PDA

Zobacz pełną wersję : murarze



adamex
03-04-2003, 11:31
Jestem umówiony na rozmowę z murarzami
ale dowiedziałem się już że oni budują wszystko sami jak i zapewniają sobie materiały (mają swoją hurtowie lub jakiś skład budowlany gdzie zawsze kupują towar)
i mam własnie obawy czy zbyt dużo mnie nie naciągną
bo naprzykład kupią 1 tonę cementu a mi powiedzą że kupili 1,5 tony itp.

czy ktoś korzystał z tego rodzaju usług?

tdxls
03-04-2003, 11:38
Zależy jak się z nimi umówisz. Jeśli jest, że sami kupują materiał to dostajesz rachunek, albo za materiał albo za wybudowanie kondygnacji/budynku.
Ja wolałem kupować wszystko samemu, ale to jest strasznie czasochłonne i jesteś wtedy cholernie zalatany (bo akurat o czymś zapomnieli lub czegoś akurat nie ma na czas).
Kit zawsze mogą ci wcisnąć, bo jeśli sam kupujesz to skąd wiesz czy czegoś "murarze" nie wyprowadzili, jeżeli nie pilnujesz ich przez cały czas?
Ryzyko jest zawsze.

avzi
03-04-2003, 11:47
adamex,
Przypomina mi to moją rozmowę z szefem jednej z ekip górali. Czy jego inicjały to może J.O.? Sprawiał wrażenie uczciwego, ale jego propozycja cenowa robocizny z materiałami była podejrzanie atrakcyjna. Tym bardziej, że samą robociznę wycenił raczej drogo. Ja nie ufam takim zawodnikom.

adamex
03-04-2003, 12:22
nie znam jeszcze tych panów więc narazie niec więcej nie powiem
ale z tego co wiem to są z Tomaszowa Mazowieckiego
jutro wezmę ich wizytówkę do pracy i wam podam dane
to może bedzie ich ktoś znał i mi coś powie na ich temat
pozdr.

tom soyer
03-04-2003, 12:52
umow sie z nimi na koszt calej uslugi z podzialem na material (niech sami wycenia, powinni sobie z tym bardzo latwo poradzic) i robocizne (w razie niedorobek bedziesz wiedzial ile im "obciac")

Wowka
03-04-2003, 13:21
Ostrożnie z takimi "Zosiami Samosiami" jakiś cel w tym muszą mieć. A jeśli nie wiadomo o co chodzi to z pewnością chodzi o pieniądze. To, że mają swoją hurtownię to może oznaczać, że kupują tam dużo materiałów i maja dobry kontakt z szefem. Co prawda dostarczą Tobie fakturę na materiały ale rabat wezmą oni a nie ty (można utargować przy większych zakupach 10-20%). Ponadto niekoniecznie takie same ilości muszą być na fakturze co na placu budowy.
Jest takie cwaniackie murarskie powiedzenie o robieniu betonu czy też zaprawy "Lej wodę syp piasek. Nie żałuj materiału" a co z cementem?

03-04-2003, 13:36
Miałem zufanego murarza, kupował materiał w hurtowni-miało byc taniej.Okazało się, że hurtownia woziła ten materiał w dwa różne miejsca, a rachunek trafiał do mnie. Murarze to na ich nieszczęście prości ludzie, wydaje im się, że są bardzo cwani. Wystarczyło pojechać do hurtowni, a oni mówią przecież ma pan dwie budowy.Odzyskałem pieniądze bo płacę zawsze na końcu.

inwestor
03-04-2003, 15:45
Adamex
Można umawać się z wykonawcą na całość. Ale wtedy musisz mieć z góry określoną cenę końcową która jest niezmienna do końca budowy. Przy ustalaniu płatności za poszczególne części budowy pamiętaj aby jak najwiecej kasy zostło na ostatnie części budowy.
Jeśli chodzi o zakup materialów to ja kupowałem materiały na telefon. Jak wykonawcy czegoś brakowało tomusiał policzyć ile czego i dzwonił do mnie a ja potem do hurtowni. Ustaliliśmy że musi przewidzieć na 2 dni do przodu co będzie potrzebował bo przecież nikt z hurtowni nie bedzie z byle bzdetami wysyłał samochodu. Ustaliliśmy że jak wyliczy za dużo materiału to będzie się musiał martwić o jego zwrot do hurtowni. Jak mu się to nie uda to zbędny materiał przechodzi na jego własnośc a ja potrącam to z jego części za robociznę. Był strasznie z tego powodu nieszczęśliwy bo wymagało to od niego wręcz niewiarygodnego wysiłku umysłowego. Pamiętaj aby zawsze ustalić po czyjej stronie jest transport i rozładunek materialów. Przy samodzielnym kupowaniu materiałow rabaty wcale nie są mniejsze niż dla wykonawców a poza tym jesteś w stanie kontrolować sytuację. Najważniejsza sprawa to wybranie dobrej hurtowni wcale nie musi być blisko budowy. Kilka razy bywało tak że materiał w hurtowni z przywozem i rozładunkiem z odległości ponad 70km był tańszy niż z hurtowni oddalonej o 400m od mojej budowy
Pozdrawiam

kwiatkor
03-04-2003, 19:45
Też wybrałem samodzielne kupowanie - a co w tym najważniejsze: spodobało mi się to. Chodzenie z materiałem, analizowanie ofert i cen, porównywanie produktów, analiza rynku. Mam poczucie, że dzięki temu będę dokładniej wiedział w jakim domu będę mieszkał.
Dużym plusem jest to, że mieszkam na działce, na której prowadzę budowę i ciągle ja, lub ktoś z mojej rodziny, mamy wykonawców 'na oku'