PDA

Zobacz pełną wersję : Fundament - zmiany proponowane przez wykonawcę - dobrze?



robert58
06-09-2006, 21:55
http://www.robert582005.republika.pl/fundament-zmiana.gif

Witam,
mam pytanie z prośbą o szybką odpowiedź.

Zaczynam budowę. W projekcie mam ławę w kształcie jak na rysunku o szer. 60 cm. Dalej na ławie ściana fundamentowa z bloczków+ocieplenie na całej długości+izolacje.
Wykonawca zaproponował fundament i ławę do poziomu gruntu lany z betonu, nieocieplone. Powyżej gruntu po izolacji poziomej proponuje ścianę fundamentową z bloczków+ocieplenie. Jeżeli się zdecyduję, raczej na pewno ocieplę całą ścianę fundamentową, również jej odcinek wylany z betonu.

Niepokoi mnie natomiast proponowana przez wykonawcę:
1) zmiana szer. ławy z 60cm. w projekcie do 45cm.
2) zmiana szer. ściany fundamentowej z 25cm. w projekcie do 30cm.
bo lane z gruchy mocniejsze itd.

Grunt to piasek o dość dobrym zagęszczeniu (badania gruntu przeprowadzone uprzednio). Woda na gł. 2,70m ściany MAX29+styro.

Czy dobrze będzie wg propozycji wykonawcy czy pilnować się projektu i podchodzić z duuuużym dystansem do jego pomysłów?

Pozdrawiam.

Geno
06-09-2006, 22:01
Na zmianę szerokości ławy na pewno bym się nie zgodził co do reszty - kwestia dyskusyjna - jedni wolą ograniczać mostek termiczny a innym już tak nie przeszkadza.

aik
06-09-2006, 22:49
Witam
Ja bym sie niezdecydowala na zmniejszenie przekroju law, wydaje mi sie tez ze zrobienie ich w formie trapezu oslabi je.

Geno
06-09-2006, 23:11
Witam
Ja bym sie niezdecydowala na zmniejszenie przekroju law, wydaje mi sie tez ze zrobienie ich w formie trapezu oslabi je.
Trapez nie osłabi natomiast mniejsza powierzchnia już wpływ ma na warunki pracy.

jajmar
06-09-2006, 23:16
Tak jak poprzednicy jestem przeciwny takim zmianom, warunek konieczny aby to wprowadzic w życie to wykonanie badań gruntu i sprawdzenie nośności.
Ocieplenie tylko nad terenem to też rozwiązanie które obecnie jest żadko stosowane.

robert58
06-09-2006, 23:27
bardzo dziękuję za dotychczasowe porady,
utwierdzam się w przekonaniu błędnego zalożenia zmniejszania powierzchni ław.
Ocieplać planuję na całej długości ścian fundamentowych - propozycja wykonawcy w tym zakresie to przypuszczalnie ucieczka od czasu pracy (robocizny).

jajmar
06-09-2006, 23:34
Jak wylejesz w gruncie a nie masz gliny to cięzko bezie ocieplić ściane. Wyjdą nierówności. Rozważ wylanie całej ścieny w szalunkach, u mnie wyszło to taniej (wprawdzie nie wiele) niż murownie tak popularne na tym forum.

Tedii
07-09-2006, 00:09
Zgadzam się z jajmarem.Nie kop za głęboko.U mnie walneli fundament na 1,5m w głąb ziemi.Bez sensu.Piasek lepiej izoluje niż glina i aż tak głęboko nie trzeba.Po mnie wszyscy wkoło robili fundament na gł.70cm.I górna krawędź żeby nie była zbyt nisko bo w piachu osiada.

beton44
07-09-2006, 04:00
http://www.robert582005.republika.pl/fundament-zmiana.gif


jak ładnie to wykonawca zaprojektował ten nowy sposób...


trochę nieproporcjonalnie narysowane to rozszerzenie na dole, bo będzie wystawać nie tak dużo, tylko o 1/2 grubości muru w każdą stronę...


podejrzewam że chce wykopać w ziemi dziury na kształt tego rysunku i zapełnić je betonem /?/


A jak wyjdzie w terenie ta metoda:


no to nie wyjdzie tak ładnie jak na rysunku, tylko wyjdą wyryte w ziemi doły o bardzo nieregularnym kształcie, prawdopodobnie w wielu miejscach węższe na dole niż u góry /!/ , zalane betonem,

a ciebie zakrzyczy w następujący sposób:

dzisiaj kopią te doły, a na jutro już zamówione gruszki z betonem, dobrze jest tak zawsze się robi, wszystko będzie tak szybko że nawet nie zauważysz co zrobili...


