wówczas nastawianie "ręczne" krzywej bo kocioł i tak sobie ją sam dobiera a skoro musimy ją nastawić sami ręcznie zdaje się że nic za nas nie zmienia. Dlatego lepiej mieć wyższą krzywą bo i tak czujnik wyłączy nam palnik niż niższą bo wtedy kocioł będzie "niedogrzewał" i co za tym idzi częściej się załączał. Tak mi to wygląda z praktyki.

bazyliszek
26-10-2006, 13:16
Zgadzam się z JM.
Jak zadamy daną krzywą to przy braku zmiany zadanej temp. wew. pomieszczenia i braku zmiany temp. zewnętrznej, kocioł może nie nagrzać nam tego pomieszczenia do tej temperatury.

SławekD
26-10-2006, 14:12
Wygląda na to panowie że możecie mieć rację a VPS może się mylić 8). Zagłębiłem się w instrukcję a dokładnie w opis nastawiania krzywej grzewczej gdzie przeczytałem

Ustawienia krzywej grzewczej dokonuje serwisant podczas pierwszego uruchomienia regulatora. W większości przypadków nie ma potrzeby zmiany tego ustawienia. Jeśli jednak przy niskich temperaturach zewnętrznych pomimo całkowicie otwartych zaworów termostatycznych i zamkniętych okien nie uzyskuje się żądanej temperatury w pomieszczeniu powinno się zmienic krzywą grzewczą...
Czyli wynika z tego dokładnie to co opisujecie czyli jak widać sterownik nie podniesie krzywej w celu osiągnięcia zadanej temperatury :roll: :roll:

VPS jak to wytłumaczysz ??

Mis Uszatek
26-10-2006, 21:20
Ta dyskusja to czysta rozpacz - przecież nikt tu nie wie na 100% o co chodzi. Co byście powiedzieli jakby Wam w ten sposób działały np. samochody?

Może by tak polski przedstawiciel Vaillanta namówił Niemców do napisania jakiegoś przewodniko-podręcznika o swoich regulatorach?

VPS
26-10-2006, 22:20
Czy ktoś z Was który ma VRC 420 sprawdzil jak zmienia się temperatura zasilania na OG 1 i OG 2 gdy:
1. zmienić położenie krzywej grzewczej
2. zmienić żądanie temp dziennej.
3. zmienić TP-załącz.
4. różnica temp OG 2
W regulatorze po odchyleniu klapki jest ikona "i". Po wciśnięciu pokrętła "+/_" odczytujemy różne wartości.
Jest tam między innymi:
1. temp zasobnika jest ...
2. OG 1 temp zasilania zadana ...
3. OG 1 temp zasilania jest ...
4. OG 1 pompa ...
5. OG 2 temp zasilania zadana ...
6. OG 1 temp zasilania jest ...
7. OG 2 pompa ...
8. OG 2 mieszacz ...
9. cyrkulacja

Właśnie wróciłem z 1 uruchomienia i klient zrozumiał o co chodzi.
Ustawiłem krzywą odpowiednio OG 1 na 1,1 i OG 2 na 0,5.
TP-załącz na "0" zarówno w OG 1 jak i OG 2. W ikonie "i" pokazałem jakie są wartości zasilania na OG 1 i OG 2. Potem zmieniłem TP-załącz na "2" i również w "i" pokazałem jakie są teraz wartości zasilania. To samo z pokrętłem od temperatury dziennej w kombinacji z TP-załacz "0" i "2"

SławekD
27-10-2006, 07:58
Ta dyskusja to czysta rozpacz - przecież nikt tu nie wie na 100% o co chodzi. Co byście powiedzieli jakby Wam w ten sposób działały np. samochody?

Może by tak polski przedstawiciel Vaillanta namówił Niemców do napisania jakiegoś przewodniko-podręcznika o swoich regulatorach?
gdybyśmy wszyscy wszystko wiedzieli to ten post a nawet i forum nie byłoby potrzebne :wink: . Po to jest ten post by wyjaśnić sobie wszystkie niejasności wymieniając wzajemnie wiedzę czy też czytając fachowców.

Instrukcję napisaną przez doradcę technicznego mam obiecaną :lol:

SławekD
27-10-2006, 08:04
Czy ktoś z Was który ma VRC 420 sprawdzil jak zmienia się temperatura zasilania na OG 1 i OG 2 gdy:
1. zmienić położenie krzywej grzewczej
2. zmienić żądanie temp dziennej.
3. zmienić TP-załącz.
4. różnica temp OG 2
W regulatorze po odchyleniu klapki jest ikona "i". Po wciśnięciu pokrętła "+/_" odczytujemy różne wartości.
Jest tam między innymi:
1. temp zasobnika jest ...
2. OG 1 temp zasilania zadana ...
3. OG 1 temp zasilania jest ...
4. OG 1 pompa ...
5. OG 2 temp zasilania zadana ...
6. OG 1 temp zasilania jest ...
7. OG 2 pompa ...
8. OG 2 mieszacz ...
9. cyrkulacja

Właśnie wróciłem z 1 uruchomienia i klient zrozumiał o co chodzi.
Ustawiłem krzywą odpowiednio OG 1 na 1,1 i OG 2 na 0,5.
TP-załącz na "0" zarówno w OG 1 jak i OG 2. W ikonie "i" pokazałem jakie są wartości zasilania na OG 1 i OG 2. Potem zmieniłem TP-załącz na "2" i również w "i" pokazałem jakie są teraz wartości zasilania. To samo z pokrętłem od temperatury dziennej w kombinacji z TP-załacz "0" i "2"
Te funkcje informacyjne o których piszesz są mi i pewnie nie tylko mi znane i wyobraź sobie że już dawno sprawdzałem temp zasilania po zmianie krzywej. Z funkcji "i" korzystam często gdy coś zmieniam i patrzę która pompa chodzi a która nie i jakie sa temperatury.
Ale nie zmienia to faktu że nie odpowiedziałeś na pytanie :evil:
A więc ponowię... jak to jest z tym przesuwaniem krzywej grzewczej przez sterownik jeśli mamy tp-zalacz 1 lub 2 a w sumie to cofnij się kilka postów w stecz bo tam wszystko jest opisane i nie będę tego powielał :wink:

damiang
27-10-2006, 09:39
Bo d.9 to się odczytuje na kotle a nie na regulatorze.
Jeśli tak to w moim VU 196/2 .... temp. zasilania kocioł wyświetla caly czas bez żadnej ingerencji
Jakby ktoś miał jeszcze nie jasność:
Normalnie na kotle jest aktualna zmierzona temperatura zasilania.
d.9 wyświetla temperaturę wyliczoną (zadaną) przez regulator, do której kocioł ma grzać.
Czyli temperatura widoczna normalnie powinna się wahać, w zalezności od tego czy kocioł akurat grzeje czy nie, ale nie przekroczy tej z d.9.

VPS
27-10-2006, 09:55
A więc ponowię... jak to jest z tym przesuwaniem krzywej grzewczej przez sterownik jeśli mamy tp-zalacz 1 lub 2 a w sumie to cofnij się kilka postów w stecz bo tam wszystko jest opisane i nie będę tego powielał :wink:
Pisałem o tym na stronie 1
Załączenie TP (tylko VRC 410, VRC 420)

Sławek o ile dobrze pamiętam regulator masz zamontowany w strefie ogrzewania podłogowo. To nie jest dobre rozwiązanie do całej regulacji ze względu na brak dynamiki układu. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem byłby montaż regulatora w strefie grzejnikowej.

SławekD
27-10-2006, 10:53
A więc ponowię... jak to jest z tym przesuwaniem krzywej grzewczej przez sterownik jeśli mamy tp-zalacz 1 lub 2 a w sumie to cofnij się kilka postów w stecz bo tam wszystko jest opisane i nie będę tego powielał :wink:
Pisałem o tym na stronie 1
Załączenie TP (tylko VRC 410, VRC 420)

Sławek o ile dobrze pamiętam regulator masz zamontowany w strefie ogrzewania podłogowo. To nie jest dobre rozwiązanie do całej regulacji ze względu na brak dynamiki układu. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem byłby montaż regulatora w strefie grzejnikowej.
Masz rację, mam sterownik w pomieszczeniu z podłogówką a zgodnie z instrukcją obsługi VRC 420 sterownik ten powinien byc zamontowany w pomieszczeniu reprezentacyjnym czyli w takim co się nawięcej przebywa i tak jest. Dlatego moim zdaniem skoro to zalecenie producenta to powinno się przy jego projektowaniu założyć że będzie to pomieszczenie z podłogówką. Pisałem też już wielokrotnie że nie mam zamiaru pruć ścian już wykończonych i zmieniać umiejscowienia sterownika a wręcz dążę do takiego wyregulowania by zapewnić sobie dostatecznu konfort cieplny w calym domu. Są przecież użytkownicy z tym sterownikiem i też mają go w pomieszeniu z pdłogówką i jak podejżewam z czasam tak wyregulowali sterowanie że obecnie sa zadowoleni. Ja również do tego dążę
Sądzę że Ty jako instalator tez niejednokrotnie instalowałeś sterownik w pomiesczeniu z podłogówką.

Ale wróćmy do tematu obecnie aktualnego na który nadal nie dałeś odpowiedzi :roll: :lol:
Może zacytuję Twoje dwie wykluczające się wupowiedzi :roll:


Załączenie TP (tylko VRC 410, VRC 420)

Jeśli regulator nie jest zabudowany bezpośrednio w kotle grzewczym i uaktywniony jest wpływ wartości temperatury pomieszczenia na proces regulacji, to przy nastawie „1” wpływ wartości podawanych przez czujnik temperatury pomieszczenia na proces regulacji wynosi 100 %. Krótko mówiąc działa jak termostat po osiągnięciu żądanej temperatury pomieszczenia wyłącza grzanie. .....


...
Jeśli np. TP-załącz będzie ustawione na "0", a krzywa na 1,1 to temperatura zasilania będzie powiedzmy 50'C.
Natomiast jeśli TP-załącz będzie na "2" (dotyczy regulatorów wyprodukowanych po 1-03-2002), a krzywa 1,1 to temp zasilania będzie zalażna jeszcze od ustawienia żadania temperatury w pomieszczeniu. Zazwyczaj temp zasilania w tym wypadku jest niższa.
Podobnie jest z ustawieniem TP-załacz na "1" w tym chodzi o to, że przy odchyleniu wartości rzeczywistej temperatury w pomieszczeniu od wartości zadanej następuje równoległe przesunięcie aktualnej krzywej grzania o odpowiednią wartość na osi wartości temperatur pomieszczenia do góry lub w dół....

To jak to jest w końcu działa jak termostat czy dostosowuje krzywą do nastawionej temp ?? :roll:

VPS
27-10-2006, 11:26
Sądzę że Ty jako instalator tez niejednokrotnie instalowałeś sterownik w pomiesczeniu z podłogówką.
W pomieszczeniu podłogówki nigdy nie montowałem VRC 420. Montowałem w strefie grzejnikowej lub w kotle.
Kolego to nie są dwie wykluczające się wypowiedzi. Należy dobrze czytać napisałem datę produkcji :-?

