PDA

Zobacz pełną wersję : DRENAŻ!! KOGO POSŁUCHAĆ??



Świerzak
06-09-2006, 20:18
więc jest tak... dom podpiwniczony na połowie, piwnica w ziemi ok 1,5 m nad ziemią 0.7m, reszta domu prawie na pozimie gruntu, planowane dalsze obsypywanie i podniesienie poziomu ale tylko wokół domu o ok.2-3m...

problem tkwi w tym że nie mam jak wyprowadzić drenu spod piwnicy na powierzchnie.... w gre wchodzi tylko studzienka i pompa...
ja uważam że lepiej zrobić drenaż od strony piwnicy na poziomie ławy... zostawić na końcu studzienkę i skontrolować na wiosnę czy będzie tam woda.. i potem odjechac nią od domu ileś tam metrów i pompa w studni...


mój majster doradza mi inne rozwiazanie... na poziomie ławy w piwnicy wogóle nie dawac drenu , tylko dać dren dookoła całego domu ale na poziomie ław budynku bez piwnicy, czego efektem bedzie że :
- dren w zasadzie na poziomie mojej drogi oddalonej od domu o ok. 10m ale od gruntu nie podniesionego 2-3m
- dren na wys. połowy sciany w piwnicy (ściana na lepiku folia, styro, f.kubełkowa)
- mozliwość odprowadzenia wody
CZY TO MA SENS?? co z woda w piwnicy? myśle że podejdzie mi pod podniesiony budynek a tylko pod piwnice!!


PROSZE O POMOC FORUMOWICZÓW Z PODOBNYM PROBLEMEM , ORAZ WSZYSTKICH ŻYCZLIWYCH..

Świerzak
06-09-2006, 20:21
oczywiście w ostatnim zdaniu:
"myśle że podejdzie mi pod podniesiony budynek a tylko pod piwnice!!"A POWINNO BYĆ :
"myśle że NIE podejdzie mi pod podniesiony budynek a tylko pod piwnice!! "

06-09-2006, 20:23
posłuchaj majstra

pzdr

Świerzak
07-09-2006, 06:06
thx brzoza...
czy nikt wiecej nie ma zdania w tym temacie? :wink:

areq
07-09-2006, 09:51
A jaki jest poziom wód gruntowych?
Jeśli jest głeboko to drenaż wykonany tak jak majster radzi będzie przejmował wody opadowe z terenu przy domu.Nie powinno dochodzić do podtopienia piwnicy.
Ale w tym przypadku wykonanie drenażu nie jest konieczne.
Jeśli płytko w niektórych okresach w roku -powiedzmy na poziomie posadzki w piwnicy,to możesz mieć zalawaną piwnice.

adwalk
07-09-2006, 17:06
Drenaż by miał sens musi gdzieś odprowadzać wodę - może do studni chłonnej.
By chronił piwnicę powinien być na pozimie jej fundamentu.
Jeżeli zostawisz drenaż w połowie wysokośći ściany piwnicy to poniżej bezpieczniej by było zrobić porządną izolację przeciwwodną
Skuteczne masy np Superflex 10 są parszywie drogie.

Świerzak
07-09-2006, 20:16
pozom wodt gruntowej jest chyba głęboko bo się z takową nie spotkałem... a kopałem na ok -2m (ława).. niestety nikt w okolicy nie ma piwnicy...lub ma ale mieszka wyżej ode mnie... powoli przekonuje sie do drenażu wokół piwnicy, tylko ze wzgledu na to iż mam odkopane fundamenty... kopa.c potem na 2metry? brrr... a wokół domu bedzie tylko ok. 80 cm... a czy trzeba będzie -czas pokaże