Jak planuje ułożyć zbrojenie w tych dołach??? chyba rzucić na dno wykopu parę prętów :cry:


zmniejszenie powierzchni podstawy fundamentu o 1/4 to też jest niedopuszczalne.... szczególnie w powiązaniu z prawdopodobnym niezgodnym z projektem zbrojeniem / czy też jego brakiem...




A dlaczego chce tak zrobić:

mniej pracy - mniejsze wykopy, łatwiej wlać w wyryte doły beton z gruszek niż murować, nie trzeba potem przylepiać styropianu - zaoszczędzi z tydzień pracy co najmniej, a pieniążków weźmie tyle samo


a potem będziesz się pytać na forum, co robić, na murach pojawiają się pęknięcia, a wykonawca /jak go gdzieś znajdziesz/ będzie mówił - tak musi być,
wszystkie domy osiadają i pękają :o


a tak w ogóle to nie powinno się zmieniać zatwierdzonego projektu...

nasuwa mi się pytanie:

GDZIE JEST KIEROWNIK BUDOWY ?

07-09-2006, 07:39
... Grunt to piasek o dość dobrym zagęszczeniu (badania gruntu przeprowadzone uprzednio). Woda na gł. 2,70m ściany MAX29+styro.
...
a moim zdaniem - zamiast dywagacji czy racje maja forumowicze czy wykonawca - zwróc sie w tej sprawie bezpośrednio do projektanta bo masz konkretne wyniki badań ...
zapytaj czy przy Twoich warunkach gruntowych tj. piasek o bardzo dobrym zagęszczeniu i dobre warunki gruntowo - wodne, lekkie ściany potrzebna Ci ława wokół budynku o szerokości aż 60 cm ... :-?

dla przykładu - mój budynek ma sciane trzywarstwowa, a wiec znacznie cięzsza technologia - a najszersza ława (jedna tylko) ma 55 cm ... pozostałe ławy maja 45 cm i mniej cm
projektant sie nie bał

policz sobie tez koszty obu wersji - bo warto ...

pzdr

aru
07-09-2006, 07:52
Czy dobrze będzie wg propozycji wykonawcy czy pilnować się projektu i podchodzić z duuuużym dystansem do jego pomysłów?

dodałbym jeszcze jedne u dla pewności... :D

reszta j.w.

- co od szerokości - bez przeliczenia nie zmienia się jej
- propozycja ocieplenia tylko nad gruntem - poroniony pomysł
- w piaskach podcięcia pod ławy raczej nie uzyska się trwałego
- i ogólnie pomysł do d...

Pietrov
07-09-2006, 08:29
I znowu dobre rady pana brzozy pt. "Tak jest dobrze, bo JA tak mam". Obyś za kilkanaście lat nie pluł soie w brode.
Przciśnięty konstruktor owszem zrobi ławe na styk, ale w normalnych warunkach zrobi z zapasem bezpieczeństwa. Zwężenie ławy o 15cm np. przy 100mb to 6m3 betonu. Warto oszczędzić 1-1,5k zł na budowe domu, który ma nam i rodzinie służyć na wiele, wiele lat? Czy to są oszczędności przy inwestycji na +30 lat? heh

robert58
07-09-2006, 09:17
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.

Jak wspomniałem na wstępie budowę dopiero rozpoczynam. Podczas rozmowy z wykonawcą w oparciu o projekt padła taka propozycja. Ja nie mam nic przeciwko temu aby wylać ławę i ścianę z betonu (w kosztach nie stanowi to znaczącej różnicy). Zaoszczędzę również i ja czas - startując w połowie września z planem wykonania stanu surowego otwartego z dachem, który po adaptacji posiada strop monolityczny zamiast Terrivy, czasu nie mam zbyt wiele.
Nie mam też marginesu czasowego dla ponownego obliczania szerokości ławy w zależności od warunków gruntowych. Być może i węższa ława nie stanowiłaby problemu w moich warunkach.
Ocieplać planuję na całej wysokości ściany. Dzięki o przypomnieniu o szalowaniu dla ułatwienia prac przy ociepleniu.

A kierownik budowy jest. Będzie jeszcze i inspektor nadzoru. Chciałem głównie w tym poście znaleźć potwierdzenie dla swoich obaw dot. zmniejszania pow ławy.

ps. szkic zrobiłem własnoręcznie :P stąd może brak proporcji.