Załączenie TP (tylko VRC 410, VRC 420)



Jeśli regulator nie jest zabudowany bezpośrednio w kotle grzewczym i uaktywniony jest wpływ wartości temperatury pomieszczenia na proces regulacji, to przy nastawie „1” wpływ wartości podawanych przez czujnik temperatury pomieszczenia na proces regulacji wynosi 100 %. Krótko mówiąc działa jak termostat po osiągnięciu żądanej temperatury pomieszczenia wyłącza grzanie. .....
Dotyczy do regulatorów wyprodukowanych do 1 marca 2002


...
Jeśli np. TP-załącz będzie ustawione na "0", a krzywa na 1,1 to temperatura zasilania będzie powiedzmy 50'C.
Natomiast jeśli TP-załącz będzie na "2" (dotyczy regulatorów wyprodukowanych po 1-03-2002), a krzywa 1,1 to temp zasilania będzie zalażna jeszcze od ustawienia żadania temperatury w pomieszczeniu. Zazwyczaj temp zasilania w tym wypadku jest niższa.
Podobnie jest z ustawieniem TP-załacz na "1" w tym chodzi o to, że przy odchyleniu wartości rzeczywistej temperatury w pomieszczeniu od wartości zadanej następuje równoległe przesunięcie aktualnej krzywej grzania o odpowiednią wartość na osi wartości temperatur pomieszczenia do góry lub w dół....
Dotyczy nowych regulatorów wyprodukowanych po 1 marca 2002 więc taki jaki ty masz.

"0" wpływ temp pomieszczenia nie jest brany pod uwagę.
"1" korekta krzywej grzewczej.
"2" wpływ temp pomieszczenia na proces regulacji wynosi 100%. Krótko mówiąc działa jak termostat po osiągnięciu żądanej temperatury pomieszczenia wyłącza grzanie

SławekD
27-10-2006, 11:48
Sądzę że Ty jako instalator tez niejednokrotnie instalowałeś sterownik w pomiesczeniu z podłogówką.
W pomieszczeniu podłogówki nigdy nie montowałem VRC 420. Montowałem w strefie grzejnikowej lub w kotle.
1. Czy możesz mi wyjaśnić dlaczego nie montowałeś sterownika w pomieszczeniu z podłogówką ? Tylko poproszę łopatologicznie jeśli możesz do jakoś do teraz tego nie kumam.
2. Czy mam szansę na właściwe wyregulowanie sterownika w mojej sytuacji ??
3. Co bym zyskal przenosząc sterownik do kotła i jakie ewentualne minusy ??

JM
27-10-2006, 12:47
( ... )
2. Czy mam szansę na właściwe wyregulowanie sterownika w mojej sytuacji ??

Masz, mój sąsiad ma właśnie tak zamontowany VRC 420 i udało mu się go wyregulować odpowiednio tak jak chciał ( przynajmniej tak twierdzi ), bywam u niego niezaczęsto ale chłodu w zimę w chałupie nie odczułem.



3. Co bym zyskal przenosząc sterownik do kotła i jakie ewentualne minusy ??

Nic byś nie zyskał a wiele stracił, ja jak szukałem "reprezentatywnego" pomieszczenia u mnie w domu to przez dwa miesiące miałem sterownik w kotle. Kocioł robił co mu się żywnie podobało, w chałupie miałem 25 st, a Guzowaty zaczął się zastanawiać czy aby nie zwiększyć przydziału gazu z Rosiji. Te krzywe są zaprojektowane chyba na ogrzewanie wiat przystankowych a nie na dobrze izolowany cieplnie nowoczesny budynek. Także reasumując lepiej zostaw tam sterownik gdzie go masz.

Ja swój sterownik umieściłem w pomieszczeniu "reprezentatywnym" po około trzech miesiącach grzania, nie prółem ścian, przewierciłem się pod cokołem w łazience ( strarta=jeden cokolik ), odczepiłem listwy przypodłogowe w korytarzu gdzie upchnąłem kabelek, przewierciłem ścianę ( pod listwą, także nie widać ) znowu pod listwą i znowu przewierciłem się i jedyne co wykułem to te 1,6 od listwy do momentu zamontowania sterownika, także naprawdę niewiele a oszczędności w dziennym zużyciu gazu ogromne. Nie namawiam Cię oczywiście bo jak napisałem wcześniej mój sąsiad ma tak zainst. jak Ty i jest zadowolony ( mordował się jeden sezon zanim go wyregulował ale udało mu się to).

SławekD
27-10-2006, 13:13
JM
Nie rozumiem tylko jak przeniesienie sterownika może powodować jak piszesz "ogromne" oszczędności w gazie. Czy określiłeś jakiego rzędu % były to oszczędności u Ciebie i z czego one wynikają ?

Z tego co ja widzę przeniesienie sterownika u mnie może mnie więcej kosztować gdyż cały dzień salon ze względu na usytuowanie jest bardzo skutecznie ogrzewany przez słońce ( bardzo duża powierzchnia okien i położenie budynku ) i wówczas temperatura znacznie rośnie. Gdyby w salonie nie było sterownika sadzę że na sterowniu tylo pogodowym ta temperatura rosłaby jeszcze bardziej bo sterownik nie wyłączałby grzania. Do tego często jest tak że salon mocno się juz rozgrzewa przez słońce a pogodówka po przeciwnej stronie prawie nie doznaje wzrostu temperatury.
Jakoś na razie chciałbym pogrzać w obecnym stanie instalacji. Może faktycznie po kilku latach jak będę robił remont i malowanie to coś mnie piknie i przeniosę sterownik i porównam zużycie. Czas pokaże

VPS
27-10-2006, 21:14
Te krzywe są zaprojektowane chyba na ogrzewanie wiat przystankowych a nie na dobrze izolowany cieplnie nowoczesny budynek.
:lol: :lol: :lol:
Krzywą ustawia się odpowiednio do parametrów doboru grzejników. Napiszcie szczerze który z Was ma uczciwie zrobione zapotrzebowanie cieplne i na tej podstawie dobrane odpowiednio grzejniki ? Jestem pewiem że nikt. Dlatego pozostaje Wam szukanie odpowiedniego ustawienia krzywej grzewczej co da się zrobić.

Dlaczego nie montuję VRC 420 w strefie podłogowej?

Dlatego, że układ grzejnikowy jest układem dużo bardziej dynamicznym niż układ podłogówki i łatwiej nim starować niż układem podłogówki. Dodatkowo w VRC 420 jest funkcja różnica temperatury w OG 2. Ustawiamy o ile 'C +/- ma wynosić temp w OG 2 względem OG 1. Powiedzmy komfort cieplny w strefie grzejnikowej wynosi 21'C wprowadzamy wartość -2'C w różnicy temp i uzyskujemy 19'C w OG 2. Jest to przydatne aby miedzy innymi nie przegrzewało pomieszczenia gdyż ten sam komfort w podłogówce jest mniejszy o ok. 2-3'C niż w grzejnikach.
Dodam tylko, że zawsze mam odpowiednio dobrane grzejniki i układ podłogowy wg zapotrzebowania i projektu i nie ma problemu z odpowiednim ustawieniem krzywej grzewczej czy też z przegrzewaniem pomieszczenia. Jeśli źródłem ciepła jest kocioł z wbudowaną pompą obiegową i mam do wykonania układ grzejnikowo-podłogowy stosuję sprzęgło hydrauliczne.

maciejon
27-10-2006, 22:39
Tak czytam i czytan ten wątek (a nawet wydrukowałem pewne fragmenty) a wszystko to po to, by zrozumieć dzialanie mojego ogrzewania.
Mam kocioł VU PLUS 242, regulator VRC420 (przy kotle), sprzęgło, podłogówkę i grzejniki - dokładnie jak w jednym ze schematów hydraulicznych Vaillanta. Dom jest parterowy, dobrze izolowany cieplnie.
Na regulatorze pogodowym tryb pracy: Program. Pokrętło nastaw temparatury dziennej: w pionie (tj. na 20 stopni)

Mam problemy poważne obawy, ze wszystko ustawione jest niezbyt dobrze, bo w domu" albo jest za ciepło albo za zimno" - enigmatyczne to, ale prawdziwe :(
Wynika to wszystko po części i z tego, ze szkolenie po instalacji (autoryzowany instalator) było bardzo krótke - było późno i wszyscy byliśmy zmeczeni. Później telefoniczne dopytywanie niewiele wniosło, a teraz, po czytaniu tego wątku, śmiem twierdzić, że nie trafiłem na dobrego monatażystę choc nie najlepszego instalatora :-?
Instalacja miała miejsce w marcu 2006 wieć teraz prawdziwie zacząłem sezon grzewczy.
Zacząłem studiować instrukcje kotła i regulatora. Z kotła i regulatora głównie odczytywałem parametry (nie zawsze rozumiejąc, co znaczą). Ustawiałem jedynie strefy czasowe dla OG1, OG2, c.w.u. i cyrkulacji. Nie zmieniałem niczego w regulatorze w funkcjach z "kluczem".
Jak już napisałem, zacząłem szukać na Forum.
Po lekturze tego wątku dzisiaj pokrętło temperatury zasilania obiegu grzewczego na kotle ustawiłem na max (miałem ustawione na godzine 13-14) i krzywe grzewcze ustawiłem OG1 na 1.1 a OG2 na 0.6. (Miałem 1.2 oraz 0.9)

Do napisania tego posta zdecydowałem sie po ostatnim poście VPS:

Napiszcie szczerze który z Was ma uczciwie zrobione zapotrzebowanie cieplne i na tej podstawie dobrane odpowiednio grzejniki ? Jestem pewiem że nikt. Dlatego pozostaje Wam szukanie odpowiedniego ustawienia krzywej grzewczej co da się zrobić.Otóz moja instalacja była poprzedzona projektem. Według niego kupowane było wszystko. Wobec tego, w świetle tego co napisał VPS: nie muszę szukać.

No właśnie! Co zatem muszę ustawić? (W projekcie nie mam podanych krzywych grzewczych ;) )
W projekcie przyjmowane były temperatury dla grzejników 75/55 stopni i dla podłogówki 50/40. W pomieszczeniach zakładano 20 stopni (łazienki 24 stopnie).

VPS: czy to co podałem wystarczy do odpowiedzi na pytanie co i jak ustawic?
I jeszcze jedno: jaki wpływ na grzanie miałoby kręcenie pokrętłem nastaw temeratury dziennej na regulatorze?

JM
28-10-2006, 00:04
VPS
Zdziwię Cię ale miałem robiony projekt instalacj, bilans cieplny i inne tego typu dyrdymały. Przyznam że tylko dzięki temu że to mój drugi dom poprostu przewymiarowałem ocieplenie i hydraulikę względem tego co mi projektant wyliczył i usytuowanie sterownika także zmieniłem bo wszyscy kazali w salonie a dla mnie to było nielogiczne i ... i byćmoże właśnie dlatego ja nie mam problemów, kocioł pobiera więcej gazu , nawet w zimie, do C.W.U niż do CO ale uzyskałem to metodą prób i błędów a nie INSTRUKCJĄ Vaillanta, tylko o tym tu dyskutujemy, że instrukcja nadaje się dla zwykłego zjadacza chleba tylko na papier toaletowy. U mnie system, dzięki przewymiarowaniu, dublowaniu grzejników z podłogówką, teraz ma spory potencjał, większość z gzejników nawet w pomieszcz. bez podłogówki nie włącza się, jakbym zrobił zgodnie z autoryzowanym dystryb. to miałbym zimno jak w pierwszym domu. I ten sterownik w salonie - sztandarowy gniot reprezentatywnego pomieszczenia.
Pozdrawiam.

