PDA

Zobacz pełną wersję : Zawór trój czy cztero drogowy?????????????



kazek_x
05-09-2006, 20:32
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!!!!!!!!!

Mam pytanko, a chodzi mi o to jaki zastosować zawór trój czy cztero drogowy i jakie one mają znaczenie przy piecu na eko groszek z podajnikiem. Czy mają jakiś wpływ na ilość spalonego węgla, mam już mętlik w głowie ponieważ kogo bym nie pytał czy instalatorów czy sprzedawców to każdy ma swoje, a nikt konkretnie nie potrafi mi wytłumaczyć o co tu chodzi- tylko jakieś zasłyszane, wyklepane formółki!!!!!!!!!!! (ilu fachowców tyle opini)

Pzdrówko

piotru7
06-09-2006, 11:31
Generalnie zawory te umożliwiają utrzymanie wysokiej temperatury na kotle, ważne zwłaszcza przy kotłach stalowych, poprzez podniesienie
temperatury na powrocie wody.
Instalatorom najłatwiej założyć trójdrogowy dlatego go częściej
polecają, ale więcej możliwości ma czwórdrożny.

Szczegółowy opis, schematy i zalety tych zaworów masz na stronie
www.termsystem.com

rumak1974
06-09-2006, 13:09
Generalnie zawory te umożliwiają utrzymanie wysokiej temperatury na kotle, ważne zwłaszcza przy kotłach stalowych, poprzez podniesienie
temperatury na powrocie wody.
Instalatorom najłatwiej założyć trójdrogowy dlatego go częściej
polecają, ale więcej możliwości ma czwórdrożny.

Szczegółowy opis, schematy i zalety tych zaworów masz na stronie
www.termsystem.com

Ok. przejrzałem strone poczytałem... to na chłopski rozum powiedz 3 czy 4 drogowy do kotła na eko-groszek?, czy te zawory powodują tylko ochrone kotła czy tez powodują jakies oszczędności w spalaniu opału??
I jeszcze jedno...czy to może współpracowac z regulatorem pokojowym??
Hmmm. kocioł instalował mi ojciec (mówi że kiedyś spotkał się z takimi zaworami ale kiedys generalnie czegoś takiego nie było) mam nadziej że bedzie wiedząił jak to ustrojsttwo zamontować - czy do tego dcajecie jakies schematy??

Talbot
07-09-2006, 07:11
Zdecydowanie wybrałbym czterodorogowy. Zapewnia on komfortową pracę kotłowi i niejako rozdziela obieg kotła i obieg c.o.
Trójdrogowy nie spełnia tak skutecznie tych warunków.
Jełśi chodzi o regulator pomieszczeniowy, to steruje on pracą kotła.
Można się pokusić o siłownik na zaworze czterodrogowym i wtedy jest pełna automatyka, ale dodatkowe koszty. Jeśli nie, to trzeba eksperymentalnie ustawić ręcznie poziom zmieszania na zaworze i tyle. A regulator pomieszczeniowy będzi właczał i wyłączał kocioł w zależności od potrzeb.

sebo8877
07-09-2006, 08:40
Tu mamy też trochę dyskusji na ten temat

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=79544

Sebo8877

piotru7
07-09-2006, 11:25
Oszczędności na pewno będą w dłuższej żywotności kotła (blachy)
i ogólnie w spalaniu też bo kocioł będzie miał względnie
stałą temperaturę i nie będzie marnowana energia na skoki
temperatur

sopel750
07-09-2006, 13:20
Ma ktoś schemat podłączenia kotła + zawór 4 drogowy + obwód c.o. ?
Nie mam obwodu c.w.u i obwód nie jest skomplikowany ale nie chciałbym polegnąć.

Czy zawór 4 drogowy ma termostat wbudowany który steruje otwieraniem/zamykaniem obwodu piec/c.o. ? Czy jak wygląda sterowanie ręczne ? Bo nie wiem czy zakup silnika sterującego ma jakikolwiek sens...

Talbot
07-09-2006, 13:54
na podanej wyżej stronie znajdziesz sporo schematów.

Zawór nie ma termostatu, moze mieś siłownik sterowany przez odpowiedni regulator.
Sterowanie ręczne polega na ustawieniu stałego stosunku zmieszania, najczęściej odbywa się to metodą prób i błędów.

sopel750
10-09-2006, 21:33
Dokładniej mówiąc zastanowiła mnie jedna sprawa. Jestem zdecydowany założyć zawór 4-drogowy, (w drodze jest już piec Ogniwo 20KW na ekogroszek), ale mam w domu 4 "piony" w instalacji c.o.
W dokumentacji zaworów http://www.hel-wita.com.pl/armatura/download/katalogi/Katalog_mieszacze_2006.pdf na stronie 7 (rys.7), pokazane jest, że dla każdego obiegu (czy mam rozumieć "pionu" ?) jest osobny zawór 4 drogowy.
Czy mam jednak potraktować to jako 1 obieg ?