Lenart
07-09-2006, 09:21
Do brzoza - a u mnie stopy zaprojektowane sš na 80 cm szerokoœci
i zamierzam się tego trzymać :evil: a nie robić na 40 cm bo ktoœ gdzieœ
tak akurat ma :cry:
Zmniejszenie ławy o tyle raczej niedopuszczalne, trapez dopuszczalny,
musiałby szerzej "podcišć" pod stopy ale czy nie będzie się ziemia obsypywać - trzeba by praktycznie sprawdzić.

Geno
07-09-2006, 09:23
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.

Jak wspomniałem na wstępie budowę dopiero rozpoczynam. Podczas rozmowy z wykonawcą w oparciu o projekt padła taka propozycja. Ja nie mam nic przeciwko temu aby wylać ławę i ścianę z betonu (w kosztach nie stanowi to znaczącej różnicy). Zaoszczędzę również i ja czas - startując w połowie września z planem wykonania stanu surowego otwartego z dachem, który po adaptacji posiada strop monolityczny zamiast Terrivy, czasu nie mam zbyt wiele.
Nie mam też marginesu czasowego dla ponownego obliczania szerokości ławy w zależności od warunków gruntowych. Być może i węższa ława nie stanowiłaby problemu w moich warunkach.
Ocieplać planuję na całej wysokości ściany. Dzięki o przypomnieniu o szalowaniu dla ułatwienia prac przy ociepleniu.

A kierownik budowy jest. Będzie jeszcze i inspektor nadzoru. Chciałem głównie w tym poście znaleźć potwierdzenie dla swoich obaw dot. zmniejszania pow ławy.

ps. szkic zrobiłem własnoręcznie :P stąd może brak proporcji.
Jeśli strop robisz monolityczny to zrobiłbym ławy i ściany w deskowaniu tak jak powinno to wyglądać - 75% drewna odzyskasz.

aru
07-09-2006, 09:46
co się dopieliście do brzozy
człowiek pisze co jest możliwe jeżeli leniwemu projektantowi zechce się dokonać obliczeń do konkretnego gruntu - może wyjść tak, że ścian stoi na "ławie" grubości ściany i chwatit, a odsadzki ławy są tylko po to aby oprzeć izolację, docisk, a może wyjść, że trzeba zwiększyć szer ławy względem projektu pierwotnego
a dla świętego spokoju wydawać kasę - to okant d... takie podejście

brzoza napisał:


zapytaj czy przy Twoich warunkach gruntowych tj. piasek o bardzo dobrym zagęszczeniu i dobre warunki gruntowo - wodne, lekkie ściany potrzebna Ci ława wokół budynku o szerokości aż 60 cm

Lenart & Pietrov
czytajcie uważniej bo to nie bzdury

bez urazy, nikogo nie chcę obrażać

Geno
07-09-2006, 09:49
co się dopieliści do brzozy
człowiek pisze co jest możliwe jeżeli leniwemu projektantowi zechce się dokonać obliczeń do konkretnego gruntu - może wyjść tak, że ścian stoi na "ławie" grubości ściany i chwatit, a odsadzki ławy są tylko po to aby oprzeć izolację, docisk, a może wyjść, że trzeba zwiększyć szer ławy względem projektu pierwotnego
a dla świętego spokoju wydawać kasę - to okant d... takie podejście

brzoza napisał:


zapytaj czy przy Twoich warunkach gruntowych tj. piasek o bardzo dobrym zagęszczeniu i dobre warunki gruntowo - wodne, lekkie ściany potrzebna Ci ława wokół budynku o szerokości aż 60 cm

Lenart & Pietrov
czytajcie uważniej bo to nie bzdury

bez urazy, nikogo nie chcę obrażać

Pytanie tylko czy był projektant adaptujący czy gotowiec bo jeśli drugie to można się co najwyżej w nos pocałować....

adrian
07-09-2006, 11:38
Jeśli Twój grunt to piasek, a nie glina to możesz miec problemy.
U mnie laliśmy w sposób (mniej więcej - ława szer. 50cm) zaproponowany przez Twojego wykonawcę - i wykonać wykop się dało, umieścić zbrojenie również. Ale pomiędzy wykonaniem wykopu, a rozpoczęciem lania ściany wykopu zaczęły wysychać i się osypywać.
Oczyszczaliśmy wykop, wstawialiśmy miejscowo szalunki z desek - masakra. :(
Uważam swoją decyzję o takim wykonaniu fundamentów za błąd. Należało rozryć działkę szerokimi rowami, wylać same ławy i murować fundament wyżej.

07-09-2006, 13:10
Aru- dziekuje za obrone i zdroworozsądkowe podejscie do tematu
:D
pzdr