SławekD
30-10-2006, 08:05
....Mam kocioł VU PLUS 242, regulator VRC420 (przy kotle), sprzęgło, podłogówkę i grzejniki - dokładnie jak w jednym ze schematów hydraulicznych Vaillanta. ..
VPS: czy to co podałem wystarczy do odpowiedzi na pytanie co i jak ustawic?
I jeszcze jedno: jaki wpływ na grzanie miałoby kręcenie pokrętłem nastaw temeratury dziennej na regulatorze?
Podejżewam że gotowej recepty to nie dostaniesz bo sam musisz dojść do właściwej nastawy tu możesz dostać jedynie rady i to przetrenować u siebie.
Ogólnie masz bardzo podobny układ jak ja: trochę mocniejszy kociołek, masz sprzęgło ja nie :roll: , sterownik w kotle a ja mam w salonie. Podstawowa różnica pomiędzy moim a twoim sterowaniem jest taka że u mnie ( mimo to że wszyscy twierdzą że to nie właściwe miejsce ) sterownik jest w salonie i "pilnuje" zadanej temperatury a u Ciebie wszystko sterowane jest pogodowo. Też rozważałem przeniesienia sterownika do kotła jak sugerowali VPS i JM ale tak jak pisałem już, obawiałem się ze nie byłbym w stanie zapanować nad temp. w salonie jeśli nie byłoby informacji dla kotła o obecnym stanie temp. w pomieszczeniu, a najgorsze by lołoby dodatkowe dogrzanie pomieszczenia przez słońce o czym pisałem.
W Twoim przypadku skoro masz oba obiegi sterowane pogodowo czyli na zasadzie bilansu znalazłbym właściwą krzywą. Jak to zrobić dowiedziałem się od doradcy technicznego i pozwolę sobie zacytowć jego słowa:

Regulacja pogodowa opiera się na teorii, wg której jeśli do pomieszczenia będziemy dostarczać ilość ciepła równą ilości traconej przez przegrody zewnętrzne (ściany, podłogi i dach) wówczas temperatura wewnętrzna będzie stała. Pomiar temperatury na zewnątrz jest obrazem ilości ciepła traconej w danej chwili przez ściany. Temperatura zaś na zasileniu kotła decyduje o ilości ciepła jaka zostanie przekazana w danej chwili przez grzejniki, do powietrza w pomieszczeniu. Oba te parametry:
-temperaturę na zewnątrz;
- temperaturę na zasileniu danego obiegu grzewczego (instalacji grzejnikowej lub podłogowej).
łączy zależność obrazująca charakterystykę cieplną danego budynku.
Jest to tzw. krzywa grzewcza, której kształt zależy od rodzaju grzejników, obliczeniowych temperatur pracy instalacji, strumienia wody krążącej w instalacji, itp. Wynikiem obliczenia lub dobrania odpowiedniej krzywej będzie otrzymanie stałej temperatury w domu, pomimo zmian temperatury na zewnątrz.
Po zainstalowaniu kotła i regulatora powinniśmy zająć się doborem krzywej grzewczej do swojego budynku. Należy:
-ustawić lewe górne pokrętło w pozycję pośrednią (symbol słoneczka);
-ustawić lewe dolne pokrętło na regulatorze również w pozycję pośrednią (na kropkę);
-funkcję „TP załącz” należy pozostawić w ustawieniu fabrycznym „0”;
dla instalacji grzejnikowej proponuję nastawić krzywą grzewczą nie wyższą niż 1,5, zaś dla instalacji podłogowej nie wyższą niż 0,6;
Po czym należy odczekać co najmniej dwie doby, aż temperatura wewnętrzna się ustabilizuje. Następnie sprawdzamy otrzymaną wartość temperatury. Jeśli odbiega ona od 20 C dokonujemy korekty ustawienia krzywej grzewczej. Krzywą grzewczą podnosimy jeśli temperatura wewnętrzna jest niższa od 20 C. W przeciwnym przypadku, gdy temperatura jest wyższa od 20 C krzywą należy obniżyć. Po dwóch trzech cyklach doboru powinniśmy otrzymać krzywą grzewczą, przy której temperatura w pomieszczeniu będzie stała. Prawidłową krzywą grzewczą najłatwiej jest ustawić w okresach, w których temperatura zewnętrzna wynosi 0 C lub mniej.

SławekD
30-10-2006, 08:43
Czy komuś z was udało się osiągnąć w pomieszczeniu temperaturę obniżoną ??

U nas ubiegłej doby ok 24h mieliśmy nastawioną temp. obniżoną dla OG1 było 20 ( bo tam dodatkowo wedle uznania skręcam sobie głowice ) a dla OG2 było celowo 17. Faktycznie cały dzień temp. spadła z okolo 22 na 20 i nic więcej ( na sterowniku tp-zalacz dla OG2=2 ) wieczorem zaczęła spadać dość mocno temp. na zewnątrz aż spadła nad ranem do ok 0 st. Zgodnie z poradami przestawiłem ochronę przed zamarzaniem na 24h i nad ranem miałem 19.7 ( na sterowniku 20 ). Dodam że sprawdziłem mieszacz, był całkowicie zamknięty i mimo że OG1 był zasilany, to na podłogówce nie było żadnego przepływu :lol: ( czego się obawiałem ). Koło 23 zernąłem jeszcze na sterownik, kocioł nie pracował ale załączyła się pompa od podlogówki i temp. zasilania była ok22-23 st.
Jak dla mnie ciekawostka bo skoro jest nastawione Tp-zalacz dla OG2=2 i jak VPS pisze wówczas sterownik działa jak termostat, a wówczas temp. w pomieszczeniu była wyższa od zadanej o ok. 3 st. to moim zdaniem w ogóle nie pomwinna sie załączyć pompa :roll: a jednak ....
Co jeszce można zmienić w nastawach by osiągnąć temp obiżoną ??

VPS
U mnie też grzejniki były bobierane na podstawie wyliczeń z programu doboru grzejników PURMO.
Podłogówka była robiona wcześniej, "na oko".

maciejon
30-10-2006, 09:02
....Mam kocioł VU PLUS 242, regulator VRC420 (przy kotle), sprzęgło, podłogówkę i grzejniki - dokładnie jak w jednym ze schematów hydraulicznych Vaillanta. ..
VPS: czy to co podałem wystarczy do odpowiedzi na pytanie co i jak ustawic?
I jeszcze jedno: jaki wpływ na grzanie miałoby kręcenie pokrętłem nastaw temeratury dziennej na regulatorze?
Podejżewam że gotowej recepty to nie dostaniesz bo sam musisz dojść do właściwej nastawy tu możesz dostać jedynie rady i to przetrenować u siebie.
Jakaś rada to jednak jest. Dziekuję! :)
Potwierdzenie tego co rozumiem też jest ważne.
Robię włąśnie tak jak piszesz i jak w cytacie z instrukcji. (Dzisiaj rano było właśnie 0 stopni ;) )
Nie nam odpowiedzi na moje drugie pytanie o pokrętło nastaw temp. dziennej na regulatorze. Czy zostawić go na stałe na 20 stopni? Co stanie się gdy przekręcę go w prawo o 2.5 stopnia? (Krzywe grzewcze "podniose o tyle?

Przyznam, że nie do końca romumiem tez tego obniżania temperatuty w okresach "niegrzania"
Byłbyś w stanie (jako "moderator" tego watku) oświecić mnie?

SławekD
30-10-2006, 11:11
....Mam kocioł VU PLUS 242, regulator VRC420 (przy kotle), sprzęgło, podłogówkę i grzejniki - dokładnie jak w jednym ze schematów hydraulicznych Vaillanta. ..
VPS: czy to co podałem wystarczy do odpowiedzi na pytanie co i jak ustawic?
I jeszcze jedno: jaki wpływ na grzanie miałoby kręcenie pokrętłem nastaw temeratury dziennej na regulatorze?
Podejżewam że gotowej recepty to nie dostaniesz bo sam musisz dojść do właściwej nastawy tu możesz dostać jedynie rady i to przetrenować u siebie.
Jakaś rada to jednak jest. Dziekuję! :)
Potwierdzenie tego co rozumiem też jest ważne.
Robię włąśnie tak jak piszesz i jak w cytacie z instrukcji. (Dzisiaj rano było właśnie 0 stopni ;) )
Nie nam odpowiedzi na moje drugie pytanie o pokrętło nastaw temp. dziennej na regulatorze. Czy zostawić go na stałe na 20 stopni? Co stanie się gdy przekręcę go w prawo o 2.5 stopnia? (Krzywe grzewcze "podniose o tyle?

Przyznam, że nie do końca romumiem tez tego obniżania temperatuty w okresach "niegrzania"
Byłbyś w stanie (jako "moderator" tego watku) oświecić mnie?
Jeśli chodzi o pokrętło od temp dziennej na sterowniku nie wyświetla sie zmiana temperatury. Wiemy jaka jest temp. tylko z instrukcji że kropka to ok 20 st a każna następna to zmiana o 2.5 st. (ale tylko przy właściwie dobranej krzywej ).
Czyli jeśli już po kilku dniach prób ustawisz krzywą tak że będziesz miał 20 st to pozostanie nastawienie tym pokrętłem takiej temperatury która wg Ciebie będzie najbardziej odpowiadać ( u mnie to ok 21-22, pomocny jest dodatkowy termometr ale i tak najwazniejsza jest temp. odczuwalna i włsny odczuwalny konfort ). Przy każdym pokręceniu pokrętłem kocioł dostaje informację do realizacji temp zadanej na pokrętle ( przy nastawieniu temp dziennej "słoneczko").
W Twoim przypadku konieczne jest by wejść w ustawienia z kluczem (mimo byc może obaw ) i sprawdzić nastawę TP-zalacz która dla obu układów powinna być = 0.
Grzanie dzienne to słoneczko a obniżone ( nastawiane pod tym samym symbolem pokretłem pod klapką) to zadana temp grzania powiedzmy gdy nas nie ma czy też nocą. U mnie to grzanie było nastawione na 17 i przez 24 h nie udało się tego osiągnąć małoo tego jak pisałem podłogówka i tak była zasilana :roll:
Nie wiem czy odpowiedziałem i czy nie namieszalem :wink:

maciejon
30-10-2006, 12:19
Nie wiem czy odpowiedziałem i czy nie namieszalem :wink: Trochę tak i trochę nie :) Ale po kolei:



Przy każdym pokręceniu pokrętłem kocioł dostaje informację do realizacji temp zadanej na pokrętle ( przy nastawieniu temp dziennej "słoneczko").Przełącznik trybu pracy cały czas mam na Program. Nastawy TP mam fabryczne, wiec "0".
Ty piszesz o rekacji , gdy pokrętto wskazuje na tryb Grzanie (słoneczko). Nie mam zatem odpowiedzi na swoje pytanie, co bedzie sie u mnie działo, gdy pokrętło nastaw temperatury dziennej obróce o np. te 2.5 stopnia. (Czy np. zostaną podniesione na osi temperatury krzywe grzewcze? )


Grzanie dzienne to słoneczko a obniżone ( nastawiane pod tym samym symbolem pokretłem pod klapką) to zadana temp grzania powiedzmy gdy nas nie ma czy też nocą.To wiem. Nie wiem do końca co sie dzieje z temperaturami w okresach "niegrzania" (cały czas jesteśmy w trybie Program). Kocioł obniża zadane temperatury "dzienne"?
Które? Zasilania?
Gdzie to ustawic? W funkcjach z kluczem?