Teraz mój układ c.o. wygląda mniej więcej tak:
http://img216.imageshack.us/img216/7899/ukladcodt5.th.jpg (http://img216.imageshack.us/my.php?image=ukladcodt5.jpg)

Jak zmienię piec to ma z zaworem wyglądać tak :?
http://img231.imageshack.us/img231/7626/ukladco2dw4.th.jpg (http://img231.imageshack.us/my.php?image=ukladco2dw4.jpg)

Jeżeli dobrze myślę, że jeden zawór wystarczy na cały układ a nie tak jak jest to w powyższej dokumentacji PDF, to w którym miejscy zamontować pompę ?

Z góry dzięki za pomoc!

sopel750
12-09-2006, 12:59
ponawiam pytanie. (zrobiłem takie ładne rysunki i nic ? :) )

sebo8877
14-09-2006, 12:22
ponawiam pytanie. (zrobiłem takie ładne rysunki i nic ? :) )

Zawór 4-ro drogowy dobrze
Pompe dałbym na powrocie poniżej zaworu 4-ro drogowego.
jeszcze jedno pytanie: dlaczego przelew z naczynia wyrównawczego masz wpięty w powrót??? W ten sposób z naczynia wyrównanwczego zrobiłes grzejnik :o :o

sebo8877

KMKG
26-10-2010, 19:19
Witam

Jestem na etapie budowy domu, w niedługim czasie pojawi się hydraulik a ja zastanawiam się nad indywidualną regulacją temp. w pokojach.
Planuję piec na ekogroszek(jeszcze nie wiem jakiej firmy).
Zamierzam dać tuż za kotłem pompę na zasilaniu, potem rozdzielacze a na każdym indywidualnym pokoju dać zawór mieszający zamontowany na powrocie a sterowany z regulatora pokojowego. Zawór, w zależności od nastaw temepratury będzie albo się przmykał i mieszał więcej z zasilania na powrót, albo będzie się otwierał i więcej puszczał przez grzejniki.
Czy w tym przypadku konieczne jest montowanie zaworu 4d??

pozdrawiam

freezyear
26-10-2010, 20:04
Witam

Jestem na etapie budowy domu, w niedługim czasie pojawi się hydraulik a ja zastanawiam się nad indywidualną regulacją temp. w pokojach.
Zamierzam dać tuż za kotłem pompę na zasilaniu, potem rozdzielacze a na każdym indywidualnym pokoju dać zawór mieszający zamontowany na powrocie a sterowany z regulatora pokojowego
A nie prościej założyc głowice termostatyczne na grzejniki?
pozdr

KMKG
27-10-2010, 12:53
A co się stanie jak poprzymykam wszystkie głowice termostatyczne? Co z przepływem?
Czy mógłby ktoś pokazać schemacik instalacji (taki w miarę konkretny) z głowicami?

pzdr

Martinezio
27-10-2010, 13:21
Można na rozdzielaczu, z którego są wyprowadzenia na grzejniki w danym pionie, założyć by-pass, który umożliwi wodzie swobodną cyrkulację w układzie nawet pomimo zamkniętych głowic jeśli się obawiasz tego, że brak cyrkulacji coś Ci złego zrobi... Aczkolwiek przy zastosowaniu zaworów 4-drogowych nie ma takiej opcji - woda w obiegu kocioł-zawór 4-drogowy zawsze będzie w cyrkulacji - najwyżej nie będzie się mieszała z wodą powracającą z pionów, jeśli tam nie będzie przepływu ;)

Wojtek_796
29-10-2010, 09:06
Witam!

Właściwie to nie można pozakładać głowic termostatycznych na wszystkich grzejnikach. Przynajmniej jeden powinien być stale otwarty - szczególnie jeżeli układ jest wyposażony w termostat pokojowy sterujący kotłem (czy pompą). W tym pomieszczeniu z termostatem właśnie głowicy nie powinno być - układ może zgłupieć.
Do układów z termostatami grzejnikowymi są specjalne pompy z samoczynną elektroniczną regulacją "biegu".
Mam zawór 4-drożny, pompy za zaworem (patrząc od strony kotła) na zasilaniu. Obieg kotłowy działa więc w moim przypadku samoczynnie. Sprawdza się to.

Pozdrawiam