PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ogrodzenie od drogi musi być ażurowe ?



tomek159
05-09-2006, 14:39
Chcę wybudować ogrodzenie od drogi o wysokości 2 m.Mam tylko wątpliwości co do tego czy musi być ażurowe.Zastanawiam sie nad deskami ale ściśle do siebie przylegającymi ( prześwit na góra 0,5 do 1 cm czy wręcz zrobieniem ogrodzenia z płyty OSB.Wkurza mnie już jak ludzie na spacerze łypią okiem na moją twierdzę. :wink: Nie chcąc po miesiącu dowiedzieć się od gminy,ze nie akceptują takiego zgłoszenia zapytowuję Was o Wasze doświadczenia ? Z góry dzieki za info

anpi
05-09-2006, 14:43
Zgłaszasz nie w gminie, tylko w starostwie. Teoretycznie nie powinni się przyczepić.

retrofood
05-09-2006, 14:48
Witam.

Wydaje mi się, że to ogrodzenie szybko ci się znudzi i będziesz żałował całej roboty.
czy nie lepiej oddzielić się zieleniš? Polecam leszczynę.
Aha. Musisz uzgodnić z zarzšdcš drogi. Może się nie zgodzić.

remx
05-09-2006, 15:07
Czasami (tak jest u mnie) Gmina ma w swoich planach zagospodarowania jakie maja byc ogrodzenia: np jaki przeswit, jaka wysokosc, nie betonowe itp. Najlepiej zadzwonic do nich. A zgloszenie to do Starostwa oczywiscie

tomek159
05-09-2006, 20:21
Od mojej strony będzie zielono, ale niestety nie odrazu tak gęsto by nic nie było widać więc muszę się odgrodzić.dzięki za info

anpi
05-09-2006, 21:05
Musisz uzgodnić z zarzšdcš drogi. Może się nie zgodzić.

Na pewno? Prawo budowlane mówi tylko o konieczności zgłoszenia do starostwa.

panda
06-09-2006, 04:22
Musisz uzgodnić z zarzšdcš drogi. Może się nie zgodzić.

Na pewno? Prawo budowlane mówi tylko o konieczności zgłoszenia do starostwa.

Starostwo w Radomiu jako załącznika do zgłoszenia wymaga uzgodnień z zarządcą drogi. W moim przypadku było to podanie o zgodę na płot (z pełnym opisem tegoż) oraz mapką. Zarządca drogi na mapce narysował kreskę biegnącą przez moją działkę i napisał "płot w odległości nie mniejszej niż ... m od osi jezdni". I tak oto "tylko zgłoszenie" ale całej swojej działki ogrodzić nie mogłem.

anpi
06-09-2006, 09:35
To chyba w takim razie zależy od widzimisię urzędasów, bo jak zgłaszałem ogrodzenie - nie wymagali żadnych uzgodnień.

retrofood
06-09-2006, 09:55
Witam

To chyba w takim razie zależy od widzimisię urzędasów, bo jak zgłaszałem ogrodzenie - nie wymagali żadnych uzgodnień.
Niestety, nie masz racji. To jest w Prawie Budowlanym. Starostwo może odstšpić od wymogów dołšczenia uzgodnienia, jeœli dwóch właœcicieli pomiędzy którymi ma być płot to sš osoby prywatne. Wtedy milczšco się zakłada, że się dogadali. Ale niech sšsiad zatelefonuje, że się nie zgadza i ...nici z płotu.
W przypadkach, kiedy dzialka prywatna sšsiaduje z drogš lub z działkš gminnš, uzgodnienie jest obligatoryjne. tak samo jest w przypadku plotów przekraczajšcych pewnš wysokoœć.



Zgłoszenia właœciwemu organowi wymaga:
....
3) budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokoœci powyżej 2,20 m i wykonywanie robót budowlanych polegajšcych na instalowaniu:
a) krat ...

2. W zgłoszeniu należy okreœlić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołšczyć oœwiadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależnoœci od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W razie koniecznoœci uzupełnienia zgłoszenia właœciwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszajšcego obowišzek uzupełnienia, w okreœlonym terminie, brakujšcych dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia - wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.

Art. 32. 1. (77) Pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego może być wydane po uprzednim:
...
4. (80) Pozwolenie na budowę może być wydane wyłšcznie temu, kto:
...
2) złożył oœwiadczenie, pod rygorem odpowiedzialnoœci karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomoœciš na cele budowlane.

tczarek
06-09-2006, 09:56
Muszę Ci powiedzieć,że jeśli zrobisz jakiko;wiek prześwit np. deski i prześwit 1 do 1,5 cm to przy odpowiedniej prędkości przejazdu obok Twojego ogrodzenia będzie widać wszystko na podwórku. Efekt aparatu projekcyjnego. Tak więc deski jeśli na ogrodzenie to mocowane na tzw. zakładkę. Co do pytania to nie wydaje mi się aby były jakieś obostrzenia. No mojej ulicy jest płot z kamienia (lity mur) o wysokości 2 m co najmniej. Płot wybudowany w roku 2005.

tomek159
06-09-2006, 14:14
wysłałem dzisiaj wniosek o zaopiniowanie do M.Z.U.i M.Potem UM.Dzięki za info

anpi
06-09-2006, 15:33
Niestety, nie masz racji. To jest w Prawie Budowlanym. Starostwo może odstšpić od wymogów dołšczenia uzgodnienia, je�li dwóch wła�cicieli pomiędzy którymi ma być płot to sš osoby prywatne. Wtedy milczšco się zakłada, że się dogadali. Ale niech sšsiad zatelefonuje, że się nie zgadza i ...nici z płotu.

Eeeeee. Przecież ogrodzenie między sąsiadami nie wymaga zgłoszenia.

budulec
06-09-2006, 19:40
Witam

To chyba w takim razie zależy od widzimisię urzędasów, bo jak zgłaszałem ogrodzenie - nie wymagali żadnych uzgodnień.
Niestety, nie masz racji. To jest w Prawie Budowlanym. Starostwo może odstšpić od wymogów dołšczenia uzgodnienia, jeœli dwóch właœcicieli pomiędzy którymi ma być płot to sš osoby prywatne. Wtedy milczšco się zakłada, że się dogadali. Ale niech sšsiad zatelefonuje, że się nie zgadza i ...nici z płotu.
W przypadkach, kiedy dzialka prywatna sšsiaduje z drogš lub z działkš gminnš, uzgodnienie jest obligatoryjne. tak samo jest w przypadku plotów przekraczajšcych pewnš wysokoœć.



Zgłoszenia właœciwemu organowi wymaga:
....
3) budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokoœci powyżej 2,20 m i wykonywanie robót budowlanych polegajšcych na instalowaniu:
a) krat ...

2. W zgłoszeniu należy okreœlić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołšczyć oœwiadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależnoœci od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W razie koniecznoœci uzupełnienia zgłoszenia właœciwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszajšcego obowišzek uzupełnienia, w okreœlonym terminie, brakujšcych dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia - wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.

Art. 32. 1. (77) Pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego może być wydane po uprzednim:
...
4. (80) Pozwolenie na budowę może być wydane wyłšcznie temu, kto:
...
2) złożył oœwiadczenie, pod rygorem odpowiedzialnoœci karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomoœciš na cele budowlane.


Żarty się Ciebie trzymają :D
pzdr