SławekD
30-10-2006, 13:29
Nastawy TP mam fabryczne, wiec "0".
Ty piszesz o rekacji , gdy pokrętto wskazuje na tryb Grzanie (słoneczko). Nie mam zatem odpowiedzi na swoje pytanie, co bedzie sie u mnie działo, gdy pokrętło nastaw temperatury dziennej obróce o np. te 2.5 stopnia. (Czy np. zostaną podniesione na osi temperatury krzywe grzewcze? )

Nie wiem w jaki techniczny sposób kocioł realizuje zadaną temperaturę przy nastawie TP=0 sądzę że VPS to wyjaśni ( sadzę że działa jak termostat) a można to sprawdzić bo jeśli będzie za wysoka krzywa to sterownik odetnie zasilanie a jeśli za niska to po prostu bedzie nie dogrzane pomeszczenie. Do tej pory drążyłem temat co się dzieje przy nastawach 1 i 2 i to już wiem bo to już VPS wyjaśnił gdyż te nastawy bezpośrednio dotycza mnie. W twoim przypadku są ona zbyteczne bo nastawa 0 świadczy o braku zczytywania temp. wewnętrznej. czyli jak sterownik jest w kotle.

Nie wiem do końca co sie dzieje z temperaturami w okresach "niegrzania" (cały czas jesteśmy w trybie Program). Kocioł obniża zadane temperatury "dzienne"?
Które? Zasilania?
Gdzie to ustawic? W funkcjach z kluczem?
Też prosiłem o wyjaśnienie i nikt nie podjął tego tematu
Przetestowałem grzanie w przedziałach sam na sterowniku w weekend :wink:.
Obserwacje: Generalnie jeśli "słoneczko" to nastawa dziennego grzania a "księżyc" nocnego-obniżonego. Jeśli jesteśmy w programie i nastawiamy przedział grzania, to kocioł zawsze będzie grzał do temp. nastawionej pokrętłem. Poza nastawionymi okresami będziemy mieli grzanie obniżone i to można zaobserwować bo w nastawionym przedziale na sterowniku będzie się wyświetlać słoneczko a poza przedziałem wyświetli się księżyc. Jak wspomniałem temp dzienną nastawia sie pokrętłem a nocną dla obu układów OG1 i OG2 nastawia się po odchyleniu klapki prawym pokrętłem na ikonce księżyca ( o ile dobrze pamiętam ten zaraz nad nastawianiem krzywych ).

Ados
30-10-2006, 14:20
"0" wpływ temp pomieszczenia nie jest brany pod uwagę.
"1" korekta krzywej grzewczej.
"2" wpływ temp pomieszczenia na proces regulacji wynosi 100%. Krótko mówiąc działa jak termostat po osiągnięciu żądanej temperatury pomieszczenia wyłącza grzanie


Która nastawa jest lepsza jeśli chodzi o TP, 1 czy 2? Czy przy 2 nie będzie zużycie gazu więsze?

Jankes
30-10-2006, 15:17
maciejon, co do tego, gdzie nastawic zadana wartosc temperatury " obnizonej", to Juz SlawekD napisal.
SlawekD,
Nie wiem napewno, jak ma dzialac kociol w trakcie temperatury obnizonej, ale moge napisac, co podejrzewam i co zaobserwowalem, a co potwierdza moje podejrzenia.
Jesli funkcja wplywu TP jest wylaczona, albo sterownik jest w kotle, to wg mnie po ropoczeciu okresu "obnizenia", kociol grzeje nadal, ale temperatura zasilania CO jest nizsza niz w okresie grzania i wynika z krzywej grzewczej przy obnizeniu temperatury pozadanej w pomieszczeniu. Kociol wiec caly czas grzeje, bo nie moze sie wylaczyc i wlaczyc za jakis czas. Sterownik przeciez nie wie, czy temperatura juz spadla do tej zadanej obnizonej, czy jeszcze nie, bo nie ma takiejk informacji. W zwiazku z czym bedzie sobie grzal caly czas, aby nie dopuscic do spadku temperatury w pomieszczeniu PONIZEJ tej zadanej temperatury obnizenia. Czyli na dobra sprawe kociol chodzi caly czasy tylko z obnizonym parametrem zasilania CO. To sa tylko moje dywagacje, nie poparte doswiadczeniami, bo u mnia od zawsze jest TP=2.
W przypadku, gdy zalaczona jest funkcja wplywu temperatury pokojowej na prace sterownika, to mysle, ze w momencie rozpoczecia okresu "obnizenia", sterownik wylacza kociol i pozostaje w tej pozycji, az do momentu, kiedy TP obnizy sie do zadanej temperatury "obnizenia". Wtedy kociol wlacza sie i pracuje na takich prametrach zasilania CO, jakie wynikaja z krzywej dla tej zadanej TP " obnizenia". Czyli w przypadku dobrze ocieplonego budynku, to moze byc tak, ze w nocy kociol nie wlaczy sie w ogole. I teraz moje obserwacje. Mam nastawiona w okresie grzania temp 22 stopnie( pokretlem ). Temperature " obnizenia" nastawilem na 19 stopni. Od kilku dni obserwuje sobie i co widze. Program przewiduje okres obnizenia od 23 do 6 rano. O godzinie 23:20 przez kilka wieczorow z rzedu sprawdzalem zadan temperature zasilania CO( druga wartosc w "i" na sterowniku i zawsze wynosila on 10 stopni. Czyli sterownik wylaczal kociol i nie kazal mu grzac, bo temperatura w pomieszczeniu zmierzona wynosila 22 stopnie a obnizenie 19, czyli sterownik zaczynal czekac do momentu, az ta temperatura spadnie. Nie wiem, czy kociol wlaczal sie w nocy bo spie. Jak sie budze, to juz jest po 6 i jak sprawdzam system , to kociol grzeje. Ostatniej nocy temp zew spadla do 1 stopnia. Nie wiem, do ilu spadla temperatura w domu, ale o 6:30 sterownik pokazywal 21 stopni i grzal. Pewnie bym sie ktoregos ranka musial obudzic i sprawdzic, czy np o 5:30 juz nadal zasilanie CO zadane to 10 stopni, ale mi sie nie chce. Przypuszczam, ze tak i ze kociol sie nie wlacza. Dalej. Mam na ogrzewaniu grzejnikowym krzywa 1.2. Jak o 6:30 TP bylo 21 stopni, to punkt 10:00 rano przestawilo sie na 22 i tak stoi caly dzien. Czyli dogrzanie do zadanej temp potrwalo ok 4 godzin. Moze nie tak zle. Choc i tak wiem, ze powiniennem miec nieco wieksze grzejniki bo sa dobrane troche zbyt "na styk". Ale wracajac do tematu, w przypadku nieaktywnego wplywu TP na prace sterownika, kociol wg mnie nie przestaje grzacw momencie rozpoczecia obnizenia. Zas w przypadku zaktywowanego ust 2. kociol przestaje grzac w momencie rozpoczecia obnizenia i nie grzeje przynajmniej do momentu, kiedy odczyta, ze TP obnizyla sie do zadanej TP obnizenia. Czyli chyba ta opcja jest lepsza, bo kociol nie grzeje przez jakis czas wcale. Ktos uwaza inaczej?
Pozdrawiam
Jankes

maciejon
30-10-2006, 15:46
Nastawy TP mam fabryczne, wiec "0".
Ty piszesz o rekacji , gdy pokrętto wskazuje na tryb Grzanie (słoneczko). Nie mam zatem odpowiedzi na swoje pytanie, co bedzie sie u mnie działo, gdy pokrętło nastaw temperatury dziennej obróce o np. te 2.5 stopnia. (Czy np. zostaną podniesione na osi temperatury krzywe grzewcze? )

Nie wiem w jaki techniczny sposób kocioł realizuje zadaną temperaturę przy nastawie TP=0 sądzę że VPS to wyjaśni ( sadzę że działa jak termostat) a można to sprawdzić bo jeśli będzie za wysoka krzywa to sterownik odetnie zasilanie a jeśli za niska to po prostu bedzie nie dogrzane pomeszczenie.Zrobiłem prostą rzecz (rodzaj pracy: program, regulator w kotle):
Przekrecając pokrętło nastaw temperaturyw prawo o te 2.5 stopnia spowodowałem natychmiastowe zwiększenie wymaganych temperatur zasilania dla obu obiegów (funkcja "i"). Wzrost temperatur zasilania jest nieliniowy. Po obróceniu pokretła na max w prawo (chyba 4 działki) temperatury zasilania zwiększyły się różnie (dla OG1 z 44 do 62, dla OG2 z 35 do 49)
Czy jest tu jakaś analogia do podnoszenia krzywych grzewczych (jak w funkcji z kluczem)?

Zaczynam dochodzić do wniosku, że nie ma co kręcic tym pokrętłem, bo nie ma tu prostego przełozenia na wzrost temperatur w pomieszczeniach :-?

Grzes z Krakowa
30-10-2006, 15:54
Czytajac powyzsze dochodze do wniosku ze jezeli sterownik ma sutawienia TP = 1 lub 2 to dziala jak programator pokojowy
A jak jest ustawiony na TP=0 to wowczas jest pogodowka.
Czy mam racje czy tez jestem w bledzie????

Ale jezeli wiekszosc z nas ma ustawienia na TP ,1 lub2 bo z obserwacji wychodzi ze jest ekonomiczniej to po co nam te pogodowki za takie duze pieniadze??? mozna bylo sobie kupic zwykly sterownik za 200-300 zł

A moze zrobic tak jak ktos tu napisal ustawic TP=0 ustawic temp na kropce, zostawić to wszystko na kilka dni az sie dopasuje i jezeli jest za zimno lub za goraco to zmienic krzywa grezwcza
(swoja droga dlaczego Vaillant nie moze zamiast kropki napisac ze to jest 20 stopni i pozniej podac skale w przedziale 12,5-27,5 ????????)
Ja mam troche prostrzy uklad bo mam tylko 1 obieg wy macie 2 wiec troche dluzej musicie kombinowac :(

Sprawa temp obnizonej wydaje mi sie prosta bo:
Gdy TP=1 lub 2 to w tedy piec nie powinien sie wlanczac jezeli temp nie spadla ponizej tej zadanej na sterowniku

Gdy Tp=0 to piec ma brawo sie wlaczac poniewaz dziala pogodowka i jezeli temp na zewnatrz spada to sterownik z wyprzedzeniem reaguje na ta spadajaca temp na zewnatrz i zaczyna grzac kwestia tylko tego jak mocno ma grzać (to juz wlasnie krzywa sie ustawia najprawdopodobniej)

Wszystko to pisze na wyczucie i w oparciu o wlasne doswiadzcenia jezeli to co anpisalem sa jakies herezje to prosze o wybaczenie ale ucze sie tak samo jak wy :lol:


[/code]

maciejon
30-10-2006, 16:00
A moze zrobic tak jak ktos tu napisal ustawic TP=0 ustawic temp na kropce, zostawić to wszystko na kilka dni az sie dopasuje i jezeli jest za zimno lub za goraco to zmienic krzywa grezwcza
Dochodze do tego samego wniosku :)

Jankes
30-10-2006, 16:44
Grzes z Krakowa,
co do roznicy miedzy pogodowka a termostatem pokojowym, to roznica jest nastepujaca. Wg mnie termostat pokojowy daje maks w kotle , kiedy temperatura w pomieszczeniu jest za niska. Natomiast pogodowka grzeje zasilanie CO tylko do temperatury, ktora jej wynika z krzywej grzewczej i zadanej temperatury w pomieszczeniu. Pomiar TP pozwala tylko zoptymalizowac prace, czyli nie zalaczac kotla, jesli w pomieszczeniu temp zadana zostala osiagnieta.
maciejon,
to oczywiste, ze wzrost temperatur zasilania CO bedzie nieliniowy jesli zwiekszysz zadana TP, bo to wynika z krzywej. Poza tym wzrost zasilania CO jest rozny na podlogowce i grzejnikach, bo masz przeciez dwie rozne krzywe. Im nizsza krzywa tym mniejszy wznios, dlatego OG1 wzroslo o 18 stopni a OG2 14. A co do tej analogii, to mysle, ze raczej nie ma podnoszenia krzywych, a wystepuje przesuwanie krzywej w poziomie. Wg mnie wszystkie krzywe na wykresie w instrukcji sa wyliczone dla zadanej TP = 20stopni, czyli tzw warunkow normalnych. Jesli zwieksza sie TP np do 22 to trzeba skorygowac krzywa, czyli dostarczyc do domu wiecej ciepla. I mysle, ze wyglada to tak, ze przesuwasz sie z krzywa wzdluz osi temperatury zewnetrznej. Czyli jak zwiekszysz temperature zadana TP np o dwa stopnie to sterownik jakby przyjmuje, ze na dworze temp spadla o 2 stopnie, aby do algortmu wyliczajacego Temp zasilania CO uzyc roznica temp zwiekszona o dwa stopnie, mimo ze temp na zewnatrz sie nie zmienila.
Natomiast jesli juz uda Ci sie znalezc wlasciwa krzywa dla Twojego domu, to krecenie tym pokretlem ma sens nastepujacy. Nie zawsze bedziesz chcial miec w domu 20 stopni. Moze sie zdarzyc np tak, ze Przyjedzie Twoja babcia i ona lubi aby w domu bylo 22 stopnie. Przekrecasz pokretlo temp na 22 i kociol od tej chwili wie, ze musi grzac mocniej. Proste
Powiesz oczywiscie, ze mozna to zorbic termostatami grzejnikowymi. Owszem, ale tylko, jesli wybieranie krzywej grzewczej robiles przy przymknietych ( np do polowy) termostatach przy grzejnikach ( badz podlogowce)w domu. Wtedy wystarczy rozkrecic te termostaty i temp wzrosnie, ale jesli miales je juz otwarte na maks, aby ewentualnie nieco schlodzic niektore pomieszczenia, to tylko mozesz zwiekszyc zasilanie CO, aby rozgrzac dom do wyzszej temp.
Pozdrawiam
Jankes

Ados
30-10-2006, 16:49
A moze zrobic tak jak ktos tu napisal ustawic TP=0 ustawic temp na kropce, zostawić to wszystko na kilka dni az sie dopasuje i jezeli jest za zimno lub za goraco to zmienic krzywa grzewcza
Dochodze do tego samego wniosku :)

tak mi doradzili na infolinii Vaillanta, chociaż nie było mowy o TP, do tego należy wszystkie grzejniki otworzyć na maksa, problem w tym że u mnie już zjechałem z krzywą grzewczą do 0.8, mam TP = 2 i i tak piec się załącza mimo wyższej temperatury w pomieszczeniu niż zadana (VRC420)

Jankes
30-10-2006, 16:55
Jeszcze wszystko zalezy od ustawien podlogowki. Moze to podlogowka domaga sie zalaczenia kotla? W koncu tu wystepuje niezalezne nieomal sterowanie dwoma obiegami, i kazdy z nich moze wlaczyc kociol. Sprawdz, jaka masz zadana temperature zasilania CO w "i" druga pozycja, w momencie kiedy kociol sie zalacza, a myslisz ze nie powinien.
Pozdrawiam
Jankes

maciejon
30-10-2006, 17:05
Natomiast jesli juz uda Ci sie znalezc wlasciwa krzywa dla Twojego domu, to krecenie tym pokretlem ma sens nastepujacy. Nie zawsze bedziesz chcial miec w domu 20 stopni. Moze sie zdarzyc np tak, ze Przyjedzie Twoja babcia i ona lubi aby w domu bylo 22 stopnie. Przekrecasz pokretlo temp na 22 i kociol od tej chwili wie, ze musi grzac mocniej. ProsteTo co napisałeś wyglada na logiczne!
Po ustabilizowaniu krzywych (tj. zakończeniu procesu ich dobierania) mam w domu 20 stopni. Podkręcenie na regulatorze o 2 stonie spowoduje wzrost temeratury zasilania o taką wartość, że w konsekwencji temperatura wewnątrz pomieszczeń wzrośnie o 2 stopnie.
Jeżeli tak jest, to inteligencja algorytmu w sterowniku jest wielka ;) :)

Jankes
30-10-2006, 17:57
Jak dla mnie to nie jest nic wielkiego, kupuje sterownik, ktory ma realizowac funkcje utrzymania stalej temperatury w pomieszczeniu i jeszcze reagowac na zmiany pogody, bo to ma zmniejszyc zuzycie paliwa.
To jest psi obowiazek tego sterownika, zeby tak zrobic. Jedyne co ewentualnie jest wielkie jak dla mnie, to praca tych magikow od algorytmu. Ciekawe jak oni ustalili ten algorytm, ktory pozwala dogrzac danym kotlem zarowno dobrze ocieplone budynki jak i rudery, ktorymi cieplo ucieka jak przez otwarte okno i jeszcze na dodatek z dobrze i niedobrze dobranymi grzejnikami. Tu tkwi sekret.
Pozdrawiam
Jankes

SławekD
31-10-2006, 08:26
Zas w przypadku zaktywowanego ust 2. kociol przestaje grzac w momencie rozpoczecia obnizenia i nie grzeje przynajmniej do momentu, kiedy odczyta, ze TP obnizyla sie do zadanej TP obnizenia. Czyli chyba ta opcja jest lepsza, bo kociol nie grzeje przez jakis czas wcale. Ktos uwaza inaczej?
Pozdrawiam
Jankes
I tu jest pewien problem i jakaś dla mnie niejasność.
Dzieje się dokładnie tak jak piszesz i ja to też obserwuję że nie da sie osiągnąć temp. obniżonej bo kocioł faktycznie załącza się nie tak często jak normalnie i z niższymi parametrami. Wg mnie to kompletnie sprzeczne z tym co pisał VPS



"0" wpływ temp pomieszczenia nie jest brany pod uwagę.
"1" korekta krzywej grzewczej.
"2" wpływ temp pomieszczenia na proces regulacji wynosi 100%. Krótko mówiąc działa jak termostat po osiągnięciu żądanej temperatury pomieszczenia wyłącza grzanie

Z tego moim zdaniem wynika ( podkreśłam moim zdaniem bo ja to to tak właśnie interpretuję ) że jeśli mam nastawione TP=2 to sterownik powinien całkowicie odciąć zasilanie aż do momentu osiągnięcia zadanej temp. obniżonej skoro ponoć pełni rolę termostatu :roll: a tak się niestety nie dzieje.
Zgodzicie się za mną ?
Testowałem nastawę 1 i 2 i w obu przypadkach temp. spadła z ok22 do 20 mimo że celowo obniżoną nastawiłem na 17 by wyraźniej widzieć efekt i niestety ( sorry za wyrażenie ) dupa zbita, zeszło najmniej do 19.7.
W tym temacie nie wiem co jeszcze moge pokombinować by kociał zachowywał się jak powinien.

SławekD
31-10-2006, 08:44
Czytajac powyzsze dochodze do wniosku ze jezeli sterownik ma sutawienia TP = 1 lub 2 to dziala jak programator pokojowy
A jak jest ustawiony na TP=0 to wowczas jest pogodowka.
Czy mam racje czy tez jestem w bledzie????

No właśnie nie masz :D :wink:
Zgodnie z tym co napisał VPS i jeśli tak faktycznie jest bo mam obawy po tym co obserwuję, to przy nastawie 1 następuje korekta krzywej, przy 2 działa jak termostat czyli dokładnie tak jak regulator pokojowy a 0 to wiadomo :wink:

..(swoja droga dlaczego Vaillant nie moze zamiast kropki napisac ze to jest 20 stopni i pozniej podac skale w przedziale 12,5-27,5 ????????)
A ja bym poszedł dużo dalej i zaproponował taką samą realizację nastawy temperatury jak rozwiązali regulację temp. c.w.u na kotle a mianowicie cały czas wyświetlana jest temp zasilania, jeśli pokręcę pokrętłem to na chwilę zmienia sie ona na obecnie nastawianą po czym po 3-4 dekundach znów wyświetla sie temp obecnego zasilania. Alanologicznie powinna być wyświetlana temp. mierzona przez sterownik w pomieszczeniu ale pokręcenie pokrętłem powinno uaktywnić wyświetlanie temp zadanej np z dokładnością 0.5 czy nawet 0.25 stpnie - jak ktowoli.
Myśłę że podzielicie maje zdanie, jeśli tak to proponowałby ... projektanci tego sterownika do dzieła 8)
A obecnie co mamy ? Brak jakiejkolwiek kontroli tego co nastawiamy, takie nastawianie na czuja wg jakiegoś zewnętrznego dodatkowego termometru :evil: W tym przypadku to nastawianie się projektantom w odóle nie udało, przecież to jakaś "popierdułka" jest a nie dokładne nastawianie temperatury :lol:

Ados
01-11-2006, 11:48
koniec końców u mnie po nastawieniu TP=2 po jakimś czasie temperatura stabilizuje się na zadanym poziomie, kwestia czasu, sterownik musi po prostu ustawiać grzanie metodą prób i błędów, aż trafi :)

SławekD
03-11-2006, 09:26
Racja w 100% :lol: przy TP=2 podłogówka przy temp. obniżonej się wyłącza tzn. jej zasilanie, natomiast pompa chodzi dość długo, ale to chyba dobrze, bo przynajmniej temp. jest równa i tak do momentu osiągnięcia temp zadanej, choć czasem to trwa dość długo.

Inny temat :lol:
Kilka razy zauważyłem sprzeczną informację na sterowniu ze stanem fizycznym. Najczęściej rano przy temp obniżonej sterownik pokazuje że w OG1 pompa - 1 czyli działa, podchodze do kotła a tam cisza i na kotle też brak wyświetlania załączonej pompy :roll: :roll:
Czy ktoś mi to potrafi wyjaśnić ?
A może to już coś mówi o jakiejś usterce ??

Ados
03-11-2006, 10:16
(swoja droga dlaczego Vaillant nie moze zamiast kropki napisac ze to jest 20 stopni i pozniej podac skale w przedziale 12,5-27,5 ????????)

[/code]

to jest porażka, a najlepiej by było gdyby było to do ustawienia w sposób cyfrowy, bez pokrętła

Ados
03-11-2006, 10:43
ja mam trochę inny problem, raz nie zauważyłem jak córka (2,5 roku) przekręciła pokrętło temperatury na maksa w prawo :) widzi że ja coś tam manipuluje to co se będzie żałować :), jakoś dziwnie cieplutko się w domu zrobiło :D

SławekD
03-11-2006, 12:44
ja mam trochę inny problem, raz nie zauważyłem jak córka (2,5 roku) przekręciła pokrętło temperatury na maksa w prawo :) widzi że ja coś tam manipuluje to co se będzie żałować :), jakoś dziwnie cieplutko się w domu zrobiło :D
To albo masz córkę ala " Małgosia Dydek" :lol: albo sterownik coś niskawo :roll:

maciejon
03-11-2006, 13:08
Kilka razy zauważyłem sprzeczną informację na sterowniu ze stanem fizycznym. Najczęściej rano przy temp obniżonej sterownik pokazuje że w OG1 pompa - 1 czyli działa, podchodze do kotła a tam cisza i na kotle też brak wyświetlania załączonej pompy :roll: :roll:
Czy ktoś mi to potrafi wyjaśnić ?
A może to już coś mówi o jakiejś usterce ??Kocioł ma swoja pompę a do obiegu OG1 jest pompa zewnętrzna. Sterownik pokazuje stan pompy zewnetrznej dla obiegu OG1 (tak jak i dla drugiej do OG2).
Według mnie kocioł pokazuje stan swojej wewnętrzej pompy.

SławekD
03-11-2006, 14:05
Kilka razy zauważyłem sprzeczną informację na sterowniu ze stanem fizycznym. Najczęściej rano przy temp obniżonej sterownik pokazuje że w OG1 pompa - 1 czyli działa, podchodze do kotła a tam cisza i na kotle też brak wyświetlania załączonej pompy :roll: :roll:
Czy ktoś mi to potrafi wyjaśnić ?
A może to już coś mówi o jakiejś usterce ??Kocioł ma swoja pompę a do obiegu OG1 jest pompa zewnętrzna. Sterownik pokazuje stan pompy zewnetrznej dla obiegu OG1 (tak jak i dla drugiej do OG2).
Według mnie kocioł pokazuje stan swojej wewnętrzej pompy.
U mnie w kotle (kondensie) VU 196/2 jest pompa zewnętrzna od OG2 czyli podłogówki przy mieszaczu i wewnętrzna-w kotle do OG1 której stan pokazuje na wyświetlaczu kocioł a zarazem i sterownik. Wówczas właśnie dla OG1 (w kotle ) sterownik pokazywał pompa=1 a na kotle była cisza :roll:
Na prawde dla mnie dziwna sprawa.

Ados
03-11-2006, 14:06
ja mam trochę inny problem, raz nie zauważyłem jak córka (2,5 roku) przekręciła pokrętło temperatury na maksa w prawo :) widzi że ja coś tam manipuluje to co se będzie żałować :), jakoś dziwnie cieplutko się w domu zrobiło :D
To albo masz córkę ala " Małgosia Dydek" :lol: albo sterownik coś niskawo :roll:

no jest trochę niżej niż rekomendowane 1,5m, tak aby był na tym samym poziomie co włącznik światła, żeby wizualnie to grało, a córka jak się wyciągnie ręką to sięgnie, nie ma ponadnormalnego wzrostu :)

jpawl
19-11-2008, 15:10
To ja odświeżę ten wątek (bo interesujący i przydatny jest) i zapodam pytanko:

Jak zapewne większość udzielających się w tym wątku wie - VRC 420 ma taką opcję pn 'Opóźnienie włączania zabezpieczenia przed zamarzaniem (Ochr. p. zamr.)' w sekcji 'klucz płaski' (czyli funkcje specjalne).

W instrukcji oprócz marketingowego shitu o dobrze izolowanych budynkach i możliwości przesunięcia przesunięcia czasu (w zakresie 0-24h) uruchomienia zabezpieczenia nie ma ani słowa nt. aktualnie mnie interesujący, czyli jak wyłączyć to zabezpieczenie ?

Troszkę się zdziwiłem jak pewnej październikowej nocy zauważyłem, że obie pompy CO 'zap...ją' jak małe motorki - ogrzewanie CO na kotle wyłączone, sterownik ustawiony w pozycji 'noc', temp wewnątrz domu ponad 20 st C, tyle, że na zewnątrz było jakieś +2 - a te pompy jak...

Wydaje mi się, że mam dosyć dobrze ocieplony budynek, mieszkam w nim na stałe, więc nie powinna zaistnieć sytuacja, że temp. wewnątrz domu spadnie poniżej granicy zamarzania, wszystkie rury instalacji są wewnątrz budynku, więc tak na dobrą sprawę nie jest to potrzebne.

No to na mój chłopski (końcu mieszkam na wsi ;) rozumek znalazłem dwa rozwiązania - oba złe:

a) wyłączać z zasilania kocioł jakimś dodatkowym programatorem czasowym - trochę durne, tym bardziej, że kocioł oprócz CO ma do obsłużenia przez cały rok CWU - bez sensu odbierać sobie komfort.

b) wywalić połączenie do zewn czujnika temperatury - w końcu to on aktywuje tą funkcję - tylko jak to zrobić z sensem, bo odcinam się wtedy od sterowania pogodowego ? Tu też musiałby być jakiś 'dinks', który w funkcji pory dnia (może) i temperatury wewn. aktywuje (bądź nie) ten zewn. czujnik.

Znacie jakiś lepszy pomysł ? Jakiś kod serwisowy ? Ingerencja przy pomocy lutownicy (gwarancja się skończyła)? Coś innego ?

Jakoś dziwnie się czuję, jak patrzę jak mi te pompki 'łykają' przez 24h/dobę przez cały okres grzewczy 2x40W w sumie niepotrzebnie...

SławekD
20-11-2008, 15:01
Z tego co mi wiadomo to tej funkcji nie da się wyłączyć z poziomu użytkownika można jedynie jak piszesz opóźnić działanie o 24 h. Może z poziomu serwisowego coś się da zdziałać i tu może wypowiedzieć się VPS

Jakoś dziwnie się czuję, jak patrzę jak mi te pompki 'łykają' przez 24h/dobę przez cały okres grzewczy 2x40W w sumie niepotrzebnie...
Nie sądzę byś zauważył różnicę w rachunku po wyłączeniu tej funkcji. Ja osobiście poza okresem grzewczym rachunki za prąd mam ok 180 zł a w sezonie 220. Na miesiąc wyjdzie ok 20 zł a przecież jesienią i zimą zużywa się więcej na oświetlenia. Moim osobistym zdaniem to akurat nie jest temat wart szukania oszczędności.

jpawl
20-11-2008, 16:03
Wiesz - jak mam takie skrzywienie zawodowe jeszcze z czasów command line'a - nie lubię jak maszyna stara się mi udowodnić mi, że wie lepiej...

Poza tym - abstrahując już od kwoty w złotych, którą teoretycznie możnaby zaoszczędzić, to taki sposób filozofii działania systemu zemści się np przy certyfikatach energetycznych - przyjmując 40W pobór jednej pompki i 225 dni ogrzewania (9 miesięcy obliczeniowych) daje mi to 3,86 kWh/m2 na pojedyncze urządzenie. Przy redukcji czasu pracy pompy do jej faktycznego użycia (tzn przy kotle grzejącym CO) byłoby to (u mnie) 1,12 kWh/m2.

Czyli mam 'z powietrza' dodatkowo na świadectwie 5,46 kWh/m2 bo sterownik Vaillanta 'wie lepiej' (2 pompy - grzejnikowa i podłogówki).

Tak dla zobrazowania skali - w poprzednich projektach rozporządzenia o certyfikatach, gdy były jeszcze klasy energetyczne to by uzyskać najlepszy wynik (klasa A1) cały budynek miał mieć poniżej 42 kWh/m2, podejrzewam, że mój dom z trudem łapałby się na klasę C (czyli 120-160 kWh/m2), czyli pompki 'zapewniałyby' dodatkowe 4% - IMHO jest to zdecydowanie za dużo, by sobie 'odpuszczać'.

VPS
20-11-2008, 20:26
jpawl
Ile godz opóźnienia masz ustawione ?
Jaki czas wybiegu pompy?
Jaka wartość KG-przesunięcia dla OG1 i OG2 ?
Jak ustawione TP-załacz dla OG1 i OG2 ?
Jak ustawione pokrętło termostatu kotła (symbol grzejnika) ?

Troszkę się zdziwiłem jak pewnej październikowej nocy zauważyłem, że obie pompy CO 'zap...ją' jak małe motorki - ogrzewanie CO na kotle wyłączone, sterownik ustawiony w pozycji 'noc', temp wewnątrz domu ponad 20 st C, tyle, że na zewnątrz było jakieś +2 - a te pompy jak...
Masz sprzęgło hydrauliczne?
OK zadziałała ochrona przed mrozem. Przecież temp zew spadła poniżej +3'C
Domyślam się że opóźnienie załączenia ochrony przed mrozem ustawione na 0h. Termostat na kotle wyłączony. Tylko po co ?

Ochrona przed zamarzaniem / Opóźnienie w załączeniu
funkcji ochrony przed zamarzaniem.
Przy wszystkich wartościach temperatur zadanych na zasilaniu, leżących poniżej 21°C (wyznaczonych z krzywej grzania, temperatury obniżenia nocnego i temperatur panujących na zewnątrz) palnik jest normalnie wyłączony.
Chyba, że temperatura na zewnątrz spadnie poniżej +3°C. Wówczas kocioł będzie
pracował z minimalną zadaną wartością temperatury na zasilaniu 21°C.
Przy nastawionej temperaturze obniżenia 0°C i przy załączonej funkcji ochrony przed zamarzaniem wartość zadana TP zostanie podwyższona do 5°C.
W przypadku domów z dobrą izolacją cieplną, aby zapobiec załączaniu się sytemu grzewczego, ochrona przed zamarzaniem może być aktywowana z opóźnieniem wynoszącym od 0h do 24h.
Podczas tego okresu mieszacz pozostaje zamknięty, a pompa obiegu grzewczego wyłączona.
Jeśli podczas odmierzania opóźnienia załączenia funkcji ochrony przed zamarzaniem temperatura na zewnątrz wzrośnie powyżej 3°C, funkcja ta zostaje zatrzymana i po spadku temperatury poniżej 3°C nastąpi ponowne odliczanie od zera.

jpawl
20-11-2008, 22:22
Opóźnienia - wtedy było faktycznie 0, teraz (jak doczytałem) 14
Czas wybiegu pompy - nie wiem o co pytasz ;) - poniżej podałem modele pomp - może to jest jakaś pomocna informacja
Krzywa grzewcza dla OG 1 0,8 (grzejniki) KG przesunięcia 21
Krzywa grzewcza dla OG 2 0,4 (podłogówka) KG przesunięcia 20
TP Załącz OG1 - 1, OG2 - 2
pokrętło CO na kotle jest ustawione mniej więcej na godz 10:30

Nie mam sprzęgła hydraulicznego - do CO są 2 pompy CWU Grundfoss: Alpha 25-40 (grzejniki) i UPS 25-40 oraz mieszacz Honeywell. Pokrętła obu pomp są ustawione w pozycji 'środek'. Do tego standardowe czujniki Vaillanta: zewn 693 i wewn 692.

Termostat CO na kotle był wyłączony bo... nie było potrzeby go włączać ;) sezon grzewczy rozpocząłem we wtorek - wcześniej z powodzeniem wystarczało podgrzewanie kominkiem. Dlatego miałem małe zdziwko, gdy w teoretycznie niepracującym obwodzie nagle nagle zaczęła świecić dioda na Alphie...

Temperatura wewn zadana na sterowniku - 20 st (środek skali - kropka)
Temperatura obniżenia jest 18 st.

Z tego co zauważyłem wczoraj, to mimo wzrostu temperatury zewn. ponad 3 st pompy nadal pracowały wyłączyło się dopiero przy +6 st (chyba, w każdym razie jak było +5 st to jeszcze chodziły - potem już nie sprawdzałem, a jak dzisiaj przyjechałem z roboty to już nie chodziły, a było +4) - prawdopodobnie jest tam zaimplementowana jednak jakaś histereza.

Można wyłączyć to zabezpieczenie ? I jak wielka ingerencja jest potrzebna ?

SławekD
05-12-2008, 23:16
Wybieg pompy ( czas przed zapaleniem palnika i po jego zgaśnięciu ) to czas który też mnie interesuje bo chyba muszę przy zbliżającym się drugim serwisie wspomnieć serwisantowi by mi go zmienił bo po wygaśnięciu palnika do grzejników dociera już zimny czynnik :( . VPS czy czas wybiegu pompy mogę zmienić sam czy to już jest w gestii serwisanta ? Obecnie mam coś koło 2 minut a z tego co na oko zmierzyłem powinno być około 30 sek. Czy można nastawić taki czas ?


...pokrętło CO na kotle jest ustawione mniej więcej na godz 10:30 Niech jeszcze VPS potwierdzi ale tu chyba jest błąd bo gdy kocioł sterowany jest sterownikiem to pokrętło to musi być przekręcone w skrajną prawą stronę ( na maxa ).

...Z tego co zauważyłem wczoraj, to mimo wzrostu temperatury zewn. ponad 3 st pompy nadal pracowały wyłączyło się dopiero przy +6 st ... A jaką wówczas miałeś temp wewnątrz ? Dogrzewałeś może kominkiem i była zauważalnie powyżej zadanej na sterowniku czy w granicy zadanej ? Jeśli powyżej to kocioł nie powinien się załączyć choć u mnie w takich przypadkach załącza się czasem pompa jak sądzę kocioł nie mając sygnału z OG1 testuje sobie temp w układzie, "stwierdza" że temp jest ok i nawet nie załącza palnika, po chwili pompa się wyłącza. Jak sądzę gdyby czas wybiegu był mniejszy to pracowałaby krócej = mniej energii.

PS. VPS Wymiennika nie czyściłem i układu też nie. Miesiąc po naszej rozmowie kocioł się wyciszył i cały czas pracuje normalnie bez żadnych niepokojących odgłosów. Czary mary normalnie. A trochę rabanu porobiłem instalatorom i serwisantowi :oops:. Nawet miałem pomiar twardości wody który wykazał że woda jest w normie i bez problemu można ją bez zmiękczania użyć do CO, więc ona na logikę nie mogła że tak powiem nic namieszać. Ale ku mojemu zdziwieniu ponoć PN dotycząca wody kotłowej ma zastosowanie ale w kotłach powyżej 25 kw :o. I teraz prawda to czy pic by się pozbyć odpowiedzialności ....
Pozdrowienia i dzięki za wszelką pomoc

jpawl
06-12-2008, 19:24
Co do pokrętła, to możliwe, że ma tak być jak piszesz, aczkolwiek instrukcja instalacji sterownika nie wspomina o tym ani słowem. W każdym razie zadane dla obu obiegów grzewczych temperatury (wynikające z doboru krzywych grzewczych) są osiągane, więc nie jest tak, że ustawienie na kotle blokuje temperaturę nośnika grzewczego (przynajmniej na razie, mrozów jeszcze nie ma).

Natomiast pompy ewidentnie nie wyłączają się przy wzroście temperatury zewn. do poziomu +3 st (o tym też nie ma nic w instrukcji - _kiedy_wyłącza_ się to zabezpieczenie przed zamarzaniem) - akurat zacząłem ostatnio na to zwracać uwagę i w moim przypadku przy +5 st pompy pracują nadal. Nie ma znaczenia jaka jest temp wewn (przedział 19-21 st w zależności czy patrzę w nocnym czy dziennym przedziale) oraz czy grzeję kominkiem (nie grzeję ostatnio w ogóle). Nie ma także znaczenia, czy kocioł pracuje - ten 'feature' jest niezależny od kotła - jak wspominałem na początku - uaktywniło się to nawet wtedy, gdy ogrzewanie było całkiem wyłączone.
Co do tej temperatury wyłączenia, to będę musiał spróbować czy np zadziała 'zimny restart' układu przy np +4 st - jeśli pompy już się nie włączą będzie to świadczyło o zastosowanej przez producenta histerezie - trochę bezsensownej w moim (oraz 90% innych) przypadku.

SławekD
06-12-2008, 23:17
Co do pokrętła, to możliwe, że ma tak być jak piszesz, aczkolwiek instrukcja instalacji sterownika nie wspomina o tym ani słowem....
Będę szczery ... nie chce mi się wertować instrukcji, po 2 sezonach się już trochę zapomniało ale jeśli mnie pamięć nie myli to ustawienie tego pokrętła opisane jest w instrukcji kotła a nie sterownika. Proponowałbym to pokrętło przestawić na skrajnie prawą stronę ( wartość największa ).

...Natomiast pompy ewidentnie nie wyłączają się przy wzroście temperatury zewn. do poziomu +3 st (o tym też nie ma nic w instrukcji - _kiedy_wyłącza_ się to zabezpieczenie przed zamarzaniem)
Graniczną temp jak pisał VPS jest 3 st. gdy spada poniżej funkcja się załącza jeśli rośnie powyżej funkcja się wyłącza ( o ile się nie mylę to chyba jest w instrukcji ).
Nie bardzo jednak rozumiem co chciałeś powiedzieć pisząc pompy ewidentnie nie wyłączają się przy wzroście temperatury zewn. do poziomu +3 st.
Czy ty oczekujesz że temp wzrośnie powyżej 3 st. a kocioł się na dłuższy czas całkowicie wyłączy ?. Przecież cykliczność jego pracy jest normą każdego kotła, te z niskim progiem modulacji pracują płynniej a te z wyższym bardziej jak to się mówi pulsacyjnie.
Serwisantem nie jestem i nie mam tak szerokiej wiedzy więc zapytam z inne strony. Czy obniżasz temp na grzanie nocne gdy idziesz spać ? Z moich obserwacji obniżenie nocne powoduje obniżenie temp na zasilaniu zgodnie z krzywą co przekłada się na odłączenie na dłuższy czas zasilania na podłogówkę bo siłą swej bezwładności będzie grzała jeszcze długo pomieszczenie. Kocioł jednak co jakiś czas się załącza bo zasila drugi obieg ( u mnie grzejnikowy ) i tam bada sobie stosunek temp. zasilania do powrotu. Praca po przejściu na grzanie obniżone jest wyraźnie inna, kocioł załącza się zdecydowanie rzadziej, im cieplej na dworze tym rzadziej i moim zdaniem tak samo jest gdy temp na zewnątrz jest minusowa, ja osobiście nie widzę w jego pracy wielkiej różnicy gdy na zewnątrz jest -5 czy +5. Czy u Ciebie kocioł pracuje inaczej, zdecydowanie częściej się załącza gdy temp. zewn. spadnie poniżej 3 st ?

jpawl
09-12-2008, 11:35
Nie bardzo jednak rozumiem co chciałeś powiedzieć pisząc pompy ewidentnie nie wyłączają się przy wzroście temperatury zewn. do poziomu +3 st.



Chciałem powiedzieć, to co napisałem - funkcja przeciwdziałania zamarzaniu sterownika VRC 420, która włącza pompy (nie kocioł !) przy spadku temp. zewnętrznej do +3 st C (i poniżej) - NIE WYŁĄCZA tych pomp gdy temperatura na zewnątrz z powrotem wzrośnie do +3 st C. Nie wyłącza też w momencie gdy na zewnątrz jest +4 st C i +5 st C. Wyłącza te pompy (przynajmniej u mnie) dopiero wtedy, gdy temperatura na zewnątrz osiąga +6 st C. Czyli mamy klasyczną histerezę, która w zamieszkanym dobrze ocieplonym domku jednorodzinnym jest kompletnie IMHO bez sensu.
Wiem - można te włączenie opóźnić o x godzin, ale w tym kontekście nie ma to żadnego znaczenia.

Włączenie (lub nie) kotła nie ma nic z tą funkcją wspólnego - sterownik i pompy wykonują tylko 'ruch w interesie' przepychając wodę (czy co tam innego ktoś ma w rurkach CO) by nie zamarzła - w domu, w którym temp wewn nigdy nie spada poniżej +18 st (teoretycznie - wg ustawień pory nocnej na sterowniku) czy 19,5 st (praktycznie - do tylu mi aktualnie spada temp wewn w porze nocnej). I nie można tego wyłączyć (przynajmniej wg instrukcji) - bo sterownik 'wie lepiej'.

Chciałbym doprowadzić do sytuacji, żeby pompy CO działały wtedy, gdy pracuje kocioł (najwyżej uzupełnioną o czasy 'wybiegów' pomp) - i jakoś nie mogę takiego celu osiągnąć. Nie umiem także uzyskać informacji/uzasadnienia, że powyższy tok myślowy (tzn pompa pracuje, gdy kocioł pracuje) jest zły poza tym, że 'ten typ (VRC 420) tak ma'.

SławekD
09-12-2008, 12:58
Czy Ty piszesz o pompie kotłowej ?? Jeśli tak to na bank coś masz nie tak, u mnie może być na zewnątrz -10 przez tydzień a pompa załącza się jakiś czas przed zapłonem palnika i wyłącza też jakiś czas po jego zgaśnięciu i takie cykle w kółko o częstotliwości zależnej od temp wewn. i zewn. Nigdy pompa nie pracuje cały czas :o . Inna sprawa jeśli masz sprzęgło to faktycznie pompa na sprzęgle może pracować inaczej bo jest również sterownie tej pompy z tego sterownika - tyle wiem, więcej nie pomogę bo nie mam sprzęgła. Dalej to już jedynie VPS :wink:. A może piszesz o pompie na mieszaczu .... ta u mnie pracuje niemal cały czas, nie pracuje jedynie jak załącza się grzanie obniżone.

jpawl
09-12-2008, 13:32
Nie piszę o pompie wewnątrz kotła.

Piszę o pompach CO zewnętrznych (grzejniki i podłogówka) - są one podłączone 'tak jak instrukcja prawi' do zewn. płytki sterującej, do której jest też podłączony VRC420 (oraz mieszacz, pompa CWU i czujnik 692 - normalnie wzorcowa instalacja ze str 70 instrukcji).

No i tak pisałem wcześniej - pewnej pażdziernikowej nocy przyszło +2 st C, i przy _WYŁĄCZONEJ_ funkcji grzania CO przez kocioł (pokrętło max w lewo) zaczęły pracować pompy (bo VRC420 stwierdził, że może zamarznąć). Przy sprzyjających wiatrach (czyli, gdy temp zewn nie przekroczyłaby 6 st C) pompy będą pracować non-stop aż do następnej wiosny. I jest to zgodne z instrukcją - taka mała automatyczna 'sztuczna inteligencja', która nie uwzględnia w ogóle, czy wewnątrz domu jest -3 czy +25 st C. I której nie można (?) wyłączyć.

SławekD
09-12-2008, 21:02
Czyli tylko VPS
Jak pisałem u mnie CO zasila pompa kotłowa i nie mam takiego problemu. Możesz też znaleźć w necie telefon do centrali Vaillanta do wsparcia technicznego. Siedzą tam bardzo mądrzy ludzie którzy mi osobiście wiele pomogli przy ustawieniu sterownika, VPS oczywiście dużo pomógł za co będę dozgonnie wdzięczny :wink:

Jurek Jurecki
14-03-2009, 11:37
VKK 366 i VRC 420 OG1 -grzejniki a OG2 podlogowka , ustawiam temperature obnizona OG1 na 15 st C a OG2 na 0 st C a podlogowka i tak pracuje ????? w ustawieniach mam max temparature zasilenia podlogowki 30 st C a na termometrze widze ,ze jest ok 35 , przy ustawieniu temp obnizonej na OG2 na zero chyba w ogole nie powinna przekraczac paru stopni temperatura zasilania podlogowki o co tu chodzi ????? czy cos padło ????

civic9
14-03-2009, 13:20
Nie piszę o pompie wewnątrz kotła.

Piszę o pompach CO zewnętrznych (grzejniki i podłogówka) - są one podłączone 'tak jak instrukcja prawi' do zewn. płytki sterującej, do której jest też podłączony VRC420 (oraz mieszacz, pompa CWU i czujnik 692 - normalnie wzorcowa instalacja ze str 70 instrukcji).

No i tak pisałem wcześniej - pewnej pażdziernikowej nocy przyszło +2 st C, i przy _WYŁĄCZONEJ_ funkcji grzania CO przez kocioł (pokrętło max w lewo) zaczęły pracować pompy (bo VRC420 stwierdził, że może zamarznąć). Przy sprzyjających wiatrach (czyli, gdy temp zewn nie przekroczyłaby 6 st C) pompy będą pracować non-stop aż do następnej wiosny. I jest to zgodne z instrukcją - taka mała automatyczna 'sztuczna inteligencja', która nie uwzględnia w ogóle, czy wewnątrz domu jest -3 czy +25 st C. I której nie można (?) wyłączyć.

Znalazłeś jakieś rozwiązanie?
Wydaje mi się, że ta pompa jest wyłączana przy ustawieniu wpływu czujnika wewnętrznego na termostat. W pozostałych (korekta lub brak) faktycznie chodzi. A może dowiedziałeś się czegoś jeszcze? :)

jpawl
22-03-2009, 11:31
Niczego się nie dowiedziałem - nikt nic nie wie (lub nie chce powiedzieć). Próbowałem nawet znaleźć coś na niemieckich forach instalacyjnych, ale moja znajomość niemieckiego jest trochę za słaba, poza tym na frazę "VRC 420" jest jakoś mało sensownych odpowiedzi w Google...

Sterownik za 1kzł, do którego nie można znaleźć żadnej dokumentacji poza napisaną po łebkach instrukcją obsługi, a instalatorzy (przynajmniej ci z którymi rozmawiałem) albo niedouczeni albo pod jakąś presją nieujawniania zastrzeżonych informacji.

Nie wiem jak Tobie udało się wyłączyć te pompy - u mnie ten sposób (tzn TP Załącz =2 w obu obiegach) nie działa. Zresztą w opisie na str 41 instrukcji pisze (przy TP Załącz =2) cyt 'Zabezpieczenie przed zamarzaniem pozostaje zapewnione.'

Jak zresztą pisałem - pompy uruchamiają się pomimo wyłączonego na kotle trybu grzania CO, więc jakby niezależnie od jakichkolwiek innych ustawień (takie przerwanie niemaskowalne, że się wyrażę moim fachowym żargonem ;)

SławekD
22-03-2009, 15:04
Proponuję zadzwonić do obsługi technicznej Vaillanta do Warszawki, bardzo rzeczowi ludzie, mnie właśnie w temacie tego sterownika wiele pomogli zrozumieć.

Waflu
21-12-2009, 20:29
Witam, przeglądam od kilku dni to forum i próbuje roznych ustawien jakie tu sie pojawiaja aczkolwiek niestety nic mi nie pomaga. Otóż:

Posiadam kocioł Vaillant ecocompact i vrc 420 i pogodowke - dodatkowo zamieszczam zdjęcie jak to u mnie wygląda przy kotle.

Problem polega na tym ze nie grzeje mi podlogowka.

Opis sytuacji:
Poczatkowo (2 lata temu) gdy mialem ten problem zadzwonilem po serwisanta przyjechal, ustawil mi pokretlo na full przy piecu krzywa og1 byla na 0,8 a krzywa og2 na 1,7 i pojechal. Grzalo grzalo mialem goraco w domu ale...podloga zimna. Jakos jednak wytrzymalem, zadzwonilem do niego powiedzial ze moge przykrecic temp. na piecu do 50 st. i tak tez zrobilem. zrobilo sie cieplej i jakos przezylem bez tej podlogowki. Jednak dzisiaj przy mrozie -15 jest troche ciezko tym bardziej ze mam dom ok 200m^2 aktywne 5 grzejnikow i nie daje rady. Rok temu zaczalem sie tym bawic, zmienilem krzywa og2 na 0,2 i podlogowka ruszyla. Grzala jednak pare dni po czym przestala. W tym roku byl u mnie serwisant na jesien i stwierdzil ze wszystko bedzie okej. Aczkolwiek nie jest. Co zrobic? Jezeli przestawie na kotle pokretlo na full to moje grzejniki az parzą, a podloga i tak jest zimna. Biorac na regulatorze tym vrc420 na "i" odczytuje ze zadana temperatura dla og2 jest 35, a temperatura jest 9 st. i ani drgnie. Tp dla og1 ustawilem na 2, a tp dla og2 na 0. Probowalem juz roznych kombinacji zwiekszalem krzywe, rozne kombinacje tp i nic nic nic. Podloga ani drgnie. Boje sie zostawiec piec na full bo przeciez nagrzeje sie na 75 st i bedzie tak trzymal. jest to chore. Obie pompy chodza non stop. temp w domu waha sie ok 18-20 st. Regulator umieszczony w miejscu gdzie mam podlogowke (ogolnie wiekszosc w domu to podlogowka). Biorac przy piecu na d.9 widnieje liczba 72

Prosze o porade - co robic? dzwonic po serwisanta ktory watpie by cos wskural???


http://img689.imageshack.us/img689/9198/20091221u.jpg

BMS
22-12-2009, 10:38
Waflu

Obstawiam, że masz zbyt nisko ustawioną temp. max zasilania dla OG2, podnieś ją do około 40st.C, a krzywą grzewczą dla OG2 ustaw na 0,2, TP dla OG2 =1, jak hydraulicznie wszystko jest O.K. podłoga powinna ruszyć ;)

dw w-wa
22-12-2009, 12:06
witam,
może nie powinienem pisać ( bo nie jestem fachowcem,a tylko użytkownikiem) , ale mam stary piec vaillanta i podłogówkę (od 15 lat).
U mnie chodzi wszystko ok. Mam ustwioną tem. zasil 36 stopni, regulator pokazuje mi 10 stopni ( myślę , że jest to wartość przeliczeniowa ), a jak wcisnę ''jeszcze raz guzik'' to pokazuje temp. 19 stopni. Niestety nie mam instrukcji , gdzieś odleciała i nie wiem dokładnie , która jest prawdziwa, ale jak stanę na podłogówce to jest przyjemnie ciepło.
Po przeczytaniu twojego postu i obejrzeniu zdjęcia, poszedłem do kotłowni sprawdzić jak to wygląda u mnie. Wyłączyłem na 0 obieg z grzejnikami i uruchomiłem samą podłogówkę i mieszacz u mnie zadziałał ( - 9 stopni obecnie).
Ale zauważyłem, że przy zaworze mieszającym mam taki pręt który określa stopień otwarcia zaworu - on się porusza. Stąd wiem, że zawór się otwiera i daje ciepło.
Skoro u ciebie zmiana nastaw temp. w regulatorze nic nie daje, to proponuję zrób to samo , i sprawdź czy zawór mieszający fizycznie się otwiera. (Zakładam ,że u ciebie też jest taki pręcik pokazujący stopień otwarcia). Na zdjęciu się nie dopatrzyłem.
Może to wina mechaniczna nie elektroniki.
Ponadto, sprawdź umocowanie czujnika temperatury zasilania na rurze. Może to jego wina?
To są moje spostrzeżenia, ale nie jestem fachowcem i co ważniejsze nie mam tego typu regulatora jak ty , tylko starszy.

Waflu
22-12-2009, 22:50
Obstawiam, że masz zbyt nisko ustawioną temp. max zasilania dla OG2, podnieś ją do około 40st.C, a krzywą grzewczą dla OG2 ustaw na 0,2, TP dla OG2 =1, jak hydraulicznie wszystko jest O.K. podłoga powinna ruszyć

temp. max zasilania dla og2 mam na 45 stopni, krzywa grzewcza dla og2 kombinowalem od 0,2 do 0,6 (serwisant ustawil mi kiedys tam 1,7 - ale chyba sie pomylil bo i tak nie dzialala), a tp mam 0 dla og2 (probowalem 1 i 2 ale nic to nie zmienilo)


Skoro u ciebie zmiana nastaw temp. w regulatorze nic nie daje, to proponuję zrób to samo , i sprawdź czy zawór mieszający fizycznie się otwiera. (Zakładam ,że u ciebie też jest taki pręcik pokazujący stopień otwarcia). Na zdjęciu się nie dopatrzyłem.

chyba chodzi CI o to co jest po lewej stronie na sprzegle hydrualicznym ponizej czerwonego wskaznika temperatury i poniezej pompy? no u mnie to sie porusza tam jest jakas skala i czasem jest na maxa czasami po srodku ale tak czy inaczej ciepla to nie przepuszcza

VPS
23-12-2009, 05:59
Prawdopodobnie zawór 3-drogowy lub siłownik zaworu źle ustawiony.
Jeśli możesz wklej wyraźniejsze zdjęcie zestawu pompowego do podłogówki,
Możesz spróbować:
Odłącz kocioł z napięcia (wtyczka 230V)
W skrzynce podłączeniowej na ścianie znajdź przewód który idzie z siłownika mieszacza chyba drugi z lewej (oznaczenie uziemienie, N,Auf, Zu)
Musisz sprawdzić na siłowniku powinna być tabliczka z oznaczeniem przewodów chodzi mi o to który przewód jest "N" powinien być podłączony do "N" w skrzynce.
Pozostałe dwa przewody mogą być zamienione.
Zamień przewody Auf i Zu w skrzynce podłączeniowej.

Przeczytaj PW.

Waflu
23-12-2009, 14:01
Zamień przewody Auf i Zu w skrzynce podłączeniowej.

Brawo, jestem pelen podziwu. Przyjechali panowie "pół serwisanci" i zmienili mi te kabelki i podłogówka ruszyła. niestety problem jest nadal - panowie nie znali sie na obsłudze regulatora VRC 420. Moje pytanie jest takie. W jaki sposób uczynić aby podłogówka działała a grzejniki nie. Za nic w swiecie nie moge wylaczyc pompy od grzejnikow.

Moje ustawienia:
na regulatorze wylaczylem czas dzialania OG1 całkowicie. Czas dzialania OG2 dalem od 00:00 do 23:50
Dalej... Krzywa OG1 jest 0,6 a OG2 0,2. Pokretło z temp. jest ustawione na kropeczke, a temperatura jaką pokazuje mi regulator w domu to 22 st. Na piecu d.9 wskazuje 47 st. i piec nagrzewa się do 47 ale ciagle grzeje strasznie dlugo.
Dalej... Tp dla og1 = 2, TP dla OG2 = 1, Podwyzszenie krzywych grzewczych dla OG1 i oG2 =20, Korekta =0, Ochorna p.zamar. = 0, max temp dla OG2=40 (zmienilem z 45 myslalem ze to cos da), podwysz. temp dla OG2=12, zakres korekty temp w pomieszczeniu dla OG2=0, oba offset'y na 0.

I życzyłbym sobie teraz mieć 20 st. w domu mieć zimne grzejniki a ciepła pogodę. Jak myślicie co może być jeszcze nie tak??? Może zabardzo się niecierpliwie gdyż podłoga ruszyła mi 3h temu. Denerwuje mnie to ze temp. zad.dla OG1 wynosi 10, a temp. jest dla OG1 47 czyli tyle co piec się nagrzewa i obie pompy ciągle są włączone "1", a mieszczacz wskazuje "-1". Temp. zad dla OG2 jest 23 st. a temp. jest dla og2 70 st. Na dworze wskazuje mi +5 stopnii.